Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam wszystkich.
Mam zamiar wykonaæ w³asnorêcznie lustro g³ówne do teleskopu. I w zwi±zku z tym mam kilka pytañ. Minimaln± praktykê w szlifowaniu lustra mam, bo jaki¶ czas temu doszed³em do ostatniej frakcji karborundu (1000), ale zrezygnowa³em po tym jak zobaczy³em jakie mój kr±¿ek ma naprê¿enia. Wcze¶niej nie wiedzia³em ¿e to ma jaki¶ wp³yw a po zbadaniu nie chcia³em zmarnowaæ czasu i kasy wiêc postanowi³em zacz±æ od pocz±tku. Tamta p³yta mia³a ¶rednicê 225mm i 23mm grubo¶ci. Odlana by³a z jakiego¶ zielonego szk³a. Teraz chcia³em kupiæ co¶ u Pana ¯mijewskiego (viperglass) ale póki co nie prowadzi on produkcji, a znalaz³em na tym forum
ofertê i zastanawiam siê nad zakupem
I teraz pytania:
1. Który rozmiar? 240mm czy 200mm. Moje w±tpliwo¶ci dotycz± tego, ¿e po pierwsze jestem pocz±tkuj±cy i nie wiem czy wykonanie 240 nie bêdzie jako¶ znacz±co trudniejsze. A po drugie obie p³yty maj± tak± sam± grubo¶æ czyli ok. 25mm - wiêc ewentualnie dochodzi sprawa innej celi. No i na ile teleskop 240mm ma wiêksze mo¿liwo¶ci od 200mm?
2. Ci±gle mam ochotê spróbowaæ metody z tile tool tak popularnej za oceanem zamiast u¿ywaæ drugiego blanku jako matrycy. Bo widaomo - kasa - chocia¿ nie bêd± to wielkie oszczêdno¶ci. No i podobno przy pewnej wprawie takim narzêdziem szlifuje siê szybciej (chocia¿ wcale nie zamierzam siê ¶pieszyæ). Wiêc chcia³bym zapytaæ co o tym s±dz± do¶wiadczeni w wykonywaniu luster forumowicze? Mo¿e kto¶ próbowa³ tej metody?
Pozdrawiam Wszystkich.
Ten post by³ edytowany przez
aban dnia: 29 April 2008 - 19:25
Witaj Aban :Beer:
Mam zamiar wykonaæ w³asnorêcznie lustro g³ówne do teleskopu. Brawo za decyzjê! Jest to wspania³a przygoda :banan:
Minimaln± praktykê w szlifowaniu lustra mam, bo jaki¶ czas temu doszed³em do ostatniej frakcji karborundu (1000), ale zrezygnowa³em po tym jak zobaczy³em jakie mój kr±¿ek ma naprê¿enia. Wcze¶niej nie wiedzia³em ¿e to ma jaki¶ wp³yw a po zbadaniu nie chcia³em zmarnowaæ czasu i kasy wiêc postanowi³em zacz±æ od pocz±tku. Tamta p³yta mia³a ¶rednicê 225mm i 23mm grubo¶ci. Odlana by³a z jakiego¶ zielonego szk³a. Bolesne jest to, co napisa³e¶... Naprê¿enia to wredna rzecz, dlatego warto kupowaæ blanki od sprawdzonych ludzi. Ja sam wykona³em w sumie tylko jedno lustro, w³a¶nie z blanku z takiego zielonego szk³a, jednak nie mia³em problemów z figuryzacj±, przez co mogê uznaæ ¿e nie ma on naprê¿eñ. Przekonam siê w najbli¿szych tygodniach :szczerbaty: Nie ma mo¿liwo¶ci ¿eby by³y naprê¿enia, bo wtedy... :letsdrink: Warto jest przed szlifowaniem, warto, nawet trzeba dobrze zaznajomiæ siê z tematem, z ca³ym procesem robienia lustra od szlifowania do figuryzacji.
Teraz chcia³em kupiæ co¶ u Pana ¯mijewskiego (viperglass) ale póki co nie prowadzi on produkcji, a znalaz³em na tym forum ofertê i zastanawiam siê nad zakupem S³ysza³em, ¿e Pan ¯mijewski to porz±dna firma :dobrze: My¶lê, ¿e ma jakie¶ blanki "na stanie"? A co do oferty z Twojego linku, kupowa³em do wykonania mojego lustra proszki w³a¶nie u tego Pana, s± naprawde ¶wietne, zero zanieczyszczeñ, aczkolwiek wiadomo - dekantowanie to podstawa.
Który rozmiar? 240mm czy 200mm. Moje w±tpliwo¶ci dotycz± tego, ¿e po pierwsze jestem pocz±tkuj±cy i nie wiem czy wykonanie 240 nie bêdzie jako¶ znacz±co trudniejsze. A po drugie obie p³yty maj± tak± sam± grubo¶æ czyli ok. 25mm - wiêc ewentualnie dochodzi sprawa innej celi. No i na ile teleskop 240mm ma wiêksze mo¿liwo¶ci od 200mm? Osobi¶cie, gdybym mia³ wybieraæ, to wybra³bym 240mm... Mo¿e to wina mojego m³odzieñczego zapa³u, ale lustro które 'wyd³uba³em' ma 227mm, ró¿nica teoretycznie jest niewielka - da siê zrobiæ, nawet pocz±tkuj±cy da radê, chocia¿ nie wolno siê zra¿aæ niepowodzeniami - Tobie to nie grozi, ja chyba skoczy³bym z mostu, gdyby pod koniec szlifowania siê okaza³o, ¿e s± naprê¿enia ;) Wa¿nym argumentem za tak± a nie inn± ¶rednic± jest tak¿e cel obserwacji, dla DS'ów ka¿dy mm apertury jest wa¿ny, na planety (w Polsce) 8" wg mnie wystarczy. Cel± siê nie martw, w internecie jest wiele projektów. W³a¶ciwie to cela jest niewielkim problemem je¶li chodzi o ca³± budowê teleskopu ;) Patrz±c na ró¿nice pomiêdzy 200mm a 240mm ¶ci¶le pod optycznym wzglêdem, to ró¿nica w zasiêgu wynosi 0,4 magnitudo (13,36 dla 200 i 13,76 dla 240). I to du¿o i ma³o. Dane wyliczone przez program AstroJaWil.
Ci±gle mam ochotê spróbowaæ metody z tile tool tak popularnej za oceanem zamiast u¿ywaæ drugiego blanku jako matrycy. Bo widaomo - kasa - chocia¿ nie bêd± to wielkie oszczêdno¶ci. No i podobno przy pewnej wprawie takim narzêdziem szlifuje siê szybciej (chocia¿ wcale nie zamierzam siê ¶pieszyæ). Wiêc chcia³bym zapytaæ co o tym s±dz± do¶wiadczeni w wykonywaniu luster forumowicze? Mo¿e kto¶ próbowa³ tej metody? Hmm... Czyta³em o tym duu¿o :) Watpiê, czy przy zastosowaniu tile tool redukcja czasu szlifowania jest znacz±ca. Osobi¶cie mam zamiar wykonaæ w wakacje opracowanie w jêzyku polskim wykonania matrycy z p³ytek i szlifowania t± metod± (co¶ na wzór artyku³u Marcina Klapczyñskiego). Na razie nie chcê zapeszaæ :Salut: Powiem tylko, i¿ przeczyta³em na jakiej¶ angielskojêzycznej stronie, ¿e lepiej jest wykonaæ pierwsze lustro z normaln±, szklan± matryc±, bowiem szlifowanie tile tool jest trudniejsze. Czy jest tak naprawdê? Nie wiem...
To by by³o na tyle z moich rad :) Proszê, aby bardziej do¶wiadczeni wypowiedzieli siê i poprawili moje b³êdy. Napisa³em co wiedzia³em.
Pozdrawiam i ¿yczê powodzenia!
Rafa³
No to siê zdecydowa³em. Mo¿e bêdê tego ¿a³owa³ jak co¶ nie wyjdzie (odpukaæ), ale biorê 240mm. Wed³ug stellafane najlepiej na 1 raz braæ 150, 200mm ale ponoæ wielu zaczyna od 250 a nawet 300 i to f/6 i wielu koñczy budowê pomy¶lnie. Ja chcia³bym zrobiæ f/7 czyli ogniskowa wysz³aby 1680mm. Taki kompromis pomiêdzy jak najmniejszymi problemami przy parabolizacji i tubusem na tyle krótkim, ¿ebym nie musia³ drabiny nosiæ. Mo¿e nawet f/8, bo teleskop bêdzie prawie stacjonarny (w planach przynajmniej hehe).
My¶lê, ¿e nie bêdziesz ¿a³owa³ :) Wystarczy, ¿e gdy bêdziesz ju¿ chcia³ rzucaæ projekt wyobrazisz sobie te wspania³e obrazy i... praca pójdzie ³atwo i z wielk± przyjemno¶ci± ;)
Powodzenia!
Rafa³
OK to szkie³ko zamówi³em. I teraz jest jeszcze wiêcej pytañ. Ta p³yta ma byæ z pyrexu ale tak jak pisa³em 240mm i 25mm grubo¶ci wiêc trochê cienka. Czy to nie bêdzie problem. Bo s³ysza³em ¿e cienkie lustra poleruje siê ju¿ w celi takiej jaka bêdzie w teleskopie.
A druga sprawa to matryca. S± 3 opcje:
1. Kupujê drug± tak± sam± p³ytê. Ponoæ dla nowicjuszy najlepsze ale ryzykuje "dyskusjê" z ¿on±, która pewnie wola³aby jak±¶ torebkê (kolejn±) ni¿ lustro.
2. U¿ywam starej matrycy z zielonego szk³a o grubo¶ci 22mm ale MNIEJSZEJ bo ma 225mm ¶rednicy. No i pewnie to szk³o ma naprê¿enia.
3. Tile tool - czyli odlew z gipsu dentystycznego z przyklejonymi odpowiednio p³ytkami ceramicznymi lub kawa³kami szk³a.
A wracaj±c do grubo¶ci przysz³ego lustra to od biedy mogê jeszcze zeszlifowaæ brzegi tak ¿eby zmniejszyæ ¶rednicê do jakich¶ 200mm ale trochê szkoda.
a p³yta ma byæ z pyrexu ale tak jak pisa³em 240mm i 25mm grubo¶ci wiêc trochê cienka. Czy to nie bêdzie problem. Bo s³ysza³em ¿e cienkie lustra poleruje siê ju¿ w celi takiej jaka bêdzie w teleskopie. Trochê nie rozumiem tego ostatniego zdania. Wydaje mi siê, ¿e wystarczy szlifowaæ metod± ekonomiczn± (opisana jest
tutaj). W takim wypadku zeszlifujesz gdzie¶ max 5mm, a stosunek apertury do ¶rednicy 1:12 jest w porz±dku, wystarczy cela nawet z 3 punktami podparcia, aczkolwiek cela jak ju¿ napisa³em wcze¶niej to 'piku¶', bêdziesz siê ni± martwi³ w swoim czasie.
1. Kupujê drug± tak± sam± p³ytê. Ponoæ dla nowicjuszy najlepsze ale ryzykuje "dyskusjê" z ¿on±, która pewnie wola³aby jak±¶ torebkê (kolejn±) ni¿ lustro.
2. U¿ywam starej matrycy z zielonego szk³a o grubo¶ci 22mm ale MNIEJSZEJ bo ma 225mm ¶rednicy. No i pewnie to szk³o ma naprê¿enia.
3. Tile tool - czyli odlew z gipsu dentystycznego z przyklejonymi odpowiednio p³ytkami ceramicznymi lub kawa³kami szk³a. Chyba wybra³bym drug± opcjê. Naprê¿enia w matrycy nie maj± du¿ego znaczenia. Trzeba tylko uwa¿aæ na pocz±tku grubego szlifowania, ¿eby by³a dobrze podparta, nie chcia³bym aby pêk³a ;) To, ¿e matryca ma o 15mm mniejsza srednice nie wp³ynie na szlifowanie praktycznie wogóle. Ja sam szlifowa³em nieco eliptycznym kr±¿kiem. Znów jednak proszê o wypowiedzenie siê innych szlifierzy, bo tacy chodz± po tym ¶wiecie ;)
A wracaj±c do grubo¶ci przysz³ego lustra to od biedy mogê jeszcze zeszlifowaæ brzegi tak ¿eby zmniejszyæ ¶rednicê do jakich¶ 200mm ale trochê szkoda. To by³aby najgorsza rzecz, jak± pope³ni³by¶ w ¿yciu.
Pozdrawiam
Rafa³
Witam ponownie.
Niestety blank który zakupi³em nie jest dok³adnie taki jaki mia³ byæ. No ale by³ tani wiêc cudów sie nie spodziewa³em. ¦rednica wynosi faktycznie 240mm, ale grubo¶æ to tylko 22mm. Na dodatek blank nie jest idealnie p³aski tylko wygl±da trochê jak soczewka wklês³o wypuk³a. Wiêc z jednej strony trzeba by go "wyp³aszczyæ".
Druga jak wspomnia³em jest wklês³a wiêc by³o by z g³owy szlifowanie strza³ki ale niestety powierzchnia jest stosunkowo nierówna - na ¶rodku blanku s± takie jakby w¿ery o g³êboko¶ci ok 0,5mm,
mo¿e nawet do 1mm, wiêc po ca³ym szlifowaniu (zak³adaj±c du¿± "oszczêdno¶æ" szk³a) lustro wysz³o by max. jakie¶ 20mm. Trochê to ma³o szczególnie jak na pierwsze lustro.
Co do samego szk³a to jest leciutko zielonkawe, baniek jest niewiele ale niestety istnieje ryzyko ¿e 1 lub dwie by wysz³y na powierzchniê.
No i teraz znowu nie wiem czy jest wogóle sens pchaæ siê w szlifowanie takiego blanku? Je¿eli dojdê do figuryzacji i polegnê to jako¶ to prze¿yjê i za jaki¶ czas pewnie kupiê nastêpny blank. I tu w³a¶nie
mam pytanie: czy je¿eli uda siê polerowanie i figuryzacja to to bêdzie znaczy³o ¿e przy odpowiedniej oprawie lustro bêdzie ok. Bo NAJGORSZYM scenariuszem dla mnie bedzie sytuacja gdy oka¿e
siê ¿e co¶ jest nie tak ju¿ po aluminizacji (i nie chodzi mi tu o sam± aluminizacjê i warstwê tylko o samo szk³o).
Mam te¿ ponownie pytanie o ciêcie szk³a. Bo ostatnio zbych napisa³ ¿e po ewentualnym zmniejszeniu kr±¿ka do np. 200mm musia³bym go odprê¿aæ. Pracujê w firmie która zajmujê siê produkcj±
szyb i mamy te¿ piec hartowniczy i z tego co wiem to samym ciêciem naprê¿eñ siê nie wywo³a - bo do tego trzeba stosukwo szybkiego studzenia rozgrzanego szk³a. Wiêc je¶li mam blank bez naprê¿eñ
to chyba po przyciêciu nagle w nim nie powstan±?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl