Problem z ostroscia Pentax 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam dzisiaj probowalem zrobic zdjecie marsa. Napotkalem na pewien podstawowy problem. Nie moge ustawic ostrosci na poziomie podlaczonej lustrzanki. Wiem ze tym aparatem nie da sie zrobic dobrych zdjec, chialem jednak sprobowac. Ksiezyca nie widac, a teleskop nowy i chcialem wyprobowac. Opisze moze co robie: wkladam pierscien w miejsce obiektywu w lustrzance, wkrecam w pierscien zlaczke, zloczke (zlaczka ma przedluzke lub ja odkrecam) wkrecam w miejsce na okular. Tu napotykam na problem ze nie widze tak ostro obrazu przez lustrzanke jak przez obietyw. Czy podlacze lustrzanke z przedluzka czy bez to nie moge dojsc do ostrego obrazu. Jest troszke lepiej jak nie zakladam tej przedluzki ale nadal nie ma ostrsoci, tylko lekko biala poswiata jakby mars z rozlegulowana ostroscia. Nie mam narazie zadnych filtrow, nie mam soczewek barlowa. Moze tu lezy problem, Prosze o wskazowki co moge zrobic, aby zrobic w przyszlosci zdjecie ksiezyca. Wlasnie chcialem napisac abyscie mi nie pisali ze to lipny apartat i tylko Canonem mozna dobrze robic zdjecia astrofoto. Rozumiem to:) Jednak wydaje mi sie ze do zrobienia zdjecia moona nie potrzebuje zakupic canona. Co robie zle. Zaznacze ze jestem zielony w dziedzinie astrofoto. Normalne zdjecia robie, uzywam filtrow itp. Tu jednak nie wiem co robic aby uzyskac ostrosc.

Sprzet:
1. Teleskop SkyWatcher (Synta) N-130/650 EQ-2,
2. Pier¶cieñ T2 (M42) / Pentax K (do lustrzanek Pentax K)
3. Z³±czka projekcyjna okularowa TPL 1,25" / T2 (M42)
4. Pentax K100

Przepraszam ze sie tak rozpisalem, ale chcialbym przekazac jak najwiecej informacji na temat mojego problemu. Jezeli napisalem cos nie jasno, moge jutro wstawic fotki.

Dziekuje
crystal



 Problemem nie jest aparat, tylko teleskop. Ognisko wypada tuz za wyciagiem okularowym, wyastarczajaco daleko, by poprawne ustawic ostrosc z okularami. Niestety zbyt blisko, by ognisko znalazlo sie na zaglebionej matrycy/kliszy fotograficznej.

Wyjscia:

- podniesienie zwierciadla glownego. Do wykonania w Astrokraku...

- zakup wyciagu niskoprofilowego (niestety nie daje to gwarancji powodzenia, poza tym do takiego teleskopu chyba nie warto...)

- wymiana tuby na SW 150/750 wzwyz. Oczywiscie pociaga to za soba zakup nowego montazu :(
Ten post by³ edytowany przez r.ziomber dnia: 31 May 2010 - 01:00
Ok dziekuje za odpowiedz. Idzie do mnie soczewka barlowa 3x. Czy jak przez nia polacze aparat, jest jakas szansa ze ostrosc bedzie ??? Przepraszam byc moze glupie pytanie zadalem, ale strasznie jestem zawiedziony :(

Zaraz, zaraz! Ale on to przecie¿ robi w projekcji okularowej [na matrycê], a nie w g³ównym ognisku?
Chyba,¿e ta z³±czka projekcyjna s³u¿y mu tylko jako przed³u¿ka wyci±gu -wtedy strza³ w stopê, bo primo nie z³apie ostro¶ci [odjecha³ z matryc± od wyci±gu i ogniska g³ównego na amen], secundo nawet gdyby to Marsa na zdjêciu trzeba przez lupê szukaæ [650mm ogniskowej], tertio -winieta na tej z³±czce u¿ytej bez okularu bêdzie niez³a, choæ tu wystarczy ¶rodek kadru. Quatro -czy ten wyci±g siê nie gnie aby?
Crystal, napisz czy u¿ywa³e¶ okularu do projekcji [jakiego]?
Pozdrawiam
-J.
Ten post by³ edytowany przez Jarek dnia: 31 May 2010 - 14:51


Witam
Niw uzywalem zadnego okularu. Po prostu wyjalem okular i wlozylem zlaczke z pierscieniem do pentaxa wraz z pentaxem. Aparat jest bez obiektywu. W tym polaczeniu nie uzywam okularu (mama w standardzie 25mmm i 10mm) zamowilem barlowa x3, ale to tak do obserwacji raczej.
Mars jest tak tylko jako proba zrobienia fotki. Wiem, ze bedzie maly, probowalbym na Moonie, ale tu w Ie same chmury, jedynie co moge zobaczyc (zrobic brobe) to Mars.
Co radzicie w takim razie? Przebywam w Irlandi wiec moje ruchy dotyczace przerobek w jakims zakladzie specjalistycznym sa lekko ograniczone.

p³aszczyzna ostro¶ci aparatu jest w tym samym miejscu co ognisko wyostrzonego okularu,
próbê mo¿esz zrobiæ nawet w dzieñ, na jakim¶ dalekim obiekcie (maszcie, kominie itp) Wyceluj w niego teleskop, za³ó¿ okular 25mm, wyostrz obraz pokrêt³em wyci±gu, wyjmij okular i odznacz na wyci±gu d³ugo¶æ tulejki okularu, która by³a wewn±trz wyci±gu. To miejsce to bêdzie p³aszczyzn± ostro¶ci matrycy aparatu.

Ale, ¿e a aparatach matryca jest schowana wewn±trz obudowy, wiêc o tyle bli¿ej bêdziesz musia³ zamocowaæ aparat w teleskopie. Zazwyczaj p³aszczyzna matrycy jest oznaczona na obudowie aparatów. Wiêc jak przy³o¿ysz aparat do wyci±gu, to bêdziesz ju¿ wiedzia³ gdzie powinien ostrzyæ i jakie ewentualnie tulejki bêd± Ci potrzebne

Crystal, jest tak jak pisze Sumas. Czyli moje podejrzenie nr 2 by³o s³uszne. Próbowa³e¶ fociæ niby jak w ognisku g³ównym, tylko przed³u¿y³es sobie po prostu wyci±g z³±czk± do projekcji, choæ nale¿a³oby go skróciæ, aby siêgn±æ matryc± do ogniska. Ale i tak w tym wypadku ognisko g³ówne nie mia³o sensu, bo jak pisa³em przy 650mm ogniskowej Marsa na zdjêciu zobaczy³by¶ jako punkcik.

Prawid³owy zestaw dla Ciebie [projekcja okularowa na matrycê] jest taki:
-wk³adasz do wyci±gu okular
-mocujesz do wyci±gu z okularem z³±czkê do projekcji okularowej
-na koñcu z³±czki montujesz body aparatu [bez obiektywu]

Jest to metoda o nazwie projekcja okularowa. Wypadkowa ogniskowa jest funkcj± ogniskowych teleskopu i okularu, oraz d³ugo¶ci z³±czki projekcyjnej [odleg³o¶ci do matrycy lub kiedy¶ kliszy]. Pozwoli Ci to mocno wyd³u¿yæ [do kilku metrów] efektywn± ogniskow±, co ma istotne znaczenie przy fotografii planetarnej. Przy okazji pozbêdziesz siê problemu ze z³apaniem ostro¶ci,w razie czego mo¿esz walczyæ np. zmieniaj±c okular [raczej u¿yj na pocz±tek tego o wiêkszej ogniskowej, np. 25mm]]. Wrzuæ has³o j.w. w google'a i znajd¼ potrzebne wzory, by wyliczyæ efektywn± ogniskow±, akurat nie mam pod rêk± ksi±¿ki.
UWAGA! Nie pomyl projekcji okularowej z metod±/projekcj± pozaogniskow±, stosowan± np. z kompaktami -to zupe³nie co innego, inne akcesoria, aparaty i problemy [na ogó³ wiêksze]. W ka¿dym razie tam aparat z w³asnym obiektywem przystawia siê jak najbli¿ej do okularu teleskopu. Nie polecam z lustrzank±...
Pozdrawiam
-J.
Ten post by³ edytowany przez Jarek dnia: 02 June 2010 - 18:20
Witam, dzis znow walczylem. I prawie sie udalo, nie do konca. Zaraz to opisze. Wiedzialem ze musze aparat zamocowac jak najbliczej tubusa, wtedy jest szansa na ostrosc. Wiec tak: wkrecilem w aparat pierscien + zlaczke (zlaczke krotka wersje). Z wyciagu okularowego wykrecilem taki pierscien ktory ma 2 srubki mocujace okular. Wlozylem aparat w wyciag i jest ok. To znaczy nie do konca :( Ostrosc jest, ale musze trzymac aparat sam. Z dluzszymi czasami to lipa. Dziekuje za wskazowki. Bede dalej walczyl, poczytam o projekcji okularowej.

Jarku zobacz co zakupilem wraz z teleskopem. Czy to wlasnie jest to oczym mowisz. Wciaz to wszystko nowe dla mnie i proboje to ogarnac

Pier¶cieñ T2 (M42) / Pentax K (do lustrzanek Pentax K)
Z³±czka projekcyjna okularowa TPL 1,25" / T2 (M42)

Z tym walcze, ale nie dalem okularu najperw tylko odrazu zaczelem z podlaczenie aparatu. Kurde wlasnie sobie uzmyslowilem ze robie cos nie tak, ide walczyc pozniej napisze co z tego wyszlo. Mam nadzieje ze napisze bo mi net awaryjnie dziala, a provider powiedzial ze bedzie tak dzialal, od 5- 10 dni wiec przepraszam jak nie odpisuje za szybko.


I prawie sie udalo, nie do konca. Zaraz to opisze. Wiedzialem ze musze aparat zamocowac jak najbliczej tubusa, wtedy jest szansa na ostrosc. Wiec tak: wkrecilem w aparat pierscien + zlaczke (zlaczke krotka wersje). Z wyciagu okularowego wykrecilem taki pierscien ktory ma 2 srubki mocujace okular. Wlozylem aparat w wyciag i jest ok. To znaczy nie do konca :( Ostrosc jest, ale musze trzymac aparat sam. Z dluzszymi czasami to lipa. Dziekuje za wskazowki. Bede dalej walczyl, poczytam o projekcji okularowej.

Jarku zobacz co zakupilem wraz z teleskopem. Czy to wlasnie jest to oczym mowisz. Wciaz to wszystko nowe dla mnie i proboje to ogarnac

Pier¶cieñ T2 (M42) / Pentax K (do lustrzanek Pentax K)
Z³±czka projekcyjna okularowa TPL 1,25" / T2 (M42)



Z³±czka projekcyjna okularowa TPL 1,25" / T2 (M42)
Pisze wyra¼nie co to jest. To cu¶ MUSI byæ u¿yte razem z okularem w wyci±gu. Wtedy jest projekcja okularowa -i tê metodê stosuj, jak chcesz tym teleskopem uderzaæ do Marsa.Z twojego postu wnioskujê,¿e ta z³±czka jest dzielona [segmenty]-czyli ma mo¿liwo¶æ zmiany d³ugo¶ci w celu zmiany odleg³o¶ci projekcji, a wiêc efektywnej ogniskowej z tym samym teleskopem i okularem. To zwiêksza Twoje pole manewru.
Natomiast gdyby¶ do innych celów chcia³ ognisko g³ówne, to wtedy pod ¿adnym pozorem tej z³±czki nie u¿ywaj, podobnie okularu, aparat mocuj do pustego wyci±gu. Je¶li ten ostatni ma element pozwalaj±cy go skróciæ w celu siêgniêcia aparatem ogniska, to dobrze.
Mocowanie aparatu [czy do wyci±gu, czy do tulei projekcyjnej] w ka¿dym przypadku musisz zrobiæ z pomoc± tego adaptera T2/Pentax K, wkrêcasz go do aparatu od strony K [bagnet], a do wyci±gu/tulei projekcyjnej gwintem T2
Pozdrawiam
-J.

Witam, w koncu ulozylem te puzzle ( zlaczka i przedluzka + do srodka okular). W zasadzie nie wiem co sobie myslalem, aby robic zdjecia odleglym obiektom nie uzywajac okulara. Ok, Jakru ten mars to tylko dla proby, poprostu w tej chwili zza chmur widze tylko jego. Wiem ze to takich fotek trzeba miec naped + canona (wiem ze chodzi o szumy) i jeszcze pewnie kilka sprzetow. Moim zamiarem jest focenie ksiezyca. Udalo mi sie wykonac przed chwila probne fotki, zaznaczam jednak ze sa to fotki drzewa ktore sie wyginalo od wiatru wiec ostrosc jest taka sobie. Ogolnie w tym zestawie co mam, uwazam ze okular 10mm jest lepszy do focenia od 25mm. Bo na 25mm robia sie rozmazane brzegi, jest na to sposob ale ...

Okular 10mm
http://img59.imageshack.us/img59/1137/10mm.jpg

Okular 25mm
http://img688.imageshack.us/img688/6158/25mm.jpg

Dziekuje wszystkim za pomoc i wskazowki. Przede wszystkim za zrozumienie "nowicjusza". W tej chwili czekam na ksiezyc i zdam relacje jak sie udaly fotki.

Pozdrawiam
crystal
Ten post by³ edytowany przez crystal dnia: 02 June 2010 - 20:51
Czyli pierwsze koty za p³oty. Reszta wyjdzie w praniu, trzymam kciuki za Ksiê¿yc.
Swoj± droga, spróbuj ustaliæ, jak± masz w tym zestawie ogniskow±, wzór jest np. na Celestii:
http://www.celestia....ekcja_okularowa
Na szybko wychodzi mi,¿e przy odleg³o¶ci rzutowania z okularu do matrycy rzêdu 10cm [w tym sama g³êboko¶æ body aparatu to jakie¶ >4 cm]dostajesz na dzieñ dobry 5.8 metra ogniskowej. Nie umiem powiedzieæ, czy Ksiê¿yc jeszcze zmie¶ci siê w kadrze ca³y [przy 2m na pewno], czy bêdziesz musia³ mozaikowaæ.
W razie czego walcz d³ugo¶ci± tulei projekcyjnej i zmieniaj±c okulary. Istotne jest, czy przy z okularem 25mm skaszaniony obraz masz tylko na brzegach, a ¶rodek w porz±dku, czy nie [trudno zgadn±æ na bazie tej próbnej fotki drzewa -przy kolejnej próbie ustaw ostro¶æ w centrum kadru]. Mo¿e byæ tak,¿e nie jest winny sam okular sensu stricte, tylko np. koma teleskopu lub inne wady ca³ego zestawu, widoczna na zdjêciach z du¿ym polem/krótsz± ogniskow± wypadkow±. Wtedy 10mm daje lepsze rezultaty ju¿ tylko dlatego,¿e obcinasz tamte zewnêtrzne fragmenty, zmniejszaj±c pole widzenia zestawu. Piszê to na wypadek, gdyby¶ mia³ problem ze z³apaniem ca³ego Ksiê¿yca w mniejszej skali. Je¶li zmusi Ciê to do u¿ycia okularu 25mm, to zawsze mo¿esz wycentrowaæ Ksiê¿yc i wykadrowaæ samo zdjêcie -w koñcu t³o dooko³a nie jest wa¿ne. O ile nie chcesz np. jakiej¶ koniunkcji ³apaæ.
Pozdrawiam
-J.

Witam, mojej walki czesc kolejna. Wczoraj udalo mi sie zrobic fotke rogalika. Zdjecie nie najwyzszej jakosci. Martwi mnie jedna rzecz. Jak mozecie zobaczyc na obrazku ponizej plamy, czy ktos sie juz z takim problemem spotkal??

http://img707.imageshack.us/img707/9855/moonr.jpg

Mam jeszcze jedno pytanko, nie chce tworzyc nowych watkow. Cos chyba zle robie. Mam SkyWatcher 130/650 stockowe okulary Kellera 25mm i 10mm, dokupilem: soczewke Barlowa Bresser 3x / 1,25" achromatyczna, filtr planetarny barwny kontrastowy 1,25" #82A jasnoniebieski. Mam jednak problem aby zobaczyc np: marsa, saturna. Powoli mnie to dobija. Czytalem to forum i spotkalem sie z tym ze planety mozna zobaczyc juz z powiekszeniem x150. Ja nawet patrze przez 10mm + barlow (powiekszenie x195)i widzialem tylko swiecace (wieksze) punkciki. Przed zakupem sprawdzalem na symulatorach i juz przy malych powiekszeniach widac marsa itp. Ja cokolwiek nie zrobie (kombinacja okularow, soczewki barlowa, filtra) widze tylko swiecace punkty. Rozumiem ze barlow z 10mm okularem to za duzo, ale jednak wczoraj podziwialem kratery na moonie, czyli jakos to dziala. Wczoraj jak patrzalem na marsa to nawet przylozylem do okulara filtr polaryzacyjny, uzywam go co prawda do fotograffi dziennej, ale nic sie nie poprawilo.

Wiem ze okulary sa straszne. Dla mnie nie ma problemu aby je zmienic, ale czy ja nie bladze z moimi przemysleniami.

Prosze o pomoc:) przepraszam za doklejenie watku.

Czy miêdzy teleskopem a Ksiê¿ycem nie by³o jakiego¶ drzewa?


Czy miêdzy teleskopem a Ksiê¿ycem nie by³o jakiego¶ drzewa?


Bylo, tylko w aparacie wydawalo mi sie ze ksiezyc jest wystarczajaco daleko od drzewa. Niestety nie mam pewnosci, czy na zdjecia zalapalo sie owo drzewo czy nie. Udalo mi sie zrobic tylko jedno zdjecie bo robione bylo z ogrodka otoczonego drzewami roznej wysokosci.

Co do fotki, to niestety krytyczn± spraw± bêdzie dobór ostro¶ci. Ewidentnie masz te¿ spor± aberracjê chromatyczn±. W Twoim zestawie [Newton, projekcja na matrycê] na szczê¶cie jest tylko jeden mo¿liwy winowajca, czyli okular. Zastosowanie jakiego¶ lepszego powinno pomóc. Do g³owy przychodzi mi ortoskop albo jaki¶ inny dobrze pracuj±cy z ze ¶wiat³osilnymi teleskopami,ale ostrzegam,¿e nie jestem praktykiem. Byæ mo¿e jest jeszcze jeden problem,zwi±zany z istnieniem mikrosoczewek na matrycy aparatu cyfrowego. One nie lubi± wi±zki ¶wiat³a o silnej zbie¿no¶ci/rozbie¿no¶ci.Ten problem nie istnia³ w czasach kliszy. Chyba to siê nazywa telecentryczno¶æ, ale mogê siê myliæ. Teoretycznie mo¿esz np. tak dobraæ ogniskowa okularu projekcyjnego, aby zawsze pracowaæ przy maksymalnej d³ugo¶ci z³±czki projekcyjnej. Czy to siê sprawdzi w praktyce, nie mam pojêcia.
Teraz wizual: Niestety, planety s± ma³e [w teleskopie]. Nie spodziewaj siê obrazów z amatorskiego teleskopu jak z Hubble'a. Ale, ale! Z czasem dostrze¿esz coraz wiêcej. Co ciekawe, obraz w du¿ym teleskopie wydaje siê subiektywnie wiêkszy [przy tym samym powiêkszeniu!] ni¿ w ma³ym -po prostu widaæ wiêcej szczegó³ów, o ile s± dostêpne z racji samego obiektu czy seeingu.
Na Saturnie z du¿ym bólem od czasu do czasu, przy dobrym seeingu 130/650 jest w stanie wyci±gn±æ szczelinê Cassiniego w pier¶cieniach. Niedawno sta³y one "kantem" do nas i w ogóle prawie ich nie by³o, teraz z czasem bêdzie coraz lepiej. Mnie siê dawno temu podobnym sprzêtem uda³o raz czy dwa -tzn. kiedy mia³em pewno¶æ,¿e widzê a stara³em siê to akurat zobaczyæ. Swoja drog±, czy trafi³e¶ na pewno w Saturna, a nie w jak±¶ gwiazdê obok? Pier¶cienie s± ju¿ od biedy widoczne w du¿ych lornetach czy nêdznych lunetkach przy powiêkszeniu powy¿ej 25-30x
Mars: zapomnij na pó³tora roku, czyli do najbli¿szej opozycji. Jego odleg³o¶æ od ziemi Waha siê bardzo, a jest fizycznie malutki. Dlatego rozsadne rozmiary w teleskopie ma raz na dwa lata i wtedy kto ¿yw kieruje na niego sprzêt. Ostatnia opozycja w styczniu by³a...
Jowisz: to jest planetarna poezja. Du¿ym sprzêtem mo¿na sporo detali na tarczy wy³apaæ, poza tym czêsto siê co¶ dzieje, typu tranzyty cieni 4 ksiê¿yców -te ostatnie z³apiesz spokojnie w 130/650 z dobrym wyposa¿eniem. Ja to robi³em z dobrym barlowem 2x i plosslem 10mm przy 130x zaledwie -tylko seeing musia³ byæ O.K., planeta wysoko. Wielk± Czerwon± Plamê "zrobi³em" dopiero Makiem127 [pewnie lepszy kontrast], ale mo¿e Ci siê uda.
Czasem trafiaj± siê superokazje, typu bliskie koniunkcje planet z Ksiê¿ycem, a raz na x lat jakie¶ zakrycie. Do dzi¶ pamiêtam niesamowity widok Saturna, wisz±cego zaraz po odkryciu tu¿, tu¿ nad pooran± kraterami krawêdzi± tarczy. Nie wytrzyma³em i prawie za ko³nierz zatrzyma³em przechodz±c± obok chodnikiem parê, by spojrzeli w okular :ha:
Pozdrawiam
-J.
Ten post by³ edytowany przez Jarek dnia: 17 June 2010 - 21:03
Witam, Jarek dziekuje za fachowe i zrozumiale wyjasnienie. Zamowilem okular okular UWA-58 Plossl 6mm. Jak przyjdzie bede dalej robil proby. Widze juz ze jednak zdjecia ksiezyca z duzym powiekszeniem nie wchodza na tym etapie w rachube. Poprostu kulka sie szybko przemieszcza. Ale wczoraj podziwialem ksiezyc, bardzo podobaly mi sie 3 kratery THEOPHILUS, CYRILLUS, CATHARINA. Taki widok widzialem pierwszy raz w zyciu, az ciarki mnie przelecialy. Szkoda tylko ze z ogrodka obserwowanie ma pewne przeszkody (drzewa). Chyba z 20 dni czekalem na ksiezyc. Juz nie moge sie doczekac, az zobacze caly. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy i jakie filtry polecilibyscie do ogladania ksiezyca i jakie do planet. W sklepach jest ich kilka, rozpietosc cenowa rowniez duza. Czym sie kierowac w doborze filtra. Wczoraj ogladalem ksiezyc i przylozylem filtr polaryzacyjny od lustrzanki, widocznosc poprawila sie znacznie.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl