Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam
Mam do was ogromna prosbe.Zamierzam kupic sobie jakis nowy sprzet(do tej pory tylko lornetka 15x50) tylko nie wiem jaki.Wacham sie miedzy MTO11, Yukonem 6-100x-100 a Tal1.Niestety nie stac mnie na nic lepszego ale mysle ze i tak da sie z tego cos wybrac.Moze poroponujecie cos innego? Nie licza sie dla mnie wymiary czy waga bo ma byc to sprzet stacjonarny(dobra warunki-poza miastem) i na dlugie lata.Zalezy mi szczegolnie na obserwacji komet i planetoid.Jeszcze raz prosze o pomoc bo jestem jeszcze troche "zielony".
Witaj. Na d³ugie lata,to nic z tego co wymieni³e¶.MTO -ciemny,Yukon-obecnie sprzedawany przez D.O. TYLKO przypomina tego, którego mia³em i opisa³em w zesz³ym roku :Cry: ,Tal 1- ma³y.Pozostaje lustro min. 150mm ,lub 120mm refraktorek.Ew.Sky/Astro-View- 100mm f-6 z Astrokrak :salu:
Hm, je¿eli to sprzêt stacjonarny i na d³ugie lata, to faktycznie lepiej celuj w wiêksz± aperturê. Je¿eli maj± to byæ jakie¶ powa¿niejsze obserwacje komet, to na Twoim miejscu dozbiera³ bym trochê wiêcej funduszy i kupi³ co¶ z lustrem 15cm, choæby dobsona. Kupisz go ju¿ za 1,500 z³.
popatrz na gie³dzie teleskopy.pl tam jest troche teleskopów quasara.Ja kupi³em i jestem zadowolony.
Witam
Mam do was ogromna prosbe.Zamierzam kupic sobie jakis nowy sprzet(do tej pory tylko lornetka 15x50) tylko nie wiem jaki.Wacham sie miedzy MTO11, Yukonem 6-100x-100 a Tal1.Niestety nie stac mnie na nic lepszego ale mysle ze i tak da sie z tego cos wybrac.Moze poroponujecie cos innego? Nie licza sie dla mnie wymiary czy waga bo ma byc to sprzet stacjonarny(dobra warunki-poza miastem) i na dlugie lata.Zalezy mi szczegolnie na obserwacji komet i planetoid.Jeszcze raz prosze o pomoc bo jestem jeszcze troche "zielony". Polecam refraktorek 80 f/5 dowolnego producenta, sprzedawany jako Orion Short Tube przez Astrokraka:
http://www.astrokrak...kopy.html#orionczy jako NexStar GT przez Delta Optical:
http://deltaoptical..../?id=77&lang=pl(ta druga wersja dro¿sza, za to z GoTo)
Dlaczego?
- Yukon ma system odwracaj±cy obraz i z³o¿ony okular z soczewk± Barlowa. Dodatkowe elementy optyczne powoduj±, ¿e zobaczysz nim <> tyle, co tym refraktorkiem
- MTO równie¿ jest do¶æ ciemny jak na swoj± aperturê, w dodatku ma ma³e pole widzenia, wiêc do komet bêdzie siê nadawa³ ¶rednio
Ten refraktorek ¶wietnie nadaje siê w³a¶nie do tego, do czego go potrzebujesz i kosztuje niewiele wiêcej, a chwalony jest na wielu stronach:
http://www.cloudynig...eviews/st80.htmhttp://www.cloudynig...eviews/RF80.htmhttp://www.alcor.com...onomy/orion.asphttp://www.absoluteb...vista508se.html(to s± ró¿ne wersje, ale optyka ta sama)
Jak poobserwujesz nim (a zobaczysz du¿o wiêcej ni¿ swoj± lornetk±), to bêdziesz ju¿ wiedza³ co wiêkszego chcesz kupiæ, a tego zostawisz sobie jako 'ekspedycyjnego' na zloty/wakacje i na dni, kiedy nie bêdzie Ci siê chcia³o taszczyæ wielkiego potwora na zewn±trz i studziæ ;). Na razie nie radzê Ci kupowaæ ¿adnego wielkiego smoka, zaznajom siê z niebem i obserwacj± obiektów mg³awicowych - przez takie maleñstwo zobaczysz kilkaset ciekawych obiektów, planetoidy, komety.. ;)
Zasz³o chyba ma³e nieporozumienie :roll: , sprzêt kalsy kompaktowej 80-100mm to typowy traweler a nie stacjonarka, przy ciemnym niebie i w³asnej posesji mo¿na spokojnie stawiaæ Newtona klasy 350-500mm bo bêdzie go tam jak w pe³ni wykorzystaæ :salu:
Co do MTO 11 CA to pamiêtaj ¿e nadaje sie te¿ dobrze do aplikacji fotograficznych (p³askie pole widzenia w rozmiarze 42mm) i mo¿na z nim osi±gn±æ pole widzenia do 2,5* z d³ugogniskowymi okularami w oprawie 2" czyli zmie¶ci siê w okularze ca³a M31 z glakatykami satelitarnymi.
Ps. Klienci decyduj±cy siê na Yukona kupuj± go najczê¶ciej z powodu jego dobrego stosunku mo¿liwo¶ci obserwacyjnych w stosunku do niewielkiej wagi i rozmiaru jako ekspedycyjny Traweler choæby i na wyprawê zaæmieniow± na Now± Zelandiê :Beer:
Za to klienci kupuj±cy MTO k³ad± nacisk na astrofotografiê S³oneczno-Ksie¿ycowo-planetarn± do czego ¶wietnie siê on nadaje a przy okazji jest kompaktowym telskopem wizualnym tak¿e o niewielkich wymairach i masie do 2 kg 8)
Zasz³o chyba ma³e nieporozumienie :roll: , sprzêt kalsy kompaktowej 80-100mm to typowy traweler a nie stacjonarka, przy ciemnym niebie i w³asnej posesji mo¿na spokojnie stawiaæ Newtona klasy 350-500mm bo bêdzie go tam jak w pe³ni wykorzystaæ Ano, ale £ukas pisze:
"Zamierzam kupic sobie jakis nowy sprzet(do tej pory tylko lornetka 15x50)"
Jak kupi takiego Newtona klasy 350-500, to bêdzie mia³ nawet trudno¶ci ze znalezieniem obiektu na niebie - przeca taki Newton ma najwy¿ej stopieñ z hakiem przy s³abym okularze w wyci±gu 2" - dla kogo¶, kto do tej pory pos³ugiwa³ siê lornetk± to to mo¿e byæ za du¿y skok moim skromnym zdaniem ;) My¶lê ¿e lepiej zrobi je¶li kupi co¶ mniejszego, nauczy siê nieba i dopiero za rok - dwa wyda parê tysiêcy z³otych jak bêdzie wiedzia³ co chce.
Po drugie - ma lornetkê, wiêc jak s± gwiazdy - idzie obserwowaæ. Ile wa¿y taka 35-tka? Co najmniej kilkana¶cie kilo i studzi siê z godzinê. Ma lokalizacjê z ciemnym niebem - to prawda. Ale dalej bêdzie musia³ tego behemota wynosiæ z domu i wnosiæ z powrotem - przynajmniej dopóki nie kupi/nie zrobi jakiej¶ szopy z odsuwanym dachem. Nie wiem czy rzeczywi¶cie bêdzie tak chêtnie go u¿ywa³, skoro bêdzie musia³ co ³adn± noc odprawiaæ ten d³ugi i skomplikowany ceremonia³.. ;)
Po trzecie, napisa³:
"Niestety nie stac mnie na nic lepszego"
Sk±d we¼mie forsê na Newtona klasy 350-500? ;)
Co do MTO 11 CA to pamiêtaj ¿e nadaje sie te¿ dobrze do aplikacji fotograficznych (p³askie pole widzenia w rozmiarze 42mm) i mo¿na z nim osi±gn±æ pole widzenia do 2,5* z d³ugogniskowymi okularami w oprawie 2" czyli zmie¶ci siê w okularze ca³a M31 z glakatykami satelitarnymi. Ale un nic o fotografii nie pisa³ ;-)
Spieszê te¿ przypomnieæ, ¿e kolega dysponuje bud¿etem ~1,000 z³. Za tê cenê plus jeszcze trochê dla pocz±tkuj±cego zainteresowanego w kometach dobson 15cm to chyba jednak najlepszy wybór.
Bardzo Wam dziekuje za odpowiedzi.Chodzi mi tez o to ze tego Tal-a 1 moge miec juz za 850zl (allegro)dlatego wzialem go pod uwage.Na nic wiekszego mnie nie stac chyba ze dozbieralbym do tego malego refraktorka 80 poleconego wyzej, ale czy Tal nie bedzie od niego i tak lepszy?Wydaje mi sie ze to male pieniadze jak za taki sprzet.
...Jak kupi takiego Newtona klasy 350-500, to bêdzie mia³ nawet trudno¶ci ze znalezieniem obiektu na niebie - przeca taki Newton ma najwy¿ej stopieñ z hakiem przy s³abym okularze w wyci±gu 2" - dla kogo¶, kto do tej pory pos³ugiwa³ siê lornetk± to to mo¿e byæ za du¿y skok moim skromnym zdaniem ;)... Nie zapominaj o funkcji szukacza klasy 50-60mm z polem widzenia porównywalnym z lornetk± 50mm, wiêc nie ma mowy o skoku z problemem szukania, rozumiem ¿e problemem bêdzie zapewne kasa wiêc te¿ bym siê sk³ania³ do taniego Newtona na Dobsonie klasy conajmniej 5" lub troszkê wiêcej lub tego Mizara 110mm z Aleegro bo tu mamy od razu monta¿ paralaktyczny i komplet wymiennej optyki okularowej :salu:
lub tego Mizara 110mm z Aleegro bo tu mamy od razu monta¿ paralaktyczny i komplet wymiennej optyki okularowe No ale ;)
Przy Orionie te¿ masz monta¿ paralaktyczny i jeden okular, a ¶rednica obiektywu - w sumie porównywalna. No i Mizar ma te 800mm ogniskowej i, je¶li dobrze pamiêtam, wyci±g 1,25". To daje maksymalne pole widzenia jakie¶ 2 stopnie - a skoro chce komety ogl±daæ i ma ciemne niebo, to czemu ma siê a¿ tak ograniczaæ? ;)
Dzieñ taki, ¿e tylko sprzeczaæ siê mo¿na :twisted:
Dzieñ taki, ¿e tylko sprzeczaæ siê mo¿na :twisted: W Poznaniu od 2 dni czyste b³ekitne niebo.
Czyli Tal1 czy ten maly refraktorek 80?Z gory dziekuje za pomoc i czekam na wyrazna odpowiedz.W zaleznosci od tego co polecicie podejme decyzje w dokonanu zakupu.
Pozdrowionka
£ukas
Lepiej kupiæ ten refraktorek 80 mm. Kupowaæ ma³e newtony to jest bez sensu, a taki refraktorek zawsze siê przyda i nie trzeba go bêdzie w przysz³o¶ci sprzedawaæ.
Pewnie, ¿e newtona 350 mm mo¿na poleciæ, szczególnie jak siê ma sta³e miejsce na niego, no ale to nie jest za 1200 z³.
Te¿ poleci³bym tego refraktorka 80mm. Ma³y, porêczny, a sporo nim zobaczysz.
Sugerowa³bym dokupienie w pó¼niejszym czasie jakiego¶ porz±dnego okularu ok. 5-6 mm, dziêki czemu sporo rozszerzysz jego mo¿liwo¶ci.
A tu masz link do strony producenta
link
A czy taka mala ogniskowa pozwoli na montaz okularow o wiekszym powiekszeniu?Slyszalem ze wogole nie nadaje sie on do planet czyli nie zobacze przez niego nawet pierscieni saturna?
Pier¶cienie Saturna s± do zobaczenia od biedy przy powiekszeniu 20-30x. Refraktorkiem 80/400 mozesz uzyskaæ spokojnie powiekszenie 80x z okularem 5mm i pier¶cienie Saturna zobaczysz bez problemu.
A czy taka mala ogniskowa pozwoli na montaz okularow o wiekszym powiekszeniu? Powiêkszenie z nim uzyskasz jakie chcesz, tyle ¿e najwiêksze sensowne w nim to oko³o 100x (co da Ci okular 4mm albo 8mm z 2x Barlowem..)
Slyszalem ze wogole nie nadaje sie on do planet A kto Ci takie m±dro¶ci opowiada³? ;)
czyli nie zobacze przez niego nawet pierscieni saturna? Nie tylko pier¶cienie, ale i Przerwê Cassiniego je¶li seeing bêdzie dobry a Saturn wysoko. Zobaczysz te¿ pasy na Jowiszu, podczas opozycji zobaczysz Syrtis Major na Marsie, fazy Wenus.. Ponoæ mo¿na nim zobaczyæ Wielk± Czerwon± plamê i pasy na Saturnie:
http://www.cloudynig...eviews/st80.htmTYlko, ¿e to w pierwszym rzêdzie instrument do mg³awic i komet ;) i przy wiêkszych powiêkszeniach obrazy bêd± nie tak dobre jak w obiektywie APO czy d³ugoogniskowym achromacie.
Jako¶ mi nie pasuje 80mm refraktorek jako "stacjonarny ,za miastem,na lata".11letni Mizar 110mm z allegro ?Lustro chyba ju¿ do regeneracji.Minimum to
http://www.telescope...ProductID=10200 i jaki¶ monta¿ "z drugiej rêki" .Mo¿e Watteau co¶ napisze jak siê sprawuje ten scope . :salu:
Jako¶ mi nie pasuje 80mm refraktorek jako "stacjonarny ,za miastem,na lata".11letni Mizar 110mm z allegro ?Lustro chyba ju¿ do regeneracji.Minimum to http://www.telescope...ProductID=10200 i jaki¶ monta¿ "z drugiej rêki" IMO nie zmie¶ci siê z tymi pieni±dzami.. Bo tu jeszcze diagonal trzeba kupiæ (najlepiej 2"), ze dwa porz±dne okulary, szukacz...
Mo¿e Watteau co¶ napisze jak siê sprawuje ten scope . Przeca¿em napisa³ ;-)
http://www.astro-for...opic.php?t=4673
Pier¶cienie Saturna s± do zobaczenia od biedy przy powiekszeniu 20-30x. Podobno w czasie opozycji widac je lornetka 15x70 :)
Osobi¶cie widzia³em lornetka 26x70. Tzn by³o widac ze planeta ma "uszy".
> Osobi¶cie widzia³em lornetka 26x70. Tzn by³o widac ze planeta ma "uszy".
Widaæ je te¿ w BPC 20x60 - pod warunkiem ¿e trafi siê na dobry egzemplarz. No i pamiêtam ¿e da³o siê zobaczyæ w lornetce 15x50 - tak± jak ma £ukas, pod warunkiem umieszczenia jej na solidnym statywie i wpatrzenia siê przez chwilê ;)
£adnie by³o pier¶cienie widaæ przez lunetkê zrobion± z obiektywu rosyjskiej lunetki 20x50 i okularu 12x od mikroskopu - powiêkszenie by³o chyba 35x, pier¶cieñ by³ bardzo ³adny i ju¿ nie 'uszowaty'...
Galileusz widzia³ uszy przez to:
http://es.rice.edu/E...g_telescope.gifA tu próba rekonstrukcji teleskopu Galileusza i obrazów jakie widzia³:
http://www.pacifier....tpope/index.htm;-)
Lunetka
Turist 3 (20x50) tez widac pierscienie :)
Jak ju¿ zeszli¶my z tematu, to i ja wtr±cê swoje 0.03 PLN.
W lornetce 12x60 Saturn jest widoczny jako malutka _przekre¶lona_ tarczka.
Ja kiedy¶ widzia³em pier¶cienie Saturna go³ym okiem, przez idealnie dopasowane okulary z zielonymi pow³okami, przy idealnym seeingu na wysoko¶ci 3,000m npm, po bardzo d³ugim wpatrywaniu siê. No dobra, ¿artujê :wink:
Ja kiedy¶ widzia³em pier¶cienie Saturna go³ym okiem, przez idealnie dopasowane okulary z zielonymi pow³okami, przy idealnym seeingu na wysoko¶ci 3,000m npm, po bardzo d³ugim wpatrywaniu siê. No dobra, ¿artujê :wink: Ju¿ prêdzej uwierzê, ¿e widzia³e¶ ksiê¿yce Jowisza :)
Ja kiedy¶ widzia³em pier¶cienie Saturna go³ym okiem, przez idealnie dopasowane okulary z zielonymi pow³okami, przy idealnym seeingu na wysoko¶ci 3,000m npm, po bardzo d³ugim wpatrywaniu siê. No dobra, ¿artujê :wink: Ale go³ym okiem przy doskona³ych warunkach zobaczysz
http://www.serifone.de/messierne.htm To ma³o? ;-)
Witam!
Ludzie co to za przyjemno¶æ ogl±danie planet przy powiêkszeniu x40. Co z tego ¿e widaæ (ledwo) dwa pasy na Jowiszu i nic poza tym podobnie jest z Saturnem. Mo¿e dla pocz±tkuj±cego to jakie¶ prze¿ycie ale nudzi siê to bardzo szybko i cz³owiek szybko chcia³ by co najmniej x120.
No wlasnie, jak zauwazyles dla poczatkujacego to jakies przezycie. I to nie jakies, ale calkiem spore. Pamietam, jak pierwszy raz zobaczylem tarcze Jowisza z ksiezycami przez 7x35, albo pierscienie Saturna przez 20x50. Nagle przestaje to byc abstrakcyjna gwiazdka na niebie, wiesz ze naprawde patrzysz na planete i czujesz jakbys byl nie wiadomo jak wyruzniony. A jak zobaczylem pierwsza komete (to byl Brorsen-Metcalf w 1989), to az mi serce walilo z przejecia :wink: A ze apetyt rosnie w miare jedzenia, to jasna sprawa :D
[ Add: Czw Lip 29, 2004 20:38 ]
Ale go³ym okiem przy doskona³ych warunkach zobaczysz http://www.serifone.de/messierne.htm To ma³o? ;-) To jeszcze nic, kiedys w okulniku AAVSO czytalem wspomnienia goscia z Kanady. Po przejsciu frontu chlodnego niebo zrobilo sie niemal granatowe w srodku dnia i juz wiedzial, ze to nie bedzie normalna noc. Pojechal daleko za miasto, wlazl na gorke i zaczal okreslac zasieg. Najpierw 6.5, potem 7, 7.5. Az w koncu dobrze sie przypatrzyl i dostrzegl SS Cygni, ktora wtedy byla w maksimum jasnosci, 8.2 mag :shock: To musi byc rekord swiata. A ze to byl doswiadczony obserwator, to nie ma powodu, by mu nie wierzyc.
To musi byc rekord swiata. Eeee.. ;)
http://www.astronomy...mit_641332.htmlBardzo du¿o zale¿y zreszt± od umiejêtno¶ci i indywidualnych cech wzroku obserwatora, tu jest bardzo ciekawy artyku³ we wspólnym:
http://www.fortuneci...y/49/visual.htm
Co¶ wiem na ten temat, te¿ mia³em kiedy¶ w Bieszczadach wyj±tkowo piêkn±, kultow± noc i widoczne gwiazdy z Praesepe oraz zasiêg pod 8,2mag :salu:
Dzieki wszystkim
Mam jeszcze jedno pytanie-czy w takim razie zamiast kupowac tego malego refraktorka 80mm nie lepiej jest jednak kupic yukona 6-100x-100 do ktorego nie musze dokupowac zadnego ukularu azeby uzyskac pow 100x.Szczegolnie biorac pod uwage ze cena jest prawie ta sama a nawet nizsza?
[ Add: Pi± 30 Lip, 2004 ]
Ps.Skoro przez ten malutki refraktorem uzyskam max pow.80x to nie lepiej tego Tala1?To dla mnie naprawde wazne.Poniewaz juz nie wiem co robic :( powiedzcie co w takim razie bedzie dla mnie lepsze(sprzetu narazie nie bede mogl zmieniac wiec dosyc dlugo pozostanie w takim stanie w jakim go kupie-wiec moze nawet yukon)?
Dziekuje za cierpliwosc i wyrozumialosc
Pozdrawiam
[ Add: Pi± 30 Lip, 2004 ]
A co sadzicie o tym : Refraktor 100mm/1000 Sky Watter nowy tuba optyczna + okular 10mm, z³¹czka
k¹towa, szukacz, wyci¹g 2" cena 900 z³ ?
Jest jeszcze za te same pieni±dze co "Ta³ 1" drugi "Ta³ 120" o ¶rednicy zwierciad³a 120 mm i takiej samej ogniskowej 805 mm. Powiêkszenia masz tu 32x, 54x, 96x i 162x.
Optyka Ta³a jest dobra. Obraz dawany przez ten sprzêt powinien Ciê zadowoliæ.
Do Ciebie teraz nale¿y wybór, czy kupisz refraktorek czy teleskopik zwierciadlany.
Skoro przez ten malutki refraktorem uzyskam max pow.80x to nie lepiej tego Tala1? Zastanawiam siê po diab³a siê tak stara³em z wyszukaniem linków, skoro, leniu, nawet ich nie czytasz? Choæby tego:
" And at 120x (6mm Orthoscopic, 2x Barlow), MUCH detail was on display. Including, by 1 a.m.--could it be?--the Great Red Spot!"
"Epsilon Lyrae was resolved at 63x and fairly well split at 156x."
To dla mnie naprawde wazne. I tak noce, przy których u¿ywanie powy¿ej 200x do planet ma sens, zdarzaj± siê rzadko.. Je¶li chcesz, w ka¿dym teleskopie z wymienn± optyk± mo¿esz podnosiæ powiêkszenia do jakich¶ absurdalnych warto¶ci - i w tym Orionie czy MTO mozesz mieæ i 1000x. rzecz w tym, ¿e powy¿ej <> 2D (2x ¶rednica obiektywu) nie zobaczysz ¿adnych nowych szczegó³ów, a w dodatku musisz mieæ przy takich powiêkszeniach naprawdê dobry monta¿ ;)
Poza tym siê zdecyduj - to w koñcu komety czy planety? Bo do planet to taki ma³y refraktorek siê nadaje tak, jak MTO do komet ;)
powiedzcie co w takim razie bedzie dla mnie lepsze Wró¿ka ma dzi¶ wolne ;-)
A co sadzicie o tym : Refraktor 100mm/1000 Sky Watter nowy tuba optyczna + okular 10mm, z³¹czka
k¹towa, szukacz, wyci¹g 2" cena 900 z³ ? Dolicz pieni±dze na monta¿ (parê stów za ekwatorialny), d³ugi i ¶redni okular (minimum dwie stówy za dwa tanie Plossle). Pomys³ dobry - ale pomy¶l co z t± tub± zrobisz..
To dla mnie naprawde wazne.Poniewaz juz nie wiem co robic :( powiedzcie co w takim razie bedzie dla mnie lepsze(sprzetu narazie nie bede mogl zmieniac wiec dosyc dlugo pozostanie w takim stanie w jakim go kupie-wiec moze nawet yukon)? Skoro chcesz zeby myslec za Ciebie to prosze, oto rada: idz do mamy/wujka/dziadka i powiedz, ze to dla Ciebie strasznie wazne, ze to ma byc na dlugie lata itd, ale brakuje 500zl. Jak juz uzbierasz 1,400zl to kup Tala 120 (np. w DeltaOptical). Tym sposobem bedziesz mial calkiem solidny teleskop i do planet i do komet, razem z montazem, statywem i dwoma okularami :salu: Nic wiecej nie potrafie Ci doradzic.
Pozdr.
Ja raczej nie polecam 120, chociaz nie lukalem, ale on ma Barlowa w wyciagu a to wcale nie dobrze :shock:
Czy to jest az tak zle, to nie wiem, tez nie patrzylem, ale nowego Tala 1 nie da sie kupic (przynajmniej w DO nie maja), a Tal 120 to prawie to samo, tylko z krotsza tuba.
Janusz kiedys pisal ze ten Barlow psuje obraz bo obserwowal 120. (i chyba go ktos porownywal z Mizarem nawet? ale za to nie dam glowy bo nie pamietam)
Dzieki
Zdecydowalem sie jednak za wasza namowa na ten maly refraktorek 80mm :) Teraz pozostaje kwestia okularow.Co do niego najlepiej dokupic?Czy moze to byc okular 5-6mm i 2x Barlow?
Dzieki
Czy moze to byc okular 5-6mm i 2x Barlow? Lepiej 10mm i 2x barlowa. Da Ci to powiekszenie 40x i 80x. Na pocz±tek wystarczy.
Dzieki
Czy moze to byc okular 5-6mm i 2x Barlow?
Lepiej 10mm i 2x barlowa. Da Ci to powiekszenie 40x i 80x. Na pocz±tek wystarczy. ..tym bardziej, ¿e w komplecie z Oriona jest chyba Plossl 25mm. Je¶li to ten sam Sirius, jakiego mia³em razem ze swoim 100mm, to to bardzo zacny okular. Da powiêkszenie 16x i pole widzenia jakie¶ 3 stopnie z hakiem. I hajda na Plejady/ chi+ha/ Hiady/ Mel20/ Coathangera/ M31.... ;)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl