Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Mam problem z obrazem dyfrakcyjnym gwiazd z jednej strony ogniska :o . Widaæ, ¿e zachodzi dyfrakcja, czarny kr±¿ek jest na ¶rodku ale wszystko jest rozmazane, jakby za mg³±, podczas gdy z drugiej strony mam wyra¼ny, ostry obraz dyfrakcyjny z maksimum w samym ¶rodku. Nie ma ¿adnej komy, telskop kolimowa³em ju¿ dziesi±tki razy od roku i ci±gle jest ten sam problem (jestem na 90% pewny, ¿e kolimacja jest dobra). Podobno to ¼le ¶wiadczy o optyce, o jak± dok³adnie jej czê¶æ chodzi (a mo¿e jest jaka¶ inna przyczyna?)? My¶lê, ¿e to w³a¶nie z powodu takiego stanu rzeczy otrzymujê dosyæ kiepskie obrazy planet. Ten mój teleskop to Newton o ¶rednicy 230mm i ogniskowej 1560mm. Z góry dziêkujê za jakiekolwiek odpowiedzi.
Ten post by³ edytowany przez
Achernar dnia: 20 March 2005 - 00:14
W moim teleskopie kr±¿ki dyfrakcyjne za ogniskiem zawsze mam dobre , a przed , to zale¿± od okularu i nie przeszkadza to w ostrych obrazach planet.
Na jakich powiêkszeniach otrzymujesz z³e obrazy planet . Dopiero wczoraj mo¿na by³o mieæ 200x i wiecej .W szczególno¶ci lustro 230 wymaga dobrych warunków atmosferycznych . Mo¿e pobaw siê z przys³ona 11, 15 , 20 cm i zobacz kiedy bêdziesz mia³ ostry obraz . Na 15 cm otworze lustro bêdzie F5 i musi daæ ostre obrazy choæby by³o sferyczne .
U¿ywasz jaki¶ szarych filtrów do obserwacji planet ? Mnie jasne planety o¶lepiaj± nawet na 13,5 cm lustrze przy pow. 150x
Mo¿e jeszcze co¶ z wyczernieniem rejonu na przeciw wyci±gu , itp . :Beer:
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 20 March 2005 - 11:33
Pierwsze pytanie kto wyprodukowa³ twoje lustro ?
U Mnie jest dok³adnie tak samo z tymi kr±¿kami. A lustro 170mm mam z QPJ. Choæ po reklamacji tego lustra jest trochê lepiej. Ale ci±gle chyba nie do zaakceptowania, choæ lustro ma certyfikat lambda/12.
Po roku u¿ytkowania teleskopu zaczynam podejrzewaæ ¿e to nie jest wina ¼le wykonanego lustra. Wed³ug Mnie wina mo¿e le¿eæ po ¼le napylonej warstwie metalicznej, nierównomiernym ch³odzeniu siê lustra (za gruba oprawa, lub bez wentylacji), lub od jakich¶ turbulencji w tubie. Moja jest z PCV 6 mm, a co¶ takiego d³ugo siê ch³odzi.
Czasem po pó³ godzinie ch³odzenia wk³adam g³owê do tuby i czujê jak ciepe³ko leci po twarzy. Tak wiêc co¶ mo¿e w tym byæ.
Teraz zamontowany mam wiatrak pod lustrem, wpompowuj±cy powietrze do tuby. Narazie jestem w fazie testów.
-------------------
Co do tych nieostro¶ci. To u Mnie wydaje siê ¿e obraz jest ca³kiem, ca³kiem. Choæ w porównaniu do Synci 254 mm, to ju¿ du¿o brakuje. A Syncia ma piêknie ostre kr±¿ki i przed i za ogniskiem. Byæ mo¿e ¿e tuba jest z cienkiej blachy, a lustro ca³kiem go³e od spodu oprawy.
Te niewyra¼ne kr±¿ki wp³ywaj± do¶æ mocno na obraz gw. podwójnych. Nieraz epsilonów nawet siê nie da³o rozdzieliæ.
Gdy jednak posiedzieæ ze 3 godziny w nocy i przy b. dobrym seeingu, obraz wyra¼nie siê polepsza.
--------------------
A w³a¶nie .... Zbig powiedz czy w³a¶nie taki szary filtr fajnie pokazuje planetki do 150x. CZy ten szary to inaczej ksiê¿ycowy filtr ?
Nie mam filtru i dlatego stosujê przyslone nawet na moim 135 mm , bo mnie o¶lepia . JAk z³o¿e 235/1300 to kupiê , bez filtra do jasnych planet nie wykorzystam jego ¶rednicy . Filtr ksiê¿ycowy powinien byæ dobry . :Beer:
Niestety nie mam ¿adnych filtrów do planet :mellow: . Lustro zrobi³ mi Pawe³ Socha, te¿ ma certyfikat lambda/12. Do obserwacji stosujê okular 14mm z 2x Barlowem (to mi daje power ok. 222x). Mo¿e lustro g³ówne nie jest z³e (widzia³em gwiadki 14,3 mag.). Pobawiê siê z tymi przys³onami, jak mi siê uda to jeszcze dzi¶ w nocy. Je¶li chodzi o tubê to te¿ PCV 6mm grubo¶ci. Nabieram podejrzeñ, ¿e to mo¿e byæ te¿ spowodowane naprê¿eniami w lusterku wtórnym (mam je przyklejone silikonem). Dziêki za odpowiedzi :D .
Lusterko jak kleisz to poprzez po¶redni± p³ytkê szklann± .
Mam podobne objawy w swoim telepie. 145/ 870 - lustra oba firmy QPJ z certyfikatami. Wczoraj podczas obserwacji Saturna i Plejad mo¿na by³o uzyskaæ powiêkszenie ok. 270x ( okular 6mm + Barlov 2x) . Podczas obserwacji przypadkowo w³±czy³em wentylator na full (ASCH) i stwierdzi³em ¿e rozmycie kr±¿ków dyfrakcyjnych ustêpuje.
Tuba jest wykonana z laminatu grubo¶æ ¶cianki 1,5 mm + ok³adzina zewnêtrzna, tak ¿e bardzo szybko powinna siê wych³odziæ. Mo¿e to byæ przyczyn±, a mo¿e jednak jest to jednak wina optyki(lustra, okulary)?
Pozdrawiam
Achernar, taki niesymetryczny za i przed ogniskiem obraz ¶wiadczy o istnieniu aberracji sferycznej twojego lustra, sprawd¼ go za pomoc± jakiego¶ niezale¿nego fachowca i dowiesz siê jaki masz naprawdê kszta³t i dok³adno¶æ lustra :Beer:
Pawe³ Socha znany jest z dobrych lusterek choæ by³y tez i wpadki ... sam widzia³em.
Janusz ma racje je¶li masz mo¿liwo¶æ zbadaj zwierciad³o.
Pozdrawiam
Pawe³ Maksym
Przez wiêksz± czê¶æ tygodnia jestem we Wroc³awiu a weekendy ko³o Opola. Móg³by mi kto¶ podpowiedzieæ czy w tych okolicach jest jaki¶ fachowiec, który sprawdzi³by mi to lustro? Albo gdzie najbli¿ej :D ?
Achernar, taki niesymetryczny za i przed ogniskiem obraz ¶wiadczy o istnieniu aberracji sferycznej twojego lustra, sprawd¼ go za pomoc± jakiego¶ niezale¿nego fachowca i dowiesz siê jaki masz naprawdê kszta³t i dok³adno¶æ lustra :Beer:
Lustro do testów mo¿e byæ z pow³ok± czy trzeba j± usun±æ?
No i potwierdzi³y siê moje przypuszczenia. By³em wczoraj na dzia³ce na 2 godzinnym lookanku. W³±czy³em wiatrak na ponad godzinê i od razy obserwowa³em. Kr±¿ki by³y tylko z jednej strony ogniska. W rozogniskowanych gwiazdach widaæ by³o jak siê krêci turbulencja ciep³ego powietrza. Seeing by³ extra. W drugiej godzinie obserwacji zaczê³y siê pojawiaæ kr±¿ki przed ogniskiem, choæ widaæ by³o ¿e jeszcze przyda³o by siê ch³odziæ wiatrakiem z nastêpne pó³ godziny - niestety nie jest ³atwo wystudziæ sprzêt z temp. 22 st. do temp. -2. Ale wiatrak pomóg³ i gwiazdki zrobi³y siê na szpileczki, a planetki bardzo wyra¼nie siê prezentowa³y. Szcze¿e mówi±c to najlepiej z dotychczasowych obserwacji. Powery to mo¿na by³o spokojnie ci±gn±æ do 300x, a by³y warunki na du¿o wiêcej.
Barlow 2x Soligora dawa³ s³abe efekty w porównaniu z samym Ploslem o tym samym powiêkszeniu. Wiêc barlow du¿o psuje. Polecam dokupiæ sam krótki okular.
A lusterko eliptyczne je¶li mia³oby naprê¿ynia to by dawa³o obraz dyfrakcyjny zniekszta³cony. No chyba ¿e jest s³abej jako¶ci wykonania. Pan Poruczko mówi³ Mi, ¿e na to, to ju¿ on nie ma zbytnio wp³ywu, bo lusterka zamawia u podwykonawcy. Ale potwierdzi³, ¿e bywaj± czasem felerne - nie dok³adnie wykonane lusterka wtórne.
Lustro do testów mo¿e byæ z pow³ok± czy trzeba j± usun±æ?
To ¿art z tym usuniêciem pow³ok ? Bo jeszcze kto¶ tak zrobi :Boink:
Binocoolerze, chyba wypróbujê Twój sposób (tak na wszelki wypadek :-) ), przez ¶wiêta bêdzie sporo czasu na majsterkowanie :helo: . Powiedz, jaki wentylator sobie zamontowa³e¶? Co¶ jak od procesora? Poza tym dziêki wszystkim za odpowiedzi :D .
Binocoolerze, chyba wypróbujê Twój sposób (tak na wszelki wypadek :-) ), przez ¶wiêta bêdzie sporo czasu na majsterkowanie :helo: . Powiedz, jaki wentylator sobie zamontowa³e¶? Co¶ jak od procesora? Poza tym dziêki wszystkim za odpowiedzi :D .
Wy nie kombiunujcie z wentylatorami tylko studzcie je przez 2-3 h przed obserwacj± a bêdzie wszysko OK. Lustro jak sie studzi bêdzie dawaæ dziwne obrazy i nie ma na to lewara.
Achernar, wygl±da na to ¿e masz lustro nie doprabolizowane i zbli¿a siê ono do kszta³tu paraboli w minus kilkunastu stopniach Celsjusza a co zrobisz z wiosennymi i letnimi obserwacjami przy plus kilkunastu, teleskop zimowy ju¿ masz, pomy¶l teraz o teleskopie letnim <_< :unsure:
Wiatrak mam 80x80 mm 12V od zasilacza komputerowego.
Wentylator przyspiesza mocno proces ch³odzenia.
Powinien choæ trochê pomóc
Tymczasowo nie wybieram siê do Krakowa, bo nie mam mo¿liwo¶ci i nie mam pojêcia czy kto¶ w okolicach Wroc³awia b±d¼ Opola móg³by mi sprawdziæ to lustro. Tak wiêc zamiast siedzieæ i p³akaæ :rolleyes: , dorobiê sobie wiatraczek, który mimo wszystko mo¿e siê przydaæ.
We wroc³awiu kto¶ napyla lustra , to musi umieæ je badaæ .
We wroc³awiu kto¶ napyla lustra , to musi umieæ je badaæ .
Czy¿by nikt na forum nie zna³ tego cz³owieka :mellow: ?
Jeszcze chcia³bym siê zapytaæ o jedn± rzecz. Je¿eli montowaæ taki wentylator to gdzie najlepiej? i czy powinien wysysaæ powietrze znad lustra czy na nie dmuchaæ? Zastanawiam siê nad dwiema mo¿liwo¶ciami monta¿u. Bardzo schematycznie :D widaæ je na do³±czonym obrazku (strza³kami zaznaczy³em wentylator).
Za³±czone miniaturki
l
l
W czasie przerwy ¶wi±tecznej przymocowa³em do teleskopu wentylator i zrobilem trochê kosmetyki :) . Po kilku nocach testów wyci±gno³em nastêpuj±ce wnioski:
- moje lustro strasznie d³ugo siê ch³odzi,
- kiedy jest bliskie temperatury otoczenia obrazy dyfrakcyjne z obu stron s± prawie idealne :D ,
- chyba jednak lustro nie ma aberracji sferycznej :D (to do¶æ pochopny wniosek),
- cyrkulacja powietrza w moim teleskopie w zale¿no¶ci od tego czy wentylator dzia³a czy nie, powoduje czasami rozmycie kr±¿ków dyfrakcyjnych za ogniskiem
a czasami przed ogniskiem :huh: .
Poza tym w koñcu zobaczy³em Jowisza jak trzeba: wiele pasów chmur, wielka blada plama :) , ciemne i jasne owale, Saturn te¿ rozbraja :szczerbaty: .
Achernar!
Ja mam równie¿ lustro produkcji QPJ 170/1210 wraz z lusterkiem bocznym. Mam identyczne problemy - obrazy dyfrakcyjne z jednej strony ogniska s± niemal idealne, po drugiej - tragedia... Równie¿ dawa³em lustro do reklamacji - obrazy s± ju¿ troche lepsze, ale obrazy dyfrakcyjne ca³y czas nie takie jak trzeba, a gwiazdy do¶æ roziskrzone.... :mellow: Choæ ostatnio obrazy planet znacznie siê poprawi³y (czemu? - niewiem...) :blink: , planujê oddaæ lustro do zbadania, wcze¶niej spróbujê jeszcze przebudowaæ rurê, wyciemniæ, zwiêkszyæ ¶rednicê, moze przys³ony, etc. Je¶li dalej bêdzie nie tak jak trzeba- bêdê musia³ chyba zleciæ komu¶ poprawienie lustra :unsure:
Cieszê siê ¿e mo¿emy siê wymieniæ do¶wiadczeniami w tej sprawie! Pozdrwiam! :Salut:
Je¿eli móg³bym Ci co¶ ciernioo poradziæ, to przede wszystkim postaw, przy przeróbkach, na dobr± wentylacjê lustra - polecam wentylator(y). Ja mam zamiar dorobiæ za jaki¶ czas jeszcze jeden (jeden wyci±ga turbulentne powietrze znad lustra a drugi bêdzie dmuchaæ na nie bezpo¶rednio od spodu).
Pozdrawiam :)
Nikt nigdy nie przejmuje siê specjalnie lusterkiem wtórnym tak jakby to by³ jaki¶ ma³o wa¿ny dodatek. Tymczasem o wiele ³atwiej jest zrobiæ dobre lustro g³ówne ni¿ dobre p³askie. Czêsto lusterka p³askie maj± dok³±dno¶æ 1/2 lambda zamiast wymaganej 1/4 lub nawet gorsz±. Lusteka p³askie przewa¿nie te¿ montuj± za ma³e i pracuj± one ca³± powierzchni± zamiast mieæ pewien niewielki zapas, poniewa¿ przy samej krawêdzi (2-3 mm) wady ich s± wiêksze i trudne do usuniêcia, czêsto nie da siê ich usun±æ.
W moim Newtonie obrazy dyfrakcyjne gwiazd stanowi± rozmyte kr±¿ki.
W SkyLuxie w jedn± stronê - piêkna "tarcza strzelecka", w drug± - rozmyty kr±¿ek. W dzisiejszych obserwacjach Saturna obraz w SkyLuxie nie ustêpowa³ jako¶ci± newtonowemu, dopóki du¿e powiêkszenie nie zaowocowa³o aberracj± chromatyczn±.
Co¶ jest nie tak z moim Newtonem?
Lusteka p³askie przewa¿nie te¿ montuj± za ma³e i pracuj± one ca³± powierzchni± zamiast mieæ pewien niewielki zapas, poniewa¿ przy samej krawêdzi (2-3 mm) wady ich s± wiêksze i trudne do usuniêcia, czêsto nie da siê ich usun±æ. Moje lusterko p³askie ma w³a¶nie taki zapas (dziêki za ciekaw± uwagê, dotej pory my¶la³em ¿e jest po prostu za du¿e :D ) , ale jak je sprawdziæ czy jest poprawnie wykonane ?? :unsure: pewnie bez specjalisty siê nie obejdzie :huh:
Je¿eli móg³bym Ci co¶ ciernioo poradziæ, to przede wszystkim postaw, przy przeróbkach, na dobr± wentylacjê lustra - polecam wentylator(y). Nie omieszkam spróbowaæ (gdzie¶ kiedy¶ widzia³em eleganckie foty wiatraczków zainstalowanych na jakim¶ niewielkim newtonie Astrokraka - dok³adnie w ten sposób zainstalowanych co Ty proponujesz).
Od samego pocz±tku jak zmajstrowa³em swojego newtona mêczy mnie jedna w±tpliwo¶æ - czy oby przypadkiem moje problemy z optyk± nie bior± siê ze zbyt w±skiej rury - PCV zewnêtrzna ¶rednica 20cm, wewnêtrzna to ok 19cm (tuba jest natrocinowana i wyczerniona). W sumie Newtwin krzyczy ¿e ¶rednica tuby jest zbyt ma³a dla lustra 170/1210, ale jakie praktyczne niedogodno¶ci to sprawia ?? A jak siê ma taki mój tubus z PCV do cyrkulacji ciep³ego powietrza wewn±trz niego ??
Od samego pocz±tku jak zmajstrowa³em swojego newtona mêczy mnie jedna w±tpliwo¶æ - czy oby przypadkiem moje problemy z optyk± nie bior± siê ze zbyt w±skiej rury - PCV zewnêtrzna ¶rednica 20cm, wewnêtrzna to ok 19cm (tuba jest natrocinowana i wyczerniona). W sumie Newtwin krzyczy ¿e ¶rednica tuby jest zbyt ma³a dla lustra 170/1210, ale jakie praktyczne niedogodno¶ci to sprawia ?? A jak siê ma taki mój tubus z PCV do cyrkulacji ciep³ego powietrza wewn±trz niego ??
Za ma³a ¶rednica powoduje winietowanie czyli zmniejszenie jasno¶ci na brzegach pola widzenia. Nie powinna powodowaæ degradacji jako¶ci obrazu (ostro¶ci), mo¿e troszeczkê spadnie max. zdolno¶æ rozdzielcza, tak, jakby lustro by³o trochê mniejsze.
Je¿eli nie ma wymuszonego przep³ywu powietrza i w dodatku zamkniêcie tuby pod lustrem nie jest perforowane to przep³yw powietrza jest ¿aden. W zwi±zku z tym oziêbianie s³upa powietrza postêpuje w drodze konwekcji. Wê¿sza rura to wolniejsze mieszanie. Zrób perforacjê pod lustrem to zrobi siê "przeci±g" i powinno to wp³yn±æ korzystnie na szybko¶æ ustabilizowywania siê warunków atmosferycznych w rurze!
Ten post by³ edytowany przez
cygnus dnia: 05 April 2005 - 10:36
Jaki powinien byæ prawid³owy widok rozmytych dyfrakcyjnie gwiazd przy rozogniskowanym teleskopie? Nieostre KO£A czy wspó³¶rodkowe koliste pr±¿ki interferencyjne (które ujrza³em w SkyLuxie i nigdzie wiêcej)?
Oczywi¶cie ¿e maj± byæ wspó³¶rodkowe koliste pr±¿ki iterferencyjne. I to z obu stron ogniska. Popatrz sobie na zlocie w jak±¶ Syntê, to zobaczysz wzór godny na¶ladowania.
Pamiêtam ¿e w MTO pr±¿ków raczej nie widzia³em, tylko placki.
---------------------------------
Wed³ug Mnie na obrazy teleskopu ma du¿y wp³yw bardzo wiele czynników.
Jakie WY macie lustra z QPJ ? Z floatu ? Bo w³a¶nie float znacznie siê rozszerza przy zmianie temp. i psuje obraz przed ca³kowitym wych³odzeniem.
Zbyt w±ska rura te¿ powoduje wpadanie turbulencji w sto¿ek ¶wiat³a.
Ja mam 170 mm lustro w rurze 25 cm ! i jest dobrze.
Lusterko wtórne mo¿e mieæ wp³yw na obraz. Niestety pan Jerzy P. nie daje na nie certyfikatu jako¶ci, wiêc mog± byæ trochê felerne. Zreszt± kiedy¶ pojawi³ siê u Mnie astygmatyzm, ale jak poruszy³em lusterko wtórne w oprawce wciskowej, to nagle znik³.
Dziwnie zastanawiaj±ce jest to ¿e po reklamacji lustra w QPJ obraz trochê siê poprawia. No nie ? Co tu jest grane ? Pan J.Poruczko mówi³ ¿e badanie lustra przeprowadza zawsze na nienapylonym lustrze. Ale przecie¿ ¼le na³o¿ona warstwa Al + zwi±zki krzemu mo¿e zepsuæ nawet najlepsze lustro. I w³a¶nie tutaj wed³ug Mnie tkwi g³ówny problem. Zreszt± pan Jerzy t³umaczy³ MI siê, ¿e w moim reklamowanym lustrze faktycznie co¶ by³o nie tak z napyleniem. Poprostu postara³ siê dopilnowaæ aby jego podwykonawca staranniej napyli³ drugi raz i dlatego jest teraz sporo lepiej.
Tak na marginesie to jestem bardzo ciekaw testów ciernioo. Jak dot±d nie widzia³em rzadnej wzmianki, ¿e kto¶ swoje lustro z QPJ kontrolowa³.
Oczywi¶cie ¿e maj± byæ wspó³¶rodkowe koliste pr±¿ki iterferencyjne. I to z obu stron ogniska. Popatrz sobie na zlocie w jak±¶ Syntê, to zobaczysz wzór godny na¶ladowania.
Pamiêtam ¿e w MTO pr±¿ków raczej nie widzia³em, tylko placki.
Z tego by wynika³o ¿e mój "udoskonalany" w ¯ywcu OptiSan ma aberracjê sferyczn±? A mo¿e za mocno zwierciad³o g³ówne przykrêci³em do oprawy?
Mo¿e by go jednak zabraæ ze sob± na zlot i jaki¶ przychylny spencjalista by go okiem fachowym dogl±dn±³? Mia³em nie braæ bo stawiam na FOTO... Ale mo¿e "same rure zruciæ" ze statywu?
Ten post by³ edytowany przez
cygnus dnia: 05 April 2005 - 15:11
Z tego by wynika³o ¿e mój "udoskonalany" w ¯ywcu OptiSan ma aberracjê sferyczn±? A mo¿e za mocno zwierciad³o g³ówne przykrêci³em do oprawy?
Kurtrka na wacie, mo¿e by go jednak zabraæ ze sob± na zlot i jaki¶ przychylny spencjalista by go okiem fachowym dogl±dn±³? Mia³em nie braæ bo stawiam na FOTO... Ale mo¿e "same rure zruciæ" ze statywu?
Wez tego zywieckiego optisana (sama rure) porownam swoim amatorskim okiem z tym co mialem u siebie. Oczywiscie jak masz miejsce w aucie.
Pozdrawiam.
Wez tego zywieckiego optisana (sama rure) porownam swoim amatorskim okiem z tym co mialem u siebie. Oczywiscie jak masz miejsce w aucie.
Pozdrawiam.
WEZNE!
Raz siê ¿uje! :D
WEZNE te¿ swój amatorski kolimator laserunkowy - mo¿e byæ stosowany obronnie (jakby wilcy napadli)!
Ten post by³ edytowany przez
cygnus dnia: 05 April 2005 - 15:26
Tak na szybko , tymczasowo zrobi³em telep lustro 135 mm rura w ¶rodku ma ¶rednicê 15 cm . Luz z kazdej strony ok 7 mm . Ma³o . Ale za ogniskiem mam pier¶cienie dyfrakcyjne . Przed tylko dla okularu 30 mm . Dla mniejszych placki , chyba ¿e mocno rozogniskujê to widaæ znowu pier¶cienie . Mam wymieniæ rurê na szersz± ? :Boink:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl