popyt 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

zabrak³o Synt 200/1200 to wykupili 200/1000. Ale te teleksopy maj± powodzenie............. 8) :wink:



Nooooo :shock:
przy takiej reklamie jak± zrobi³o Forum, to ja siê nie dziwê,
¿e im sprzêta zabrak³o :wink:

Jak to mówi±, reklama dzwigni± handlu :salu:

Podobno trzeba siê ju¿ ustawiaæ w kolejkê po Synty. :shock: Mo¿e nastêpna dostawa jest ju¿ nieformalnie sprzedana. :shock: :?: To dopiero bezprecedensowe zjawisko na polskim rynku astrosprzêtu. :!: Mo¿e to ju¿ psychoza. :!: :?:
Tak czy owak my¶lê, ¿e eposy pochwalne na temat Synty nie s± bezpodstawne, poniewa¿ wielu do¶wiadczonych w bran¿y forumowiczów potwierdza ten fakt (no mo¿e pomin±wszy wyci±g). Poza tym wszystko w tym przypadku jest mierzone wspó³czynnikiem jako¶æ-cena, a tu chyba jest nie¼le.

Zeby sie tylko nie okazalo, ze tylko ta ostatnia partia byla zlotym dzieckiem... :roll:



Problem mo¿e byæ w najpopularniejszym modelu z Dobsonem- nie jestem pewien czy w ogóle nada sie do fotek. I czy cena nie wzro¶nie powy¿ej 1750 z³ skoro ten model ma nagle takie powodzenie....To by³by prawdziwy cios, bo t± cen± model ten przebija wszystkie inne mimo jego powa¿nych ograniczeñ "z natury". Osobi¶cie wola³bym dobry jasny refraktor ok. 127 mm o ostrym obrazie np. Saturna, ale to ju¿ cena o rz±d (rzêdy) wielko¶ci wiêksza.


Osobi¶cie wola³bym dobry jasny refraktor ok. 127 mm o ostrym obrazie np. Saturna, ale to ju¿ cena o rz±d (rzêdy) wielko¶ci wiêksza.

No i tu Marcin sa wlasnie najwieksze jaja!!! Taki obraz Saturna jaki widzialem (ostrosc, szczegoly) w tej Syncie nie widzialem nigdy w niczym. Power 300x obraz stabilny, ultra ostry, cassini, encke (minima i division). I to w zasadzie za kazdym razem jak testowalismy, to widzielismy takiego saturna. Na pewno refraktor APO dolozy do takiego obrazu pewna plastycznosc wynikajaca z wiekszego kontrastu. Dlugo bylem wlascicielem refraktora 150 achro i mowie szczerze, ze nie dawal absolutnie takich obrazow przy tym powerze!

Adamie to rzeczywi¶cie zdumiewaj±ce jak piszesz ¿e ta Synta przebija Twój w³asny 150 mm achro z soczewkami przecie¿. Czy¿by lustro w tej Syncie by³o wykonane z rzeczywist± dok³adno¶ci± jeszcze wiêksz± ni¿ podaje sam producent 1/8 lambda...Chyba te¿ siê zdecydujê...chocia¿ akurat nie planowa³em Newtona dla siebie.

No producent podaje 1/10 Lambda :) Ale tak jak kiedys juz napisalem - malo kogo powinno interesowac, co pisze producent. Wazne co widac.

Cala tajemnica sukcesu Synty 200/1200 jest lustro. Jak to ostatnio z Lysym ustalilismy, za 1750 to kupilismy lustro, a reszta, jak rozumiemy, jest gratis. A i tak to wielka okazja, bo lustro daje obrazy jakby bylo z najwyzszej polki.

Po refraktorze 150 na pewno tez nie planowalem lustra - wrecz bylem wielki przeciwnik luster - newtonow. W planach pozniejszych byl R-C, no ale to nie newton. W miedzy czasie gdzies po glowie chodzilo APO i nagle przypadkiem trafila sie do testow Synta 200/1200 i tak sie cala ta smieszna historia z Syntami zaczela. Andrzej Lysy tez byl zwolenikiem soczewek, ale tez juz u niego stoi 200/1200 lustro.

Na pytanie co daje lepsze obrazy, czy Achro150, czy 200/1200 odpowiadam z cala swoja odpowiedzialnoscia - 200/1200. W 150/1200 zabujcza jest aberracja chromatyczna, ktora przy wiekszych powerach nie pozwala uzyskac ultra ostrych obrazow (wydawalo mi sie ze byly ostre). Poza tym daja totalny false color, co po przekroczeniu pewnego wtajemniczenia jest nie do przyjecia! Wiec jest tak, ze Synta daje lepsze obrazy planet, ksiezyca, oraz DS - tu roznica jest kolosalna. Jedynie mozna na plus zaliczyc punktowosc gwiazdek, ale i tu nie jest rozowo, bo jasne beda mialy fioletowe halo. Synta jak na lustro daje tez zadziwiajaca punktowosc gwiazd. Kiedy jest dobrze skolimowana punktowosc jest bardzo satysfakcjonujaca, a przede wszystkim widzimy barwy gwiazd takie jakie sa w rzeczywistosci.

Synta w zasadzie po przerobkach, o ktorych pisze w watku tuningowym da mi w zasadzie wszystko czego na tym etapie oczekuje. Zastanawiam sie tylko, czy dla "testu" nie kupic jednak refraktora, konkretnie Synte 120/1200 u Ludesa ze spasowanym chromacorem II co da w efekcie prawdziwe APO z korekcja wady na poziomie pomiedzy standardowym ED a luxusowym FL.

No ale to tez nie jest propozycja dla kazdego, bo jednak troche kosztuje.

Chyba trzeba czekaæ na second hand po opozycji Marsa, bo narazie to nikt nie ma w sprzeda¿y 120/1000 w szkoplandii.

Ja kupi³em Synte 200/1000 nie dlatego, ¿e brak³o 1200, tylko ¿e d³u¿sza mi do samochodu nie wejdzie... (co mi po d³ugiej rurze w piwnicy?).
A tak mogê sobie za miasto wyskoczyæ, mo¿e na zlot jaki¶...

Bogdan.


... Dlugo bylem wlascicielem refraktora 150 achro i mowie szczerze, ze nie dawal absolutnie takich obrazow planet przy  powerze 300x!

Bo du¿e i jasne achro s³u¿y do obserwacji raczej DS i Moona a do planet potrzeba dobrego APO z pe³n± korekcj± lub dok³adnego lustra i tu nie ma zmi³uj siê 8)
¯eby¶ Ty Jesionie by³ z nami z Turem 3 lata temu na jesiennych Kud³aczach to zobaczy³by¶ takie obrazy Saturna i Jowisza z Turowego ówczesnego Syriusza 350/1800 ¿e lepsze pochodz± ju¿ tylko z sond kosmicznych i Hubbla po naprawie. Encke, Cassini, wewnetrzny pier¶cieñ i inne drobiazgi jak radialne smugi w pier¶cieniu wodoczne jak jak na d³oni i to pod niebem Kud³aczy :lol: :lol: :lol:
Ju¿ wtedy by³by¶ przekonany do dobrych luster w zastosowaniu planetarnym 8)

Zgadzam siê z Tob± Janusz. Drugi raz takiego Saturna nie uda³o mi siê zobaczyæ ani wcze¶niej, ani pó¼niej. To by³ wypas !!!!

Pozdrawiam
Pawe³ Turek

Ufff, no to fajnie, ze nie jestesmy osamotnieni :)
Duze lustro potrzebuje jeszcze lepszych warunkow, ale jak juz sie pojawia, to na pewno musi byc wypas. Mam nadzieje, ze mrozne zimowe noce pokaza mi jeszcze ladniejszego Saturna, niz tego co widzialem kilka tyg. temu - bo przeciez nie moze byc, ze akurat wtedy trafil sie idealny seeing. Skala obrazu przy >300 jest swietna - oglada sie to, jak na zdjeciu i wiekszosc szczegolow widac bez wpatrywania sie.

Ja patrzy³em przez Syntê 200/1200 kilka razy ale ¿eby popadaæ w takie zachywty jak Jesion? Owszem jak chodzi o DS jest bardzo dobra, natomiast co do planet mam w±tpliwo¶ci, czy do koñca jest tak jak piszesz. W ka¿dym razie ja tego nie widzia³em (mo¿e by³y gorsze warunki?).

Ja pamiêtam jak Adam zachwyca³ siê nad tym, co zobaczy³ przez swój refraktor achro 150, tu¿ po jego zakupie. Po jego postach zamarzy³a mi siê ta luneta, ale ze wzglêdu na cenê zosta³em w³a¶cicielem Synty 200/1000. Teraz nie ¿a³ujê.

Natomiast je¿eli chodzi o mo¿liwo¶ci ka¿dego instrumentu, to uwa¿am, ¿e trzeba nim poobserwowaæ przynajmniej przez rok, w ró¿nych warunkach i z ró¿nymi akcesoriamii i wtedy mo¿na mieæ obraz jego mo¿liwo¶ci. A najlepiej jak mo¿na taki instrument bezpo¶rednio skonfrontowaæ z innymi.
My¶la³em, ¿e dojdzie do tego w Jod³owie, ale noce by³y chyba za krótkie :wink: .


Ja pamiêtam jak Adam zachwyca³ siê nad tym, co zobaczy³ przez swój refraktor achro 150, tu¿ po jego zakupie. Po jego postach zamarzy³a mi siê ta luneta, ale ze wzglêdu na cenê zosta³em w³a¶cicielem Synty 200/1000. Teraz nie ¿a³ujê.

To chyba naturalne. Kazdy zachwyca sie tym, co widzi lepszego. Kazdy instrument to krok do przodu. Gdzies juz napisalem, ze w poczatkowej fazie aberracja chromatyczna Achro nie przeszkadza. Potem czlowiek staje sie wiekszym "koneserem" i pewne sprawy nie moze juz tak latwo "przelknac". Nie ulega watpliwosci, ze 150 achro daje bardzo dobre obrazy i jak ktos nie widzial lepszych to bedzie bardzo zachwycony. Po testach Synty odczulem takie samo wrazenie, jak po przesiadce z Soligora MT800 na 150 Achro, a moze i znacznie wieksze.

Cale szczescie, ze nie ja jeden widzialem takie planety w Syncie, bo byscie nie uwierzyli :) Andrzej Lysy moze potwierdzic. Zadna soczewka achromatyczna nie jest w stanie sie rownac. Przede wszystkim nie pokaze prawdziwego koloru, a dla mnie po obcowaniu z APO jest to zupelnie nieakceptowalne. Kiedys bylo, teraz mowie uczciwie, ze juz nie! Ale oczywiscie nie kazdemu musi to przeszkadzac.

Sprzedalem teleskop za 6 tys a kupilem inny za 1700 i nie zamienilbym sie nawet na sekunde. To chyba cos znaczy! A za to co zostalo dotuninguje i bedzie pieknie - nic wiecej na razie nie trzeba. Oczywiscie pewnie do momentu jak nie zobacze Waldkowego Mewlona ;)


Kazdy zachwyca sie tym, co widzi lepszego. Kazdy instrument to krok do przodu.

No to co powie pan na przejscie z U5 na MT800 :?: :D :D :D :D :wink:


Oczywiscie pewnie do momentu jak nie zobacze Waldkowego Mewlona ;)

Napewno tak. Pierwsze oglêdziny (nie licz±c tych w salonie rok temu) wypad³y bardzo pozytywnie. Konstrukcja jest prosta ale dopracowana w ka¿dym szczególe. Szukacz to jest bajka. Pierwsze szybkie tesy (niestety seeing by³ na poziomie 1/6 bo przechodzi³ front) pozwoli³y sprawdziæ czy teleskop nie ma jaki¶ wad i mo¿na powiedziec z pe³n± odpowiedzialno¶ci± nie ma, a koma, której siê parê osób obawia³o jest na poziomie wiêcej niz przyzwoitym. Najwiêksze wra¿enie robi jednak kontrast. Wszystko to s± opinie Waldka, który po wielogodzinnej podró¿y nie wytrzyma³ i do 3 w nocy meczy³ Mewlona.

Na koniec ciekawostaka w oficjalnych dokumentach Takahashi do³aczonych do Mewlona posiada on "sprawno¶c" optyczn± "tylko" 1/6 lambda. Przypomnê, ¿e Meade w LX-ach gwarantuje 1/4 lambda.

Widzia³em Jowisza przez bardzo dobre lustro wykonane przez (ciiii...) i porownuj±c go z widoczkami Jowisza przez apo powiem tak: apo to apo! Oprócz plastyczno¶ci obrazu apo wnosi wiêksze zrónicowanie barw, co przek³ada siê bezpo¶rednio na ilo¶c mo¿liwych do obserwowanie szczegó³ów. W krokodylowym FL uwierzcie mi: przy dobrym seeingu Jowisz ma ksi±¿kowe zawirowania w pasach, tam nie ma siê czego "domy¶laæ". Wynik porównania kr±¿kow dyfrakcyjnych wyja¶nia wszystko: w dobrym newtonie s± wyra¼nie rozdzielone i okr±g³e z "czarn± dziur±" w ¶rodku spowodowan± obstrukcj±-to w³a¶nie "³amacz" kontrastu. W apochromacie kr±¿ki oprócz tego, ze wygl±daj± jak wyci±te ostrym narzêdziem to posiadaj± w ¶rodku ostry jasny punkt.
Przy zmianie ogniska na "obserwowalne" przek³ada siê to na ultra ostry i czysty obraz. Co do porównañ Synty z refraktorem jaki mia³ Adam wcze¶niej-rzeczywi¶cie Synta przedstawia siê tu wiêcej niz dobrze. Nie mo¿na jednak porównywaæ Synty z apochromatem - to bezsensowne.
Widzieli¶my w kichowatych warunkach Marsa w Jod³owie przez Apo i newtony. Nie ma o czym mówiæ i nie ma co siê ³udziæ-moim zdaniem.
Mo¿na natomiast porównywaæ obrazy z Synty z obrazami w newtonach wykonanych w systemie sferycznym i tu jest to bajkowa sprawa!.
Na zachodzie Synty (ostatnio czyta³em recenjê Synty 150mm) maj± ustalona opiniê telekopów o dobrej optyce i nieco pozostawiaj±cym do ¿yczenie wykonastwie, mam takie same odczucia, z tym ¿e optyka w modelu 200/1200 jest raczej bardzo dobra a nie dobra.
Hej.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl