Kolimator laserowy Meade 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Dzieñ Dobry !!
To mój pierwszy post na forum i od razu chcia³bym siê z Wami przywitaæ i pozdrowiæ. Mam oczywi¶cie pytanie. Za kilka tygodni zakupiê Meade Lightbridge 10" lub 12". Sam jeszcze nie wiem, które lustro, ale ¿eby nie wariowaæ i poniewa¿ to mój pierwszy teleskop w ¿yciu, zdecydujê siê chyba na 10", choæ najbardziej interesuj± mnie objekty DS. Do tego sprzêtu chcia³bym zakupiæ kolimator laserowy Meade, który wydaje mi siê, usprawni ustawianie optyki teleskopu. Jakie s± wasze opinie dotycz±ce tego kolimatora. Czy to strata pieniêdzy ( 399 pln), a mo¿e to po¿yteczne urz±dzenie. Jak wiadomo teleskop ten ma to do siebie, ¿e s± z nim problemy dotycz±ce w³a¶nie kolimacji i nie tylko podczas ponownego sk³adania przed obserwacjami.



Za 229 w DO mo¿esz kupic Baaderowski, Za 150pln kolimator laserowy LJota. Tak czy siak, te wszystkie kolimatory sa w oprawie 1,25" (jezeli nie to prosze o sprostowanie) wiec masz ryzyko, ¿e nie bedziesz kolimowa³ realnej osi tylko to co akurat ustawia przelotka 2">1,25" Niemniej po mojemu ma to sens, bo tool jest bardzo przydatny i u³atwia oraz przyspiesza proces kolimacji. Pamietaj jednak, ze nie jest on niezbedny. Mozna skolimowac bardzo dobrze teleskop bez niego (poszukaj watku Hamala na A4U).

Pozdrawiam.

Najbardziej mi zale¿y na szybko¶ci i komforcie obs³ugi. Dziêki Hans !!

Jak nie masz wprawy w kolimacji to laserek jej nie nadrobi . Sadze, ze poprawnie telepa samym laserkiem nie skolimujesz, ale przynajmniej bedziesz sadzil, ze skolimowales. :Beer: Nie wiem czy to odczucie jest warte 300 zl.



Jedni uwa¿aj± ¿e kolimatora laserowego nie mo¿e nic zast±piæ i bez niego nie da siê poprawnie skolimowaæ telepa natomiast jedni twierdz± ¿e dok³adniej teleskop skolimuje siê za pomoc± np. pude³ka po kliszy. Ja osobi¶cie te¿ zastanawia³em siê nad zkupem kolimatora laserowego i to ju¿ takiego z górnej pó³ki (cena 900z³). Jednak po rozmowie z bardziej do¶wiadczonymi osobami postanowi³em przeznaczyæ te pieni±dze na co¶ innego. Sprawa wygl±da prosto kolimatorem laserowym napewno jeste¶ w stanie dok±³dniej skolimowaæ teleskop tylko musi byæ spe³nione kilka warunków: musi to byæ naprawde dobrej jako¶ci kolimator najlepiej 2" i musisz posiadaæ dobr± zwart± konstrukcje i wyci±g bez najmniejszych luzów. Gdy twój teleskop niespe³nia tych warunków niemasz siê co braæ za kolimacje laserem. Bo nic ci z tego nie wyjdzie. Wyj±tkiem tu jest kolimacja laserem ale przy u¿ycia barlowa. Du¿o tañszym rozwi±zaniem jest kolimacja np. metod± z pude³kiem po kliszy. Ja tak kolimuje swojego Newtona 380mm i nie na¿ekam na kolimacje. Ty musisz zdecydowaæ czy warto ci wydawaæ kilkaset z³otych na kolimator który nie wiadomo jak te¿ bêdzie ci s³u¿y³. Ja osobi¶cie zrezygnowa³em z tego wynalazku.
Pozdrawiam.

To ja zadam dziwne pytanie. Po co 2" kolimator laserowy? Jak masz 2.5 metra ogniskowej F4, u¿ywasz przy du¿ych powerach i tak tylko 2" oklurarów, to mo¿e tak. Ale na ogniskowej 1.5m i dobrym wyci±gu. Jak skolimujê z minimalnie przesuniet± nawet osi± dla 1.25", to i tak wsadzam okular 1,25", który ma dok³adnie tak samo przesuniêt± o¶. Kolimacja z u¿yciem 2'' kolimatora nie skompensuje tego? Wsadzaj±c okular 2" jest i tak za ma³y power, aby dostrzec te minimalne przesuniêcie.

Rozumiem kupowanie Howie-Glattera z hologramami, ale to nie jest zwyk³y 2'' kolimator.

Kto¶ mo¿e mi to wyt³umaczyæ?

Czesto waga 2" okularow jest tak duza, ze i tak wyciag sie odksztalci.
W/g mnie jest co najmniej 2 mm tolerancja na niedokladnosc kolimacji patrzac od strony wyciagu ma znacznik srodka lustra . A to prostym laserkiem tylko sprawdzamy
/przynajmniej tak sadze/ .
W/g mnie max 1 mm tolerancja jest na skrzywienie boczne wyciagu - czyli jak daleko os wyciagu przebiega od osi optycznej tuby. To samo dotyczy osi optycznej tuby wyznaczonej przez srodek pajaka i jego odbicie w lustrze glownym a srodkiem lustra.
Fabryczne telepy tez miewaja z tym problemy . A tych odchylek nie sprawdzamy .
Moze ktos wie dokladniej o tolerancji w kolimacji . To co pisalem to tylko moje spostrzezenia dla telepa o F5-5,6
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 05 September 2006 - 08:35
Dziêki wielkie za wszystkie uwagi. Na poczatek wiêc laserek zast±pie pude³eczkiem po filmie, czyli metada Hamala :D .

Rozumiem kupowanie Howie-Glattera z hologramami, ale to nie jest zwyk³y 2'' kolimator pisze teha

Ja w tej sprawie na czym polega niezwyklosc tego kolimatora ?
Ten post by³ edytowany przez kosmit dnia: 15 September 2006 - 09:09
Od tych rozbierznych porad mozna dostaæ ko³owacizny. Kolego Kosmit, kup sobie ten kolimator, przynajmniej zapoznasz siê jak sie zmienia bieg ¶wiat³a w telepie, a to jest bardzo pouczaj±ce. Pude³ko po filmie tego nie zast±pi.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl