Dlaczego nie da siê zrobiæ lunety z teleobiektywu? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Ostatnio wpad³em na genialny pomys³ przerobienia teleobiektywu na refraktorek. Wzi±³em swoj± Sigmê 70-210/2.8 APO i zacz±³em testowaæ z ró¿nymi okularami. I okaza³o siê, ¿e jakiejkolwiek kombinacji ogniskowych, ostro¶ci, przys³on i okularów bym nie zastosowa³, to zawsze w pobli¿u brzegu pola widzenia pojawia siê okrutna koma. Obraz jest po prostu beznadziejny! Zastosowanie konwertera 2x nic nie zmieni³o.

Okazuje siê wiêc, ¿e nie da siê tego zrobiæ, tylko nie mogê przestaæ siê zastanawiaæ - dlaczego? Przecie¿ na zdrowy rozum, skoro mo¿na robiæ zdjêcia przez teleskop, to powinno daæ siê te¿ popatrzyæ przez teleobiektyw. Zw³aszcza, ¿e MTO-1000 te¿ jest przecie¿ obiektywem fotograficznym, a doskonale funkconuje jako teleskop. Muszê zaznaczyæ, ¿e ta Sigma robi doskona³e fotki.

Czy jaka¶ m±dra g³owa wyt³umaczy mi o co chodzi?



Najpierw zrob fotkê gwiazd na pe³nej dziurze i sprawd¼ jak jest z kom± na rogach kadru a potem pytaj proszê co jest nie tak przy vizualu, czekamy na testow± fotê to bêdzie o czym porozmawiaæ :salu:
W ostateczno¶ci naprawdê daleki rz±d swiate³ek ulicznych skadrowany po przek±tnej pola widzenia aby latarnie z tej odleg³o¶ci by³y ju¿ punktami, no i jak z t± kom± :roll:

OK, na dniach odbiorê odbitki ze zdjêciami astro robionymi tym obiektywem, ale nie spodziewam siê wielkiej komy, bo gdyby tak by³o to zapewne widaæ by to te¿ by³o na normalnych zdjêciach, a u¿ywam tej rury od dawna i zawsze robi³a pikne zdjêcia. Ale zobaczê jak wysz³y gwiazdy i siê upewniê, skoro tak trzeba.

Pozdr.

A czy nie jest to tak, ze drogie obiektywy maja po prostu doskonale skorygowane pole do uzyskania w odpowienim punkcie i odpowiednich wymiarach obraz? A teleskop daje prosty obraz, ktory okulary teleskopowe w jakis sposob koryguja? Wiec jezeli damy je do obietywu to efekt nastepuje odwrotny? To tylko moja wyobraznia nie podparta wiedza sugeruje taka mozliwosc.

To samo probowalem sprawdzic z moim Canonem 20-700L. Obraz wydaje sie byc idealnie ostry ale pojawia sie dystorsja przy krawedziach, co jest bardzo, bardzo ciekawe, bo przeciez wykorzystuje tylko kawalek pola, ktore w normalnych warunkach jest zyleta na calym polu przy 35 mm klatce.

Jedyne wytlumaczenie logiczne to to, ze nieodpowiednie okulary do takiej konstrukcji optycznej wprowadzaja te wady.

Pamietajmy, ze obiektyw dobrej klasy jest znacznie bardziej zaawansowany optycznie niz nawet takie FSQ106. Po prostu jest tak idealnie zaprojektowany, ze wprowadzanie kolejnej przypadkowej soczewki psuje obraz. Trzeba by pomyslec, jaki dac okular zeby nie wprowadzil degradacji obrazu.

W obiektywach klasy L teoretycznie nie ma mozliwosci zobaczenia zadnych aberracji, czy to sferycznych, czy to chromatycznych, czy to komy.

Co do MTO, nie mozesz tego porownywac, bo to znacznie prostrza konstrukcja i do tego lustrzana. Widzialem w necie porownanie stalego Canona 200 2.8 L z telekonwerterem 2x w konfrontacji z FSQ106 (dawalo to wynikowo podobna ogniskowa i swiatlosile). Na obiektach ziemskich Canon dawal lepsze fotki niz FSQ. Szkoda, ze nie zrobili testow nieba :( To moglabyc ciekawa konfrontacji :)

Zobaczcie konstrukcje L-ki Canona. Przeciez to jakas masakra :). Trzeba tez zauwazyc, ze typowe astrografy nie za bardzo nadaja sie do visual. Cos w tym jest...




Tysz mi to chodzi po g³owie od jakiego¶ czasu...

na stan obecny zganiam to w³a¶nie na p³asko¶æ obrazu z obiektywu której okular siê nie spodziewa. (ale Rubinar i MTO ponoæ tez maj± p³askie pola wiêc o co chodzi??? :roll: )

A jak wyglada sprawa z bardzo krótkimi okularami? i czy jak sk³adacie obiektywy z okularem to na ¶rodku pola widzenia jest ¿yleta?

Wiêkszo¶æ tanich i popularnych okularów astronomicvznych ma dystorsjê na poziomoe 15-20% oraz du¿e krzywizny w³asnego pola, wiêc z takimi superobiektywami dadz± wynikowo obraz z w³asnymi wadami, do tej klasy obiektywu trzeba by okularu z podobnej pó³eczki cenowo jako¶ciowej aby mu sprostaæ :salu:
Jeszcze jedna wa¿na informacja, nawet najlepsze okulary astronomiczne s± zwykle projektowane do ¶wiat³osi³ teleskopów poczawszy od 1/4 i z ja¶niejszymi obiektywami nawet najlepsze okualry mog± daæ kalafiory zamiast obrazów gwiazd :salu:

Sprawdzilem jeszcze raz u siebie (dzienne obiekty) z okularami Lantan 8-24 i RKE32. Przy ogniskowej 200 obraz jest bardzo dobry. W ogole nie ma co porownywac z achromatem, czy lustrem. Nieprawdopodobny wrecz kontrast i zadnych fioletow czy nieostrosci. Na krawedziach daje sie odczuc "ciagniecie", a przede wszystkim dystorsja, ale "w normie" - na tyle, ze ktos niekumaty tego nie zauwazy. Ostrosc perfekcyjna pewnie gdzies do 70% pola. Potem troche gorzej. W lantanie ostry praktycznie do krawedzi.

Ogniskowa 70mm - tu juz jest znacznie gorzej. Spora dystorsja i ostre pole gdzies pewnie w 30-40%. Za to pole widzenia kosmiczne ;)

Ogolny wniosek taki, ze ma to jednak jakis sens, szczegolnie dla tych co nie maja teleskopu, albo jako opcja trawelerka. Z lantanem jest juz naprawde niezle. Ciekawe tylko, jak to bedzie wygladac w nocy. Sprawdze dzisiaj, chociaz to dosyc problematyczne bo nie mam jak tego okularu doczepic i musze reka trzymac, a to zaden test, bo trzeba pokrecic troche pierscieniami ;)

Przydalby sie jakis wyciag do tego :) Czekam aktualnie na pierscien mocyjacy obiektyw do statywu - niestety canon w przeciwienstwie do sigmy nie daje tego w standardzie. To gowno kosztuje 150$ :shock: Zwykla stopka z pierscieniem :(

To trochê dziwne, ¿e tak ³adnie Ci to wychodzi. Ja sprawdza³em z konwerterem 2x i bez, i z okularami od Antaresa W70 5.8mm do Plossla 40mm i za ka¿dym razem by³a kicha. I to nie kicha, bo mam niby wysokie wymagania. To by³a kicha NA MAXA, obraz ostry praktycznie tylko w centrum pola :shock: Na pewno twój obiektyw jest lepszy, ale ta moja Sigma APO to te¿ kawa³ porz±dnej rury i mimo waszych wyja¶nieñ dalej nie rozumiem dlaczego tak siê dzieje. I pewnie juz tak zostanie :(
Ci±gle jednak chodzi mi po g³owie: teleskop ma p³askie pole i obiektyw ma p³askie pole, gdzie wiêc problem :?:

Pozdrawiam,

Hmm no to faktycznie ciekawe. Wiadomo, ze slowo kicha moze byc subiektywne, ale az takiego rozrzutu byc nie moze. U mnie do kichy to daleko brakuje. Obraz jest nieostry na brzegu, ale "delikatnie". To co ty piszesz wskazuje na duzy problem. Moze sprobuj cyknac fotke przez okular?

Czy przy dziennych obserwacjach tez masz taki problem, czy opisujesz tylko doznania na gwiazdach? Moze moj dobrze dziala za dnia, ale w nocy pokaze kiche?

Abstrachujac zupelnie od tego ktory lepszy, a ktory gorszy - nasze obiektywy moga po prostu znaczaco roznic sie konstrukcyjnie i zupelnie inaczej zachowywac sie z dodatkowym ukladem optycznym, jakim jest okular.

Prawdê mówi±c sprawdza³em tylko w nocy na gwiazdach i odleg³ych ¶wiat³ach. Spróbujê jutro w dzieñ. Niewykluczone, ¿e to co w nocy wygl±da na wielk± komê, w dzieñ siê rozmyje i zmiêkczy, i nie bêdzie rzucaæ siê w oczy. Sprawdzê te¿ jak widaæ przez inny teleobiektyw.

To zrób tak! ustaw ostro¶æ w aparacie na daleki plan.

a potem zdejmij aparat nic nie ruszaj ostro¶ci i dostrój ostro¶ci odleg³osci± okularu od obiektywu.

A po co mu aparat do ustawienia ostrosci??? Przeciez ma manualny pierscien i moze sobie kombinowac na 100 sposobow.

mo¿e obiektyw stroi dobrze tylko w jednej s³usznej odleg³o¶ci tam gdzie jest matryca/klisza :roll: a inne wychodz± ¼le.

W zasadzie trzeba by zapytaæ po co z soczewkowego, czêsto wysoko specjalizowanego, drogiego obiektywu fotograficznego mamy robiæ lunetê do obserwcji wizualnych, to tak jakby z roweru robiæ na si³ê ciê¿arówkê :roll: czy z walca ¶lubn± limuzynê, od biedy siê nada tylko po co to robiæ bo jako¶ nie zakuma³em :roll: :?: :Cry:

Poto samo poco ludzie chc± lecieæ z wysokospecjalizowanej planety do podtrzymywania ¿ycia na inne kulki gdzie ¿yæ siê nieda :lol: :wink:

Czyli rozumiem ¿e w celu dydaktyczno poznawczym, ¿yczê tedy mi³ej edukacji i przyjemnej zabawy :salu: :lol: :lol: :lol:


Czyli rozumiem ¿e w celu dydaktyczno poznawczym, ¿yczê tedy mi³ej edukacji i przyjemnej zabawy :salu:   :lol:  :lol:  :lol:

Nie do koñca. Taki sprzêcik traktowa³bym jako ma³y travelscope na dalekie wyprawy. By³em kilka razy pod niebem po³udniowym, ale mog³em sobie popatrzyæ tylko przez lornetkê. A tak móg³bym sobie popatrzyæ przez refraktorek z obiektywu, który i tak bym z sob± wzi±³.

Pozdrawiam,

Je¶li ma byæ u¿ytek z takiego kompletu obiektyw okular to lepiej ¿eby to by³ obiektyw lustrzany i mamy po k³opocie z samej definicji lustrzanych systemów, wolnych od aberracji chromatycznej :salu:

Czyli kupujemy MTO, ja jednak wolal bym refraktorek o duzej swiatlosile... moze Magrez?

Tia ....cz³owieku chyba ci siê ten stabilizator przegiecia zawiesi³ w stanie zwartym (krótko spiêtym) :mrgreen: ¿e proponujesz refraktor ED za kupê kasy w w±tku o lunecie z obiektywu fotograficznego buahahaha.... :lol: :lol: :lol:

No tak, ale taki Megrez to kolejna paczka do zabrania. Rozumiem dobrze autora watku. Sam bywam pod poludniowym niebem, ale bez sprzetu.

Uwazam, ze jest to ciekawy koncept i jezeli by do mojego obietywu dorobic jakis mini wyciag, co by okular zamontowac, to moze byc to ciekawa gowienko podrozne bez aberracji chrom. Hmmmm...

Gdyby to by³o takie proste to producenci markowych obiektywów foto zapewne oferowaliby takie dobrane do obiektywu okulary do zrobienia z niego dobrej lunety a skoro nie oferuj± to znaczy albo ¿e zlewaj± swój potencjalny rynek, w co w±tpie albo nie jest to wcale takie proste ani tanie rozwi±zanie :roll:
Rosjanie zrobili swego czasu taki prosty okulrek 9mm z odwracaczem obrazu ale pracuje on dobrze tylko z d³u¿szymi i ciemnymi(F/4 i ciemniejsze) tele i jeszcze lepiej z lustrzanymi obiektywami co sam sprawdza³em :salu:

Z krótkiego obiektywu nie da siê zrobiæ teleskopu. To jest kwestia korekcji pola. MTO ma d³ugie ognisko i daje siê go przystosowaæ chocia¿ obrazy przed i zaogniskowe ró¿ni± siê i wykazuj± niewielk± owalno¶æ z której ze stron (nie pamiêtam której).
Pozdr.


Z krótkiego obiektywu nie da siê zrobiæ teleskopu. To jest kwestia korekcji pola. MTO ma d³ugie ognisko i daje siê go przystosowaæ chocia¿ obrazy przed i zaogniskowe ró¿ni± siê i wykazuj± niewielk± owalno¶æ z której ze stron (nie pamiêtam której).
Pozdr.


Nietesty muszê siê z tym zgodziæ, chocia¿ powiedzia³bym raczej, ¿e nie tylko z krótkiego, ale te¿ z jasnego obiektywu. Ponownie przetestowa³em ten obiektyw w dzieñ z konwerterem i bez. Jak my¶la³em obraz wygl±da lepiej ni¿ w nocy, ale jednak to nie jest to. Naprawdê akceptowalny obraz uzyska³em tylko z plosslem 40mm, ale musia³em trzymaæ oko daleko od okularu a ¼renica wyj¶ciowa mia³a na oko 12mm, a wiêc kompletnie bez sensu. Przy pozosta³ych okularach aberracja chromatyczna jest nie do zaakceptowania, a ju¿ z szerokok±tnym Antaresem 14mm to zupe³na pora¿ka. Oczywi¶cie ze zmniejszaniem przys³ony obraz siê poprawia i przy 22 jest ju¿ bliski idea³u, ale oczywi¶cie nie têdy droga.

Co ciekawe, wzi±³em te¿ "na warsztat" tani± Sigmê 100-300 4.5-6.7 i przy ogniskowej 300mm dawa³a ca³kiem ostre obrazy prawie do granicy pola widzenia z akceptowaln± aberracj± chromatyczn±. Na pewno w nocy by³oby gorzej, ale obraz generalnie bije na g³owê ten z 210 APO! Chyba wynika z tego, ¿e do visuala nie nadaj± siê obiektywy jasniejsze od ~5.6. Musz± mieæ jaki¶ myk w swojej budowie, który z definicji przekre¶la ich zastosowanie w visualu, i przykrêcenie konwertera niewiele tu zmienia. Mo¿e siê mylê, ale my¶lê, ¿e gdyby wzi±æ dobry obiektyw np. 400/5.6, to spokojnie da³by radê z dobrym "w±skok±tnym" okularem. Mo¿e kto¶ ma taki obiektyw, dobry, d³ugi i nie za jasny i go przetestuje. To by by³o ciekawe :D

Pozdrawiam,

Najbardziej uniwersalny i jeszcze porêczny w transporcie jest Rubinarek 500/5,6 do astrofoto to bajkowa korekcja a do wizuala te¿ ujdzie w t³umie bo ma³ych i ¶rednich powerów :salu:
Do tego prosta lub katowa z³±czka okularowa i dowolne dobre okularki razem z nim hulaj± 8)

Ciekawe, bo aberracji chromatycznej to nie widze u mnie zadnej.
Ja juz mialem zamowiona sigme 70-200APO2.8ex, ale po testach w necie zrezygnowalem natychmiast. Jezeli chodzi o korekcje aberracji to do L-ek im daleko. Zreszta zobacz ten test, niby apo, a przy 2.8 wali aberracja jak cholera:
http://www.pbase.com/tekgik/test

Szczegolnie tu:
http://www.pbase.com/image/23571314

Nie wiem, jak jest ze starszymi sigmami, ale pewnie lepiej nie bedzie. Oczywiscie testy byly wykonane jak widac w ekstremalnych warunkach oswietleniowych. Ta sigma zachowuje sie jak ten kit obiektyw z zestawu od 300D przy pelnej dziurze - test juz wrzucalem. Jest tu: http://www.astro-for...p?p=76773#76773

Twój obiektyw nie wykazuje aberracji, bo jest du¿o lepszy i ma mniejsze ¶wiat³o. Jednak z aberracj± u Sigmy chyba te¿ nie jest a¿ tak tragicznie jak sugerujesz. Rzeczywi¶cie te zdjêcia testowe wygl±daj± strasznie, ale zauwa¿my, ¿e s± robione w pe³nym s³oñcu, przy pe³nym otworze przys³ony i brany jest tylko wycinek klatki. Te wszystkie warunki naraz rzadko s± spe³nione w "normalnym" ¿yciu, ale jak kto¶ jest perfekcjonist± albo profesjonalist±, to inna sprawa. Jak dot±d by³em z tego obiektywu bardzo zadowolony, co jednak nie zmienia faktu, ¿e nie nadaje siê do visuala :(

OK, skoro jeste¶my przy sprzêcie foto to mo¿e mi podpowiesz gdzie mo¿na wyczy¶ciæ obiektyw. Miêdzy przednimi soczewkami w tej Sigmie jest mnóstwo kurzu (pami±tka po pustyni). Mo¿e byæ w Wa-wie, bo czasem tam bywam. Dziêki.

A z tym rubinarem to nie taki g³upi pomys³. Bêdê co¶ musia³ o tym poczytaæ :salu:

Pozdrawiam,

Jak widaæ amatorzy i profesjonali¶ci maj± ró¿ne wymagania i Sigma jest typowo amatorskim obiektywem co oznacza ze siê doskonale nadaje do amatorskich zdjêæ po odpowiednim zapewne jej zblendowaniu :salu:

Poszukaj w necie. Nigdy jeszcze nie czyscilem obiektywow, ale pewnie robia to ci sami ludzie, co czyszcza sprzet ogolnie - np. chip czyszcza ultradzwiekami.

Tu na pewno cos znajdziesz:
http://www.yellowpag...optycznego.html

Moj Canon ostatnio tez niezle dostal w dupe na saharze podczas burzy piaskowej. Myslalem, ze juz nic z niego nie zostanie i wtedy postanowilem, ze jednak chyba zmienie go na 10D. Ale jakos przetrwal i w tej chwili nie ma oznak zasyfienia. Poza tym wlasnie wyszedl nowy soft (zaraz instaluje) do 300D ktory odblokowuje Mirror Lockup, wybor trybu AF, oraz kilka innych. W tej chwili zostala juz tylko jedna funkcja z 10D ktora nie dziala - wybor trybu mierzenia swiatla. Jak to odblokuja, to 300D bedzie sie roznil juz tylko obudowa. Niezle jaja, bo do kiedy ten soft sie pojawia odblokowano kilkadziesiat funkcji z 10D :) Oj canon stracil wlasnie pare zlociszczy, ktore wydalbym na zmiane na 10D.

OK, thanx. A jak przerobisz swój obiektyw na lunetke to daj jak±¶ fotkê na forum PLZ.

Pozdr.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl