Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam.
Popelnilem szukacz z rurek PCV, okularu PZO i soczewki kupionej za 1,70 na Allegro z wyprzedazy odpadow firmy BMO. Soczewki te opisane w watku: Astro-Forum.org Strona G³ówna -> Sprzêt astronomiczny, czyli czym obserwujemy -> Warsztaty ATM -> Optyka - strona www.
Proces budowy:
Szukacz zostal wykonany na bazie okularu PZO 0.97'' i ogniskowej ok. 22mm z krzyzem i Soczewki fi 49mm BMO o ogniskowej ok. 190 mm ze szkla bialego.
zdjecie 0000.jpg przedstawia czesci uzyte do budowy szukacza (przepraszam za jakosc zdjec, ale zostaly one wykonane plastikowa kamerka internetowa Creativa). Na zdjeciu 0036.jpg sa uzyte do budowy narzedzia :) . Zdjecia 0001.jpg i 0002.jpg to kolejnosc ulozenia elementow w opisywanej konstrukcji. Zdjecia "Image001.jpg", "Image002.jpg" i "Image009.jpg" przedstawiaja rozwiazanie ustawiania ostrosci obrazu lunety. Zdjecia "Image014.jpg" i "Image015.jpg" to efekt koncowy.
Wczoraj w nocy przeprowadzilem test gwiazdowy mojego dziecka z PCV i tu wklejam co zanotowalem na goraco:
-----
Test gwiazdowy 10.10.2004 20.00 - 21.00
M45 - OK, jasno, ostro, wyraznie - polowa pola
M31 - wyraznie - 3/4 pola
M13 - lewo, ledwo, malenstwo - mgielka
M33 - nie udalo sie wypatrzyc
M52 - nie udalo sie odnalezc
M103 - malutka, wyrazna mgielka
HiHa - obie w polu, wyraznie rozdzielone gwiazdki w gromadach.
Pole widzenia oceniam na 2,4-2,8 stopnia (jak popatrzy przez to jakis fachowiec to zweryfikuje). Power ok. x4,5/x5,5. O zasiegu maksymalnym ciezko mi sie wypowiedziec. Gwiazd 7 - 7,5 mag uzywam jako drogowskazow przy namierzaniu M13, ale rece mam juz tak zmeczone, ze mam klopot ze 100%'owym potwierdzeniem czy gwiazdka ktora przed chwila widzialem w Koronie Polnocnej, to jest ta 8,93 mag czy ta 7,62 mag obok. Niemniej na dzisiejsza noc max 9 mag.
Co na plus:
-No, to po przesiadce z orginalnego szulkacza Optisana, to jest po prostu mercedes!
-Daje sie tym namierzac M'ki. :)
-Wazy ten wynalazek (razem z tymi dwiema srubami na dole - widac na zdjeciach) 330 gram.
-Odwrocony obraz zgodny z obrazem teleskopu.
-Minimalny koszt szukacza. Po podsumowaniu uzytych elementow (poza srubkami bo te na wage i nijak nie bylo jak wyliczac) wskaznik rochodow wskazal 26 pln + koszt okularu PZO. Przy czym ostalo mi sie jeszcze pare szkielek dla dziecka do zabawy i poczucie cholernej satysfakcji z sukcesu.
Co na minus:
-Niestety samoroba ta ma dosyc toporny mechanizm ustawiania ostrosci. W astro to nie przeszkadza, bo ustawiasz raz i zapominasz, ale jak by kto chcial tego uzyc do obserwacji ziemskich, to sobie odciskow narobi od tych srob motylkow.
-Niestety ma to spora aberracje chromatyczna. Po skierowaniu lunetki na drzewo zakrywajace Slonce z drobniutkimi listkami, widzialem piekna, fioletowo-niebieska obwodke wokol kazdego listeczka.
-Obraz, mimo ze ostry, nie dorownuje jakoscia obrazowi BPC20x60 ustepuje takze (ale tu juz mniej drastycznie) lunecie turist (20x50).
-To co mnie najbardziej przeszkadza to to, ze to samo niebo w lornetce BPC 20x60 jest czarne, a w tym PCV Home made ciemnoszare. To nie do konca czarne tlo wlasnie, nie pozwolilo mi dostrzec M33 mimo, ze udalo mi sie namiezyc dokladnie miejsce gdzie winna ona byc (w BPC widoczny ciemny, ale wyrazny ksztalt mgielki galaktyki).
- Nie jest ona ostra na calym polu. Tak zeby sie nie rozminac z prawda to skrajne 15-20% nie ostre.
Oczywiscie jest to test subiektywny dokonany przez ojca tego rekodziela. Byc moze gdyby dac to do obejrzenia/wytestowania komus bardziej doswiadczonemu i obiektywnemu, moglby ten test skonczyc sie pyrgnieciem mojego PCVszukacza w krzaki :)
-----
Na koniec jeszcze kilka zdjec calosci: 0010.JPG, 0015.JPG, 0030.JPG, 0031.JPG, 0032.JPG,
(zdjecia podziele na kilka postow (ograniczenia rozmiarow).
Pozostale zdjecia:
I ostatnie:
Przede mna jeszce wyczernienie tubusu i tu prosba do innych forumowiczow o rade (czym, jak itd) oraz wymyslenie i skonstruowanie elementu laczacego ten wynalazek z tuba teleskopu (i ponownie prosba o jakies sugestie). Ze swojej strony sluze pomoca gdyby ktos chcial zrobic podobny szukacz wlasnymi silami.
Po tej zaliczeniowej, dobrej pracy Home Made witaj pe³n± gêb± w klubie ATM 8) :salu:
Bardzo dobrze to wyglada. Nie przypomina samorobki!!!
Jeszcze jedna ciekawostka. Rozkrecilem oryginalny szukasz Optisana. I co zobczylem?... :shock: Srodek tuby jest wypelniony plastikiem o przeswicie ok 9mm! Po co to ja pytam? Przeciez z 3cm srednicy obiektywu glownego zrobili niecaly 1 cm. reala. Co dal ten (dla mnie nielogiczny) ruch?
Zmniejszy³ kilkakrotnie aberracjê chromatyczn± jego kiepskiego obiektywu :lol:
I zmniejszy³ ilo¶æ gwiazd widocznych, czyli... ³atwiej znale¼æ gwiazdê z taniej mapki je¶li... w ogóle co¶ wystarczaj±co jasnego znalaz³o siê w polu szukacza! :salu:
Zanosi siê na jak±¶ now± kategoriê: SZUKACZE DO OPTISANA. To ju¿ trzeci hand made... Ale mój achromatyczny :mrgreen:
Do mojego Newtona zrobi³em sobie tak¿e szukacza PCV 10x50, pole ok. 2,5 stopnia.
Obiektyw z jakiej¶ lornetki - achromatyczny. Okular - stary Optisan H 20 mm z zamocowanym krzy¿em z drutów. Nie mam czym zrobiæ zdjêcia, ¿eby to pokazaæ.
Szukacz ma d³ugi odro¶nik i wyci±g okularowy przesuwno-obrotowy, tzn. ma³a rurka z okularem jest zaklinowana miedzy 4 klockami w wiêkszej rurce, obracaj±c rurkê i lekko ci±gn±c lub wpychaj±c ustawiamy sobie ostro¶æ. Bardzo wygodnie i p³ynnie to chodzi. Mówi±c o wra¿eniach z obrazów, to oczywi¶cie z kiepskim okularem przy brzegach nie jest zbyt ostro. Natomiast w centrum obraz ostrzejszy ni¿ w BPC 10X50.
Ca³o¶æ wyczerniona farb± tablicow± matow±.
Do tego zrobi³em montarz z zawiniêcej blachy 1 mm, z 3 ¶rubami regulacyjnymi i mocowaniem do tubusa na 2 sruby.
Dla Mnie pole trochê zbyt ma³e w tym szukaczu. Gdyby zamieniæ okular na lornetkowy to pole by by³o 5 stopni.
Bardzo fajny ten szukacz. Gratuluje pomys³u.
Spróbujcie do tych home-made szukaczy wsadziæ jaki¶ lepszy okular [np. taniego plossla w plastikowej oprawie z fotoclassic itp.], bo macie strasznie ma³e pole widzenia. 2.5 st. to cholernie ma³o. Tutaj Wam pomaga solidna apertura obiektywu 50mm, bo widaæ wiêcej s³abych gwiazd, ale je¶li zasiêg gwiazdowy si±dzie z powodu swiate³ lub pogody, to le¿ycie. Spróbujcie doj¶c do 4 st., a jak siê nie da to do 3.5 chocia¿. Wtedy bedzie fuul-wypas. Tak czy siak gratulujê roboty -dzie³o w³asnych r±k zawsze sercu najbli¿sze. Pozdrawiam
-Jaros³aw
Przede mna jeszcze wyczernienie tubusu i tu prosba do innych forumowiczow o rade (czym, jak itd) Taki prosty szukacz to farb± matow± wyczerniaj, jakies diafragmy chyba nie warto do takiego sk³adaka. U Mnie sam mat wystarcza.
wymyslenie i skonstruowanie elementu laczacego ten wynalazek z tuba teleskopu (i ponownie prosba o jakies sugestie). Proponujê te metalowe wkrêty od obejm wmocowaæ dobrym klejem na sztywno w wyprofilowan± do tuby, w±sk± deseczkê. A deseczkê wraz z szukaczem przykrêcasz na ¶ruby do tubusa. Pomys³ chyba najprostszy i solidny.
----------------------
P.S.
A gdzie Ty masz w tym szukaczu ¶ruby regulacyjne do ustawiania zbierzno¶ci z teleskopem :?: :shock:
>A gdzie Ty masz w tym szukaczu ¶ruby regulacyjne do ustawiania zbierzno¶ci z teleskopem
Mam taka wizje, ze regulacje zbieznosci z teleskopem wykonam na laczu telep<>szukacz. Po walkach ze srubkami oryginalu i tak przyjalem metode: "zlap mocno za szukaz i licz trzaski az nie pokaze tego co telep, a sruby regulacyjne dokrec na maksa bo inaczej szukacz wypadnie" Sorry to brzmi drastycznie ale tylko to bylo skuteczne. Na rysunku narysowalem jak to sobie wyobrazam. Niemniej jak sie okaze, ze to brednia ideologiczna to obejmy juz uzyte nie beda powodem do rozpaczy (2,60 sztuka :) ).
Sorki ten zolty kolorek nie bardzo widac. Wyjasniam sruby do tasmy (stalowej?) wokol tubusu telepa, sruba gora/dol szukacz zmienia kat w pionie, obejmy prawo/lewo szukacz zmienia kat w poziomie.
Wyjasniam sruby do tasmy (stalowej?) wokol tubusu telepa, sruba gora/dol szukacz zmienia kat w pionie, obejmy prawo/lewo szukacz zmienia kat w poziomie. A czy nie pro¶ciej zrobiæ dwa 1,5cm pier¶cienie z dowolnej (najlepiej aluminiowej) rury o ¶rednicy troche wiêkszej ni¿ szukacz i wmontowaæ po trzy ¶rubki regulacyjne i ca³o¶æ osadziæ na prêtach z nierdzewki 4mm i przymocowaæ do tubusa nakrêtkami od wewn±trz?? :roll:
5x50? :shock: dlaczego nikt sie nie zbulwersowal 10mm zrenica? :wink: :lol:
Przeciez czesc obiektywu lezy odlogiem :? Nie mozna tam zamontowac wiekszego powera?
Co do samego pomyslu, to coz - jestem pod wrazeniem :shock: niektorzy ludzie to jednak zlote raczki :wink:
>5x50? dlaczego nikt sie nie zbulwersowal 10mm zrenica?
>Przeciez czesc obiektywu lezy odlogiem Nie mozna tam zamontowac wiekszego powera?
Mozesz rozwinac? Co proponujesz poprawic?
>A czy nie pro¶ciej zrobiæ dwa 1,5cm pier¶cienie z dowolnej (najlepiej aluminiowej) rury o
>¶rednicy troche wiêkszej ni¿ szukacz i wmontowaæ po trzy ¶rubki regulacyjne i ca³o¶æ
>osadziæ na prêtach z nierdzewki 4mm i przymocowaæ do tubusa nakrêtkami od
>wewn±trz??
Moje rozwiazanie wydawalo mi sie "pancerniejsze", a wiec mniej podatne na rozkolimowywanie. Nemniej, nie bede sie zapieral jezeli przekonacie mnie do klasycznych pierscieni ze srubami. Przeraza mnie tylko przewiercanie tubusu telepa (no to juz modernizacja "na stale") i czy te nakretki po wewnetrznej stronie tubusu nie beda przeszkadzaly???
Dodatkowo aby bardziej "uwiarygodnic" parametry opisywanego szukacza postaralem sie wczorajszej, pieknej nocy dokladnie zmierzyc jego pole i zasieg. Co do zasiegu to udalo mi sie potwierdzic (m. in.) na 100% widocznosc gwiazdy TYC4040-36-1 - mag. 8,65, TYC4041-1392-1 - mag. 8,62 oraz TYC4040-1123-1 - mag. 8,78 w Kasjopei,(wg. STARRY NIGHT). Poniewaz do tej pory przekazalem tylko szacunkowe pole mojego PCV-wynalazku zalaczam fragmenty mapek Watteau na ktorych nanioslem okregi widocznych na 100% w mojej lunecie fragmentow nieba. Moze to pozwoli wam okreslic pole mojego szukacza, (mam tylko prymitywne papierowe mapki na ktorych linie naniesiono co 20 stopni i mapki Watteau na ktorych nie ma lini p i r)
Skoro tu mowa o szukaczach, to ja ostatnio te¿ sobie skleci³em szukacz z monokularu BPC 20X60 do mojej tuby SC10" który by³ pozbawiony tego niezbêdnika i mia³em sporo k³opotów z odnalezieniem czegokolwiek poza Ksiê¿ycem czy S³oñcem. Pocz±tkowo zamierza³em dorobiæ monta¿ wid³owy do mojej tuby, ale odk±d straci³em mo¿liwo¶ci warsztatowe w tym zakresie, pomys³ umar³ ¶mierci± naturaln±. Pozosta³y mi tylko stalowe uchwyty ³±cz±ce tubê z wid³ami i jeden z nich postanowi³em przerobiæ do mocowania szukacza. Wykorzysta³em do tego element z mikroskopu w postaci po³±czenia ¶lizgowego na jaskó³czy ogon. którego gniazdo po³±czy³em ¶rubowo z tub±, a listwê trapezow± z opraw± szukacza. Nie oby³o siê bez pomocy tokarza, którego do¶æ szybko uda³o mi siê znale¼æ, zleciwszy mu wykonanie aluminiowej tulei w miejsce pryzmatycznego korpusu.
Do niej posiada³em ju¿ gotow± nasadkê 45 stopni z pryzmatem Amiciego (obraz prosty) co czyni u¿ytkowanie szukacza znacznie wygodniejszym. Ca³o¶æ oprawi³em w wieksz± tulejê z aluminium, któr± tokarz wstêpnie mi wytoczy³, a ja w domu wyci±³em rêcznie i mozolnie zbêdny kawa³ek jej ¶cianki dla odchudzenia, oraz wykona³em gwintowane otwory pod ¶ruby centruj±ce, które te¿ znalaz³em gotowe w swoich zbiorach. Uk³ad ma tylko 6,5x powiekszenie, ale po pierwszych testach okaza³ siê wystarczaj±cy, kiedy bardzo szybko odszuka³em Wenus na tle dziennego nieba w celu robienia zdjêæ webkamem. Dziêki tym kilku czê¶ciom które posiada³em, oraz twórczemu my¶leniu by po³±czyæ je w gotowy element, zbudowa³em ca³kiem przyzwoity szukacz, który wystarczy tylko wsun±æ w gniazdo i ju¿ jest wycelowany zgodnie z osi± optyczn± teleskopu :D
jeszcze jedna fotka
No, ta zabawka w porownaniu z moim PCV to pelna profeska! Jestem pod wrazeniem. Wyglada na to, ze wykonam wersje 2.0 mojego szukacza i opre sie na obiektywie z jakiejs ruskiej lornetki.
Pozdrawiam.
....Ca³o¶æ oprawi³em w wieksz± tulejê z aluminium, któr± tokarz wstêpnie mi wytoczy³, a ja w domu wyci±³em rêcznie i mozolnie zbêdny kawa³ek jej ¶cianki dla odchudzenia, oraz wykona³em gwintowane otwory pod ¶ruby centruj±ce....
.... który wystarczy tylko wsun±æ w gniazdo i ju¿ jest wycelowany zgodnie z osi± optyczn± teleskopu :D Wspania³y pomys³
sztywne i zgrabne
Gratulujê :salu:
Ja wykorzysta³em na szukacz monokular 10x50
i uchwyt z "ma³ego szukacza U" :wink:
odci±³em ma³e pier¶cienie z alu i w to miejsce dokrêci³em
dwa pier¶cienie z rury alu fi 65.
pod rêk± mam tylko takie s³abe zdjêcie
sorry.
Pozdrawiam
Nie macie odro¶ników w tych szykownych szukaczach?
Jak wybra³em siê w pole bez odro¶nika po pó³ godzinie obiektyw szukacza "p³ywa³"!
Oto moje osi±gniêcia:
Skoro wszyscy prezentuj± swoje szukacze to ja te¿ :D
http://www.astro-for...opic.php?t=4191Obecnie szukacz przeszed³ drobne korekty, miêdzy innymi zmieni³em materia³ pier¶cieni mocuj±cych na aluminum i dorobi³em krzy¿ w okularze.
Nie macie odro¶ników w tych szykownych szukaczach? Ja mam zdejmowalny :mrgreen:
ch³opaki z Wroc³awia widzia³y :shock:
niestety nie mam zdjêcia :oops:
no dobra powiem
idealnie pasuje puszka z piffffa
:buahaha:
Sluchajcie. Czy ktos z dobra mapa nieba moglby zweryfikowac pole mojego wynalazku? Zaznaczylem pare postow wyzej na mapkach, czerwonymi okregami, to co na 100% widac w szukaczu. Wedle moich szacunkow to niecale 3 stopnie ale moze te screeny pozwola to zweryfikowac.
Dzieki.
Sluchajcie. Czy ktos z dobra mapa nieba moglby zweryfikowac pole mojego wynalazku? Zaznaczylem pare postow wyzej na mapkach, czerwonymi okregami, to co na 100% widac w szukaczu. Wedle moich szacunkow to niecale 3 stopnie ale moze te screeny pozwola to zweryfikowac.
Dzieki. Trzy stopnie. :salu:
No to jak wiêkszosc to ja te¿ :) :) Oto mój szukacz do newtona 234/1400 którego buduje co o tym sadzicie :) Prosze o opinie jutro jak dam rade to zamieszcze fotki Dobsona którego buduje :)
Witaj
nie wiem czy to jeszcze aktualn z t± lunetk± ale mo¿e siê przyda
lunetka turist dzwonisz zamawiasz przesy³ka p³atna na poczcie
pozdrawiam Tedi
Witaj
nie wiem czy to jeszcze aktualn z t± lunetk± ale mo¿e siê przydalunetka turist dzwonisz zamawiasz przesy³ka p³atna na poczcie
pozdrawiam Tedi Mam lunete z tej seri i to jak dla mnie nie jest dobry pomysl. Jest ciezka (ok 750 gram) i ma male pole ok. 2,5 stopnia (dane dla turist 3 20x50). Tutaj, w proponowanych przez Ciebie, pewnie bedzie mniejsza waga ale maja one tylko 3 cm reala (cyt. "swiatlo obiektywu 30 mm" - pytanie co to dokladnie oznacza? Ze obiektyw wiekszy tylko potem za nim jakas przeslona zmniejszajaca aberracje czy to cos innego?). Co zmiejszy na pewno zasieg. No i ta rozkladana konstrukcja. Kombinowalem, kombinowalem i w koncu stwierdzilem, ze nie mam jak tego przyczepic do telepa. Pytanie pomocnicze, czy w takich lunetach sa soczewki achro?
Co do bigbazooki celowniczej post wyzej to wyrazy szacunku :brawo: Mozna spytac o wiecej parametrow. Jak i z czego to zrobione, ile to kosztowalo, gdzie nabyto czesci, ile to wazy, co to moze, itp.
Pozdrawiam.
Mam lunete z tej seri i to jak dla mnie nie jest dobry pomysl. Jest ciezka (ok 750 gram) i ma male pole ok. 2,5 stopnia (dane dla turist 3 20x50). Tutaj, w proponowanych przez Ciebie, pewnie bedzie mniejsza waga ale maja one tylko 3 cm reala (cyt. "swiatlo obiektywu 30 mm" - pytanie co to dokladnie oznacza? Ze obiektyw wiekszy tylko potem za nim jakas przeslona zmniejszajaca aberracje czy to cos innego?). Co zmiejszy na pewno zasieg. No i ta rozkladana konstrukcja. Kombinowalem, kombinowalem i w koncu stwierdzilem, ze nie mam jak tego przyczepic do telepa. Pytanie pomocnicze, czy w takich lunetach sa soczewki achro? Radzono mi kiedy¶ turista i to fachowiec (Janusz_P) - ¿eby wzi±æ z niego achromatyczny obiektyw a okular robiæ z ... obiektywu fotograficznego, np. cudu techniki radzieckiej porównywalnej jako¶ciowo z 6-metrowym BTA, tj. HELIOSA-44.
Zrobi³em inaczej - kupi³em lornetkê Breaker za 40 zeta, wzi±³em z niej achromatyczny obiektyw 5cm i okular te¿. Pozosta³ materia³ na drugi szukacz i cztery pryzmaty do zabawy dla dzieci (mo¿na zrobiæ peryskop). Czyli jest to bardziej op³acalne ni¿ Tourist. Obraz jest wystarczaj±cej jako¶ci jak na szukacz :) Ostatnio sprawdza³em - zamieniaj±c okular lornetkowy na ruski okular mikroskopowy 8x - uzyska³em z mikroskopowym okularemmniejsze pole, jako¶æ tak± sam±.
Co do bigbazooki celowniczej post wyzej to wyrazy szacunku :brawo: Mozna spytac o wiecej parametrow. Jak i z czego to zrobione, ile to kosztowalo, gdzie nabyto czesci, ile to wazy, co to moze, itp. Nie wiem dlaczego szukacz mia³by dawaæ prosty obraz przy Newtonie, jak to widaæ w najprostszych rozwi±zaniach polegaj±cych na przykrêceniu do tuby lunetki ziemskiej albo po³owy lornetki. Ja bym te pryzmaty wywali³. :salu:
Tylko ¿e z ruskiej lunetki mo¿na zostawiæ pierwsz± rurê z opraw± obiektywu na tubus i jest ³awiej ni¿ z rozbieraniem lornetki ale jak widzê to te¿ kwestia gustu i mo¿liwo¶ci warsztatowych :salu:
Ten Breaker o którym piszê jest lekuchno rozkrêcany, od razu dostajemy oprawê obiektywu albo te¿ pier¶cieñ do nakrêcenia na inn± tubkê. Idealnie pasowa³ do latarki Philipsa na R-20. No, trzeba by³o troszeczkê podci±æ no¿em latarkê ¿eby achromat idealnie spasowaæ :) Okulat z krzy¿em te¼ jest zno¶ny.
A mo¿e przy okazji wrócimy do w±tku pod¶wietlanego krzy¿a?
Pisa³ kiedy¶ HAMAL o "sze¶cianie" - chodzi³o o jaki¶ mikry sze¶ciok±t z jakiej¶ lampy elektronowej ale w³a¶nie nie mogê skojarzyæ z jakiej. To ktora¶ z siatek pentody jakowej¶?
Robicie pod¶wietlane okulary by prowadziæ aparat na piggy back? Czy pod¶wietlony okular szukacza?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl