Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Wczoraj by³em na obserwacjach Newtonem 170/1200. Niestety gwiazdy wygl±daj± kiepsko. Nie wiem czy przez seeing, bo Ksiê¿yc i Jowisz nie p³ywa³y zbyt mocno i by³y ostre nawet przy 300x.
Mój teleskop ma optykê QuasarPJ. Oczywi¶cie zaraz po godzinie studzenia sprawdzi³em obrazy gwiazdy przed i za ogniskiem, aby potwierdziæ jako¶æ wykonania. Wynik jest do¶æ dziwny dla Mnie i nie wiem jak go interpretowaæ. Dlatego proszê o pomoc specjalistów na tym forum, zw³aszcza p. Janusza P.
Obrazy jasnych gwiazd nie s± idealnie punktowe. Nawet podwójny Mizar by³ marny. Gwiazdki trochê migota³y - czyli seeing nie by³ 100% dobry.
Ale przejd¼my do tematu.
Rozogniskowa³em gwiazdê i wewn±trz ogniska pokaza³y siê ³adne, wyra¼ne pier¶cienie dyfrakcyjne. Nawet po znacznym rozogniskowaniu by³y nie¼le widoczne.
Potem wzi±³em rozogniskowa³em gwiazdê i na zewn±trz ogniska i ten widok by³ szokuj±cy. Nie widaæ ¿adnego ju¿ pier¶cienia dyfr., tylko taki "placek z dziurk±" którego powierzchnia siê gotuje. Nie by³o szans na jakiekolwiek dostrze¿enie tych pier¶cieni. Dodam ¿e nie pierwszy raz wykona³em ju¿ to badanie na tej optyce i wynik jest prawie zawsze taki sam. Mia³em ju¿ 4 takie próby. Ponoæ prawid³owy kszta³t lustra powinien daæ identyczne obrazy rozogniskowane przed i za ogniskiem. Czy¿by lustro jest ¼le wykonane ?
Panie Januszu co tu nie gra ? :?:
Gwiazdki trochê migota³y - czyli seeing nie by³ 100% dobry. Raczej scyntylacja nie byla dobra.
Szeroko¶æ i wygl±d pier¶cieni za i przed ogniskowych w tej samej odleg³o¶ci od ogniska powinna byæ porównywalna, du¿a ró¿nica szeroko¶ci ¶wiadczy o aberracji sferycznej lustra, nie s±dzê jednak aby takie lustro wysz³o z pod rêki Pan Jerzego, no chyba ¿e przed laserow± korekt± silnej wady wzroku któr± posiada³ jeszcze w zesz³ym roku :?
Najlepiej zwróciæ siê bezpo¶rednio do Jurka to napewno to sprawdzi i w razie konieczno¶ci szybko poprawi parabolizacjê ale my¶lê ze to jednak nie bêdzie potrzebne 8)
Je¶li Ksiê¿yc i Jowisz by³y ostre przy 300x to raczej nie bêdzie to problem z lustrem tylko z turbulencj± 8)
Ps. Jeszcze w swojej karierze nie widzia³em teleskopu soczewkowego ani lustrzanego daj±cego perfekcyjnie identyczne pier¶cienie za i przedogniskowe, to by³by idea³ ale to raczej tylko ksi±¿kowy idea³ bo w rzeczywisto¶ci zawsze wystêpuj± niewielkie ró¿nice w ich wygl±dzie spowodowane chocia¿by ruchami termicznymi optyki ze zmian± jej temperatury :roll:
A co to jest ta scyntylacja ?
Moje lustro by³o wyprodukowane ponad 2 miesi±ce temu ze szk³a float.
Byæ mo¿e tañsze szk³o siê odkszta³ca podczas obserwacji i trochê psuje obraz. Mo¿e jakby studziæ ze 2 godziny to bêdzie OK. Newton ma zapewnion± wentylacjê pod lustrem.
Wczoraj ogl±da³em Saturna i Jowisza t± optyk±. Telep jeszcze nie wystudzony, wiêc przerwy Cassiniego nie widzia³em, ale pier¶cieñ ³adnie siê oddziela od planety i jakby widaæ chwilami ten ciemniejszy rejon na tarczy. Jowisza widzia³em krótko bo siê zaraz pogoda spieprzy³a. £adne dwa pasy, ale bez widocznej struktury (do tego chyba trzeba drogiego okularu S-Pl lub Lantan) i ¶ciemnienia na biegunach. Zdawa³o Mi siê, ¿e i ten pas umiarkowany widzê, ale chyba to tylko z³udzenie, bo na fotkach kolegów z forum nie widzia³em tego pasa. A czy wizualnie widzieli¶cie ten pas ? Widok Jowisza zapowiada³ siê naprawdê rewelacyjnie tej nocy (mia³a byæ WCP o 23:00), szkoda tylko ¿e te chmury nasz³y tak szybko.
Zobaczê jak bêdzie siê dalej sprawowaæ.
:shock:
Dzisiaj wyci±gn±³em starego Optisana i obserwowa³em gwiazdy. Oczywi¶cie piêkna aberracja sferyczna i chromatyczna.
Wykona³em startest i wynik jest podobny jak dla optyki p. Poruczki.
Wewn±trz ogniska s± pier¶cienie, a na zewn±trz nie ma, tylko mgliste ko³o widzê z rozmazanymi krawêdziami. Oba testy s± ³udz±co podobne.
Sugeruje to wiêc ¿e lustro p. Poruczki ma jak±¶ aberracjê sferyczn±.
Pan Poruczko nie zaprzeczy³ ¿e mog³o siê to zdarzyæ przy produkcji.
Oczywi¶cie przyda³oby siê ¿eby zobaczy³ ten teleskop jaki¶ specjalista.
Bêdzie z tym problem, bo teleskop trochê wa¿y i nie mam ¶rodka transportu. Ewentualnie musia³by kto¶ przyjechaæ do Mnie na obserwacje.
Luster nie chcê narazie wysy³aæ do ekspertyzy p. Poruczko, bo napewno pow³oka Al ulegnie uszkodzeniom na poczcie.
Do figuryzacji i tak trzeba zmyæ aluminium ale lepiej siê bada naparowane, ja¶niejsze lustro.
Pan Poruczko przyj±³ moj± reklamacjê i poprawi³ lustro. Dosta³em nawet jaki¶ papier na nie tzw. CERTYFIKAT jako¶ci.
Okaza³o siê ¿e firma której QPJ zleca pokrycie luster, wykona³a ¼le aluminizacjê.
Teraz ju¿ obrazy s± znacznie lepsze. Pier¶cienie dyfrakc. te¿ siê pojawi³y przed ogniskiem. Jednak w zwi±zku z szybko spadaj±c± temp. ostatnimi nocami, nie mog³em wystudziæ dostatecznie sprzêtu i testowaæ go na maxa.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl