Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Mo¿e kto¶ wie dok³adnie jak lustro g³ówne kolimowaæ. Mam nieco ¶ciêty obraz rozogniskowanej gwiazdy. Krêcê ¶rubami od lustra ale nic siê z ognisku nie zmienia. A ja nie mam kompletnie pojêcia jak to zrobiæ. Czy mo¿e trzeba pokrêcaæ ¶rubami od lustrerka wtórnego? tam od strony wlotu tubusa...
Mo¿e kto¶ ju¿ kolimowa³ lustra to wie jak to zrobiæ... :roll: .
£ukaszu wystarczy poszukaæ na forum , to nasza skarbnica wiedzy :Cheers:
np. tu:
kolimacja
Upsss... to chyba do tego sam siê wcale nie zabieram :? . To jest za trudne. Ja nie jestem zawodowiec. Ja nawet lustra nigdy jeszcze nie wyci±ga³em, nie mówi±c ju¿ o kolimacji.
£atwo rozkolimowaæ teleskop, o odwrotny efekt ju¿ trudniej ale nie a¿ tak jak my¶lisz. Wystarczy troszkê poanalizowaæ co ma na co wp³yw i mo¿na samemu pisaæ instrukcjê kolimacji. :)
Dokladnie, jak sie wie o co chodzi, to jest to ultra prosta czynnosc - pod warunkiem, ze masz kolimator laserowy.
Dokladnie, jak sie wie o co chodzi, to jest to ultra prosta czynnosc - pod warunkiem, ze masz kolimator laserowy. Oczywi¶cie kolimator jest potrzebny do zamkniêcia dzie³a bo wiêkszo¶æ czynno¶ci robimy rêcznie i tylko wynik koñcowy dogrywamy kontrolnie kolimatorem :salu:
To naprawde proste, wystarczy tylko wyci±gaæ logiczne wnioski z wykonywanych ruchów i ewnetualnych b³edów, czyli trzeba trochê pomy¶leæ co jak z czegi i dlaczego, zaprz±c do pracy nieodzown± dozê w³asnej wyobra¼ni i po sprawie :salu:
O tak jasne. Dla was jasne ¿e to bu³ka z mas³em. Lata w telepach i optyce... te¿ bym chcia³. A ja muszê siê tego od postaw nauczyæ. Ale nie jest tak ¼le. W³a¶ciwie wiem o co w tym biega, ju¿ umiem kolimowaæ swoj± lornetê. Po upadku kolimacja konieczna raz na jakie¶ 3 miechy.
A gdzie mogê laser kupiæ??
Lata w telepach i optyce... te¿ bym chcia³. A ja muszê siê tego od postaw nauczyæ. Oj Lukasz, nawet nie wiesz jak sie myslisz. Jakie lata? Janusz to zapewne tak, ale ja??? Przyszedl taki dzien, kiedy musialem skolimowac sprzet, wiec usiadlem do netu, poczytalem, potem podzwonilem po chlopakach, zaciagnalem fachowych informacji, a nastepnie sobie wszystko w glowie przerobilem - cala zasade, aby poznac, o co tu chodzi.
Najpierw kolimowalem bez lasera, potem zamowilem laser u Leszka i juz dalej to byla bulka z maslem. To idealny przyklad diabla, ktorego zlym maluja.
Ja bêdê skromniejszy :mrgreen:
Kupi³em Optisana, przeczyta³em opis kolimacji i stwierdzi³em ¿e jest do d... Siad³em wiêc, popatrzy³em i pomy¶la³em z 2 godz i ju¿ wszystko by³o jasne :Cheers: Astronomi± interesowa³em siê z rok, teleskopu na oczy wcze¶niej nie widzia³em, a internet mia³em tylko w kafejce internetowej.
Wiêcej wiary w siebie :King:
Jestem ciekaw jak zbudowany jest taki kolimator laserowy (da siê co¶ takiego zmajstrowaæ samemu?) i ile kosztuje? Mo¿e kto¶ wie?
Najpierw kolimowalem bez lasera, I jaki jest efekt :?: Chyba przez wakacje szlifnê sobie lustro i jestem ciekawy czy na oko bêdzie dobry wynik :wink:
Szlif i poler lustra to praca dla inteligentnych i wytwa³ych, po prostu sprawd¼ siê Pitter :salu:
Mam nadziejê ¿e co¶ z tego bêdzie :wink:
Dziêki za pocieszenia :D , wiêc musze to sam zrobiæ :wink: . Ale z k±d wezme laser? albo gdzie¶ kupiæ, albo samemu zrobiæ.
W³a¶nie - czy kto¶ móg³by pokazaæ zdjêcie i opisaæ budowê takiego kolimatora laserowego?
Mo¿esz go nawet obejrzeæ na ¿ywo
dziadek ma takowy
pozdrawiam
w jakim¶ numerze Vademecum widzia³em opis i budowe laserka :D
Kolimator, to mówi±c ogólnie punktowe ¼ród³o ¶wiat³a umieszczone w osi fizycznej wyci±gu okularowego. Je¶li teleskop jest skolimowany to fizyczna o¶ wyci±gu, oraz osie optyczne lustra g³ównego oraz lustra wtórnego s± do siebie odpowiednio równoleg³e i prostopad³e.
W praktyce oznacza to, ¿e promieñ ¶wiat³a wys³any w kierunku lustra g³ownego powinien po odbiciu od niego powróciæ z powrotem w miejsce, z którego wyszed³ w wyci±gu okularowym.
Konstrukcja kolimatora jest do¶æ oczywista bo jest to zwykle rura o wymiarach wyci±gu okularowego mieszcz±ca w sobie ¿ród³o ¶wiat³a laserowego oraz bateriê zasilaj±c± z wy³±cznikiem zasilania oraz czasem z regulatorem si³y ¶wiecenia lasera.
Schematyczn± konstrukcjê takiego kolimatora mo¿esz obejrzeæ pod adresem:
www.lx-net.prv.pl w dziale astronomia -> kolimator laserowy
L.J.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl