Lustro home made 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

mam takie pytanko, czy kto¶ wykona³ samemu lustro? czy móg³by mnie NAMÓWIÆ do tego? ci±gle siê waham - mam obawy. Na niektórych stronach czytam, ¿e jest to nietrudna sztuka na innych ¿e jednak trudna. Interesuje mnie lustro ok 150mm sferyczne. No i tak siê zastanawiam czy koszty jego "wyprodukowania" nie bêd± zbli¿one do cen luster wykonanych przez fachowców. Chcia³bym jednak wykonaæ teleskop od podstaw - chyba najbardziej cieszy cz³owieka dzie³a stworzone w³asnymi rêkoma. Dziêki .... pozdrawiam...



Ja szlifujê proszkiem nr. 800. Idzie dobrze ale cos ¼le chyba z moim kr±¿kiem szklanym co chwilê wychodzi kolejny mikro - b±bel. Nie wiem co z niego bedzie. Je¿eli mogê to gor±co zachecam. Fajna zabawa tylko trzeba sie z tym jak z jajkiem obchodziæ bo przez moj± nieuwagê musia³em zaczynaæ 2 razy od pocz±tku. :roll:

Pozdrawiam Pitter

Krótko: warto, warto, warto.............samemu wykonaæ lustro !!!
Takiej satysfakcji nie da Ci kupno gotowego lustra( lub ca³ego teleskopu).

95 do 100% prac mo¿na wykonaæ w warsztaciku domowym. Nale¿y tylko "przeliczyæ" w³asne mo¿liwo¶ci.

Chc±c mieæ naprawdê dobr± OPTYKÊ (a o "to" w tym sprzêcie chodzi) - nie zrobisz wszystkiego w warunkach domowych (napylenie(aluminizacja) odbywa siê w specjalnych komorach pró¿niowych).
Mo¿na "podejmowaæ" obserwacje na "go³ym" ( nie aluminizowanym) lustrze.
Sam to robi³em przed wys³aniem do P.Poruczki z W-wy.

Tak, zgadza siê, jest sporo k³opotów i "zabawy" z wykonaniem, ale nie jest to a¿ takie trudne i nie niemo¿liwe.
Nie wahaj siê. ¦mia³o podejmij WYZWANIE.

Teoretycznie wygl±daæ "to" mo¿e jako bardzo skomplikowany proces : te wykresy, obliczenia, "md³a" teoria, itp.
W praktyce, przy zachowaniu konsekwencji, "samozaparcia", dok³adno¶ci oraz ustalonych regu³ i zasad ( np. ze stronki Janusza Wilanda http://www.astrojawil.pl/jazzz.htm) jest to w miarê proste,
Ale..............zaznaczam BARDZO pracoch³onne.
Pomocnym( wrêcz podstawowym i nieodzownymi) s± programy autorstwa Janusza , pt.: teleskop_jawil wykonany jako arkusz Exela ( do zci±gniêcia z Janusza strony) oraz NEWTON.
Bez "zbêdnych" obliczeñ( wykonuj± to ww programy) mo¿na zaplanowaæ g³ówne parametry lustra, wielko¶æ diafragm, d³ugo¶æ tubusa, parametry lusterka wtórnego , itp..

Pomocne s± równie¿ publikacje:
-Biblioteka Uranii nr 2 -"Amatorski teleskop zwierciadlany" autorstwa A.Rybarski
i K.Serkowski z 1990 roku,
-"Szlifowanie zwierciade³" P.T.Kozara,
(posiadam ww publikacje w wersji elektronicznej, w wypadku gdyby¶ nie znalaz³ w necie, s³u¿ê pomoc±).

Od strony finansowej, to .....................nie ma siê nad czym zastanawiaæ.

P³ytê szklan± wielko¶ci 40x40cmx18mm zakupi³em w Tarnowie za 20 z³.
Z niej wyci±³em 2 kr±¿ki( lustro i matryca) o ¶redn. 16 cm i zosta³ mi materia³ jeszcze
na 2 kr±¿ki 22- 25 cm-we. Proszki( korborund i ró¿ polerski) otrzyma³em "gratis" w hutach szk³a - po odpowiednim przedstawieniu mojego "problemu".
Trzeba sporo pracy w³ozyæ w wyciêcie kr±¿ków, szlifowanie, wykonanie polerownika, polerowanie i figuryzacjê. Trawaæ to mo¿e tygodniami ( zale¿y ile czasu i zaanga¿owanie jakie siê temu po¶wiêca dziennie).
Ja zaczyna³em od podstaw, nie maj±c NIC.
Dosz³y problemy:
- jakie szk³o wybraæ - Float czy Pyrex i czy w³a¶ciwe dostanê w moim rejonie,
- czym i jak wyci±æ kr±¿ki (nie ka¿dy szlifierz wykonuje taka us³ugê- w Tarnowie takowego
nie znalaz³em)),
- jak i z czego wykonaæ "urz±dzenie" do wycinania
- gdzie "dostaæ" korborund w wystarczaj±cej ilo¶ci i numerach,
- jak wykonaæ dobre( obrotowe)stanowisko pod szlifowanie, itd. , itd,
-..............................
-..............................
- na koniec : jak poprawnie wykonaæ nó¿ Foca do figuryzacji i nauczyæ siê samef figuryzacji.

Jak widzisz "problemów" jest sporo.

Oczywi¶cie mo¿na kupiæ gotowe kr±¿ki (matryca + lustro) i rozpocz±æ szlifowanie.
Ale to ju¿ koszt ( o tej ¶rednicy) oko³o 90-140 z³.
- figuryzacja przeprowadzona przez fachowca - koszt od 50-150z³
(w zale¿no¶ci od "stanu" dostarczonego , wypolerowanego lustra i o ile nie zrobisz tego
sam),
- aluminizacja - koszt od 30 - 180z³( nie da siê samemu zrobiæ w warunkach domowych).

Dolicz koszty przesy³ek od 10-35 z³ za przesy³kê.

Tak, ¿e przelicz koszty sam.
W efekcie : samodzielne wykonanie lustra jest wiele, wiele tañsze.
W efekcie : samodzielne wykonanie TELESKOPU typo Newton, jest o wiele mniej kosztowne.

W³o¿ony wk³ad "w³asnej pracy" jest niewymiernym do satysfakcji z samodzielnie wykonanego lustra, ale ¿eby to doceniæ nale¿y je samemu wykonaæ.

Mam "skromn±" zas³ugê w wykonywanym przez Pittera lustrze( post wy¿ej) -
po konsultacjach zdecydowa³ siê SAM wykonaæ zwierciad³o i CHWA£A mu.
S³u¿y³em mu rad± i materia³ami.
Piotrze - nie zra¿aj siê i dokoñcz dzie³a.

Pamiêtaæ nale¿y, ¿e jak wykona siê zwierciad³o, to reszta w budowie teleskopu to "piku¶"
( tak uwa¿am).
Nale¿y równie¿ i g³ównie pamiêtaæ o tym, ¿e OPTYKA jest najwa¿niejsza

Dzisiaj CIESZÊ SIÊ obrazami z w³asnorêcznie wykonanego teleskopu. WARTO BY£O.
I postanowi³em , ¿e nied³ugo podejm± kolejne wyzwanie z oko³o 20 cm lustrem.

Zostaje kwestia podj±cia DECYZJI
- czego Ci ¿yczê.
Pozdrawiam

Ja te¿ gor±co namawiam, szlifuj i poleruj bo to kawa³ mêskiej przygody wymagaj±cej my¶lenia i "trochê" samozaparcia, zacz±³em sam wiele lat temu w epoce powrotu Halleya, piêkny to by³ rok 1985 od samomodzielnego szlifowania luster 13 i 17cm a teraz po latach prowadzê dobrze prosperuj±c± firmê astronomiczn±, jestem szczê¶liwym cz³owiekiem bo robiê to co naprawdê lubiê czyli zajmujê siê astronomi± zarówno jako hobby jak i w pracy zawodowej :salu: :lol: :lol: :lol:



Takiemu to dobrze :D :D :lol:


...
Jednemu siê uda, drugiemu nie !

Zreszt± jak chcesz to sobie spróbuj. Sam siê pó¼niej przekonasz ¿e wyjdzie "dupa", nie teleskop. Mojemu koledze te¿ sie nie uda³a ta sztuka. I znam jeszcze kilka takich osób...


Kolego Jap, je¿eli masz czas i chêci to bierz siê do roboty. Sam nie szlifowalem nigdy lustra, ale sporo o tym czyta³em i wydaje mi siê, ¿e je¶li siê do tego naprawe przy³o¿ysz osi±gniesz to do czego zmierzasz - otrzymasz dobrej jako¶ci lustro. Na forum jest kilka osob, ktorym ta sztuka siê uda³a, wiêc kolego Binocooler nie zak³adaj z góry, ze cala praca pojdzie na marne :?

-> Do Binocoolera : A tak odno¶nie Twojego kolegi, to mo¿e nie przy³o¿y³ siê zbytnio do tej pracy i skutek byl taki jaki by³, czyli jak Ty to napisa³e¶ "dupa" :?

Pozdrowienia:
-Pawe³


No nie wiem czy bêdziesz siê tak cieszy³ je¿eli na koñcu pracy nad telepem, oka¿e siê ¿e nic normalnie przez niego nie widaæ i co¶ siê rozlatuje. Mo¿na wpa¶æ w deprechê nawet. I nie ma co siê tu unosiæ dum±, ¿e "Ja to potrafiê zrobiæ sam".

A patrzy³e¶ przez teleskop Madolo :?: Obrazy daje piêkne - sprawdzi³em. Je¿eli siê przy³o¿ysz to da siê zrobiæ dok³adne lustro tego najlepszym przyk³adem jest MADOLO.
Jak siê ma 2 rêce i du¿o checi NA PEWNO SIÊ DA trza chcieæ. Je¿eli jednej osobie siê uda³o to mi te¿ - je¿eli tak siê podejdzie do ka¿dej sprawy w ¿yciu to wszystko siê uda, pomijam to, ¿e mo¿e to zaj±æ du¿o czasu. Prawda jest taka samo sie nie zrobi, ale jak masz trochê wolnych finansów to warto zaryzykowaæ.

Ja mam raczej 2 lewe rêce, ale ju¿ koñczê szlifowanie. Zawód pojaiwa siê wtedy gdy ju¿ ma siê lustro niemal wyszlifowane i przez nieuwage utr±ci siê kawalek szk³± albo jakis paproch dostanie siê miêdzy matrycê i lustro. Wtedy trzeba od nowa. Ja tak mia³em 2 razy dlatego ze szlifowaniem meczê siê juz 3 tydzieñ 8) Dzisiaj ogl±da³em lustro i zosta³y mi 3 mikro - dziurki do wyszlifowania. :roll:

Podsumowuj±c: je¿eli mój przysz³y telskop pokaze mi niebo takie jak w teleskopie MADOLO to bêdê bardzo zadowolony, i zostaje niekwesiotnowana satysfakcja zrobienia czego¶ swoimi rencami :wink:

Pozdr. Pitter

Zgadza siê, to zadanie dla ludzi inteligentnych i maj±cych sporo wolnego czasu na swoje hobby i samozaparcia w tym co robi± :salu:
Cel osiagn± tylko wytrwali, jak to zwykle to w ¿yciu bywa 8)

A u mnie w³a¶nie z wolnym czasem jest na razie dobrze (mam nadziejê, ¿e nied³ugo) bo obecnie skoñczy³em studia i poszukujê pracy. A ¿e znale¼æ j± jest ciê¿ko trzeba jako¶ wolny czas zagospodarowaæ. Co do precyzji to wydaje mi siê, ¿e nie powinienem mieæ problemów - innym moim hobby jest elektronika - wykonywanie skomplikowanych uk³adów elektronicznych nauczy³o mnie cierpliwo¶ci i precyzji. :rr:
I w³a¶nie te hobby jako pierwsze pozwoli³o mi siê cieszyæ stworzonymi w³asnymi rêkoma urz±dzeniami - to na prawdê fajne uczucie.
Z materia³ami dotycz±cymi szlifowania zamieszczonymi w necie ju¿ siê zapozna³em.
Dziêkujê wszystkim za porady i mknê czymprêdzej po szk³o!

je¿eli nie porwies siê na co¶ zbyt skomplikowanego (np du¿e parboloidalne itp)na pocz±tek i nie bêdziesz siê spieszy³ i chadza³ na skróty to z pewno¶ci± Ci siê uda

Samodzielna budowa teleskopu to sprawa nie na jeden tydzieñ. Sam siê o tym przekona³em. Po znalezieniu kilku stron internetowych z opisami budowy teleskopu zacz±³em realizowaæ swój plan. Kupi³em 2 p³yty szklane grubo¶ci 19mm z których wyci±³em dwa blanki. Najpierw próbowa³em to wycinaæ jakim¶ przerobionym garnkiem o ¶rednicy 155mm, ale szybko zrezygnowa³em, bo po odciêciu dna z okr±g³ego garnka zrobi³o siê jajo. Pó¼niej wykona³em przyrz±d do wycinania na bazie rysunków ze strony Janusza Wilanda. Dzia³a³ ok. Dwie p³yty wycina³em oko³o 3,5godz. u¿ywaj±c proszku chyba nr 60.
Pó¼niej zrobi³em sobie blat z dwóch sklejek o grubo¶ci 30mm do szlifowania. Szlifowanie zajê³o mi chyba tydzieñ (1-2godz. dziennie - ¿eby siê za szybko nie znudzi³o) Dojecha³em tak do proszku nr 1200 i w zasadzie lustro mam przygotowane do polerowania. Niestety z braku czasu wstrzyma³em prace na d³u¿szy okres, pó¼niej kilkakrotnie próbowa³em zrobiæ polerownik, ale wychodzi³y mi na nim ci±gle jakie¶ b±ble. W miedzy czasie w wyniku przyp³ywu gotówki zamówie³m lustro 170/1190 u p. Poruczko. Teleskop to nie tylko lustro , ale te¿ dobry szykacz, okular i monta¿ - a to wszystko kosztuje. Pomimo ¿e sam swojego lustra nie zrobi³em wcale nie uwa¿am ¿e pope³ni³em b³±d nie koñcz±c prac nad nim. Przecie¿ liczy siê efekt koñcowy, a ja taki osi±gn±³em i pozna³em przy okazji technikê szlifowania, kilka wzorów i mia³em przede wszystkim odpowiednio d³ugi czas na przemy¶lenia i zapoznanie siê z niebem.
W obecnej chwili rozkoszujê siê widokami DS i innymi, podczas gdy nieskoñczone lustro czeka na dalsze prace.
Pozdrawiam S³awek

Dobrze siê sta³o, ¿e odkry³em te forum 8) . Mam nadziejê, ¿e w przypadku wyst±pienia problemów podczas pracy nad teleskopem znajdê tu fachowe porady. Za szlifowanie zabiorê siê na 100% gdy tylko zdobêdê szk³o, a co z tego wyjdzie - zobaczymy.

Madolo! a sk±d bierze siê a¿ taka rozbie¿no¶æ cen aluminizacji??? :shock: Chyba bêdê musia³ odnowiæ znajomo¶ci z pewnym drkiem z politechniki - przeprowadzali¶my kiedy¶ aluminizacje na laborce, tote¿ mo¿e jako¶ da siê to za³atwiæ. :roll:

Ró¿nica w cenach aluminizacji lustra bierze siê z :
- ¶rednicy lustra - nie napisa³e¶ jakiej ¶rednicy masz zamiar wykonaæ lustro;
w przybli¿eniu (z regu³y) "przelicza siê" ¶rednicê na "z³ocisze", np lustro
150cm to 150z³.
Dalej bêdê siê "posi³kowa³" t± wielko¶ci± lustra.
- ceny ustalonej przez wykonawcê aluminizacji, w Astrokraku oko³o 180z³, w QuasarPJ
( lub Janusz Wiland) - 150z³, u Pana Sochy( i tu nie ma regu³y) za lustro 140cm - 30z³(
wiem z prywatnej korespondencji z jednym z forumowiczów, który w³asnie tam "napyla³").

Warto wiedzieæ, ¿e przed umieszczeniem w komorze, ka¿dy z tych fachowców, sprawdzi powtórnie posiadane lustro. W razie b³êdów w figuryzacji("niesferyczno¶ci", niedok³adnej paraboli) zostanie ono przez niego poprawione. Niestety ta "us³uga" równie¿ kosztuje i to nie ma³o , w zale¿no¶ci od "wad" lustra( kwoty od 50-200z³).
Ale podstaw± teleskopu jest DOBRA OPTYKA - i o to tu chodzi.
Pozdrawiam

PS. Ju¿ dzia³a: http://republika.pl/astromad/ - choæ jeszcze w "przebudowie"

p. Pawe³ Socha podobno nie utwardza pow³oki... tak s³ysza³em, dlatego tak tanio.


Ró¿nica w cenach aluminizacji lustra bierze siê z :
-  ¶rednicy lustra - nie napisa³e¶ jakiej ¶rednicy masz zamiar wykonaæ lustro;  
  w przybli¿eniu (z regu³y) "przelicza siê" ¶rednicê na "z³ocisze", np lustro  
  150cm to 150z³. ...

 -  ceny ustalonej przez wykonawcê aluminizacji, w Astrokraku oko³o 180z³, w QuasarPJ
  ( lub Janusz Wiland) - 150z³, u Pana Sochy( i tu nie ma regu³y) za lustro 140cm - 30z³(  
  wiem z prywatnej korespondencji z jednym z forumowiczów, który w³asnie tam "napyla³").

Warto wiedzieæ, ¿e przed umieszczeniem w komorze, ka¿dy z tych fachowców, sprawdzi powtórnie posiadane lustro. W razie b³êdów w figuryzacji("niesferyczno¶ci", niedok³adnej paraboli) zostanie ono przez niego poprawione. Niestety ta "us³uga" równie¿ kosztuje i to nie ma³o , w zale¿no¶ci od "wad" lustra( kwoty od 50-200z³)....


Co do pierwszej kwesti to chcia³bym znale¿æ wykonawcê na us³ugowe parowaniue lustra 150cm ¶rednicy za 150 z³ :lol: :lol: :lol:

Co do drugiej kwestii to zmycie starej warstwy, czyszczenie powierzni, naparowanie i utwardzenie lustra 150mm kosztuje u nas oko³o 100 z³ i 140 z lusterkiem wtórnym w komplecie.

Trzecia kwestia to ju¿ zupe³ny niewypa³ bo nikt z "pró¿niaków" nie bada i nie figuryzuje luster, im siê p³aci za po³o¿enie dobrej warstwy a o figuryzacji raczej nie maj± bladego pojêcia nie wspoominajac o jej kosztach stasnowi±cych zwykle do 80% warto¶ci lustra.

Proszê raczej nie wypowiadaj siê w kwestiach o których masz jedynie mgliste pojêcie bo potem wiêcej jest prostowania i uzupe³nieñ ni¿ po¿ytku z takiej wypowiedzi :?

Komentarz Janusza :
"Co do pierwszej kwesti to chcia³bym znale¿æ wykonawcê na us³ugowe parowaniue lustra 150cm ¶rednicy za 150 z³ :lol:

Co do drugiej kwestii to zmycie starej warstwy, czyszczenie powierzni, naparowanie i utwardzenie lustra 150mm kosztuje u nas oko³o 100 z³ i 140 z lusterkiem wtórnym w komplecie.

Trzecia kwestia to ju¿ zupe³ny niewypa³ bo nikt z "pró¿niaków" nie bada i nie figuryzuje luster, im siê p³aci za po³o¿enie dobrej warstwy a o figuryzacji raczej nie maj± bladego pojêcia nie wspoominajac o jej kosztach stasnowi±cych zwykle do 80% warto¶ci lustra.

Proszê raczej nie wypowiadaj siê w kwestiach o których masz jedynie mgliste pojêcie bo potem wiêcej jest prostowania i uzupe³nieñ ni¿ po¿ytku z takiej wypowiedzi"

*

Januszu , nie wiem, co Ciê tak "poruszy³o". Mój poprzedni post, jak i poni¿szy komentarz nie mia³/ma na celu w jakikolwiek sposób " obna¿aæ" dzia³alno¶ci Twojej czy innej firmy. Wynika/³ bardziej z mojego, praktycznego zorientowania siê w cenach tych us³ug.
"Jap" siê mnie pyta - wiêc udzielam odpowiedzi - popart± osobistymi do¶wiadczeniami.

Faktem, ¿e to Ty jestes fachowcem z kilkuletnim sta¿em i do¶wiadczeniami w tej dziedzinie
i "PRAKTYKÊ" wolê powierzyæ takim jak Ty - fachowcom( w dobrym tego s³owa znaczeniu).
Natomiast moje wiadomo¶ci na ten temat(procesu aluminizacji) s± zdecydowanie teoretyczne- z czystej ciekawo¶ci(teoretycznie) zapozna³em siê z tym procesem.
Tak, przy okazji, to naprawdê ciê¿ko znale¶æ na necie co¶, szczegó³owego na temat technologii aluminizacji.
Ale, wydaje mi siê, ¿e Tobie w Twej rypo¶cie nie o "to" chodzi³o :wink: ,
(mo¿e ja Ciê ¼le rozumiem).

Moje "rozwa¿ania" odno¶nie "rozbie¿no¶ci" cen ( o które pyta³ "Jap") wynikaj±
z w³asnego doswiadczenia, gdy¿ te¿ mia³em dylemat gdzie NAJLEPIEJ( pod wzglêdem JAKO¦CI) i w miarê tanio "napyliæ" lustro.

A teraz do sedna sprawy:
Jak to ³adnie nazwa³e¶ :D

Kwestia pierwsza :
- np. Jerzy Poruczko lub Janusz Wiland - z pryw. maili i z "faktycznego" napylenia lustra u Jerzego wiem ,¿e u nich jest to w³a¶nie tak(praktycznie i realnie) przeliczane: "¶rednica" lustra na "kwotê" us³ugi. O czym wcze¶niej informuj± klientów.
Innych "ofert" w tej cenie Ci nie podam , bo nie znam.

Podana cena "us³ugi" u Ciebie ( mo¿e to Ciê poruszy³o??? :D ) pochodzi od :...................samego Ciebie : podczas osobistej wizyty w Twojej siedzibie firmy(koniec maja br. - zakup okularów), udzieli³e¶ mi w³a¶nie takiej "cenowej"odpowiedzi.
Cenê u P.Sochy t³umaczy komentarz ByZone( nie wiedzia³em o tym).

Kwestia druga:
Je¶li, jest tak jak napisa³e¶, cytujê fragm.:
"zmycie starej warstwy, czyszczenie powierzni, naparowanie i utwardzenie lustra 150mm kosztuje u nas oko³o 100 z³ i 140 z lusterkiem wtórnym w komplecie".
To dlaczego klientowi z Tarnowa(mi) , za samo "napylenie" lustra sugerowa³e¶ cenê 180z³??? skoro"tyle czynno¶ci w jednym" kosztuje oko³o 100 z³ jak obecnie podajesz.
Oczywi¶cie, mo¿esz zaprzeczyæ, tej podanej "cenie" - ¶wiadków nie by³o( oprócz tego klienta -"go¶cia" w kombiniezonie s³u¿b miejskich, co pyta³ siê o teleskop - oferowa³e¶ ten,komisowy, le¿±cy w pudle po lewej stronie od lady, przy ¶cianie za lunetami, za chyba 4 tysiaki - co mnie wogóle nie obchodzi³o)
Jak by¶ mnie dodatkowo poinformowa³, ¿e z "napyleniem" dostanê jeszcze wtórne i za tak± "kasê" - wybór by by³ tylko jeden : Astrokrak.

Kwestia trzecia:
- napewno "pró¿niacy" tego nie robi± i tu masz racjê :D .
Jednak ¿aden z "pró¿niaków" ( jako¶ jeszcze nie "spotka³em" ofert???), nie "afiszuje siê".
Jest to Wasza "s³odka tajemnica" - biznes to biznes - nikt nie powinien mieæ w±tpliwo¶ci.
Lustra, pe³ni zaufania My Klienci, wysy³amy do Was( Ciebie, Janusza W., Jerzego P.,
i innych), bo tak± us³ugê macie w ofertach.
Nasz± powinno¶ci± jest oceniæ gdzie dobrze zostanie to wykonane i za jaka kwotê.
-
Raczej chodzi³o mi o "POZYTYWNY" wyd¼wiêk" tej "kwestii",tzn. : je¶li ja wysy³am do Ciebie lustro do napylenia, to jako fachowiec( ju¿ nie z "obowi±zku", ale z w³asnej inicjatywy lub nawet z ciekawo¶ci i satysfakcji), powiniene¶ sprawdziæ, jak klient wykona³ "sferê" czy "parabolê".
O ewentualnych "b³êdach i wadach" lustra(przed napyleniem) informujesz klienta - czy godzi siê na "poprawê" i dodatkow± zap³atê - kolejna zasada i aby nie by³o pó¼niejszych "niedomówieñ".
Czy¿ nie tak powinno byæ???. I tu.......... CHWA£A tym fachowcom, co tak robi±:salu:
Uzyskaæ lustro "IDEALNE" w warunkach domowych to rzecz bardzo trudna -
ale nie niemo¿liwa.
Dlatego , mimo w³asnego wielokrotnego sprawdzania i osobistego zaanga¿owania w samodzielne wykonanie lustra, nie wszystko do koñca "wychodzi" jak by sie chcia³o.
W tej sytuacji zdajemy siê" na Was - fachowców, w koñcowym procesie wykonania, maj±c ¶wiadomo¶æ dop³at.
To co dla mnie wydaje siê w³a¶ciwe, w oczach fachowca takowym nie musi byæ.

Ale, jesli ja wysy³am lustro, np. do Ciebie i "liczysz" je tylko jako "sztuka wsadu" do komory, to wybacz ...... bez komentarza!!!
Jak to napisa³em , nic nie jest za darmo, i za tê us³ugê( dodatkowej figuryzacji)
nale¿y siê (Tobie czy komu¶ innemu) zap³ata i raczej ma³o osób by to negowa³o.

To by by³o tyle w gwoli odpowiedzi na Twoje kwestie.
*
Cytat: "Proszê raczej nie wypowiadaj siê w kwestiach o których masz jedynie mgliste pojêcie bo potem wiêcej jest prostowania i uzupe³nieñ ni¿ po¿ytku z takiej wypowiedzi".

1. Nigdy, prowadz±c przez 5 lat firmê komputerow±, NIGDY - nie wypomina³em Klientowi, ¿e ma , cyt:"mgliste pojêcie" ( czy jakiekolwiek), np. o sprzêcie IT( inaczej, jak to sugerujesz (i ja to tak odbieram), ¿e jest "g³±bem").
Uwa¿am, ¿e brak wiadomo¶ci u Klienta na dany temat nie powoduje, ¿e "przestaje" byæ Klientem i/a wrêcz przeciwnie - nale¿a³oby to "delikatnie przemilczeæ"
i "ukierunkowaæ"klienta - w³asnymi radami i uwagami popartymi do¶wiadczeniem.
Czego niestety nie uczyni³e¶ w wypowiedzi na mój post, ani nie czynisz tego w odpowiedziach na inne posty forumowiczów - "pocz±tkuj±cych" astroamatorów , stosuj±c podobne , jak w moim przypadku - "uwagi".

Zamiast uzywaæ "obra¼liwego jêzyka", proponowa³ bym, spo¿ytkowaæ to na opracowanie "posta" dla wiadomo¶ci ogó³u forum , np., na temat "technologii" aluminizacji - wiele spraw by sie wtedy wyja¶ni³o.
Wiem, jeste¶ osob± konkretn± i rzeczow±, ale nie zwalnia Ciê to od zachowania
i uszanowania zasad panujacych na forum.

2. W Twojej wypowiedzi druga kwestja sama w sobie siê wyklucza oraz "k³uci siê"
z pierwsz± !!! w temacie, np. cen

Jeste¶my tylko lud¿mi - SZANUJMY siê i traktujmy jak ludzie :Beer:

Pozdrawiam

PS. Czy posiadasz obecnie w ofercie okular Plossla 6mm 1 1/4" i jaka aktualna jest cena???

Odpowiem tylko na PS ¿e jeszcze s± 6 mm Plossle Antaresa po 105 z³ bo resztê ju¿ wyja¶ni³e¶ :wink: i szkoda do tego wracaæ.
Jako fachowiec klienta z powierzonym lustrem zwykle pytam, naparowaæ, zbadaæ czy sfiguryzowaæ oraz zwykle podajê orientacyjne ceny us³ug :salu:

Ps. Z tego co pamiêtam pyta³e¶ mnie o cenê naparowania lustra 250mm i otrzyma³e¶ odpowied¼ 180 z³, aby unikn±æ takich nieporozumieñ na przysz³o¶æ trzeba ustaliæ oficjalny cennik i bêdzie po problemie :Beer:

Januszu :
Czy uwa¿asz, ¿e moje zapytanie Ciebie o cenê "napylenia" 250mm lustra,
maj±c li tylko do aluminizacji w³asne, 155mm - mia³oby jaki¶ sens ???.

Dobra - koniec, basta :salu: :Beer:

PS. Dziêki za wie¶ci w sprawie okularu - jeszcze w tym tygodniu zamówiê, ewentualnie
"odwiedzê" Ciê.
Pozdrawiam

Madolo! zeby¶cie siê tylko za bardzo nie pobili w Krakowie z Januszem :wink: bo bêdê musia³ przej±æ jego firmê :D (Moje imiê i pierwsza litera nazwiska siê zgadza to mo¿e siê nikt nie kapnie :lol: ). Mo¿e lepiej zamów przez pocztê bo Janusz bêdzie mia³ wycelowanych na ciebie tubusów nie koniecznie z ich pierwotnym wyposa¿eniem :vikin:

Pozdrowienia Janusz P. (Jap)

Witam imiennika ale na razie nie planujê wspólnika, co najwy¿ej do :Beer:


Madolo! zeby¶cie siê tylko za bardzo nie pobili  w Krakowie z Januszem :wink: ......................

JaP - nie ma obawy.
Gentlemen`i za³atwiaj± takie sprawy przy pomocy :D i "bia³ej rêkawicy".
Wybór "broni" bêdzie nale¿a³ do Janusza :
- na tubusy ...... je¿eli Janusz nie przywlecze tej 350`ki
( fotka w avatarze Janusza) - to napewno wygram ze swoim 160-cio cm) :Cheers:
- :Beer: - no, tu.... mo¿e siê okazaæ, ¿e mam "s³absz± g³owê" :Cry:

Pozdrawiam

Janusz! Ja nie chcê byæ Twoim wspólnikiem, ja PRZEJMUJE TWOJ¡ FIRMÊ (po spotkaniu z Madolo oczywi¶cie) :lol: !

Madolo, szuka³em tych ksi±¿ek w necie ale jako¶ dziêki Google nie znalaz³em. Je¶li nie jest to dla Ciebie problemem proszê o przes³anie mi tych pozycji na maila - japsystem@wp.pl

mam nadziejê, ¿e znajdê tam co¶ poza informacjami opisanymi na stronie astrojawila.
Z góry dziêkujê...

Acha, i jeszcze jedno - gdybym na pocz±tek (tak dla sprawdzenia optyki telepa) napyli³ lustro bez warstwy ochronnej na politechnice (doktorek powinien siê zgodziæ bo mnie lubi³ :twisted: ), czy mia³oby to sens? Jak d³ugo taka warstwa by wytrzyma³a? Czy mija siê to z celem i od razu zrobiæ to odpowiednio? I czy mo¿na to jako¶ pó¼niej oczy¶ciæ przed prawid³owym napylaniem?

I pytanko do Janusza - czy zbyt ma³a pró¿nia znacz±co pogorszy jako¶æ lustra? (na laborce co¶ pompa troszkê szwankowa³a)

Madolo, piszesz, ¿e na pocz±tku mo¿na prowadziæ obserwacjê bez napylania - zno¶nie widaæ?

JaP - nie przesz³y mailem, ale odbierz pocztê :D

Dla zainteresowanych w³asnym wykonaniem(szlifowaniem) lustra podajê link do tych ww
i innych publikacji:

http://astroexlibris.webpark.pl/

Pozdrawiam


Janusz! Ja nie chcê byæ Twoim wspólnikiem, ja PRZEJMUJE TWOJ¡ FIRMÊ (po spotkaniu z Madolo oczywi¶cie) :lol: !

Madolo, szuka³em tych ksi±¿ek w necie ale jako¶ dziêki Google nie znalaz³em. Je¶li nie jest to dla Ciebie problemem proszê o przes³anie mi tych pozycji na maila - japsystem@wp.pl

mam nadziejê, ¿e znajdê tam co¶ poza informacjami opisanymi na stronie astrojawila.
Z góry dziêkujê...

Acha, i jeszcze jedno - gdybym na pocz±tek (tak dla sprawdzenia optyki telepa) napyli³ lustro bez warstwy ochronnej na politechnice (doktorek powinien siê zgodziæ bo mnie lubi³  :twisted: ), czy mia³oby to sens? Jak d³ugo taka warstwa by wytrzyma³a? Czy mija siê to z celem i od razu zrobiæ to odpowiednio? I czy mo¿na to jako¶ pó¼niej oczy¶ciæ przed prawid³owym napylaniem?  

I pytanko do Janusza - czy zbyt ma³a pró¿nia znacz±co pogorszy jako¶æ lustra? (na laborce co¶ pompa troszkê szwankowa³a)

Madolo, piszesz, ¿e na pocz±tku mo¿na prowadziæ obserwacjê bez napylania - zno¶nie widaæ?


Niska pró¿nia spowoduje utlenianie atomów glinu zanim dolec± do lustra i mo¿emy mieæ potem powa¿ny problem ze zmyciem takiej skiepszczonej warstwy bo tlenek glinu w niczym siê normalnie nie chce rozpuszczaæ i trzeba stosowaæ bardzo agresywne ¶rodki co grozi naruszeniem powierzchni szk³a.
Ka¿de mycie ³ugiem starego aluminium wi±¿e siê z wychodzeniem nowych mikrorysek, z powodu hydrolizy szk³a w ³ugu, czêsto amatorskie, kiepsko polerowane lustro raz naparowane i zmyte po drugim naparowaniu wyglada jakby go kto¶ czy¶ci³ wycieraczk± z piachem bo wychodz± wszystkie mikrorysji i mikropêkniêcia w szkle, których delkwent nie usun±³ odpowiednio d³ugim polerowaniem jak na profesjonalnej polerce z napêdem silnikowym, tam godzina polerowania d³u¿ej to standart i nie problem bo maszyna siê nie mêczy poleruj±c sfery :shock:


jestem szczê¶liwym cz³owiekiem bo robiê to co naprawdê lubiê czyli zajmujê siê astronomi± zarówno jako hobby jak i w pracy zawodowej
Bardzo gratulujê! Te¿ BY£EM szczê¶liwy gdy wreszcie trafi³em do firmy komputerowej. Potem zosta³em jej prezesem i... zaczê³y siê pieriepa³ki z fiskusem. Wygranie sprawy w NSA trwa trzy lata :( (które trzeba jako¶ przetrwaæ ¿eby odzyskaæ pieni±dze).
Szczerze ¿yczê ¿eby przypadkiem nie w tê stronê zboczy³y Twoje, Januszu, troski! :Beer:

Dlatego te¿ prowdzê firmê jednoosobow± i nad wszystkim sprawujê pieczê i kontrolê.
Po s±dach te¿ siê czasem przlatujê na rozprawy z kurierami np o rozbite w transporcie teleskopy, zwykle d³ugo to trwa ale koñczy siê zwykle sukcesem po mniej wiêcej roku i kilku odwo³aniach z ich strony :roll:

Ps. Tak, tak, Polska to dziwny Kraj w którym prawomocnymi wyrokami mo¿na sobie ¶ciany tapetowaæ :shock:

Tak poza tematem, ciekawe czy mój pierwszy temat na tym forum dorówna w ilo¶ci odwiedzaj±cych mojemu pierwszemu tematowi na forum elektrody???

http://www.elektroda...00b0c602de5e67c - co¶ o ogl±daniu cia³a niebieskiego

na dzieñ dzisiejszy 4921 wy¶wietleñ :shock:

:rr: :rr: :rr:

Janusz! Za 2 lustra 170 mm miesiêcznie i jeden tubus wy¶lê do Ciebie ekipê do pomocy odzyskiwania d³ugów. Tylko czy znasz rosyjski aby przekazaæ im wszelkie instrukcje??? :wink:

[ Add: Sro 21 Lip, 2004 ]
Ale zrobi³em straszliw± rzecz! Kupi³em teleskopik na gie³dzie! Malutki, ale pomy¶la³em,¿e przydadz± siê z niego elementy do mojej konstrukcji.Tylko troszkê siê zawiod³em - wyci±g okularowy na "oko" wydawa³ mi siê 1,25 cala. W domu po pomiarach suwmiark± okaza³o siê, ¿e ¶rednica wynosi 24,5 mm. Czy takie okulary mo¿na gdzie¶ dostaæ??? Chyba nie jest to popularny standard... :( .Teleskopik ten nie posiada ¿adnego okularu, ale wcisn±³em taki malutki z zabawkowego "PeeReLowskiego" zestawu OPTIC CABINET 80. Co¶ widaæ (np. kobitê w oknie w domku oddalonym ok 3km a mo¿e i wiêcej bo moje oko
ma tendencjê do zani¿ania wielko¶ci) ... ale dalsze obiekty s± jakby za lekk± mg³± (chyba wina plastikowych, starych soczewek w okularze). Na niebo jeszcze nie spogl±da³em . ¦rednica zwierciad³a 76mm, a ogniskowa 700mm.Kto¶ gwizdn±³ tak¿e szukacz! Ale pomy¶la³em, ¿e ten nieszczêsny wyci±g mi siê przyda , paj±k po przed³u¿eniu "nó¿ek" oraz leciutki i zgrabny statyw pod moj± lornetkê (8x50 jakiej¶ radzieckiej firmy - nie znam ich literek :( ). A na gie³dzie teleskopów kto¶ szuka³ takiego tubusa to i mo¿e jeszcze go opchnê. Jak my¶licie, czy 55z³ to drogo za taki teleskopik przywieziony z niemieckiej "wystawki?" Muszê jednak dokupiæ (je¶li siê da) choæ jeden okular aby przekonaæ siê jak NIE MAJ¡ WYGL¡DAÆ OBSERWACJE PRZEZ TELESKOP (dobra okazja zobaczyæ wszystko to, czego widzieæ nie powinienem).Bêdê mia³ porównanie z moj± przysz³a konstrukcj±...

Acha, a jeszcze znalaz³em refraktor (nie pamiêtam firmy) D=60mm, F=700 na super masywnym statywie z mikroruchami za cenê wyj¶ciow± 100z³ ale tak¿e bez okularów. Czy do takich konstrukcji mo¿na dokupiæ okulary o ¶rednicy ok 2cm?

[ Add: Sro 18 Sie, 2004 ]
Zdoby³em taflê szklan± 30 x 30 cm ale o grubo¶ci zaledwie 11mm. Czy kto¶ ma jakie¶ do¶wiadczenia z lustrami z tak cienkiego szk³a? Wg artyku³u T. Kozara z Uranii 1/86 okazuje siê, ¿e je¶li lustro bêdzie podparte w 6 punktach to z mojej tafli mogê wykonaæ je o ¶rednicy a¿ 200mm (ja planujê co¶ ok. 150mm)!!! Czy kto¶ praktycznie to przetestowa³? No i pojawia siê tu mini problem – obiekt podparty w 3 punktach zawsze bêdzie stabilnie na nich spoczywa³. Jednak mocowanie lustra w 6 punktach bêdzie w nim powodowa³o naprê¿enia (bo przecie¿ nie da siê idealnie stworzyæ mocowañ, których punkty styku z lustrem bêd± w jednej p³aszczy¼nie, a co dopiero z 9cioma podporami?). T. Kozar proponuje tak¿e sklejanie tafli szk³a za pomoc± tzw. szk³a wodnego (có¿ to i gdzie to mo¿na kupiæ :shock: ?). Czy nie mo¿na do tego celu u¿yæ nowoczesnych klejów (by³ z nimi chyba problem w 86stym, nie?) i czy praktycznie ma to sens? Wiem, ¿e najlepszym wyj¶ciem jest jednolita tafla o odpowiedniej grubo¶ci, ale skoro mam ju¿ t± p³ytê to mo¿e co¶ z niej wyskrobaæ?

Druga sprawa to metoda szlifowania za pomoc± pier¶cienia z metalu :| . Czy kto¶ wykona³ t± metod± lustro? Podobno szybciej i ekonomiczniej przebiega praca, choæ pó¼niej przygotowanie odlewu matrycy z betonu trochê czasu na pewno zajmie :roll: (czas schniêcia). Czy ta metoda mo¿e byæ wykorzystana przez pocz±tkuj±cego (pierwsze lustro w ¿yciu)??? Czy lepiej ju¿ szk³em o szk³o :?: :?

[ Add: Pi± 20 Sie, 2004 ]
To co z tym szkie³kiem :?: :?: :?:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl