Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Uklad optyczny:
SOLIGOR PE-6mm + CELESTRON 2x Barlow Ultima SV + Optisan 114/900
Obiekt:
Dom jednorodzinny w trakcie budowy w odleglosci ok. 1000 m.
Problem:
W/wym. zewstawem osiagnalem bardzo ostry i kontrastowy obraz (Obserwowalem
nierownosci wylewki betonowej i "odbity" slad zdjetej, tekturowj ksztaltki na kolumnie
przy wejsciu do budynku oraz ubytki i wykruszenia na pustakach sciany frontowej budynku
na styku z wiencem - a wiec obiekty ciemnoszare i brazowe, ostro kontrastujace z
resztkami zalegajacego sniegu, czernia ziemi i mdla szaroscia nieba.).
-Niepokoi mnie, ze bez jakichkolwiek konsekwencji zlamalem zasade granicy powiekszenia
2Xsrednica (900x2/6 = 300x). :shock:
-Pisaliscie mi wczesniej, ze barolow nie zmienia LER. Owszem z SPL 26mm i SPL 10mm nie
odczulem zmiany LER, ale w ukladzie z PL 6mm oko musialem bardziej przytulic do szkla niz przy obserwacji z samym okularem. :shock:
-Obraz przy tak poteznym dla mojego lustra powiekszeniu pociemnial znacznie, ale dalej
mozna bylo obserwowac szczegoly konstrukcyjne odleglych o ponad kilometr latarni ok
20.00, a wiec w kompletnych ciemnosciach (nie moglem obserwowac nic poza tym co na ziemi, ze wzgledu na 100% chmurw). :shock:
Podsumowujac, z nudow eksperymentowalem troche i wyszlo mi, ze zasada:
max powiekszenie = 2x srednica jest nie do konca prawda. Wywszlo mi rowniez, ze LER zmienia sie przy polaczeniu: krotkoogniskowy Plossl + Barlow, co rowniez podwaza zasade: LER okularu nie zmienia sie.
Czy ktos moglby mi wyjasnic dlaczego chinskim teleskopikiem i okularem z dolnej polki
osiagnalem ostry obraz mimo, ze przekroczylem zasade 2D i dlaczego LER okularu nie jest
staly? (Pomiary amatorskie ogniskowej PL Soligora potwierdzily 6mm. Porownanie z
PL VIXEN 6mm dawalo identyczne powiekszenia).
:?: :?: :?:
Pozdrawiam.
Bloki i inne obiekty to jedno a skierujesz go na Saturna to siê szybko przekonasz o degradacji obrazu wynikaj±cej z ograniczonej rozdzielczo¶ci obiektywu. Ja obserwowa³em czêsto Saturna z powiêkszeniem 225x (4mm) a Ksiê¿yc ( jest bardziej kontrastowy i jego 2D tak nie dotyczy) to nawet 300x.
Nihil Novi Panie Hans :salu:
Hans, ograniczenie 2xD ma charakter empiryczny i umowny, powodowane jest przez wiele czynników. To nie jest tak, ¿e przekroczysz te 2D i nagle ciemno¶æ albo ognie piekielne :wink: . Degradacja obrazu postepuje stopniowo i jest spowodowana m. in. przez:
1) pociemnienie obrazu na skutek spadku jasno¶ci powierzchniowej
2) rozmycie na skutek dyfrakcji [ przekraczamy znacznie powiekszenie rozdzielcze]
3) rozmycie obrazu spowodowane aberracjami optyki
Szczególnie pierwszy z tych czynników uwidaczniaæ siê bêdzie w zale¿no¶ci od jasno¶ci obserwowanych obiektów, a wiêc inny wp³yw bedzie mia³ przy dziennej obserwacji, a inny przy obserwacji astro, szczególnie s³abszych obiektów [DS-y]. Zauwa¿,¿e w nocy przy tych powiêkszeniach widzia³es na ziemi tylko lampy i nic wiêcej].
Pozosta³e powoduja stopniowe rozmycie ostro¶ci i pewnie tak¿e kontrastu obrazu. I znowu: inaczej to siê bedzie ujawniac na ledwo widocznej kropce jak± jest np. tarcza Jowisza, a inczej na powierzchni Ksiê¿yca czy na ostro¶ci kratownicy d¼wigu na budowie parê kilometrów dalej.
Co do Barlowa, to do koñca nie wiem. Mo¿e chodzi o to, ¿e ten konkretny Barlow ma tak osadzony okular w tulei, ¿e efektywne ognisko wypada troche w innej p³aszczy¼nie wzglêdem okularu ni¿ gdy uzywamy go bez Barlowa, co wiaze siê z jakims przeogniskowaniem, a efekt wyra¼ny jest z krótkoogniskowym okularem tylko - ale to spekulacje. Mo¿e te¿ byæ tak,¿e owa sta³o¶c LER jest takim przyblizonym efektem, tzn. nie jest ona zachowana idealnie w uk³adzie obiektyw-barlow-okular,a tylko zmienia siê nieznacznie, zaniedbywalnie ma³o dla wiekszo¶ci okularów. Ale tego nie wiem na 100% i to s± znów moje spekulacje jedynie. Pozdrawiam
-Jaros³aw
Hmm... Dzieki. W sumie szkoda, bo juz sie zaslinilem :D
Pozdrawiam.
Robi³em próby ze SkyLuxem (refraktor 70/700) i otrzymywa³em podbarwione obrazy Saturna ale WYGL¡DAJ¡CE NA OSTRE, chocia¿ o Cassinim nie by³o mowy (jednak seeing by³ maaarny) przy powiêkszeniu 175 razy (Kellner 4 mm), za¶ Ksiê¿yc przy tym powiêkszeniu by³ totalnie nieostry (JanuszP obja¶ni³ to szerszym spektrum ¶wiat³a Ksiê¿yca, co powodowa³o wiêksz± degradacjê obrazu niedokorygowan± aberracj± chromatyczn±). Próby na obiektach ziemskich przy wielkim zachmurzeniu da³y do¶æ ostry obraz, umo¿liwiaj±cy odczyt ma³ych czarnych liter na bia³ym tle, Newton 114 dawa³ nieco tylko lepsz± ostro¶æ.
Tak wiêc u¿yteczne powiêkszenie (oceniane subiektywnie wizualnie) silnie zale¿y od tego, na co patrzymy i w jakim o¶wietleniu.
pozatym w pochmurne dni seeingi s± duuuuuuuuu¿o lepsze! ja obserwowa³em ludzi 5" maksutowem przy 400x z... 28km a z 5km by³em w stanie ogl±daæ du¿e napisy na kurtkach.
niestety niebo ogl±damy przez 100-150 i wiêcej kilometrów powietrza... pozatym niebo jest zawsze silnie kontrastowe bardzo jasne na bardzo ciemnym i tu rozdzielczo¶æ spada. Pozatym jak pokaza³ EL_Capitano na A4U ostatnio, rozdzielczo¶æ 140/D jest tylko i wy³±cznie s³uszna dla tej samej jasno¶ci gwiazd! dla ró¿no kontrastowych czyli ró¿nej wielko¶ci gwiazdowej rozdzielczo¶æ teleskopu spada. Zatem obraz w dzieñ jest na tyle ma³o kontrastowy i ciemny ¿e siê sam sob± nieza¶wietla i dlatego ma du¿± rozdzielczo¶æ
Nie przeczê ¿e lepsze... je¶li jednak patrzymy nie przez cirrus.
I je¶li Saturn nie jest nisko, nad centrum Lublina. :salu:
Sorry, ca³y post chyba dotyczy³ dnia!
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl