Oberwerk 8x56 - krótka recenzja 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Oberwerk 8x56 – krótka recenzja

Nowa ultrajasna lekka lornetka Oberwerk 8x56 to ¶wietny sprzêcik do np. komet z d³ugimi ogonami i du¿ych obiektów Deep Space (DS) np. M31 Andromedy, M44 Praesepe, M45 Plejad, M42 Oriona, h i chi w Perseuszu i oczywi¶cie do turystyki- leciutka (ok.900g) z du¿ymi pryzmatami z du¿ym przelotem, ¼renica pe³ne 7 mm, super LER 24mm-co umo¿liwia superkomfortowe z niej korzystanie „okularnikom”, znakomita ostro¶æ w szerokim zakresie odleg³o¶ci, najlepsze zielonkawe pow³oki MC do zastosowañ astro. A najwa¿niejsze: ma rêczn± dok³adn± kolimacjê u¿ytkownika (poprzez delikatn± regulacjê nachylenia pryzmatów ¶rubkami ukrytymi pod zsuwan± gum±) w "punkt" np. pojedyncza gwiazdkê- po to specjalnie ja sprowadza³em z USA po lekturze „ichniego” zbioru recenzji CloudyNights, sfrustrowany ci±g³ym odsy³aniem lornetek nazad do ró¿nych firm- na ka¿dej z nich zamiast jednej gwiazdki widzia³em dwie i by³em bezradny -mia³em tego ju¿ serdecznie dosyæ - ka¿dy ma przecie¿ w³asne unikatowe oczy i to do nich w koñcu nale¿y dostosowaæ kolimacjê a nie odwrotnie. A w Oberwerku nie ma z tym ¿adnego problemu, mo¿na sobie skolimowaæ tak ¿e potem przyjemnie patrzeæ stereoskopowo na Siedem Sióstr w Plejadach których nic nigdy nie rozdzieli (z powodu „rozjechania” siê obrazu) na wiêksz± ilo¶æ g³ównych gwiazdek ni¿ jest w rzeczywisto¶ci. Ma wystarczaj±co du¿y maksymalny IPD 73 mm, regulacje na prawym okularze w zakresie +- 2,5 dioptrii. W komplecie ca³y ³adny czarny BOX Oberwerka: ³adny firmowy miêkki futeralik z napisem Oberwerk, pasek lornetkowy na ramie/szyje, dodatkowy promocyjny wielozadaniowy szeroki pasek Oberwerka (Heavy Duty Strap), fajna firmowa szmateczka do czyszczenia optyki, pokrywki na obiektywy i okulary, instrukcja. Ewentualnie odst±pi³bym j± bo jak widaæ w stopce po prostu ju¿ za du¿o nazbiera³em tych znakomitych lornet Oberwerka a planujê nastêpne – to jaki¶ na³óg (ale jeden zbiera znaczki drugi lornetki). Zobaczcie koniecznie recenzje obserwatorów i dane znamionowe Oberwerków, to ¶wietny wymiataj±cy sprzêt dla pocz±tkuj±cych mi³o¶ników astronomii do pierwszego zapoznawania siê z niebem, gwiazdozbiorami etc. a tak¿e dla starych wyjadaczy:
http://www.cloudynig...erwerk20x80.htm
http://www.cloudynig...berwerk70mm.htm
http://www.cloudynig...berwerk70-2.htm
http://www.cloudynig...eviews/4way.htm
http://www.bigbinoculars.com/1156.htm
http://www.bigbinocu....com/2080lw.htm
a o ³atwej kolimacji w tych lornetkach:
http://www.oberwerk....t/collimate.htm
Vide te¿ wypowiedzi o Oberwerkach na amerykañskim forum CloudyNights w por. do Fujinona 16x70:
"I'd recommend the Oberwerk 15x70s to anybody wanting what amounts to "FujinonLite". They are lighter in price, weight, and quality. In other words, they may well represent the "most stars per dollar" in a binocular. I'm recommending them to schools and Scout type groups and anybody else that needs a quite decent astronomy binocular for a good price. "
http://www.cloudynig...ed&sb=5&o=&vc=1
Aha zapomnia³bym-cena jaka sam zap³aci³em przy kupnie wysy³kowym z USA w 2003 r. wynosi³a (lornetka jest prawie nowa-nadal na gwarancji Oberwerka- ma nieca³y rok) $99.95 + $33 (22% VAT + 11% c³o [cena Oberwerka jest netto nawet bez c³a USA]) + $50 (koszt przesy³ki) = razem ok. $180. Kupowa³em patentowan± metod± na pewny czek bankierski a w celu obni¿enia kosztów p³ynê³a do mnie z innymi lornetkami Oberwerka statkiem przez Atlantyk przez pó³tora miesi±ca - a nie „by plane” bo to by³oby o ok. 50% dro¿sze. Ale dop³ynê³a po dojmuj±cym czekaniu, i tym wiêksza by³a rado¶æ przy odpakowywaniu paczki po zap³aceniu ciê¿kiego c³a+VAT na poczcie. Obraz jaki przez ni± ujrza³em w pe³ni to po¶wiêcenie zrekompensowa³, tak jasnego i ostrego w szerokim zakresie (przy jednym ustawieniu regulacji) od 50m do nieskoñczono¶ci nie widzia³em dot±d przez ¿adn± lornetkê. HIGHLY RECOMMENDED.

Pozdrawiam, Marcin

PS. Aby upro¶ciæ dla zainteresowanych podajê podstawowe dane producenta:
Objective size: 56mm
Magnification: 8x
Prism: BAK4
Optic coating: Fully broadband multi-coated
Field of view: 105m at 1000m (6°)
Exit pupil diameter: 7mm
Exit pupil distance: 24mm
Minimum focus distance: 10m
Weight: 2.25 lbs











w celu obni¿enia kosztów p³ynê³a do mnie z innymi lornetkami Oberwerka statkiem przez Atlantyk przez pó³tora miesi±ca - a nie „by plane” bo to by³oby o ok. 50% dro¿sze. Ale dop³ynê³a po dojmuj±cym czekaniu, i tym wiêksza by³a rado¶æ przy odpakowywaniu paczki po zap³aceniu ciê¿kiego c³a+VAT

200% Poznaniak :D :shock:

Marcinie prosimy zdecydowanie mniej frazesów reklamowych i s³ów: super, ultra, wspania³a etc a wiêcej opisów ostro¶ci gwiazd w polu widzenia, astygmatyzmu, komy, dystorsji, aberracji chromatycznej czy wodoków poszególnych obiektów astro :salu:
Na razie to wspania³a beletrystyka i fajna reklama do jej sprzeda¿y a teraz czekamy na recenzjê z prawdziwego zda¿enia choæby wedle klucza Arka Olecha z jego testu lornetek aby by³o jak j± nawi±zaæ do tego du¿ego zbioru recenzji 8)
W przeciwnym wypadku ten opis bez punktu odniesienia do ogólnej skali ocen traci jakikolwiek sens :roll:

Tak jak napisa³ Janusz przyda³oby siê trochê wiêcej konkretów. Szczerze mówi±c ryzykant z Ciebie. Wywali³e¶
ponad 700 z³ na tani sprzêt robiony w Azji i na dodatek u¿ywany. W tej cenie na polskim rynku znajdziesz ju¿
kilka innych wypróbowanych lornetek o znanej jako¶ci.

Arek

P.S. Jakie toto ma pole widzenia?



Januszu na CloudyNights fachowcy- wytrawni obserwatorzy nieba te¿ pisz± recenzjê tak jak chc± i nie zawsze z pomierzonymi warto¶ciami a tylko na zasadzie odczuæ recenzenta z obserwacji i jest OK - a nawet pisz±c wiersze o sprzêcie- lornetkach Oberwerka:

Ode to New(Binos)

These new 20X80’s that came from Oberwerk, Kevin,
Make me feel as if I’m in viewing heaven!
That glittering Expanse of wonders, my beckoning call,
Amidst the snowy slopes of Boreal!

By Wing Eng(March 2003)

vide w:
http://www.cloudynig...erwerk20x80.htm

Niestety nie mam warsztatu optycznego i przyrz±dów jak Janusz i nie bardzo mam na czym dok³adnie pomierzyæ poszczególne parametry, ale jak mi siê uda to na pewno uzupe³niê moj± krótk± recenzjê. Podkreslam- ju¿ w tytule napisa³em krótk± a wiêc to t³umaczy te¿ brak testów laboratoryjnych i bazowanie na odczuciach z obserwacji.
Januszu powiniene¶ przecie¿ pamiêtaæ jak na niedawnym zlocie w Bieszczadach wiele osób by³o zachwyconych moim lekkim Oberwerkiem (model 20x80 LW WA), jako¶ci± i ostro¶ci± obrazu z idealn± kolimacj± w punkt, lekko¶ci± i ³atwo¶ci± obserwacji "z rêki". Tylko Ty masz zawsze jakie¶ "ale" a sam takiej fajnej lornetki nie oferujesz.

Arku [serdecznie witam kolegê dra!], tak jak napisa³em w recenzji Oberwerki, w szczególno¶ci 8x56 sprowadzi³em z zasadniczego powodu- mozliwo¶ci osobistej kolimacji u¿ytkownika, co znalaz³em na CloudyNights w recenzji:
http://www.cloudynig...berwerk70mm.htm
"Collimation - They both were perfect. If you want to be able to easily collimate the binos yourself then the Oberwerks have your number. If you want to send it back to the factory if it needs collimating then the Fuji's are it."
i z tego powodu wolê Oberwerka od Fujinona bo przy mojej wadzie wzroku tylko Oberwerk zapewnia mi dostosowanie siê kolimacji lornetki do moich oczu do zbie¿no¶ci "w punkt"-pojedyncz± gwiazdkê. Tak jak pisz± w cytowanym fragmencie, Fujinona musia³bym do najdrobniejszej kolimacji odsy³aæ w nieskoñczono¶æ do fabryki w USA "If you want to send it back to the factory if it needs collimating then the Fuji's are it". Dla mnie to przes±dza sprawê raz na zawsze, co nale¿y wybraæ i dlatego te¿ nie ba³em siê wyboru i specjalnego sprowadzania Oberwerka z USA. Arku, kupowa³em lornetê 8x56 fabrycznie now± - dlaczego piszesz ¿e u¿ywan±?. Jest nowa, a¿ pachn±ca "¶wie¿± optyk±" o niez³ym polu 6 stopni ale to zrozumia³e- w tej lornetce postawiono w konstrukcji optyki na jasno¶æ i ogromny 24 mm LER (niezwykle wygodne dla ludzi potrzebuj±cych okulary do korekcji wzroku nawet podczas u¿ywania lornetki) trochê kosztem pola, na pewno nie jest to model szerokok±tny WA (Wide Angle) jak np. inne moje Oberwerki (ale z kolei nie tak jasne) 12x60 WA, 15x70 WA i 20x80LW WA. Marcin

PS. Dla zainteresowanych: oryginalne komentarze klientów-u¿ytkowników Oberwerka mozna znale¼æ na stronie:
http://www.bigbinocu...om/comments.htm

PS2. Chcia³bym podkre¶liæ Arku iz Twoje testy lornetek, tak¿e publikowane w Wi¯, uwa¿am za wzór pomiarów obserwacyjnych i laboratoryjnych lornetek. Tak jak ju¿ kiedy¶ pisa³em- mogê jakby¶ chcia³ daæ w Twoje fachowe rêce np. mojego 80mm Oberwerka 20x80 LW WA do porównania aby uniknaæ nieuniknionej subiektywno¶ci gdybym to ja zrobi³ laboratoryjny test swojego Oberwerka i porównywa³ z Twoimi.

PS3. PS. W³a¶nie dosta³em odpowied¼ od Billa Burgessa z Burgess Optical oraz Jasona Faworski'ego z Apogee iz w swoich nowych lornetkach wprowadzili mo¿liwo¶æ rêcznej kolimacji jak w Oberwerkach !

No to w takim razie nie mam narazie nic do dodania, Oberwerk Rulez :wink:

Ps. W³a¶nie wróci³em z wieczornej, udanej sesji obserwacyjnej komety, piêkna z niej sztuka jest, obserwowa³em japoñczykiem Focus 18x70 i Zeissem 10x50, kometa jest Miodzio i ¶wieci³a na prawo od g³owy Hydry 8) :lol: :lol: :lol:

Napisa³e¶, ¿e lornetka ma prawie rok, wiêc dlatego zrozumia³em, ¿e u¿ywana. Ja wcale nie potêpiam Twojego
wyboru. Kto nie ryzykuje.... A z tego co piszesz, zaryzykowa³e¶ i trafi³e¶ w 10tke. Jak bêdziemy robili najbli¿szy test po¶wiêcony 70-80tkom do na pewno do Ciebie napisze w sprawie wypo¿yczenia tego Oberwerka 20x80.
Je¶li i Janusz i Delta Optical dopisz±, to bêdziemy mieli fajne bezpo¶rednie porównanie du¿ego sprzêtu
lornetkowego :)

Pozdawiam,
Arek

A ja w³a¶nie zaszala³em i wykosztowa³em siê w Delcie na Sky Mastera 15x70 [znów sa "na magazynie" od wczoraj]. Tzn. wykosztujê siê jutro, jak dojdzie przesy³ka. Mo¿e skrobnê co¶ na bli¿niaczym forum, jak j± wypróbujê. Oczywi¶cie ciekaw bedê tak¿e testów ewentualnych testów CAMK-u na jej temat... Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Kto wie, mo¿e pierwsze próby bêd± na komecie Q4 NEAT, wczoraj wreszcie siê rozpogodzi³o i by³a obok bety Raka -piêkna...


Obraz jaki przez ni± ujrza³em w pe³ni to po¶wiêcenie zrekompensowa³, tak jasnego i ostrego w szerokim zakresie (przy jednym ustawieniu regulacji) od 50m do nieskoñczono¶ci nie widzia³em dot±d przez ¿adn± lornetkê. HIGHLY RECOMMENDED.

Skoro jest taka doskona³a to dlaczego ja sprzedajesz ?
http://www.astro-for...opic.php?t=4009
Czy¿by ta recenzja by³a tylko reklam± ?

Oberwerki s± rzeczywi¶cie dobre i takie s± te¿ wyniki niezaleznych recenzji zachodnich i komentarze klientów- vide podane powy¿ej linki. Po prostu - tak lubie dobre lornetki ¿e nazbiera³em ich co niemiara ze wszystkich modeli i to naprawdê dobrych - w tym z manualn± kolimacj± w "punkt" tak ¿e w tym momencie po kilku latach do¶wiadczeñ ewentualnie móg³bym pomóc pocz±tkuj±cym poprzez naprawdê dobr± lornetkê aby nie prze¿yli zawodu na starcie. Chcia³bym te¿ siê podzieliæ swoimi doswiadczeniami ze sprzêtem optycznym w astronomii amatorskiej. Wszyscy fachowcy pocz±tkuj±cym mi³o¶nikom astronomii najpierw polecaj± dobr± lornetkê, tak¿e w znanych pozycjach ksi±¿kowych jak "Niebo przez lornetkê" Moore'a, "Niebo. Poradnik u¿ytkownika" Levy'ego - s³ynnego ³owcy komet i we wszystkich innych nt. astronomii. Dobra lornetka zawsze siê przyda tak¿e do teleskopu. Sam mam Syntê 200/1200 i na pocz±tku obserwacji dokonujê przegl±du nieba fajn± lornetk± np. 8x56 czy 15x70 WA a dopiero potem na znalezione obiekty kierujê du¿e 200mm lustro. Ale w ogóle najpierw, przed zakupem teleskopu, warto w ogóle nauczyæ siê nieba za pomoc± lornetki: gwiazdozbiorów i znajdowania obiektów - DS i planet.
I tyle - jestem tylko skromnym amatorem - mi³o¶nikiem a nie producentem, wyra¿nie piszê ¿e ewentualnie odst±pi³bym bo przecie¿ na tym finansowo nie zyskam a raczej stracê-zyskaæ mogê tylko na entuzjazmie pocz±tkuj±cego mi³o¶nika astronomii z dobrej lornetki dajacej swobodê obserwacji 3D w ka¿dym kierunku czy satysfakcji starego wyjadacza z idealnie osobi¶cie skolimowanej lornetki. To dla mnie wa¿niejsze od wszystkiego innego, jezeli mo¿na przyczyniæ siê do upowszechniania i rozwoju astronomii w naszym kraju poprzez u¿yczenie dobrego sprzêtu i w³asnych do¶wiadczeñ. Marcin

Jak dot±d rozpisa³e¶ siê niesamowicie, a ¿adnych konkretów poza mo¿liwo¶ci± kolimacji nie napisa³e¶. Nie trzeba mieæ ¿adnych mierników poza w³asnymi oczami aby oceniæ wiele parametrów np. podanych przez Janusza_P ani byc wielkim znawc± lornetek czy producentem. Jak dla mnie napisa³e¶ t± reklamê tylko po to aby j± sprzedaæ.
A jeszcze poda³e¶ masê linków do recenzji ró¿nych modeli na cloudy nights tylko akurat nie tego który opisujesz.


A jeszcze poda³e¶ masê linków do recenzji ró¿nych modeli na cloudy nights tylko akurat nie tego który opisujesz.
Moje intencje wy³o¿y³em powy¿ej. Linki do pe³nych recenzji s± do Oberwerków w ogóle poniewa¿ z powodu podobnej wysokiej jako¶ci tych lornetek daj± obraz firmy, w tym modelu 8x56. Bezpo¶redni link nt. Oberwerk 8x56 to np.:
http://www.cloudynig...rev=#Post104010

vide te¿ inne:
http://www.cloudynig...oard=binoculars
http://www.cloudynig...sb=5&o=&fpart=1

Marcin

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl