Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Pod tym Adresem znalaz³em pewien sposób pokazywania dla wiêkszej ilo¶ci ludzi min. Zaæmien S³oñca. Mam do dyspozycji teleskop Newtona 120/900 firmy "U" na monta¿u paralaktycznym. I 29 marca br. chce razem z reszta klubowiczów z mego klubu zorganizowaæ pokaz tego zjawiska. I niewiem czego u¿uæ jako ekran do projekcji (s±dze ze rozwiazanie w linku powy¿ej jest idealne), oraz czy po zbyt d³ugim czasie "na s³oñcu" teleskopowi i nic siê niestanie.
... oraz czy po zbyt d³ugim czasie "na s³oñcu" teleskopowi i nic siê niestanie. Ze s³oñcem nie ma ¿artów.
Mi siê raz zdarzy³o, ¿e ¶ci±gn±³em filtr badeera, ale zapomnia³em za³o¿yæ za¶lepki z przodu tubusa.
Po kilku sekundach zaczê³a siê tliæ za¶lepka od okularu....
Zamiast jakiego¶ wiadra, proponowa³bym (je¶li macie takie ¶rodki), pod³±czyæ kamerkê i obserwowaæ wszystko na monitorze. Wtedy nawet mo¿na rejestrowaæ to ciekawe zjawisko.
Ten post by³ edytowany przez
grzel dnia: 11 February 2006 - 20:01
w newtonie to radzi³ bym Ci jako ekran projekcyjny potraktowaæ jak±¶ ¶cianê, albo nawet lepiej stojak z jak±¶ map± szkoln± one od ty³u sa chyba bia³e? tak jakos sobie miejsce znale¶c aby ekran by³ w zacienionym miejscu
wtedy nie musisz wieszaæ wiadra na teleskopie
a odleg³o¶ci± ekranu regulujesz sobie wielko¶æ i jasno¶æ obrazu
pozdrowienia
niestety niemamy kasy ¿eby kupiæ kamerke (taka opcja ju¿ by³a rozwa¿ana)
dodam jeszcze ¿e pokaz bêdize sie odbywac na Placu Wolno¶ci w Bia³ej Podlaskiej (centrum miasta) wiêc szukamy sposobu ¿eby pokazaæ to dla jak najwiekszej liczby osób a spokojnie bêdzie mo¿na robiæ zdiêcia mamy zamiar przy tym ekarnie umiesciæ cyfrowy zegar ¿eby by³o wiadomo o której zdiêcie by³o robione.
Ja mam pytanie w podobnym temacie.. Czy mo¿na prowadziæ projekcjê s³oñca maj±c za³o¿ony filtr badera na teleskopie ze wzglêdów bezpieczeñstwa?Czy folia nie bêdzie z bardzo tlumiæ ¶wiat³a? (lustro 150mm i na ca³ym lustrze folia) Z tego co ja wiem to lepiej co jakie¶ 10-15 "wystudziæ" teleskop od s³oñca bo nie warto ryzykowaæ.
Edit:
Zastanawiam siê czy projekcja przez C6-N w ogóle ma sens?
Ten post by³ edytowany przez
zysix dnia: 11 February 2006 - 21:30
Czy mo¿na prowadziæ projekcjê s³oñca maj±c za³o¿ony filtr badera na teleskopie ze wzglêdów bezpieczeñstwa?Czy folia nie bêdzie z bardzo tlumiæ ¶wiat³a? (lustro 150mm i na ca³ym lustrze folia) Z tego co ja wiem to lepiej co jakie¶ 10-15 "wystudziæ" teleskop od s³oñca bo nie warto ryzykowaæ. Bez sensu. Z foli± Baader Planetarium nic nie zobaczysz w projekcji okularowej. Ta folia jest do obserwacji bezpo¶rednio przez okular.
¯eby prowadziæ projekcjê przez foliê nadle¿y wykorzystaæ kamerkê w ognisku g³ównym i pokazywaæ obraz na ekranie komputera lub telewizora.
Jak bedziesz juz w projekcji okularowej na ekranie obserwowal Slonce to pilnuj aby caly czas Slonce bylo na ekranie . Jak tylko czesc bedzie widoczna to reszta w korpusie okularu sie opiera i bardzo mocno go nagrzewa . Co jakis czas sprawdzaj temp. okularu . Okular co bedziesz uzywal daj jakis badziewny bo soczewki moga sie np. rozkleic itd.
w newtonie to radzi³ bym Ci jako ekran projekcyjny potraktowaæ jak±¶ ¶cianê, albo nawet lepiej stojak z jak±¶ map± szkoln± one od ty³u sa chyba bia³e? tak jakos sobie miejsce znale¶c aby ekran by³ w zacienionym miejscu
wtedy nie musisz wieszaæ wiadra na teleskopie a odleg³o¶ci± ekranu regulujesz sobie wielko¶æ i jasno¶æ obrazu. Niestety, kontrast bêdzie s³aby.
Dawno ju¿ skonstruowa³em "ekran doniczkowy" do projekcji okularowej. Niestety, doniczka za ma³o odcina ¶wiat³a bocznego wiêc kontrast by³ niezadowalaj±cy.
Pomys³ z wiadrem jest ¶wietny, je¶li ¶cianki dobrze siê wyczerni i zastosuje kalkê techniczn± na ekran wynik powinien byæ dobry!
Rzutowanie obrazu S³oñca na byle co nie ma sensu. Zauwa¿y³em, ¿e nawet dobry bardzo bia³y papier do drukarki atramentowej jest niezbyt nadaj±cy siê do obserwacji S³oñca, ze wzglêdu na chropowato¶æ powierzchni. Wizualnie przez foliê Baader Planetarium dostrzegam granulacjê, na projekcji na papierze nie mam ¿adnych szans jej dostrzec. Przeszkadza zarówno ma³y kontrast jak i s³aba ostro¶æ, w dodatku widoczna faktura powierzchni papieru nak³ada siê na (s³abo dostrzegaln± wizualnie) granulacjê i ju¿ nie widaæ nic na powierzchni (oprócz, oczywi¶cie, plam).
Wypróbujê jak najszybciej wiadro.
Cygnus pozwól jeszcze dwa pytania! Konkluduj±c, nie ma sensu prowadziæ projekcji jak jest folia. Dwa, je¶li ma byæ projekcja trzeba kamerke sko³owaæ pytanie tylko jak±? Jakie s± dobre kamerki ogólnie w³asnie do tanich projekcji czy np. focenia planet? No bo domy¶lam siê ¿e web kamerka za 50z³ nie wiele tutaj pomo¿e :Boink: Na normaln± projekcjê sobie nie pozwole ze wzglêdu na sprzêt mam 3 cenne okulary w tym 2 po¿yczone i jeden jeszcze jest w drodze wiêc nie ma szans :unsure:
Znalaz³em taki cytacik:
"¯adnych innych oprócz wskazanych Philipsów (740K, 675K, 680K, 690K, 840K) i logitechów (QC3000 i 4000) nie warto braæ"
Is this true?
http://1klik.pl/sklep/c586/index.php?ord=CR&offset=30& a tutaj jeszcze co¶ sensowenego jest? Jeszcze jedno jak to jest z tak± kamerk± j± pod czas obserwacji tylko do laptopa pod³±czyæ? Czy mo¿e na pamiêæ zgrywaæ czy mo¿e mo¿n± j± do tv podl±czyæ?
Ten post by³ edytowany przez
zysix dnia: 11 February 2006 - 22:38
...
Rzutowanie obrazu S³oñca na byle co nie ma sensu. Zauwa¿y³em, ¿e nawet dobry bardzo bia³y papier do drukarki atramentowej jest niezbyt nadaj±cy siê do obserwacji S³oñca, ze wzglêdu na chropowato¶æ powierzchni.
... tu Cygnusie, s± zdjêcia S³oñca w czasie pamiêtnego tranzytu Wenus na byle czym :D
zdjêcia autorstwa r65
pozdrowienia
Ten post by³ edytowany przez
sumas dnia: 11 February 2006 - 22:45
Webkamerka w ognisku g³ównym teleskopu to nie jest dobry pamys³ bo przy ogniskowej 900mm poka¿e zaledwie jak±¶ æwiartkê S³oñca. W projekcji okularowej o której by³a mowa wyjdzie jeszcze d³u¿sza ogniskowa i jeszcze mniejsze pole widzenia.
Je¶li w ogóle do zaæmienia ma byæ wykorzystywana webkamerka, to najlepiej po³±czyæ j± z obiektywem fotograficznym o ogniskowej 200 - 300 mm. Tylko trzeba dorobiæ odpowiedni± przej¶ciówkê.
Webkamerka daje obraz o rozdzielczo¶ci 640 x 480 (niektóre to nawet zaledwie 320 x 240) . Nie wiem czy taki obraz rzutowany na du¿y ekran bêdzie ³adnie wygl±da³. Mo¿e lepsze by³oby jakie¶ inne rozwi±zanie ?
(oczywi¶cie we wszystkich wy¿ej wymienionych przypadkach na obiektywie musi byæ filtr z folii baadera !)
Ten post by³ edytowany przez
adamsz12 dnia: 11 February 2006 - 23:20
Dziêki za wszystkie rady :D
teraz biore sie do roboty i zaczynam testowaæ ró¿ne materia³y na ekran <_<
Jak pogoda dopisze to napewno pochwale sie fotkami z pokazu :D
Zdjecia Slonca na ekranie U:
http://astrofizyk.polsek.org.pl/galeria/zd...a_slonca03.htmlhttp://astrofizyk.polsek.org.pl/galeria/zd...a_slonca99.html
mam jedno pytanie czy takie wiadro (10 l) nie jest za krótkie ??
mo¿e zamiast jednego wiadra daæ 2 takie (oczywi¶cie te u góry bez dna )
Wszystko zale¿y, jakiej wielko¶ci chcesz mieæ obraz S³oñca. Im dalej od okularu ekran, tym wiêkszy. Ja na Twoim miejscu przed³u¿a³bym raczej to wiadro u nasady jak±¶ mocn± rurk±, bedzie to l¿ejsze. Przecie¿ wiazka ¶wiat³a wychodzaca z okularu jest dosc w±ska, pe³na ¶rednicê musisz mieæ tylko w poblizu ekranu. Rozmiar obrazu policzysz w przybli¿eniu, znaj±c odleg³o¶c okularu od ekranu, ogniskow± okularu i ogniskowa teleskopu. Przyjmij,¿e ¶rednica S³onca to 32' =0.533* Przelicz to na radiany, dziel±c mniej wiecej przez 57.3 i pomnó¿ przez ogniskow± teleskopu -dostajesz liniowy rozmiar obrazu S³oñca w ognisku g³ównym. Potem musisz zastosowaæ równanie soczewki 1/f=1/x + 1/y do uk³adu okular -ekran projekcyjny. f to bedzie ogniskowa okularu, y niech bedzie odleg³o¶ci± ekranu od okularu. Z tego wyliczasz x, czyli 'po³o¿enie' przedmiotu, jakim jest obraz S³onca w ognisku g³ownym teleskopu, wzglêdem okularu. Potem wyliczasz liniowe powiêkszenie rzeczywistego obrazu bior±c P=y/x . Mno¿ysz rozmiar obrazu S³oñca w ognisku g³ównym przez to powiêkszenie P i masz mniej-wiêcej, ile Ci wyjdzie na ekranie. Ca³y rachunek jest mocno przybli¿ony pi razy drzwi, ale do wstêpnego projektowania wystarczy. Stosujemy równanie cienkiej soczewki do grubego uk³adu, jakim jest okular. Ale przy du¿ej warto¶ci y koñcowe wyniki s± jak najbardziej sensowne, tylko nasz x staje sie mocno wirtualnym parametrem. Ale to nie ma wiekszego znaczenia, bo ta akurat wielkosc nie ma praktycznego znaczenia.
Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Pomy¶l raczej dobrze, z czego zrobisz ekran-matówkê...
:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: sory ale niemoge tego jako¶ w ca³osc skleiæ
powiedz co musze miec by to obiczyc (dane) i podaj wzrowy :D
wtedy sobie wszystko pokoleji oblicze. :D
A ja do obserwacji S³oñca metod± projekcyjn± u¿ywam takiego oto wynalazku
Skrzynia ta jest wykonana z kartonu. Wewn±trz wyczerniony jest czarn± farb±, wszystkie ³±czenia zosta³y dodatkowo oklejone czarn± tekturk± a na koniec wszystko opakowane w czarny papier. Takie wyczernienie daje doskona³y kontrast. Kiedy przytkniemy szczelnie g³owê do otworu wykonanego w tym celu to wewn±trz robi siê zupe³nie ciemno. Wtedy jedynym ¼ród³em ¶wiat³a jest obserwowane S³oñce. Mo¿na równie¿ z powodzeniem robiæ zdjêcia S³oñca nie posiadaj±c przej¶ciówek do mocowania aparatu do teleskopu.
„Urz±dzenie” takie jest bardzo przydatne przy pokazach gdy¿ umo¿liwia wysok± przepustowo¶æ „ogl±daczy” i jest bardzo bezpieczne bo nie da siê w³o¿yæ g³owy do wewn±trz skrzyni a tym samym nie da siê zrobiæ sobie krzywdy. Mo¿na co najwy¿ej sparzyæ siê w rêkê.
Metoda jest sprawdzona podczas pokazów 2 zaæmieñ S³oñca i przej¶cia Wenus oraz przy zwyk³ych pokazach plam na S³oñcu dla szerszego grona. Podczas takich pokazów ka¿dy w sumie móg³ sobie zrobiæ zdjêcia s³oñca najprostszym „kompakcikiem” byle tylko da³o siê wy³±czyæ flesza.
Sorry, nie odpala mi rysowanie w Wordzie, a nie mam czasu szukaæ, wiêc za³±czam prymitywny szkic w Paincie:
OT-obiektyw teleskopu
F=S0 -ognisko g³owne teleskopu i zarazem po³o¿enie obrazu S³oñca w tym ognisku
OK -okular teleskopu, umieszczony w wyciagu, pracuje jako projekcyjny
EK -ekran matowy, na nim koñcowy obraz S³oñca
ft- ogniskowa teleskopu
y- odleg³o¶c ekranu od okularu [odleg³o¶æ obrazowa]
x -odleg³o¶æ obrazu S³oñca w ognisku g³ównym od okularu [odleg³o¶æ przedmiotowa]
Teoretycznie, aby powsta³ rzeczywisty obraz na ekranie EK, musi byc x>f, gdzie f jest ogniskowa okularu. W praktyce nie mamy mo¿liwosci okre¶lenia x, bo tu mamy do czynienia z uk³adem soczewek i tê odleg³o¶æ trzeba liczyæ od p³aszczyzny g³ownej uk³adu. Ale to nie ma znaczenia, potraktuj to jako parametr po¶redni pojawiajacy siê w obliczeniach. Odleg³o¶ci ft i y znasz, podobnie jak f [okularu]. Odleg³o¶æ y oczywi¶cie te¿ jest zdefiniowana w przybli¿eniu, ale poniewaz jest du¿a w porównaniu z f, nie musimy siê tym przejmowaæ, wystarczy zmierzyæ odleg³o¶æ ekranu od soczewki okularu.
Teraz rozmiar obrazu S³onca S0 w ognisku g³ównym [patrz mój porzedni post]:
0.533/57.3 =0.0093 [rad]
Pod takim k±tem widzimy S³once z Ziemi. W ognisku g³ównym da to obraz o rozmiarach liniowych:
0.0093xft, gdzie ft -ogniskowa teleskopu dla ft =1000mm dostajemy 9.3mm
Ten obraz jest formalnie przedmiotem dla soczewki okularu. Dalej stosujemy równanie soczewki, dla okularu o ogniskowej f:
1/f = 1/x + 1/y
gdzie y bedzie odleg³o¶ci± ekranu EK [np. 200mm lub tyle, ile Ci sie podoba, czyli d³ugo¶æ wiadra ;-)), na który rzutujemy, a x odleg³osci± okularu teleskopu od obrazu S³onca w ognisku g³ównym. Majac dane f i y wyliczasz x:
x = 1/(1/f-1/y)
Po co? Aby skorzystaæ ze wzoru na powiêkszenie liniowe
P = y/x =h1/h0
obrazu rzeczywistego przedmiotu o ¶rednicy ho, w tym wypadku to bêdzie to nasze S³oñce w ognisku g³ownym [w przyk³adzie z ogniskow± 1000mm h0 = 9.3mm]. Natomiast h1 to bedzie szukana ¶rednica obrazu S³oñca na ekranie EK.
Obliczenia jw. pozwol± Ci oszacowac rozmiar S³oñca na ekranie, w zalezno¶ci od y -d³ugo¶ci kamery projekcyjnej, czyli Twojego wiaderka oraz ogniskowych teleskopu ft i okularu f. Pozdrawiam
-Jaros³aw
Za³±czone pliki
dziêki :D
ale my¶le ¿e jednak zrobimy takie co¶ jak damian :D
przynamniej to bedzie nawet troche lepiej wygl±dac ni¿ wiadro na teleskopie
Arcio prosi³ mnie o jaki¶ rysunek mojego pud³a do obserwacji S³oñca. Zamieszczam je jednak na forum morze kto¶ inny tez bêdzie chcia³ skorzystaæ. Dawno nie mia³em zajêæ z techniki i nie wiem czy ten rysunek jest wykonany zgodnie z zasadami ale powinien byæ czytelny.
Przepraszam za tak± niska jako¶æ je¶li co¶ jest nieczytelne wy¶lê na maila rysunek w wy¿szej rozdzielczo¶ci
Dziêki :-)
my¶le ¿e wykonam to pud³o w najbli¿szym czasie :D
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl