Lunety... 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Chcialbym wiedziec wszystko o sprzecie obserwacyjnym no ale niestety wszystko wymaga czasu :) (czasem to nawet dobrze) mianowicie nic nie wiem o lunetach jedynie naczytalem sie na lamach forum o Yukonie samych zreszta pochlebnych rzeczy a jak sie ma sprawa np. z ZRT ?? sa jacys ludzie obserwujacy przez te lunety moze sa jakies strony o nich, recenzje, szczegolnie chodzi mi o to czy wogole maja zastosowanie w astronomii i w jakiej proporcji do zastosowan dziennych znaczy naziemnych ? z tego co wiem nie jest to sprzet duzy i wielu jedynie od nich zaczynalo a teraz je "olewaja" :) jak sie ma sprawa np. takiej ZRT 457 (lub innych modeli o ktorych nie slyszalem) do lornetek o tym samym obiektywie (pomijajac komfort obserwacji, mozemy obserwowac obiema galkami ocznymi :) ) jesli ktos zna takze inne rodzaje i firmy produkujace lunety moglby napisac cos o nich lub dac odnosniki do ksiazek badz jakies linki do stron (firmowych, prywatnych). Mysle ze takim laikom jak ja przyda sie pare informacji odnosnie lunet obserwacyjnych bo z tego co wyczytalem na forum sprzet to raczej nei drogi a wart swojej ceny (tyczy sie to Yukona)... z gory dzieki za wszystkie posty

pozdro...



Zrt 457 samo z siebie z prostym okularem z prz³±cznikiem 30/60x jest raczej kiszkowate i badziewne ale ¿e ³atwo j± przerobiæ na z³±czkê k±tow± i wymienne okularki 1,25" to jej dobry obiektyw kalsy 70mm nabiera nowej warto¶ci i tak upgreadowana luneta ma ju¿ wymiern± warto¶æ obeserwacyjn± i to nie ma³±, mo¿liwe i sensowne na niej powiêkszenia to od 14 do 114x.
Przy swoich maksymalnych 114x przyk³adowo z Plosslem 4mm ukazuje na Saturnie ju¿ spokojnie przerwê Cassiniego i WCP na Jowiszu.
Jednak¿e aby komfortowo obserwowaæ ni± przy takich powerach trzeba koniecznie zmieniæ w niej delikartny statyw sto³owy na solidniejszy i zaopatrzyæ w z³±czkê statywow± do statywów fotograficznych z gwintem 1/4"W 8)
Oryginaln± ZRT, (nie sk³adaka) i now± mo¿na nabyæ od poni¿ej 400 z³, z³±czka k±towa np 45 stopni z redukcj± do ZRT to koszt 120 z³, stopka statywowa 15 z³ i potem dowolne z Plossli 1,25" w cenach od 95 do 165 z³ wedle potrzeb, ogniskowa jej obiektywu jest w nazwie i wynosi 457mm 8)

Ja posiadam ZRT i uwa¿am j± za dobry sprzêt w tej klasie cenowej.
Dwa powiêkszenia 30x i 60x s± i tak bardzo praktycznymi do obserwacji obiektów na niebie jak i obserwacji naziemnych.
Jedynie przy powiêkszeniu 30x ma siê mniejszy komfort obserwacji poniewa¿ obraz centralnie jest ok. , po bokach za¶ leciutko jakby ja¶niejszy i rozmyty (ciekawe co to za wada?), ale mo¿na siê przyzwyczaiæ.
Zwykle na 30-tce szukam obiektu - po prze³±czeniu i lekkim podkrêceniu ostro¶ci mam go powiêkszonego dwukrotnie.
Sprzêt mobilny, lekki ok. 1,5-2 kg, szybko mo¿na j± ustawiæ do obserwacji.
Mankamentem jest statyw. Kolega posiadaj±c tê sam± lunetê przerobi³ i przystosowa³ j± do statywu z mikroruchami od ma³ego ta³a (jak pamiêtam kupi³ taki teleskopik za 200 czy 300 z³.)
U¿ywa jej z powodzeniem w codziennych obserwacjach S³oñca i wielce j± sobie chwali.
Jest nowszy model ZRT który ma jeszcze lepszy obraz i brak w niej w/wym wady.
Oczywi¶cie mo¿na j± przerobiæ ale chyba nie wystarczy proste dodanie z³±czki k±towej, ale chyba dodatkowe rozwiercanie wlotu tubusa.
Z³±czka k±towa 1,25" (ale 45 stopn. - daje obraz ziemski) daje chyba dodatkowo ok. 10 cm drogi któr± musi pokonaæ ¶wiat³o. Wiêc tubus nawet chyba trzeba skracaæ.
Ale to ju¿ na ten temat niech wypowie siê Janusz, bo te¿ jestem ciekawy, co w niej trzeba by by³o przerobiæ stosuj±c z³±czkê k±tow±.

W oryginalnych maleñkich pryzmatach ZRT ¶wiatlo te¿ biegnie z 10 cm i nic nie trzeba skracaæ ani rozwiercaæ, odkrêca siê pryzmaty proste i przez pier¶ciewñ po¶redni naszego wyrobu pryzkrêc± nasadkê k±tow± 45 lub 90 stopni, ot i ca³a filozofia.
W tak upgraeadowanej ZRT wzrasta ponad 3x liniowo i 9x powierzchniowo pole widzenia co daje ogromn± ró¿nicê w komforcie obserwacji obiektów rozci±g³ych 8)

ps. jakby¶ rozebra³ w ZRT(bezwarto¶ciowy zreszt±) zmieniacz powiêkszeñ zrobiony z kulki szklanej to zrozumia³by¶ dlaczego obraz ma nieostry na brzegu polala widzenia jej miniaturowych okularów :lol: :lol: :lol:



...


przerwê Cassiniego i WCP na Jowiszu.

Przerwa Cassiniego na JOwiszu? A uwa¿a³em Cie za specjaliste :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :lol: :lol: :D :D :D

To lepiej czytaj dok³adnie co inni pisz± a nie wyrywaj zdañ z kontekstu bo szkoda czasu na czytanie czego¶ takiego :wink:

Januszu, to juz tak przy okazji ZRT, gdyby¶ móg³ podaæ parê danych odno¶nie przeróbek ZRT dla wersji ze z³±czk± 45stopni:
1-Jaka jest ca³kowita d³ugo¶æ lunety po przeróbce, liczona po osi optycznej
2-Jaka jest d³ugo¶æ tubusa po przeróbce w nastêpuj±cych wariantach:
a) z tulej±-redukcj± do z³±czki 45st. bez z³±czki
B) bez tulei
3-Jaka jest waga lunety po przeróbce, kompletnej, bez okularów i statywu
[na stronie Himpolu znalaz³em wagê 1.2kg dla oryginalnej lunety, ale nie wiem, czy to siê odnosi do samej tuby, czy z jej mini statywem]
Te dane przydadz± mi siê do oceny, czy da siê "zoperowan±" ZRT woziæ zamiast lornetki w plecaku na górskie wypady. Bior±c pod uwage,¿e w oryginalnej wersji ma ona 490mm d³ugo¶ci, przyda³oby sie ja woziæ z³o¿on± w jakim¶ szczelnym pojemniku z tworzywa -wtedy nie bêdzie problemów z pakowaniem, a i do wody mozna by bezpiecznie z plecakiem wpa¶æ :wink: :wink: Pozdrawiam
-Jaros³aw

Jaros³awie dok³adnych danym nie mam pod rek± bo piszê teraz z domu ale po przeróbce waga jak i rozmiary lunety s± prawie identyczne bo mie¶ci siê nadal w oryginalnym futerale 8)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl