Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam wszystkich!
Od dawna pasjonuj± mnie gwiazdy, ksiê¿yc, a tak¿e wszelkie zjawiska zachodz±ce na niebie.
Ju¿ od pewnego czasu planujê sobie kupiæ jaki¶ sprzêt, który by³by odpowiedni do obserwowania gwiazd zmiennych i mg³awic.
Chcia³abym poszerzyæ swoj± wiedzê na ten temat i wprowadziæ w ¿ycie now± pasjê.
Mam zamiar przeprowadziæ siê teraz siê teraz z centrum miasta, z bloku, do domu jednorodzinnego na obrze¿ach miasta, co jeszcze bardziej bêdzie sprzyja³o obserwacji, i co mobilizuje mnie do zakupu tego¿ w³a¶nie sprzêtu.
Jestem dopiero pocz±tkuj±ca, dlatego postanowi³am poradziæ siê Was.
Szuka³am róznych informacji co do wyboru sprzêtu, jednak¿e nie czujê siê usatysfakcjonowana znalezionymi informacjami.
Wiem, ¿e Wy du¿o bardziej orientujecie siê w tych sprawach, z tego te¿ powodu tutaj piszê.
A mianowicie, zale¿y mi jak juz mówi³am na obserwowaniu gwiazd zmiennych i mg³awic. Chcia³abym kupiæ porz±dny sprzêt, którym mog³abym siê pos³ugiwaæ bardzo d³ugo. Jak my¶licie, czy do tego rodzaju obserwacji bardziej pasowa³by zakup lornetki, czy te¿ teleskopu?
I chodzi mi tutaj o podanie dok³adniejszych parametrów, odpowiadaj±cym dobremu obserwowaniu.
Zdajê siê na Wasze propozycje. Byæ mo¿e Wy posiadacie taki sprzêt, o którego informacjach chcieliby¶cie siê podzieliæ.
Przepraszam, za tak oczywisty dla niektórych temat, ale jak ju¿ mówi³am, jestem osob± pocz±tkuj±c±.
Proszê o wyrozumia³o¶æ, gdy¿ jest to mój pierwszy temat. :)
Ten post by³ edytowany przez
Azzurroinfinito dnia: 17 May 2009 - 10:59
Je¶li gwiazdy zmienne, to poleci³bym Ci statyw i dobr± lornetkê, o obiektywach 60-80mm, natomiast do mg³awic to wci±¿ bêdzie do¶æ ma³o. Mo¿e okre¶l siê, jakimi funduszami dysponujesz, wtedy bêdziemy mogli wymy¶leæ jak±¶ kombinacjê ;) Ja osobi¶cie zmienne oceniam go³ym okiem (te które siê da), oraz lornetkami 10x50 i 12x60. Zaraz i tak pewnie padnie propozycja - Synta 8" ;)
W zasadzie Antyqjon napisa³ wszystko co trzeba. Nie ma jednego uniwersalnego sprzêtu do obserwacji astronomicznych. Sugerowa³bym kupno lornetki w rodzaju 10x50 do zmiennych i jakiego¶ newtona 20cm lub wiêcej do obserwacji mg³awic (synta 8" czemu nie ;)). Oczywi¶cie sprzêty bêd± siê wzajemnie uzupe³nia³y, newton przyda siê do s³abszych zmiennych (o ile wkrêcisz siê w temat), i lornetka do najja¶niejszych mg³awic, a zw³aszcza do Drogi Mlecznej w szerokim k±cie!
Dysponujê kwot± w granicach ok. 500 z³. Je¿eli jednak kwota ta by³aby za ma³a, by kupiæ co¶ konkretnego, to mog³abym uzbieraæ nieco wiêcej.
Czyli wywnioskowa³am z tego, ¿e raczej nie mog³abym kupiæ jednego sprzêtu by ogladaæ zarówno mg³awice jak i gwiazdy zmienne. Czy tak?
A i jeszcze jedno pytanie: jaki sklep poradziliby¶cie mi, by zakupiæ ten sprzêt? chodzi mi bardziej o sklep internetowy. Zastanawia³am siê nad stron± allegro jednak¿e s³ysza³am niezadowalaj±ce opinie, co do kupna tego rodzaju sprzêtów.
Czekam na dalsze porady i serdecznie dziêkujê za tak szybkie odpowiedzi:)
Ten post by³ edytowany przez
Azzurroinfinito dnia: 17 May 2009 - 15:00
W tej kwocie mo¿esz kupiæ np. lornetkê
Skymaster 15x70 i do tego jaki¶ statyw fotograficzny. Mg³awice oczywi¶cie zobaczysz, ale raczej te ja¶niejsze, chocia¿ przypuszczam ¿e ca³y katalog Messiera bêdzie w zasiêgu takiej lornetki. Natomiast do zmiennych sprzêcik a¿ mi³o.
Dziêki antyqjon :)
A reszta co s±dzi na ten temat?
Ten post by³ edytowany przez
Azzurroinfinito dnia: 17 May 2009 - 15:12
A i jeszcze jedno. Czy jest jaka¶ ró¿nica miêdzy zakupem statywów?
Czy zawsze bêdzie ta lornetka pasowaæ do niego, czy mo¿e s± jakie¶ zale¿no¶ci?
Chcia³abym byæ gotowa na zakup i nie ¿a³owaæ pó¼niej, dlatego pytam o takie rzeczy. :)
Pozdrawiam:)
Lornetka dla gz jest najlepsza ;) polecam t± sam± co antyqjon :)
i pamiêtaj kole¿anko aby podzieliæ siê obserwacjami, np do bazy ssw lub ptogz ;)
Statyw powinien byæ do¶æ ciê¿ki i solidny. W statywie jest ¶ruba o ¶rednicy 3/8 cala i analogiczny otwór masz w lornetce. Ale - ¿eby nie by³o tak ³atwo - je¶li przykrêcisz lornetkê prosto do statywu (o ile dasz radê w ogóle zrobiæ taki numer), to bêdziesz patrzyæ w dó³ ;) Potrzebny jest jeszcze L-adapter, taki kawa³ek blaszki zgiêtej pod k±tem prostym, z jednej strony z otworem, z drugiej ze ¶rub±. Wygl±da to mniej wiêcej tak:
adapter. A wracaj±c do Skymastera, na forum znajdziesz
fajn± recenzjê tej lornetki, zreszt± kobiecego pióra ;) Polecam zreszt± lekturê lornetkowego dzia³u forum.
Edit: co do statywu, ja mam Velbona CX440, ale to jednak do¶æ s³aba konstrukcja. Pod 70-tkê rozejrza³bym siê za czym¶ solidniejszym.
Ten post by³ edytowany przez
antyqjon dnia: 17 May 2009 - 20:41
Dziêki bardzo :)
Jestem bliska podjêcia tej¿e decyzji, jednak¿e poszukam mo¿e czego¶ co by mnie jeszcze bardziej zafascynowa³o.
Wasza pomoc bardzo mi siê przyda³a. Dziêkujê jeszcze raz ;)
W statywie jest ¶ruba o ¶rednicy 3/8 cala i analogiczny otwór masz w lornetce. Akurat to jest gwint 1/4 cala [1/4"-20]. 3/8" wystêpuje b. rzadko, przewa¿nie tylko du¿e ciezkie teleobiektywy mia³y to mocowanie, czasem nogi statywów foto do g³owicy s± mocowane na ten mocniejszy gwint, ale to te¿ nie jest regu³±. Wszystkie lornetki i L-adaptery maj± gwint 1/4". Nawet ciê¿kie lornety 20x80 i 25x100, z w³asnymi stopkami do statywu maja to w³asnie mcowanie, choæ bior±c pod uwage ich masê, to ju¿ trochê s³abo wygl±da.
Pozdrawiam
-J.
P.S. 15x70 nie da siê kupiæ za 500z³ RAZEM ze statywem. Lorneta w granicach 450-500 z³, a statyw [taki co bêdize pod ni± O.K.] ponad 300z³ z pewno¶ci±...
Jarek, a przecie¿ juz antyqjon poda³ lornetkê, która ma takie parametry i jest za 399 z³.
Czemu wiêc mówisz 'lorneta 450-500z³'?
Nie zmienia to faktu , ze na statyw zostanie raptem 100pln. To nie bêdzie dobry statyw. A jeszcze g³owica do niego...
Pozdrawiam.
no okey.
To proszê podajcie mi sklep i zarazem strone internetow± z takim statywem który by³by odpowiedni.
Najlepiej do 200 z³..
I parametry najlepsze.
Zale¿y mi na konkretach.
Ja równie¿ pozdrawiam :)
Akurat to jest gwint 1/4 cala [1/4"-20]. 3/8" wystêpuje b. rzadko No jasne :) Co¶ mi siê ten numerek popierniczy³ :Boink:
Nie zmienia to faktu , ze na statyw zostanie raptem 100pln. To nie bêdzie dobry statyw. A jeszcze g³owica do niego... True true, i teraz zaczyna siê derylowe "dozbieraj trzy stówki" :lol: Nie czujê siê mocny w statywach foto, ale mo¿e który¶ Sherpa (200?) by wystarczy³ kole¿ance? 600R to ju¿ trochê za drogi biznes.
Edit: Azzurroinfinito, wiesz, jak ju¿ siê zaopatrzysz w sprzêt to bêdziesz teraz pod ¶cis³± kontrol± forumowych zmienników, kto wie, mo¿e bêdziesz nastêpczyni±
dr Rozalii Szafraniec ;) Wieczorkiem co¶ jeszcze napiszê w dziale o zmiennych ;)
Ten post by³ edytowany przez
antyqjon dnia: 18 May 2009 - 17:03
bym siê z chêcia rozejrza³a za statywami:)
tylko pytanie: czy statyw taki mogê kupiæ w sklepie z np. aparatami fotograficznymi..?
typu mo¿e mediamarkt?
hah, taki przyk³ad poda³am ;)
Czy znajde w takim sklepie co¶ takiego?
Edit: dziêki antyqjon :)
zobaczymy co da siê zrobiæ ;)
Ten post by³ edytowany przez
Azzurroinfinito dnia: 18 May 2009 - 17:08
G³owicy wola³ bym nie doradzaæ, bo tu nie za bardzo czujê siê na si³ach. Sam walczê na GoldPhoto YH410 3D-head to lekka g³owica ale przetrzyma³a ze mn± parê naprawdê zapad³ych miejsc w Szwecji, Rumunii i Alpach Szwajcarskich. Jest niemi³osiernie poobijana, obdrapana i generalnie wygl±da jak siedem nieszczê¶æ, ale pracuje. Bez kwikniecia. Nic jej nie zrobi³y ani podtopienia na Rumuñskich bagnach Delty Dunaju ani "dobrodziejstwa" aury za krêgiem polarnym. Jest lekka, kosztuje w ró¿nych miejscach w okolicach 30-40 EUR. Nosi³a 300D z eLk± 70-200 bez problemów. Nosi³a tez refraktor celestrona 102/500 ale juz problemami. Pod lornekê nigdy jej nie wsadza³em, wiêc zmilczê.
Statyw to inna bajka. Tu musisz podj±æ decyzjê, co ty z tym statywem bêdziesz robiæ. Ja w³óczê siê z nim wszêdzie. Musia³em mieæ statyw lekki i odporny. O dziwo ci±gle mam ten sam i ci±gle dzia³a to GoldPhoto YH314 professional tripod. Nie dam sobie jeszcze d³ugo wmówiæ , ze nie by³ to dobry wybór ;) Kosztuje ten klon od 40 do 60 EUR. Fajnie, stania³. Jak go kupowa³em tu wybuli³em na niego chyba ponad 300pln.
Pozdrawiam.
Ps. Tak dla ca³kowitej jasno¶ci. (tu ju¿ niech Ci zmiennicy jednak doradzaj±, ja tylko subiektywn± opiniê wyra¿am teraz) Dla mnie lornetka bez k±towych okularów na statywie to nieporozumienie. Albo ¿uraw (ciê¿kie ustrojstwo) , albo k±towe okulary (droga opcja) albo le¿aczek z pod³okietnikami (nieporeczne to w transporcie) albo gleba i lorneta w ³apach (zimno w ty³ek no i nie do koñca jestem przekonany jak du¿y negatywny wp³yw na oceny zmiennych bêdzie mia³o operowanie lornetk± o takim powiêkszeniu i masie z podpartej ³apki).
Nie zauwa¿y³em,¿e stania³a. To ta sama lorneta.
Co do statywu: nie zgodze sie z Hansem, ¿e tylko lorneta k±towa a jak nie to wy³acznie ¿uraw, le¿ak itd. Tamte rozwiazania te¿ maj± swoje wady. A lorneta k±towa piekna rzecz, ale cenowo to chyba nie w tym w±tku. Nie mieszajmy w g³owie kole¿ance. Statyw foto jest niewygodny, fakt, ale przy obiektach w pobli¿u zenitu. Wszystko co ni¿ej da sie ogladac, pod warunkiem, ¿e statyw ma znaczy zapas wysoko¶ci, a my siedzimy nisko na sto³eczku.
W praktyce wiec statyw FOTO pod 70-tke MUSI mieæ:
- od 160 do 180+ cm wysoko¶ci roz³o¿ony maksymalnie [a i tak je¶li siê da nie wysuwaæ ostatnich segmentów nóg i kolumny do koñca]
-przekroje nóg i kolumny centralnej 26-30mm, nogi najwyzej 3-segmentowe, nigdy 4
-g³owica najlepiej metalowa, wykluczony plastik w przypadku niesymetrycznej kostrukcji typu odwrócona [o 90st. w prawo] litera L w przekroju. Je¶li ju¿ plastikowa, to tylko 2-osiowa a przynajmniej podparta z obu stron na osi podniesienia [profil litery C obroconej w prawo o 90st.] Dobre s± 2-osiowe olejowe g³owice foto/video niektórych statywów Velbona. G³owice kulowe odpadaj± do naszych celów
-ogólna waga statywu spe³niajacego kryteria j. w.[aluminiowy, nogi 3 segmentowe] wyniesie od ok. 2.1kg do 3kg [lub wiecej].
Czy mo¿na taki statyw dostac w Miejskiej Macalni [MediaMarkt, pardon ;) ]? Tak, mo¿na. Aktualnie u mnie w L. siedza tam jeszcze Velbony serii Sherpa [2.1-2.2kg -uwaga, niektóre modele tej serii maj± poni¿ej 160cm i bêd± trochê niewygodne], Velbon D7000 [mam starsza wersje D700, nowy troszkê ró¿ni siê wysokosci±, solidny, 3kg statyw z olejow± g³owic±] jest te¿ nowy produkt Hamy, parametrów nie pamietam, ale rozmiary i przekroje ma zaiste s³uszne, jest te¿ pare innych solidnych statywów [chyba First albo Slik], chocia¿ moze trochê ma³ych je¶li chodzi o wysoko¶æ. Ceny niestety powy¿ej 300z³.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Kryteria poda³em w zasadzie dla statywu, którego nie bêdziesz wozi³a gdzie¶ do szyszkolandii wzorem Hansa albo do ciep³ych krajów, tylko u¿ywa³a pod domem / za miastem itp. Jako podró¿ny to jeszcze te 2-kilogramowe Sherpy ujd±. Ja mam jeszcze taki ma³y VGB 36 wagi chyba 1.6-1.7kg, ale do wygodnego u¿ycia z lornet± 70mm sie nie nadaje. Po prostu kupilem go pod ma³y teleskop-traveller. Poniewa¿ to refraktorek z k±tówk±, statyw mog³ byæ niziutki
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 19 May 2009 - 16:51
Dziêkujê :)
Na pewno sporo mi pomogli¶cie, gdybym mog³a ju¿ bym go kupi³a ;)
Tylko mam jeszcze takie jedno pytanie: czy luneta nie nadawalaby sie do tego lepiej?
S³ysza³am opinie co prawda od osoby, która nie jest do¶wiadczona w tych sprawach, ale tak¿e kupi³a sobie i chwali.
Mogliby¶cie mi napisaæ, co takiego mo¿na obserwowaæ przez lunetê?
Czy spe³nia ona wymagania, co do obserwacji gwiazd zmiennych i mg³awic?
Co na ten temat s±dzicie i co Waszym zdaniem bardziej op³aca siê kupiæ?
:)
...G³owice kulowe odpadaj± do naszych celów... Jarku, jeste¶ ¶wietnym znawc± tematu i polecam Twoje rady kol. Azurroinfinito.
Jednak tutaj wyrazi³e¶ siê zbyt kategorycznie. Na g³owicy Manfrotto horizontal grip action wiesza³em i wieszam ciê¿kie lornety (do 4 kg) i sprawuje siê doskonale:
http://www.pragmatic.com.pl/manfrotto/foto...wice_kulowe.htmhttp://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=16999&hl=
Je¶li dopiero poznajesz niebo, to moim zdaniem lornetka to lepszy wybór. Po pierwsze - gwiazdy w okularze teleskopu s± odwrócone góra-dó³, w lornetce nie. Po drugie, komfort obserwacji obuocznej, nie musisz mru¿yæ jednego oka, zas³aniaæ go pirack± opask± czy inaczej kombinowaæ. Po trzecie (i najwa¿niejsze, je¶li chodzi o gwiazdy zmienne), w lornetce masz bardzo szerokie pole widzenia. Dziêki temu mo¿esz w jednym polu widzieæ zarówno zmienn±, jak i gwiazdy porównania, nie ma konieczno¶ci przenoszenia wzroku z jednej na drug±, co pogarsza jako¶æ oceny. Natomiast oczywiste zalety teleskopu to wiêksza apertura (¶rednica obiektywu/lustra), czyli zbiera wiêcej ¶wiat³a, mówi±c w skrócie, zobaczysz s³absze obiekty. Oczywi¶cie o ile nie porównujemy lornetki 70-tki np. ze Skyluxem, tu wiele wiêcej siê nie wyci±gnie ;) No i drugi plus teleskopu - zmienne powiêkszenie. S± lornetki z wymiennymi okularami, ale to nie mie¶ci siê w Twojej pó³ce cenowej. Aha, i jeszcze jedno, wielu ludzi, którzy jako pierwszy sprzêt kupili jednak teleskop, po jakim¶ czasie i tak zaopatrzyli siê w lornetkê, po prostu dobrze mieæ.
Mg³awice - có¿ - czy w lornetce, czy w teleskopie, te ja¶niejsze bêdzie widaæ, jako ma³e szare mgie³ki i raczej niczego innego siê nie spodziewaj, teleskop w tej klasie cenowej oczywi¶cie siêgnie trochê dalej ni¿ lornetka, ale o ramionach spiralnych w galaktykach zapomnij. Gromady otwarte i kuliste to co innego, teleskop rzêdu 8" (20cm) pozwoli na rozdzielenie gwiazdek w wiêkszych i ja¶niejszych kulkach. Inna rzecz - taki sprzêt aktualnie kosztuje 1399 w Delta Optical, wyje¿d¿amy ponad bud¿et. 6" za 999, a jest to ¶rednica uwa¿ana przez wielu tu na forum za minimum jak chodzi o system Newtona. Kupuj±c lornetkê, nawet z niez³ym statywem, oszczêdzisz w stosunku do tego parê stówek, a je¶li spodoba Ci siê ¶miganie po niebie, szukanie M-ek (ja sam jeszcze nie zaliczy³em wszystkich 110), ocenianie zmiennych tak do 9 mag., to potem mo¿e nadejdzie czas na siêgniêcie dalej :)
Dziêki, dziêki :)
chyba zdecydujê siê jednak na t± lornetkê. :)
Tylko bardzo ¿alujê ¿e nie bêdê mog³a obserwowaæ mg³awic.. To takie piêkne zjawiska.. ;/
No ale có¿, bud¿et mi na to wystarcza i muszê siê z tym pogodziæ.
Jednak¿e s±dzê ¿e nie bêdê ¿a³owa³a. :) Prawdopodobnie ju¿ pod koniec tygodnia jak mi siê uda to zamówiê t± proponowan± lornetkê przez internet.
Nie mam jeszcze co prawda konta, ale mo¿e uda mi siê jako¶ to przyspieszyæ.
Ju¿ siê nie mogê doczekaæ tak w sumie. A póki co mo¿e sobie którego¶ dnia zorganizujê co¶, jakie¶ wyj¶cie, ¿eby poobserowaæ go³ym okiem ;p
~~AzzurroInfinito~~
Je¶li dopiero poznajesz niebo, to moim zdaniem lornetka to lepszy wybór. Po pierwsze - gwiazdy w okularze teleskopu s± odwrócone góra-dó³, w lornetce nie. Po drugie, komfort obserwacji obuocznej, nie musisz mru¿yæ jednego oka, zas³aniaæ go pirack± opask± czy inaczej kombinowaæ. Po trzecie (i najwa¿niejsze, je¶li chodzi o gwiazdy zmienne), w lornetce masz bardzo szerokie pole widzenia. Dziêki temu mo¿esz w jednym polu widzieæ zarówno zmienn±, jak i gwiazdy porównania, nie ma konieczno¶ci przenoszenia wzroku z jednej na drug±, co pogarsza jako¶æ oceny. Natomiast oczywiste zalety teleskopu to wiêksza apertura (¶rednica obiektywu/lustra), czyli zbiera wiêcej ¶wiat³a, mówi±c w skrócie, zobaczysz s³absze obiekty. Oczywi¶cie o ile nie porównujemy lornetki 70-tki np. ze Skyluxem, tu wiele wiêcej siê nie wyci±gnie ;) No i drugi plus teleskopu - zmienne powiêkszenie. S± lornetki z wymiennymi okularami, ale to nie mie¶ci siê w Twojej pó³ce cenowej. Aha, i jeszcze jedno, wielu ludzi, którzy jako pierwszy sprzêt kupili jednak teleskop, po jakim¶ czasie i tak zaopatrzyli siê w lornetkê, po prostu dobrze mieæ.
Mg³awice - có¿ - czy w lornetce, czy w teleskopie, te ja¶niejsze bêdzie widaæ, jako ma³e szare mgie³ki i raczej niczego innego siê nie spodziewaj, teleskop w tej klasie cenowej oczywi¶cie siêgnie trochê dalej ni¿ lornetka, ale o ramionach spiralnych w galaktykach zapomnij. Gromady otwarte i kuliste to co innego, teleskop rzêdu 8" (20cm) pozwoli na rozdzielenie gwiazdek w wiêkszych i ja¶niejszych kulkach. Inna rzecz - taki sprzêt aktualnie kosztuje 1399 w Delta Optical, wyje¿d¿amy ponad bud¿et. 6" za 999, a jest to ¶rednica uwa¿ana przez wielu tu na forum za minimum jak chodzi o system Newtona. Kupuj±c lornetkê, nawet z niez³ym statywem, oszczêdzisz w stosunku do tego parê stówek, a je¶li spodoba Ci siê ¶miganie po niebie, szukanie M-ek (ja sam jeszcze nie zaliczy³em wszystkich 110), ocenianie zmiennych tak do 9 mag., to potem mo¿e nadejdzie czas na siêgniêcie dalej :) Tu masz racjê ja zaczyna³em od teleskopu a i tak pó¼niej skombinowa³em sobie lornetkê bardzo pomocna.
Jak kole¿anka AzzurroInfinito pozna niebo przez lornetkê bêdzie jej ³atwiej startowaæ z teleskopem
Ten post by³ edytowany przez
Alien7101 dnia: 20 May 2009 - 22:38
Przepraszam bardzo. -kole¿anka jestem :)
A na imiê mi Patrycja.
;p
Sorka niedoczyta³em :icon_redface:
Zdzis³aw
Tylko bardzo ¿alujê ¿e nie bêdê mog³a obserwowaæ mg³awic.. To takie piêkne zjawiska.. ;/ Nigdzie nie napisa³em, ¿e nie bêdziesz mog³a ;) Ma³ych szarych k³aczków zobaczysz ca³± masê, jedne s³absze, jedne ja¶niejsze, a je¶li chodzi Ci o takie widoki jak na zdjeciach kolegów z dzia³u astrofoto, to nawet w teleskopie za grube dziesi±tki tysiêcy tak nie bêdzie widaæ.
Ju¿ siê nie mogê doczekaæ tak w sumie. A póki co mo¿e sobie którego¶ dnia zorganizujê co¶, jakie¶ wyj¶cie, ¿eby poobserowaæ go³ym okiem ;p Ja mia³em dzi¶ ¶ledziæ zaæmienie RZ Cas i 68(u) Her, ale cirrus wisi i nic z tego. Bierz sie za betê Lutni jak tylko bêdzie pogoda ;)
Masz racjê.. jak bêdzie pogoda..
Póki co nie za ciekawie, wiêc muszê poczekaæ.. Ale jako¶ to jeszcze wytrzymam :)
No to dobrze, ¿e chocia¿ trochê mg³awic zahaczê:)
Wiêc wczoraj przesz³am siê do MediaMarktu i chcialam siê zapytaæ o te statywy.
Spisa³am sobie ich nazwy i chcia³abym us³yszeæ jak±¶ poradê, czy warto.
Wiêc : 9000 slik, 6600 slik, camlik tp 2800 i hama-star pro59.
Nie jetsem pewna czy spisa³am ospowiednie informacje.
Proszê o porady, a najbardziej kierujê s³owa do antyqjona, ktory najbardziej pomogl mi w wyborze lornetki:)
P.S. Ju¿ dokona³am wyboru. Tak kupiê tamt± lornetkê :)
je je je!
kupi³am i ju¿ mam cudo :)
serio du¿a siê wydaje, ale mi siê podoba !
juz nie mogê siê doczekaæ kiedy bêdê mog³a j± wypróbowaæ.. :)
~~happy AzzurroInfinito~~
:)
...Potrzebny jest jeszcze L-adapter, taki kawa³ek blaszki zgiêtej pod k±tem prostym, z jednej strony z otworem, z drugiej ze ¶rub±. Wygl±da to mniej wiêcej tak: adapter. ... Zgadzam siê, ¿e to powinien byæ jak powy¿ej napisano kawa³ek blaszki zgiêtej pod k±tem prostym. Ale to co jest w linku, to chyba jest plastikowy adapter bardzo kiepskiej jako¶ci. Takiego nie kupuj, bo on jest bardzo ma³o sztywny, szczególnie je¶li chodzi o ruchy skrêtne. Naci±³em siê na takie ustrojstwo, które kompletnie nie sprawdza siê nawet w przypadku lekkiej lornetki 10x50. Radzê kupiæ jaki¶ rzeczywi¶cie metalowy adapter w takim mniej wiêcej stylu:
http://www.astrokrak.pl/images/l-duzy.jpg
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl