Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Posiadam takie cu¶ z Uniwersa³a 200/1000. Otó¿ mam taki problem:
Patrz±c przez okular Super Plosa (26mm) na ksiêzyc wygl±da on idealnie, czyli ostry, wyra¼ny, jasny. Ale za to patrz±c na niego przez okular Plosa (4mm), czyli powiêkszenie 250x traci on nagle swoj± wyrazisto¶æ i jasno¶æ. Kratery wygl±daj± jak rozmyte ob³oki, poprostu tragedia. To samo siê dzieje przy okularze i rurek barlo³a z U. Planety przy (4mm) s± te¿ rozmyte, na Jowiszu ledwo widac by³o dwa paski. Ostatnie testy na Marsie potwierdzi³y ¿e jest co¶ nie tak, bo ten wygl±da³ jak czerwona plama z lekko podwojonym obrazem, pewnie przesuniêcie dwóch obrazów jest tak ma³e ¿e powoduje to efekt rozmycia. Nie wiem mo¿e siê myle co do marsa.
Prosze o jakies opinie.
hej,
to ¿e spada jasno¶c wraz z powiêkszeniem to normalka i nic tu dodaæ :- :- :-
to ¿e widzisz obraz rozmazany i nieostry to najprawdopodobniej kombinacja kilku lub pojedynczych poni¿szych warunków:
1) s³aby seeing powoduj±cy totalne falowanie atmosfery
2) kiepski okular krótkoogniskowy (to du¿a sztuka wykonaæ prawid³owy okular 4mm)
3) rozkolimowany teleskop
4) uniwersa³owe tzw. "rurki barlowa" to nie jest to co tygryski lubi± najbardziej ;D ;D ;D
pewnie co¶ jeszcze pomin±³em ale to wydaje mi siê najwa¿niejsze na pierwszy rzut oka ;D ;D ;D
Przemas
Podobne problemy z U chyba nie dziwi±. Z drugiej strony chyba przesadzasz z tym powiêkszeniem 250x? Dobry okular 4mm jak pisze Przemas to rzadko¶æ. Mo¿e spróbuj jeszcze z innym okularem. Ja mam co prawda refraktor o ogniskowej 1000mm, ale u¿ywam 8mm okular albo max. 12mm + barlow.
Witam !!
Powiêkszenie 250x dla tego teleskopu to powinna byæ "pestka" - przecie¿ "U" w audycji TV "Gwiazdy ¶wiec± noc±" wyra¿nie powiedzia³, ¿e ten teleskop mo¿e daæ powiêkszenie 1200 razy...
A powa¿niej - zrobienie zwierciad³a 200mm przy F/5 to sztuka i to w konkretnym egzemplarzu teleskopu mo¿e mieæ dok³adno¶æ np. 1/2 fali... Przy ma³ym powiêkszeniu jeszcze tego nie widaæ.
Poza tym przy takiej jasno¶ci zwierciad³a wymagania stawiane okularom s± szczególnie wysokie - chodzi miêdzy innymi o korygowanie tylko komy, ale i krzywizny pola.
Hermes
Je¿eli mo¿esz, to spróbuj popatrzeæ nim w dobrych warunkach przez okulary lantanowe. Je¶li nie bêdzie ró¿nicy, to znaczy, ¿e Twój ,,U" jest baaardzo UUUuuuu :'(.
Hermes proszê nie mieszaj bo okulary koryguj±ce komê nie s± dostêpne na naszym rynku i jest to osobny temat, najbli¿szy producent jest w Pretorii .
Najlepiej zaopatrz siê w okular o powiêkszeniu po¶rednim np. 8mm (Lantanowy, albo Super Ploosl) Bêdziesz mia³ wtedy powiêkszenie 120x. Ale oczywi¶cie na jako¶æ obrazu wp³ywaj± inne czynniki, jak napisa³ Przemas. Ma³o jest nocy w roku, kiedy warunki bêd± tak sprzyjaj±ce, ¿e przy maksymalnym powiêszeniu uzyskasz idealnie ostry obraz.
Maksymalne powiêkszenie teleskopu 200mm to 400x a nie 250 tu u¿ywane, oczywi¶cie po¶rednie powiêkszenia to dobry pomys³ a i star-te¶ciki by siê przyda³y jak znalaz³ do okre¶lenia pozimu aberracji luster ::)
Maksymalne powiêkszenie teleskopu 200mm to 400x a nie 250 tu u¿ywane, oczywi¶cie po¶rednie powiêkszenia to dobry pomys³ a i star-te¶ciki by siê przyda³y jak znalaz³ do okre¶lenia pozimu aberracji luster ::) Tylko czy zasad max power=2D dzia³a w przypadku U?
Maksymalne powiêkszenie teleskopu 200mm to 400x a nie 250 tu u¿ywane, oczywi¶cie po¶rednie powiêkszenia to dobry pomys³ a i star-te¶ciki by siê przyda³y jak znalaz³ do okre¶lenia pozimu aberracji luster ::)
Tylko czy zasad max power=2D dzia³a w przypadku U? hmmm policzmy: z okularem 26mm powiêkszenie wysz³o oko³o 38X i wtedy wszystko by³o ok...
...wynika z tego, ¿e przynajmniej dla max power=1/5 D Uniwersa³y daj± dobry obraz ;D ;D ;D
No ja w U13 standartowo u¿ywa³em Bressera Pl 12 mm co dawa³o powiêkszonko 290x i przy dobrych warunkach obraz by³ naprawdê dobry. Przy s³abych warunkach norm± bylo 120x...
Niestety obawiam siê ¿e temat powiêkszeñ i firmy U mo¿e byæ conajmniej burzliwy...
No ja w U13 standartowo u¿ywa³em Bressera Pl 12 mm co dawa³o powiêkszonko 290x i przy dobrych warunkach obraz by³ naprawdê dobry. Przy s³abych warunkach norm± bylo 120x...
Niestety obawiam siê ¿e temat powiêkszeñ i firmy U mo¿e byæ conajmniej burzliwy... ...¶wiête s³owa Michale :- :- :-
Panowie dajcie spokój z tymi 2D aby uzyskaæ taki parametr dla lustra 200mm to musz± byæ spe³nionch piêc warunków:
super seeing (2-3 razy w roku)
wych³odzenie teleskopu 4 godziny
dobrej jako¶ci lustro
dobrej jako¶ci okular
obiekt w zenicie lub blisko zenitu
No i pytanie po co w ogóle takie powiêkszenie. U mnie przy lustrze 250mm jak za³o¿ê ponad 250x czyli 1D to tylko jak kolimuje albo jak rozdzielam jakie¶ uk³ady podwójne normalnie jadê nawet przy niez³ym seeingu do 200x to nawet nie jest 1D wiêcej nie potrzeba bo do czego odcisku ³unochoda i tak nie wypatrzycie :-)
Podejrzany mo¿e byæ okular 4mm. Postaraj siê o jaki¶ inny egzemplarz, albo okular o zbli¿onej ogniskowej.
W kontek¶cie tego co napisa³ Mirek zabrzmi to jak herezja, ale ogl±da³em wczoraj Rupes Recta przy 240x (he, he) czyli 4D. Po prostu bajka...
pozdrawiam
No tak nie do¶æ ¿e heretyk to jeszcze fanatyk 4D, po prostu wariat inaczej ;)
Aproposik magicznych wielokrotno¶ci "D".
Pewnie mnie wy¶miejecie, ale - ju¿ o tym pisa³em Januszowi na priva - testowa³em wczoraj zza zamkniêtego czy¶ciutkiego okna napêd do monta¿u Soligora, w który siê w³a¶nie by³em zaopatrzy³em, oraz, przy okazji, pobawi³em siê trochê filtrem ksiê¿ycowym (zielonkawy nazywany "szarym") oraz dwoma barlowami: "2x" FMC Soligora oraz rosyjskim "3x" NPZ.
Lookaj±c na Ksiê¿yc tworzy³em uk³ady barlowów z okularami: NPZ 17 mm, mikroskopowy "14x" 17 mm oraz Astrokrak Ploessl 10 mm.
Jak widzicie, bawi³em siê powiêkszeniami 60-300x. Wiem, ¿e Ksiê¿yc ogl±dany na jasnym niebie przez szyby okienne to nie jakie¶ orgazmiczne osi±gniêcie astronomii amatorskiej, ale seing m³odego wy¿u by³ bardzo dobry i zero syfu nad miastem, bo go wywia³o. Dla mojej rurki owa magiczna, chwalona przez jednych, a wyszydzana przez drugich, warto¶æ 2.5xD, to w³a¶nie 2,5x120 = 300. Przy 300x (barlow "3x" + Astrokrak 10 mm) nie by³o rewelacji, ale z przyjemno¶ci± da³o siê kamienie na Ksiê¿ycu ogl±daæ (i krater Maginus z zagadki lemarca - tu¿ przy terminatorze, i wspomniany grzbiet Rupes Recta). £ysy jeszcze nie dawa³ po oczach (tak, jak w tym refraktorze potrafi ), bo by³ ma³y kontrast z niebem, a obraz potrójnym barlowem oczywi¶cie ¶ciemniony.
My¶lê, ¿e te dwa barlowy dadz± mi jeszcze du¿o satysfakcji pod go³ym, czarnym niebem, gdzie taki Ksiê¿yc zazwyczaj wypala mi oczy (F/8).
Rosyjskie barlowy zawsze cieszy³y siê dobr± opini±. Ten trzykrotny u mnie wycina pole okularu powy¿ej ok. 52°. W okularze NPZ 17 mm (pole 47°) nie by³o tego widaæ, za¶ w okularze "14x" 17 mm (56°) widzia³em "podwójn± diafragmê" i brakowa³o paru stopni pola. Barlow "2x" FMC Soligora 1,25" Short Focus, to piêknie wykonana, wyj±tkowo czy¶ciutka, zielonkawa od pow³ok, niedroga rzecz. Polecam.
Do wgl±du przy jakich¶ wspólnych obserwacjach.
Panowie ja pisa³em o lustrach, a nie soczewkach to jest zasadnicza ró¿nica. Jak widzê na jakie powiêkszenia pozwala sobie Waldek ze swoim Takiem to mi rêce opadaj± prawda jest taka ¯e im wiêksze lustro tym bardziej czu³e na przekroczenie parametru 1D przekona³em siê o tym wielokrotnie. Dlatego szczególnie dla pocz±tkuj±cych teleskop z lustrem w zakresie 120-170mm jest optymalny.
Wracajac do watku, polecam po prostu:
1) powtorzyc test w innych warunkach pogodowych
2) sprawdzic kolimacje
3) dobrze wychlodzic lustro przed testem
4) umowic sie z kims w poblizu kto ma inne okulary i przetestowac okolice 10 - 4mm
5) popatrzec na gwiazdy w ognisku oraz przed i po - testy Lysego moga byc mniej miarodajne
6) sprawdzic mechanike celi zwierciadla glownego - moze lustro jest scisniete
Jezeli wyniki nadal beda dziwne to chyba trzeba podjechac do kogos kto robi lustra i ma tester i zobaczyc co wyjdzie.
Pozdrawiam,
Pawel
Nie by³o mnie tylko 12 godzin a czytania mam co nie miara ! Ale to dobrze.
Z t± 4mm to podejrzewam ¿e faktycznie moze jaki¶ taki egzemplarz, spróbujê jeszcze na jakims posrednim miêdzy 4 a 26, nie wiem moze 9 bêdzie dobry. Tylko muszê siê wybraæ do Krakowa w najbli¿szym czasie, zreszt± pogoda tu u mnie chmurami zakryta !
Raczej nie mam mo¿liwo¶ci przetestowania innych okularów, bo nie znam nikogo kto by sie astronomi± choæby w minimalnym stopniu interesowa³ i w dodatku mieszka³ gdzie¶ w pobli¿u.
A je¶li chodzi o Lantany, to raczej jest to za droga sprawa, a i pewnie do U nie warta zachodu. Choæ kto¶ mo¿e miec inne zdanie.
Zakupi³em okular 9mm, spojrza³em na ksiêzyc i obraz by³ ostry i jasny. Jeszcze spróbuje wymieniæ lustereczko wtórne bo co siê okaza³o, ple¶ñ zaczê³o mi go z¿eraæ, a to paskuda jedna ...
Jeszcze spróbuje wymieniæ lustereczko wtórne bo co siê okaza³o, ple¶ñ zaczê³o mi go z¿eraæ, a to paskuda jedna ... Mi "ple¶ñ" z¿era lustro g³ówne U-12. Musisz siê przyzwyczaiæ U tak ma.
To ja siê musze przyjrzec dok³adniej temu wiêkszemu, bo mog³em co¶ przeoczyæ, najwy¿ej czarami przepêdze.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl