Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam,
Ostatnio mia³em okazjê drugi raz popatrzeæ przez mój nowy nabytek (Synta 12") i zauwa¿y³em, ¿e (patrz±c przez LVW22) gwiazdy rozci±gaj± siê w kierunku zewnêtrznym (tzn. jest koma) ju¿ odrobinê poza ¶rodkiem pola (powiedzmy jakie¶ 20%). Czy jest to kwestia du¿ej ¶rednicy teleskopu czy mo¿e to byæ wina z³ej kolimacji? Co prawda teleskop by³ kolimowany laserowym kolimatorem Baadera, ale nigdy nie wiadomo czy co¶ z nim nie tak. A mo¿e to normalne przy takich ¶rednicach?
Podobnie sytuacja wygl±da gdy obraz nie jest ca³kiem wyostrzony, rozogniskowane obrazy gwiazdek poza centrum pola s± niesymetryczne, tj. ich ¶rodki s± blizej centrum pola.
Ten post by³ edytowany przez
ade dnia: 23 February 2009 - 18:52
Czy teleskop by³ wystarczaj±co sch³odzony?
Czy teleskop by³ wystarczaj±co sch³odzony? Zdecydowanie, 2h na mrozie -10*C
Niemo¿liwo¶ci± jest aby teleskop z okularem LVW dawa³ tak widoczne wady.Je¶li sprzêt jest dobrze skolimowany obrazy gwiazd powinny byæ punktowe w ca³ym polu, nawet przed sch³odzeniem teleskopu.Przyczyna moze byæ zbyt mocne dokrêcenie lustra g³ównego w celi,wtedy gwiazdy w okularze przyjmuj± postaæ"kometek".Tak czy siak pozostaj± tylko te dwie przyczyny powoduj±ce taki stan rzeczy,z³a kolimacja lub zbyt mocno dokrêcone lustro w celi.
Witam,
Ostatnio mia³em okazjê drugi raz popatrzeæ przez mój nowy nabytek (Synta 12") i zauwa¿y³em, ¿e (patrz±c przez LVW22) gwiazdy rozci±gaj± siê w kierunku zewnêtrznym (tzn. jest koma) ju¿ odrobinê poza ¶rodkiem pola (powiedzmy jakie¶ 20%). Czy jest to kwestia du¿ej ¶rednicy teleskopu czy mo¿e to byæ wina z³ej kolimacji? Co prawda teleskop by³ kolimowany laserowym kolimatorem Baadera, ale nigdy nie wiadomo czy co¶ z nim nie tak. A mo¿e to normalne przy takich ¶rednicach?
Podobnie sytuacja wygl±da gdy obraz nie jest ca³kiem wyostrzony, rozogniskowane obrazy gwiazdek poza centrum pola s± niesymetryczne, tj. ich ¶rodki s± blizej centrum pola. Najprosciej bedzie jak naszkicujesz.
Pozdr. Artur
Czy obraz W SAMYM ¦RODKU pola widzenia jest punktowy ? Je¶li tak, to kolimacja ok :)
Czy obraz W SAMYM ¦RODKU pola widzenia jest punktowy ? Tak, a rozogniskowany obraz gwiazdy symetryczny.
Pó¼niej postaram siê machn±æ jaki¶ szkic.
Ten post by³ edytowany przez
ade dnia: 23 February 2009 - 19:14
Kolego ade, widzia³em taki efekt wiele razy. Tak¿e w tym samym sprzêcie co Ty.
To jest najzwyczajniej w ¶wiecie astygmatyzm okularka LVW. Koma i owszem ma tu tak¿e pewien udzia³, ale mniejszy.
Ogólnie efekt jest dra¿ni±cy raczej gdzie¶ przy brzegu, a nie blisko ¶rodka.
Niestety LVW to nie idea³ korekcji, wiêc nie masz co liczyæ na cuda typu Nagler.
Do³±czam mocno pogl±dowy rysunek rozogniskowanego obrazu:
Oczywi¶cie rozogniskowane gwiazdki w rzeczywisto¶ci nie wygl±daj± dok³adnie tak jak na rysunku (poszala³em trochê z efektami w gimpie), ale nale¿y zwróciæ uwagê na czarne punkty w ¶rodkach, mniej wiêcej wygl±da³o to tak, ¿e gdy gwiazda by³a w ¶rodku (1), to ciemny punkt równie¿, im dalej od ¶rodka, tym obraz tarczy by³ coraz bardziej niesymetryczny.
Co do komy to ka¿dy wie jak wygl±da, po prostu gwiazdki, im dalej od ¶rodka pola, tym bardziej robi³y siê trójk±tne.
Co do komy to ka¿dy wie jak wygl±da, po prostu gwiazdki, im dalej od ¶rodka pola, tym bardziej robi³y siê trójk±tne. powiadasz trójk±tne.... a czy to aby nie przemawia, za jedn± z wcze¶niejszych sugestii, ¿e to ¶ci¶niête lustereczko?
powiadasz trójk±tne.... a czy to aby nie przemawia, za jedn± z wcze¶niejszych sugestii, ¿e to ¶ci¶niête lustereczko? Zastanawia³em siê, czy to mo¿e byæ przyczyna, choæ jestem pewien, ¿e przy przykrêcaniu lustra zostawi³em luzy. Przekopuj±c forum znalazlem taki link
http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/...e.php?class1=10 i w moim przypadku gwiazdki wygl±da³y jak trójk±ty, ale bardziej przypomina³o to to, co jest opisane jako Poor collimation pod ww adresem, wiêc to mo¿e jednak kolimacja.
Sprawd¼ czy kolimacja kolimatora jest dobra ;) Obróæ go w wyci±gu wokó³ w³asnej osi i zobacz czy kropeczka lasera na zwierciadle siê rusza. Jak nie to wszystko z kolimatorem jest w porz±dku B)
Sprawd¼ czy kolimacja kolimatora jest dobra ;) Obróæ go w wyci±gu wokó³ w³asnej osi i zobacz czy kropeczka lasera na zwierciadle siê rusza. Rusza siê troche (ok 1cm), jednak instrukcja kolimatora wyra¼nie mówi pod jakim k±tem kolimator ma siê znajdowaæ w wyci±gu, nie mo¿na go u¿ywaæ dowolnie obracaj±c.
Tak przynajmniej twierdz± panowie z Baadera, na pewno znaja sie lepiej niz ja, wiec klocil sie z nimi nie bede.
A Ja Ci mówiê ¿e to raczej od okularka. Mo¿e to nie jest do koñca astygmaztyzm okularka, ale co¶ bardzo zbli¿onego. Jak pamiêtam efekt ten siê zmienia³. Je¶li patrzy³o siê nie osiowo, to gwiazdki-kreski zamienia³y siê w punkty w pewnej czê¶ci pola widzenia. Zmieniaj±c ci±gle ustawienie nieosiowe oka mo¿na by³o siê delektowaæ poprownym punktowo obrazem w danej czê¶ci pola.
Zauwa¿y³e¶ taki efekt u siebie ?
Jak nie wierzysz to w³ó¿ tam Naglerka, to siê przekonasz ¿e wada powy¿sza zniknie, jak rêk± odjo³.
Dla nie wprawionego w ocenie obrazów rozogniskowanych, czasem gwiazdki mog± wydawaæ sie trójk±tne lub zniekszta³cone. A to tak naprawdê mo¿e byæ efekt trzech ³apak lustra zachodz±cych na jego powierzchniê. Widaæ je poprostu na obrazie rozogniskowanym.
Do³±czam mocno pogl±dowy rysunek rozogniskowanego obrazu:
gwiazdki.png Wiecie co ja my¶lê ? My¶lê ¿e to normalna sprawa i ka¿dy teleskop tak ma. W tej chwili nie mogê tego sprawdziæ na 100%, prosi³bym kogo¶ kto ogl±da w miare na bierz±co niebo, ¿eby zobaczy³ jak wygl±da rozogniskowana gwiazda na brzegu pola. Jestem niemal pewnien, ¿e to przesuniêcie lusterka wtórnego w obrazie rozogniskowanej gwiazdy na brzegu pola jest normalno¶ci± i wynika z patrzenia w teleskop pod k±tem. Jeszcze raz powtarzam - je¶li gwiazdy W ¦RODKU pola po zogniskowaniu s± ostrzuteñkie, a rozogniskowane s± symetryczne to kolimacja jest ok. A wady widoczne na brzegach ju¿ poprostu takie s± i zale¿y to w g³ównej mierze od okularu. Natomiast widok rozogniskowanych gwiazd na brzegu pola od okularu zale¿a³ nie bêdzie, tam zawsze lustrko wtórne bêdzie przesuniête.
A Ja Ci mówiê ¿e to raczej od okularka. Nie przesadzajmy, LVW to nie znowu taki zly okular, by koma pojawiala sie praktycznie po przesunieciu gwiazdy odrobine poza srodek pola. Mam nadzieje, ze to po prostu zla kolimacja, byc moze tamtej nocy doszly do tego inne czynniki, np. szron na LW (ale to chyba nie powinno miec wplywu), z tego co pamietam zauwazylem przed obserwacja ze jedna noga pajaka byla bardzo luzna wiec ja troche dokrecilem, zmienilo sie polozenie LW, a z tego co mi wiadomo (poprawcie mnie jesli sie myle) kolimator nawet laserowy nieosowosci (czy to z LG czy z wyciagiem) nie wykaze.
Teraz teleskop jest juz skolimowany i gotowy do boju, tylko pogoda do niczego. Byc moze bedzie trzeba zrobic jakis test na odleglej latarni.
Ten post by³ edytowany przez
ade dnia: 24 February 2009 - 18:48
Niemo¿liwo¶ci± jest aby teleskop z okularem LVW dawa³ tak widoczne wady.Je¶li sprzêt jest dobrze skolimowany obrazy gwiazd powinny byæ punktowe w ca³ym polu, nawet przed sch³odzeniem teleskopu.Przyczyna moze byæ zbyt mocne dokrêcenie lustra g³ównego w celi,wtedy gwiazdy w okularze przyjmuj± postaæ"kometek".Tak czy siak pozostaj± tylko te dwie przyczyny powoduj±ce taki stan rzeczy,z³a kolimacja lub zbyt mocno dokrêcone lustro w celi. Podzielam opinje Krzy¶ka.
Najpierw poluzuj LG to nie bêdziesz musia³ kolimowaæ dwa razy.
Mo¿liwe te¿ ¿e pewna partia wielkich Synt jest poprostu nie udana.
Mo¿e Tobie siê taka trafi³a z lustrem o zwiêkszonej komie ?
Kto wie, kto wie....
Mo¿e bardzo silna przecena na te (i tylko te) Newtony co¶ sugeruje ?
np. mo¿e by³o du¿o reklamacji co do dok³adno¶ci optyki, wiêc wyprzedaj±
I tu zaznaczam.... dobrze by by³o aby te podejrzenia potwierdzi³o/zanegowa³o grono kupuj±cych z tej wyprzeda¿y.
Ostatnio byla okazja sprawdzic telep jeszcze raz i koma pojawiajaca sie poza centrum pola zniknela, jednak przed obserwacjami dokladnie wysrodkowalem pajaka LW i oczywiscie skolimowalem sprzet. Natomiast nadal pozostaje efekt niesymetrycznego umiejscowienia cienia LW w rozogniskowanym obrazie gwiazdy na obrzezach pola...
Ten post by³ edytowany przez
ade dnia: 03 March 2009 - 12:42
Mam 10". Z LVW22 specjalnie ostatnio zwraca³em uwagê na jako¶æ obrazu na obrze¿u. I powiem tyle: obraz gwiazdy zniekszta³ca³ siê praktycznie w momencie gdy dotyka³a ona krawêdzi okularu. Czyli okular odpada. Natomiast po kolimacji ¶ruby kontruj±ce w moim telepie dos³ownie muskaj± lusto. Dokrêcam je do pierwszego, najmniejszego oporu. Wiêc to chyba jednak naprê¿enie lustra. Dokrêæ trochê mocniej ¶ruby kontruj±ce (po kolimacji) i zobacz co siê dzieje z kropk± kolimatora. Kontruj±c nimi rozkolimowujesz znów telep.
Mam 10". Z LVW22 specjalnie ostatnio zwraca³em uwagê na jako¶æ obrazu na obrze¿u. I powiem tyle: obraz gwiazdy zniekszta³ca³ siê praktycznie w momencie gdy dotyka³a ona krawêdzi okularu. Czyli okular odpada. Natomiast po kolimacji ¶ruby kontruj±ce w moim telepie dos³ownie muskaj± lusto. Dokrêcam je do pierwszego, najmniejszego oporu. Wiêc to chyba jednak naprê¿enie lustra. Dokrêæ trochê mocniej ¶ruby kontruj±ce (po kolimacji) i zobacz co siê dzieje z kropk± kolimatora. Kontruj±c nimi rozkolimowujesz znów telep. Potwierdzam ;)
Mam dok³adnie taki sam teleskop, taki sam okular i to samo robiê ze ¶rubami kontruj±cymi ;)
Ostatnio byla okazja sprawdzic telep jeszcze raz i koma pojawiajaca sie poza centrum pola zniknela, jednak przed obserwacjami dokladnie wysrodkowalem pajaka LW i oczywiscie skolimowalem sprzet. Natomiast nadal pozostaje efekt niesymetrycznego umiejscowienia cienia LW w rozogniskowanym obrazie gwiazdy na obrzezach pola... Witam
Obraz który widzisz po rozogniskowaniu i zaniku pr±¿ków dyfrakcyjnych, to obraz LW na tle LG widziane centralnie w osi tubusa.
Widoczne lekkie przesuniêcie LW to offset ,który prawid³owo w Twoim teleskopie wynosi oko³o 4-5 mm i jest w ten sposób zuwa¿alny.
Wa¿ne jest by gwiazda w centrum pola widzenia okularu podczas rozogniskowania przechodzi³a bezpo¶redno w pr±¿ki dyfrakcyjne. Czêsto
jest tak ,¿e gwiaza najpierw robi siê elips± lub nieostrym trójk±tem i dpoiero przechodzi w pr±¿ki dyfrakcyjne .¦wiadczy to o ¶ci¶niêtej optyce.
/ LG ¶ci¶niête/.
Dokrêcam je do pierwszego, najmniejszego oporu. Tez tak zawsze robie, nawet mi na mysl nie przyszlo zeby je na sile dokrecac.
Co do niesymetrycznego rozogniskowanego obrazu gwiazdy (tyle ze mowie o naprawde mocno rozogniskowanym, nie takim jakim sie uzyskuje krazki dyfrakcyjne) to, podobnie jak pisal NGC7841, mysle ze tak po prostu ma byc. Biorac to na chlopski rozum, gdy swiatlo gwiazdy nie wpada centralnie do tubusa, lecz obok LW, to oczywistym wydaje mi sie, ze cien lustra LW nie bedzie w srodku i jest to bardziej widoczne w szerokokatnych okularach o malym powiekszeniu (jak LVW22), gdyz mozna bardziej "odjechac" od srodka pola.
Witam
Obraz który widzisz po rozogniskowaniu i zaniku pr±¿ków dyfrakcyjnych, to obraz LW na tle LG widziane centralnie w osi tubusa.
Widoczne lekkie przesuniêcie LW to offset ,który prawid³owo w Twoim teleskopie wynosi oko³o 4-5 mm i jest w ten sposób zuwa¿alny. OK, tylko czy to widoczne przesuniecie bedzie takie samo w ca³ym polu widzenia? Tj. czy gwiadki zawsze powinny "patrzeæ" w tym samym kierunku, np. prawo?
Ja to widze tak jak wczesniej narysowalem, tzn. gwiazdki "patrz±" w kierunku ¶rodka pola.
Masz du¿ego, jasnego Newtona wiec musisz siê pogodziæ z faktem, ¿e bêd± ró¿ne takie kwiatki.
Wadóf w takim telepie bedzie tyle, ¿e zajmie ci trochê czasu, ¿eby je wszystkie zidentyfikowaæ. Wiadomo, nowa zabawka wiec siê ka¿da drobnostka wydaje wielk± katastrof±.
Wrzuæ na luz i daj sobie czas na poznanie nowej zabawki, ciesz siê tym co mo¿esz zobaczyæ a czego nie mog³e¶ wczer¶niej i nie grzeb bez sensu w teleskopie bo co¶ spieprzysz, i wtedy dopiero bêdziesz ¿a³owa³.
PS. Bez wzglêdu na to co pisz± w instrukcji kolimatora, je¶li przy obracaniu ¶wiate³ko zmienia po³o¿enie to jest wadliwy.
Masz du¿ego, jasnego Newtona wiec musisz siê pogodziæ z faktem, ¿e bêd± ró¿ne takie kwiatki.
Wadóf w takim telepie bedzie tyle, ¿e zajmie ci trochê czasu, ¿eby je wszystkie zidentyfikowaæ. O jakich wadach mówisz? Je¶li ma siê okazaæ, ¿e s± jakie¶ wady optyczne, to sprzêt trzeba reklamowaæ, a nie przymykaæ na nie oko.
Moje pytania wynikaj± po prostu z tego, i¿ nie mia³em do czynienia z takimi du¿ymi Newtonami i nie wiem czy pewne zjawiska s± normalne, czy to mo¿e byæ wina wadliwej optyki.
Chodzi mi o takie wady jak, koma, chromatyzm, astygmatyzm... bla, bla, bla.
Nic co siê nadaje do reklamacji a wynika z natury ¶wiat³a. Im wiêkszy i bardziej wymagaj±cy teleskop, tym bardziej wady staj± siê widoczne.
Do tego dochodzi jeszcze atmosfera, a¿ g³owa zaczyna boleæ.
pogodnego nieba i dystansu do niedoskona³ego ¶wiata :D
O jakich wadach mówisz? Je¶li ma siê okazaæ, ¿e s± jakie¶ wady optyczne, to sprzêt trzeba reklamowaæ, a nie przymykaæ na nie oko.
Moje pytania wynikaj± po prostu z tego, i¿ nie mia³em do czynienia z takimi du¿ymi Newtonami i nie wiem czy pewne zjawiska s± normalne, czy to mo¿e byæ wina wadliwej optyki. Witam
Z Twoich postów wynika,ze nie jeste¶ nowicjuszem i wiesz co w trawie piszczy.
Posiadasz ¶wiat³osiny teleskop a on nie wybacza ¶ci¶niêtej optyki , z³ej kolimacji, oraz kitowych okularów .
Okular masz dobry , kolimowaæ umiesz , sprawd¿ jeszcze mocowanie LG tak jak pisa³em w pierwszym po¶cie/ bez powtórnej kolimacji siê nie obejdzie/. Je¿eli chcesz siê dowiedzieæ jaki masz stan optyki w swoim teleskopie , to po spe³nieniu tych trzech warunków obserwój gwiady w centrum pola oraz pr±¿ki dyfrakcyjne a nie odbicie LW na tle LG . To ze stanem optyki ma niewile wspólnego a co najwy¿ej pogl±dowo z kolimacj±
Powodzenia .
Napisz co zaobserwowa³e¶
Ten post by³ edytowany przez
staszekpapis dnia: 04 March 2009 - 23:05
PS. Bez wzglêdu na to co pisz± w instrukcji kolimatora, je¶li przy obracaniu ¶wiate³ko zmienia po³o¿enie to jest wadliwy. Wadliwy to za du¿o powiedziane - jest po prostu rozjustowany. Kolimator Baadera posiada ¶rubki pozwalaj±ce na regulacjê promienia lasera. Je¶li dobrze pamiêtam niezbêdny do tego jest imbus o rozmiarze 2mm.
Na te pytania moge odpowiedziec od razu, tak wiec optyka na pewno nie byla scisnieta, zarowno uchwytow mocujacych lusto czy srub kolimacyjnych nigdy nie dokrecalem mocno. Kr±¿ki dyfrakcyjne przy du¿ym przybli¿eniu w srodku pola równie¿ wygl±daj± OK (na tyle na ile pozwa seeing). Koma, ktora mialem pewnie wynika³a ze zlej kolimacji i byc moze "rozciagnietej" tuby - paradoksalnie nie pomyslalem o tym, ze jak przesadzi z dokreceniem r±czek dobsa, tuba sie tak deformuje, ze moze miec to wplyw. Zastanawia³a mnie jedynie ta niesymetria w mocno rozogniskowanym obrazie gwiazdy w szerokokatnym okularze. Ale skoro mam sie tym nie przejmowac, to nie bede :), bo w zasadzie teleskop daje dobre obrazy. Moze jestem po prostu przewrazliwiony, po tym jak po zakupie zauwazylem dziwny nalot na lustrze, ktory coprawda udalo sie zmyc, jednak potem czlowiek sie zastanawia czy cos jeszcze moze byc nie tak, zwlaszcza gdy wydalo sie sporo kasy. W kazdym razie dziekuje wszysktim za porady.
Wadliwy to za du¿o powiedziane - jest po prostu rozjustowany. Kolimator Baadera posiada ¶rubki pozwalaj±ce na regulacjê promienia lasera. Je¶li dobrze pamiêtam niezbêdny do tego jest imbus o rozmiarze 2mm. Kolimacjê laserow± warto zawsze sprawdziæ w dzieñ patrz±c nawet w wyci±g z pewnej odleg³o¶ci lub metod± pude³eczka z dziurk±. Je¶li krawêdzie wyci±gu s± zgodne z obrysem luster i marker LG jest w centrum to mamy dodatkowo pewno¶æ ¿e kolimator jest raczej 100% OK. Oczywi¶cie dochodzi tu pewna porawka na offset LW, ale do¶wiadczony user da rade to oceniæ na oko.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl