Uniwersa³ 200/1000 Super Szukacz Komet opinie 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam.Od 3 tygodni jestem posiadaczem U 200/1000 (szczesliwym) tego jeszcze nie wiem...... Po przeczytaniu opini na temat firmy z Zywca zrobi³o mi sie s³abo :o W zestawie by³ "komplet" okularow + pseudo Barlow(teleskop byl u¿ywany).W sk³ad kompletu wchodzily okulary :30x,80x ,1 Barlowa.Montaz na paralityku.Znajomy gosc zrobil mi komplet okularow dodatkowych + soczewka Barlowa(teraz mam powiekszenia od 100x-530x), a nie jak wyczytalem w specyfikacji podanej przez firme Uniwersa³ max.powiekszenie to 600x!!! Co do jakosci wykonania ,to napewno macie racje.Sruby do mocowania tubusu ze statywem sa nieporeczne.Uk³ad mikroruchow dziala i to nawet nie tak ciezko. Pierwszy obserwowany przezemnie obiekt to Ksie¿yc.Obraz jest dobry,przy 500x i 530x czuje efekt jakby sam chcial wejsc mi do domu. Drugi obiekt to gwiazdy w pasie Oriona a dokladnie Beltegeuza.Bardzo dobrze bylo ja widac przy powiekszeniu 80x i 100x(wyrazna,czerwona i ostra gwiazda). Co do planet,to niemialem jeszcze okazji obserwowania ich.Mam nadzieje ze nieraz bede mial okazje,rowniez plejad i mglawic. Napisalem ten post, bo niechcial bym wmawiac sobie ,ze sprzet jest cool i ok i Wy prawie wszyscy sie czepiacie Uniwersa³a.Z powaga przeczytalem opiniena temat teleskopow firmy U. Jesli tylko sam sie przekonam ,ze sprzet jest do bani ,to postaram sie go wymienic na cos innego ,lepszego.Narazie jest ok. Pozdrawiam-astroamator P.S (Mam znajomego,ktory sam zlozyl sobie teleskop z czesci firmy Uniwersa³ i jest zadowolonyNarazie posiada Newtona 90/900 ,ale planuje cos o wiekszym zwierciadle min.200mm). I jak sam mowi "niema to jak samemu zlozyc teleskop :D
Ten post by³ edytowany przez promil dnia: 31 March 2005 - 07:37


Najwa¿niejsze, aby¶ by³ zadowolony z dokonanego zakupu. Ja pamiêtam, jaki by³em zadowolony, gdy kupi³em, jakie¶ 15 lat temu rosyjsk± (radzieck±) lunetkê 10x30. Ale od tego czasu przeszed³em ju¿ d³ug± drogê i obecnie o takim zakupie raczej bym nie pomy¶la³, choæ przyznam, by³ to dobrze wykonany instrument (a przede wszystkim porêczny).
Potem mia³em miêdzy innymi "Szukacz komet" firmy U i te¿ pocz±tkowo by³em z niego zadowolony i przyznam, ¿e widzia³em (obserwowa³em) przez gorsze teleskopy (np. PLUTO).
Jeszcze pó¼niej kupi³em Tala 1, i choæ by³ mniejszy od Szukacza dawa³ lepsze obrazy.
Teraz jestem posiadaczem Synty 200/1000 i jest to wg mnie sprzêt porównywalny pod wzglêdem wykonania z Talem, ale dziêki temu, ¿e jest znacznie wiêkszy daje wiêcej satysfakcji z obserwacji, szczególnie obiektów DS i komet.
My¶lê ju¿ jednak o nastêpnym instrumencie, który ma siê wkrótce ukazaæ na rynku.

Wniosek my¶lê jest oczywisty. To co jest dobre na pocz±tek z czasem staje siê niewystarczaj±ce, a czasami nawet nie do przyjêcia. Inna sprawa to jako¶æ uzyskiwanych obrazów. Ja, nawet do mojej Synty, nie planujê zakupu okularu daj±cego powiêkszenie 500x, gdy¿ wiem, ¿e taki obraz by³by dla mnie nie do przyjêcia.

Kiedy¶ sam ocenisz swój teleskop. Ale wiêcej bêdziesz móg³ na jego temat powiedzieæ, gdy porównasz go z innymi instrumentami podobnej wielko¶ci. Mam nadziejê, ¿e wówczas bêdziesz w dalszym ci±gu zadowolony. Tego Ci, szczerze i bez ¿adnych podtekstów ¿yczê.

Aha, Betelgeuza nie le¿y w pasie Oriona.

Pozdrawiam
Robert
Ten post by³ edytowany przez Robert_Bodzoñ dnia: 31 March 2005 - 08:23
Na s±siednim forum wszelkie negatywne uwagi o firmie U kto¶ sobie drukuje na jakis tam w przysz³o¶ci u¿ytek .
Jak mia³e¶ pow 500x Ksiezyca to seeing by³ bardzo dobry . Monata¿ masz na tzw s³upie i g³owicê paralaktyczn± na oko samoróbka z mikroruchami na ¶róbkach , czy inny ? Nie wiem jak samemu mo¿na z³o¿yæ okulary , aby by³y dobre .
Lustro F5 200/1000 i pow 500x to raczej sprzeczno¶æ . 250 , 300 to bardzo dobry wynik . Mo¿e za bardzo oczarowa³ obraz Ksiezyca i dlatego , albo ogniskowe okularów masz inne .
Ile ca³o¶æ wa¿y ?
Z pocz±tku jest siê bezkrytyczny ,pó¼niej zauwa¿a siê co nieco . Pewnie lustro masz dobre . :Beer:

Tak to jest, w³asny i do tego pierwszy sprzêt zawsze bedzie sie wydawal niez³y, dopóki nie obmacamy innego sprzêtu lub nie nabierzemy do¶wiadczenia.
Negatywne opinie o Uniwersa³ach nie s± bezpodstawne, wady tego sprzêtu s± nie¼le udokumentowane. Je¶li Twoj teleskop jest na monta¿u ¿ywieckim to Ci szczerze wspó³czujê.
Ten post by³ edytowany przez adamsz12 dnia: 31 March 2005 - 10:26


Poprawka.Betelgeuz nielezy w pasnie Oriona :Boink: sorrki U 200/1000 stoi na slupie Zywieckim.Mikroruchy na przekladni slimakowej,calosc wazy ponad 34 kg.Co do montarzu soczewek to osoba ktora zajmowala sie tym zajmuje sie fizyka oraz sama sklada i modernizuje sprzet astronomimczny.Ja tylko wys³alem tulejki ,a cala reszte ona mi dorobila.Okulary to:100x10mm i 150x0,5 i przy uzyciu Barlowa wzrost powiekszen.Max moge uzyskac 530x. Prosze o rade jako dla amatora przy jakim max.powiekszeniu moge obserwowac planety,Plejady,mglawice no i oczywiscie ksiezyc aby obraz byl dosc ostry :D Pozdrawiam

Co do powiêkszenia, to chyba najlepiej jak ustalisz to sam. Maksymalne u¿yteczne powiêkszenie zale¿ne jest od kilku czynników. Przede wszystkim od ¶rednicy instrumentu, stabilno¶ci atmosfery (seeing), oraz jako¶ci uk³adu optycznego.
My¶lê, ¿e w Twoim przypadku rozs±dne bêdzie powiêkszenie z zakresu 200-300x (w zale¿no¶ci od pogody).

Dziekuje bardzo za rade :Beer: .Jestem ciekaw czy jest mozliwosc zmiany ukladu paralaktycznego na azymutowy?Sam dochodze do wniosku ,ze jest to malo poreczne i przydatne jesli nieposiadam mechanizmu zegarkowego. Moze juz ktos probowal przerabiac te uklady?
Ten post by³ edytowany przez promil dnia: 31 March 2005 - 12:11

Dziekuje bardzo za rade :Beer: .Jestem ciekaw czy jest mozliwosc zmiany  ukladu paralaktycznego na azymutowy?Sam dochodze  do wniosku ,ze jest to malo poreczne i przydatne jesli nieposiadam mechanizmu zegarkowego. Moze juz ktos probowal przerabiac te uklady?


Hmm.. paralaktyk ma³o porêczny ? Rozumiem ¿e wykonanie U Ci nie odpowiada, bo paralaktyk jest bardzo porêczny nawet jak nie masz napêdu bo krêcisz tylko jedn± ga³k±.
Poka¿ zdjêcia swojego monta¿u U, bo ¶limacznicy z ¿ywca to jeszcze nie widzia³em.

Nie jest to slimacznica tylko sruby na sprezynkach. :rolleyes: Mialem na mysli sprezyny, a wpisalem slimacznica.Poprawka Jestem ciekaw dlaczego tak malo osob boi sie przyznac,ze posiada teleskopy firmy Uniwersa³ :angry: Moze dlateg,ze sie boja opini na temat ich teleskopow,a napewno tacy sa. Nie kazdy mial mozliwosc doinformowania sie jaki teleskop ma wybrac.Ja ubolewam ,ze bracia U z Zywca maja taka, a nie inna opinie :angry: !Mysle ze naprawde bylo by milo gdyby w innym czasie i rzeczywistosci firma ta miala pozytywna opinie wsrod uczestnikow forum.A tak :letsdrink: aby sie nie zalamac.....Kto wie czy kiedykolwiek uda sie im zyskac aprobate wsrod Astromaniakow.


Nie jest to slimacznica tylko sruby na sprezynkach. :rolleyes: Mialem na mysli sprezyny, a wpisalem slimacznica.Poprawka                                                                                      Jestem ciekaw dlaczego tak malo osob boi sie przyznac,ze posiada teleskopy firmy Uniwersa³ :angry: Moze dlateg,ze sie boja opini na temat ich teleskopow,a napewno tacy sa. Nie kazdy mial mozliwosc doinformowania sie jaki teleskop ma wybrac.Ja ubolewam ,ze bracia U z Zywca maja taka, a nie inna opinie  :angry: !Mysle ze naprawde bylo by milo gdyby w innym czasie i rzeczywistosci firma ta miala pozytywna opinie wsrod uczestnikow forum.A tak  :letsdrink: aby sie nie zalamac.....Kto wie czy kiedykolwiek uda sie im zyskac aprobate wsrod Astromaniakow.


Bez przesady. Nikt tu nie "naznacza" uniwersalowcow zadna etykietka. To, ze ludzie pisza o tej firmie niepochlebnie, nie oznacza, ze nabijaja sie z userow jej teleskopow.

Pozdrawiam.

Ja nie czuje sie dyskryminowany przez to ,ze mam newtona firmy Uniwersa³.Ale sam pomysl ,jak milo bylo by czytac pochlebne recenzje o tej firmie. I wiedziec ,ze ma sie dobry sprzet Ja tam jak narazie nie narzekam,wazne ze wogóle jest i moge obserwowac niebo :banan: Pozdrawiam


.....Kto wie czy kiedykolwiek uda sie im zyskac aprobate wsrod Astromaniakow.

Je¶li zaczn± robiæ sensowny sprzêt to kto wie, ale na to siê nie zanosi.

Tez mam Uniwersa³a (juz po przeróbkach) i jestem z niego zadowlony. Nie mówie ¿e to teleskop marzenie ale narzekaæ nie moge :szczerbaty:

Tez mam monta¿ na slupie z U . G³ówne jego wady to wpadanie w drgania mimo kolosalnej masy . Generatorem drgañ jest tak¿e ¶rubka ze sprêzynk± z mikroruchów Trzeba barrrdzo delikatnie ni± krêciæ bo inaczej nim obraz siê ustali to przy wiekszym pow. zniknie z pola widzenia . Choæ same osie u mnie s± bezluzowe .
Teraz w U montuj± klasyczne monta¿e , z przek³adni± ¶limakow± . £atwo za³o¿yæ naped . Poprzednie montaze s± dobre tylko dla kogo¶ co nie pozna³ innego .
Najwa¿niejsza to lustra . Jak na 250x masz ostry obraz Ksiê¿yca to O.K.

U¯YTKOWNICY U-BOOTÓW! £¡CZCIE SIÊ! :Salut:

Monta¿ S£UPOWY z ¯ywca jest ma³o sztywny. Ja dorobilem odci±gi od glowicy do koñca ka¿dej nogi, z linki stalowej naci±ganej ¶rubami rzymskimi. Nast±pi³a znaczna poprawa. Inny wariant usztywniania s³upa jest opisany w VADEMACUM 2/2004 (chyba), tam wstawiono zamiast linek (jak u mnie) trójk±ty.
Innym ¼ród³em niestabilno¶ci s± w³a¶nie sprê¿ynki mikroruchów. Wiem ju¿ jak to przekonstruowaæ ale jeszcze nie wcieli³em pomys³u w ¿ycie.

Podajesz ca³y czas POWIÊKSZENIE. Czy¿by okulary by³y wycechowane.... powiêkszeniem? Jak w mikroskopach?
Powiêkszenie teleskopu to ogniskowa zwierciad³a dzielona przez ogniskow± okularu.
A te bzdury, co s± popisane w instrukcji, zw³aszcza o tych rureczkach - przed³u¿kach - jest to kosmos, kolaps i czarna dziura. Wszystkie te 100x, 200x... a¿ do opcjonalnych 600x s± wyssane - nie wiem nawet z czego. Kiedy jeszcze u¿ywa³em "oryginalnego" U-barlowa z rurkami - sensowna by³a jedna rurka albo dwie. Dalsze rurki powodowa³y ju¿ ogromn± degradacjê obrazu.
Na szczê¶cie ma³a katastrofa doprowadzi³a do st³uczenia ¿ywieckiego Barlowa, wiêc kupi³em normalnego Antaresa 2x. Jedn± z "rureczek" przerobi³em na ... kolimator (z laserka za dychê i pary sznurówek).
Ten post by³ edytowany przez cygnus dnia: 31 March 2005 - 14:51
Drogi Pawliku mam pytanie.Jakie przerobki zrobiles w swoim Uniwersale i na ile one polepszyly parametry twojego sprzetu.I ile kasy na to wydales? Pozdrawiam :notworthy:


Drogi Pawliku mam pytanie.Jakie przerobki zrobiles w swoim Uniwersale i na ile one polepszyly parametry twojego sprzetu.I ile kasy na to wydales?                                    Pozdrawiam :notworthy:


Mojego U-bota kupilem w 1997roku a wtedy te teleskopy pozostawia³y wiele do ¿yczenia, teraz chyba ju¿ jest troche lepiej :szczerbaty: Wymieni³em po pierwsze wyci±g na 2", paj±k+ lusterko wtórne na eliptyczne (wczesniej by³o kwadratowe), szukacz bo oryginalny by³ ¶meszny i praktycznie tylko nic przez niego nie by³o widaæ. Zmieni³em okleine :banan: wyczerni³em dok³adnie tubus, zakupi³em okularki 1,25" (oryginalne jakie s± ka¿y posiadacz U-bota wie) i teraz telesko jest OK :Salut: Obrazy nieporównywalnie lepsze. Co do ceny to troche to kosztowa³o :szczerbaty: , ale jednak sie op³aca³o


Jestem ciekaw dlaczego tak malo osob boi sie przyznac,ze posiada teleskopy firmy Uniwersa³

Bo ciêzko jest siê przyznac publicznie do tego, ¿e da³o siê zrobic w balona. Mia³em teleskop U-12 czyli dok³adnie taki o jakim piszesz. W tym teleskopie dobre by³o tylko lustro. Tzn dawa³o poprawne obrazy. Ca³a reszta to szajs i ch³am nie warta funta k³aków no ale o tym dowiedzia³em siê jak go kupi³em. Obiecana przez Pana Uniwersa³ wymiana monta¿u jako¶ nie mo¿e doj¶c do skutku od wielu lat. Zreszt± ju¿ mi jest niepotrzebny bo U-12 wyda³em koledze, który zrobi³ z niego teleskop. Z 200/1000 osta³o siê lustro. Ca³a reszta zosta³a wymieniona. Wiêcej siê nie wypowiadam bo na temat produktów z ¯ywca jest tyle materia³u w sieci, ¿e wystarczy.


Na s±siednim forum wszelkie negatywne uwagi o firmie U kto¶ sobie drukuje na jakis tam w przysz³o¶ci u¿ytek . 

Chyba jaki¶ nawiedzony hobbysta. Zreszt± ma³o to wariatów chodzi po ulicach.


Mojego U-bota kupilem w 1997roku a wtedy te teleskopy pozostawia³y wiele do ¿yczenia, teraz chyba ju¿ jest troche lepiej :szczerbaty:  Wymieni³em po pierwsze wyci±g na 2", paj±k+ lusterko wtórne na eliptyczne (wczesniej by³o kwadratowe), szukacz bo oryginalny by³ ¶meszny i praktycznie tylko nic przez niego nie by³o widaæ. Zmieni³em okleine :banan:  wyczerni³em dok³adnie tubus, zakupi³em okularki 1,25" (oryginalne jakie s± ka¿y posiadacz U-bota wie) i teraz telesko jest OK :Salut:  Obrazy nieporównywalnie lepsze. Co do ceny to troche to kosztowa³o :szczerbaty: , ale jednak sie op³aca³o

Wyciag okularu ,pajak + lusterko wtorne kupiles w Astrokraku? Bez problemu wszystko pasowalo?
Ten post by³ edytowany przez promil dnia: 31 March 2005 - 15:28

Wyciag okularu ,pajak + lusterko wtorne kupiles w Astrokraku?                                      Bez problemu  wszystko pasowalo?


Kupi³em w Astrokraku, wszystko pasowa³o bo wyci±g jak i paj±k jest pod tube o ¶r. 20 cm :Salut:


Wyciag okularu ,pajak + lusterko wtorne kupiles w Astrokraku?                                      Bez problemu  wszystko pasowalo?


Pytanie akurat nie by³o do mnie ale w moim zosta³y zastosowane w³a¶nie akcesoria o których piszesz. Lusterko eliptyczne Astrokraka by³o bardzo OK. Janusz P³eszka dobra³ je sam do wielko¶ci lustra. Wyci±g Astrokrakowy 2" do zastosowañ wizualnych te¿ jest OK ale gdyby kto¶ chcia³ mieæ prezyzyjny wyci±g do astrofoto to lepiej zainwestowac w cos dro¿szego.

Chcial bym zmodernizowac swoj sprzet.Na pierwszy ogien poszedlby wyciag okulara(orginalny z Uniwesa³a 1,25") na wyciag 2" Astrokraka z redukcja do 1,25" Czytalem ,ze wystarczy podac w zamowieniu srednice zewnetrzna tubusa. Nastepna rzecz to posiadam orginalne okulary i tuleje do wyciagu 1,25",czy jest sens kupowiac wyciag 2" z redukcja do 1,25"czy starczy 1,25 oczywiscie firmy Astrokrak.proslil bym o uzasadnienie. 3 rzecz to wymiana lustra z pajakiem z kwadratowego na eliptyczny..Prosilb bym o konkretne propozycje abym dokladnie wiedzial co ma zamowic. Bede wdzieczny za porady :Beer:

Wyci±g jesli chesz wymienic to lepiej na 2" z mysl± o okularach 2-calowych bo mo¿liwe ¿e i takich bedziesz u¿ywa³. Co do lustrka to zapewne obcina troche sto¿ek swiat³a i wymiana na eliptyczne by³a by wskazana. No i szukacz :szczerbaty:


                Nastepna rzecz to posiadam orginalne okulary i tuleje do wyciagu 1,25",czy jest sens kupowiac wyciag 2" z redukcja do 1,25"czy starczy 1,25 oczywiscie firmy Astrokrak.proslil bym o uzasadnienie.                                                                                                       

Tu jest wielka pu³apka, a mianowicie jest bardzo duze prawdopodobieñstwo, ¿e wyci±g Uniwersa³a to nie jest standard 1.25" tylko o 0.1mm wiekszy. Wynika to z tego, ¿e oni dawali przez wiele lat okulary od rosyjskich mikroskopów które mia³y troszkê wiêksz± srednicê. Konsekwencj± tego jest to, ¿e te okulary pasuj± tylko do wyci±gu Uniwersa³a. Inne dlatego ¿e maj± o ten 0.1mm mniejsz± ¶rednice takzê pasuj±. Odwrotnie nie. Zreszt± wiêkszo¶ okularów U jest niewiele warta i lepie dokupiæ cos bardziej konkretnego i posidaj±cego standardowy standard.

Jest wiele okularów, które maj± ¶rednicê 2" je¿eli zamie¿asz takich u¿ywac to warto je¿eli nie to nie warto, a pewnie teraz jest tak ze sam nie wiesz wiêc ja Ci pisze zmieñ na 2" z redukcj± na 1.25.

Mówi±c szczerze to je¿eli masz taki sam wyci±g w swoim U jaki mia³em ja to w pierwszej kolejno¶ci zmieni³ bym lusterko wtórne i kupi³ jakiego¶ superplosla co¶ ko³o 20mm.

Oto co mo¿na zrobiæ z U 12 :

http://www.astromax.astrowww.pl/piazzi_1.jpg

Teraz teleskop jest na serio niez³y. Lustro jest wysmienite bo ma lambda dziesi±tych.
Natomiast lusterko diagonalne, czê¶æ jego mocowania, czê¶æ oprawy lustra g³ównego, wyci±g, szukacz i jeszcze parê drobiazgów jest zmienione.

Teleskop poniewa¿ s³u¿y mi g³ównie do zakryæ asteroidalnych dosta³ imiê po odkrywcy Ceresa - Giuseppe Piazzi.

Pozdrawiam
Pawe³ Maksym
Ten post by³ edytowany przez Pawel_Maksym dnia: 31 March 2005 - 16:55

Natomiast lusterko diagonalne, czê¶æ jego mocowania, czê¶æ oprawy lustra g³ównego, wyci±g, szukacz i jeszcze parê drobiazgów jest zmienione.

A ten monta¿, na którym wisi Piazzi to mo¿e U co?

Te lusterka prostokatne diagonalne s± tak z³e ? Kiedy¶ w ciemno kupi³em my¶l±c ,¿e jest eliptyczne , a nie mia³em odwagi oddaæ . Stówa w b³oto ?

Ja rowniez mam pytanie co do lusterka prostokatnego.Czy te ktore wlasnie posiadam to totalna kicha ,a jesli tak to jake bym musial kupic(chodzi mi oczywiscie o eliptyczne)chodzi mi o parametry tego lusterka.


Oto co mo¿na zrobiæ z U 12 :

http://www.astromax.astrowww.pl/piazzi_1.jpg

Teraz teleskop jest na serio niez³y. Lustro jest wysmienite bo ma lambda dziesi±tych.
Natomiast lusterko diagonalne, czê¶æ jego mocowania, czê¶æ oprawy lustra g³ównego, wyci±g, szukacz i jeszcze parê drobiazgów jest zmienione.

Teleskop poniewa¿ s³u¿y mi g³ównie do zakryæ asteroidalnych dosta³ imiê po odkrywcy Ceresa - Giuseppe Piazzi.

Pozdrawiam
Pawe³ Maksym

Mam pytanie ,bo widze ze rozmawiam z czlowiekiem ktory "poskromil"U12 :Beer: Ktore z lusterko diagonalne bylo by odpowiednie do mojego U-boota i i prosil bym o konkretne paramerty tego lusterka bym wiedzial co i gdzie mam zamowic. Dziekuje i pozdrawiaml


Mam pytanie ,bo widze ze rozmawiam z czlowiekiem ktory "poskromil"U12 :Beer:          Ktore z lusterko diagonalne bylo by odpowiednie do mojego U-boota i i prosil bym o konkretne paramerty tego lusterka bym wiedzial co i gdzie mam zamowic.                    Dziekuje i pozdrawiaml


Z tego co wyliczy³em dla tej "strza³ki" to d³u¿sza o¶ winna mieæ ok. 62 mm ,tak na szybko, to - to winno byæ odpowiednie - http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=128

Radzê wymieniæ równie¿ pryzmê zwierciade³ka. Ja wymieni³em na bardzo podobn± kszta³tem do pierwotnej, jednak du¿o l¿ejsz± bo oryginalna by³a tak ciê¿ka, ¿e wygina³a ca³y paj±k.
Do takiego zwierciade³ka nale¿y w komplecie wymienic wyciag na 2 cale. Powiem tyle obraz zmieni³ siê o 150%.

Co do montu to mój telep jak widac na focie wisi na Zeissie 13CaSS. Tuba montowana jest do ca³o¶ci za pomoc± szyny co do wizuala nie jest najlepsze (planuje obrêcze) jednak ja u¿ywam go g³ównie do Vid CCD w zakryciach asteroidalnych w ramach mojej pracy w obserwatorium.

Pozdrawiam
Pawe³ Maksym

Pozdrawiam
Pawe³ Maksym

Ktory szukacz bedzie w sam raz do mojego U boota 200/1000 6x30 czy 8x50? Oczywiscie chodzi i szukacze firmy ASTROKRAK pozdrawiam


Ktory szukacz bedzie w sam raz do mojego U boota 200/1000                                       6x30 czy 8x50?                                                                                                         Oczywiscie chodzi i szukacze firmy ASTROKRAK                                                           pozdrawiam


Wiêkszy bedzie lepszy bo wiêcej przez niego zobaczysz, ale to juz zalezy ile kasy chcesz wy³o¿yæ na przeróbki :Salut:
Ten post by³ edytowany przez Pawlik dnia: 31 March 2005 - 21:39
Mo¿esz te¿ uzyc po³ówkê badziewnej lornetki za 40 zl ca³o¶æ . Wyci±g 2" mo¿esz w ebay.com w szczególnosci ,ze ma wejsc do Polski . Do wizuala nie musi byæ z WO . Mo¿e jak bêdziesz przerabia³ paj±ka z lusterkiem / choæ zostaw to na przysz³o¶æ / to zmieñ paj±ka na kab³±k jak w TAurusie . Dwu calowy okular po mojemy jeden ci wystarczy 32 mm . W krótszych ogniskowych nie powinno byæ ró¿nicy czy 2" czy 1 i 1/4 " . Na razie poznaj sprzêt . poæwicz . Mo¿e siê okazaæ ,¿e inny sprzêt ci le¿y lub nie masz ciemnego nieba do duzego lustra .
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 31 March 2005 - 22:03
Ja jako celownice mam lunetke rosyjska 32 x 8-20 ale juz sie robi lunetka z obiektywem 50mm (z popsutej lornety) z wymiennym okularem.
Pawel Maksym


Z tego co wyliczy³em dla tej "strza³ki" to d³u¿sza o¶ winna mieæ ok. 62 mm ,tak na szybko, to - to winno byæ odpowiednie - http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=128

Radzê wymieniæ równie¿ pryzmê zwierciade³ka. Ja wymieni³em na bardzo podobn± kszta³tem do pierwotnej, jednak du¿o l¿ejsz± bo oryginalna by³a tak ciê¿ka, ¿e wygina³a ca³y paj±k.
Do takiego zwierciade³ka nale¿y w komplecie wymienic wyciag na 2 cale. Powiem tyle obraz zmieni³ siê o 150%.

Pozdrawiam
Pawe³ Maksym



Dodam tylko ze to lusterko to Antares i jego cena to jak widac 240 z³ :blink: Wiem z jednych zróde³ ze Astrokrak posiada tez takie tylko nie antaresowski po 120 z³ :Salut:

Róznica pomiedzy nimi jest taka ¿e:
to antaresowski wykorzystuje a¿ 95 % swojej powierzchni do odbicia swiat³a
a to zwyk³e 86 %

Równie¿ powiem wam tak± wa¿na rzecz to antaresowski nie jest utwardzane wiêc praktycznie dotkniêcie go powoduje ze jestesmy 240z³ w plecy chyba ze napylimy od nowa :D A to zwyk³e to chyba MADE IN POLAND wiêc mo¿na je myc ile siê chce B)

Pozdrawiam i ¿ycze udanych "budowli" sam buduje wiêc jestem w temacie :Salut:
Ten post by³ edytowany przez Bobi dnia: 31 March 2005 - 23:15
Ja te¿ zaczyna³em od U. Najpierw mia³em takie maleñstwo 67mm i by³em strasznie zadowolony, potem 90mm i co¶ mi zaczê³o ¶witaæ, ¿e chyba to nie jest to o czym marzê. Potem kupi³em Ta³a 100 a teraz u¿ywam takahashi 102mm.

Wracaj±c do Twojego teleskopu - spórbuj z niego wycisn±æ tyle ile siê da w granicach rozs±dku. Oczywi¶cie powiêkszenie 530x nie wchodzi w ogóle w grê. Osobi¶cie widzia³em jeden teleskop U który daje bardzo dobre obrazy, ale jest te¿ mocno przerobiony. To uniwersa³ Zayzika. Pogadaj z nim na pewno Ci podpowie w jaki sposób zmodernizowaæ ten sprzêt.

Witam Promilu .

Jestem z jednym z tych którzy maj± obecnie teleskop Uniwersa³a a dok³adniej 170x900. Jak entuzjastycznie podchodzi³em do swojego teleskopu mo¿esz poczytaæ w tym linku http://astro4u.net/y...hp?topic=5143.0

Mój zachwyt teleskopami tej firmy by³ tak wielki ¿e umie¶ci³em go nawet w moim avatarku. Po jakim¶ czasie kiedy zaczo³em porównywaæ sprzêt i obrazy dawane przez niego z innymi teleskopami doszed³em do podobnych wniosków co inni koledzy na forach astronomicznyc czyli ¿e lustra trafiaj± siê czasami dobre i na takie ja trafia³em 3 razy bo mia³em 3 teleskoly tej firmy - czego siê nie wstydzê przyznaæ ale teraz mam troszkê inne zdanie na temat ich wyrobów czyli :

1) monta¿ jest s³aby i chwiejny
2) je¿eli lustro g³ówne masz ok to paj±k z wtórnym raczej s± do wymiany
3) wyci±g jest niestandardowy i ma otwór 32mm i raczej do wymiany
4) Brakuje kab³onków
5) szukacz do wymiany bo podejrzewam ¿e masz celownicê tasco 4x20 tak jak w moim- za ma³y
6) mikroruchy powoduj± wstrz±sy - na sprê¿ynkach , a nawet potrafi± siê przy obrocie cofaæ w inn± stronê
7) okulary z przed³u¿kami s± s³abej jako¶ci i do wymiany

Moj± ocenê sprzêtu obecnie posiadanego mo¿esz przeczytaæ tu http://astro4u.net/y...hp?topic=5277.0 <_<

Nie wiem czy kto¶ mia³ wiêcej teleskopów tej firmy ni¿ ja i po mimo to tak pozytywn± opinjê o nich ale to wynika³o z niewiedzy i braku internetu. :Boink:

Obecnie podio³em siê naprawy mojego teleskopu w którym du¿o trzeba wymieniæ i ponie¶æ spore koszty :Boink: . Obecnie jestem na etapie budowy szukacza do niego http://astro4u.net/y...hp?topic=5390.0 . Sprubujê u¿yæ te¿ wszelkich sposobów aby poprawiæ monta¿ i inne czê¶ci teleskopu bo szkoda mi ju¿ zainwestowanych pieniêdzy wy¿ycaæ w b³oto ale powtarzam trzeba siê liczyæ z kosztami dlatego nie polecam nikomu kupowaæ teleskopów w tej firmie . lepiej kupiæ inny teleskop innej firmy :blink: - a jakiej to ju¿ najlepiej popytaæ forumowiczów w ¶ród których nie brakuje fachowców z d³ugoletnim sta¿em w optyce . :helo: :notworthy:

Oprucz monta¿u mam ju¿ statyw geodezyjny który bêdê chcia³ przyspoobiæ do mojego teleskopu i now± g³owicê która to wszystko uniesie.http://www.astro4u.net/nuke/galeria/albums/userpics/Nowy%20obraz_filtered.jpg :banan:

Ale nie za³amuj siê tylko przyjmij tak± opcjê jak moja tzn . postaraj siê z niego zrobiæ teleskop a wtedy na jaki¶ czas ci wystarczo bo sam siê przekonasz ¿e w miare jedzenia apetyt ro¶nie i chia³o by siê mieæ coraz wiêkszy teleskop. Ja za jaki¶ czas kupiê Syntê 200x1200- chocia¿ i ona nie jest zype³nie bez wad , bo przy próbie zastosowania do niej monta¿u na paralaktyku okazuje siê ¿e ma trochê za cienk± blachê .
Do góry g³owa jeszcze bêdzie z niego teleskop- witaj w klubie U-botów :Beer:

PS. Mam wra¿enie ¿e w moim U dobre jest tylko lustro i okular 25mm Ploosla :szczerbaty: Za³±czone miniaturki
    l l l l l l


.. antaresowski wykorzystuje a¿ 95 % swojej powierzchni do odbicia swiat³a
a to zwyk³e 86 %

Pozdrawiam i ¿ycze udanych "budowli" sam buduje wiêc jestem w temacie  :Salut:

Chyba nie chodzi ile % powierzchni do odbicia tylko ile % z padaj±cego ¶wiat³a jest odbite. Ka¿da warstwa ochronna poch³ania ¶wiat³o . S³ysza³em ,¿e lustra nieutwardzane odbijaj± powyzej 91% . :Beer:


Równie¿ powiem wam tak± wa¿na rzecz to antaresowski nie jest utwardzane wiêc praktycznie dotkniêcie go powoduje ze jestesmy 240z³ w plecy chyba ze napylimy od nowa  :D  A to zwyk³e to chyba MADE IN POLAND wiêc mo¿na je myc ile siê chce  B)



Mam lusterko Antaresa i z tego co mi wiadomo jest utwardzone :unsure:


Potem kupi³em Ta³a 100 a teraz u¿ywam takahashi 102mm.

Oskarze, to w tym przypadku przeskoczy³e¶ tylko o 2 mm :ha:


Chyba nie chodzi ile % powierzchni do odbicia tylko ile % z padaj±cego ¶wiat³a jest odbite. Ka¿da warstwa ochronna poch³ania ¶wiat³o . S³ysza³em ,¿e lustra nieutwardzane odbijaj± powyzej 91% . :Beer:


NO W£ASNIE O TO MI CHODZI£O TYLKO COS CHYBA ZLE NAPISA£EM DZIEKI WIELKIE ZA POPRAWE :Beer:

Mam lusterko Antaresa i z tego co mi wiadomo jest utwardzone :unsure:


No ja mam informacje ze nie s± :huh: Ale dobrze radze nie dotykaj go palcami ani go niczym nie przecieraj :rolleyes:

Witaj Astrokosmo :Beer: W koncu trafilem na kogos ,kto wie o co chodzi i bardzo sie ciesze z tego powodu :notworthy: .Co do modernizacji mojego U boota 200/1000 to mam pytania: Orginalny pajak z lusterkiem wtornym bedzie calkowicie do wymiany ,a na jego miejsce wejdzie nowy? czy sa jakies konkretne wymiary,chodzi o srednice tubusa co do pajaka,ktory bedzie pasowal? Lusterko wtorne mymieniles na eliptyczne? Czy wszystko da sie zamowic w Astrokrak'u?Pozatym kwestia szukacza ,ktory w zupelnosci mi wystarczy:6x30 czy 8x50 i wyciag chce zmienic na 2" z redukcja na 1,25" bardzo byl bym wdzieczny ,gdybys napisam mi co mniejwiecej musial bym kupic i jakies parametry(wymiary i inne) bylo by mi latwiej,bo ja jetem amatorem ,a chcial bym naparwde byc zadowolony z mojego teleskopu . Pozdrawiam

Jak nie poznasz tego co teraz masz , nie bedziesz wiedzia³ co ci przeszkadza ani jak bardzo siê poprawi³o czy zmieni³o .

Z tego co sam doswiadczylem to napewno lustro wtorne jest do wymiany i wyciag z 1,25 " na 2".Wyciag orginalny Zywiecki chodzi ciezko no i napewno szukacz tez bedzie wyminiony.Powoli ,powoli dojde do tego co jeszcze bedzie do wymiany.Po kazdej wymianie napewno bede obserwowal i zbieral wnioski co sie polepszylo a co nie.Napewno Wasze opinie i rady bardzo mi sie przydaja :Beer: Pozdrawiam

Dzi¶ tzn w pi±tek wyje¿d¿am do Byggoszczy na 3 dni-wiêc tak na szybko je¶li masz mo¿liwo¶æ to ja bym najpierw zrobi³ pami±tkowe fotki telepa , oraz jakie¶ w ognisu g³ownym czy okularowym . wiêcej info jak wrócê -Pozdrawiam

Bobi wyczytalem w gieldzie,ze masz (czy miales) do sprzedania wyciag 1,25.Czy jest to wyciag firmy Astrokrak?I czy stopka mocujaca bedzie pasowala do tubusa od U-boota 200/1000 Jaka cena? Pozdrawiam :Beer:


Bobi wyczytalem w gieldzie,ze masz (czy miales) do sprzedania wyciag 1,25.Czy jest to wyciag firmy Astrokrak?I czy stopka mocujaca bedzie pasowala do tubusa od U-boota 200/1000                                                                                                                  Jaka cena?                                                                                                                Pozdrawiam :Beer:


Niestety nieaktualne - to by³ wyciag U po mojej renowacji (zero luzów) , malowaniu proszkowym i czernirniu chemicznym (oxydowaniu) w Astrokraku :Salut: Poszedla za 85 z³ :Beer:

Kup 2" w astrokraku - ja mam taki do mojego Newtona którego byduje (234/1400) i powiem szczeze - chodzi jak po ma¶le :Beer:


Kup 2" w astrokraku - ja mam taki do mojego Newtona którego byduje (234/1400) i powiem szczeze - chodzi jak po ma¶le   :Beer:


Chodzi ³adnie, tylko czasami zda¿a mu sie nierówna praca, szczególnie przy zmianach temperatury :Salut:
Ten post by³ edytowany przez Pawlik dnia: 02 April 2005 - 00:24
Panowie witam :Beer: .Mam pytanie w kwesti wyciagu.Wymiana z orginalnego U na 1,25" lub 2"ASTROKRAK'a wiaze sie dokladnie z czym? jakosc wykonania i oporne ruchy wyciagu U czy sa jakies inne powody ,ktore wplywaja na jakosc uzyskanego obrazu w okularze. Prosze uzasadnicie dlaczego wyciagi zostaly wyminione. Pozdrawiam
:banan:
Ten post by³ edytowany przez promil dnia: 02 April 2005 - 12:03

Panowie witam :Beer: .Mam pytanie w kwesti wyciagu.Wymiana z orginalnego U na 1,25" lub 2"ASTROKRAK'a wiaze sie dokladnie z czym?                                                                      jakosc wykonania i oporne ruchy wyciagu U czy sa jakies inne powody ,ktore wplywaja na jakosc uzyskanego obrazu w okularze.                                                                      Prosze uzasadnicie  dlaczego wyciagi zostaly wyminione.                                                  Pozdrawiam
:banan:


Ja swój wymieni³em ze wzglêdu na jego ¶rednice (23mm), oraz na jakby to nazwaæ "z±bkow±" pracê i przeskakiwanie.

Witam ponownie.Czyli lepiej zainwestowac w lusterko wtorne eliptycze i porzadny szukacz ,a na koniec zostawic wyciag do tego wniosku dochodza.Ten ktory posiadam orginalny U niema luzow. Co do szukacza to juz zadawalem pytanie,ktory bylby odpowiedni do mojego Newtona 200/1000 :6x30 czy 8x50? Pozdrawiam

8x50 bez dyskusji

Najtanszy jest z po³owki lornetki . Mo¿esz przerobiæ i usun±æ pryzmat , choæ nie wiem czy warto .
Jak wyci±g ci lata na boki to mozesz podlozyæ paski teflonu , filcu czy tym co wymy¶lisz aby nie lata .
Nie ma sensu wymieniaæ wyci±gu na 1i 1/25" w tym teleskopie na 2" jak nie masz w planach kupiæ np. 32 mm 2" dobrej firmy okularu . 2" wyci±g i 2" d³ugoogniskowe okulary . Inaczej nie warto .
Jak bêdziesz wymienia³ lusterko k±towe to daj tej wielko¶ci aby nie by³o winetowania w 2" okularze . Wcze¶niej podano jego wielko¶æ .

Siedze na stronce ASTROKRAK'a i szukam odpowiedniego okulara 1,25" o ogniskowej 6mm firmy Ploosl. Mam do wyboru: Ploosl 6mm"Antares" Ploosl 6mm"Soligor" ktory byscie doradzili? :unsure:


Panowie witam :Beer: .Mam pytanie w kwesti wyciagu.Wymiana z orginalnego U na 1,25" lub 2"ASTROKRAK'a wiaze sie dokladnie z czym?     
Jakosc wykonania i oporne ruchy wyciagu U czy sa jakies inne powody ,ktore wplywaja na jakosc uzyskanego obrazu w okularze.
Prosze uzasadnicie  dlaczego wyciagi zostaly wymienione.
Pozdrawiam
:banan:

Ja ze ¶rednic± 32 mm (1.25" to oko³o 31.7 mm) poradzi³em sobie ³atwo - wklejaj±c od ¶rodka jedn± warstwê ta¶my izolacyjnej. Ale mój wyci±g mia³ ogromne luzy - jak go udoskonali³em wklejaj±c jeden wiêcej paseczek weluru to luzy zniknê³y ale bardzo opornie siê ostrzy. No i - muszê powiedzieæ ¿e mój wyci±g jest jakby.... za krótki! Albo ogniskowa lustra wiêksza ni¿ mia³o byæ. Tyle ¿e ten mój wyci±g - nie wiem czy on ¿ywiecki czy OptiSanowy, raczej to drugie.
Niektórzy wol± mieæ wyci±g 2" ale to ma znaczenie tylko przy najd³u¿szych ogniskowych okularu, np. 40 mm. Do plejady innych (tañszych) okularów 1.25" stosuj± wtedy redukcjê ¶rednicy.

Okulary Plossla Antares i Soligor - Janusz P³eszka z Astrokraka ilekroæ mia³ okular jednej firmy a nie mia³ drugiej - to mówi³: PRZECIE¯ TO TO SAMO. Ale mo¿na te¿ znale¼æ posty w których P³eszka chwali³ ANTARESA gani±c SOLIGORA, jak akurat sprzedawa³ ANTARESY a konkurencja SOLIGORY. Oczywi¶cie odwrotny przypadek te¿ ³atwo znajdziesz.

Je¶li kompletujesz zestaw okularków prawie od zera - ja za grosze kupi³em na targu mikroskopowy "ruski" 8x - ma toto 30 mm i jest ca³kiem niez³e ale ¶rednica 32 mm, w sam raz do U-niwersalnego wyci±gu.

By³oby te¿ nie od rzeczy sprawdziæ w Twoim teleskopie czy wyci±g napewno jest dobrze umocowany, tzn. czy o¶ wyci±gu i tuby le¿± w jednej p³aszczy¼nie i przecinaj± siê pod k±tem prostym.

Lornetkê 50 mm mo¿na kupiæ na targu za 30-50 z³, je¶li lubisz majsterkowaæ to ³atwo zrobisz z niej szukacz. Ja zrobi³em korpus z latarki, wy¿sz± szko³± jazdy jest mocowanie :)
:Salut:

http://astro4u.net/y...hp?topic=5620.0
Promil poczytaj -wyci±gi


Witam ponownie.Czyli lepiej zainwestowac w lusterko wtorne eliptycze i porzadny szukacz ,a na koniec zostawic wyciag do tego wniosku dochodza.Ten ktory posiadam orginalny U niema luzow.

Mój wyci±g te¿ nie mia³ luzów ale po kilku miesi±cach u¿ytkowania ju¿ ma wiêc twój te¿ po jakim¶ czasie bêdzie mia³. Poza tym przyjrzyj siê dok³adnie czy o¶ z pokrêt³ami jest rzeczywi¶cie w linji prostej bo u mnie jest pod pewnym k±tem i pokrêt³o potyrafi siê odktêciæ wiêc powoli bym zmienia³ co siê da . Ale jak naprawdê chcesz ¿eby twój telep by³ ok to kto¶ fachowy powinien ci go sprawdziæ bo jak siê oka¿e ¿e lustro masz do kitu to lepiej daæ sobie spokój z jakimikolwiek przeróbkami.

Jutro mój bêdzie sprawdza³ pan Janusz WIland mam nadziejê ¿e lustro bêdzie ok.


Siedze na stronce ASTROKRAK'a i szukam odpowiedniego okulara 1,25" o ogniskowej 6mm firmy Ploosl. Mam do wyboru: Ploosl 6mm"Antares" Ploosl 6mm"Soligor" ktory byscie doradzili? :unsure:


Antaresa nie mialem w lapkach. Soligor dobry (dobry kontrast - lepszy niz w innych tanich plosslach). Jest sporo osob ktore twierdza, ze Soligory 6mm maja przeklamania w ogniskowej (6,5-8,5mm realna), ale moj mial bardzo bliska nominalnej (pomiar amatorski). Plossl to nazwa ukladu optycznego (typu okularu), a nie firmy (producenta).

Pozdrawiam.

Ja mam plossla Antaresa (w³a¶nie 6mm) i musze powiedziec ze jest to dobry okular. Kontrast dobry jednak nie mo¿e konkurowaæ z lantanami.Obraz planet tak¿e dobry (czasami zapiera³ dech w piersiach). Poza tym za Antaresem przemawiaj± tak¿e dobre pow³oki FMC, a nie jak w przypadku Soligora MC. Generalnie polecam ten okular.

Pozdrawiam :Salut:

Witaj MOLO :Beer: Dzieki za opinie.Pozatym mam kolejne pytanie: jakie okulary uzywacie do obserwacji obiektow mglawicowych? Pozdrawiam

Aha i o malo bym zapomnial zapytac :Boink: o to w jaki sposob mozna wyczyscic zwierciadlo(oczywiscie nienaruszajac powloki).Ostatnio ,kiedy przygotowywalem mojego "Komeciarza" do obserwacji plam na sloncu,zauwazylem,ze lustro glowne jest bardzo zakurzone :angry: Z tego co sie dowiedzialem ,1mm warstwa kurzu nieprzeszkadza w obserwacjach.Moje obawy moze sa bezpodstawne,ale zdaje mi sie,ze lustro glowne jest bardziej zakurzone.Czy czyszczenie wiaze sie z konecznoscia demontazu lustra i ponownego ustawiania ,czy moze znacie jeakis bezpieczny sposob aby go wyczyscic? Jesli juz czyscic to najlepiej czym? Slyszalem o kilku mozliwosciach: 1.to spirytusem . 2.to 3% r-r wody utlenionej . a co doradziecie mi WY?

:Beer:
Do obiektów mg³awicowych moim zdaniem najlepsze bêd± okulary d³ugoogniskowe
Mo¿esz o nich poczytaæ w dopiero co opublikowanym te¶cie na
http://www.astronoce.pl/ . Poza d³ugoogniskowcem przyda sie co¶ co da trochê wiêkszego powera (¿eby dostrzec jakie¶ szczego³y w tych mniej rozci±g³ych DSach). Tu polecam okulary o du¿ym polu np.WO Swan 15mm lub 9mm (power dla twojego telepa odpowiednio 66X i 111X) . S± to naprawde bardzo dobre okulary o du¿ym 72 stopniowym polu. Niestety trzeba siê liczyæ z kom± no ale nie mo¿na mieæ wszystkiego (chyba ¿e Naglera :rolleyes: ).

Pozdrawiam :Salut:

Witam.W zestawie posiadam komplet okularow : 80x,100x,200x,500x,530x Pozatym zamowilem a ASTROKRAK'u okular Ploosla 6mm ,poniewaz po ostatniej obserwacji Jowisza przy 200x obraz byl lekko rozmazany.Moze to wina seeingu ,ale warunki z 2-3.04 byly b.dobre,wiec zamowilem cos co mi da posrednie powiekszenie miedzy 100x a 200x czyli Ploosla 166x. Pozdrawiam :Beer: Moj sprzet to:Newton 200x1000

Powracaj±c do przeróbek twojego U, napewno poleca³ bym wymieniæ paj±ka z lusterkiem wtórnym, nawet je¶li jego jako¶æ jest dobra to i tak lusterka prostok±tne s± gorsze od eliptycznych, wiêc ja w swoim to wymieniê.

Wczoraj zosta³em zaproszony do PTMAw Warszawie i okaza³o siê ¿e mój telep jest rozkolimowany . Ale optyka na szczê¶cie nie jest taka z³a - widzia³em nawet przerwê Cassinego i cieñ Saturna na pier¶cieniach i to przez okular z U po³±czony z barlowem U i trzema s³ynnymi przed³u¿kami . :helo:

Po kolimacji przez fachowca z PTMA podejmê decyzjê ostateczn± co do dalszej optymalizacji i zmian w moim U 170x900. Za³±czone miniaturki
    l l


Witam.W zestawie posiadam komplet okularow :                                                          80x,100x,200x,500x,530x                                                                                          Pozatym zamowilem a ASTROKRAK'u okular Ploosla 6mm ,poniewaz po ostatniej obserwacji Jowisza przy 200x obraz byl lekko rozmazany.Moze to wina seeingu ,ale warunki z 2-3.04 byly b.dobre,wiec zamowilem cos co mi da posrednie powiekszenie miedzy 100x a 200x czyli Ploosla 166x.                                                                        Pozdrawiam :Beer:                                                                                                    Moj sprzet to:Newton 200x1000

Trochê dziwnie, ¿e podajesz powiêkszenia a nie ogniskowe okularów, ale mo¿na sobie przecie¿ przeliczyæ... :rolleyes:

A to nie jest przypadkiem jeden okular z kolejnymi U-rurkami?

Pozdrawiam.

Aby rurki dzia³a³y to wcze¶niej musi byæ barlow trochê rozpraszaj±cy obraz .

Jeszcze raz o moim sprzecie :Newton 200x1000 Okulary o ogniskowych: 12,5mm,10mm,6mm i 5mm+ Barlow 3x. Astrokosmo mam pytanie:na 100% mam zamiar wymienic lusterko wtorne eliptyczne 64mm.Co do pajaka ,to gdzie go zamowiles?Czy ten orginalny niebedzie pasowal tzn.mocowanie lusterka wtornego eliptycznego?Pozdrawiam

Pomy¶l o okularku 20 mm .

Okular 500x,mam cos takiego zmontowane przez znajomego,ktory zajmuje sie skladaniem teleskopow oraz okularow.Wiem dokladnie ze te okulary z Barlowem daja mi obraz 500x i 530x.Mam nadzieje,ze 500x i 530x przydaja mi sie do obswrwacji ksiezyca ,bo planety,Plejady i bo obserwacje innych wspanialych rzeczy, przy takiem powiekszeniu odpada :blink: Sam wyczytalem w innym poscie,ze max 300x i to przy dobrym seeingu moge wykozystac.............

OK pozdrawiam

Witaj ASTROKOSMO.Mam prosbe ,jak bedziesz wymienial pajak +lusterko wtorne to podzielisz sie informacjami :Beer: Lusterko wtorne mam juz namierzone(w moim przypadku to 64mm,eliptyczne oczywiscie), tylko pozostaje mi kwestia paj±ka-jaki dokladnie i gdzie go mozna nabyc. Pozdrawiam

Promilu- powiem tak. Proponujê aby¶ skontaktowa³ sie z Januszem P³eszk± z ASTROKRAK-a i wymieni³ paj±ka wraz z lusterkiem . Wy¶lij do niego teleskop i niech ci to zrobi. Przy okazji sprawdzi ci kolimacjê i dobierze odpowiedniej wielko¶ci lusterko wtórne . Je¿eli chodzi o wyci±g to ja w swoim narazie nie wymieniam ale mo¿e w przysz³o¶ci. Nie jest rewelacyjny ale najgorszy te¿ nie jest. Poleci³ bym ci tylko wumieniæ w wyci±gu tulejê z gwintem m42/1 , bo ma ona otwór zbyt du¿y jak do okularów 1.25"(luz jest zbyt du¿y). Popro¶ jakego¶ tokarza o pomoc. Je¶li mia³ by¶ z tym jakie¶ problemy to ja za jaki¶ czas bêdê to robil do mojego i wtedy mogê wytoczyæ i dla ciebie i przes³aæ ci poczt±. Jak znajdê p³ytê ze zdjêciami mojego telepa to zamieszczê kilka fotek (zbli¿enia).
Powracaj±c do paj±ka to paj±k z astrokraka jest l¿ejszy delikatniejszy ale mocny, a lusterko eliptyczne zamontowane do tego paj±ka zbiera max. ¶wiat³a i przekazuje to do okularu. W lesterku wtórnym od U s± straty ¶wiat³a poniewa¿ ma ono ksztalt prostok±ta a nie elipsy, i czêsæ ¶wiat³a jest nie wykorzystana, a wbrew pozorom 200mm lustro nie jest tak du¿e aby sobie pozwoliæ na takie marnotrawienie powierzchni czynnej. Jednum s³owem im mniej ci co¶ zas³ania lustro g³ówne tym lepiej. nale¿y jeszce dodaæ ¿e powierzchnia lusterka wtórnego musi byæ bez zarysowañ i co najwa¿niejsze idealnie p³aska. Jaka jest powierzchnia
twojego lusterka wtórnego trudno powiedzieæ dok³adnie bo mo¿na to sprawdziæ tylko odpowiednim przy¿±dem tak zwanym no¿em Fokulta (napisa³em tak jakm siê wymawia). Z regu³y lusterka maj± albo wybrzuszenie albo wklês³o¶æ albo s± pofalowane i dlatego s± du¿e straty na kontra¶cie ogl±danych obiektów zw³aszcza planet takich jak Saturn czy jowisz kiedy to musimy zwiêkszyæ ogniskow± i jeszcze mieæ nadziejê na w miarê wyra¿ny obraz i mnogo¶æ szczegó³ów na ich powierzchni.

Koñcz±c polecam wymieniæ w Astrokraku paj±k razem z lusterkiem, a co do wymiany innych elementów to po kolei nale¿y siê zastanawiaæ co i dla czego ale bez po¶piechzarówno ja jak i wielu kolegówz forum chêtnie ci doradzimy co i jak za w miarê nie du¿e pieni±dze - ale zmiany minimalne s± jednak konieczne.
pozdrawiam Za³±czone miniaturki
    l l

Astrokosmo dziekuje za kolejna pomoc :Beer: .Mam pytanie,jak moge sie skontaktowac z Januszem PLeszka?Do tejpory posiadam tylko adres emial ASTROKRAK'a (astrokrak@astrokrak.pl) czyv tam dowiem sie czegosc wiecej w sprawie wymiany czesci w moim szukaczu? Czy lepiej skontaktowaz sie z J.P³eszka na priv.Moze masz jego email lub znasz prywatna stronkeJ.P Pozdrawiam P.S (okular wmoim Szukaczu jest ok.Nieposiada luzow, a okulary 1,25" siedza solidnie)


Astrokosmo dziekuje za kolejna pomoc :Beer: .Mam pytanie,jak moge sie skontaktowac z Januszem PLeszka?Do tejpory posiadam tylko adres emial ASTROKRAK'a (astrokrak@astrokrak.pl) czyv tam dowiem sie czegosc wiecej w sprawie wymiany czesci w moim szukaczu? Czy lepiej skontaktowaz sie z J.P³eszka  na priv.Moze masz jego email lub znasz prywatna stronkeJ.P                                                                    Pozdrawiam                                                                                                              P.S (okular  wmoim Szukaczu jest ok.Nieposiada luzow, a okulary 1,25" siedza solidnie)


Jak napiszesz na astrokrak@astrokrak.pl to dostaniesz odpowiedz szybko.
:Salut:

Dzieki bardzo,zaraz tam napisze !! :Beer:

Polaris ma racjê

Jak napiszesz na astrokrak@astrokrak.pl to dostaniesz odpowiedz szybko.
Na ten adres czê¶ciej zagl±da ni¿ na priva.


P.S (okular wmoim Szukaczu jest ok.Nieposiada luzow, a okulary 1,25" siedza solidnie)
Natomiast je¶li chodzi o luz w wyci±gu to jakich ukularów u¿ywa³e¶?
Czy tylko od U czy inne te¿-pytam bo z moim tak jest ¿e okular i przed³ó¿ki pasuj± , ale jak wk³adam z innej firy to ju¿ jest spory luz a nie powinien byæ on zbyt du¿y.

Je¿eli masz kogo¶ kto ci pomo¿e w poprawianiu telepa od U to nie musisz go wysy³ac do Astrokraka ale ja swój te¿ bêdê oddawa³. S± naprawy które lepiej zleciæ do¶wiadczonym osobom.
Mój telep podlega teraz kolimacji w PTMA, a pó¿niej zmiany nast±pi± kolejne. Szukacz ju¿ w 50% gotowy, a to dopiero pocz±tek zmian bêdzie ich naprawdê du¿o.
miêdzy innymi taki wiatrak do przyspieszania ch³odzenia lustra.
A tak bêdzie mniej wiêcej wygl±da³ mój nowy szukacz który sam budujê ale tak naprawde to dziêki ludziom z forum.
Zobacz tu http://astro4u.net/y...hp?topic=5390.0
pozdrawiam Za³±czone miniaturki
    l l l l l l

Dzieki astrokosmo za zdjecia.Co do szukacza,to chodze z mysla o kupnie 8x50 z krzyzem w ASTROKRAK'u ale to koszt 275zl:/ Ja ma teleskop z 1 reki.Szukacz jest calkiem inny niz te w nowych U-bootach.Jest masywny i wogle nieprzypomina celownika do wiatrowki.Kurna sam niewiem ile on mi przybliza.Teleskop ma ok 8 lat.Co do okularow ,to zamowilem Ploosla 6mm i zobacze czy jest jakis luz ,kiedy bedzie siedzial juz w wyciagu.Fajowe masz ta wentylacje lustra glownego.Wentylatorek do chlodzenia komputerow widze?Jak Masz rozwiazany problem z zasilaniem tego wentylatora?Moze i mi by ktos zrobil taki szukacz z lornetki :szczerbaty:

No¿em Fukolta sprawdza siê lustra wklês³e . P³askie jest znacznie trudniej . S³ysza³em o metodzie interferencyjnej .
Jak teraz masz ostre obrazy przy pow. 300x to tylko pokasuj luzy . Telep dzia³a wystarczaj±co dobrze . U mnie dzisiaj 150x by³o za du¿o . Warunki atmosferyczne nie pozwalaj± na wiêksze powiêkszenia .
Na si³ê nie modernizuj . Dobrze miec okular tak aby teleskop dawa³ pow.ok 50-60x . Przy 200 mm lustrze ostrzejsze obrazy bêd± z przys³on± zmniejszaj±c± jego ¶rednicê . Taki paradoks . Aby by³o lepiej to trzeba zmniejszyæ otwór tubusa . Ale czasami s± takie warunki ,¿e jest dobrze bez przys³ony .
Piszesz o powiêkszeniach 300, 500 x . S± tylko czasem u¿ywane i wiêkszo¶æ nie ma takiego sprzêtu aby go stosowaæ . Ja tak¿e .
Lustro F5 nie jest dedykowane do du¿ych powiêkszeñ ,kiedy¶ zauwa¿ysz komê . Jak zaczniesz rozru¿niaæ jaki obraz pokazuje telep to dopiero wtedy modernizuj jak bêdzie potrzeba .
Im mniej szukacz przybli¿a tym wiêcej przez niego widaæ . 5 -8 razy wystarczy .
Wa¿na jest ¶rednica jego przedniej soczewki . jak ma od 35 mm to powinna wystarczyæ pod ciemnym niebem . Lepiej kup sobie lornetkê jak nie masz ni¿ ok 300 zl na szukacz . W tej cenie to s± czasem w sprzeda¿y refraktory o soczewkach 70 mm na monta¿u paralaktycznym .
Dlaczego chcesz dobre kilka stów wydaæ na telep samemu nie wiedz±c co w nim razi ? I tylko widzisz jedn± firmê .
Kup sobie jeden drogi okular np Elfra 32 mm 2". Wtedy rozs±dnie bêdzie wymieniæ wyci±g na 2" itd lusterko , paj±k , monta¿ ... . Tylko czy warto .
Odwrotnie bez wymiany wyci±gu na 2" nie warto na ¶lepo nic zmieniaæ .
Okulary co u¿ywasz ze wzglêdu na dawane powiekszenia pracuj± tylko z fragmentem lustra . Po jego wymiane istotnie lepiej nic nie zobaczysz . Chyba ¿eby mia³o rysy akurat w rejonie ¶wiat³a padaj±cego do okularu lub by³o do bani . Ale pisale¶ o u¿ywanych pow. 300, 500x to nie jest z nim ¼le .

Promilu dobrze by by³o gdyby¶ móg³ zamie¶ciæ fotki swojego teleskopu, du¿o ³atwiej mo¿na by ci wtedy doradziæ co ewentualnie zmieniæ -choæ i to jest trudne do oceny. Zdjêcia mo¿esz zrobiæ cyfrówk±, lub kamerk± internetowa lub tak jak w moim przypadku zwyk³ym aparatem nastêpnie u fotografa prosisz aby ci zaskanowal zdjêcia z negatywu na p³ytê cd i do internetu zamieszczasz.
Proponujê aby¶ po prostu napisa³ recenzjê na temat swojego telepa - jak robi to wielu kolegów. Temat teleskopów U jest na topie wiêc na pewno wielu ludzi go przeczyta i oceni a to ju¿ jest pocz±tek drogi do ewentualnego zastanowienia siê nad zmianami. Co do ewentualnych g³osów krytycznych te¿ trzeba podchodziæ z pewn± rezerw± bo na przyklad mój telep by³ ¿le oceniony a po wizycie w PTMA okaza³o siê ¿e nie jest taki z³y ( oprócz kolimacji która prawdopodobnie zosta³a zmieniona podczas transportu ) i tak samo by³o z moimi poprzednimi U te¿ dawa³u dobre obrazy wiêc spokojnie z tymi zmianami.
Du¿o zale¿y w recenzjach od uzyskiwanych obrazów w twoim U. czy mo¿e to kto¶ oceniæ oprócz ciebie - Na forum mog± byæ koledzy mieszkaj±cy w pobli¿u ciebie trzeba siê tylko zapytaæ na forum kto mieszka ko³o ciebie i czy móg³ by przyjechaæ do ciebie i pomóc ci w obserwcjach przez twój teleskop ró¿nych obiektów i przy ró¿nych powiêkszeniach i przy u¿yciu twoich okularów i osób przyjezdnych oraz porównanie obrazów w twoim teleskopie i o podobnych parametrach. Np zamie¶æ w tym temacie lub innum taki komunikat : jestem z cieszyna i szukam astro kolegów z moich okolic- na pewno kto¶ siê znajdzie , im wiêcej tym lepiej.
Zrób naprzyk³ad opis taki jak mój http://astro4u.net/y...hp?topic=5277.0 i zamie¶æ go na forum w dzialeOgólnie o sprzêcie astronomicznym i po wej¶ciu na t± stronê w dziale Recenzje sprzêtu , przy czym nie bój siê pisaæ prawdy o tym jakie obrazy daje telep i przy jakich powiêkszeniach, oczywi¶cie zdjêcia mile widziane zw³aszcza zbli¿enia na poszczególne elementy teleskopu i monta¿u i okulary.
pozdrawiam Za³±czone miniaturki
    l l

Zaczynamy:Newton 200/1000 firma Uniwersa³,kupiony z 1 reki.Ma ok 8 lat. Zwierciadlo glowne: ¶rednica:200mm Ogniskowa:1000mm Swiatlosila:1:5 Ksztalt:parabola obrotowa Dokladnosc:1/8 lambda(dla lambda=550mm) Material:szklo borowo-krzemowe warstwa odbijajaca:aluminium utwardzane MgF2 SiO2 Parametry obrazu: Zasieg obserwacyjny: +13,6mag. Zdolnosc rozdzielcza:0,57" Natezenie swiatla :816 Okulary.wyciag okularowy:31,8mm(1,25").Ekran do obserwacji plam slonecznych -jest. W zestawie mialem okulary tak oznaczone: 30x,80x,Barlow 2x Dokupilem okulary: 10mm,5mm,6mm+Bralow 3x Wymiary i masa Dl.tubusa:960mm Szer.tubusa:250mm Masa tubusa:8kg Masa statywu:24kg Statyw:metalowy,trojnozny montaz:paralaktyczny Zdjecia beda jutro. Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez promil dnia: 07 April 2005 - 23:14
czekamy na fotki

Witam astro :Beer: .Przesylam fotki oraz uwagi dotyczace mojego U-boota. Za³±czone miniaturki
    l l

I kolejne zdjecie: Za³±czone miniaturki
    l l

Nastepne: Za³±czone miniaturki
    l l

Zdjecia:
Ten post by³ edytowany przez promil dnia: 08 April 2005 - 20:27
Zdjecia: Za³±czone miniaturki
    l l

Przykrêc tube do montazu .
Masz klasyczny s³up z mikroruchami na srubkach .
Ze zdjec nie zobaczy sie czy obraz jest dobry . To musisz ocenic patrz±c w okular na planety , ksiê¿yc . Czêsto tylko okulary s± najgorszym ogniwem .
Teleskop jest zadbany . Jak w miare dobrych warunkach masz Ksiê¿yc ostro widoczny przy pow 200 x to O.K. 300x to juz musz± byc doobre warunki atmosferyczne . :Beer:

Zdjecia Za³±czone miniaturki
    l l l l

Zdjecia:
Ten post by³ edytowany przez promil dnia: 08 April 2005 - 20:41
Zdjecia: Za³±czone miniaturki
    l l

Zdjecia móg³bys dawac mniejsze ? Moze zdjecie do tuby / lustro , paj±k .
Jakiej ¶rednicy masz wyci±g ? Choæby nawet niestandardowe to jak s± dobre to na razie tak pozostaw .

zdjecia Za³±czone miniaturki
    l l

zdjecie Za³±czone miniaturki
    l l

zdjecie Za³±czone miniaturki
    l l

zdjecie Za³±czone miniaturki
    l l

Mam nadzieje ze teraz mozecie mi cos wiecej doradzic.Co do przykrecenia tubusu ,to oczywiscie ze pamietam.Poskladalem go do zdjec :Salut: Spoczywa sobie spokojnie wpokoju.Wracajac do tematu: wykrecilem wyciag okularowy..Mam teraz okazje zagladnac do srodka.Rzecz ma sie tak:przy obserwacji przeszkadzaly mi takie niby zadziory,niewiedzialem co to jest.Okazalo sie ,ze jest to odchodzaca czarna farba :angry: Mam pytanie,czy moge zaczernic moj wyciag w tych miejscach gdzie jest goly metal?Zaczerniony jest tylko w 2/3 dlugosci wyciagu.Aha i co jeszcze mnie dobilo ,to zadziory powstale w miejscach laczenia wyciagu srubkami.Jest to bardzo ostre i ma ok 2 mm dlugosci :burza: Bede musial to delikatnie spilowac.Co do lusterka wtornego to sami widzicie.Nie jest to lusterko eliptyczne tylko zwykle plaskie lusterko!!!Oczywiscie mam zamiar go wymienic na eliptyczne o wym.64mm
Ten post by³ edytowany przez promil dnia: 08 April 2005 - 21:05
Aha i jeszcze jedna rzecz: czy ktos z Was moze mi powiedziec cos na temat mojego szukacza?Czy jest ok ,czy nalezy go wymienic.Nie wyglada tak samo jak w nowszych modelach teleskopow Uniwersa³a.ja tylko moge powiedziec tyle,ze kiedy patrzylem przez niego na Jowisz ,to na spokojnie widzialem planete z czterema ksiezycami.

Lusterko z³ozysz tak jak by³o i skolimujesz telep ? Minimalnie w bok to ju¿ nie bêdzie dobrze . Zmierz ¶rednice okularow . Sam fakt posiadania prostok±tnego lusterka nie powinien byæ przyczyn± do jego wymiany do wizualnych obserwacji . Nie widzê na nim rys .

Srednice okularow zmierze.Co do reszty to zastanawiam sie ,czy faktycznie potrzebne sa te zmiany.Z uwaga czytam to co piszecie i kazdy z Was ma odmienne zdanie.Jedni radza expresowa wymiane:szukacza,lusterka wtornego,wyciagu okularowego inni zas kaza mi na spokojnie zostac przy tym co mam.Czy faktycznie to,ze moj U-boot ma plaskie lusterko wtorne w niczym nieprzeszkadza?I tak ma zostac?Wyciag sobie wyczernie,bo niema luzow.Dokupie tez komplet okularow.Bardzo by mi zalezalo gdyby ktos z okolic Cieszyna posiadajacy teleskop mogl fachowym okiem popatrzec ,co ja wlasciwe chce od mojego telepa.Moze wszystko jest ok?Jedyna rzecz ktora mnie zastanawia to ta,czy faktycznie zrobione przez znajomego okulary sa dobrej jakosc :blink: Z orginalnych okularow posiadam tylko:30x i 80x + barlow ale tandeta :angry: Przeslalem znajomemu tulejki do przedluzania okularow i sam mim zrobil takie ze teraz mam:100x,200x,500,530x,a dokladnie zrobil mi 2 okulary +1 Barlowa.Aby uzyskac powiekszenie 200x nakladam 2+1 ,500x nakladam 1+2,530x nakladam 3+2.tylko tyle wiem.Z 3-4.04 kiedy byl widoczny Jowisz przy okularze 12,5mm byl bardzo dobrze widoczny Jowisz z 4 ksiezycami.Przy okularze 10mm rewelka,lecz przy uzyciu tak jak wczesniej pisalem kombinacji okularow 2+1=200x obraz byl lekko rozmazany.Moze to wina nieorginalnych okularow(200x).Zamowilem Ploosla 6mm .Chcialem miec cos miedzy 100x a 200x.Jesli przy 6mm okaze sie ze boraz jest ostry to nosze sie z zamiarem kupna Ploosla 5mm.Poszukal bym rozniez okularu ,ktory da mi powiekszenie 300x.czytalem ,ze jest to max.przy obserwacji planet oczywiscie, kiedy jest dobry seeing.Pozatym 20mm tez wchodzi w gre.To chyba wszystko,czekam na kolejne bobre rady :Beer: Pozdrawiam

Drogi Promilu fajne zdjêcia :Beer: , dziêki nim mo¿na ju¿ co¶ wiêcej powiedzieæ na temet twojego telepa. Jest lepiej ni¿ przypuszcza³em . Telep jest zadbany choæ trzeba bêdzie co nieco poprawiæ ale nie koniecznie wymieniaæ . Rzeczywi¶cie zdania na forum s± ró¿ne ale z czasem sam zaczniesz podejmowaæ s³uszne decyzje czytaj dalej i nie spiesz siê ze wszystkimi zmianami.

Moim zdaniem zmiany s± konieczne zw³aszcza je¶li chodzi o wyci±g okularowy bo na oko wydaje mi siê ¿e jest niestandardowy i okulary które chcesz kupiæ czyli 1.25" po prostu nie wejd± do otworu w który wk³ada siê okulary , ale je¶li pozwolisz chcia³ bym zabraæ g³ospo kolei co do niektórych elementów twojego telepa.

Aby pomóc ci w odpowiedziach pos³u¿ê siê twoimi zdjêciami i konkretnie wska¿ê to o co pytam

Na pocz±tek mam pytanie o szukacza :

- jaka jest szeroko¶æ szukacza w obiektywie (przód szukacza)
- jaka jest d³ugo¶æ minimalna i maksymalna ( bo chyba siê zmienia ? ) - czy uzyskujesz w nim w ten sposób mniejsze i wiêksze zbli¿enia w szukaczu
- jaka jest ¶rednica wewnêtrzna uchwytu szukacza
- jakie masz pole widzenia w szukaczu to znaczy jak du¿y obszar nieba widzisz w szukaczy przy minimalnym i maksymalnym powiêkszeniu - przy minimalnym
powiniene¶ widzieæ trzy gwiazdy Pasa Oriona ( to nizbêdne minimum )

Nastêpne pytania zadam pó¼niej bo co za du¿o to nie zdrowo , lepiej powoli a dok³adnie. Za³±czone miniaturki
    l l l l l l

...pomy³ka...
Ten post by³ edytowany przez Radek Grochowski dnia: 09 April 2005 - 08:05
W zwi±zku z pewnymi kontrowersjami o¶wiadczam, ¿e s³owo "pomy³ka" w powy¿szym po¶cie znaczy tylko tyle, ¿e siê pomyli³em w czasie pisania tego posta i nic wiêcej :Salut:

Witam.Co do wyciagu okularowego,to dochodze to smutnego wniosku ze jest on 1" :angry: Czyli jakby niepatrzec czekam mnie wymiana na 1,25",ktory w zupelnosci mi wystarczy.Dzis zrobie pomiary mojego szukacza ,tak jak mi to ladnie wytlumaczyl Astrokosmo :Beer: dzieki wiekie :notworthy:

Jak masz ciemne niebo to teleskopem 200/1000 duzo zyskasz z 2" wyciagiem i okularem 32 mm o duzym kacie patrzenia . Lepiej poczekaj i zainwestuj w 2" .
Do Polski ma wejsc ebay . Tam byle jaki / na pocz±tek/ plastikowy wyciag z skosnymi zebami kosztuje 10 $ . Mozna lepszy za 50$ . Itd .


Jak masz ciemne niebo to teleskopem 200/1000 duzo zyskasz z 2" wyciagiem i okularem 32 mm o duzym kacie patrzenia . Lepiej poczekaj i zainwestuj w 2" .
Do Polski ma wejsc ebay . Tam byle jaki / na pocz±tek/ plastikowy wyciag z skosnymi zebami kosztuje 10 $ . Mozna lepszy za 50$ . Itd .


Zbig ma racjê ale :
1 ) wyci±g 2" pociaga za sob± du¿o dro¿sze okulary
2 ) czy lustro 200 mm nie jest za ma³e do tej wielko¶ci wyci±gu ( 2" )
3 ) czy nie musi siê zwiêkszyæ te¿ wielko¶æ lusterka wtórnego a co za tym idzie bardziej przys³oni lustro g³ówne ?

Powy¿szy temat poddajê pod dyskusjê.

Powracaj±c do szukacza Promilu ( czekam na wymiary) to mam wra¿enie ¿e uchwyt do niego jest taki jak w moim czyli maksymalnie da siê w³o¿yæ do niego szukacz o ¶rednicy 30mm . Na pocz±tek mo¿e byæ , ale w przysz³o¶ci poleci³ bym ci go zmieniæ na szukacz o ¶rednicy obiektywu 50 lub 60 mm i o ogniskowej ok 300 mm . Szukacz o takich parametrach cechuje du¿a jasno¶æ i przy zastosowaniu odpowiedniego okularu o ogniskowej oko³o 35mm uzyskujesz powiêkszenie oko³o 8 razy co w zupe³no¶ci wystarczy.

tak wygl±da³ mój szukacz a w³s¶ciwie celownica od wiatrówki Tasco 4x20 ( powiêkszenie 4 razy ¶rednica obiektywu 20 mm )

czekam na wymiary twojego szukacza i jego opis czy jest krzy¿ nitek , jaka d³ugo¶æ itd. ... .

Ps. zobacz jaka jest ró¿nica pomi±dzy wielko¶ci± obiektywu mojego szukaczo-celownicy Tasco 4x20 a budowanym szukaczem 8x60 - w takim szukaczu du¿o wiêcej widaæ zw³aszcza s³absze obiekty - nawet w mie¶cie. Za³±czone miniaturki
    l l l l

2" okular wystarczy 1 sztuka np. 32 mm. Na pozosta³e 1i 1/4 " czy mniejsze jakie siê ma uzywa siê redukcje . Lusterko 64 mm powinno pasowac jak ktos wczesniej poda³ .

Witaj Astro :Beer: Podaje wymiary mojego szukacza: Szukacz jest bez nitek,ma tylko taki grot ,ktory wskazuje srodek srednica soczewki to:32mm dlugosc szukacza niewysunietego:205mm dlugosc szukacza rozlozonego:320mm srednica pierscienia mocowania szukacza: 38mm(+,-)1mm Mam nadzieje ze to cos wiecej Ci powie. Pozdrawiam

Witam :Beer:

Promilu masz w szukaczu szpilkê <_< której koniec wskazuje to co masz w teleskopie- przynajmniej powinna je¶li jest dobrze ustawiona z osi± teleskopu.- czy tak jest w twoim przypadku czy nie masz problemu z odnajdywaniem obiektów ? bo takie obiekty jak Ksiê¿yc, Jowisz czy jasne gwiazdy to nie problem ale czy uda³o ci siê odnale¼æ np. mg³awicê M42 w Orionie lub galaktykê Andromedy - najja¶niejsz± na naszym niebie i nawet widoczn± go³ym okiem je¶li masz ciemne niebo tam gdzie mieszkasz ?
Srednica uchwytu ¶wiadczy o tym i¿ wiêkszego szukacza tam siê nie w³ozy i w przysz³o¶ci trzeba bêdzie za³o¿eæ wiêkszy uchwyt i szukacz.

Krzy¿ nitek jest oczywi¶cie lepszy ale na pocz±tek mo¿e byæ i szpilka , ja te¿ kiedy¶ mia³em tak± szpilkê w szukaczu i doszed³em do wprawy ale krzy¿ jest wygoniejszy - jednak mo¿e o tym potem. Najwa¿niejsze jest to czy nie sprawia ci k³opotów w odszukiwaniu obiektów na niebie . Podam przyk³ad je¿eli znajdziesz w szukaczu Jowisza to powinien byæ na koñcu szpiliki , odrywaj±c wzrok od szukacza zagl±dasz do okularu w wyci±gu przy powiêkszeniu np. 50x - Jowisz powinien byæ mniej wiêcej w ¶rodku pola widzenia- czy tak jest - je¶li nie to znaczy ¿e o¶ szukacza nie jest zgodna z osi± teleskopu-nale¿a³o by wiêc go ustawiaæ delikatnie krêc±c trzema konfirmatami znajduj±cymi sie w uchwycie szukacza- czy w twoim przypadku jest to konieczne czy masz dobrze ustawiony szukacz z osi± teleskopu ?

Kolejna sprawa to jake obrazy otrzymujesz w swoim szukaczu czy s± one ostre ?
D³ugosc szukacza niewysunietego:205mm -jaki fragment nieba widzisz w szukaczu- np. wspomniany prze zemnie Pas Oriona - czy móg³ by¶ zrobiæ rysunek w Paint-cie i zamie¶ciæ go w kolejnej twojej wypowiedzi ? , dla u³atwienia podam i¿ je¶li jest ³adna pogoda to gwiazdozbiór ten jest widoczny nisko nad pó³nocno zachodnim choryzontem.

Do wyszukiwania obiektów na niebie najlepsze jest ma³e powiêkszenie bo wtedy zwiêksza ci siê te¿ pole widzenia, a przy okazji konstrukcja szukacza jest najsztywniejsza i u³atwiaj±ca wyszukanie takich obiektów jak mg³awice czy galaktyki, poniewa¿ ich jasno¶ci sa ma³e a w ma³ych powiêkszeniach s± lepiej widoczne ni¿ w du¿ych. czy widzia³e¶ ju¿ w swoim teleskopie takie obiekty jak mg³awicê M42 w Orionie i Wielk± Galaktykê w Andromedzie ?-je¶li nie widzia³e¶ to czy dlatego ¿e nie mo¿esz znale¼æ tych obiektów za pomoc± szukacza czy dlatego ¿e masz jeszcze ma³e do¶wiadczenie i dopiero poznajesz gwiazdozbiory itd. - czy masz jak±¶ literatórê na ten temat?

Je¿eli znasz ju¿ troszkê niebo ale masz problem z odnajdywaniem niektórych s³abiej widocznych obiektów to najlepiej pos³u¿yæ siê lornetk± np. 7x50 (powiêkszenie 7 razy , ¶rednica obiektywu 50mm), patrzysz to szukaczem teleskopu to lornetk± korygujesz i w koñcu uda ci sie znale¼æ to czego szukasz. To jest dobra metoda nie tylko na pocz±tek.

Jaki masz obraz w szukaczu ziemski czy odwrócony do góry nogami ?- jest to o tyle wa¿ne ¿e jesli masz w szukaczu obraz ziemski nie odwrócony i szukasz czego¶ na niebie to jesli to znajdziesz i spojrzysz w okular teleskopu to bêdzie on do góry nogami i czasami mo¿e wprowadzaæ w b³±d ¿e nie znalaz³o sie tego czego siê szuka³o bo inaczej to wygl±da w szukaczu a inaczej w teleskopie-poza tym je¶li chcesz zrobiæ korektê i zagl±dasz do szukacza a nastêpnie krêcisz mikroruchami i znowu zagl±dasz do okularu to znowu widzisz co¶ innego ni¿ w szukaczu. Takie ma siê wra¿enie i czasem s± z tym k³opoty zw³aszcza dla pocz±tkuj±cych.

Mam pro¶bê aby¶ odpowiedzia³ na pytania zaznaczone zw³aszcza t³ustym drukiem pomo¿e to mi udzieliæ ci kolejnych rad i przej¶cia do nastêpnych tematów zwi±zanych z twoim teleskopem.

A teraz kilka fotek aby u³atwiæ ci znalezienie mg³awicy M 42 w Orionie :D Za³±czone miniaturki
    l l l l l l

Czesc Astro :Beer: Jak zawsze profesjonalna sciaga od Ciebie :notworthy: zaczne po kolei: Nieprobowalem znalesc M42 i Andromede.Pogoda jest fatalna,a wczesniej chcialem popatrzec na te obiekty ktore byly bardzo dobrze widoczne,czyli Ksiezyc,Jowisz,nadolbrzym w Orione Beletgeuza.Ksiazki posiadam oraz lornetke tez.Pozatm dopiero od niedawna mam okazje na spokojnie obserwowac niebo.Wczesniej teleskop wystawialem na balkon ,poniewaz mieszkam w bloku:/teraz Newton jest u tesciow i tam jest czarne niebo ok 7 km od miasta :D Czekam tylko na lepsza pogode i wtedy napewno bede mogl wiecej poustawiac w moim teleskopie.Co do ustawienia szukacza z osia teleskopu to obawiam sie ,ze bedzie maly problem.Juz raz ustawialem ale niemogel go ustawic tak aby np.ksiezyc byl na srodku szukacza tak i w teleskopie.Moze potrzeba jescze to dopracowac .I napewno bede obserwowal jakie mam obszar widoczny w szukaczu.Pozatym,juz dalem do skrocenia pal zywiecki o ok.20 cm.Teleskop poprostu jest za wysoki i kiedy cche obserwawac dany punkt na niebie,ktory jest niska nad horyzontem,mam go za wysoko :angry: Ostatnio szkolilo mnie to z Jowiszem oraz Pasem Oriona.Wracajac do wyciagu okularowego ,to znajomy mi doradzil abym wyczernil sobie wyciag matowa farba ,a nastepnie aby jakis tokaz dorobil mi przejsciowke z 1" na 1,25"(zaoszczedze na nowym wyciagu ,a za to bede mogl dorobil lepszy szukacz no i nowe mocowanie).Moj wyciag nieposiada luzow,wiec po przerobce bedzie pasowal kazdy okular od 1"-1,25".Jeszcze raz dzieki zafachowe rady.Mam nadzieje z ekiedys sie spotkamy i razem bedziemy obserwowac niebo :Beer: Z checia czekam na kolejne porady od Ciebie.Pozdrawiam

Ognisko masz tak daleko od wyci±gu , ¿e okular w zewnêtrznej tulei przymocowanej do wê¿szej tulei wyci±gu da ostry obraz bez barlowa ? Mo¿e planujesz przybli¿yæ lustro .

Promilu wyci±g napewno by³o by dobrze wymieniæ na 1.25" , u¿ywany czy nowy , ale zanim to uczynisz zró now± tulejê z otworem 1.25" i gwintem jaki masz obecnie w wyci±gu- najlepiej zleæ to tokarzowi niech ci to wytoczy z jakiego¶ metalu nie rdzewnego np. z aluminium.
Du¿o pieniêdzy nie stracisz a dziêki temu b±dziesz móg³ za³o¿yæ okular 1.25"- obrazy uzyskiwane przez dobre okulary 1.25" bêd± du¿o lepsze ni¿ w tych które posiadasz . Je¿eli nie masz takich to kup sobie od kogo¶ na forum w dziale market- sprzedam lub nowe w Astrokraku np. Je¿eli chodzi o ogniskow± to najlepiej mieæ kilka i dobrego Barlowa np. 2x. Na pocz±tek poleci³ bym ci kupiæ Plössla 25mm.
Z twoj± ogniskow± da ci to powiêkszenie 40 x i bardzo ³adnie bêdzie siê w nich prezentowaæ ksiê¿yc oraz mg³awice i galaktyki. Do planet polecam kupiæ Plössla 6mm- na pocz±tek . Jak kupisz sobie Barlowa 2x to w po³±czeniu z tymi okularami u zyskasz dobre po³±czenie do planet i ksiê¿yca a do ds-ów u¿ywaj 25mm.

w moim teleskopie dziêki okularowi Plössla 25mm i Barlow 2x widzê w ten sposób jak na zapo¿yczonych zdjêciach . pozdrw wiêcej info wieczorem bo wychodzê do pracy. Za³±czone miniaturki
    l l

Piszesz co¶ o "przed³u¿kach".
Wywal te przed³u¿ki na ¶mietnik.
Soczewka Barlowa jest dobrze policzona na pracê w okre¶lonej odleg³o¶ci od okularu. Je¶li masz soczewkê Barlowa z Uniwersa³a to u¿yj j± z jedn± a max z dwoma rurkami zwanymi "przed³u¿kami", pchanie wiêkszej ilo¶ci tych beczu³ek to ju¿ pora¿ka, obraz bardzo siê degraduje.
Powiêkszenia podawane w instrukcji z Uniwersa³a s± wyssane z palca: 100x, 200x, 300x, 400x itd. Prawdziwe powiêkszenia uzyskiwane z "przed³u¿kami" s± znacznie mniejsze. Teksty z U: "powiêkszenie 500x, 800x" itd s± przedmiotem po¶miewiska w¶ród astrofanów.

Cyngus ma racjê najlepiej zakladaæ Barlowa i okular i to wszysto ¿adnych przed³u¿ek- zobaczysz jaka bêdzie ró¿nica przy lepszych okularach1.25".

No ale narazie nic nie wywalaj bo zanim kupisz musisz przez co¶ patrzeæ :Boink:
Ten post by³ edytowany przez astrokosmo dnia: 11 April 2005 - 12:51
Astro,
Mi³o poczytaæ opinie kogo¶, kto nie wiesza tylko psów na U-bocie albo nie próbuje opchn±æ go jakiemu¶ laikowi, tylko walczy i jeszcze pomaga innym.

Pe³ny szacunek, mimo ¿e truby U. nie posiadam. :notworthy:

Witam panowie.Moze mnie zle zrozumieliscie ,wiec jeszcz raz napisze co mam zamiar zmienic w U 200/1000.Po pierwsze ,to juz zamowilem okular Ploosla 1,25" 6mm :Salut: Po drugie,niemam juz tych orginalnych przedluzek.Mam zrobiona z tego soczewke Barlowa 3x,oraz okular 10mm(lecz niestety 1")Co do wyciagu okularowego ,to mam zamiar dorobic przejsciowke 1"/1,25".Zastanawiam sie jednak ,czy to niezapoczatkuje nowego problemu z jakoscia obrazu?Pozatym jak juz bede mial dorobiona ta przejsciowke 1"/1,25" to zaczne kompletowac okulary 1,25"i napewno kupie okular 25mm.Co chodzi o szukacz,hm ciezka sprawa (jak dla mnie)nieza bardzo znam sie na optyce i jesli ktos by byl na tyle uprzejmy ze zlozyl by mi taki szukacz ,o ktorym pisze Astrokosmo ,to bylbym bardzo wdzieczny.Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez promil dnia: 11 April 2005 - 14:41
Przy okazji proponujê has³o:

TELESKOPY UNIWERSA£A - KU¬NI¡ NOWYCH TALENTÓW! :ha:

Mam prawo proponowaæ sam ju¿ rok terminujê to kowalstwo :)

BBwro - dziêki za ciep³e s³owa :notworthy: . Nie chcia³ bym tu dorabiaæ jakiej¶ filozofi ale taki jest mój cel pobytu na forum czyli:

1 ) mi³a atmosfera ( chocia¿ nie musimy siê zgadzaæ we wszystkim zw³aszcza w astro)
2 ) zdobywaæ wiedzê
3 ) dzieliæ siê z innymi swoimi pomys³ami

Cyngus podoba mi siê twoje poczucie humoru :ha: i nie jedna dobra rada jakich udzielasz na forach- tak trzymaj idziesz w ¶lady El_Capitana.

Promilu - zachowaj spokój. Masz dobry teleskop. Wymaga pewnych sprawdzeñ i zmian ale spokojnie nie odrazu Kraków zbudowano.
Pozwolê sobie krótko podsumowaæ to co widzia³em na fotkach i z twoich relacji.
Tuba - zadbana
Szukacz- na pocz±tek mo¿e byæ
Lustro g³ówne ocenimy jak napiszesz jakie obrazy dziêki niemu otrzymujesz
Lusterko wtórne - podobnie jak wy¿ej ( zmartwi³em siê ¿e je odkrêca³e¶ - mam nadziejê ¿e nie bêdzie problemu z klimacj±-zanim co¶ odkrêcisz zapytaj na forum proszê)
Monta¿ i statyw- na pocz±tek mo¿e byæ a w przysz³o¶ci mo¿na trochê zmodernizowaæ albo wymieniæ na inny ale o tym potem

A teraz kilka s³ów o tym jak oceniæ twój teleskop a raczej obrazy otrzymywane przez niego.
Pierwszy i naj³atwiejszy przyk³ad to Ksiê¿yc - w³a¶nie zaczyna siê jego wêdrówka po niebie dzi¶ tzn.11.04.05. przypomina³ literê ( . Poniewa¿ nie zajmujesz siê jeszcze astrofotografi± zw³aszcza za pomoc± kamerek to jedyna metoda na ten czas to porównaæ zdjêcia zrobione przez innych i porównaæ z tym jakie masz obrazy w swoim teleskopie wizualnie patrz±c w okular.Zacznij go obserwowaæ w miarê mo¿liwo¶ci pogodowych i czasowych (telep u te¶ciów) , czy bêdziesz widzia³ wyra¿nie i ostro kratery przy powiêkszeniu 50 czy 100x.Mam na my¶li taki widok jak na zdjêciach które zamieszczê na koñcu . Podobnie ma siê sprawa z Jowiszem i Saturnem. Na Jowiszu powiniene¶ widzieæ 2 pasy chmór a na Satórnie jeden oraz pier¶cieñ. Je¿eli zobaczysz przerwê Cassiniego w pierscieniach - to ju¿ nie jest ¼le. Oczywi¶cie bardzo wa¿ne w takich obserwacjach jest to aby pogoda by³a jak najlepsza zw³aszcza przejrzysto¶æ powietrza tak zwany seing (czytaj sing) .

I dalej sprawa jest prosta porównujesz obserwacje wizualne ze zdjêciami i ju¿ wstêpnie mo¿esz go oceniæ . Je¿eli masz rozmyty obraz czy jakie¶ kolorowe obwódki przy ogl±daniu ksiêzyca lub widzisz nie ostre lub podwójne obrazy to znaczy ¿e trzeba bêdzie dok³adniej sprawdziæ twój telep - najlepiej przez jakiego¶ fachowca który mieszka w pobli¿u-albo na jakim¶ zlocie. Ja swój telep zawioz³em do ch³opaków z PTMA i okaza³o siê ¿e nie jest ¼le - jak narazie trzeba go tylko zkolimowaæ - widzia³em nawet przerwê cassiniego za pomoc± okularu, Barlowa i przed³u¿ki od U :helo: .
Oczywi¶cie taka ocena jest umowna ale ju¿ da ci jako takie pojêcie czy z twoim teleskopem jest wszystko ok.
Za jaki¶ czas podziel siê z nami tym co obesrwujesz- jakie obiekty i co widzisz-jakie szczegu³y, mo¿esz robiæ rysunki lub opisy lub zamieszczaæ zdjêcia takich obiektów i obrazów jakie masz w telepie nawet a w³a¶ciwie przede wszystkim podejrzanych o z³± jako¶æ-bo to nam pomo¿e oceniæ telepa czy ma jakie¶ wady.

to na razie tyle zamieszczam zdjêcia w kolejno¶cich s³abej dobrej i najlepszej widoczno¶æi. Oczywi¶cie Jowisza iSaturna mo¿esz widzieæ mniejszego ni¿ na zdjêciach ale siê tym nie przejmuj bo zdjêcia s± celowo powiêkszone aby lepiej widzieæ szczegu³y o które pytam. Za³±czone miniaturki
    l l l l l l

Oj. oj. Z wieksza rozwaga podchodzcie do takiego porownywania obrazu w okularze z fotkami na monitorze.

Po pierwsze, nawet w b.dobrej optyce raz bedzie widac genialne szczeg. a raz beda ledwo paski na Jupim. Tu wiele zalezy od tego jakie akurat sa warunki.

Po drugie, ogladajac te "referencyjne" fotki Saturna mozna odniesc wrazenie, ze obraz dobry to taki na ktorym widac Cassiniego. Oj, nie prawda to. Na pow. 50x moze byc genialny Saturn, ale Cassiniego nie zobaczysz - za maly power.

Po trzecie, kazdy ma inny wzrok. To co jeden zobaczy w teleskopie X drugi nie zobaczy bo slepy jest i tyle.

Po czwarte, nie mozesz ocenic akosci optyki teleskopu nie dysponujac dobrym okularem.

Po piate, na jednym monitorze twoje foty beda wygladac inaczej niz na innym. Ludzie pracuja w roznych rozdzielczosciach i na roznej klasy obrazie. Fotki dodatkowo zdaja sie sugerowac konkretne powiekszenia.

Generalnie astrokosmo pelen szacunek dla twoje osoby za pomoc jaka wnosisz na forum innym jego userom, ale pomysl z referencyjnymi obrazkami to po mojemu pomylka.

Pozdrawiam.

Hans - masz racjê w 99%. :Salut:

Zwa¿ tylko uwagê na moje s³owa

Zacznij go obserwowaæ w miarê mo¿liwo¶ci pogodowych i czasowych (telep u te¶ciów) , czy bêdziesz widzia³ wyra¿nie i ostro kratery przy powiêkszeniu 50 czy 100x.Mam na my¶li taki widok jak na zdjêciach które zamieszczê na koñcu . Podobnie ma siê sprawa z Jowiszem i Saturnem. Na Jowiszu powiniene¶ widzieæ 2 pasy chmór a na Satórnie jeden oraz pier¶cieñ. Je¿eli zobaczysz przerwê Cassiniego w pierscieniach - to ju¿ nie jest ¼le. Oczywi¶cie bardzo wa¿ne w takich obserwacjach jest to aby pogoda by³a jak najlepsza zw³aszcza przejrzysto¶æ powietrza tak zwany seing.

tu piszê wyra¿nie o tym co powinien zobaczyæ w swoim telepie-przy jakich powiêkszeniach - sugerujê warunki pogodowe i nie podnoszê zbytnio poprzeczki je¶li chodzi o Saturna- w moim telepie zawsze widaæ Saturna pas na planecie i pier¶cieñ nawet jak s± s³abe warunki i saturn p³ywa-przerwê Cassiniego to ju¿ nie tylko telep ale i seing musi byæ dobry.

Moje sugestie co do otrzymywanych obrazów w telepie promila s± duuuuuuuuu¿o uproszczone dlatego podzieli³em na 3 kategorie obrazy (poza Saturnem-zdjêcia), czyli plama, co¶ widaæ widaæ wyra¼nie.
Patrzê przez teleskopy Uniwersa³ów od 5 lat zaczynaj±c od 90 poprzez120 a obecnie przez 170mm lustro i uwierz mi ¿e w tych trzech telepach widzia³em ostry Ksiê¿yc,pasy na Jowiszu, pier¶cieñ wokó³ Saturna i pas chmór na planecie-tym bardziej w swoim u 200 mm Promil powinien to widzieæ. Ja równie¿ u¿ywa³em podobnych okularków jak ma Promil czyli nie znanej jako¶ci ale na pewno gorszej od 1.25" które mam obecnie.
Dlatego je¶li przez takie okularki Promil zobaczy to o czym pisa³em to przez dobre typu Plössla ¿e o wy¿szej pó³ce nie wspomnê Nagler i takie takie tam szkie³ka... zobaczy du¿o wiêcej, a to wstêpnie mo¿e daæ jakie¶ pojêcie o lustrze lusterku wtórnym i okularkach.

Je¿eli chodzi o zdjêcia ksiê¿yca to

to na razie tyle zamieszczam zdjêcia w kolejno¶cich s³abej dobrej i najlepszej widoczno¶æi. Oczywi¶cie Jowisza iSaturna mo¿esz widzieæ mniejszego ni¿ na zdjêciach ale siê tym nie przejmuj bo zdjêcia s± celowo powiêkszone aby lepiej widzieæ szczegu³y o które pytam.
Promil dopiero zaczyna swoj± przygodê z teleskopami i chocia¿ ma ju¿ potê¿ne dzia³o bo 200mm ma jeszcze nie du¿e do¶iadczenie i dlatego podajê wszystko tak uproszczone i byæ mo¿e nie do koñca dok³adne. Chodzi³o mi przede wszystkim aby Promil móg³ sobie trochê porównaæ co widaæ w jego telepie. Zw³aszcza czy widaæ tylko jakie¶ tam rozmyte plamy - bo z teleskopemi U ju¿ tak bywa³o. Ja trafi³em na 3 telepy niez³ej jako¶ci ale nie wszyscy dlatego nie broniê tu firmy tylko prubujê pomóc Promilowi wstêpnie oceniæ swego telepa.
My¶lê ¿e w pewnym momencie bêdê musia³ przekazaæ pa³eczkê bardziej do¶wiadczonym optykom ni¿ ja ale nie chcê zbytnio mieszæ w g³owie promilowi bo jak mu wszyscy zaczn± dawaæ dobre rady to ch³op zg³upieje i wymieni wszystko a wtedy to ju¿ nie bêdzie U-bot.
A podejrzewam ¿e wystarczy wymieniæ wyci± iszukacz i powinno wystarczyæ-no mo¿e jeszcze statyw z monta¿em ale na pocz±tek mo¿e byæ - do pierwszych obserwcji-jak przejdzie na lepszy monta¿ to go lepiej doceni.


Po drugie, ogladajac te "referencyjne" fotki Saturna mozna odniesc wrazenie, ze obraz dobry to taki na ktorym widac Cassiniego. Oj, nie prawda to. Na pow. 50x moze byc genialny Saturn, ale Cassiniego nie zobaczysz - za maly power. w moim telepie 170x900 przy powiêkszeniu 100x widaæ przerwê Cassiniego-je¶li seing na to pozwala
Po trzecie, kazdy ma inny wzrok. To co jeden zobaczy w teleskopie X drugi nie zobaczy bo slepy jest i tyle.

i tu masz racjê o tym nie pomy¶la³em :Boink: - Promil nosisz okulary albo masz s³aby wzrok ????????????????????????????????? B) :blink:

Po czwarte, nie mozesz ocenic akosci optyki teleskopu nie dysponujac dobrym okularem.
masz racjê ale je¶li w s³abych okularach zobaczy to o co pyta³em to podejrzewam ¿e lustro g³ówne i wtórne s± ok .
Mam nadziejê ¿e w teleskopie Promila nie ma zbyt wielu wad optycznych dlatego wspomnia³em o tym pobie¿nie ale nie chcia³em pisaæ o wszystkim zbyt du¿ mo¿na do tego tematu wróciæ pó¼niej a nawet trzeba, ale nie chcia³em go zasypywaæ lawin± informacji bo na pocz±tek to i tak za du¿o. My¶le ¿e do Promila i jego teleskopu musimy podchodziæ powoli i nie spieszyæ siê zbytnio z poinformowaniem go czego jeszcze nie wie i co powinien wymieniæ bo siê ch³op za³amie i niedaj Bóg da se spokój z astro - a szkoda by by³o-astromaniaków nigdy za wiele. :banan:


Po piate, na jednym monitorze twoje foty beda wygladac inaczej niz na innym. Ludzie pracuja w roznych rozdzielczosciach i na roznej klasy obrazie. Fotki dodatkowo zdaja sie sugerowac konkretne powiekszenia. i tu masz te¿ racjê - Promilu napisz co¶ o swoim kompie i monitorze co tam masz przed oczami - proszê. :D


Generalnie astrokosmo pelen szacunek dla twoje osoby za pomoc jaka wnosisz na forum innym jego userom, ale pomysl z referencyjnymi obrazkami to po mojemu pomylka.
masz racjê ale zobaczymy co z tego wyniknie mo¿e to jednak trochê pomo¿e Promilowi. Ja dziêki widokom zdjêæ w interze mog³em porównaæ czy widaæ to w moim U przy jak najleprzych warunkach i okularkami 1.25" Plössla. I tak okaza³o siê ¿e okularek 25mm ma aberracjê i telep by³ rozkolimowany , ale i tak przez niego widzia³em to o czym wcze¶niej pisa³em, a co dopiero zobaczê po kolimacji która ju¿ jest zakoñczona i muszê go tylko odebraæ -mo¿e nawet Encke-go zobaczê?
Prwdê powiedziawszy nasze telepy czyli mój ,Promila i reszty z klubu U 900-100mm s± przeznaczone raczej do ds-ów i tu bijemy na g³owê d³ugie ogniskowe ze wzglêdu na du¿± ¶wiat³osi³ê , ale my¶lê ¿e jak siê za³o¿y dobrego Barlowa 2x i okularek np. 10mm to i planetki bêdzie widaæ niczego sobie- a w przeysz³o¶æi kamerka i ....... ale to ju¿ inna para kaloszy i nie na ten czs dla Promila - trzeba zwolniæ tempo.

Pozdr dla wszystkich :Beer:

Ps. Promilu czekamy na jakie¶ wie¶ci od ciebie jak tam twój telep i obrazy przez niego widziane. Za³±czone miniaturki
    l l

Chocbys Promilu mia³ rewelacyjne okulary to obrazów takie jak sa z prawej strony na fotkach w ¿yciu nie zobaczysz . Chyba ¿e z kosmosu . Albo sam nakrêcisz aviki i w³a¶ciwie je obrobisz . Bo tak po mojemu tamte zdjecia s± na pewno po komputerowej obróbce .

Wiatm Astrokosmo :Beer: Twoja pomoc ,to dzielo sztuki. :notworthy: Rewelka,krok po kroku moge na spokojnie sie wszystkiego nauczyc.Teraz odpowiadam na pytania.Wzrok mam dobry ,nie nosze okularow.Fazy Ksiezyca znam i z niecierpliwoscia czekam az wyjdzie w tym tygodniu zza chmur.Saturn ajeszcze nie obserwowalem.Co do Jowisza to wklejam fotke: Za³±czone miniaturki
    l l

Ksiezyc bardzo dobrze widoczne kratery,tylko oczywiscie nie byl widoczny caly.Obserwuje go tylko podczas pierwszej i ostatniej kwadry.Obraz ostry ,choc dalo sie odczuc falowanie cieplego powietrza:/ Za³±czone miniaturki
    l l

Pozatym narazie co zmodernizowalem to to,ze skrocilem pal Zywiecki o 20 cm.Mam zalatwione tez z tokarzem, ze dorobi mi ta tulejke 1,25".Tylko ladna checa ,bo jak mierzyl orginalne ¿ywieckie to nawet nie mialy 1" :blink: teraz tylko czekam na orginalny okular Ploosla 1,25 i dokladnie zmierzymy i bedzie mozna dorobic tulejke. dziekuje za rady ,bedziemy w kontakcie.Jeszcze mnie martwi tylko sprawa szukacza.Chyba faktycznie jest do bani.Wiecej bede wiedzial jak beda czyste noce do obserwacji. :Beer:
Ten post by³ edytowany przez promil dnia: 12 April 2005 - 16:41
Witam,
Promil napisa³:
Tylko ladna checa ,bo jak mierzyl orginalne ¿ywieckie to nawet nie mialy 1" - nie ma w tym niczego niezwyklego. Mialy srednice ok. 24,5 mm (0,965") - to jest srednica okularow mikroskopowych, wystepujaca rowniez w niektorych teleskopach (kiedys standard stosowany takze w teleskopach Zeissa).
Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez Jacek R dnia: 12 April 2005 - 17:07
Jak chcesz cos modernizowac to musisz widziec to co widzisz nie upiekszac .
Wszyscy poczatkujacy sa pod wrazeniem tego co widza . Jakby¶ widzia³ tak Jowisza jak zaznaczy³e¶ to po co lepszy sprzêt i powiekszenia ? Tak ostrego i kontrastowego ksiê¿yca Newtonem nie zobaczysz nigdy . Tylko obróka komputerowa ilu¶ setek zdjec daje takiego Jowisza i Ksiê¿yc . To tak po mojemu .
Lustro 200 mm F5 pow.100x nie oslepia³ Ksiê¿yc i Jowisz ? Pasy na Jowiszu s± tak jasne ,¿e nie widaæ ich struktury . Jeszcze kto¶ pomy¶li czytaj±c jak piêknie widzisz ¿e taki sprzet go zadowoli . Bêdzie oczekiwaæ takich obrazów jak pokaza³e¶ . Nawet przy faluj±cym z gor±ca powietrzu. I co ? :burza:

zbig.Dlaczego sadzisz ,ze upiekszam????????????Ja zaznaczam to, co widzialem przez swoj teleskop.Tak samo mozna zarzucic Astrokosmo ,ze te fotki to abstrakcja i moze srodkowe zdjecie Jowisza widziane przez Jego teleskop to max.na co go stac (jest do strawienia)Szkoda ,ze nie ma zdjecia z 4 Jowiszami ,moze bym zazanczyl tego 3-go.Wracajac do zdjecia z Jowiszem to przy powiekszeniu 200x mialem obraz taki jak 2 obiekt.Czy to zle?Dal mi konkretna rzecz ,na ktorej moge sie oprzec.Z Toba rowniez sie zgodze ,ze najwyrazniejsze ujecie to lekka przesada.Ja jeszcze niemam wyczucia i gdybym mial mozliwosc obserwacji przez inne teleskopy ,to mialbym porownania.Nikt nie jest nieomylny..........................
Ten post by³ edytowany przez promil dnia: 12 April 2005 - 20:31
Mam pytanie.Znalazlem taka lunete celownicza:ktora by pasowala do mojego U 200/1000?Podaje linki:http://www.allegro.pl/show_item.php?item=46737351 http://www.allegro.pl/show_item.php?item=46737702 Prosze o porade. Pozdrawiam :Beer:
Ten post by³ edytowany przez promil dnia: 12 April 2005 - 20:40
Tylko o to mi chodzi³o , ze trzecie zdjecie to lekka przesada . Niektórzy dla "lekkiej" poprawy kupuj± znacznie dro¿szy sprzêt . Tak na prawdê jak widaæ na ¶rodkowym zdjêciu Ksiê¿yc to jest dobrze . Cieszê siê ,¿e dobrze poskrêca³e¶ po rozbiorce . :Beer:

Nie zaznaczylo mi linku,podaje ponownie :Boink: http://www.allegro.p...p?item=46737351

chyba by lepiej by³o, gdyby¶ mo¿e znalaz³ jak±¶ rosyjsk± lunetkê, ale tasco za te pieni±dze te¿ siê chyba nada, a jak ci nie sprawia bólu, ró¿nica ceny miêdzy z zoomem a bez, to jednak poleca³bym Ci t± z zoomem, dla pocz±tkuj±cego w obserwacjach zakamarków nieba, to jednak wielkie u³atwienie.
Natomiast musisz mieæ ¶wiadomo¶æ paru ró¿nic miêdzy typowym szukaczem, a tak± lunetk±; po pierwsze odleg³o¶æ ¼renicy wyj¶ciowej, w szukaczach, jest to od paru do parunastu mm, natomiast w lunetkach celowniczych, z wiadomych wzglêdów ¼renica jest znacznie oddalona i wynosi ok. 5-6 cm, ma to równie¿ swoje dobre strony. Drug± spraw± jest to, ¿e w teleskopie obraz masz odwrócony, tak jak i w swoim szukaczu, natomiast w lunetce celowniczej obraz jest prosty, znaczy prawid³owy, tak¿e na pocz±tku mo¿esz mieæ niez³y mêtlik w g³owie, zanim siê przyzwyczaisz :)

Kiedy¶ tak¿e siê przymierza³em do jakiego¶ upgradu tego u-szukacza, bo w sumie obiektyw wygl±da na ca³kiem przyzwoity, obudowa te¿ solidna, natomiast ta idiotyczna rurka z pcv, która z niej wystaje, oklejona czarn± foli±, fiksowana na ¶rubsko, króre momemntalnie w¿era siê w t± rurkê, z tym beznadziejnym okularkiem, noo ale najlepszy to ten gwó¼d¼ w ¶rodku, tak mnie ju¿ rozbroi³y, ¿e ju¿ tylko szuka³em jakiego¶ by³ego krasnoarmisty z jakim¶ rozs±dnym "demobilem" w rêku na stadionie :)
pozdrowienia
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 13 April 2005 - 00:54
Je¿eli chodzi o zdjêcia to oczywi¶cie te najlepszej jako¶æi s± przesadzone z jako¶ci± ale chodzilo mi tylko o porównanie. Je¿eli masz ¶rodkowe pozycje to ju¿ nie jest ¿le. Napiszê ci jutro jak sprawdziæ czy twój telep jest dobrze skolimowany-te¿ oczywi¶cie z pewn± rezerw± je¶li chodzi o dok³adno¶æ ale da ci to ju¿ jakie¶ pojêcie na ten temat, a dzi¶ odniosê siê do twojego pytania co do szukacza z allegro.

Ja mia³em te¿ tak± celownicê z firmy Tasco i by³a s³abiutka - przyzwyczai³em siê wprawdzie do niej i udawa³o mi sie znale¼æ w niej ja¶niejsze obiekty ale ze s³abszymi zw³aszcza w mie¶cie by³o gorzej.

Ta celownica któr± chcesz kupiæ jest dwa razy wiêksza od mojej wiêc na pewno da ci lepsze obrazy. Posiada krzy¿ nitek i obraz ziemski nieodwrócony. Jednym to przeszkadza a innym pomaga odnajdywaæ obiekty na niebie .
Sprawa jest dyskusyjna bo najlepiej by³o by mieæ szukacz z prawdziwego zdarzenia ale z drugiej strony du¿o nie wydasz a bêdziesz mia³ szukacz lepszy ni¿ obecnie i w dodatku nie musisz wymieniaæ mocowania szukacza- wystarczy ¿e odkrêcisz ten co masz i w³o¿ysz ten 6x40-powinien siê zmie¶ciæ. Gdyby nie chcia³ wej¶æ to trzeba odkrêciæ te pokrêt³a które s± na ¶rodku celownicy i po w³o¿eniu spowrotem je przykrêcic. Pisa³em o tym w recenzji mojgo telepa bo s±dzilem ¿e taka wiadomo¶æ mo¿e siê komu¶ przydaæ- cieszê siê ¿e to da siê jako¶ wykorzystaæ. Natomias je¿eli bêdziesz chcial sobie za³o¿yæ inny szukacz to ten który kupisz zawsze mo¿esz sprzedaæ wiêc du¿o nie stracisz. Jednym s³owem na pocz±tek mo¿e byæ taki szukacz-napewno bêdzie lepszy od tego jaki masz obecnie- zw³aszcza ¿e nie bêdziesz musial wymieniaæ mocowania szukacza .
pozdr Za³±czone miniaturki
    l l l l l l l l

http://www.allegro.p...p?item=47933798 taka lunete kupilem.Co sadzicie o niej?Astrokosmo co myslisz?jest mocnijesza od tamtej,ktora opisywales.Niestety zostala sprzedana.Ten modej ma zoom 3-9x40.Czekam na opinie. :Beer:

Witam ponownie. :Beer: Mam do sprzedania szukacz od Uniwersa³a.Dodaje zdjecie ,jesli ktos bylby zainteresowany.Dodam tylko,ze caly szukacz jest metalowy(wyciag rowniez)Spotkalem sie z opinia,ze niektore szukacze od Uniwersal³a maja plastikowe wyciagi oklejone czarna tasma. :angry: Moj w 100% to metal.zamiast krzyza ,posiada szpilke wyznaczajaca srodek.Cena ile kto da(tylko nieprzesadzajcie z zanizaniem ceny :szczerbaty:) czekam na propzycje Za³±czone miniaturki
    l l

Ten z zumem 3-9x40 te¿jest dobry a nawet lepszy jak jeszce jest to go kup. W razie problemów z zamocowaniem do uchwytu szukacza który masz obecnie - daj znaæ-pozdr.

Szukacz 3-9x40 juz jest kupiony :Beer: teraz czekam na dostawe.Zostal mi stary orginalny.Dalem ogloszenie na astrogielde.Moze ktos bedzie chcial go kupic za 30-40 zl

Witam dobrze zrobi³e¶ zaczynasz podejmowaæ dobre i rozs±dne decyzje.
Ta celownica bardzo ci pomo¿e w starcie astro a w przysz³o¶ci jak nabierzesz wprawy to mo¿esz sobie zrobiæ lub kupiæ wiêkszy szukacz.
ju¿ przygotowujê dla ciebie kolejne rady nied³ugo je zamieszczê .

Ps. Fajny awatarek-mnie siê ta mg³awica bardzo podoba :Beer:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl