Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
No i ju¿ po pierwszym ¶wietle. :banan: Zgodnie z oczekiwaniami nie zawiod³em siê nic a nic. S³onko jakby na przywitanie wyprodukowa³o piêkn± proturberancjê. Jej wielko¶æ szacujê na ok. cztery ¶rednice Ziemi. Kszta³tem przypomina³a literk± A. Oto jej szkic.
PS. S³onko wygl±da prze¶licznie. Szkoda tylko, ¿e nie wyprodukowa³o plamki :angry: .
Sprzêcik to PST + LVW 13mm.
No to gratulki - szczerze zazdroszczê! To kiedy bêdê móg³ siê wprosiæ na ma³e lukanko przez pesetkê ;) ?
Mo¿e zrobisz ma³± konkurencjê dla Delty i PTMA w sobotê na podzamczu ;)
Pozdr,
:Beer:
Ten post by³ edytowany przez
MaciekC6N dnia: 28 May 2009 - 10:28
Ale masz sprzêcior sawes...wow! Szkic te¿ fajny!
No to teraz zaczn± siê szkice S³oneczka :brawo:
:notworthy: :notworthy: :notworthy:
Ca³y czas nie mogê siê nadziwiæ, ¿e Tadeopulous pozby³ siê takiego skarbu. Jeszcze raz dziêki.
serce krwawi :unsure: , ¿ona narzeka ¿e nie ma ju¿ czerwonego S³onka :unsure:
Pro familia bono :rolleyes:
niechaj ci dobrze s³u¿y jako i mnie s³u¿y³
Sawes no no no, bardzo pomyslowe.
Gratuluje pestki. Buuu ja tez chce ja miec :_)
Nasze S³oñce ¿yje!
Brawo! Stêskni³em siê za polskim szkicami S³oñca. Brawo i czekam na wiêcej.
No widzê, ¿e kolega ju¿ u¿ywa pestkê w niecnych celach... ¶wietna robota B)
pozdrawiam
Ori
A jednak! Kupi³e¶ PST. Chorowa³e¶ na nie od czasu zlotu w Bieszczadach, jak patrzeli¶my przez PST Paw³a Maksyma, wiem, wiem.
Gratulujê. Ma³o jest w Polsce i na forum szkiców S³oñca! Koniecznie szkicuj te plamki i protuberancje!
:helo:
Koniecznie szkicuj te plamki i protuberancje! A tam szkicuj, Ty je fotografuj bo fotek te¿ jest ma³o :D
Poza tym grafit w o³ówku jest szkodliwy, wiêc lepiej fociæ :ha:
Jak by¶ kiedy¶ do mnie jecha³, to nie zapomnij zabraæ tej "pestki" ;)
Fajny szkic, zazdroszcze widoczków s³oneczka :)
Pozdrawiam :Beer:
Nie spodziewa³em siê, ¿e tych kilka kresek zrobionych na kolanie spodoba siê tylu osobom. Dziêkujê. :Salut: Na S³oñcu spokój. Wypatrzy³em tylko jeden bardziej aktywny obszar. By³ du¿o ja¶niejszy ni¿ otaczaj±ca go powierzchnia. Proturberancji te¿ jak na lekarstwo.To efekt moich dzisiejszych, porannych obserwacji:
Szkic wygl±da, jak wygl±da. Du¿o wiêcej czasu spêdzi³em na zaskanowaniu go i doprowadzeniu do podobieñstwa do orygina³u, ni¿ na samym szkicowaniu. Efekt i tak jest daleki od tego co jest na kartce. :angry:
W miarê mo¿liwo¶ci, chêci, nastroju, weny, czasu, pogody (niepotrzebne skre¶liæ :D) bedê wrzuca³ jakie¶ rysunki tego, co siê dzieje na S³oñcu.
Pozdro dla szkicolubów :D
Pawe³
PS. Nie wiedzia³em, ¿e mo¿na przez d³ugi czas edytowaæ post, dlatego zamieni³em poprzedni skan na moim zdaniem lepszy.
Ten post by³ edytowany przez
sawes1 dnia: 31 May 2009 - 14:09
Nie spodziewa³em siê, ¿e tych kilka kresek zrobionych na kolanie spodoba siê tylu osobom. a ja my¶la³em ¿e to na kartce rysowane a ty to wszystko sobie po prostu na kolanie rysujesz :ha:
a poza tym - nic, tylko pozazdro¶ciæ pesteczki i jej s³usznego zastosowania...
Ten post by³ edytowany przez
panasmaras dnia: 31 May 2009 - 11:51
To ju¿ wiem sk±d ten fiolet na skanach. To siniaki ze skanowanych nóg. ¯ona mnie bije, bo siê gapiê w niebo zamiast myæ okna. :lol: :lol: :lol:
To ju¿ wiem sk±d ten fiolet na skanach. To siniaki ze skanowanych nóg. ¯ona mnie bije, bo siê gapiê w niebo zamiast myæ okna. :lol: :lol: :lol: dobra, dobra, przyznaj siê - oberwa³e¶, bo w koñcu ¿ona znalaz³a PeSTkê w szufladzie ze skarpetkami, gdzie j± chowa³e¶ :D
...
swoj± drog±, na pewno ciekawa i nowatorska metoda szkicowania, niemniej jednak musisz uwa¿aæ przy szkicowaniu obiektów rozci±g³ych, bo jak zaczniesz szkicowaæ np. Veila w z³ym miejscu, to mo¿e siê potem okazaæ ¿e szkic jest (dos³ownie) do :dupka:
:szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez
panasmaras dnia: 31 May 2009 - 12:07
Sawesku, spróbuj ustawiæ parametry skanowania. Wiem, ¿e Twój skaner nadaje skanom inne kolory ni¿ s± w rzeczywisto¶ci. Czy jak skanujesz co¶, to pojawia siê panel z ró¿nymi opcjami? Powinien siê pojawiæ panel z wyborem formatu, rozdzielczo¶ci itp. Poszperaj w tym panelu, mo¿e znajdziesz przyczynê tego dziwnego nasycenia. Wyreguluj kontrast, nasycenie itp.
pozdrawiam
P.S: Szkic fajny. Zazdro¶æ mnie gniecie z powodu tej PeSTki ;)
Ma³o mnie szlag nie trafi³ z ustawieniami skanera i skanowaniem. Ale chyba by³o warto.
Nie znam siê kompletnie na tym. Wszystko robione metod± prób i b³êdów. Na pierwszym skanie tylko przy takim wygl±dzie obrazka uda³o mi siê wyci±gn±æ szczegó³y o³ówka. A sam wimmer wiesz, ¿e nie zawsze widaæ wszystko to, co narysowa³e¶. Czasem poci±gniêcia o³ówka s± tak delikatne, ¿e skaner ich nie widzi.
PS. Skan wrzuci³em do postu wy¿ej.
Ten post by³ edytowany przez
sawes1 dnia: 31 May 2009 - 14:09
Wiem, wiem. Skaner to fajna sprawa, ale "wyp³aszcza" obraz. U mnie skanowanie obiektów typu gromady otwarte jest zadowalaj±ce, ale pastelowych Ksiê¿yców ju¿ nie. Inaczej to wygl±da na ¿ywo.
Teraz Twój skan jest u mnie za jasny, ale wiem ju¿, ¿e u mnie w ogóle wszystko jest za jasne, wiêc powinno byæ okej. Wa¿ne, ¿eby Ci nie skanowa³ szarego na br±zowo ;) albo ró¿owo.
pozdrawiam
Aby wreszcie skoñczyæ walkê ze skanerem, postanowi³em "przeszkicowaæ" dwa wcze¶niejsze szkice w innej technice, bardziej strawnej dla tego ¶wietlówkowego potwora. Teraz to, co jest na skanie du¿o lepiej odwzorowuje mój szkic, a tak¿e to, co widzia³em przez okular.
Technika: pastel + czarna kartka.
Proszê NIE KARMIÆ!!!! To tylko wersja poprawiona.
EDIT: Czy kto¶ wie jaki obraz pokazuje pestka? Ziemski czy w jaki¶ sposób odwrócony?
Ten post by³ edytowany przez
sawes1 dnia: 01 June 2009 - 20:32
to¿ to lepszejsze od fotek - do koñca tygodnia natrzaskasz wiêcej szkiców ni¿ ja fotek przez parê lat
:D
Aby wreszcie skoñczyæ walkê ze skanerem, postanowi³em "przeszkicowaæ" dwa wcze¶niejsze szkice w innej technice, bardziej strawnej dla tego ¶wietlówkowego potwora. Teraz to, co jest na skanie du¿o lepiej odwzorowuje mój szkic, a tak¿e to, co widzia³em przez okular. Mniam! Przepyszny szkic! I kto tu kogo karmi... :)
No i sta³o siê. Ogólno¶wiatowy kryzys przerodzi³ siê w kosmiczny. Na S³oñcu pozwalniali czê¶æ palaczy i nie ma komu ³adowaæ wodoru do pieca. Utrzymuj± mechanikê na biegu ja³owym, aby nie zgas³o. I w zwi±zku z tym nawet nie za bardzo jest co szkicowaæ. Chocia¿ w jednym miejscu chyba wybuch³ strajk. £adowacze zaprotestowali przeciwko ciêciom w bud¿ecie. To miejsce jest wyra¼nie gorêtsze. Oj musi siê tam dziaæ... :D
I dlatego tylko to :mellow:
Widzia³em dwie proturburencje, ale na tyle ma³e, ¿e nieda³bym rady naszkicowaæ. Zreszt± przelatujace chmury co chwila "zaparowywa³y" mi okular.
PS. Je¶li naszkicowa³em to, co widaæ na zdjêciach SOHO, to PST odwraca obraz w obydwu osiach.
Po sobotnim lenistwie, S³onko wreszcie trochê siê ruszy³o. Pokaza³o kilka mniejszych i jedna wiêksz± proturberancjê. I w³a¶nie j± naszkicowalem. Wielko¶æ ocniam na 6-7 ¶rednic ziemskich. Rysowa³em w przerwie miêdzy chmurami, wiêc szczegó³y mog³ymi umkn±æ. To dzisiejsze wypociny:
Czekam na co¶ wiêkszego....
PS. Zapomnia³em dodaæ, ¿e szkicowa³em patrz±c przez LVW 8 mm.
Ten post by³ edytowany przez
sawes1 dnia: 08 June 2009 - 11:37
Wygl±da coraz lepiej! Czekam na nastepne szkice! Tak 3maj!
... To dzisiejsze wypociny:... A z kim tutaj walczy Enterprise? :rolleyes:
GRATULACJE Pawe³!
Jest ASOD! 53ci polski szkic na ASOD nale¿y do Ciebie!!
http://www.asod.info/?p=1865:helo:
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 11 June 2009 - 09:24
Pawe³ - gratulki :)
Pozdr,
:Beer:
¦wietny szkic Pawle, gratulujê.
No to siê nam kolega rozszala³!
Jakie¶ pokolorowane têcze naszkiowa³ i ASOD jego ;)
Gratulacje :Beer:
Dziêkujê wszystkim za uznanie :Salut: Na przysz³o¶æ siê poprawiê, ¿eby co poniektórzy przestali widzieæ pokolorowane têcze. :lol:
Dzisiejsza oko³opo³udniowe obserwacja, która siê ci±gnê³a prze dwie godziny, z czego godzinê i piêædziesi±t minut kl±³em :angry: na przelatuj±ce chmury. W sumie dziesiêæ minut obserwacji, niektóre trwaj±ce dos³ownie 10 sekund. A¿ w koñcu siê wkurzy³em i da³em spokój. Podczas przeb³ysków czystego nieba, skupi³em sie na jednym fragmencie, który naszkicowa³em. Nie jest to du¿a proturberancja. Jej wielko¶æ szacujê na ok. cztery ¶rednice Ziemii. Prawdopodobnie dopiero siê tworzy. Niestety nie bêdzie mi dane dalsze ogl±danie, poniewa¿ muszê wyj¶æ z domu. A i chmury da³y te¿ czerwon± kartkê.
Nazwa³em j± "Korona".
...Prawdopodobnie dopiero siê tworzy.... Hej, Sawes, jako kompletny laik w sprawach s³onecznych mam do Ciebie i do posiadaczy PST pytanko, jak to jest z tymi protuberancjami i pochodniami. Obserwujesz sobie S³oñce i nagle trzask prask i s± i od razu znikaj±? Czy to zjawisko trwa d³u¿szy czas np na kilka minut/godzin/dni? :):)
Pozdrawiam!
Protuberancje istniej± kilka godzin/dni, a te spokojne nawet kilka tygodni/miesiêcy.
Pochodnie s± zacz±tkiem przysz³ych plam, wystêpuj± równie¿ wokó³ plam. Jesli grupê plam widaæ przez kilka obrotów S³oñca, to i pochodnie mog± siê utrzymywaæ przez kilka miesiêcy. Bardzo dobrze je widaæ przy brzegu tarczy S³oñca ze wzgledu na "pociemnienie brzegowe", im bli¿ej ¶rodka tarczy, tym s± s³abiej widoczne ze wzglêdu na kontrast.
Ten post by³ edytowany przez
M.K. dnia: 14 June 2009 - 20:38
Szkic jest z godzin oko³opo³udniowych. Na S³oneczko patrzy³em te¿ ok. 18 i szczerze mówi±c nie widzia³em ju¿ tej proturberancji. Zobaczy³em inne, w innych miejscach. Ale te¿ siê nie napatrzy³em, bo mi gwiazdka za drzewa zwia³a i dodatkowo, zakry³a siê chmurami. Ale za to to, co by³o widaæ BARDZO!!! spodobalo siê mojej mamie. :D
PS. Do¶wiadczonymi obserwatorami s± M.K. , Tadeopulous, Maksym. Ja posiadam 0,0000001% ich wiedzy i do¶wiadczenia.
Ten post by³ edytowany przez
sawes1 dnia: 14 June 2009 - 20:43
No to nowa porcja szkiców naszego S³oneczka. Jakie¶ dziwne te wybuchy... Szkicowa³em to samo miejsce w przeci±gu dwóch godzin. Efekty poni¿ej.
Z ka¿d± obserwacj± przekonujê siê coraz bardziej, ¿e IT'S ALIVE!!!!!
Tradycyjnie PST +LVW 13mm
Jeszcze ciep³y (UUU,AAA, parzy!!!!) szkic dzisiejszego S³onka. Grupa plamek (pierwsza jak± zaobserwowa³em :banan: )i jedna niewielka proturberancja. Dzisiaj gwiazdka zdaje siê ma sporo do pokazania, ale niestety chmurki "zaparowywuj±" mi okular. Obraz siê rozmywa i szczegó³y znikaja.
To dzisiejsze widoki S³onka z mojego balkonu. Bestia jest strasznie leniwa. Dwie wiêksze i kilka tyciuteñkich proturberancji. ¯adnych "Rozb³ysków Carringtona"... :D Faktycznie, maj± racjê do¶wiadczeni "s³onecznicy". Obserwacji przez PST trzeba siê nauczyæ. Pierwszy rzut oka nie pokazuje prawie nic. Dopiero wytrwa³a obserwacja ukazuje duuuuuu¿o wiêcej szczegó³ów.
PS. ¶.z oznacza szacunkow± wielko¶æ w ¶rednicach Ziemi. Oczywi¶cie na moje kaprawe oko.
Ten post by³ edytowany przez
sawes1 dnia: 15 July 2009 - 12:30
Najwiêksza proturberancja jak± do tej pory widzia³em. Szkoda tylko, ¿e nie by³o widaæ pe³nego "mostu" :mellow:
A plamek jak nie ma, tak nie ma...
Bez przerwy trwa walka z niebem. Nie wa¿ne, czy to z nocnym czy dziennym. Obydwa s± podobne. CHMURY!!!!!!!! Mam ju¿ ich dosyæ...
Jak ¿e rodzinka wyjecha³a na wczasy, sprzêt stoi bez przerwy rozstawiony i czeka na okazjê. No i dzi¶ siê doczeka³. Wykorzystuj±c dziesiêciominutow± przerwê (hahaha, mo¿e cieñsz± warstwê) w chmurach, z³apa³em to:
Przeciêtna proturberancja o wielko¶ci 5-6 ¶rednic Ziemi. Co chwilê przed okularem przelatywa³y mi ró¿ne ob³oczki. To te¿ pokaza³em. I jak powiedzia³ gmalan, astro zaczyna zmieniaæ siê z obserwacyjnego w kolekcjonerskie...
A to dzisiejsze poranne S³onko. Bardzo wyra¼nie zaznaczona proturberancja. Widoczna bez problemu. Jej wielko¶æ oceniam na ok 10 ¶rednic Ziemi.
Nareszcie zgra³y siê trzy rzeczy: S³onko sie obudzi³o, jest pogoda i ja mam czas. Jako ¿e dawno nic nie wrzuca³em, to dzisiaj nadrabiam zaleg³o¶ci. Dwie wersje tego samego szkicu. Rysowa³em na bia³ej kartce. Czarny jest po invercie. Mnie siê on bardziej podoba.
Jak zwykle skaner nie odda³ w³a¶ciwie kolorystyki. Ale co najwa¿niejsze, chyba znów siê zaczyna sezon na plamy. Ta ze szkicu jest potê¿n± szram± na tarczy.
Sawes wymiatasz :szczerbaty:
Coraz lepiej :Salut:
Dziura w chmurach pogoni³a mnie do wystawienia sprzêtu. I wynikiem tego jest obserwacja bardzo mocnych proturberancji.
Czekam z niecierpliwo¶ci± na spotkanie z jacap± w celu przetestowania bino. Je¶li testy wypadn± pozytywnie, kto wie, mo¿e to bedzie mój kolejny cel. :D
¦wietne!
Dlaczego poprzesta³e¶ tylko na jednym szkicu wys³anym na ASOD? Wysy³aj im. Maj± ma³o szkiców S³oñca, to na pewno bêd± publikowaæ.
pozdrawiam
Nie wysy³am na ASOD, poniewa¿ jako¶, eeee..... czy ja wiem???..... Mo¿e nie odczuwam potrzeby??? Nie wiem... To mo¿e znowu zacznê. :D
EDIT: Olo, mój R¿ewski jest bardziej mêski :lol: :lol: :lol:
Ten post by³ edytowany przez
sawes1 dnia: 13 September 2009 - 10:41
Szkice protuberancji s± mimo wszystko rzadko¶ci±. Warto by by³o je porozsy³aæ tu i tam :)
P.S: Ten w awatarze to ja. Zmieni³em image dla ¿artów. Zobaczysz t± twarz na ¿ywo na zlocie :)
To¶ siê musia³ ostro wykosztowaæ na chirurgów - plastyków. :ha: :ha: :ha:
I sta³o siê.
Porucznik R¿ewski wpad³ w pu³apkê i tylko dziêki swoim niezwyk³ym zdolno¶ciom przetrwania wyszed³ ca³o z opresji. Niestety, na polu walkizostawi³ swoj± tajn± broñ, czyli Coronado PST.
Przypadkowo tamtêdy przechodzi³em, podnios³em PeSTkê i poszed³em spokojnie do domu. Dziêki temu niezwyk³emu zbiegowi okoliczno¶ci, mog³em dzi¶ pope³niæ poni¿szy szkic:
PST, Super Plossl 10mm, grafika wykonana w ArtRage 2.5 na podstawie szkicu o³ówkowego (efekt koñcowy porównany kilka razy z widokiem przez PST)
ps. Sawes, przeogromne dziêki za po¿yczenie kalejdoskopu! :notworthy:
Swoje zdanie wyrazi³em krótko i po ¿o³niersku w komentarzu plusika. I stanowczo je podtrzymujê.
EDIT:- Sakrable!!!! - zakl±³ szpetnie po francusku R¿ewski - W³a¶nie siê dowiedzia³em, ¿e na S³oñcu jest PLAMA!!!! Mam nadziejê, ¿e j± zobaczê na szkicu, Marku. :D
Ten post by³ edytowany przez
sawes1 dnia: 21 September 2009 - 20:01
Wow! :blink: ¦wietne szkice! Pogratulowaæ! :notworthy:
Zgodnie z prawid³em, ¿e autobus przyje¿d¿a zaraz po zapaleniu papierosa, plamy na S³oñcu wyskoczy³y w ci±gu trzech dni po tym, jak Sawes po¿yczy³ swój PST. Teraz ju¿ przynajmniej wiemy, sk±d siê wziê³o tak d³ugie minimum aktywno¶ci s³onecznej. Na szczê¶cie Sawes naprawi³ swój b³±d, a ja prezentujê niniejsze wypociny.
Tradycyjnie, PST, SP10, ArtRage2.5.
Zastanawiam siê tylko czy dzi¶ jest faktycznie mniej protuberancji czy po prostu dzi¶ nie s± g³ównym celem wycieczek wizualnych na S³oñce...
Pogl±dowo za³±czam te¿ widok z PST z przekrêconym filtrem, czyli po wyciêciu protuberancji, granulacji i pochodni
Ten post by³ edytowany przez
panasmaras dnia: 23 September 2009 - 11:00
..po¿yczenie kalejdoskopu! :notworthy:
Widzisz Sawes, jacy s± ludzie?
Po¿yczysz takiemu sprzêt, to nawyzywa od kalejdoskopów.
A takie dobre wrazenie robi³ na zlocie!
No tak, w³a¶nie zapali³em papierosa... :D A swoj± drog± bardzo fajnie przedstawi³e¶ dzia³anie filtra. Ludzie sie pytaj± do czego s³u¿y, a jak im wyt³umaczyæ, je¶li nie ma plam?
Ludzie sie pytaj± do czego s³u¿y, a jak im wyt³umaczyæ, je¶li nie ma plam?
Trzeba mówiæ, ¿e do sp³awiania natrêtnych podgl±daczy S³oñca. Przyk³adowa sytuacja: podchodzi kto¶, kto siê bêdzie chcia³ dossaæ na d³u¿ej do twojego PST a nie ma plam, to przekrêcamy filtr, a delikwent stwierdza, ¿e PST to g... i nie podchodzi wiêcej*.
A tak na powa¿nie - dopóki nie przetestowa³em na poplamionym S³oñcu, to sam nie wiedzia³em po co toto. Swoj± drog±, szkice przedstawiaj± skrajne ustawienia filtra, a ciekawie jest te¿ pomiêdzy, szczególnie bli¿ej ustawienia ukazuj±cego granulacjê - bo przy maksymalnym ustawieniu mniejsze plamy gin± w nat³oku innego detalu.
______________
*widzisz Sawes, nie pomy¶la³e¶ o tym, jak podchodzi³em. A powiniene¶ :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez
panasmaras dnia: 23 September 2009 - 19:16
Widzisz Sawes, jacy s± ludzie?
Po¿yczysz takiemu sprzêt, to nawyzywa od kalejdoskopów.
A takie dobre wrazenie robi³ na zlocie!
Hehe, mam nadzieje ¿e nie dotar³ do Twojej lornety, bo a¿ strach my¶leæ jakby j± nazwa³ :ha:
A dzi¶ na S³oñcu usiad³ paj±k lub - jak kto woli - kto¶ wbi³ w S³oñce widelec. Wielko¶æ tej protuberancji oceniam na oko³o po³owê ¶rednicy Jowisza.
Na pierwszy rzut oka by³a prawie niewidoczna, ale po wpatrzeniu siê mo¿na by³o dostrzec naprawdê cudown± strukturê.
I jeszcze jak to wygl±da³o w ca³o¶ci:
Dobrze by³o widaæ pochodnie w okolicach plamek 1026 i 1027. Dzi¶ ¿adnej z tych plam ju¿ w PeSTce nie widzia³em - prawdopodobnie nie wystarczy³o rozdzielczo¶ci. W Syncie jeszcze widaæ 1027.
...
ps. Tak, to nudne. Wrzucamy z Sawesem kolejne farfocle, fuæki, drzazgi i paprochy. Ale dopóki siê nie zobaczy tych widoków na w³asne oczy, trudno bêdzie zrozumieæ tê nieodpart± chêæ podzielenia siê kolejnym widokiem kolejnego pryszcza, który w³a¶nie eksplodowa³ na powierzchni naszej dziennej gwiazdy.
Ten post by³ edytowany przez
panasmaras dnia: 29 September 2009 - 18:01
Masz racjê panasmaras. Ten kto nie widzia³ na w³asne oczy "¿yj±cego" S³oñca, dla tego nasze szkice bed± kolejnymi w powodzi na forum. Patrz±c na DS-y za ka¿dym razem widzisz prawie to samo (s± jakie¶ ró¿nice zale¿ne od sprzêtu, warunków itd.). Gdy spogl±damy na nasz± gwiazdê, nawet w odstêpie dos³ownie godziny, mamy ju¿ inny obraz. I to naprawdê wci±ga.
Kurczê, a ja nie widzia³em ¿adnych protuberancji podczas zlotu:mellow:. Maras, ale trafi³o Ci siê z t± wzmo¿on± aktywno¶ci± s³oneczn±. Trudno...mo¿e kolejnym razem w koñcu je zobaczê:Salut:.
Szkice s± extra, dawaj na AODa:)!
Ten post by³ edytowany przez
robson999 dnia: 29 September 2009 - 20:30
Kurczê, a ja nie widzia³em ¿adnych protuberancji podczas zlotu :mellow:
serio - ¿adnych? :o
A zagl±da³e¶ w PST? A¿ wierzyæ mi siê nie chce - przecie¿ tam zawsze by³ jaki¶ farfocel do wypatrzenia. A jak nie by³o, to trzeba by³o zajrzeæ pó³ godziny pó¼niej, pewnie co¶ by siê nowego znalaz³o :)
ps. wpadnij do Pruszcza, póki mam jeszcze PeSTeczkê - pó¼niej bêdzie w Warszawie (czytaj: du¿o dalej) :)
Hehe, mam nadzieje ¿e nie dotar³ do Twojej lornety, bo a¿ strach my¶leæ jakby j± nazwa³ :ha:
Pewnie peryskop.
Tylko, ¿e przez ten peryskop plus folia mylarowa widaæ ca³kiem fajne plamy. Mo¿e to bryzgi wody na peryskopie?.
"pst29-09-2009zoom.jpg"
To jest Strider z Half-Life 2 ! :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez
jointer dnia: 30 September 2009 - 13:58
Oj rety, dawno nic nie by³o (a to pestka na wyje¼dzie, a to chmurki...), wiêc od¶wie¿am.
Siedzê sobie spokojnie na bezrobociu, a tu nagle S³onko wysz³o. Mia³em jakie¶ pó³ godziny na rozstawienie sprzêtu i szkic, zanim zniknie za budynkiem lub chmurami (niepotrzebne skre¶liæ). Plamki odesz³y w niebyt, ale bardzo ³adnie obrodzi³o proturberancjami. Naszkicowa³em tylko dwie z nich. Najciekawsze, jak mi siê wydaje. Zreszt± sami oceñcie...
O dziwo bardzo ³atwo z³apa³em ostro¶æ, stoj±c (o zgrozo!!!) w pokoju i patrz±c przez uchylone okno. Uprzedzam - to prawdziwe proturberancje, a nie ruch ciep³ego powietrza. :lol:
By³o równie¿ kilka naprawdê du¿ych i wyra¼nych proturberancji o kszta³cie Wie¿y Eiffla.
Super! Szczególnie podoba mi siê drugi szkic. Choæ 1-szy jest tez niesamowity i taki "zwiewny". Super!
Porucznik R¿ewski znajdowa³ siê dzisiaj na posterunku. Mimo i¿ przeciwnik utrudnia³ mu zadanie, co chwilê spuszczaj±c zas³onê dymn± na obiekt, wykona³ powierzon± misjê. Oto jej rezultat.
Co¶ siê ostatnio zaczyna dziaæ na S³onku. Co mnie bardzo cieszy. :banan:
O! Grupka 1040!
Szkoda, ¿e na razie nie mam warunków, ¿eby siê na ni± zasadziæ...
Swoj± drog±, w czasie gdy PST rezydowa³o u mnie, ani razu nie trafi³a siê na tyle du¿a plama, ¿eby mo¿na by³o dojrzeæ pó³cieñ w kalejdoskopie. Dopiero w o¶miu calach by³o widaæ co¶ wiêcej ni¿ kropki...
Mo¿e niezbyt dok³adnie odwzorowa³em to, co widzia³em, ale chmury pêdzi³y, królik marz³ przy otwartym balkonie, a ¿ona zadzwoni³a, ¿e z³apa³a gumê i trzeba zmieniæ ko³o. Wiem, wiem, to tylko wymówki, a prawdziw± przyczyn± jest lenistwo. :D
EDIT do panasamarasa poni¿ej: ¯artowa³em z tym niezbyt dok³adnym odwzorowaniem, stara³em siê narysowaæ jak najlepiej to, co widzia³em. I chyba mi siê uda³o. Ca³a reszta to czysta prawda. :D
Ten post by³ edytowany przez
sawes1 dnia: 13 January 2010 - 17:58
Hmm... to penumbra by³a widoczna czy nie?
Grupa plam 1040 przy innym ustawieniu filtra w PST. A¿ sam jestem zaskoczony. Wystarczy pokrêciæ pier¶cieniem i jak w kalejdoskopie obraz siê zmienia. Dobr± nazwê da³e¶ panasmaras - kalejdoskop. :D
A to dzisiejszy wybuch. Du¿y i w dalszym ci±gu siê powiêksza. Na pewno jeden z najbardziej masywnych, jakie widzia³em.
Dzisiejsza dziura w chmurach, zaowocowa³a czym¶ takim. Mogê stwierdziæ, ¿e dzi¶ pad³y moje dwa rekordy w obserwacji S³oñca. Pierwszy to najwy¿sza zaobserwowana przeze mnie proturberancja (pierwszy rysunek), drugi, to najbardziej widoczna (drugi rysunek). Jej faktura w wizualu nie odró¿nia³a siê moc± od powierzchni. Rysunek mocno ¶ciemni³em, gdy¿ proturberancja na górnym szkicu by³aby niewidoczna przy nornalnym skanie.
PS. Pomyli³em daty na szkicu, ale nie chcia³em ju¿ kre¶liæ.
Sawes, Tobie to dobrze, sam chyba zainwestuje w Pestkê. Mam nadzieje, ¿e swoj± we¼miesz na zlot do Radocyny :)?
Szkice jak zwykle miodzio. Równie¿ mam w planie to cudo ale jeszcze nie wiem czy kupiæ PST czy LST...
...i tak, tak, we¼ na zlot PST :D
Ten post by³ edytowany przez
wolforzech dnia: 02 February 2010 - 19:54
Mo¿e to ju¿ nudne, ale "lubie t± robote" :szczerbaty: . Dzisiejsze poranne S³onko. Zaczyna siê budziæ z letargu. Produkuje do¶æ du¿o ró¿nych proturberancji. Kilka z nich by³o tak delikatnych, ¿e nie da³oby siê ich naszkicowaæ. Umyka³y z wizuala. Dodatkowo plamki.
PS. Gdzie znajdujecie numeracjê plam? Na SOHO nie widzia³em.
Zdecydowanie jest na
SOHOInna sprawa, ¿e strona mia³a chyba jaki¶ ma³y zwis, bo przez parê dni wisia³o to samo zdjêcie (przynajmniej takie odnios³em wra¿enie).
W ka¿dym razie z pewno¶ci± z³apa³e¶ grupê 1045 i zdaje siê, ¿e przy krawêdzi tarczy mog³e¶ widzieæ plamy z grup 1043 i 1044.
ps. tak, to strasznie nudne. Wiesz, w Radocynie mo¿esz zawsze krzykn±æ "¿egnaj, nudo!" - i przekazaæ mi PST przez Dyodê. Te¿ siê chêtnie ponudzê :P
Ten post by³ edytowany przez
panasmaras dnia: 07 February 2010 - 12:52
Za numeracjê plamek danke szejn i spasiba :szczerbaty: Pisz±c "nudne", mia³em na my¶li wrzucanie szkiców, a nie obserwacje. To siê nie nudzi. Zawsze rozstawiaj±c sprzêt, zastanawam siê, czym mnie S³oñce zaskoczy. To jak przed losowaniem Lotto. Poza tym, jest to pewnego rodzaju dziennik, i to chyba lepszy ni¿ forma pisana, ktorej nie cierpiê i nie zamierzam prowadziæ.
Pisz±c "nudne", mia³em na my¶li wrzucanie szkiców, a nie obserwacje
No wiem, wiem... :)
Przez te dwa miesi±ce obserwacji S³oñca, kiedy mia³em okazjê obserwowaæ przez twe PST (mersi boku :notworthy:) nie mog³em siê nadziwiæ ile tam siê dzieje* - plamy, pochodnie, no i protuberancje, oczywi¶cie. Niby wiemy, ¿e nasza gwiazda dzienna "¿yje", zmienia siê, ale generalnie wiêkszo¶æ z nas kojarzy j± raczej jako bardzo jasn± nudn± kulkê.
O ile dobrze pamiêtam, przepu¶ci³em jedynie jakie¶ trzy okazje na obserwacje (a pope³ni³em ich ok. 15-20 przez ten czas).
*a¿ bojê siê wyobraziæ sobie jak wspania³e musz± byæ obserwacje S³oñca podczas maksimum jego aktywno¶ci!
Ten post by³ edytowany przez
panasmaras dnia: 07 February 2010 - 13:24
Nareszcie trafi³a siê dziura w niebie. S³onko da³o plamê i kilka bardzo ³adnych proturberancji. Ta przypominaj±ca wie¿ê Eiffla postawion± na czubku, jest chyba najwy¿sz± jak± do tej pory widzia³em. By³a bardzo mocno zaznaczona, wiêc bez problemu mo¿na by³o j± zobaczyæ. Chmurwy niestety do¶æ szybko siê rozprawi³y z pogod±. Efektem jest szkic z przysz³o¶ci. :D
Wiesz, Sawes, wstydzi³by¶ siê. Taka Pestka by³aby idealna na mój balkon. Kusisz i kusisz, a mnie jako¶ uda³o siê opanowaæ chêæ wiêkszych zakupów (ale nie tych mniejszych). Lito¶ci nie masz. Czekaj, czekaj, przyjdê do Ciebie po po¿yczkê.:ph34r:
Przyjed¼, po¿ycz... :P
Przyjed¼, po¿ycz... http://forum.astropolis.pl/public/style_emoticons/default/tongue.gif
Ja raczej my¶la³em o wizycie wieczorow± por±http://forum.astropolis.pl/public/style_emoticons/default/ph34r.gif . jednak wiem, ¿e cz³owiek wojskowy zaskoczyæ siê nie da. Poza tym, Twoi fani by mnie zlinczowali za brak szkiców, a ja to lepiej ¿ebym nic nie szkicowa³ (te¿ by mnie zlinczowalihttp://forum.astropolis.pl/public/style_emoticons/default/mad.gif ).
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl