Problem z przerobion± ZRT 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Ok. 2tygodnie temu przerobi³em swoj± ZRT o nasadkê k±tow± 45stopni i okular 4mm/114x/ :D . Pierwszy test zrobi³em w ci±gu dnia. Na pocz±tek przykrêci³em oryg. ZRT-owsk± koñcówkê z obrotow± soczewk± i namierzy³em wróbla znajduj±cego siê na drzewie ok.500m ode mnie, zak³adam k±tówkê i PL4mm i nie jestem w stanie stwierdziæ czy to wróbel czy li¶æ :? . Problem z ustawieniem ostro¶ci,pokrêt³o ma mo¿liwo¶æ regulacji ale nie mo¿na ustawiæ tak aby obraz by³ ostry. Kolejnym obiektem by³ Ksiê¿yc na pierwszy rzut oka wydawa³o mi siê ¿e jest OK, bo widaæ wiêkszy power,ale te¿ jest problem z ostro¶ci±. My¶lê sobiê zrobiê test czy bêdê widzia³ wiêcej kraterów ni¿ przy 60x. Niestety za³amka, przy 60x widaæ lekko 2x wiêcej ni¿ przy 114x :Cry: . Przyk³adowo w tzw. morzu widzê przy 60x 2 ma³e kratery, przy 114x, ani ¶ladu. Robi³em próby popuszczaj±c ¶rubke od okularu, wysuwa³em go, obraca³em, porusza³em na boki,¿adnej poprawy. Zgada³em siê z Mirkiem_D z Astro-Forum,który mia³ ju¿ kilka przerobionych ZRT i doradzi³ mi ¿ebym j± sprawdzi³ na gwiazdach, efekt jest taki ¿e widaæ mo¿e trochê niekszta³tne ¶wiat³o jakby pó³okr±g³e doln± stron± a górn± p³askie, z dolnej czê¶ci pod k±tem 45stopni wychodz± 2przerywane kreski/snopu ¶wiat³a/.
Proszê o poradê co mo¿e byæ przyczyn± w/w objawów i jak mo¿na im zaradziæ :?: . Czy je¶li zakupiê PL6mm bêdzie dobry obraz :?:



Witaj na Forum :salu:

okular 4mm jest z ZRT "nieparafokalny"
czyli nie daje siê zogniskowaæ na nieskoñczono¶æ
po prostu jego ognisku w oprawie wypada zbyt g³êboko
musisz stoczyæ korpus okularu o ok. 5mm i wtedy siêgnie ogniska

:smoke:

Zayzik, ten okular klientowi gratisowo jak zwykle podtoczy³em i jest teraz parafokalny ale u niego jest jak widzê problem z jako¶ci± obiektywu jego ZRT (nieokr±g³e obrazy pozaogniskowe) :roll:

No to co mi teraz radzicie?
Zakupiæ okular PL6mm czy sprzedaæ ZRT i kupiæ co¶ innego?
Nie bardzo chcia³bym sprzedawaæ bo to bardzo mobilna luneta, przy pow. 60x, daje naprawdê jak dla mnie super obrazy ale to pow. to ju¿ dla mnie za ma³o je¶li chodzi o obserwacje nieba, interesuje mnie wiêcej szczegó³ów na Ksiê¿ycu, lepsze obserwacje Jowisza i dostrze¿enie przerwy Cassiniego i to w³a¶ciwie tyle ile oczekujê od mojego sprzêtu no i u¿ywam jej równie¿ czêsto do obserwacji przyrody.
Rozwa¿a³em czy nie kupiæ np. MTO bo mam ju¿ k±tówkê i jeden okular, ale jak pewnie dojd± koszty jeszcze jakich¶ z³±czek, przej¶ciówek i statywu /bo na razie mam po¿yczony/ to bêdzie to te¿ nieop³acalne.



Akurat w Lidlu mozna kupic za ok 300 zl skay Lux na montazu paralaktycznym . W/g opinii forum jest wystarczajaco dobry do obserwacji ksiezyca i planet .
Z przerw± Cassiniego - to musisz najpierw wiedziec jak wyglada aby dopatrzyc sie jej . Przynajmniej jak Saturn jest nisko , jego obraz nie jest najlepszy / Miesiac temu /

Zbig sorry

razem z Dziadkiem robi³em testy obu równocze¶nie :!:
i nie zamieni³bym mej ZRT na statywie foto
na SkyLuxa na paralityku
no chyba ¿e tylko statyw na monta¿

tak wiêc nie jest tak piêknie

:smoke:

A PL6mm poradzi sobie z tym feralnym obiektywem?

To bêdzie powiêkszenie o 50% mniejsze ni¿ z Plosslem 4mm wiêc powinno daæ radê, jakby co podrzuæ go to zrobimy testy na gwiazdach na aberracjê sferyczn± jego obiektywu :roll:

Ps. Czy naby³e¶ go gdzie¶ okazyjnie na placu targowym czy w renomowanym punkcie dystrybucji tego sprzêtu bo jako¶æ obiektywu z opisu pachnie na odleg³o¶æ sk³adakiem :roll:

Chcesz Januszu powiedzieæ ¿e przerobi³e¶ ZRT i nawet nie przetestowa³e¶? :roll:

Grzesiek wyluzuj
please

Chyba nie bedzie zle z t± ZRT. Nie bylo dobrej pogody do obserwacji planet . Ptaszek nie swieci i daje za malo swiatla na takie powiekszenie . To wnioski z innego forum .


Grzesiek wyluzuj
please


Pracowa³em w serwisie RTV i jak bym mia³ takie podej¶cie to ...... :roll:

Luneta zosta³a zakupiona 0,5roku temu w DELTA OPTICAL. No trochê g³upio wysz³o bo trochê kasy kosztuje przerubka a efekt taki ¿e mam praktycznie to co mia³em wcze¶niej :(


Chcesz Januszu powiedzieæ ¿e przerobi³e¶ ZRT i nawet nie przetestowa³e¶?  :roll:

Raczej nie mogê byæ bardziej papieski ni¿ sam Papierz, to powierzony sprzêt klienta i nie robiê nim testów na rozdzielczo¶æ, deformacjê oprawy czy jako¶æ obiektywu bez wyra¼nego zlecenia zamawiaj±cego.
Sprawdzi³em osobi¶cie przed wysy³k± parafokalno¶æ podtoczonego dla Klienta okularu na wzorcowym Kolimatorze i odes³a³em pod wskazany adres jak do mnie nale¿a³o :salu:
Nie zamierzam ponosiæ odpowiedzialno¶ci za jako¶æ optyki z innej stajni, dlatego przy ka¿dej okazji ostrzegam przed zakupem bazarowych sk³adaków ale jak widaæ s± w rosyjskiej optyce spore rozrzuty jako¶ci trafiaj±ce siê nawet w seryjnych egzemplarzach.

Mogê jedynie zaoferowaæ grzeczno¶ciow± pomoc w sprawdzeniu stanu faktycznego (czy to aberracja sferyczna czy tylko ucisk w oprawie powoduje spadek jako¶ci obrazu) i poróbowaæ usunaæ wadê obiektywu przez modyfikacjê jego oprawy i jej kolimacjê co oczywi¶cie tutaj oferujê :salu:

Jeszcze mam pytanie o te kr±¿ki jak powinny wygl±daæ. Bo mo¿e nie jest a¿ tak ¼le. Ksiê¿yc dzisiaj by³ sporo lepszej jako¶ci w mojej ZRT, no nie by³ super ostry obraz :( ale jak by lepiej. Luneta sta³a dob± godzine na powietrzu, widaæ sporo wiêcej szczegu³ów ni¿ poprzednio,ale te najmniejsze bardzo s³abo widoczne, widaæ tzw.ruchy powietrza, mo¿e ju¿ przy tym powerze odgrywa role seting/czy jak to siê zwie/. Na brzegu tarczy widaæ taki fioletowawy odcieñ, to samo jest jak np. patrzê na okr±g³e przeka¿niki sieci komórkowych, te¿ na brzegu widaæ fioletowawy taki cieñ . Co jest przyczyn±?
Jak powinny wygl±daæ te pier¶cienie dyfrakcyjne?. Dzi¶ super wyregulowa³em ostro¶æ i...
Widaæ jakby przepo³owione cienk± kresk± jajko, a z dolnej czê¶ci jak wcze¶niej odchodz± 2kreski zwê¿aj±ce siê ku do³owi, ale te kreski dzi¶ bardzo przypomina³y takie kr±¿ki, zmniejszaj±ce siê ku do³owi.

Moze faktycznie obiektyw jest za mocno zamocwany . Daj do grzecznosciowego sprawdzenia .ostatnoio nie ma warunkow do obserwacji . Zbyszek

ZRT wed³ug zaleceñ odes³a³em do ASTROKRAKA, po ok. tygodniu dosta³em maila ¿e sprzêt naprawiony, obiektyw by³ krzywo skrecony i dawa³ siln± komê. Niewiele mi to mówi ale lunetka daje piêkne obrazy. Posiadam ju¿ dwa okularki PL 4mm i PL6mm czeka mnie jeszcze zakup 25mm okularu i statywu foto lub g³owicy fotograficznej.Polecam przeróbkê. Chcia³bym tylko napisaæ ¿e Astrokrak okaza³ siê naprawdê solidn± firm±. Do przerobionej ZRT dosta³em gratisowo program astro, a za naprawê nie zap³aci³em ani grosza.

Masz tylko 4 i 6mm
(tak daleko te s±siadki :roll: :wink: )
masz zamiar kupiæ 25mm
ale nawet 32 daje radê (nie trzeba szukacza) :Cheers:
:mrgreen:
pomy¶l o po¶rednich powerach np. okulary 10-15mm
albo taniutki i doskona³ej jako¶ci ruski mikroskopowy 14x (17.1mm)

:salu:

:smoke:

Tzn. 25mm chcia³em zakupiæ bo ponoæ ZRT ma wtedy parametry zbli¿one do dobrej lornetki, ma du¿e i jasne pole widzenia. No nie powiem bo bez szukacza to bieda :? , a gdzie mo¿na by upolowaæ taki rosyjski okularek :?:

Dobrze ,¿e wysz³o O.K. Ten 17 mm okular jest do kupienia na allegro za 49 z³ . Jak nie masz nic podobnego to warto / mikroskopowy x 14 i chyba 56 st . kacie patrzenia /

Uwaga, ta rosyjska mikroskopowa 17-tka wymaga podtoczenia z 32mm na 31,75 i jest nieparafokalna do pracy z ZRT oraz ma sprawno¶æ optyczn± na poziomie 60% z powodu znacznego zazó³cenia optyki :salu:

Gwoli :mrgreen:
¶cis³o¶ci :mrgreen:

2,54x1,25=31,75
okular 31,70
wyci±g 31,80

a jeszcze lepiej 31,65 i 31,85
to z uwagi na skurcze :ha:

nieparafoku¶no¶æ omijamy nie wpychaj±c jej do koñca
:sex: :mrgreen: jakie¶ 7mm

ale 60 % z powodu ¿ó³ci :roll: :noughty:

:smoke:

p.s.
Janusz
nadal ³ikend
:Beer: :letsdrink:

Oj Zayzik, Zayzik, widzê ¿e nadal masz szampañski humor ale je¶li siê nie zgadzasz z którymkolwiek stwierdzeniem z mojej strony to podaj w³a¶ciwe twoim zdaniem liczby i ogranicz ilo¶æ emotek bo to sie z tego robi komiks obrazkowy :lol: :lol: :lol:
Okulary wykonuje siê nominalnie a wyci±gi (tulejki okularowe) zawsze s± pod nie lu¼niejsze o oko³o 0,1mm na ¶rednicy :salu:
Co do jednego to sam poprawiê nie czystej ¿ó³ci a brudnej ¿ó³tozielono¶ci :buahaha:

W/g mnie 20 mm okular z Synty jest znacznie ja¶niejszy ni¿ ten 17 mm . Wolê go choæ ma plastikow± obudowê i trochê siê podtopi³a podczas tranzytu Wenus .

Wiêc jak by³o na pocz±tku.Feler zrobili bracia ze wschodu ,,powsta³ przy przeróbce czy skopa³ to w³a¶ciciel.A mo¿e inne przyczyny obiektywne.?


Dobrze ,¿e wysz³o O.K. Ten 17 mm okular jest do kupienia na allegro za 49 z³ . Jak nie masz nic podobnego to warto / mikroskopowy x 14 i chyba 56 st . kacie patrzenia /

E tam na Allegro, na naszej gie³dzie go¶æ sprzedaje jeszcze taniej i bezpieczniej bo go znamy, w tej cenie mo¿na go spokojnie poleciæ :salu:

Michale a móg³by¶ napisaæ co widaæ na planetkach tym 6mm okularem? Bo mam w planie sobie kupiæ 6mm ortho do mojej ZRT (chyb zê sa krótsze) co daje 76x , ale nie wiem czy to jest sens. Jak na razie mam 20mm plossla i wg mnie daje on wiêksze powiekszenie (teoret 22x) niz orginalne 30x to mo¿e podobnie bêdzie z tym 6mm ortho?
Pozdrawiam :salu:

A wiêc tak co do mocowania obiektywu napewno ja nic nie poknoci³em bo nie mam zielonego pojêcia o takich sprawach i wolê siê tego nie tykaæ :lol:
Ale w±tpiê ¿eby do przeróbki by³a potrzeba odkrêcania tego obiektywu, wiêc pewnie producent odwali³ lipê :?
Co do obserwcji planet 6mm okularem to powiem tak ¿e nie mia³em jeszcze okazji na szczegu³owe obserwacje planet. Tydzieñ polujê na pogodne niebo, a jak dzisiaj by³o, to znowu mnie nie ma w domu :x Uda³o mi siê zapolowaæ na Ksiê¿yc i Saturna. Ksiê¿yc widaæ piêknie i jest ostry obraz, Saturn- widaæ oddzielenie pier¶cienia od Planety, obraz polepsza³ siê jak Saturn wychodzi³ coraz bardziej nad choryzont, ale pogoda siê popsu³a i to by³ koniec obserwacji.
Przed przeróbk± ZRT ma pow. 30 i 60x. Przy 60x bezproblemowo obserwowa³em 2 pasma chmur na Jowiszu i jego 4Ksiê¿yce, pamiêtam ¿e Saturn te¿ prezentowa³ siê dobrze, widaæ by³o 1 Ksiê¿yc i pier¶cieñ.
Mo¿na zastosowaæ równie¿ 4mm okular Plosla co daje 114x, okular wymaga wtedy podtoczenia.


...
Przed przeróbk± ZRT ma pow. 30 i 60x. Przy 60x bezproblemowo obserwowa³em 2 pasma chmur na Jowiszu i jego 4Ksiê¿yce, pamiêtam ¿e Saturn te¿ prezentowa³ siê dobrze, widaæ by³o  1 Ksiê¿yc i pier¶cieñ.  
...


Jak kupilem ZRT 9 miesiêcy temu i te¿ by³em zdziwiony widokiem Saturna i Jowisza przez oryginalny okular 30/60.
Obie planety ju¿ widzia³em wcze¶niej przez kilka ró¿nych teleskopów

zdziwiony pozytywnie :Cheers:
obraz by³ ¿ó³to-zielony ale naprawdê dobry
co¶ jak przez Contrast Booster Baadera
:mrgreen:

p.s.

"...to podaj w³a¶ciwe twoim zdaniem liczby ..."
Janusz chyba ju¿ mnie znasz na tyle :wink:
zrobiê to ale nie z g³owy :roll:
ale pomierzê
muszê siê tylko do tego odpowiednio przygotowaæ
:smoke:

Mo¿e i przez orginalny okular przy 60x powiêkszeniu widaæ do¶æ dobrze ale przy 30x teraz gdy mam porównanie do widoku przez 20mm plossla to mogê ¶mia³o powiedzieæ ¿e jest nienajlepiej, po pierwsze to pow. jest chyba mniejsze ni¿ podane przez producenta, a po drugie to ma siê wra¿enie ¿e looka siê ze studni , na której koñcu jest obraz o ma³ym polu. A co do wykrêcania obiektywu - kurcze ja swój raz wykrêci³em :oops: do czyszcenia (apropos to u¿y³em metanolu i z³o¶æ mnie ogarnê³a gdzy okaza³o siê ¿e nie by³ cz.d.a.) i jeszce nie sprawdza³em jakie daje obrazy...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl