Jaki sprzet na planetoidy ?? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Sorry za lameriade ale czytajac ksiazke w ktorej jest krociotki rozdzial o planetoidach zaciekawilo mnie jakim sprzetem mozna dostrzec np. te jasniejsze jak Westa czy Pallas ? w mojej ksiazce nie ma o tym neistety nic (lornetka wchodzi w rachube ?). A tak pozatym zna ktos jakies ciekawe strony poswiecone tematyce tych wlasnie malych "kuleczek" ? :)

pozdrawiam



Je¶li chodzi o te ja¶niejsze, to jasnosci maksymalne wynosz± :
(4) Westa - 6,2 mag, (2) Pallas - 6,9 mag
(1) Ceres-7,3 mag, (7) Iris - 7,5 mag
(3) Juno - 7,8 mag, (6) Hebe - 8,1 mag
(15) Eunomia - 8,3 mag ,(8) Flora - 8,6 mag

Jak widaæ jest kilka planetoid do których obserwacji wystarcza lornetka (ale koniecznie na statywie !!). Poda³em tylko te najjasniejsze, co osi±gaja jasnosci powy¿ej 9 mag, powinny byæ wiêc bez trudu widoczne w wiêkszej lornetce, np popularnej 20x60.

Oczywi¶cie do s³abszych planetoid wskazana jest wiêksza luneta lub teleskop - teleskopem np 11-cm siêgnioej ju¿ do planetoid 12,5 mag pod ciemnym niebem.

Ja potwierdzam, ¿e na poczatku lata widzia³em Westê jak by³a w Pannie przy pomocy lornetki 7x50 ze statywu z ¿urawiem ale przy pomocy mapy na kompie - od gwiazdki do gwiazdki. By³a nawet jasna w porównaniu z widocznymi innymi gwiazdkami.

Ja te¿ widzia³em lornetk± Westê w Pannie. By³a z tego co pamiêtam oko³o 5-6 wielko¶ci.



Jasne asteroidy, jak Vesta s± idelnym celem lorneciarza, tym bardziej, ¿e od biedy mo¿na na nie polowaæ nawet w mie¶cie - jedyn± trudno¶ci± jest w tym przypadku s³aba widoczno¶c konstelacji. Najlepiej polowac na nie nastêpuj±co: robimy mapke z programu planetaryjnego np. HNSKY z po³o¿eniem danego obiektu w¶ród gwiazd i próbujemy po prostu zidentyfikowaæ, która z gwiazd w naszym polu widzenia jest planetoid±. Dla pewno¶ci powtarzamy obserwacjê w ci±gu paru dni i wtedy widaæ, ¿e nasza "gwiazdka" wêdruje po niebie, zmieniaj±c po³o¿enie. Najlepiej wybraæ taki termin, kiedy dany obiekt jest widoczny na tle jakiego¶ charakterystycznego, ³atwego do identyfikacji uk³adu gwiazd. Rok czy dwa temu Vesta "w³óczy³a sie" po okolicach Aldebarana i Hiad, bêd±c doskona³ym celem z balkonu w mie¶cie... Pozdrawiam

Teraz sprawdzi³em, widzia³em j± w kiwetniu i mia³a 6,2 mag. a wiêc jest to obiekt nawet dla ma³ej lornetki. W tym roku Westa by³a wyjatkowow jasna z uwagi na korzystn± lokalizacj± na orbicie.

Dzieki za wszystkie posty, nie ma to jak dobre forum.
Jesli cos jeszcze przybedzie to dziekuje z gory :)

pozdrawiam...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl