mikroskop, jak dobraæ powiêkszenie? no jak xD 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witajcie
jak obiczyæ potrzebne powiekszenie by zobaczyæ np. bakterie? lub cos ³atwiejszego np. pierwotniaki? pamietam , kiedys mia³em taki mikroskopik 60x i by³o widaæ jakie¶ owalne kulki...
Mysle ze tu bedzie chodzic o powiekszenie k±towe tak jak w teleskopie...
Dajmy np. taka bakteriê (5 um) jakie powiekszenie trzeba by daæ by ja zobaczyæ?
Pomo¿ecie?
Ten post by³ edytowany przez Mat dnia: 09 November 2008 - 00:01


Problem w zasadzie nie istnieje. Dlaczego ? Mikroskopy i tak powiêkszaj± do 200-300x. Wiêksze powiêkszenia daj± kiepski obraz, maj± ma³± g³êbiê ostro¶ci, a przy jeszcze wy¿szych (500x ?) trzeba stosowaæ ciecz imersyjn±. Mikroskopy optyczne maj± spore ograniczenia. Mo¿na nimi ogl±daæ komórki (¿ywych/martwych organizmów). Z bakteriami to ju¿ chyba gorzej.

sugerujesz ¿e nie dostanê mikroskopu do np. cytoogii? a co maj± w szko³ach....?
Jak kto¶ obserwuje znany serwis aukcyjny i dzia³ Mikroskopy to wie, ¿e mikroskopy w cenie np.do 400 z³ daja powiêszenie do oko³o 640x (oczywiscie jest tez ca³a masa innych z powerami 1000 i wiekszymi, no ale z barlowem, a to to ka¿dy forumowicz wie co oznacza...), a od 600 z³ s± juz mikroskopy powyzej 1000x U¯YTECZNEGO powiekszenia.
Pisanie ¿e mikroskopy daja powiekszenie do 300x a potem obraz siê degraduje jest b³êdne(no chyba ze te mikroskopy za 69z³ co maja powera 1600x ;) ). Obowi±zuje to dok³adnie ta sama regu³a co dla teleskopów: jesli teleskop ma u¿eteczne powiekszenie 400x, to wy¿ej obraz juz bedzie tak samo szczegó³owy ale i wiekszy - czyli rozmyty. I o ile uzyteczne pow. teleskopu mozna sobie obliczyæ z jego parametrów, o w przypadku mikroskopu zabardzo nie wiem jak to zrobiæ?,no bo jak± mikroskop ma ogniskow±?

Mikroskopy i tak powiêkszaj± do 200-300x. Wiêksze powiêkszenia daj± kiepski obraz, maj± ma³± g³êbiê ostro¶ci, a przy jeszcze wy¿szych (500x ?) trzeba stosowaæ ciecz imersyjn±
Mówisz tak jak by uzycie olejka immersyjnego samo z siebie psu³o obraz...
Tak wiec ponawiam pytanie : jakich powerów potrzeba do ogladania np. bakterii?(5um) bo jesli starczy 400x to mozna juz cos kupic sensownego do 300 z³, no a je¶li 1000x to juz wydatek 500 - 600z³, Pomó¿cie :)

Powiêkszenie w mikroskopie to: powiêkszenie obiektywu razy pow. okularu, np. obiektyw 40x razy okular 10x to = 400x. Widoczno¶c bakterii zale¿y zasadniczo od si³y obiektywu, a nie powiêkszenia mikroskopu. Oczywi¶cie do ogl±dania bakterii (tylko w zarysach) trzeba silnego obiektywu, co najmniej 20x , lub silniejszym, ale nawet z obiektywem 100x (imersja) widaæ niewiele wiecej. Pierwotniaki to ju¿ cas³kiem sporo da siê zobaczyæ, polecam te¿ okrzemki, jak np. ta sfotografowana przezemnie. Druga fotka to bakterie krêtki, obiektyw 40x. Za³±czone miniaturki
    l l l l



lemarc.... spad³e¶ mi z nieba czemu nie wspomina³e¶ ze masz jeszcze takie hobby? :lol: teraz Ciê zamêczê pytaniami...... :D

1. Chodzi mi o obraz w mikroskopie... te przebarwienia s± pochodzenia mikroskopowego czy to wina kamerki/aparatu?
2. mówi±æ
trzeba silnego obiektywu, co najmniej 20x masz na mysli powiêkszenie 200x (z okularem 10x)?
3. Czy kupuj±æ mikroskop za np. 500 - 600 z³ mozna kupiæ "prawdziwe" powiekszenie 1000x?
4. Ogolnie super zdjêcia... prosimy o wiecej, najlepiej jakby¶ podawa³ jakie powiekszenia.. :rolleyes:

Mat,nie szalej z powiêkszeniami 1000x i wiêcej, bo to ju¿ bêdzie pora¿ka w tanich sprzêtach, a tylko trochê mniej w drogich. Wszystkie ma³e obiekty jak bakterie [wiêkszo¶æ z nich, bo s± i te¿ takie duu¿e] przy powiêkszeniach powy¿ej kilkaset razy maj± ju¿ wyra¼ne obwódki dyfrakcyjne, nawet w ultradrogim spr¿ecie profesjonalnym, a do ogladania bakterii wystarczy ci dobry szkolny mikroskop, z powiêkszeniami kilkaset razy w³a¶nie. Pierwotniaki to ju¿ ca³kiem spore maleñstwa i te wyjd± bardzo ³adnie. Tak bêdzie ze wszystkim, co ma rozmiary powy¿ej 10-20 um dajmy na to. Natomiast najmniejsze bakterie mog± mieæ po 1-2um d³ugo¶ci i 0.5um szerokosci, a to ostatnie to ju¿ granica zdolno¶ci rozdzielczej, wymuszana przez dyfrakcjê ¶wiat³a. Bêdzie je widaæ jako kreski czy przecinki, z piêkn± obwódk± od dyfrakcji.
Pozdrawiam
-J.


lemarc.... spad³e¶ mi z nieba czemu nie wspomina³e¶ ze masz jeszcze takie hobby? :lol: teraz Ciê zamêczê pytaniami...... :D

1. Chodzi mi o obraz w mikroskopie... te przebarwienia s± pochodzenia mikroskopowego czy to wina kamerki/aparatu?
2. mówi±æ masz na mysli powiêkszenie 200x (z okularem 10x)?
3. Czy kupuj±æ mikroskop za np. 500 - 600 z³ mozna kupiæ "prawdziwe" powiekszenie 1000x?
4. Ogolnie super zdjêcia... prosimy o wiecej, najlepiej jakby¶ podawa³ jakie powiekszenia.. :rolleyes:

Dopiero teraz zauwa¿y³em ten post.
1. Przebarwienia pochodza od optyki obiektywów, bo to nie jest apochromat, tylko planachromat (obiektyw o p³askim polu do foto) Na obiektywy apo nie staæ mnie zarowno w astronomii, jak w mikroskopii, a bakterie akurat mnie nie interesuj±, wiêc mogê zadowoliæ siê obiektywem achromatycznym (tu chiñszczyzna te¿ dotar³a). U¿ywam kamerki DBK-21, ktora ma za mala matrycê na tego typu fotki, przydalaby siê wiêksza, ale mo¿na to nadrobiæ(nie zawsze)robi±c mozaiki. Obiekty nieruchome da siê fociæ z avika, s± wtedy gladsze.
2. Tak, obiektyw 20x daje z okularem 10x takie powiêkszenie. Jednak fotografujê przez sam obiektyw, a nie w projekcji okularowej, wiêc powiêkszenie jest tu inne-wiêksze.
3. Nie wiem jaki model mikroskopu masz na my¶li, ale power 1000x jest realny, tylko nie zawsze u¿yteczny. Sam siê przekonasz ¿e najczê¶ciej u¿ywa siê obiektywów 4x, 10x, 20x i 40x, a 100x sporadycznie z tego powodu, ¿e nie daje tak jasnych i kontrastowych obrazów.
4. Przy zdjêciu nie podajê powiêkszenia, bo jak powiedzia³em fotografujê przez sam obiektyw. Nie bardzo mam ochotê ci±gn±æ tu w±tku na ten temat, bo utkn±³ bym na dobre, nie czujê siê na silach, nie jestem znawc± mikrobiologii. Lubi³em od zawsze przyrz±dy optyczne pozwalaj±ce "przybli¿yæ" ¶wiaty odleg³e z jednej strony i bardzo ma³e z drugiej, bo s± one na swój sposób niedostêpne i tylko je podziwiam. B) Kolonia komórek (jaki¶ glon?) ciemne pole, ob. 20x Za³±czone miniaturki
    l l


przy powiêkszeniach powy¿ej kilkaset razy maj± ju¿ wyra¼ne obwódki dyfrakcyjne
w³a¶nie chodzi³o mi o te obwódki, tylko nie wiedzia³em jak to nazwaæ (mnie taki widok satysfakcjonuje, nie zamierzam bawiæ siê w cytologa komórek bakteryjnych, bo po co?)

Lemarc dziêki za odpowied¼, w³a¶nie w³a¶nie foty w ciemnym polu s± super, pisa³e¶ ze nie chc ci siê rozpisywaæ na ten temat, i masz racje bo to nie to forum... ale móg³y¶ napisaæ tylko czy twoje ciemne pole jest kupowane czy robione?
Zachêcam ogl±dniecie fotek Hamala, naprawdê super zdjêcia, w sumie nie znalaz³em na necie lepszych zdjêæ
pozdrawiam

Witam,

chocia¿ nie jestem specem od biologii :D , to jednak istnieje du¿e podobieñstwo miêdzy optyk± lunety i mikroskopu...
Zdolno¶æ rozdzielcza mikroskopu optycznego zale¿y g³ównie od parametru obiektywu mikroskopu. Mam u siebie dwa stare obiektywy PZO: jeden 10/0.24 i drugi 40/0.85. Pierwszy parametr to oczywi¶cie powiêkszenie obiektywu, drugi zwi±zany jest z rozdzielczo¶ci±. Nie mam pod rêk± ksi±¿ki o w³a¶ciwo¶ciach i budowie mikroskopu, ale o ile sobie przypominam, to ta druga liczba mówi nam rozdzielczo¶ci w nastêpuj±cy sposób: r = lambda/x , gdzie x - to w³a¶nie ta druga liczba. Czyli dla obiektywu 10x otrzymujemy r = 0.00055/0.24 [mm], st±d r = 2.3 mikrometra (mikrona). Dla obiektywu 40x : r = 0.00055/0.85 = 0.65 mikrom. A zatem przez obiektyw 10x nie zobaczymy (lub mo¿e nie rozdzielimy) mniejszych przedmiotów ni¿ 2.3 mikrom, bez wzglêdu na powiêkszenie okularu. Dok³adnie tak jak w lunetach i teleskopach - je¶li dla teleskopu 140 mm zdolno¶æ rozdzielcza wynosi 1", to nie zobaczymy gwiazd odleg³ych o 0.6", bez wzglêdu na powiêkszenie ca³o¶ci optyki. (jeszcze raz "zastrzegam" siê, ze nie mam tu 100% pewno¶ci, czy czego¶ nie pomyli³em, ale chyba nie...)
Je¶li chcemy ogl±daæ przez mikroskop przy powiêkszeniu 400x, to lepsze obrazy uzyskamy z pary obiektyw 40x i okular 10x, ni¿ odwrotnie (obiektyw 10x i okular 40x).


Zachêcam ogl±dniecie fotek Hamala, naprawdê super zdjêcia, w sumie nie znalaz³em na necie lepszych zdjêæ
pozdrawiam

S± takie zdjêcia (zw³aszcza strony anglojêzyczne) - wpisz w przegl±darkê "dark field" :D. Poniewa¿ mam 2 lewe rêce do ATM-u to zamówi³em sobie w³a¶nie kondensor ciemnego pola do mojego mikroskopu i jak dojdzie to pochwalê siê zdjêciami (na razie cykam fotki w ognisku EOS-em z przej¶ciówk± i wychodz± masakra).

W sumie mogê jeszcze kilka "rad" napisaæ w zwi±zku z mikroskopem, które te¿ gdzie¶ tam na sieci znalaz³em:
- je¿eli ju¿ przeznaczasz kwotê do 1000 pln to kup mikroskop z nasadk± binokularow± (niebo a ziemia, wiem bo mia³em wcze¶niej mikroskop 1-okularowy)
- z powiêkszeñ u¿ytecznych, które u¿ywam to przewa¿nie 40x, 100x, 400x - 1000x to od ¶wiêta jak preparat jest bardzo dobrze wykonany
- do rejestracji obrazów u¿ywam Canona 40D i kamerki Microokular 1,3 MP (i kamerka sprawuje siê ca³kiem ca³kiem)
- mia³em okazjê jaki¶ miesi±c temu przetestowaæ mikroskop triokularowy, ale szczerze nie polecam go: nijak nie da siê usun±æ winiety po pod³±czeniu EOS-a, nawet z najkrótsz± przej¶ciówk±, któr± znalaz³em z Mariuszem od jakiego¶ teleskopu. Po prostu triokular nadaje siê tylko do kamerki i na razie nie znalaz³em sensownego rozwi±zania tego problemu je¿eli chodzi o lustrzanki. A mojego Canona po prostu wk³adam z odpowiedni± nasadk± zamiast jednego okularu, co daje bardzo ma³± winietê (³atwo zrobiæ cropa) i niez³e rezlutaty.
Ten post by³ edytowany przez KrzysztofZ dnia: 12 November 2008 - 23:39

w³a¶nie chodzi³o mi o te obwódki, tylko nie wiedzia³em jak to nazwaæ (mnie taki widok satysfakcjonuje, nie zamierzam bawiæ siê w cytologa komórek bakteryjnych, bo po co?)

Lemarc dziêki za odpowied¼, w³a¶nie w³a¶nie foty w ciemnym polu s± super, pisa³e¶ ze nie chc ci siê rozpisywaæ na ten temat, i masz racje bo to nie to forum... ale móg³y¶ napisaæ tylko czy twoje ciemne pole jest kupowane czy robione?
Zachêcam ogl±dniecie fotek Hamala, naprawdê super zdjêcia, w sumie nie znalaz³em na necie lepszych zdjêæ
pozdrawiam

Kondensor ciemnego pola kupiony, fabryczny chiñczyk. Jest banalnie prosty jak to co zrobil sobie Hamal, po prostu w miejscu przys³ony irysowej jest wstawiony bleszany kr±¿ek odpowiedniej ¶rednicy i odleg³o¶ci. Sam to sprawdzalem wcze¶niej i wychodzi, tylko trzeba to sobie doswiadczalnie dobraæ, a efekty ca³kie ciekawe. Np. bakterie w tym o¶wietleniu zawieraja jakie¶ szczególy, a to ze wzglêdu na fakt ¿e k±t aperturowy wi±zki ¶wietlnej jest wiêkszy ni¿ samego obiektywu. Jeszcze kilka fotek na przynêtê B) Za³±czone miniaturki
    l l l l l l

wrzucam link do filmiku, który zrobi³em (nic szczególnego, ale jaki¶ ogólny pogl±d jest) http://www.youtube.c...NhAp2iNg&fmt=18
troszkê pierwotniaków wydobytych z wazonika z kwiatami + mikroskop + kamerka = fajna zabawa :D

PS. zdziwi³em siê ¿e filmik który wrzuci³em na youtuba ma tak± s³ab± jako¶æ (u mnie by³o ok) - na necie wyczyta³em, ¿e dodanie &fmt=18 na koñcu linku poprawia jako¶æ (troszkê pomog³o).

Witam, mam pytanko trochê nie zwi±zane z tematem ale nie chce zak³adaæ nowego... Mam kilka mikroskopów biolar, parê z nich jest w stanie idealnym, nowe obiektywy okulary, pryzmaty nie u¿ywane. Chodzi mi o rozdzielczo¶æ takiego mikroskopu, wyczyta³em ¿e granic± mikroskopu optycznego jest 200nm. To by siê zgadza³o ale uzwajaæ pow. ok 600x. Czy u¿ywaj±c obiektywu OI 100x + olejek imersyjny oczywi¶cie, okular 10x, mo¿na uzyskaæ wiêksz± rozdzielczo¶æ. Przy okazji zauwa¿y³em ¿e miêdzy krwinkami p³ywaj± drobne bakterie? nie wiem co to jest ale niektóre mog± byæ wyznacznikiem rozdzielczo¶ci moich mikroskopów...

Siema mam pytanie zadali nam zad.dom. O to Tresc : W jaki sposob obliczamy parametry obrazu mikroskopijnego :rolleyes: :notworthy:

Pytanie trochê dziwne, zapewne chodzi o powiêkszenie mikroskopu, gdzie wystarczy pomno¿yæ powiêkszenie obiektywu przez powiêkszenie okularu. Rozdzielczo¶æ w mikronach zale¿y g³ównie od si³y obiektywu (apertury numerycznej- A) i barwy u¿ytego do oswietlenia preparatu ¶wiat³a (d³ugo¶ci fali), okular tylko powiêksza obraz dany przez obiektyw i nie ma wp³ywu na rozdzielczo¶æ. Im silniejszy obiektyw, tym wiêksza rozdzielczo¶æ. Rozdzielczo¶æ maksymalna wynosi tyle co d³ugo¶c fali ¶wiat³a u¿ytego w o¶wietlaczu, czyli ok. 0,5 mikrona. Z zastosowaniem ¶wiatla niebieskiego mo¿na j± podwy¿szyæ do 0,2 mikrona.

mo¿e siê komu¶ przyda

edit: z klikniêcia mi nie zadzia³a³o ale da³o sie z "zapisz element docelowy jako..."
Ten post by³ edytowany przez wiatr dnia: 23 September 2009 - 23:31
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl