Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Mam jeszcze jedno pytanie które mnie nurtuje...
chc±c kupiæteleskop do obserwacji DS, lepiej kierowaæ siê ¶rednic± lustra czy powiêkszeniem ?? Widzia³em teleskopy które maj± powiêkszenie ponad 400x, ale ich ¶rednica lustra wynosi 114. Natomiast spotka³em te¿ Telskopy maj±ce ogromn± ¶rednicê lustra ale ma³e powiêkszenie. Nie ukrywam ¿e jestem trochêw tym zagubiony. Przypuszczam ¿e im wiêksze lustro tym wiêksza zdolno¶æ gromadzenia ¶wiat³a a tym samym mo¿na zobaczyæ wiêcej rzeczy które tkwi± g³êboko...
Do obserwacji DS najwa¿niejsza jest ¶rednica lustra - im wiêksza tym lepiej - co za trym idzie mo¿liwo¶æ uzyskiwania wiêkszych powiêkszeñ. Dla lustra o ¶rednicy 114mm max. powiêkszenie to ok 200x (¶rednica x ok 1.5 - wzór na max. powiêkszenie danego teleskopu.)
Zdecydowanie musisz kierowaæ siê ¶rednic± lustra, a nie powiêkszeniem. ¦rednica lustra decyduje o mo¿liwo¶ci u¿ywanych powiêkszeñ. Generalnie zasada jest taka: ¶rednica lustra x1,5 - x2 to max rozs±dne powiêkszenie. A zatem przyk³adowo dla lustra 114mm max. rozs±dne powiêkszenie to do 200x.
Dobrze przypuszczasz. Im wiêksza ¶rednica lustra tym lepiej, ja np. mimo ¿e mam lustro 200mm to w zasadzie nie wychodzê powy¿ej 240x i to te¿ u¿y³em go chyba 3 razy, do DS. przewa¿nie u¿ywam 50-85x czasem do mg³awic planetarnych 170x
Ale najwa¿niejsza jest jako¶æ wykonania tej optyki co kupuj±c w ciemno nie sposób sprawdziæ
Je¶li producent pisze, ¿e jego teleskop 114 mm daje powiêkszenia 400x to znaczy, ¿e jest on skierowany na rynek zó³todziobów. Jednocze¶nie dla tych którzy cokolwiek liznêli astronomii obserwcyjnej jest to czytelny znak aby takiego przêtu nie kupowaæ bo zabawki nie dla nich.
Osobi¶cie doradzam który¶ z modeli NPZ lub Syntê. To dobre sprzêty ju¿ nie zabawki ale jeszcze nie wyczynówki.
Dziêkujê za porady, ci±gle mnie tylko nurtuje czy sprzêtem z lustrem 114 poogl±dam sobie mg³awice. Mo¿e to mylne wra¿enie ale same ogl±danie planet i ksiê¿yca szybko siê mo¿e znudziæ. Patrzy³em na inne oferty i z regu³y sprzêty z lustrami 200 mm lub powy¿ej kosztuj± ponad 2000z³ co znacznie przekracza moje mo¿liwo¶ci finansowe. Zastanawiam siê jeszcze nad kupnem tego teleskopu, ale problem jest ten sam...to jest 114-tka
W zasadzie otrzebujê teleskop który nie przekracza 1500 z³. Chcia³bym ogl±daæ nim równie¿ mg³awice powiêkszenie nie musi byæ a¿ tak duze by obraz mie¶ci³ siê w ca³y okularze... dobrze by te¿ by³o jakby po rozbudowie mo¿na by³o do niego pod³±czyæ aparat cyfrowy.
ogniskowa lustra / ogniskowa okularu = powiekszenie
Zlozmy, ze twoje lustro bedzie mialo ogniskowa 1200, to stosujac okular o fl 3 mm uzyskasz power 400x. Jak uzyjesz 1 mm to bedzie 1200x ;) :lol:
Tak wiec power mozesz uzyskac teoretycznie "nieskonczony". I na tym bazuja klamstwa producentow/sprzedawcow niskiej kategorii. Co z tego, ze uzyskasz te 800x jezeli nic juz nie zobaczysz, bo obraz bedzie ciemny jak dupa murzyna, o rozdzielczosci nie wspominajac. Dlatego koledzy podali prosty wzor - 2x srednica to max, aby wykorzystac rozdzielczosc wynikajaca z wielkosci lustra. To zalozenie dotyczy dobrego optycznie sprzetu, a z tym tez jest roznie, wiec lepiej zalozyc, ze bedzie to 1.5x. Kolejnym ograniczeniem jest nasza atmosfera, ktora przy planetach, niezaleznie od wielkosci i jakosci sprzetu limituje max power do 250x (w dobrych warunkach 300x). Jedynie ksiezyc udaje sie ogladac w miare sensownie nawet przy 400-500x przy dobrym seeingu.
Przy tej 114 najczesniej uzyjesz powiekszenia w przedziale 150-180.
Dziêkujê za porady, ci±gle mnie tylko nurtuje czy sprzêtem z lustrem 114 poogl±dam sobie mg³awice. Mo¿e to mylne wra¿enie ale same ogl±danie planet i ksiê¿yca szybko siê mo¿e znudziæ. Patrzy³em na inne oferty i z regu³y sprzêty z lustrami 200 mm lub powy¿ej kosztuj± ponad 2000z³ co znacznie przekracza moje mo¿liwo¶ci finansowe. Zastanawiam siê jeszcze nad kupnem tego teleskopu, ale problem jest ten sam...to jest 114-tka Pewnie ze poogladasz. Zobaczysz mniej (ciemniej). Pamietaj, ze wazniejsze od teleskopu sa warunki obserwacyjne. W dobrych gorskich warunkach taka 114 zobaczysz znacznie wiecej i lepiej niz 200 czy 250 w podmiejskich warunkach.
Co do wyboru miedzy 114, a 200 - pewnie, ze nalezy brac 200. W tej chwili widze w naszej gieldzie 2 synty 200 mm. Mysle, ze uda sie kupic znacznie taniej niz 2 tys, a z calego serca polecam ten prosty i swietny optycznie sprzet. To przebuj 2003 roku ;) Ten rok nalezy do aparatu Canon 300D :)
Ogl±danie planet i ksiê¿yca nie mo¿e siê znudziæ. Je¶li jaka¶ planeta przestaje byæ dostêpna z niecierpliwo¶ci± wyczekujê jej powrotu. Co do DS to im wiêksza ¶rednica tym lepiej. Z drugiej strony mniejszy sprzêt ³atwiej zabraæ w teren poza miasto a jasnego miejskiego nieba nie skompensujesz nawe pó³metrowym lustrem.
Ja bym wzi±³ Tal 150/750 na monta¿u paralaktycznym bez silnika. Jeszcze bardzo mobilny, bardzo jasny i wci±¿ tani.
Do DS w/g mnie najlepiej przyda ci sie duza lornetka np.
http://cgi.ebay.de/w...3832619150&rd=1Teleskop do DS musi miec duze lustro i szukacz o co najmniej 5 cm srednicy , K³opot znalezc szukany obiekt i czesto troche rozczarowuje . W 114 DS gorzej wypadnie niz w podanej lornetce .
Tak, na pocz±tek najlepiej lornetka, je¶li mo¿esz to nawet spora setka 100mm - przez ni± dopiero fajnie widaæ mg³awice, komety, galaktyki etc. A druga np. 12x60 czy 10x50 jako porêczna "przegl±dowa"
Zastanawia mnie jeszcze jeden teleskop: AstroView 6 EQ, ma lustro 150 mm. Zastanawiam siê tylko czy jest sens p³aciæ dodatkowe 1000z³ za 36mm wiêcej (w porónaniu do teleskopów z lustrem 114mm np. Celstrona 114) ??
Szczerze mówi±c to bardziej wola³bym teleskop ni¿ lornetkê.
[
36mm to du¿o w astronomii szczególnie dla DS. Im wiêksze lustro tym lepiej!
Lustro 150mm ma o 70% wiêksz± powierzchnie od 114mm ale ró¿nica w obrazach nie bêdzie jaka¶ spektakularna, choæ warto :salu:
Lustro 150mm zbiera 73% wiêcej ¶wiat³a od 114mm a je¿eli kolega chce siê skupiæ na DS to chyba warto zainwestowaæ w wiêksze lustro.
Hamal ma racje - w danych matematycznych roznica bedzie, w cenie tez, ale w porownaniach organoleptycznych juz takiej roznicy nie ma. Co nie zmienia faktu, ze ja osobiscie lustro 150 uwazam za najoptymalniejsze na poczatek.
Szczerze mówi±c to bardziej wola³bym teleskop ni¿ lornetkê.
[ Pewnie bierz teleskop, lornetka ma ¶ci¶le ograniczone zastosowanie i nie poogl±dasz sobie przez ni± (a je¶li ju¿ to z marnym skutkiem ) planet, mg³awic planetarnych i gromad kulistych tak jak pisze to w kó³ko pewna osoba. Owszem jest dobra do ogólnej! obserwacji nieba ale to nie to samo co teleskop.
PS. Wed³ug mnie w³a¶nie frajd± jest uczenie siê nieba przy u¿yciu teleskopu. :salu:
super ! jeste¶cie wielcy :Cheers: :notworthy:
[ Add: Sro 18 Sie, 2004 ]
Mam jeszcze pytanko (jestem ju¿rpawie zdecydowany): czy posiadacie jakie¶ opinie na temat teleskopu AstroView 6 EQ ??
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl