Amator potrzebuje pomocy 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Ze wzgledow finansowych postanowilem samemu zlozyc sobie z czesci teleskop.
Zdecydowalem sie na dobsona w konstrukcji azurowej.
Wiekszosc rzeczy juz rozgryzlem ale mam kilka watpliwosci, ktore mam nadzieje pomozecie mi rozwiac.

1. W "Sky & Telescope" znalazlem kilka konstrukcji oprawy lustra i zdecydowalem sie na kratownice podobna do tej ze zdjecia http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=5977
Co prawda moja bedzie miala tylko 6 punktow podparcia (kazdy po 24 mm) ale jest podobna. Moje watpliwosci dotycza tych dwoch srob bez sprezyn, czy sa potrzebne a jezeli tak to do czego i jak je zamontowac. Nie wiem tez z jakiego materialu najlepiej wykonac podporki na lustro?

2. Chyba najbardziej zastanawiajaca mnie sprawa to wywazenie teleskopu. Rozumiem, ze srodek kola horyzontalnego powinien wypadac na srodku masy. Tak na chlopski rozum to przyznam, ze nie bardzo to widze, zeby wypadl tak nisko i obawiam sie zeby po zlozeniu nie zaczal mi latac sam w pionie. Jakie sa dopuszczalne odchyly i czy bedzie dosyc stabilny, zeby mozna bylo podlaczyc aparat nie obawiajac sie o stabilnosc?

Za wszelka pomoc bede bardzo wdzieczny. Moze ma ktos jakies schematy ktorymi moglby mnie wspomoc?
Skontaktowac sie ze mna mozna albo na forum albo na dobsonme@op.pl.



te ¶ruby s³u¿± do kolimacji jak s±dzê, tylko czemu jest ich 2, a nie 3? mo¿e to wynika bardziej z kszta³tu celi
w/g mnie te 3 sruby ze sprê¿ynami blokuj± lustro od góry, a 2 ¶ruby bez sprê¿yn kontruj± od do³u,
a podk³adki pod lustro to ró¿nie, chyba nalepiej zastosowaæ cieñk± piankê poliuretanow±, filc chyba nie bedzie za dobry, bo bêdzie ch³on±³ wilgoæ i jeszcze sie jakie¶ glony mog± w nim zalêgn±æ

a ¶rodek masy najlepiej wyznaczysz do¶wiadczalnie jak ju¿ zmontujesz ca³y teleskop, w³±cznie z szukaczem, wyciagiem, najciê¿szym okularem, itp, wtedy siê trasuje miejsca pod wa³ki osi, a +- kamera, czy aparat równowa¿y siê tarciem wa³ków o gniazda plus jaka¶ blokada, zazwyczaj jest to ¶ruba dociskaj±ca, blokuj±ca tê o¶

Napisz moze, jakie lustro tam bedzie /srednica, ogniskowa, waga/, jaki pajak i jakie wielkie lusterko wtorne.
Jak nie masz ciagot dp majsterkowania to kup gotowy telep.
Sruby do kolimacji sa 3 . troszke jedna widac pod wagami . 3 sruby w oslonie z wezyka podtrzymuja lustro pezed wypadnieciem , a te 2 gole sluza do zamocowania paska co opiera sie na nim lustro jak jest pochylone.
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 29 June 2006 - 15:15
Takie samo mocowanie lustra g³ownego jest w Taurusie 380, jakie ty chcesz na tym lustro posadziæ?



Lustro ma 353mm srednicy, 1478mm ogniskowa, przyznam, ze jeszcze go nie wazylem
pajak typu http://www.tulsawalk.com/projects/telescope/images/secondary/secondayholderdraw.jpg
na trzech wygietych palakach.

Troche w zyciu majsterkowalem i nawet jesli nie bedzie super dokladny to bede mial wielka satysfakcje z wlasnorecznego wykonania. :D

Poczytaj posty Hansa o budowie swojego telepa. Poprzegladaj zdjecia telepow , przyjetych rozwiazan mocowan lusterek wtornych np. http://astro-forum.o...hp?showforum=23
Cela na lustro co chcesz robic jest sprawdzona, ale wymaga wlasciwego montazu i poslugiwania sie telepem.
Bez paska i wstepnego wypoziomowania wag oraz pozostawienia luzow aby trojkaty na ktorych lezy lustro mogly sie ulozyc do powierzchni dolnej lustra lustro bedzie sie odksztalcac.
Drewno zle sie klei silikonem i jako material do mocowania lusterka wtornego nie pasuje. Troche zmodyfikuj mocowanie lusterka wtornego . Ramiona pajaka powinny byc mocowane do walca co na Twoim rys. ma grubosc 1/4" . Aluminiowy pret bym wywalil a srubke dal odwrotnie - glowka tam gdzie Al i wkrecana w sciety walec ale na tyle aby nie uszkodzila lusterka.

Mam taki pomysl
Co wy na to, zeby stolarke zamiast z plyty zrobic z plexi?
Wydaje mi sie, ze powiedzmy obrecze z centymetrowej plexi beda mialy lepsze wlasciwosci niz drewno.

Pamiêtaj, ¿e plexi bardzo ³atwo zarysowaæ. Ma przez to tendencje do matowienia. Nie jestem w stanie doradziæ Ci co do kwestii technicznych i w³a¶ciwo¶ci plexi, ale pamiêtaj, ¿e jest to materia³ do¶æ delikatny.

Plexi (szk³o organiczne) jest materia³em zbyt kruchym, trudno obrabialnym i zbyt ciê¿kim. Natomiast PCV (polichlorek winylu) by³by niez³ym materia³em: du¿o l¿ejszym, ³atwym w ciêciu, szlifowaniu, znakomicie klei siê na kleje kontaktowe - np. Kropelkê, co daje b. wytrzyma³e po³±czenia. Ca³kiem niedawno wys³a³em Promilowi komplet baffli wyciêtych z 8 mm PCV i p³ytkê PCV jako materia³ na pude³eczko wy³±cznika ch³odzenia. Spytaj siê go, jak chcesz- mi pisa³, ¿e zadowolony :rolleyes:
Baffle mia³y ¶rednicê zewn. 240 mm, wewnêtrzn± 230. Ci±³em je specjalnym cyrklem modelarskim na bazie ... no¿a do tapet, takiego ³amanego. Jak kto¶ zainteresowany, to takie cyrkle i kuuuupê innych no¿y i podobnych narzêdzi robi japoñska Olfa- do dostania w sklepach z materia³ami na reklamy, np. foliami samoprzylepnymi, papierem itd. Drogie, ale to jak Mercedesy :)
S± trzy rodzaje PCV, podajê nazwy handlowe: twarde, spienione i spienione lekkie. Polecam te dwie ostatnie wersje. Pierwsza wymaga specjalnych narzêdzi i klejów. Tanio sprzedaje importer - Tuplex z Koby³ki (pozdro dla Sumasa przy okazji :) ) - hurtownie w wiekszo¶ci du¿ych miast w PL. PCV spienione dobrze siê maluje farbami akrylowymi.

:Beer:

no wszystko ³adnie, ale musisz pamiêtaæ o tym, ¿e tworzywa sztuczne maj± jeden z najwiêkszyszch wspólczynników rozszerzalno¶ci termicznej, wiêc na teleskop nie s± zadobrym materia³em, poza tym du¿e odszta³cenia plastyczne, czyli np. ma³a sztywno¶æ itp.
pozdrowienia
i dla Trzanki te¿ :Beer:

Co do rozszerzalno¶ci termicznej - zgoda, co do sztywno¶ci klejonej konstrukcji- no tu siem nie zgadzam :szczerbaty:

:Beer:

Wydaje mi siê, ¿e warto dodaæ co¶ na temat rozszerzalno¶ci termicznej. Z do¶wiadczenia wiem, ¿e plansza reklamowa o wym. 2,44m x 1,22m (standardowy wymiar arkusza) z PCV grubo¶ci 8 mm w ci±gu roku wykazuje zmiany w zakresie ok. 7-9 mm. Dotyczy to ca³ego zakresu temperatur: od mrozu do upa³ów. W ka¿dym razie po zastosowaniu rozwierceñ monta¿owych w takim zakresie plansza pozostaje p³aska (nie robi± siê tzw. "budy").
:Beer:


Lustro ma 353mm srednicy, 1478mm ogniskowa, przyznam, ze jeszcze go nie wazylem
pajak typu http://www.tulsawalk.com/projects/telescope/images/secondary/secondayholderdraw.jpg
na trzech wygietych palakach.

Troche w zyciu majsterkowalem i nawet jesli nie bedzie super dokladny to bede mial wielka satysfakcje z wlasnorecznego wykonania. :D


Taki jak na rysunku wykonuje firma Uniwersa³ tylko z aluminium-testowa³em i sprawdza sie dobrze.

Polecam te¿ mój temat mo¿e w czym¶ ci pomo¿e http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11481&hl=

Sadzilem, ze plexi ma mniejszy wspolczynnik rozszerzalnosci i chyba jednak zostane przy plycie drewnianej.
Pewnie juz niedlogo zaczna si8e pojawiac zdjecia w tym topicu.

Nadeszla pora, zeby sie pochwalic swoimi osiagnieciami :D

Prace zaczalem od wykonania kratownicy. Zdecydowlam sie na wersje z 4 ramionami bo z 3 jakos do mnie nie przemawia.
http://img69.imageshack.us/img69/5181/0726061648310it5.png

Az sie wierzyc nie chce, ze na odrobine "zelaztwa" poszlo 250 zl. Gdybym wtedy wiedzial ile pracy mnie to bedzie kosztowac to bym nie marudzil na koszta :lol:
Jak na razie to zdecydowanie najtrudniejsza i najbardziej czasochlonna czesc teleskopu.
http://img521.imageshack.us/img521/2918/0814061807160qv1.png

Po tygodniu ciecia i szlifowania okazalo sie, ze moj warsztat jest niedostatecznie wyposarzony, zeby moc zrobic dwie rownolegle dziury. Naszczescie znalazlo sie miejsce gdzie moglem zrobic wszystko tak jak trzeba.
http://img343.imageshack.us/img343/9891/0814061810090fv4.png

Potem zabralem sie za czasze. Mnostwo ciecia szlifowania i pilnowania, zeby katy sie zgadzaly ale ogolnie robota lekka i przyjemna. W prezencie dostalem troche 30 mm super twardej plyty z ktorej sie robi podlogi do tirow. Swietnie sie to gwintuje ale ciezko obrabia. Szkoda, ze nie starczy mi jej na caly teleskop.
http://img50.imageshack.us/img50/3127/0814061756370di2.png

Mimo, ze na zdieciu wydaje sie krzywa to wszystko jest w porzadku.

I na koniec jeszcze fotka caloksztaltu wykonanej do tej pory pracy.
http://img236.imageshack.us/img236/4230/0814061745430bq7.png
Na zdieciu widac szukacz 8x60 i wyciag okularowy z astrokraka. Wyciag co tu duzo mowic jest po prostu nedzny. Zaluje, ze poskapilem paru setek na cos takiego http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...18368ad2cea017c

Wlasnie pracuje nad pajakiem i za niedlogi czas pojawia sie kolejne donosy.
Wszelkie komentarze milo widziane :D
Ten post by³ edytowany przez dobsonme dnia: 16 August 2006 - 19:56
Trzymam za ciebie kciuki, przetrzesz drogê innym konstruktorom. :Salut:

konstrukcja wygl±da bardzo nie¼le :Beer:
tylko czemu zdecydowa³es siê na rurki miedziane? bo one s± miedziane, prawda?
raz, ¿e drogie, dwa ¿e ciê¿kie, noi jeszcze, to nie jest najlepszy materia³ konstrukcyjny,
a hmm no i wygl±da na to, ¿e paj±k chcesz mieæ trójramienny, a czemu?
ale gratulacje za samozaparcie i ogrom w³o¿onej pracy :helo:

aa i jeszcze jak mo¿esz, to obróæ mocowanie wyci±gu o 90° tak, ¿eby o¶ka posuwu by³a pionowo, wygodniej Ci bêdzie potem nim krêciæ :)

Faktycznie rurki sa miedziane.
Jedyny powod to taki, ze robie ten teleskop na niezlym zadupiu i nigdzie w okolicy aluminiowych dostac nie moglem. Zdecydowalem sie na miedziane bo lzejsze od stalowych i nie koroduja.

Pajak bedzie trojramienny bo czemu nie :D
Dwuramienny wydawal mi sie zbyt niestabilny a 4 ramiona to nadmiar bogactwa wiec stwierdzilem, ze najlepiej spisza sie 3-ramienny.

Z szukaczem to niezly pomysl ale obawiam sie, ze sruby nie sa ustawione na kwadracie i moze byc problem z przekreceniem mocowania ale sprobuje.

Dzieki

Rurki w miejscach przez ktore przechodza sruby czyms zapelnij? Moze twardym drzewem? Rurka latwo sie zdeformuje i polaczenie bedzie luzne. Mozna tez je sklepac/ chyba/
http://img343.images...61810090fv4.png
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 16 August 2006 - 22:36

...
Pajak bedzie trojramienny bo czemu nie :D
Dwuramienny wydawal mi sie zbyt niestabilny a 4 ramiona to nadmiar bogactwa wiec stwierdzilem, ze najlepiej spisza sie 3-ramienny.
...

ano dlatego:



przy trzech ramionach masz 6 spajków, co prawda przy czterech, jest ich 8, ale jakim¶ cudem nak³adaj± siê na siebie i widaæ tylko 4 :D
pozdrowienia

a zdjêcie z pajêczego w±tku astrokosmo: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11481&hl=


przy trzech ramionach masz 6 spajków, co prawda przy czterech, jest ich 8, ale jakim¶ cudem nak³adaj± siê na siebie i widaæ tylko 4 :D
ale za to te 4 sa znacznie jasniejsze niz 6 z pajaka trojramiennego...


przy trzech ramionach masz 6 spajków, co prawda przy czterech, jest ich 8, ale jakim¶ cudem nak³adaj± siê na siebie i widaæ tylko 4 :D
pozdrowienia


Pajak ma byc w wersji H wiec nie powino byc wiekszego problemu ze spajkami.

W moim N8" pajak jest profilowany a'la zbig jak na fotce przedstawionej przez sumasa(pozycja z prawej strony na samym dole)i mogê przyznac ,i¿ faktycznie brak szpilek dyfrakcyjnych-POLECAM :Beer:

Dobsonme. Poniewa¿ prosi³e¶ o uwagi to:

Masz za nisko zamocowany wyci±g, zauwa¿ysz to w momencie ustawianie LW.
Kratownica 6 elementowa jest jednak ³atwiejsza w pó¼niejszym ³apaniu ostro¶ci, wiem bo 8 elementow± te¿ przerabia³em.

Postaraj siê o rurki aluminiowe, miedziane to wiêksze obci±¿enie i dodatkowa przeciwwaga (to z autopsji, bo pope³ni³em ten sam b³±d).

Podpory LG w prezentowanym przez Ciebie zdjêciu sa ¼le ustawione. Aby policzyæ punkty podparcia postaraj siê o program PLOP.

Co do ¶rodka ciê¿ko¶ci, to nie okre¶li³e¶ w jaki sposób bêdziesz prowadzi³ teleskop (p³ozy czy walcowe podpory w stylu LB?)

Je¿eli zdecydujesz siê na p³ozy to ich pronieñ ³atwo obliczyæ znaj±c odleg³o¶æ ¶rodka ciê¿ko¶ci od dowolnego punktu.

http://images2.fotos...xdnk7o38q45.jpg
Ten post by³ edytowany przez telwal dnia: 17 August 2006 - 11:39
Witam!
Nie wydaje mi siê ¿eby gniazdo LG by³o na zdjêciu
http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=5977 do koñca przemy¶lane.
A mianowicie:
- wydaje mi siê ¿e choæ na zdjêciu jest lustro podparte w 18 punktach to w rzeczywistoci bêd± ca³y ciê¿ar przenosi³y powiedzmy 9 punktów - wynika to z faktu ¿e podpory ³±cz±ce trójk±ty nie s± wachliwe tylko na sta³e przykrêcone ¶rubami do ramy stalowej
- podczas kolimacji teleskopu, szczególn± uwagê trzeba bêdzie zwracaæ na ¶ruby mocuj±ce lustro (te z na³o¿onym wê¿em, ¿eby nie wprowadziæ napiê¿rñ, albo co gorsza nie zniszczyæ pow³oki aluminoowej
Tak siê zastanawiam czy na 350-kê ta rama nie jest zbyt delikatna?
a tak poza tym konstrukcja zgrabna,
¿yczê powodzenia Witek

Faktycznie wyciag za nisko , boczne swiatlo bedzie do niego wpadac z dolu.
Przedstawiona konstrukcja http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=5977 pod lustro to tylko polprodukt . Bez ciagu dalszego i co rownie wazne jej luznego zlozenia bedace na niej lustro ulegnie deformacji.
Nie wiem jak z kolimacja w takich telepach, ale sama zgodnosc srodka lustra i LW to za malo .Musi byc zgodnosc osi wyznaczonej przez srodek pajaka , odbicie tego srodka w LG i znacznik srodka LG. Moze zamiast przestawiac pajaka ze srodka " tuby" warto zrobic jakies regulacje dlugosci kilku pretow aby nimi zgrac osie . Amatorsko robiac trudno bedzie tak dokladnie zrobic aby na dlugosci 1500 mm uzyskac dokladnosc z 1 mm . Mozna tez pomyslec o przesuwaniu LG zeby osie pasowaly.
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 17 August 2006 - 12:18
Przedstawione gniazdo LG jest tylko konceptem z ktorego czerpie natchnienie.
Moje gniazdo bedzie 9-punktowe na podstawie obliczen ze strony Uranii-PA i bedzie raczej troche solidniejsze (mam nadzieje) :D
LW jest ustawione tak nisko dlatego bo troche mi klatka zbyt dluga wyszla i musialem je przesunac, zeby ognisko wypadlo w okularze. Z tego co do tej pory widzialem to konstrukcja czaszy jest na tyle masywna, ze nie powinno mi swiatlo boczne przeszkadzac.

W konstrukcji osi horyzontalnej beda plozy. Z projekty wynika, ze beda mialy okolo r=37 cm ale pewnie rzeczywistosc go zweryfikuje.

Co do rurek to zostane na razie przy miedzianych. Jesli srodek ciezkosci nie wypadnie satysfakcjonujaco nisko to wtedy pomysle o aluminiowych.

Ma ktos moze jakis ciekawy projekt pudla pod teleskop razem z osia azymutalna.
I jeszcze jedno. Jakiej farby najlepiej uzyc do wyczernienia telepa?

Nie o to chodzi ¿e ¶wiat³o bedzie Ci przeszkadaæ, tylko LW wypadnie po za klatk± i uszkodzisz je podczas demonta¿u, tak ¿e przemy¶l sprawê jeszcze raz, bo na tym etapie to zmienisz tylko sklejkê pod wyci±g. Potem bêdzie gorzej to zrobiæ. No chyba ¿e takowego nie przewidujesz. Po za tym raczej w±tpiê ¿eby¶ trafi³ z ostro¶cia za pierwszym razem. Zawsze, powtarzam zawsze rurki dale siê wiêksze, a pó¼niej docina. Co nazywamy ³apaniem ostro¶ci.

Ca³y temat jest oczywi¶cie opisany w literaturze, niestety obcojêzycznej.

No raczej demontowac go nie bede bo ani czym ani gdzie zawiezc go nie mam. Z tego co widze na chwile obecna to powiniennem zlapac ognisko tam gdzie powinno byc. Dlatego wlasnie tak troche dziwnie go poustawialem.

http://img213.imageshack.us/img213/3556/0817061445070nj0.png

Zerwana gwintarka i cala oprawa LW poszla w ... :angry: :burza:
Ten post by³ edytowany przez dobsonme dnia: 17 August 2006 - 14:52
Jak swiatlo boczne wpadnie w wyciag to malo co zobaczysz w tym rozjasnieniu.

http://img241.imageshack.us/img241/5366/0822061633460kb6.png

Tak oto sie prezentuje jedna z najtrudniejszych do wykonania czesci teleskopu. Balem sie od samego poczatku zabrac za oprawe LW ale mimo poczatkowych trudnosci wyszlo niezle. Sporo zabawy mialem ze zlapaniem kata 45 stopni i musialem podszlifowac jakies 3 stopnie co zajelo mi caly dzien. Sruby widoczne na zdjeciu to M8 (glowna) i M4 pozostale. Wlasnie sie klei i jutro sie biore za montarz.

http://img431.imageshack.us/img431/862/0822062209560zd8.png
http://img246.imageshack.us/img246/3873/0822062250570om0.png

A to jest pajaczek wykonany z 1mm zardzewialej stalowej blachy. Jak widac udalo mi sie ja doprowadzic do stanu uzywalnosci. Konstrukcja jest bardzo sztywna i bez odksztalcen wytrzymuje ciezar kilku kilogramow.
Blaszki skontrolowane stoja prostopadle do osi optycznej i nie powinno byc zadnych refleksow poza krawedzia.
Aha no i wygiecie zrobilem troche wiecej niz zalecane 60 stopni. U mnie jest okolo 65 stopni.

Jutro czeka mnie cala zabawa z ustawieniem lusterka, zeby na srodku bylo i zeby dokladnie pod katem 90 stopni swiatlo odbijalo. Zgroza.
Ten post by³ edytowany przez dobsonme dnia: 22 August 2006 - 22:57
Solidna robota :dobrze:

Jutro czeka mnie cala zabawa z ustawieniem lusterka, zeby na srodku bylo i zeby dokladnie pod katem 90 stopni swiatlo odbijalo. Zgroza.
Nie taki pajak straszny jak go maluja :) Po to sa sruby kolimacyjne aby wszystko elegancko dostroic podczas kolimacji. Powodzenia!

Dwie uwagi. Mied¼ ma bardzo du¿y wspó³czynnik rozszerzalno¶ci cieplnej, wiêc jest najgorszym materia³em na a¿ur do teleskopu (przy stygniêciu szybka utrata ostro¶ci) Paj±k w wersji H zrobiony z 1mm. blachy nie ma sensu, gdy¿ takie pajaki robi siê odlewane, albo z grubego p³askownika, a ten twój bedzie tañczy³ we wszystkie strony jak b±bka na choince.


Paj±k w wersji H zrobiony z 1mm. blachy nie ma sensu, gdy¿ takie pajaki robi siê odlewane, albo z grubego p³askownika, a ten twój bedzie tañczy³ we wszystkie strony jak b±bka na choince.

Hehe przykro mi lemarc, ze musze cie rozczarowac ale wlasnie skonczylem montarz i wyglada to bardzo dobrze. Blacha stalowa jest dosyc sztywna i jeszcze jak sie ja dobrze naciagnie to trzyma sie calkiem niezle. LW nie wystaje tez za obudowe, o czym byla mowa wczesniej.
Ten post by³ edytowany przez dobsonme dnia: 23 August 2006 - 18:56
Jak sobie dobrze naci±gniesz to bêdziesz mia³ wtedy wersjê "C", a nie "H".
Ten post by³ edytowany przez lemarc dnia: 23 August 2006 - 20:13
http://img177.imageshack.us/img177/9669/0823062018270oc3.png

Wyglada to po zamontowaniu tak. Jak widac ramiona sie nie odksztalcily i nie wyprostowaly. Trzaslem i wyginalem a lusterko ciagle pokazuje w odpowiednia strone.

:D A powinny siê wyprostowaæ, tylko ¿e chcesz je mieæ skrêcone, wiêc zrobile¶ je d³u¿sze my¶l±c ¿e jak zapr± siê na tubusie, to bedzie dobrze, no to spróbuj obróciæ uchwyt lusterka w obie strony i na boki. Bedziesz kolimowa³ teleskop za ka¿dym razem jak go ruszysz.
Ten post by³ edytowany przez lemarc dnia: 23 August 2006 - 21:11
Nie chce sie z panem klocic bo ma pan na pewno znacznie wiecej doswiadczenia w tych sprawach niz ja. Mam nadzieje, ze moje wyjasnienie bedzie ostateczne i bedziemy mogli zakonczyc temat mocowania LW.
Blacha z ktorej wykonalem pajaka jest wystarczajaco sztywna, zeby go utrzymac tylko na 2 ramionach.
Dodatkowo co widac na zdjeciu odpowiednie wygiecie dodatkowo poprawia stabilnosc konstrukcji. Konce pajaka sa przymocowane po 2 sruby kazdy co nie daje mu, zadnej mozliwosci ruchu. Wykonalem kilka testow i konsultowalem sie z kilkoma osobami. Z tego co na razie moglem ustalic wynika, ze konstrukcja jest wykonana solidnie.

Pozdrawiam :D

dobsonme, to ¿e czytasz tu trochê krytycznych uwag do swojego projektu, to oznacza to tylko, ¿e zale¿y nam na tym, ¿eby¶ mia³ jak najlepszy teleskop i nie odbieraj tego jak jakiej¶ próby k³ótni, przekonywania kto ma wiêksz± racjê, czy jakiego¶ rozczarowania, ¿e bedziesz mia³ solidnego paj±ka

zreszt± napewno o jego solidno¶ci, przekonasz sie dopiero podczas obserwacji,
ale w/g mnie te¿, ramiona tak wygiête bêda niestabilne, dlatego bo s± wygiête, a nieodlewane,
a dzieje siê to na skutek tego, ¿e d³ugo¶æ ramienia po jego wypuk³ej stonie jest wiêksza ni¿ po wklês³ej, oraz ¿e na jednej powierzchni wystepuja wiêksze naprê¿enia ni¿ na drugiej, to mo¿na zlikwidowaæ, ale trwa to latami, a nazywa siê to relaksacj± stali
pozdrowienia

Ten typ paj±ka jaki sobie upatrzy³e¶ wystepuje np. w telskopie Klewcova (widzia³em dwie wersje) ale s± to grubsze p³askowniki aluminiowe, przyspawane do pierscienia na przodzie tubusa, a nie rozpiete na ¶rubach naci±gowych. Tam ich grubo¶æ by³a rzêdu 2-2,5 mm. lecz osadzone by³y w grubej kryzie tworz±c z nia jedn± ca³o¶æ. Jak powiedzia³ sumas, nasze sugestie s± dla Twojego dobra, ale nie musisz braæ ich pod uwagê.
Ten post by³ edytowany przez lemarc dnia: 23 August 2006 - 23:21
Zaczynam sie zblizac do konca projektu.
Zostal mi jeden powazniejszy punkt na liscie, mianowicie oprawa lustra glownego.

Narazie jeszce nie spawane wiec jesli cos spartolilem to z wasza pomoca da sie temu szybko zaradzic :Boink:

http://img70.imageshack.us/img70/6183/0902061749430oh9.png

Opisz jak Ty uwazasz ze ta konstrukcja pracuje z lustrem , tak w calosci. Wtedy latwiej bedzie cokolwiek napisac. Jest tam tak duzo niuansow, z ew ciemno nie ma sensu bo zagmatwam.


Opisz jak Ty uwazasz ze ta konstrukcja pracuje z lustrem , tak w calosci. Wtedy latwiej bedzie cokolwiek napisac. Jest tam tak duzo niuansow, z ew ciemno nie ma sensu bo zagmatwam.

No wiec tak.
Przede wszystkim to przez pomylke zrobilem zdjecie ze zle ustawionymi trojkatami.
Powinny byc katem rozwartym do wewnatrz.
A widze to tak. Podkladki mam zamiar przyspawac od wewnatrz do trojkatow i troche podszlifowac.
Odpowiednie ustawienie trojkatow da mi 9 punktow podparcia lustra ktore wyliczylem wczesmiej. Przykleje do nich lustro silikonem uniwersalnym. Dwie srodkowe sruby posloza do zamocowania paska wspomagalacego stabilnosc lustra. 3 skrajne sruby za posrednictwem sprezyn przymocuje do deski bedacej podstawa klatki, widac ja chociazby na tym zdjeciu.

Taka cela troche inaczej funkcjonuje niz myslisz. Mocowanie lustra jest plywajace, tzn lustro moze sobie w jakims tam zakresie latac w obudowie celi i dopiero jak "tube" dasz poziomo i klepniesz w cele to ma sie wlasciwie ustawic opierajac na pasku . Ten pasek musi byc tak ustawiony aby oparte na nim lustro mialo swoj srodek w srodku tuby i srodek pajaka i jego odbicie w lustrze glownym pokrywalo sie z srodkiem tego lustra.
Nie mozesz kleic trojkatow do lustra , lustro lezy swobodnie na nich, aby nie wypadlo wystarcza 3 kolki z podkladkami z gory . Trojkaty musza byc wachliwe i wczesniej tak ustawione aby byly w 1 plaszczyznie. Zwykle sa mocowane za pomoca srob kolimacyjnych i spotkalem takie wykonanie co w ramach regulacji nie dalo sie w 1 plaszczyznie ustawic.
Te trojkaty polacz elastyczna tasma aby nie zmienialy polozenia podczas ruchow lustrem.

I kolejny problem nastal.
Po zlozeniu wszystkiego skolimowalem telepa na odczepsie zeby sprawdzic gdzie jest ognisko.
Trafilem calkiem blisko ale im wieksze daje powiekszenie tym bardziej rozmazany jest obraz. Wyglada przy 150x tak jakby czesc obrazu byla zogniskowana w okularze a czesc gdzies indziej.

Dlaczego tak sie dzieje?
Mam nadzieje, ze przez zla kolimacje.

Powodow moze byc duzo, a wystarczy 1 aby tak bylo, zakladam dobra jakosc optyki .
Np. najwazniejsze
1. Lustro sie deformuje z powodu nierownomiernego ulozenia w celi .
2. Masz za mocno cos w optyce przykrecone
3. wyciag po skosie do osi telepa
4. os geometryczna ' tuby" nie pokrywa sie z osia optyczna . W tym wypadku ustawiaj na os optyczna .
Ta os to prosta przechodzaca przez "srodek " pajaka i jego odbicie w LG . Tak musisz przesuwac lustro aby w tym srodku byl tez srodek lustra. Tak ma byc po kolimacji jak wybudujesz wtorne i sprawdzisz czy os pasuje . Zamiast lustrem mozesz przestawiac pajak .
5 zla kolimacja , zle ustawiona wysokowc wtornego, skrecone w bok, itp. Zle dobrany offset nie powinien takich efektow dawac.
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 03 September 2006 - 19:34
A jesli to wyciag jest krzywo?

Kompensacja LW sprawialaby, ze kat jest wiekszy lub mniejszy od prostego co moglo by tlumaczyc trudnosci z ustawieniem ostrosci.

Jak to sprawdzic?

Jak telep masz skolimowany to wyciagnij LW i popatrz w srodkowy otwor pajaka tak aby widziec jego odbicie w LG dokladnie rowno pod nim . W tym odbiciu powinien znajdowac sie znacznik srodka lustra. Jak nie to najprosciej tak na boki poprzesowac LG aby znacznik srodka byl w osi otworu pajaka i jego odbicia w LG . Kolimujesz znowu i znowu ustawiasz LG na srodek pajaka .

Odnosnie skosnego wyciagu to jak jest po skosie to widac jak na tube przylozysz prosta linie przechodzca nad srodkiem pajaka i nad osia wyciagu . Jak linia nie jest wzdluz osi wyciagu to masz go po skosie.

Sadze, ze pierwsze jest pewniejsze .
LW jest ciezko ustawic odnosnie wysokosci . patrz przez wyciag czy jest rowno ulozone. Aby z gory nie bylo mniej wolnego niz z dolu itd.

Dzisiaj w nocy nadarzyla sie okazja na zrobienie pierwszego swiatla :D
Mialem sie skoncentrowac na szczegolach technicznych ale jak zaczalem podziwiac przez SP 17, 32
takie rarytasy jak: M31, M33, M42, M92, czy M82 to mi sie zapomnialo :lol:
Co ustalilem to, ze przy ostatnim mocowaniu troche mi sie jedno ramie pajaka odksztalcilo i mam jedna niewielka szpilke dyfrakcyjna widoczna na Wedze, przy slabszych gwiazdach wogole nie dostrzegalna.


(...)
Co ustalilem to, ze przy ostatnim mocowaniu troche mi sie jedno ramie pajaka odksztalcilo i mam jedna niewielka szpilke dyfrakcyjna widoczna na Wedze, przy slabszych gwiazdach wogole nie dostrzegalna.


Ke? Gdzie indziej bym szuka³ przyczyny tej szpilki. Albo inaczej. Mozesz lookn±c jeszcze raz i na goraco, z okiem przy okularku namalowac ta szpile? Obóæ te¿ okular wokó³ osi, i sprawdz czy szpila wedruje razem z okularem.

Pozdrawiam.

No i pelna kolimacje przeprowadzilem, nawet przy duzych powiekszeniach sie nie rozmazuje.
Przeprowadzilem tez test optyki. Lusterko przyznam bardzo ladne pierscieni dyfrakcyjnych nie dostrzegam :D

Ale jest kolejna rzecz ktora mnie martwi, mianowicie mialem problem z rozdzieleniem eps Lyrae.
Identyfikacji dokonalem dopiero przy 150x. Przy lusterku 35 cm nie powinno byc chyba z tym, zadnych problemow. Moze cos zle ustawilem a moze niepotrzebnie wpadam w panike i powiniennem poczekac na lepsza pogode.

I jeszcze jedna kwestia. Co sadzici o przetarciu lustra Plastmalem, mikroskopijna warstewka teflonu na aluminium chyba nie zaszkodzi a zawsze to jakas dodatkowa ochrona przed warunkami atmosferycznymi.

Wybor masz dowolny smarowac, czy nie . W optyce chodzi o to aby warstwy odbijajace wspomaly przejscie miedzy srodowiskami . Plastmal na pewno nie. moze jakies kolorki wyjda. ?
Niczym lustra nie smaruj, ciesz sie, ze dobrze wyszlo . Epsylony tym lustrem to i tak dobrze przy 130 rozdzieliles
Mikroskopijna warstwa lzy na oku a obraz psuje
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 05 September 2006 - 19:42

No i pelna kolimacje przeprowadzilem, nawet przy duzych powiekszeniach sie nie rozmazuje.
Przeprowadzilem tez test optyki. Lusterko przyznam bardzo ladne pierscieni dyfrakcyjnych nie dostrzegam :D

Ale jest kolejna rzecz ktora mnie martwi, mianowicie mialem problem z rozdzieleniem eps Lyrae.
Identyfikacji dokonalem dopiero przy 150x. Przy lusterku 35 cm nie powinno byc chyba z tym, zadnych problemow. Moze cos zle ustawilem a moze niepotrzebnie wpadam w panike i powiniennem poczekac na lepsza pogode.

I jeszcze jedna kwestia. Co sadzici o przetarciu lustra Plastmalem, mikroskopijna warstewka teflonu na aluminium chyba nie zaszkodzi a zawsze to jakas dodatkowa ochrona przed warunkami atmosferycznymi.
My¶lê ¿e lepszy bêdzie lakier wododpodporny. :Salut: :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez lemarc dnia: 05 September 2006 - 21:25
Nie jesli moze to wplynac na optyke to chyba tylko po skonczeniu wszelkich prac wyczyszcze lustro.
To z tym plastmalem to byla tylko taka idea.

Kolejna sprawa, LG mam z Astrokraka. Orientuje sie moze ktos czy warstwa aluminium jest na nim utwardzana czy nie?

http://img155.imageshack.us/img155/6713/0924061816480vd7.png

Troche to niezbyt na zdjeciu wyglada ale wlasnie skonczylem robic ostatnia rzecz w teleskopie.
To co widac to szyna osi horyzontalnej na lozysku.
Probowalem kilku wariantow: najpierw poslizgu na kulkach od lozysk, potem na blachach ale ciagle tarcie bylo zabojcze.

Wezme jeszcze mazne farba, pstrykne kilka fotek i oficjalnie zamkne temat.


Faktycznie rurki sa miedziane.
Jedyny powod to taki, ze robie ten teleskop na niezlym zadupiu i nigdzie w okolicy aluminiowych dostac nie moglem. Zdecydowalem sie na miedziane bo lzejsze od stalowych i nie koroduja.

Pajak bedzie trojramienny bo czemu nie :D
Dwuramienny wydawal mi sie zbyt niestabilny a 4 ramiona to nadmiar bogactwa wiec stwierdzilem, ze najlepiej spisza sie 3-ramienny.

Z szukaczem to niezly pomysl ale obawiam sie, ze sruby nie sa ustawione na kwadracie i moze byc problem z przekreceniem mocowania ale sprobuje.

Dzieki


Witam

Akurat rurki miedziane s± chyba najgorsze. Mied¼ jest bardzo miêkka - skutki tego sam chyba rozumiesz jakie mog± byæ. Lepsze s± mosiê¿ne lub oczywi¶cie duralowe ( nie aliminiowe ) o odpowiedniej grubo¶ci w celu uzyskania w³a¶ciwej sztywno¶ci.
Jeszcze raz odradzam zastosowania rurek miedzianych.
Fugitus

Nadszedl czas zakonczenia projektu, zanim podziele sie z wami moimi przemysleniami male podsumowanie statystyczne. :Beer:

Czas budowy: 2 miesiace
Koszta: okolo 4350zl
LG: 353/1478mm
Wymiary: 170/90/60cm
Waga: 42,5kg; z tego tubus 32kg

Od samego poczatku probowalem zwalic na kogos robote i jak to zwykle bywa zakres mojego wkladu pracy przerosl moje oczekiwania. Najwazniejsza nauka jaka wyciagnalem z budowy wlasnego teleskopu jest taka, zeby sie tego nie bac. Jesli ktos mysli, ze lepiej nie robic samemu bo zbyt wiele rzeczy moze sie nie udac to jest w bledzie. To swietna zabawa zrobic sobie samemu teleskop a napotkane trudnosci najczesciej rozwiazuja sie same :D Mnostwo razy sie martwilem, ze bedzie zakrotkie, zadlogie, zbyt okragle albo zbyt malo okragle. Teraz wiem, ze nie potrzebnie bo "teleskop wlasciwie buduje sie sam", wystarczy mu troche pomoc :lol:

http://img86.imageshack.us/img86/9576/0925061711340hu3.png

Z wielkiego kawalka plotna powstal rekaw chroniacy przed swiatlem bocznym. I tu znowu nabylem nowa umiejetnosc bo material byl bezowy i trzeba go bylo ufarbowac. Rzepy trzymaja jak nalezy a sznurek je tylko wspomaga.

http://img141.imageshack.us/img141/5650/0925061717130tg1.png

Ogolny widok z ubrankiem. Wlasnie sie dopatrzylem, ze na skutek przecierania wilgotnego szukacza z soczewki zlazla powloka MC. Wspominalem kiedys o wadach wyciagu okularowego. Zamiast takich badziewnych blaszek wstawilem sprezynki i dziala jak nalezy.

http://img106.imageshack.us/img106/787/0925061719270oz5.png

Widok bez ubranka. Wstawilem dodatkowa oslonke przed swiatlem bocznym.

http://img72.imageshack.us/img72/9519/0925061720210oc3.png

Sruby do kolimacji ustawilem z wierzchu co bardzo ulatwilo kolimacje.

http://img129.imageshack.us/img129/1747/0925061721030ii0.png

Lusterko z tylu. Walnalem na silikon bo czemu nie. Jak sie sprawdza zobacze dopiero zima przy duzych roznicach temperatur. Jak na razie sprawuje sie swietnie, zadnych odksztalcen.

http://img109.imageshack.us/img109/6479/0925061721590qg3.png

Na koniec widok z gory.

I to juz chyba naprawde koniec :helo: :helo: :helo:
W przyszlym roku trzeba zrobic cos innego.

Gratulacje stary, ¶ciskam d³oñ, tylko pozazdro¶ciæ - zajmie Ci pewnie trochê czasu a¿ w pe³ni docenisz co z takiej armaty mo¿na wycisn±æ. Pod³ó¿ sobie poduszkê pod szczêkê podczas polowania na DS-y. :D Pozostaje tylko ¿yczyæ Tobie bezchmurnych nocek!
Ale¶ wywali³ te 'ksiê¿yce', mo¿e byæ z tym problem gdy bêdziesz chcia³ pobawiæ siê w motoryzacjê.
Co do mocowania zwierciad³a do celi - moja ósemka te¿ jest klejona 100% silicone w trzech punktach i nie by³o nigdy z tym najmniejszego problemu, czy zim±, czy latem.
Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez Marcin Klapczyñski dnia: 03 October 2006 - 04:39
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl