Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Szukacz projekcyjny "Telrad"ktos ma :?: ktos uzywa³ :?:
mo¿e ktos napisze mi troche o tym sprzêcie :?:
pozdrawiam :salu:
Szukacz projekcyjny "Telrad"
ktos ma :?: ktos uzywa³ :?:
mo¿e ktos napisze mi troche o tym sprzêcie :?:
pozdrawiam :salu: Jestem posiadaczem takowego, samodzielnie wykonanego Terlanda wed³ug projektu Leszka Jedrzejewskiego,
http://81.190.213.229/szukacz1.htmBardzo pomocny poczatkuj±cemu przy WSTÊPNYM naprowadzaniu teleskopu na interesuj±ce nas obiekty(gwiazdozbiory, planety) i ich wstêpnemu odnajdywaniu.
Prosty w wykonaniu przy ma³ych kosztach. Nale¿y mieæ trochê "obeznania" z lutownica.
Ze wzgledu na uzyskiwany obraz x1 dobrze jest mieæ na teleskopie dodatkowy, drugi szukacz o wiekszym powiekszeniu. U¿ywam dodatkowo, te¿ w³asnej konstrukcji, "lunetke" 45x7 z k±tówk± jako DOK£ADNIEJSZE naprowadzenie teleskopu.
Ta ilo¶æ instrumentów optycznych niesie za sob± dodatkowy obowi±zek justowania osi optycznych szukaczy z osi± teleskopu (wiekszy k³opot ni¿ przy jednym+teleskop).
Przy dobrym mocowaniu szukaczy i dobrym skolibrowaniu nie jest to a¿ tak uci±¿liwe.
Plusem jest ma³a podatno¶æ na zaroszenie .
Ogólnie: warto go posiadaæ zw³aszcza gdy s± to pocz±tki amatorskiej obserwacji nieba.
"Przeszukiwanie" ja¶niejszych obiektów(mg³awic, gromad) z regu³y zaczynam od "Terlanda"
Do¶wiadczony obserwator wzrokiem odnajduje obiekt a rêce "same" naprowadzaj± teleskop w to miejsce. Pocz±tkuj±cy ma z tym trudno¶ci.
Prezentujê go tu:
http://astromad.frik...kacz/index.html
Madolo dzieki, w³asnie o takiecos mi chodzi³o :salu:
Na www.astrokrak.pl pisze tak:
Na sko¶nej p³ytce szklanej projektor optyczny Telrada (zaopatrzony w potencjometr z mikro-wy³±cznikiem s³u¿±cy do regulacji jasno¶ci krzy¿a) wy¶wietla nam na niebie obraz krzy¿a i trzech okrêgów o ¶rednicy odpowiednio 1/2, 2 i 4 stopnie.
Mo¿e mi kto¶ wyt³umaczyc to co jest pogróbione :roll: Jak to WY¦WIETLA NAM NA NIEBIE :?: Jak to wygl±da itp :shock: Mo¿e kto¶ ma jakie¶ foto :?:
Z góry dziêkuje :salu:
Prostymi slowami. Patrzysz na szklana plytke oddalona od oka o jakies 10-15cm. Na szklanej plytce masz cos w rodzaju swiecacego celownika (krzyz i okregi). Jasnosc tego celownika mozesz regulowac. Celownik widac teoretycznie tylko wtedy gdy masz oko na wprost szklanej plytki czyli os oko - plytka zgodna z osia teleskopu. Zdjecie masz na stronie Astrokraka.
Pozdrawiam.
Dziki Hans teraz ju¿ rozumiem :salu: Chodzi mi o foto tego krzy¿a i tych okrêgów jak ¶a pod¶wietlone ( ¶wiec± ) :| Mo¿e ma kto¶ co¶ takiego :roll:
Jak wyglada obraz poprzez szukacz mo¿esz sprawdziæ na zdjêciach pod tym adresem:
http://www.lx-net.prv.pl/szukacz2.htmel_jot
El jot wielkie dziêki :salu: :Beer: O to w³a¶nie mi chodzi³o :salu:
Ja te¿ wykona³em telerada wed³ug pomys³u pana Leszka
ca³y uk³ad umie¶ci³em jednak w starej zabawce "bankomacie" i doda³em ustawienie w wiekszej ilosci osi.
http://www.mardo.vip...zet/szukacz.jpg
Mam takiego oryginalnego Telrada.
Super sprawa. Bardzo pomocny. Znacznie skraca znajdowanie obiektu.
Chyba tylko zielony laser by³by podobnie skuteczny.
Polecam.
@ndrew
Hej, luka³em jaki¶ czas temu z takim szukaczem i jak dla mnie bomba, tyle ¿e "mój" nie wy¶wietla³ okrêgów :( . ale i tak by³o to dla mnie super.
Mohikanin
ja dla sportu te¿ zrobi³em takie cudo wed³ug projektu Leszka, a co! Tylko jako¶ nie moge siê przekonaæ. Choæ zabawka latwa w konstrucji problem mi stworzy³y pier¶cienie, narysowa³em je odrêcznie i wygl;±da to raczej miernie, ale chyba to poprawie kiedy¶ i poæwicze telradem tak dla wprawy lub mo¿e zabawy zobaczymy
ja dla sportu te¿ zrobi³em takie cudo wed³ug projektu Leszka, a co! Tylko jako¶ nie moge siê przekonaæ. Choæ zabawka latwa w konstrucji problem mi stworzy³y pier¶cienie, narysowa³em je odrêcznie i wygl;±da to raczej miernie, ale chyba to poprawie kiedy¶ i poæwicze telradem tak dla wprawy lub mo¿e zabawy zobaczymy
Je¶li nie sprawi Ci to k³opotu, a dalej nie masz tych "dobrych pierscieni"(nie myliæ z "krêgami spod Lublina) to moge Ci przes³aæ listownie. Posiadam takowe zarówno okr±g³e jaki w formie kwadratu(rozstaw10*,5*1*) wykonane na drukarce termicznej, chyba HP ...cos tam. (pó³laser). Kontak do mnie znajdziesz na stronie.
Madolo bardzo chêtnie, podaj mi tylko co i gdzie mam Ci wys³aæ
telrad w moim przypadku wykonalem z plyty pilsniowej gr. 3 mm (mialo byc tak na probe z byle czego:-) pracuje w stolarni to materialu i maszyn pod dostatkiem wyciecie body bylo kwestia 10min calosc skleilem wikolem. soczewka wyciagnolem ze starego obiektywu zenit 12xp lusterko tez (pasowalo idealnie) schody zaczely sie w momencie rozpracowywania sposobu wykonania tarczy celownika a metoda fotograficzna odpadala. zrobilem tak - tarcza z plexi wycieta z pudelka na plyte cd, na to farba ( ciemny mat w spray'u) w tym momecie zrezygnowalem z kregow i zrobilem krzyz delikatnie ostra igla od linijki tak zeby zdrapac farbe ale naprawde musi to byc bardzo cieka linia bo projektor daje dosc znaczne powiekszenie. jeden problem z glowy a tu jednak potawil sie kolejny problem tym razem z ekranem projekcyjnym przetestowalem kilka roznych rodzajow plexi od gr 2.5mm do 0.5mm zrobilem tez probe z szybka szklana gr 1mm oraz klisza fotograficzna ale ciagle cos nie pasowalo bo obraz jednej z lini krzyza (pozioma) na ekranie wyswietlal sie podwojnie. bylo to efektem przesuniecia 2 odbic od scianki przedniej i tylnej ekranu tym wiekszej im mniejszy byl kat ustawienia ekranu, na wieksze przesuniecie odbic wplyw miala tez grubosc samego ekranu najlepszym bylby bez grubosci :D nie wiem jak to jest rozwiazane w orginalnych telradach i czy ktos mial takie problemy ??? zastosowanie kliszy fotograficznej dalo najlepszy efekt bo bez wtornych odbic z tym jednak ze obraz nie bardzo przypominal krzyz (byl troche "pokiereszowany" nierownosciami blony) problem krzyza zostal nierozwiazany. nie bylo tak zle ale zaczelo mnie to na tyle wkurzac ze go wywalilem i zastapilem go zwyklym punktem. swieci troche "jajowato" bo odbicia nadal sa ale mniej zauwazalne i nie denerwuja oka pozdro! alem sie rozpisol sorki :rolleyes:
Madolo przys³a³ mi bardzo ³adne kr±¿ki i kwadraty (za co jeszcze raz dziêkuje) a na ekran projektora u¿y³em foli do drukarek, jest ciêka i w miare sztywna
Do <maciachu>...
Tarczê celownika "...tarcza z plexi wycieta z pudelka na plyte cd, na to farba ( ciemny mat w spray'u).... "
- przes³oñ dodatkowo kawa³kiem zwyk³ej kartki ( czysta , taka jak do ksero lub drukarek ) - powinno trochê pomóc w znikniêciu "ducha" .
Z ekranem projekcyjnym nie ma co kombinowaæ , wa¿ne aby by³ sztywny i siê nie wygina³ -
najlepsza chyba rzeczywi¶cie bêdzie pokrywka od p³yt CD .
Tak± radê dosta³em od Freberta .
W moim uk³adzie siê sprawdzi³o .
Ten post by³ edytowany przez
Leon dnia: 11 March 2005 - 08:44
Je¶li kto¶ nie chce siê mêczyæ eksperymentowaniem to chêtnie oddam posiadane przeze mnie i dzia³aj±ce celowniki wykonane z kliszy fotograficznej - taki celownik ma w³a¶nie Frebert. Trzeba tylko wys³aæ do mnie zaadresowana zwrotnie kopertê ze znaczkiem. Do tego dorzucê szablony elementów wydrukowane na papierze samoprzylepnym.
Opis urz±dzenie jest na stronie www.lx-net.prv.pl a kontakt to leszekjed@wp.pl
Chcê tak¿e zwróciæ uwagê, ¿e 'duchy' obrazu powstaj± w dwóch przypadkach: po pierwsze na obu powierzchniach ekranu projekcyjnego je¶li materia³ na ten ekran jest ¼le dobrany (dobrym wyborem jest pokrywa pude³ka od CD) a po drugie na lustrze je¶li np. ¶wiat³o musi prze¶æ dwukrotnie przez szk³o aby zmieniæ kierunek na powierzchni odbijaj±cej. Dlatego bardziej wa¿ne jest aby powierzchnia odbijaj±ca by³ pierwsz± od której odbija siê ¶wiat³o ni¿ aby by³a dobrej jako¶ci. Ten warunek spe³nia warstwa odbijaj±ca zwyk³ego lustra po zdjêciu zewnêtrznych warstw ochronnych. Piszê o tym dok³adniej w dokumentacji pod w/w adresem.
L.J.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl