Rysy na lustrze.Pomocy!!! 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam wszystkich i prosze o pomoc.Od jakiegos czasu jestem posiadaczem telescopu Newtona 800mm/f4.Zakupilem go z drugiej reki po dosc niskiej cenie z powodu nienajlepszej kondycji lustra glownego.Poprzedni wlasciciel nie umial zadbac o optyke jak nalezy co widac na zalaczonym zdjeciu.Na lustrze znajduje sie sporo zarysowan i kilka punktowych obic (wiekszosc tych widocznych na zdjeciu punktow to paprochy).Swoja droga dopiero na zdjeciu zauwazylem ze stan lustra jest kiepski.Zamierzam oddac lustro do ponownej alumizacji.W zwiazku z tym mam kilka pytan.Firma ktorej zamierzam to zlecic wykonuje tzw.podwojne alumizowanie oraz tzw."silikonowe powloki".Nie wiem co to sa za powloki.Czy ktos sie juz z tym wczesniej spotkal?Czy warto ja wykonac?Niestety nie wiem czy lustro to posiadalo wczesniej jakies powloki.Jedynie co wiem o tym lustrze to to ze jest wykonane ze szkla parabolicznego BK7, 1/12 falii.Ta sama firma wykonuje rowniez testy luster to moge wiedziec jak dobre ono bedzie po tym zabiegu. Teleskop ten zamierzam wykorzystywac do astrofotografii i nie wiem jak bardzo obecny stan lustra sie odbije na jakosci zdjec bo jeszcze nie zrobilem nim zadnego zdjecia.Nawet gdybym juz jakies mial to i tak nie mial bym porownania jakie powinno byc.Prosze o rade wszystkich co powinnienem zrobic?Dac sobie spokoj z alumizowaniem czy jednak to zrobic i co z tymi "powlokami silikonowymi"?



Nie chcê Ciê martwiæ, ale wygl±da to strasznie. Jakby go¶æ czy¶ci³ jultro koszul±. :o
Je¶li chodzi o jako¶æ obrazów, to na pewno bêd± gorsze od dobrego lustra- mog± pojawiaæ siê brzydkie odblaski od gwiazd(tak my¶lê, nigdy siê nei spotka³em z czym¶ takim) na pewno bêdzie znaæ ¿e lustro jest w nienajlepszej kondycji.
Co do aluminizowania to nie wiem jakie s± koszty tego zabiegu, je¶li ja mia³bym takie lustro to kupi³bym nowe zamiast bawiæ siê w naprawê. Na pewno bym nie foci³ takim czym¶.


Nie chcê Ciê martwiæ, ale wygl±da to strasznie. Jakby go¶æ czy¶ci³ jultro koszul±. :o
Je¶li chodzi o jako¶æ obrazów, to na pewno bêd± gorsze od dobrego lustra- mog± pojawiaæ siê brzydkie odblaski od gwiazd(tak my¶lê, nigdy siê nei spotka³em z czym¶ takim) na pewno bêdzie znaæ ¿e lustro jest w nienajlepszej kondycji.
Co do aluminizowania to nie wiem jakie s± koszty tego zabiegu, je¶li ja mia³bym takie lustro to kupi³bym nowe zamiast bawiæ siê w naprawê. Na pewno bym nie foci³ takim czym¶.


My¶le ,¿e zdecydowanie przesadzi³e¶ w ocenie nie widz±c jakie daje lustro obrazy . Lustro jest czyste bez nalotu a widoczne zadrapania nie dyskwalifikuj± go jeszcze do ponownej aluminizacji .
Wed³ug mojej oceny je¿eli lustro ma gwarantowan± dok³adno¶ 1/12 to pwy¿sze rysy nie bêd± mia³y znacz±cego wp³ywu najako¶æ obrazu.Rysy w centrum przys³oni odbicie LW a zewnêtrzne ?- trzeba to sprawdziæ . Lustro napewno posiada pow³oki utwardzaj±ce bo przy takim sposobie czyszczenia ju¿ nie mia³o by pow³oki w p³atach a nie w pstaci rys.

Moje lustro posiada podobne rysy chod¼ jest znacznie mniej. Ja jako¶ nie wiedzê odblasków gorszego obrazu. Ale moje lustro jest sferyczne je¶li to ma co¶ do rzeczy :Boink:



ALu i pow³oki jest du¿o ³atwiej porysowac ni¿ szk³o lustra. Rysy raczej zejd± po ponownej aluminizacji.
Martwi± Mnie tylko te punktowe obicia (nie do usuniêcia), bo to mo¿e sugerowaæ ¿e lustrem zajmowa³ siê jaki¶ desperat albo ma³e dziecko. Wygl±da jakby Kto¶ chcia³ je celowo uszkodziæ i t³uk³ je jakim¶ przedmiotem.
Ten post by³ edytowany przez Binocooler dnia: 14 September 2008 - 21:33
Witam,


Witam wszystkich i prosze o pomoc.Od jakiegos czasu jestem posiadaczem telescopu Newtona 800mm/f4.Zakupilem go z drugiej reki po dosc niskiej cenie z powodu nienajlepszej kondycji lustra glownego.Poprzedni wlasciciel nie umial zadbac o optyke jak nalezy co widac na zalaczonym zdjeciu.Na lustrze znajduje sie sporo zarysowan i kilka punktowych obic
(...) .Jedynie co wiem o tym lustrze to to ze jest wykonane ze szkla parabolicznego BK7, 1/12 falii.Ta sama firma wykonuje rowniez testy luster to moge wiedziec jak dobre ono bedzie po tym zabiegu. Teleskop ten zamierzam wykorzystywac do astrofotografii i nie wiem jak bardzo obecny stan lustra sie odbije na jakosci zdjec bo jeszcze nie zrobilem nim zadnego zdjecia. (...)

Ciekaw jestem jakiej firmy jest to zwierciad³o, bowiem wykonanie zwierciad³a o ¶rednicy 200mm i ogniskowej 800mm wymaga du¿ych umiejêtno¶ci (trudna figuryzacja). Je¶li istotnie zachowana jest dok³adno¶c 1/12 lambda, to zwierciad³o jest wysokiej klasy. Nie ma szk³a parabolicznego !! - mo¿e byæ zwierciad³o o kszta³cie paraboloidalnym. Ciekaw te¿ jestem, jakie testy zwierciad³a wykonuje ta firma wykonuj±ca aluminizacjê, bowiem na ogól firmy które wykonuj± te us³ugê, nie zajmuj± sie figuryzacj± (i czêsto nie potrafi± jej wykonaæ). Mo¿liwe, ¿e firma mo¿e jedynie dokonaæ pomiaru jako¶ci wykonanej pow³oki aluminium (czy jest jednakowej grubo¶ci na ca³ej powierzchni).
Problemem mo¿e by¿ przystosowanie takiego zwierciad³a do astrofotografii - bior±c pod uwagê ¶rednicê zwierciad³a i krótk± ogniskow±, wtórne zierciade³ko musi mieæ du¿a ¶rednicê, aby nie by³o widovzne winietowanie.
Je¶li chodzi wygl±d zwierciad³a (na zdjêciu) - wygl±da na to, ¿e mamy tu zarówno z du¿± ilo¶ci± drobnych zarysowañ (oby tylko warstwy samego aluminium!) ¶wiadcz±cych o nieumiejêtno¶ci czyszczenia powierzchni zwierciad³a (u¿yto do¶æ twardego materia³u) jak i g³êbsze rysy, które mog± byæ ju¿ na szkle. Tych siê nie usunie bez przepolerowania i ponownej figuryzacji. Dopóki te rysy stanowi± u³amek procenta powierzchni ca³ego zwierciad³a, ich negatywny wp³yw na jako¶c obrazu jest znikomy.

Wygladaja na rysy powstale podczas nieumiejetnego czyszczenia.Z jakiego teleskopu jest to lustro?
Ten post by³ edytowany przez pixair dnia: 15 September 2008 - 07:30
Lustro to pochodzi z teleskopu GSO http://www.modernast...sGSO.htm#gso8f4 Jesli chodzi o te zarysowania to po dokladnych ogledzinach wygladaja ze sa na warstwie aluminium a nie na szkle.Aluminizacje i testy zlecil bym tej firmie: http://www.vacuumcoatings.co.uk/ Nie wiem co powinieniem zrobic.Jesli te rysy rzeczywiscie nie beda mialy wplywu na jakos zdjec to wole nie aluminizowac tego lustra.Jest jeszcze opcja kupna nowego lustra tej samej firmy GSO ale to zdaje sie ze ma inne parametry niz to montowane w teleskopie http://www.gs-telesc...tent.asp?id=142 Dlugosc fali 1/16 lub lepiej (czy ktos mi to moze wytlumaczyc na czym to polega i jaki to ma wplyw na jakosc obrazow?),odbijalnosc swiatla ok.91%.Czy to lustro bylo by lepsze od tego ktore posiadam?(na podstawie parametrow).Do kupienia tutaj: http://www.teleskop-express.de/shop/index....----Optics.html Juz sam nie wiem co zrobic:aluminizowac,kupic nowe lub dac sobie spokoj i pozostac przy tym jakie jest?

No Wiesz ? Nie wiesz co to lambda/xx (czyli dok³adno¶æ wykonania lustra), a chcesz ju¿ siê zajmowaæ astrofoto. Mo¿e poczytaj najpierw podstawy o teleskopach, bo takie terminy to przedszkole optyczne.

Proponuje nic narazie nie robiæ z tym lustrem. Z³ó¿ ten zestaw do foto i zrób pierwsze próby. Potestuj tez wizualnie na jasnych obiektach. Jak nie bêdzie jakich¶ po¶wiat i innych artefaktów, to zostaw jak jest. Tak bêdzie najtaniej i bez ryzyka. Narazie wykorzystaj to co masz.


Firma ktorej zamierzam to zlecic wykonuje tzw.podwojne alumizowanie oraz tzw."silikonowe powloki".Nie wiem co to sa za powloki.Czy ktos sie juz z tym wczesniej spotkal?

W³a¶nie .... co to za technologia ?
A mo¿e to Kto¶ myli SiO2 z silikonem ?

Porobi³by¶ najpierw jakie¶ zdjêcia przez rok, a potem my¶la³ o tym co i w jakim celu zmieniæ w konfigu.


A mo¿e to Kto¶ myli SiO2 z silikonem ?
Z pewno¶ci±, mo¿e to jakie¶ automatyczne (komputerowe?) "t³umaczenie".

A Kolega, z tak skromn± wiedz± o optyce, na pewno wie, czego potrzebuje do astrofoto? Bo akurat w tym zastosowaniu rzeczone lustro nie by³oby wcale najdro¿szym elementem, a tylko o nim mowa.

Lustro to nie jest najdrozszy element zestawu-prawda.Ale jak sie ma juz wszystko skompletowane nawet najtanszy element zestawu nie dzialajacy jak nalezy oslabia calosc.

Te punktowe odbicia i wiêksze rysy zamaluj czarnym pisakiem, tak aby w ogóle nie odbija³y ¶wiat³a. Stracisz na aperturze mo¿e z 1%, a zyskasz na kontra¶cie i punktowo¶ci. Gwiazdki dla takiej szorstkiej powierzchni wygl±daj± na taki poszarpane. Do æwiczeñ z astrofoto nie musisz mieæ lepiej, jak opanujesz guiding, focus, dryfty, ugiêcia etc, to bêdziesz tedy kombinowa³ (zapewne nad refraktorem).
Poszukaj na forum o aluminizacji w PL. Nie wiem czy koszta robienia tego w UK nie wyjd± wiêcej od tego lustra.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl