Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
To zdjêcie zrobi³em przypadkiem we wtorek . Kiepska pogoda i ¶wiec±cy ksiê¿yc pozwoli³ tylko na testy sprzêtowe . Do refraktora 80ED o ogniskowej 600 mm doda³em telekonwerter 2x i jeszcze drugi fotograficzny telekonwerter 2x . Nie spodziewa³em siê ¿e tak szalony zestaw ró¿nej optyki siê zogniskuje ale okaza³o siê to mo¿liwe . Z ogniskow± 2400 mm próbowa³em ustawiæ monta¿ metod± dryfu . Po tej czynno¶ci nie odmówi³em sobie podjêcia próby zrobienia zdjêcia maleñkiej mg³awicy planetarnej . Nale¿y j± nazwaæ , odpowiedzi jak zwykle na priva . Jedynym utrudnieniem jest kiepska jako¶æ zdjêcia :P
http://www.baxter.superhost.pl/images/Zag/zag2.jpg
Siedem poprawnych odpowiedzi pomimo kiepskiego zdjêcia . Czekam do pi±tku godz 23,55 aby podaæ rekordow± mam nadziejê liczbê rozwi±zañ zagadki . Powodzenia B)
Widoczna na zdjêciu mg³awica to NGC 2392 czyli Eskimo Nebula . Prawid³owo odpowiedzieli kolejno :
1.Astrokosmo
2.Emde
3.Teha
4.Filip
5.Luki
6.Antqjon
7.Adamo
8.P@we³
Gratulujê wszystkim .
:Boink: Dochodze do wniosku ¿e jednak zawsze pierwsza my¶l jest najlepsza, tak chcia³em z pocz±tku odpowidzieæ ale w koñcu postawi³em na mg³awice pier¶cieñ.
Tradycyjnie przyda³by siê ³adny opis tej mg³awicy :P
Mo¿e ma³a fotka na pocz±tek, a o opis poproszê bardziej do¶wiadczonych kolegów lub kole¿anki
Za³±czone miniaturki
l
l
jak tak patrzê na oba te zdjêcia, to Piotrowi chyba jednak trochê jeszcze do HST brakuje :D:D
Nie skoñczy³em jeszcze spraw z Eskimosem . Wtedy o kilka stopni obok wali³ w¶ciekle ksiê¿yc . Dziwiê siê ¿e cokolwiek w tych warunkach wysz³o ale Eskimo, nu pagadi B) w Bieszczadach .
EEEEEE :angry: Piotr ale¶ da³ ³atwe :D :D
Tê to pozna³em od pierwszego wejrzenia :helo:
I jeszcze ta gwiazdka towarzysz±ca na krawêdzi fotki. :ha:
Nie mo¿na siê pomyliæ. :rolleyes:
Ja zgadywa³em 1 sekundê - ale teraz. :huh:
Jak mie sie uda taka fotke eskimosowi zrobiæ jak zrobil Piotr to sie chyba ze szczê¶cia upijê (niepijê od 10 lat).
Eskimo z Bieszczad zadedykujê zwyciêzcy konkursu czyli koledze Astrokosmo i zdjêcie z Labu formatu A4 dostaniesz poczt± z dedykacj± . :Beer:
dziêki wielkie za wyróznienie jak sie spotkamy na jakim¶ zlocie to pogadamy sobie na ró¿ne temety przy jakim¶ soczku albo przy :Beer: ale ja bezalkocholowe oczywi¶cie :D
Wszystkiego najlepszego na ¶wieta
Witam!
Mg³awica planetarna - Eskimos (NGC 2392, ARO 24, VV 38, VV' 63, PK 197+17.1, PN G197.8+17.3, IRAS 07262+2100,Twarz klauna) zosta³a odkryta w 1787 roku przez niemieckiego astronoma Williama Herschela. Sw± nazwê zawdziêcza swoistemu wygl±dowi, który przypomina twarz Eskimosa opatulon± kapturem. Znajduje siê w odleg³o¶ci ok. 5000 lat ¶wietlnych w gwiazdozbiorze Bli¼ni±t. Jest dosyæ m³od± mg³awic±, utworzy³a siê jakie¶ 10000 lat temu podczas wyrzutu materii ze swej centralnej gwiazdy podczas stadium czerwonego olbrzyma. Obecnie materia mg³awicy oddala siê od ?matki? z prêdko¶ci± ponad 400km/s, tworz±c w³óknist± strukturê o promieniu jednego roku ¶wietlnego.
Dane:
Rozmiary: 0.8'x 0.7'
Po³o¿enie: R.A. 7h 29m; Dec. 20° 55'
Jasno¶æ mg³awicy: 8,6mag
Jasno¶æ powierzchniowa mg³awicy: 6,8mag (to nie pomy³kaJ-jasno¶æ powierzchniowa tej mg³awicy jest rzeczywi¶cie wiêksza od ca³kowitej jasno¶ci (jasno¶ci), a to z tego powodu ¿e liczy siê j± dla minuty kwadratowej, a obiekt ten jest od niej mniejszy)
Jasno¶æ gwiazdy centralnej: 11mag
Pawe³ Schmidt
Ten post by³ edytowany przez
Pawe³ Schmidt dnia: 27 March 2005 - 14:58
Dziêkujê Pawe³ za ¶wietny opis Eskimo , jak pomagacie to mam motywacjê ¿eby robiæ zdjêcia na nastêpne zagadki :P
Mnie Twoja zagadka zmotywowa³a do odnalezienia tej mg³awicy, której nigdy wcze¶niej nie widzia³em. I dzisiaj odszuka³em j± i jestem z tego nader zadowolony. Oby wiêcej takich motywouj±cych zagadek!
Obecnie materia mg³awicy oddala siê od ?matki? z prêdko¶ci± ponad 400km/s, tworz±c w³óknist± strukturê o promieniu jednego roku ¶wietlnego.
Istnieje hipoteza, ¿e wyrzut gor±cej materii/gazów po dotarciu do czego¶ podobnego do naszego ob³oku Oorta, spowodowa³ sublimacjê bry³ lodowych znajdujacych siê w nim. Sam ob³ok od³amków skalno-lodowych utworzy³ siê mniej wiecej równocze¶nie z gwiazd± centraln±. Efektem sublimacji s± w³a¶nie widoczne na zdjêciu z HST k³aczki. To co¶ jak wielkie komety spoza naszego uk³adu s³onecznego. Czyli komeciarze co¶ kolejnego do z³owienia :).
¯yczê Piotrowi z³apania k³aczków
Czy Oskarze uda³o Ci siê dostrzec to zgrubienie (grzywkê Eskimosa) z Wroca? A moze te¿ bródkê?
Czy Oskarze uda³o Ci siê dostrzec to zgrubienie (grzywkê Eskimosa) z Wroca? A moze te¿ bródkê?
Nie widzia³em ich, ale te¿ nie przypatrywa³em siê szczególnie. Nastêpnym razem poobserwujê d³u¿ej i na wiêkszym powiêkszeniu.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl