Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
krótka recenzja na temat my precious
Trochê danych ogólnych ze strony producenta
Apertura : 40 mm
Ogniskowa : 400 mm
F/10
Pasmo <1.0 Angstrema
Waga trochê ponad 2 kilogramy
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image2.jpg
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image5.jpg
Sam sprzêt zapakowany jest w oryginalny karton, otulony szczelnie g±bkami, co skrzêtnie wykorzysta³em do adaptacji najzwyklejszej plastikowej skrzynki.
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image6.jpg
W zestawie otrzymujemy równie¿ plastikowego Kelnera, który praktycznie do niczego siê nie przydaje, dlatego go pomijam …
Coronado PST posiada dwa mocowania na zwyk³e ¶ruby foto-video (w zestawie brak statywu czy innego monta¿u).
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image7.jpg
Teoretycznie mo¿emy posadziæ PST na najzwyklejszym statywie od aparatu fotograficznego. Niestety przy swojej masie, mimo ¿e to niewiele, statyw ten musi byæ baaardzo stabilny. Do¶wiadczenia pokaza³y jedno, ¿e ¿aden statyw aluminiowy nawet najbardziej Pro - nie spe³nia³ podstawowych wymogów stabilizacji i teleskop trzeba by³o praktycznie trzymaæ w rêkach aby wyt³umiæ drgania.
Genialnym patentem jest celownik, w dolnej czê¶ci korpusu mamy minimaln± szczelinkê
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image8.jpg
Dalej jest ma³y pryzmat, który rzutuje obraz ma³ego s³oñca na górê korpusu
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image9.jpg
Dziêki czemu nie kierujemy teleskopu obserwuj±c cieñ, tylko w tym ma³ym okienku centrujemy s³oñce i ju¿ mo¿emy ogl±daæ. Metoda szybka i co najwa¿niejsze skuteczna.
Najwiêkszym bublem w ca³ym PST jest ustawianie ostro¶ci. Nie mamy tu ¿adnego wyci±gu ani tym podobny rzeczy. Tak wygl±da „wyci±g” ¶rednicy 1,25 cala…
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image10.jpg
Drugi mniejszy bubel, który nale¿y poprawiæ zaraz na samym pocz±tku to wymiana ¶rubki zaciskowej okularu. Oryginalnie w komplecie jest plastikowy szajs, który oczywi¶cie traci swoj± funkcjonalno¶æ po kilkunastokrotnym przykrêceniu okularu.
Wracaj±c do ostro¶ci – krêcimy jedynie t± ¶rubk± ,
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image11.jpg
która to przesuwa pentagonalne szk³o w ¶rodku korpusu, do obserwacji wizualnych siê sprawdza i w zupe³no¶ci wystarcza.
Od lewej widzimy pryzmacik do celownika, no i feralne szk³o pentagonalne. Czy samo szk³o posiada jakie¶ w³a¶ciwo¶ci filtruj±ce-nie wiem, to wyjdzie dopiero po testach przebudowy PST.
Poni¿ej korpus Coronado PST
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image12.jpg
Samo Coronado mo¿na w parê sekund rozebraæ na poszczególne podzespo³y o których powiem po krótce
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image13.jpg
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image14.jpg
Poczynaj±c od przodu mamy filtr czerwony posiadaj±cy rewelacyjne pow³oki – czego dowodem to zdjêcie
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image15.jpg
Sam filtr wygl±da w ten¿e sposób
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image16.jpg
A zdjêcie zrobione samym filtrem (kratownica na balkonie)
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image17.jpg
Dalej mamy g³ówny filtr, na którym to znajdujê siê obejma s³u¿±ca regulacji samego filtru HAlpha. Oferuje nam zakres podziwiania s³oñca od ¶wiat³a bia³ego po 656 nanometrów d³ugo¶ci fali, czyli wyczekiwane HAlpha. Linie widma ¶wiat³a pokazuj± ¿e od 625 nanometrów, jest kolor czerwony, wiêc w takiej barwie ogl±damy s³oñce przez Coronado PST. Wszystkie fotki znajdowane na sieci o kolorze innym ni¿ czerwony z Coronado PST HAlpha, s± sztucznie barwione ;-). Wracaj±c do filtru g³ównego i tuningowania widoku
Krêcimy t± pokazan± na foto gumow± obejm±.
W ¶rodku widzimy g³ówny uk³ad filtru.
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image18.jpg
Zdjêcie zrobione przez ten¿e filtr
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image19.jpg
Przy okazji od razu podam przepis ¿eby samemu zmieniæ ustawienia fabryczne pier¶cienia tuningu. U mnie by³o tak ¿e przy krêceniu pier¶cieniem, obraz w pa¶mie HAlpha uzyskiwa³em na sam koniec skali pier¶cienia. Otó¿ mo¿na to zmieniæ. Ale drogie dziadki nie róbcie tego sami w domu je¶li macie jeszcze gwarancjê na PST
Wszystko co trzeba zrobiæ to delikatnie zdj±æ gumê z obrêczy do takiego stanu. To jest zwyk³y pasek gumowy ciasno naci¶niêty na pokrêt³o.
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image20.jpg
Jak widaæ pod spodem znajdziemy naklejkê gwarancyjn± – nie zrywajmy jej je¶li mamy jeszcze gwarancje !!!
A pod naklejk± jest najzwyklejsza ¶ruba (krzy¿owa)
Odkrêcamy ¶rubkê i przesuwamy na bok pier¶cieñ tuningowy
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image21.jpg
Jak widaæ mamy tu 5 mo¿liwych pozycji blokowania pokrêt³a tuningu
Przykrêcamy ¶rubkê w pozycjê przez nas po¿±dan±, zak³adamy gumê i ju¿ gotowe. Nastawy pier¶cienia tuningowego mamy zmienione i miejsce gdzie PST bêdzie chwyta³ zakres HAlpha zmienia swoje po³o¿enie. Zrobi³em to w moim egzemplarzu – wszystko dzia³a jak przed tuningiem ko³a tuningowego hehehe . Jedyna wada przypomnê to utrata gwarancji
Korpus ju¿ ogl±dali¶my wiêc nie bêdziemy powielaæ tego co by³o.
Czas na filtr ostatni tu¿ przed okularem w wyci±gu.
http://tadeoho.ovh.org/pst/Image22.jpg
Muszê przyznaæ ¿e najbardziej tajemniczy z ca³ego zestawu, próbowa³em robiæ zdjêcia bez niego i wychodzi³y strasznie przepalone.
Co ciekawsze ¶rednica jego jest niewielka, co powoduje ogromne wrêcz winietowanie, co nie dotyczy obserwacji wizualnych.
S³ów jeszcze kilka co widaæ przez to cudo. Nie uda³o mi siê jeszcze zrobiæ dobrego zdjêcia , choæ na sieci pe³no ró¿nych autorów naprawdê genialnych fotek.
To co widaæ w obserwacjach wizualnych zwala z nóg. Plamy, rozb³yski, pochodnie, regiony aktywnych w³ókien czy czarne szramy ci±gn±ce siê nie rzadko przez 1/4 tarczy czyli regiony spokojnych w³ókien. Same protuberancje na brzegach tarczy stanowi± niesamowicie fascynuj±cy têtni±cy w³asnym ¿yciem obiekt obserwacji. Wszystko to daje nam ten ma³y, b±d¼ co b±d¼ teleskop o 4 cm aperturze. Najlepsze do niego wydaj± siê byæ okulary 12-15mm, gdzie obserwujemy s³oñce zajmuj±ce ok. 1/2 ca³ego kadru, za¶ w okularze rzêdu 6-9 mm widzimy je w ca³ym kadrze. Lepiej wygl±da s³oñce stosuj±c odpowiednie okulary ni¿ wiêkszy okular i soczewkê Barlowa. Pomijaj±c mankamenty budowy – ustawianie ostro¶ci i feraln± plastikow± ¶rubkê – ka¿da osoba zafascynowana obserwowaniem naszej dziennej gwiazdy powinna sobie sprawiæ Coronado PST. Koszt zakupu jest niestety wysoki (ok. 3000 z³), ale jak na razie to jedyna i stosunkowo tania alternatywa aby zobaczyæ jak s³oñce têtni ¿yciem. Kolejne modele oferuj±ce wiêksz± aperturê osi±gaj± ju¿ kosmiczne ceny nieosi±galne dla zwyk³ego ¶miertelnika.
Serdecznie zapraszam na zloty Astro – bywam na wielu z nich z moim Coronado PST. Wiêkszo¶æ ludzi drwi±co wita ten malutki teleskop, widz±c go po raz pierwszy. Diametralnie zmieniaj± zdanie po chwili spêdzonej na obserwacjach s³oñca w HAlpha.
o dziêki Ci Wielki Tadeopulousie za trochê S³oñca w ten deszczowy dzieñ :notworthy:
¶wietny artyku³ :Beer:
pozdrowienia
Na zlocie w Bia³ej mia³em okazje obserwowac S³once przez ten ma³y refraktorek.Ma³y mo¿e gabarytowo ,ale jaki potencjal w nim drzemie-cos niesamowitego :notworthy:
Przez Coronado ,S³oñce wyglada³o niewiarygodnie,ilo¶c szczegó³ów byla wrecz powalaj±ca :notworthy: (granulacje,protuberancje) i ten monstrualny pomaranczowo-czerwony kolor s³oneczka robi wra¿enie :Salut: :Beer:
Juz jestem ciekawy jakie fotki zapoda Tade zrobione przy u¿yciu Coronado PST H Alpha,a¿ strach sie baæ :Beer:
P.S Czekam ju¿ z niecierpliwo¶cia na jakies pierwsze fotki by Tadeo :D
Fotki s³onka Tadeo z Coronado s± na Astro4u.
Kto przez to maleñstwo nie lukn±³, ten duuuuu¿o traci! Gwoli wyja¶nienia: to co na fotce, to jest to samo, co oczkiem widaæ :)
Gdyby nie pewien podstawowy problem :rolleyes: uwa¿a³bym, ¿e taki teleskopik powinien mieæ KA¯DY, kogo naprawdê interesuje astro!
Poni¿ej - dowód na to, ¿e Promil luka³ w Bia³ej przez Coronado (many thanks for Grzybek80 :) )
Niedawno sta³em sie posiadaczem tego cuda, dopiero dzi¶ rano mia³em okazjê pierwszy raz spojrzeæ na S³oñce- kopara opada jak widzi sie jak s³onko wypluwa plazme w przestrzeñ :wow: ;)
PST niby takie samo jak ma Tadeo...ale nie ma juz filtra czerwonego na obiektywie przez co obiektyw staje sie niemal przezroczysty, chociaz posiada dosyæ mocne wartwy. W pierwszej chwili pomysla³em ze zapomnieli o filtrze ale przecie¿ z tym sprzêtem nie ma zartów (mo¿na przeciez wzrok stracic) i nie mogli pope³nic takiego b³edu bo ka¿de PST przechodzi test jako¶ci :Boink: Doczyta³em potem ¿e jest nowe Coronado PST (new designed) ale nie podali czy chodzi o filtr, tylko ¿e ma mieæ lepszy kontrast i jasno¶æ obrazu. Jak jest naprawde nie wiem, trzeba by³oby porównaæ z PST Tadeo.
Druga ma³± ró¿nica to pier¶cieñ tuninguj±cy, ³apie h-alpha mniej wiecej w po³owie wiec wychodzi na to ¿e jest ju¿ zmodyfikowany albo mo¿e to byc poprostu kwestia egzemplarza.
Gratis do PST dosta³em elektroniczny okular Meade`a, nie wiem czy dodali go bo sie nadaje do PST ale zobaczymy moze co¶ uda sie przez niego sfociæ.
Pawlik- najserdeczniejsze gratulacje :)
To jest na pewno udany zakup- niech ci s³u¿y jak najlepiej!
:Beer:
Pawlik w wolnej chwili jak mo¿esz opstrykaj fotami twój Precious :Salut:
Pawlik w wolnej chwili jak mo¿esz opstrykaj fotami twój Precious :Salut: Ok, wieczorem zapodam fotki :Salut:
:Salut:
Wrzucam fotki. jak widaæ obiektyw jest niemal ca³kowicie przezroczysty.
Za³±czone miniaturki
Fotki z dzisiaj, robione w projekcji okularowej nikonem CP4600, troche podrasowane dla uwidocznienia detali. To tylko namiastka tego co widaæ okiem :)
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
I na koniec ca³e S³oñce. Sorki za nienajlepsz± jako¶æ ale mam nadzieje ¿e z czasem dojde do wprawy :Beer:
Za³±czone miniaturki
l
l
Szybka rada an astrofoto via P.S.T. - spêdzi³em tydzieñ kombinuj±c jak podpi±æ do tego ch... nikona d70 i w koñcu znalaz³em bardzo fajne rozwi±zanie w postaci 13mm Hyperiona. S³oñce niestety jest aktualnie ciut nisko co wp³ywa na ostro¶æ, ale skoro potrafiê byæ i przed i za punktem G, to znaczy, ¿e gdzie¶ tam po¶rodku jest i w koñcu go dorwê. Ave... a jakby kto chcia³ kiedy przy okazji lookn±æ i jest z okolic, to w ³adny dzieñ zapraszam (tylko tel. wcze¶niej cobym by³)
I na koniec ca³e S³oñce. Sorki za nienajlepsz± jako¶æ ale mam nadzieje ¿e z czasem dojde do wprawy :Beer: Hehe Pawlik - moje fotki S³oñca przez PST sa tez takiej psiako¶ci. Ale mi siê niebawem uda poprawiæ! :)
co do robienia fotek by PST - przypominam :Salut:
w którym¶ z ostatnich S&T by³a ca³a artyku³a
lecz o robieniu w projekcji okularowej
ja siê mêczê w ognisku g³ównym :blink:
i jest tu hint ma³y - ¿eby w ogóle z³apaæ ostro¶æ
trzeba wykrêciæ tulejkê przed ostatnim filtrem ...
co do robienia fotek by PST - przypominam :Salut:
w którym¶ z ostatnich S&T by³a ca³a artyku³a
lecz o robieniu w projekcji okularowej
ja siê mêczê w ognisku g³ównym :blink:
i jest tu hint ma³y - ¿eby w ogóle z³apaæ ostro¶æ
trzeba wykrêciæ tulejkê przed ostatnim filtrem ... O ile dobrze zrozumia³em dyskusjê na forum Coronado s± dwie generacje PST, z ró¿nie umieszconym etalonem -> w starszej, gdzie etalon znajdowa³ siê na pocz±tku ota nie by³o wiêkszych problemów z fotografi± w ognisku. Drugi, skurczybyki tak przebudowali, ¿eby siê nie da³o, albo by³o co najmniej bardzo trudne. Szukaj±c metody sprawdza³em zarówno ognisko g³ówne, jak i wszelkiego typu projekcje, z tych które by³o w miarê prosto zamontowaæ. 13-ka ³apie ostro¶æ
¶licznie .
O ile dobrze zrozumia³em dyskusjê na forum Coronado s± dwie generacje PST, z ró¿nie umieszconym etalonem -> w starszej, gdzie etalon znajdowa³ siê na pocz±tku ota nie by³o wiêkszych problemów z fotografi± w ognisku. Drugi, skurczybyki tak przebudowali, ¿eby siê nie da³o, albo by³o co najmniej bardzo trudne. Szukaj±c metody sprawdza³em zarówno ognisko g³ówne, jak i wszelkiego typu projekcje, z tych które by³o w miarê prosto zamontowaæ. 13-ka ³apie ostro¶æ ¶licznie . W starszej wersji by³y pewne problemy z obiektywem dlatego teraz coronado jest nieco przebudowane. Ale nie zrobili chyba tego ¿eby utrudniaæ komus robienie fotek ;)
W starszej wersji by³y pewne problemy z obiektywem dlatego teraz coronado jest nieco przebudowane. Ale nie zrobili chyba tego ¿eby utrudniaæ komus robienie fotek ;) Ja nie wiem czy przypadkiem nie ma generacji 1.0 (Tadeo), 1.1 (moja) i 2.0 (z tym przezroczystym obiektywem). To pisze na podstawie obserwacji przez moj i Tadea PST, i inna prace pierscienia teleskopiku. Wersa Tadea, o ile sie nie myle, ma bardzo waski filtr, tak ze krecac nim mozna zobaczyc protuberancje raz po jednej stronie, raz po drugiej stronie - co¶ na kszta³t efektu Dopplera. A u mnie widaæ jak leci. :P
Ja nie wiem czy przypadkiem nie ma generacji 1.0 (Tadeo), 1.1 (moja) i 2.0 (z tym przezroczystym obiektywem). To pisze na podstawie obserwacji przez moj i Tadea PST, i inna prace pierscienia teleskopiku. Wersa Tadea, o ile sie nie myle, ma bardzo waski filtr, tak ze krecac nim mozna zobaczyc protuberancje raz po jednej stronie, raz po drugiej stronie - co¶ na kszta³t efektu Dopplera. A u mnie widaæ jak leci. :P Korekcjê efektu Dopplera maj± tylko dro¿sze wersje Coronado. Minusem jest to, ¿e protuberancje s± coraz gorzej widoczne w miare oddalania sie od centrum pola widzenia.
Korekcjê efektu Dopplera maj± tylko dro¿sze wersje Coronado. Minusem jest to, ¿e protuberancje s± coraz gorzej widoczne w miare oddalania sie od centrum pola widzenia. Heh, no ale jak S³oñce-Ra kocham, pamiêtam, ¿e u Astronimf Jeziornych krêcenie 'dynksem' na tubie PST Tadea, w³a¶nie taki efekt dawa³o! U mnie tygo ni ma!
nie podlizuj sie :blink:
:ha:
a tak na serio mam nadziejê jutro wreszcie po raz pierwszy od Jezior zrobiæ
sunfotoseszyn - fulll wypas - M@K i PST
p.s. z pok³adu nowej Vi¶ta wio - pozdrawiam
nareszcie znalaz³ siê wolny czas aby niczym Mengele dobraæ siê do mojego PST (Dziêki Bartoszowi za pomoc :banan: )
wreszcie uda³o siê zi¶ciæ moje odwieczne gro¼by
¿e wywalê w &^$^$%^^^!@# ten cholerny pryzmat z PST i zast±piê go normalnym chiñskim wyci±giem :Salut:
aby nie popadaæ w paranoidalne koszty - u¿y³em wyrobu znanej i cenionej firmy Phihong Kamicziwa Urigatomare czyli cudownego plastikowego teleskopu z piek³a rodem za ca³e 15 z³
w ruch posz³a pi³ka i zosta³ sam wyci±g
podklejone toto zosta³o ZAMIAST cholernego pryzmatu - celem sprawdzenia czy uda siê wyostrzyæ w ogóle
bez tego cholerstwa
ca³o¶æ wysz³a tak
zosta³o toto zamocowane pod monta¿ u¿ywaj±c tej¿e samej cudownej technologii - jak siê nie trzyma kupy daj wiêcej ta¶my :ha:
jak widaæ stabilna konstrukcja wytrzyma³a chwilê na testach
drodzy nie kupujcie czarnej ta¶my do tego typu eksperymentów bo szybciutko siê rozpuszcza na s³oñcu
:ha: :ha: :ha:
Na przedostatniej fotce wyglada to jakby bylo warte swojej ceny hehe
A i poleczka widze bardzo przydatna
I jeszcze sie pochwal jak tam wyniki przerobki.
Ten post by³ edytowany przez
dobsonme dnia: 15 April 2007 - 21:07
resumuj±c ca³y eksperyment
UDA£O SIÊ Z£APAÆ OSTRO¦Æ - du¿o pro¶ciej i szybciej ni¿ normalnie
potrzebny by³ Barlow ale uda³o siê - obraz niczym nie odbiega³ od pierwowzoru z kompletnego PST
wiêc mo¿na spokojnie pozbyæ siê tej cholernej skrzynki z pryzmatem
droga do ³atwiejszego ostrzenia w serii Coronado PST stoi otworem
:helo: :banan:
teraz powstaje pytanie do kolegów sprzêtowców
czy to ¿e trzeba daæ Barlowa w wyci±g - to w wyniku potrzebujemy d³u¿szy wyci±g czy krótszy przed okularem ?? :unsure:
No raczej krotszy, zeby nie trzeba bylo barlowa.
Znalaz³em jeszcze tak±
przeróbkê PST , efekty zdumiewaj±ce. ¯eby chocia¿ po angielsku by³o napisane...
Rzeczywi¶cie szkoda ¿e nie po angielsku.
Czyli z tego, co wyduka³em, bierze siê z PST etalon z filtrem blokuj±cym, ³±czy w ca³o¶æ i mo¿na u¿ywaæ z wiêkszym refraktorem + czerwony prefiltr (np. Baadera)?
dok³adnie tak jak piszesz
najlepsza przeróbka jaka widzia³em na necie jest tutaj
http://www.astrosurf...20060630-01.jpgwiêcej tutaj
http://www.astrosurf.com/re/sun.html
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl