Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Wraca jak bumerang sprawa sprzêtu: przeno¶ny, kompaktowy, szybki w monta¿u i demonta¿u, doskona³a optyka, bezobs³ugowy.
Czy jest co¶ co spe³nia powy¿sze parametry. Tylko proszê nie mówiæ mi o Hubbleu.
Dlaczego o tym piszê. Moja lunetka: 100mm ze zgrabnym monta¿em zabieraqj± w sumie 2 walizki. £adni spakowane (Arek, Janusz i inni moga potwierdziæ), obrazy niez³e, przeno¶no¶æ tez OK. Ale to nie to. Roz³o¿enie tego sprzêtu to oko³o 5 min. Sk³±danie oko³o 10. Wymiar skrzynki po d³ugo¶ci to 100cm. Brak GoTo i GPS powoduje, ¿e jak nie ma Janusza w pobli¿u to jest bieda.
Wczoraj widzia³em po raz pierwszy na ¿ywo Celestrona CAMKu (Arka). W zasadzie to dwie czê¶ci: trójnóg i tuba zintegrowana z wid³owym mocowaniem (monta¿em). GoTo i GPS. Sprzêt rozstawia siê w jakie¶ 60s i tyle samo zajmuje jego sk³adanie. Nie trzeba uwa¿aæ na dziesi±tki dodatków, które trzeba w standardowym paralaktyku ustawiaæ, dokrêcaæ itd. GPS i GOTo i ¿adnych pytañ co do orientowania sprzêtu czy te¿ szukania obiektu.
Niedawno my¶la³em o tym ¿eby jako wypadowy sprzêt nabyæ ETX125. Zosta³em zjeb... za takie pomys³y.
Co tu robiæ?
A zjeb... cie pewnie Ci co na oczy go nie widzieli. Wystarczy poczytac na zachodnich stronach, ze jego podstawowe parametry zaskakuja wszystkich w kontakcie bezposrednim. Pamietajmy, ze lustro jego jest wieksze niz 125 mm.
Ja docelowo, mimo sprzetu POWAZNIEJSZEGO, bede go mial jako sprzecik na wypady, wakacje itp.
Malek powinien dostac jakas gratyfikacje od dzialu PR Meade'a za zaslugi na tym polu.
Wracajac do sedna. JEzeli chcesz miec uniwersal niezaleznie od budzetu to ja bym szedl w kierunku Fluoryt z duza aperatura, a za to krotki (900-1000 ogniskowa). Sprawa montazu to inna juz kwestia. Fakt, ze te montaze "widlowe" sa wygodne, ale wszystko ma swoje wady. No chyba, ze nigdy nie bedziesz fotkowal dlugich ekspozycji. Wtedy paralaktyk mozna sobie odpuscis. "Proca" ma sens tylko w przypadku krotkich i grubych Cassegrainow. Do refraktora to z zasady pomylka.
Bedziesz chcial z czasem robic fotki, czy tylko wizual? Znajadz odpowiedz na to pytanie mozna pojsc w dywagacjach dalej.
dlaczego wid³y nie id± z refraktorem w parze? Je¿y mnie paralaktym. dokrêcanie przeciwwag, pod³±czanie sterownika do prowadzenia, brak GOTO, niedok³adne ¶ledzenie, itd. Takie wid³y z GoTo i GPS za³atwiaj± temat na wieki.
Do paralaktyka te¿ mo¿na zrobiæ GoTo. Zapytaj Paw³a £añcuckiego, bo on przerobi³ swoje EQ6 na GoTo. Monta¿ Meade LXD55 te¿ ma do¶æ proste GoTo z tego co wiem.
Oczywi¶cie, ¿e mo¿na dorobiæ i jeszcze bardzo dobrze dzia³a. Przyk³ad: go to Leszkowy do mojego Ta³a na monta¿u Soligora.
Crocodile, odpowiedz mi na pytanie wczesniejsze.
A co ma GOTO do typu montazu? Zarowno widly zwane proca moga byc z GOTO jak i bez, tak samo PARALAKTYKI moga byc Z i BEZ.
Nie widzialem zadnego mozntazu "widlastego" do refraktorow, a tym bardziej do duzych refraktorow.
Ten Celestron to pewnie jakis Nexstar. Pamietaj, ze to SCT, wiec nie polubilbys tej konstrukcji. Ciemny, dluga ogniskowa, super male pole, rosiejacy korektor, i... Po APO nie jest to na pewno krok do przodu. Bo ty przeciez chcesz tez patrzec w bardziej ciemna strone nieba :)
Do paralaktyka te¿ mo¿na zrobiæ GoTo. Zapytaj Paw³a £añcuckiego, bo on przerobi³ swoje EQ6 na GoTo. Monta¿ Meade LXD55 te¿ ma do¶æ proste GoTo z tego co wiem. W tej chwili kazda szanujaca sie firma oferuje swoje montaze w wersji z NAGANIACZEM. Pytanie tylko, czy o to w tej sztuce chodzi? Przelecisz takie Messiera w 3 godziny i co dalej? A tak na poczatek masz 3 obiekty. Przerabiasz je doglebnie, znudzi sie i dokladasz sobie nastepne 3 itd. az opanujesz mape nieba na poziomie Janusza W.
Ja te¿ mam tan dylemat i ju¿ chyba wiem, ¿e wszystkie drogi prowadz± do maksutowa i to dok³adnie 125mm 8)
Krokodylu czy ty mówisz o drugim sprzêcie czy co¶ równowa¿nego/zamiast APO ?
i czy godzisz siê na utratê osi±gów na korzy¶æ mobilno¶ci?
to ma byæ sprzêt ten inny od Jahrankowo/Kud³aczowego?
Jesion moje EQ6 nie ma GoTo i to o czym piszesz jest oczywiste. Crocodile pyta³ o GoTo wiêc napisa³em, ¿e oprócz tego, ¿e s± takie gotowe monta¿e co jest tak¿e faktem oczywistym ludzie robi± takie rzeczy sami. Pisa³em o tym z Paw³em na temat jego EQ6.
A mnie siê APO marzy :idea:
ma byæ krótki i kompaktowy???
ma mieæ du¿e pole widzenia???
ma byæ lekki i przewo¼ny???
ma mieæ dyfrakcyjny obraz???
ma mieæ p³askie pole widzenia???
ma siê mie¶ciæ z monta¿em w jednej walizce???
ma byæ jasny i dobry do DS???
ma byæ dobry do planet???
Odpowied¼ nasuwa mi siê tylko jedna to bêdzie:........
[size=18]Takakhashi FSQ-106N
Z monta¿em typu Polaris GP zmie¶ci siê w walizce o wymiarach 20x40x60cm o masie ca³kowitej do 15 kg wraz z drewnianym solidnym, sk³adanym, statywem i przeciwwag± oraz okularami :lol: :lol: :lol:
Zachowasz jako¶æ Fluorite Apo po³±czon± z wysok± mobilno¶ci± a jak poszukasz to i monta¿yk z GO TO sie jaki¶ lekki i szybki w sk³adaniu znajdzie :lol: :lol: :lol:
Maksutow 125mm niestety nie spe³nia nawet po³owy tych stawianych warunków ze wzglêdu na ma³± jasno¶æ optyki i niewielkie pole widzenia :Cry:
a to ma goto i mo¿e byæ rozk³adane w 60sek? :roll:
bo na to jest og³oszony konkurs :D
Prawid³owo my¶la³em o APO!
GOTO jest dobre tylko dla zupe³nie Zielonych i absolutnie leniwych obserwatorów a liczy siê przede wszystkim jako¶æ a tej jako¶ci ³atwo nie przebijesz byle bzykade³kiem na plastikowych wide³kach :lol: :lol: :lol:
Crocodile ju¿ trochê obserwuje i orientuje sie gdzie siê znajduje wiêkszo¶æ Emek a znajdywanie obiektów samemu dowodzi pe³nej dojrza³o¶ci obserwatora 8)
a czym ten Tak106 ró¿ni siê od mojego Vixena? Bo mam wra¿enie, ¿e tej klasy sprzêt ju¿ mam.
Odpowiadaj±c na powy¿sze pytania chcia³bym u¶ci¶liæ: wiem ¿e paralaktyki maj± Goto i PTL takie te¿ dorabia. Mi chodzi³o o prostotê wykonania oraz sk³adania monta¿u typu wid³y. Mam paralaktyka i rozk³adam go na czynniki pierwsze aby zmie¶ci³ siê w walizce. To trochê zajmuje czasu, poniewiera siê trochê elementów i wogóle mnie wkurza. Wid³y z zamontowanym telepem stawia siê na trójnóg, dokrêca ¶rubê i to wszystko. Z GPS nie trzeba nawet martwiæ siê jak ten cholerny telep stoi. Z paralaktykiem jest zabawa zwana "na gwiazdê plarn±".
Odpowiadaj±c Jesionowi - w zasadzie to nie poci±ga mnie astro foto. Lubiê popatrzeæ przez okular. No ale kto wie co mnie najdzie. Mówimy ju¿ o wiêkszej inwestycji i wola³bym mieæ tak± mo¿liwo¶æ w przysz³o¶ci.
Moje pytanie co do RC zosta³o bez odpowiedzi. Czy ten sprzêt nadaje siê te¿ do obserwacji wizualnych?
Ten refraktor ma chyba 530mm ogniskow± i jest bardzo porêczny i krótki, mo¿e te¿ byæ spokojnie zamocowany na wide³ki z GPS i GOTO je¶li nalegasz od jakiego¶ maka 105 dla przyk³adu 8)
Jego krótka tuba spokojnie spocznie na wide³kach o niewielkich wymiarach :lol:
A gdzie pyta³e¶ o R-C ???
Niedawno my¶la³em o tym ¿eby jako wypadowy sprzêt nabyæ ETX125. Zosta³em zjeb... za takie pomys³y.
Co tu robiæ? Kupiæ ETX-125.
Ma bardzo przyzwoit± optykê. Jego mobilno¶c jest bezdyskusyjna. Janusz mo¿e nazywaæ ETX plastykowymi bzykade³kami ile chce a i tak stosunek jako¶c cena mo¿liwo¶ci ma on jeden z lepszych. Ostatnio mia³em parê razy mo¿liwosc popracowania z gównianym bzykade³kiem ETX-90 mia³em tak¿e mo¿liwo¶c ogl±dania nieba przez MTO. MTO przy ETX-90 to jest dopiero nieporozumienie. Wyobra¿am sobie jaki odpa³ daje 125 ETX. Co do GOTO i leniwych to juz sie kiedys wypowiada³em jak kto¶ lubi liczyd³o i sówak logarytmiczny to jego sprawa ja wolê Autostara. Powiem wiêcej wkurza mnie kiedy nie pamietam numerów obiektów szczeglnie NGC i musze ich szukaæ rêcznie.
Kupuj ETX-125 z Autostarem.
No có¿ Mirku ka¿dy ma prawo mieæ swoje zdanie ja szanujê twoje wiêc i moje uszanuj, nie nazywaj tych bzykade³ek gównianymi bo robisz im krzywdê, ja ich tak nie nazywam a z twojego postu wynika ¿e tak co jest klamstwem i ob³ud±, optykê maj± wiêcej ni¿ O.K. ale ja tylko nie mogê siê porzyzwyczaiæ do ich plastikowego monta¿u i du¿ej zawarto¶ci plastiku w obudowie :wink:
Naprawia³em ju¿ dwukrotnie naprawdê lekko stukniêtego ETX 90 i wiem jak kruchy w nim jest plastik obudowy :Cry: :Cry: :Cry:
ETX-a 125 te¿ mia³em od firmy kurierskiej do wyceny szkód po upadku ze sto³u celnika zapewne przy cleniu i widzia³em ¿e nie by³o co naprawiæ a przwo¼nik musia³ wyp³aciæ nabywcy pe³ne odszkodowanie za tê kupkê po³amanych czê¶ci :wink:
Mirku to naprawdê delikatne teleskopy a nie narzêdzia dla aktywnego podró¿nika z transportem lotniczym :shock:
no to jak to jest z tym RC Januszu?
A o jakim modelu my¶lisz bo rodzinka R-C jest znacznych rozmiarów :wink:
Mirek,
problem z ETXem jest taki, i¿ wiele NGC przez jego dziurê nie poogl±dasz .
PT
Z RC jest drobny problem. Bo chcac miec dobry sprzet do planet, trzeba by RC kupic F>10. Znowu to jest problemem przy foceniu DS. Dla mnie R-C to przede wszystkim foty, wtedy jest sens w niego inwestowac i to jest wlasnie moim marzeniem. Ale wtedy to juz bardzo krotki F. Niestety te specjalizowane w foto, nie daja satysfakcjonujacych obrazow planet jak na taka inwestycje.
Wiem, ze tobie trzeba sprzetu obserwacyjnego, wiec pomysl z FSQ106 tez jest chybiony. Obawiam sie, ze w DS optycznie nie zobaczysz nic wiecej co w Vixenie, a nawet pewnie mniej - bo wiecej elementow optycznych, wiec i troche swiatla zgubi po drodze. ZA to jego cudowane plaskie pole robie swoje, ale tu znowu - przede wszytskim FOTY! Wtedy jest sens. Inaczej nie.
Z apochromatow dla ciebie sensowna jest przesiadka na jakis 130-150 F6. Nadal w miare krotki, a aperatura swoje zorbi. Fluoryt przy tak krotkim APO tez swoje zrobi ;)
Wydaje mi sie, ze w kwestiach tuby musisz szukac w tym zakresie.
Masz na wejsciu mobilnosc, a na wyjsciu wieksza aperature, bo o to ci tak naprawde chodzi. No chyba ze chcesz kupic giganta >150 i >F8 >tony ;)
O widlach zapomnij do refractora, bo takich nie ma - chyba ze altazim ;)
Na SCT z APO refraktora sie przesiadac to IMO pomylka, chyba ze na bardzo duzy, ale tu znowu odpada mobilnosc. Mysle, ze 150 APO FL krotka bedzie w sam raz. Bardziej zastanawiam sie nad montazami, ale G11 Losmandy bedzie tez OK. Ja bym chyba tak kombinowal.
Lubisz gadzety, wiec Losmandy ci sie spodoba, bo fajnie wyglada :)
Tu masz IMO idealne modele R-C.
http://www.rcopticalsystems.com/Pytanie tylko jaka F wybrac.
Ja wybralem swego czasu jako plan 10" f9 i ten wydaje mi sie najrozsadniejszy. Chyba, ze chcemy w obserwatorium sobie postawic, no to wtedy ile bozia da...
Jesionie monta¿ G-11 i 150 Apo jako podró¿ne i podrêczne do samolotu, czy¶ Ty siê szaleju najad³ zamiast kolacji, ale mnie rozbawi³e¶ swoj± beztosk± w tym po¶cie uha ha ha dawno sie tak nie uhaha³em... :wink: :wink: :wink:
A na czym jasnie pan chce 150 powiesic? Nie znajdzie Crocodile takiego zestawu o ktorym mowi, bo to nierealne. Przeciez nie kupi sobie teleskopu przez ktory nic wiecej nie zobaczy niz teraz!
Jedyne wyjscie to 2 teleskopy. Nie ma innej opcji. No chyba, ze zalozymy ze na rzecz mobilnosci tracisz tez "obraz".
Janusz, nawet FSQ106 musi na czyms powiesic. Conajmniej na tym co ma, czyli GP. Wiec po twojej propozycji nic mu sie w wizualnych obserwacjach nie zmienia (bez przesady). No moze to, ze wyda znacznie wiecej $.
Moze trzeba sie przyjrzec nowym montazom Celestrona. Sa troche inaczej skonstruowane i czytalem, ze znacznie szybciej sie z nimi obchodzi. Mowie o serii CGE, chociaz pewnie cudow nie ma i przeciwwage trzeb zdejmowac.
No wiesz nie przeginaj 100/800 Apo jest ju¿ ledwo przeno¶ne i z trudem ekspedycyjne i dlatego proponujê krótsza i jeszcze lepsz± jego wersjê na 530mm a ty wypalasz jak Filip z Konopii z Apo 150 i cie¿kim monta¿em, Jesionie rozmawiamy o sprzêcie ekspedycyjnym i w pe³ni mobilnym, od tego zacz±³ siê ten wontek Crocodila !!!
Przeczytalem jeszcze raz post krokodyla i widzie tam dwie kwestie.
Najpierw pisze o przenosnym travelerze (faktycznie), potem pisze o swoim, ze za dlugo sie rozklada, potem zas pisze (jako atut) o Celestronie Nexstarze 8". A na koniec znowu o travelerze ETX125.
Czyli albo ja sie rozpedzilem, albo jest potrzeba uscislenia tego watka przez Crocodile'a.
na tym w³asnie polega mój dylemat: sam nie wiem czego chcê! 100mm to ju¿ za ma³o, bo chcia³bym wiêcej zobaczyæ. DS w celestronie Jesiona wygl±da³ lepiej ni¿ w moim. Dlatego my¶la³em o zwiêkszeniu apertury ale pozostanie w klasie APO. Oczywi¶cie wtedy nie mam mowy o mobilno¶ci, bo zwiêksza siê d³ugo¶æ tuby. Sprzêt ekspedycyjny to co¶ jak Megrez - mie¶ci siê w torbie na laptopa. No ale tez i du¿o mniej siê zobaczy.
Gdy zobaczy³em tego NexStara to siê podjara³em, bo:
ogólnie krótka i zwarta tuba (max 50cm), daj±ca aperturê 2x mój Vixen. Drugi sk³adnik to trójnóg. I to wszystko. Dwa, mo¿e nie lekkie, ale zgrabne i podrêczne tobo³ki. Ustawienie i odpalenie - b³yskawica. To w takim rozumieniu mia³em na my¶li - mobilny. Nie do samolotu na bagaz podrêczy, ale krótkie i zgrabne walizeczki z ma³± ilo¶ci± komponentów wewn±trz.
Tylko ¿e jako¶æ i jasno¶æ optyki oraz rozmiar pola widzenia s± wrêcz klaustrofobiczne w porównaniu z dobrym apo :Cry:
To popularny teleskopik ze ¶redniej pó³ki cenowej to nie twoja liga Croco odstawisz go tak szybko jak lornetkê Pentaxa, niby dobr± i ostr± ale z za ma³ym polem widzenia :wink:
Chcesz dobre i wieksze stacjonarne Apo to wal w ¶lady Przemasa R. i namierzaj TEC-a 140 :lol: :lol: :lol:
Chcesz instrument ekspedycyjny i kompaktowy wal w FSQ-106N, nic lepszego ju¿ w tej hi endowej klasie nie znajdziesz 8)
Waldzi te¿ niedawno wymieni³ swoje Apo 100/800 na model 130 i jest bardzo zadowolony ale to ju¿ raczej bardziej stacjonarno, krajowy sprzêt bez eskapad lotniczych :wink:
problem z ETXem jest taki, i¿ wiele NGC przez jego dziurê nie poogl±dasz .
PT Przecie¿ to wiem przez mojego 10" SCT te¿ z nimi kiepsko (co 500mm to 500mm) jak kiedys bêdzie okazja to muszê moim lukn±c na cirrusy w ³ab±dziu przez filtr OIII kócze nie moge ich zapomnieæ.
Wracaj±c do ETX-a ka¿dy sprzêt jak wiecie ma swoje wady i zalety
500mm ma³o mobilne,
FSQ-106 drogie
ETX- plastykowe (ale bez przesady) itd.
Do Janusza
Nie wypowiadam siê na temat sprzêtu z którym nie mia³em do czynienia z ETX-ami akurat uda³o mi siê zapoznaæ (Czarka Wieruckiego, Kuby Ma³eckiego) i zrobi³y na mnie bardzo pozytywne wra¿enie. Powiem wiêcej jak nie bêdê mia³ co zrobic z kas± to sobie takiego ETX-125 kupiê.
Janusz ja takze napisa³em ¿e optyka w ETX-ach jest bardzo OK. Choæ chodz± s³uch, ¿e w ró¿nych egzeplarzach ró¿nie to bywa. Czarek Wierucki wybra³ najlepszego z trzech. Co do s³owa gównianego to nie twierdzê ¿e Ty go tak nazwa³e¶ (przeczytaj mój post raz jeszcze) tylko ja.
:D
Spokojnie Mirku wiem ¿e nie piszesz tego bezpo¶rednio bo za stary jestes wyjadacz na takie przekrêty ale z kontekstu twojej wypowiedzi wynika jednoznacznie z e to ja tak okre¶lam ETX-y a to imputuje nieprawdê i tylko to chcia³em sprostowaæ :wink:
Naprawêe chcesz kipic ETX-a 125 z GO TO i bajerami?, to czekamy na rzeczon± decyzje, obserwacje i recenzjê co pozwoli wyja¶niæ wiele zwi±zanych z nim niejasno¶ci :lol: :lol: :lol:
[quote="Janusz_P."
Naprawêe chcesz kipic ETX-a 125 z GO TO i bajerami?, to czekamy na rzeczon± decyzje, obserwacje i recenzjê co pozwoli wyja¶niæ wiele zwi±zanych z nim niejasno¶ci :lol: :lol: :lol:[/quote]
To szybko nie nast±pi w kolejce jest parê innych wa¿niejszych rzeczy.
No co¿? w taki razie przyjdzie nam na ni± trochê poczekaæ, czyli czas start :roll:
Januszu, ten TEC nie jest FL.
Nie zamierzam siê ³atwo rozstawaæ z moim telepem, a juz na pewno nie przesiadaæ na sprzêt jako¶ciowo s³abszy. Po prostu szukam bardzie optymalnego rozwi±zania, którego teraz jeszcze nie ma, ale mo¿e siê za jai¶ czas znajdzie.
Moje dociakania, to takie: czy istnieje co¶ w ako¶ci Apo oraz posturze NextStara?
na tym w³asnie polega mój dylemat: sam nie wiem czego chcê! 100mm to ju¿ za ma³o, bo chcia³bym wiêcej zobaczyæ. DS w celestronie Jesiona wygl±da³ lepiej ni¿ w moim. Dlatego my¶la³em o zwiêkszeniu apertury ale pozostanie w klasie APO. Oczywi¶cie wtedy nie mam mowy o mobilno¶ci, bo zwiêksza siê d³ugo¶æ tuby. Sprzêt ekspedycyjny to co¶ jak Megrez - mie¶ci siê w torbie na laptopa. No ale tez i du¿o mniej siê zobaczy.
Gdy zobaczy³em tego NexStara to siê podjara³em, bo:
ogólnie krótka i zwarta tuba (max 50cm), daj±ca aperturê 2x mój Vixen. Drugi sk³adnik to trójnóg. I to wszystko. Dwa, mo¿e nie lekkie, ale zgrabne i podrêczne tobo³ki. Ustawienie i odpalenie - b³yskawica. To w takim rozumieniu mia³em na my¶li - mobilny. Nie do samolotu na bagaz podrêczy, ale krótkie i zgrabne walizeczki z ma³± ilo¶ci± komponentów wewn±trz. Nooo, czyli dobrze Cie zrozumialem. Janusz - czasmi trzeba czytac miedzywierszami i sprobowac sie wcielic w postac pytajacego. Wtedy ma sie jasnosc sytuacji.
Januszu, ten TEC nie jest FL.
Nie zamierzam siê ³atwo rozstawaæ z moim telepem, a juz na pewno nie przesiadaæ na sprzêt jako¶ciowo s³abszy. Po prostu szukam bardzie optymalnego rozwi±zania, którego teraz jeszcze nie ma, ale mo¿e siê za jai¶ czas znajdzie.
Moje dociakania, to takie: czy istnieje co¶ w ako¶ci Apo oraz posturze NextStara? NIe - zdecydowanie nie, poniewaz:
- jezeli taka postura to cassegrain, a wiec na ogol Schmit. Wady opisal ci Janusz powyzej
- mozesz isc w aperature schmitaC., ale pojawiaja sie kolejne problemy, ktorych nie zaakceptujesz - czytaj Mirka uwagi: przede wszystki studzi sie dlugie godziny.
Wiec jeszcze raz GLOSNO powtorze: szukaj FL APO 130-150, ale krotkie. Jak bede mial chwile to pogrzebie w necie i cos zaproponuje. Z tymi nie FL (np ED) to bez przesady. Wizualnie rzecz biorac, jakis strasznych (okiem) roznic bys nawet nie zauwazyl. Dobre ED, nie jest zle!
Gdyby znalezc takiego FSQ ale np 130 to bylby ideal. Bo 106 to zupelnie bez sensu do visual. Nic wiecej nie zobaczysz! A nawet mniej!
No i pozostaje na placu boju:
1. APO
2. R-C
Co do APO nie ma watpliwosci, za to do R-C jest podstawowa: jak sie sprawy maja z jakoscia obserwacji wizualnych. Jak pokaze planety taki np f9? Bo f20 to na pewno, ale co z tymi "krotkimi"? Jezeli daje ladne obrazy, to duza aperatura, super jakosc (np RCOptical) + aktywne systemy chlodzenia + super mozntaz i to moze byc sprzet ostateczny.
Ale tu juz Janusz musi sie wypowiedziec o R-C, bo jako jedyny z nas ma z nimi jakies doswiadczenie. Poza tym, z tego co z nim rozmawialem, to ktos w polsce ma RC, wiec moze trzeba dorwac kontakt i sie do delikwenta wybrac i potestowac "empirycznie".
PS. Majac takiego R-C to mozna juz sie bardzo gleboko w pasje kosmiczna wglebiac. CCD! To jest kierunek myslenia. Nie mowie o robieniu zdjec do galerii, tylko o ogladaniu takich rzeczy, ktorych niewiele moze tu zobaczyc. To w koncu sposob zagladania w oglegly kosmos, a nie "rekraacyjna" fotografia.
R-C jak i inne cassegrainy zawsze maj± to lusterko wtórne lekko pogarszaj±ce kontrast planetarny i nic na to nie poradzisz, zreszt± nie spotka³em w ofertach mniejszych ni¿ 250mm, pozostaje szukaæ nadal jasnego i perfekcyjnego, krótkiego APO o jako¶ci conajmniej dotychczasowego Crocodilowego nabytku 8)
Widzia³em wykresy korekcji tego TEC-a 140 i nie powiem zroibi³y na mnie bardzo dobre wra¿enie :lol: :lol: :lol:
Nie skre¶laj go na starcie tylko poczekaj a¿ przyjdzie do Przemasa i zrobimy porównanie Waldkowego Tak-a 130 z Przemasowym TEC-iem 140mm i zobaczymy jak siê ma do siebie ich jako¶æ ???
Ciekawe jak wypadn± porównania z TMB 150 z apokorektorem. Mam nadziejê, ¿e bêdê go mia³ na wiosnê przysz³ego roku, wtedy porównamy teoriê i wykresy Ludesa z praktyk±.
Moj faworyt dla krokodyla:
TELE VUE-NP127
4-element, f/5.2, flat-field, APO refractor
http://www.televue.c...page.asp?ID=199A tu info o jego mniejszym bracie NP101. Technologia ta sama. Podobno nic nie moze byc lepsze :notworthy:
"the NP 101 showed no sign of any aberrations, period. End of review! But to elaborate -- under a star test at high power I saw no color, no astigmatism, no spherical aberration, not even any asymmetry in extrafocal patterns from sphero-chromatism. Bright stars appeared as clean, white disks right through focus, with no magenta or cyan fringing inside or outside of focus. In focus, stars appeared as tight, sharp Airy disks, surrounded by a subtle inner diffraction ring and no spurious fuzz -- a textbook-perfect pattern."
http://www.televue.c...e/page.asp?ID=4Zaraz poszukamy ceny :letsdrink:
W europie kosztuje ok 8000Euro, a w USA 6000$. Nie jest to malo, ale zwazywszy, ze prawdopodobnie to najlepsze co mozna dobie wymarzyc. Bardzo maly i poreczny. Jest nawet do niego montaz Alt-Azim. Gibraltar (prosty i szybki).
Teleskop jest bajkowy do kazdych zastosowan. W polaczeniu z kompletem Naglerow jest wtedy wszystko w jednej rodzinie :astrobrac:
POLECAM!
I jeszcze jeden kandydat w kategorii wiekszych maszyn high end:
Astro-Physics 155 F/7 Starfire EDFS APO Refractor.
Teleskop nie jest fluorytem, tylko 3-elementowym APO SuperED. Co ciekawe, w tescie na aberacje chromatyczne wygrywa z Takahashi FS 152 F/8 Fluorite. Jak widac, nie ma co sie zbytnio fluorytem podniecac. Liczy sie efekt. Np na bardzo jasny ksiezycu AP nie pokazuje zadnego koloru. Totalnie nic!!! Natomiast we fluorycie spec moze sie dopatrzyc bardzo cienkiej obwodki (czywiscie normalny czlek nic nie zobaczy).
Sprzet bajeczka!
Decyzja nalezy do ciebie :)
My¶la³em o tym NP127, ale jak na razie to go nikt nie sprzedaje. Tylko pre-ordery przyjmuj±... i nierealizuj±. A gdzie mo¿na lookn±æ na ceny tego Astro Phisics?
A gdzie mo¿na lookn±æ na ceny tego Astro Phisics? Zobacz mo¿e tutaj Cennik europejski
http://www.baader-planetarium.de/pzdr
mirek
na to patrzy³em, ale w europie to tego sprzêtu nie warto kupowaæ - za drogi.
ale znalaz³em stronê producenta:
http://www.astro-physics.com/przyznajê, ¿e te 127 oraz 155 na monta¿y 900 nie¼le siê prezentuj±. NIe doczyta³em tylko, czy to aby na pewno FL czy ED.
Na pewno to sa APO z aberacjami niewidocznymi! To jedyne kryterium. W testach wychodzi tak, ze zaden fluoryt nie daje takiego wyniku jak te ich superED. Zobacz porownanie Tak 155 FL z AP ED na ksiezycu. Fluoryt ma obwodke kolor. a AP jej nie ma w ogole.
Ten refraktor Tele Vue 127 znajdziesz tutaj -
http://www.buytelesc...ct.asp?pid=5223 .
No tak, ale... "Availability: Accepting Pre-Orders"
W sumie, przeciez i tak nie chciales teraz zmieniac, wiec pewnie na styczen by ci go "wytoczyli" :roll:
no to popatrzcie na to: tylko siê nie¶miaæ, bo to raczej ¿a³osne:
Dear Mr. Zambrzycki,
At this time, we have very long lists for people who wish to order these items. Since the 130mmf8.35 is not a part of our regular product line, but is only produced as a special item, we are not accepting additional names for this scope. The 155m f7 list goes back to May 1999 and the 900GTO goes back to January 2002. Please refer to our website for additional information regarding our notification lists and process.
http://www.astro-phy...vailability.htm
No to rewelacja... Skad my to znamy?
Chcesz wydac pieniadze, ale nie da rady...
A sprawdzales juz na kiedy TeleVue moga zrobic?
W takim razie pozostaje jeszcze "wielkie" Takahashi, a potem dlugo nic...
Tak w wymiarze 128 czy 155 jest w zasadzie od rêki. Ale to taki pospolity sprzêt :lol: . My¶la³em ,¿e co¶ oryginalnego upolujê. Ale chyba nie bêdzie mi dane.
A to TeleVue?
przyznam, ¿e nie pyta³em, ale Taka na buy telescope s± objête posezonow± wyprzada¿±. Chyba nic ich nie przebije:
128 - usd 4600
150 - usd 6400
:D
No to fakt! Ale to same tuby?
oczywi¶cie, ¿e same tuby. Ale mo¿esz mi wierzyæ Adamie, ¶ledzi³em ten segment rynku przez jaki¶ czas i s± to na prawdê bardzo dobre ceny. 150mm fluoryt w standardowej cenie to USD 9000,-
No to brac, zanim promo sie skonczy ;)
To wy nie wiedzieli¶cie, ¿e AP prowadzi tak± politykê? Na ich sprzêt trzeba czekac i ju¿. To jest ich polityka sprzeda¿y i nic siê na to nie poradzi jak kto¶ chce mieæ dobre APO szybko to albo kupuje AP lub Zeissa z "drugiej rêki" albo kupuje Takahashi.
ja skromny biznesmen wyzjanê zasadê, ¿e ¿niwa nie trwaj± wiecznie. Jak s± chêtni teraz, to trzeba produkowaæ i sprzedawaæ teraz, bo pó¼niej to ju¿ chêtnych mo¿e nie byæ.
Crocodilu ale AP robi tak od lat oni w ten sposób uzasadniaj± wysok± cenê. Produkt jest robiony na twoje "indywidualne" zamówienie. Mo¿na powiedzieæ, ¿e jest to sprzêt dla astromi³o¶nika snoba. Wiesz jak to jest ja mam AP czeka³em na mój egzemplarz 3 lata a ty masz Takahashi z pó³ki. Przecie wiesz, ¿e ró¿ni s± na rynku klienci. Zupe³ny odpa³ to dopiero Zeiss 130APO 10 letnia luneta za jedyne 10000Euro i s± chêtni jak siê co¶ takiego pojawia na rynku to d³ugo na klienta nie czeka.
Miejmy nadziejê ze dalekowschodnia konkurencja spowoduje jednak zmiane polityki przez AP i ich sprzêt (swoj± drog± bardzo dobry) bêdzie dostêpny na rynku jak Takahashi.
Nie zwraca³bym tak wielkiej uwagi na te obni¿ki cen d³u¿szych fluorytów. W tej chwili jet "parcie" na skracanie wymiarów (ogniskowej) i jednoczesne dodawanie 3-ciej lub 4-tej soczewki w apochromatach, aby korygowaæ i kolor i sp³aszczaæ pole w krotkim sprzêcie.
To jednak dobre info. Z recenzji ludesowego krotkiego APO wynika, ¿e wcale nie taki miodek, jak y siê wydawa³o. Tak 128-nie do przebicia. D³ugie jest lepsze :oops:
dodawanie kolejnych soczewek do obiektywu:
ujmuje ¶wiat³a;
dodaje do ceny (znacznie);
dodaje do wagi.
Z tego co rozmawia³em z fachowcem, do wizuali najlepsze s± dwu soczewkowe uk³ady. Do foto 3-4 soczewkowe. Starty ¶wiat³a nadrabia siê czasem ekspozycji, a i na foto nie do koñca p³askie pole jest drazni±ce.
Tu sie zgadzam z Crocodile. Do wizualnych to do 3 elementow - najlepiej faktycznie 2. Ale jak sam mowiles, taka inwestycja jest na lata i raczej trzeba sie z tym liczyc, ze zamarzy ci sie astrofoto. Wtedy nie musisz juz zmieniac sprzetu, a nie przesadzajmy, ze strata na +1, +2 soczewkach jest jakas dyskryminujaca.
150 TAK jest fajny, ale jednak spory i wymaga b.dobrego montazu. A i tak taki sprzet za 10 tys $ polegnie w DS z takim np prostym newtonem 250mm za pare tys. zl :). I trzeba miec tego swiadomosc. Aperatura nawet w refraktorze 150 to jednak jeszcze za malo do DS (nie mowie ze zle, ale bez rewelacji). Widzialem porownanie 8" newtona ze 150 celestrona i przy mglawicowych obiektach newton zalatwial na cacy refraktor.
mg³awice mo¿e i lepsze w Newtonie, ale DS to równie¿ gwiazdy. Punktowo¶æ APO refraktora przebija obrazy z lustra, przez które mia³em sposobno¶æ patrzeæ.
Temat ju¿ ten wa³kowali¶my: DS najlepsze przez 40-60cm lustro. Nie staæ mnie czasowo oraz fizycznie na noszenie i rozk³adanie takiego sprzêtu, pomijaj±c ju¿, ¿e balkon jako miejsce obserwacji raczej by³by spalony.
Widzia³em DS przez Twój CR150 i obraz by³ dobry. Szczegó³owo¶æ lepsza ni¿ w moim Vixenie. Jakby to prze³o¿yæ na 150 fluoryt, to chyba jednak mo¿na na chwilê zapomnieæ o kolejnych zakupach.
Zdecydowanie tak, ale poza idealna punktowoscia gwiazd nic wiecej nie zobaczysz w DS. Tu jest swiatlo potrzebne. Ja widzialem DS w newtonach i czy to bedzie moj achro 150, czy twoj np przyszly 150 APO, to jednak trzeba pamietac, ze obraz mglawic/galaktyk bedzie lepszy nawet w 8" newtonie. Tego sie nie da przeskoczyc. 40mm to juz przegiecie paly - to sprzet stacjonarny. Pamietaj tez, ze przeciez z balkonu DS nie ogladasz, bo to w koncu Warszawa. Zobaczymy jak sie sprawdzi taniutka Synta 200/1200 :), kosztujaca tyle, co sredni okular :)
Sam jestem bardzo ciekawy. Oczywiscie APO nic nie zastapi w swoich kategoriach i tu nawet nie ma co dyskutowac.
kurde... ja nie chcê mieæ 2-ch telepów!!! Bêdê mia³ jak zwykle dylemat, którego u¿ywaæ. :?:
chce jednego ale jak najbzrdziej uniwersalnego. Czy te RC by nie by³y lepsze?
Z tymi R-C to ja juz sam nie wiem. Janusz jakos nie chce w sposob uniwersalny odpowiedziec.
Moje zdanie znasz. Ja na pewno w tym kierunku polece, ale teraz nie mam tyle kapitalu. Ja decyzje podjalem juz jakis czas temu, dlatego, ze jednak chce w kosmos patrzec znacznie glebiej - ccd, a tu nie maja sobie rownych. Wydaje mi sie, ze jezeli cos da perfekcyjne obrazy na CCD, to raczej nie moze dac gowna w wizualu!
Ale to na pewno nie rozwiazanie na balkon. Ja mialem to stawiac za Warszawa 30 km i raz na jakis czas wyciagac na zloty - wiec trudno to uniwersalnym nazwac sprzetem.
Ty juz nie szukaj - APO jest dla ciebie tym co szukasz. Rozumiem tez, ze troche przykro kiedy ktos rozklada sie obok ciebie ze sprzetem za pare tys. zl. i mozesz nim znacznie wiecej poogladac niz sprzetem za tysiace $ :(
Ale tu nic nie poradzisz.
Krokodylu masz racjê. W rozmowie z jednym z kolegów "z bran¿y" dowiedzia³em siê swego czasu ró¿nych ciekawostek na temat skracania ogniskowej. Nosi³em siê wtedy z zamiarem kupna czego¶ w rodzaju APM-owskiego TMB 105/650.
My¶lê, ¿e uk³ady akie jak Takahashi 128 s± nie do przebicia, ale wagi i wymiarów siê nie uniknie.
Bior±c pod uwagê dwa identyczne refraktory (czy apo) o tej samej aperturze-w sensie zasiêgu punktowego otrzymamy te same wyniki. Ró¿nica wyjdzie dopiero na obiektach rozci±g³ych, maj±cych swoje wymiary k±towe-tam ¶wiat³osilny teleskop poka¿e i wiêcej i w wiêkszym polu co równie wa¿ne (ale kosztem jednak aberracji). Abberacje te jak w³a¶nie kolor (apochromatyczno¶æ nie jedt "idealna") czy mniejsza ostro¶æ/rozdzielczo¶æ obrazu w krótkim sprzêcie jest nadrabiana soczewkami (lub np. separacjami olejowymi-to forma w zasadzie "oszustwa" klienta). Gdzie jest granica sensownego zakupu?
Có¿, my¶lê, ¿e w takim urz±dzonku jak Tak128 mamy kompensatê wszystkiego co najlepsze bez problemu wydawania gory kasy na new technologie-w zasadzie bez potrzeby. Jedynym mankamentem jest mniejsze pole, ale w porównaniu z moim MK66/1800mm taki Tak.128 to jak wyj¶cie ze studni :D
P.s.
Jesli Janusz bêdzie chcia³ zaoponowaæ kwestiê jednakowego zasiêgu dla obrazów punktowych jednakowych aperturowo (i rodzajowo) teleskopów "d³ugich" i krótkich-chêtnie podyskutujê 8)
Pozdr.
Ale ja jeszcze troche wam pomieszam w glowach - zeby nie bylo za idealnie. Przeciez Grzesiek chce patrzec tez dalej - na DS. 130 to jednak stanowczo za malo.
I pytanie brzmi, czy madrym jest tak "rozdmuchiwac" koszty i wielkosc APO, ktora tak defacto jest potrzebna tylko w przypadku bardzo jasnych obiektow (ksiezyc, planety, jasne gwiazdy, ...), w ktorych to przypadku 100-130 jest wystarczajace w zupelnosci. Przy innych obiektach ta jego apochromatycznosc niewiele da. Ile razy trafia sie warunki, zeby wykorzystac APO150 np na planetach tak, zeby wykorzystac wieksza aperature w postaci wiekszego poweru? Boje sie, ze efekt uzytkownia np 130 niewiele (w porownaniu z wydanymi $) Crocodile'owi wniesie. Bo i tak przez wiekszosc czasu bedzie powerowal do 150-200x, bo seeing nie pozwoli. W DS zobaczy wiecej, ale tylko troche.
To jeszcze ja dorzucê moj± my¶l. Je¶li kto¶ nie chce niepotrzebnie wydawaæ wielk± kasê na np. 150 Apo trzeba by zobaczyæ co wart jest w dzia³aniu Chromacor ( nie na wykresach ) . Poczekajcie z zakupami...
Chromacor tu nam nie pasuje. Rozmawiamy o rozwiazaniach optymalnych, bez rozwazania kosztow (zbytnio).
Teraz naszla mnie wlasnie taka mysl: czy nie z takimi problemami walczyli wlasnie konstruktorzy sct, mc i innych? Refraktor jak rosnie robi sie dlugi, ciezki i drogi, Newton robi sie dlugi i ciezki. A wiemy wszyscy, ze pies pogrzebany jest w aperaturze i tu nie ma co sie czarowac.
Mo¿na zaryzykowaæ twierdzenie ¿e obiekty DS nie s± "jednorodne" do jasnych DS-ów (M-42, M-31, M-13, M-2, M-15, a nawet M-57, M-51, M-81, M-82 mo¿na by jeszcze d³ugo wymieniaæ) to nawt ¶rednica 100mm bêdzie dawa³a zadawalaj±ce obrazki ale ju¿ takiej M-45 to tylko lornetka max 10x50 bêdzie najlepsza. Jak kto¶ sie chce zanurzyæ w NGC to nie znajdzie uniwersalnego rozwi±zania do tego jasny Newton bêdzie niezbedny.
dodawanie kolejnych soczewek do obiektywu:
ujmuje ¶wiat³a;
dodaje do ceny (znacznie);
dodaje do wagi.
Z tego co rozmawia³em z fachowcem, do wizuali najlepsze s± dwu soczewkowe uk³ady. Do foto 3-4 soczewkowe. Starty ¶wiat³a nadrabia siê czasem ekspozycji, a i na foto nie do koñca p³askie pole jest drazni±ce. Do wagi raczej nie dodaje bo krótszy tubus rekompensuje z nadmiarem wagê dodatkowej soczewki a i na swietle traci siê minimalnie na poziomie pojedyñczych procentów(zaleta nowoczesnych warstw MC!!!) co jest bez znaczenia a za to uzyskujemy o wiele wiêksze i bardziej p³askie pole widzenia oraz ja¶niejszy uk³ad o lepszych parametrach do low power DS i oczywi¶cie ASTROFOTO!!!!!!!!!!!!!!! 8)
Teraz naszla mnie wasnie taka mysl: czy nie z takimi problemami walczyli wlasnie konstruktorzy sct, mc i innych? Refraktor jak rosnie robi sie dlugi, ciezki i drogi, Newton robi sie dlugi i ciezki. A wiemy wszyscy, ze pies pogrzebany jest w aperaturze i tu nie ma co sie czarowac. Newton czy Cassegrain robi siê wprawdzie d³u¿szy i wiêkszy ale te o a¿urowej, kratownicowej konstrukcji maj± bardzo korzystny stosunek masy do apertury 8)
Masy przyk³adowo 50 cm refraktora to nawet cie¿ko mi sobie wyobraziæ :x
Januszu;
do³o¿enie soczewek zwiêksza bardzo ciê¿ar. Szk³o samo w sobie wa¿y, a i cela te¿ jest innego wymiaru. Dla przyk³adu podam:
Vixex 102 FL F9,2 wa¿y 3.5 kg (2 soczewki);
Vixen 108DED F6,2 wa¿y ponad 7 kg (4 soczewki). Tubus wykonany z tych samych profili, tylko krótszy. Wyci±gi identyczne.
Sam producent zniechêca³ mnie do tego zakupu je¶li mia³bym u¿ywaæ jedynie do wizualu.
Co mi chodzi po g³owie, to jaki¶ 20-25 cm apertura, ale w krótkim tubusie. Ciê¿ar w zasadzie ma mniejsze znaczenie - i tak nie noszê na dalekie odleg³o¶ci. MC by³by zatem najlepszy, ale nie ukrywam, ¿e wola³bym jako¶æ refraktora apochroma. Ten natomiast w wymiarze 150/1200 to absolutny max wymiarowy jaki wchodzi w grê.
Chyba trzeba siê zahibernowaæ na jakie¶ 50 lat i powróciæ jak technologia pójdzie naprzód.
Widzie³m te¿ kilka 130 lub 150 z f w granicach 6-7. S± trochê krótsze, ale nie wiem czy to jest odpowiedni kierunek rozwa¿añ.
20-25cm MC to jest potwornej wielko¶ci wiadro..... 8) ja niewiem czy to jest dobry pomys³ na mobilny sprzêt... 8)
20-25cm MC to jest potwornej wielko¶ci wiadro..... 8) ja niewiem czy to jest dobry pomys³ na mobilny sprzêt... 8) 25cm to jest na granicy mobilno¶ci mo¿na zaryzykowaæ stwierdzenie, ¿e to w mobilno¶ci odpowiednik lunety 150/1200
20cm to odpowiednik lunety 100/800
Ale monta¿ wid³owy swoje robi....
no ja niewiem na ¿ywo nie widzia³em to juz nie gadam :oops:
spokojnie sama tuba 8",10" to bu³ka z mas³em, a montaz no có¿ paralaktyk dla 150/1200 te¿ swoje wa¿y, dobson zreszt± te¿.
Zgadzam siê z tym co napisa³e¶ Mirku. Granica mobilno¶ci ( maj±c samochód ) to refraktor 150/1200 lub porównywalnie np. Schmidt-Cassegrain 10".
A co powiecie Koledzy na pó³metrówkê Tura mieszcz±c± siê w skromnym Focusie Combi, no co mo¿e nie mobilna??? a sk³ada siê j± do 10 minut w terenie i hajda na wypas galaktycznej trzody :lol:
nie ku¶ !!! :evil:
Panowie;
to jest hit:
http://www.buytelesc...hashi/cn212.htmCassegrine i Newton w jednym i to w dodatku zrobione przez Takahashi.
212 apertura, f=12.5 dla SC i f=3.9 dla Newtona.
Co o tym my¶licie?
Ogl±da³em t± konstrukcjê w salonie Takahashi we Francji (Colmar). Sama konstrukcja ciekaw ale praktycznie brak w necie opinii jak siê sprawuje w praniu.
A co powiecie Koledzy na pó³metrówkê Tura mieszcz±c± siê w skromnym Focusie Combi, no co mo¿e nie mobilna??? a sk³ada siê j± do 10 minut w terenie i hajda na wypas galaktycznej trzody :lol: Jawol na Kud³aczach jak chcieli¶my teleskop przestawiæ to robili¶my to w czterech ch³opa.
Jest z³oty ¶rodek :shock:
moja pierwsza obawa to porz±dne ustawienie osiowo¶ci tych lusterek...szczególnie tego newtonowego.. :roll:
szkoda ¿e niema jeszcze dekielka kamery Maksutowa albo Shmidta albo conajmniej klewstova razem z tym lusterkiem cassagrena 8)
Widzia³em reklamy teleskopu TEC (nie znam) 140mm, nie za d³ugie APO, mo¿e to??? Te teleskopy czêsto widaæ na zdj±tkach ze zlotow zagranicznych. Ceny nie s± wygorowane, ale nic wiêcej nie wiem na temat tych apochromatów.
Pozdr.
Widzia³em reklamy teleskopu TEC (nie znam) 140mm, nie za d³ugie APO, mo¿e to??? Te teleskopy czêsto widaæ na zdj±tkach ze zlotow zagranicznych. Ceny nie s± wygorowane, ale nic wiêcej nie wiem na temat tych apochromatów.
Pozdr. Co¶ wiêcej bêdzie wiadomo jak Przemas Rud¼ go dostanie. Ma zamówiony ale nie wiem na kiedy odbiór.,
Z tego co mi wiadomo na TEC'a 130 czeka Przemas. JEzeli sie na niego zdecydowal, to moze cos nam skrobnie na jego temat.
Co do tej konstrukcji "podwojnej", ja tez sie obawiam, jak to bedzie z kolimacja tak krotkiego newtona? W necie faktycznie niewiele... Boje sie, ze to nie bedzie ani dobry cass., ani dobry newton. Poza tym, ja nie lubie majsterkowac, wiec wolalbym tachac 2 telepy niz w nocy pod ciemnym niebem cos kombinowac ze srubkami przy teleskopie.
Hmm:
http://www.buytelesc...ct.asp?pid=4271Jak widac to ED z separacj± olejow±.
Rozwi±zanie pewnie pomiedzy fluorytem a ED pod wzgledem korekcji koloru, cena jak na 140mm jest autentycznie niska. Teleskop z zewn±trz b.przypomina apochromaty zeissa.
Pozdr.
Przemas czeka na TEC 140mm F/7
co¶ takiego ... 8)
http://www.telescope.../tec140apo.html
No iiiii? Przeciez to samo Lysy pokazal!
Ale to strona producenta mo¿na poczytaæ o rozwi±zaniach i takich tam... :oops:
NO DOBRA ALE CO Z TYM 2 w 1 N&C którego znalaz³ krokodyl..... 8)
Widzieliscie ich Maksutovy? Fajne sa... szczegolnie ta 250! :shock:
Studzenie do rana murowane :Cry:
Jakbys panie poczytal, to bys wiedzial, ze wszystkie wieksze maja aktywne systemy chlodzenia ICE! Wiec szybciej sie wystudzi taka 250 niz twoja 150 :)
"TEC-Ice cooling system" - cokolwiek by to nie znaczylo :lol: :smoke:
A najblizej mozna je kupowac tu:
http://www.vehrenber..._neuheiten.html
Krokodyl - zobacz: to jest rozwiazanie dla ciebie.
Zostaw sobie 100 do planet, a do DS kup dobrego (wysokiej jakosci lustro) newtona.
http://www.vehrenberg.de/images/galerie/deger_r200ss.jpg
:rabbit:
Do DS to kup se 50 cm Dobsona u Janusza i nic Ci go nie zast±pi :slon:
No tak - tylko ze sam go raczej nie obsluzy. A takie rozwiazanie to jakas mobilnosc posiada. Przeciez nie trzba telepow rozpinac za kazdym razem.
Jesionie, widzia³em to zdjêcie wcze¶niej. Cz³ek u¿ywa 80 achro+200 newtona Vixena. To sa dwa telepy, z których ka¿y ma average performance. W moim wydaniu musia³o to by byæ 130APo + 250 Newton. Wymiary wzros³y by o jakie¶ 30%. Waga o 150%. Do tego jak chcia³bym równie¿ mieæ mo¿liwo¶æ szybkiego dowieszenia lustrzanki z jakim¶ szkie³kiem, to monta¿ musia³ by d¼wign±æ jakie¶ 25kg, czyli sam by wa¿y³ jakie¶ 40kg.
Rewelka. Strza³ka ugiêcia p³yty balkonu przekroczy³a by warto¶æ krytyczn± i:
balkon móg³by siê zawaliæ;
je¶li sie nie zawali, to tak siê wygnie, ¿e ustawienie monta¿u na gwaizdê polarn± pójdzie w cholerê. :P
Dlaczego Janusz P. nie komentuje tego duo-Takahashi?
Dlaczego Janusz P. nie komentuje tego duo-Takahashi? Konkretnie którego FSQ 106 czy Nawtona Cassegraina ???
Newtona Cassegraina CN-212
oczywi¶cie Newtona Cassegraina.
W tym przypadku nie mam wiele do dodania, prawie perfekcyjny instrument poza jego cen±, na nim wzorowa³em prototyp naszego deltagrafu 330/1000mm, przyk³ady i rozwi±z±nia trzeba braæ zawsze od najlepszych 8)
a mo¿e tak ze dwa s³ówka wiêcej?
1.Czy nie widzisz problemów technicznych ze zmin± zwierciad³a wtórnego w szczerym polu i bez ¶wiat³±?
2. Czy nie ma problemów z kolimacja po zmianie tego elementu?
3. Jaka wed³ug Ciebie jest jako¶æ tego wyrobu?
4. Czy Cassegrain przebije osi±gami i dorówna jako¶ci± apo 130mm?
5. Czy Newton z takimi parametrami bêdzie lepszy do DS of apo130 mm?
4. Czy Cassegrain przebije osi±gami i dorówna jako¶ci± apo 130mm?
5. Czy Newton z takimi parametrami bêdzie lepszy do DS of apo130 mm? Jak wszystko pójdzie dobrze to w Jod³owie pojawi siê FS-128 Takahashi oraz Mewlon 210 Takahashi i bêdzie mo¿na porównaæ. Waldek zamówi³ Mewlona jako dope³nienie do lunety APO.
No có¿ róznica pomiêdzy 130 APO a 212 cassegrainem napewno nie bêdzie powalaj±ca a raczej to bêd± porównywalne instrumenty do Planet i nawet do DS w opcji Newton bo lustra maj± mniejsz± sprawno¶æ ni¿ APO z dobrym MC.
To alternatywa dla tych co chc± mieæ dwa w jednym i trochê cierpliwo¶ci w przezbrajaniu sprzêtu, nigdy tego nie robi³em i nie mia³em go w rêku wiêc trudno mi siê wypowiedzieæ czy jest bezproblemowe czy wymaga zaplecza warsztatowego, mo¿e na Cloudy Night jest jaka¶ recencja u¿ytkownika ??? ???
Ps. Hi hi chyba Waldek zdublowa³ sobie sprzêta ale zobaczymy co poka¿± obserwacje w Jod³owie ???
Twoja ostatnia wypowied¼ sugeruje, ¿e Newlon jest = 128 apo. Czy to odnosi siê zarówno do DS jak i planet?
Newlon to jasny Newton z lusterm chyba 200mm. 128 apo ma jasno¶æ 8. Czy to nie powinno ró¿nicowaæ ich mo¿liwo¶ci dla DS?
Panowie, nast±pi³o chyba ma³e pomieszanie telpów.
Mewlon to teleskop w sytemie S-C, a CN to Cass.-Newton.
Stronka ¿abojadow:
http://www.optique-u...om/indextak.htm
Ja Andrzeju piszê o CN-212 a nie Mewlonie, Mirek wrzuci³ tu Mewlona zanim odpisa³em i siê troszeczkê zamiesza³o :wink:
Takie CN o ró¿nych aperturach robi te¿ firma PARKS.
Wszed³em na tê stronkê dealera Tak., a tu widzê, ¿e w mewlonie którego wzi±³em za typu SC brak jest p³yty korekcyjnej :lol:
To jest model w systemie Dall-Kirkham.
Pozdr.
No niestety Andrzeju du¿o siê jeszcze o sprzêcie musisz nauczyæ P³yta korekcyjna przy tak ma³ej ¶wiat³osile jest praktycznie zbêdna :wink:
Januszu, pytanko czeka, please.
"Twoja ostatnia wypowied¼ sugeruje, ¿e Newlon jest = 128 apo. Czy to odnosi siê zarówno do DS jak i planet?
Newlon to jasny Newton z lusterm chyba 200mm. 128 apo ma jasno¶æ 8. Czy to nie powinno ró¿nicowaæ ich mo¿liwo¶ci dla DS"
Croco Mewlon to ciemny i wysoko specjalizowany, planetarny Cassegrain typu Dallkirkhama czyli ze sferycznym lustrem wtórnym, nie mieszaj dalej bo i ja zaraz zg³upiejê :?
ja nie mieszam, tylko grzecznie pytam. Nie wiedzia³em, ¿e Mewlon to nie Newton. :x
...a ci±gn±c ten temat, czy zatem Waldek lepiej by zrobi³ kupuj±c dowolnego Newtota ze zwierciad³em 200, jako uzupe³nienie tego refraktora? czy to te¿ strata pieniêdzy?
Krokodylu zauwa¿, ¿e to ty z Mewlona i Newtona zrobi³e¶ Newlona 8)
i dlatego wszystko sie porypa³o
Januszu Krokodylowi chodzi o t± twoj± wypowied¼:
No có¿ róznica pomiêdzy 130 APO a 212 cassegrainem napewno nie bêdzie powalaj±ca a raczej to bêd± porównywalne instrumenty do Planet i nawet do DS w opcji Newton bo lustra maj± mniejsz± sprawno¶æ ni¿ APO z dobrym MC.
No tak a ja ju¿ my¶la³em ¿e nie doczyta³em strony Takahashi i pojawi³ sie tam "Newlon" Newton a to tylko literówka bo chodzi³o o Mewlona Cassegraina :wink:
Newton 200mm po APO 130 raczej nic nowego nie wniesie, cudów nie ma panie Jezu tu w sprawno¶ci graj± :lol: :lol: :lol:
no to po cholerê Waldek to kupi³?
Tak na marginesie pamiêtam, ¿e mój dealer Vixena te¿ mnie namawia³ aby w uzupe³nieniu mojego refraktora kupiæ VL200 (to chyba taki popieprzony cadioptric), z lustrem 200 i ogniskiem prawie 2000. Mówi³, ¿e do DS siê ¶wietnie nada, bo du¿o wiêcej zobaczê. Czy¿by wpuszcza³ mnie w maliny, bo ma co¶ na sk³adzie i chce siê wyzbyæ?
Ró¿nica pomiêdzy twoim Apo 100mm a tym VL-200 by³a by jeszcze wyra¼na i zauwa¿alna w zasiegu ale pomiêdzy planowanym APO 130-140 a VL-200 to ju¿ tylko minimalna je¶li w ogóle wysz³a by na korzy¶æ VL-200 ???
Januszu a 200mm lustro ale z "Strehl Ratio of .95 or better" to mog³o by byæ?
http://www.rfroyce.c...and_mirrors.htm
A ja patrzy³em przez klevstowa Vixenowskiego i niewych³odzony na Jowiszu wrêcz tragicznie wygl±da³ przy achro 102/900 Bressera 8)
To porównaj je lepiej oba dobrze wych³odzone to bedzie miarodajny i uczciwy te¶cik 8)
No dobra Janusz a co z takimi lusterkami?
"Strehl Ratio of .95 or better"
http://www.rfroyce.c...and_mirrors.htm
To nie ma nic wspólnego ze sprawno¶ci± tylko dok³adno¶ci± optyki a zasiêgu na gwiazdach i mg³awicach nie uzyskasz sam± dok³adno¶ci±, musi byæ jeszcze sprawno¶æ i oczywi¶cie spora powierzchnia zbierajaca czyli ¶rednica i nie ma tu przpro¶ 8)
Janusz, jak Crocodile pomyli³ ( literówka ) Mewlona z Newlonem to mo¿e kto¶ kiedy¶ zmieni system optyczny Dall-Kirkham na Kirk Daglas :lol:
:Loveit:
Mam tylko nadzieje Ry¶ku ¿e to nie bedziesz Ty po paru g³êbszych :letsdrink: :wink:
:letsdrink: :Loveit: :notworthy:
Nie rozumiem Januszu o co Ci chodzi :?:
Sprostowa³em jedynie informacjê o systemie wykonania Mewlona, bo pocz±tkowo wzi±³em go mylnie za typ SC (kieruj±c siê zewnêtrznym image :? ) Potem zerkn±³em na zdjêcia sprzêtu od czo³a i zdziwi³em siê widz±c paj±ka i go³± rurê.
Swoj± drog± rozwiazanie kosztowne patrz±c na ceny Takahashi.
Pozdr.
Nie chce tez polemizowaæ z Januszem w kwestiach ró¿nicy odbioru DS
przez sprzêt o róznych aperturach.
Mo¿na jednak wyczytaæ sobie (DLA DS ONLY), ¿e ¿adne APO rzêdu 12-13cm "nie wygra" nawet z d³ugim (z regu³y) i "ciemnym" systemem SC o aperturach 20-25cm. Dla vixenowskiego APO FL 10cm kontra moj MK15cm mogê powiedzieæ, ¿e ró¿nica jest spora na korzy¶æ MK-oczywi¶cie mówiê o DS, dla planetek FL jest bajkowe.
Ja to widzê po ch³opsku tak:
1)APO rzêdu 13cm powierzchnia czynna wynosi 132cm2.
2)20cm SCT z elementem ¶rodkowym generuj±cym obstrukcjê rzêdu 5cm ¶rednicy-powierzchnia czynna wynosi 295cm2.
Bior±c sprawno¶æ fluorytu na oko³o 95% aby zrównaæ osi±gi musieliby¶my okre¶liæ sprawno¶æ elementów w katadioptryku na ok35% (bez wp³ywu obstrukcji)-co jest bzdur± do kwadratu. Do DS 20cm SCT da lepsze efekty ni¿ 130mm APO. W krótkich newtonach rzêdu 20cm lustra efekt ju¿ zupe³nie powali APO na kolana, poniewa¿ dojdzie kwestia lepszych obrazów obiektów niepunktowych ("mg³awicowych").
Eementy optyczne w katadioptryku powoduj± inne efekty boczne: mglisto¶æ" obrazu, s³absza rozdzielczo¶æ, ma³e pole spowodowane d³ugim ogniskiem, studzenie dos³ownie godzinami-takie APO rzêdu 130mm mo¿e byæ w "zwyk³ym u¿ytkowaniu" lepszym sprzêciorem, szczególnie na wyjazdy gdzie mamy 3-4 godziny na obserwacje.
Pozdr.
No wiesz Andrzeju, zaufaj memu os±dowi z szacunku (lubiê szacowaæ!!! ) a jak nie ufasz to policz:
Przyk³adowo przysz³e apo Przemasa a SCT 200mm ring wolny:
Powierzchnia 140mm APO to 154 cm kw x sprawno¶æ 95% = 146 cm2
Powierzchnia 200mm SCT to 284 cm kw x sprawno¶æ 60% = 170 cm2
Czyli róznica w sile zbierajacej ¶wiat³o na poziomie ledwo ponad 15 % na ko¿ysæ lustra bêdzie niezauwa¿alna zwa¿ywszy na d³ug± ogniskow± SCT i mniejsze ni¿ w APO pole widzenia.
Wyniki mówi± same za siebie i nie ma tu zmi³uj siê, tu w sprawnosci graj± Andrzejku 8)
Co innego SCT z super warstwami UHTC powiedzmy ¶rednicy 250mm ale tu mówimy o porównaniu z popularnym teleskopem lustrzanym o aperturze 200 mm :lol: :lol: :lol:
Zopbaczymy jak ta 8" synta w DS sie sprawdzi w porownaniu z refraktorem 150mm. Znamy z Andrzejem jego obrazy bardzo dobrze, wiec obiektywnie porownamy, czy pokaze lepiej DS czy tak samo. Wg tej matematycznej teorii powinno byc podobnie, albo gorzej. Ja juz czuje, ze bedzie odwrotnie. Szkoda tylko, ze ten ksiezyc tak teraz wali...
Przy tym Ksiêzycu niewiele zobaczymy. Poza tym aby naprawdê okre¶liæ róznice trzeba postawiæ obok siebie dwa telpy i u¿yæ zblizonych powerów.
W Syncie mo¿na zapoznaæ siê z jako¶ci± wykonania, spróbowaæ rozdzieliæ epsilonki, zerkn±c na Marsa z jak±¶ przeslonk± (a mo¿e przy dobrym seeingu-przy du¿ym powerze?). Mo¿e uda siê nie wypaliæ sobie oka obrazem Ksiê¿yca :shock: :shock:
Jestem bardzo ciekaw tego telpa, zastanawia³em siê nad zakupem newtona do DS, ale marzy mi siê APO z górnej pó³ki. Na razie tylko ¶niê sobie.
Pozdr.
Przeczytaj aktualizacje recenzji. Wczoraj patrzylem na ksiezyc i marsa :)
A dzisiaj chyba szykuje nam sie pogoda - wiec moze wieczorem zrobimy jakis powazniejszy test.
Zopbaczymy jak ta 8" synta w DS sie sprawdzi w porownaniu z refraktorem 150mm. Znamy z Andrzejem jego obrazy bardzo dobrze, wiec obiektywnie porownamy, czy pokaze lepiej DS czy tak samo. Wg tej matematycznej teorii powinno byc podobnie, albo gorzej. Ja juz czuje, ze bedzie odwrotnie. Szkoda tylko, ze ten ksiezyc tak teraz wali... Obstawiam, ¿e Synta powali obrazy z refraktora 150mm.
Wszelkie porównania sprzêtu trzeba robiæ koniecznie w jednym miejscu i czasie i przez jedn± i t± sama osobê lub lewiej wiecej osób, inaczej wymknie siê nam gdzie¶ chy³kiem po drodze obiektywizm porównania i w³o¿ona w niego praca pójdzie na marne :wink: :roll: :P
Wszelkie porównania sprzêtu trzeba robiæ koniecznie w jednym miejscu i czasie i przez jedn± i t± sama osobê lub lewiej wiecej osób, inaczej wymknie siê nam gdzie¶ chy³kiem po drodze obiektywizm porównania i w³o¿ona w niego praca pójdzie na marne :wink: :roll: :P I to jest faktycznie s³uszna uwaga. We¼ Synte Ada¶ do Jod³owa to mo¿e sprawdzimy co nieco.
Przeciez tam beda Synty!
Fakstycznie :Boink:
"Wraca jak bumerang sprawa sprzêtu: przeno¶ny, kompaktowy, szybki w monta¿u i demonta¿u, doskona³a optyka, bezobs³ugowy. "
Wszystkie te kategorie sa wzgledne.
Gdybym sam mial kupic cos rzeczywiscie przenosnego - szczegolnie na wyjazdy wakacyjne, zacmienia itp - bylby to Tak SKY90 (50cm FL) lub TV85. Montaz azymutalny - np. GIRO, dobrze by bylo z DSC.
Wbrew pozorom, przez taki sprzet mozna zobaczyc bardzo wiele. Mam dobrej jakosci Newtona 20cm ale moj 10cm APO goni go dobrze na jasniejszych obiektach, a i slabe z odpowiednimi filtrami wychodza extra - np. Veil z Pentaxem 40mm i filtrem UHC cala (obie czesci) w polu widzenia.
Jezeli cos z GOTO to fajna alternatywa jest Nextar 5 - maly a sporo moze pokazac, mimo ze SCT to obrazy ma dobrej jakosci. Ogniskowa krotsza niz ETXy wiec wieksze pole widzenia do DSO. Akceptuje tez wszystkie akcesoria do SCT (np. reduktor ogniskowej).
Inna kategoria przenosnosci i wygody to azurowy Dobson - prawidlowo wykonany teleskop 35cm mozna przewiezc w niewielkim samochodzie, wazy mniej niz SCT 20cm a wizualnie na slabych DSO na pewno przebije APO. Moj kumpel konczy skladanie takiego teleskopu na podstawie ksiazki berrego "The Dobsonian Telescope", wiem juz ze spokojnie da sie go zlozyc w 5-10min w jedna osobe chociaz trzeba dokrecaz kilka srobek.
Doswiadczenia z Kudlaczy pokazuja ze jak juz sie ma ten jeden dobry teleskop + montaz + CCD to ... potrzebny jest drugi - bo co tu robic po ustawieniu 30 x 2min ekspozycji? Wiec i ja pewnie dodam do kolekcji cos w tej kategorii...
Pozdrawiam,
Zacz±³em w³a¶nie sobie taki scenariusz uk³adaæ: refraktor apo 13-15cm do planet i jasniejszych obiektów. 25cm lustro (Newtona) do s³abszych DS. Czyli pomimo zapierania siê, bêdê zmuszony posiadaæ dwa teleskopy. :roll:
A ty krokodyl jeszcze nie wpad³e¶ na to ¿eby kupiæ Synte 200/1200 i j± sobie dotunigowaæ? 8) :roll: :wink:
Krokodyl...jak to Krokodyl - dzia³a szybko.
Ju¿ przeszuka³em linki i sprawdzi³em ceny wyci±gów oraz luster. To tak w ramach dotiuningowania tej Synty. Ale ca³y czas mi chodzi po g³owie, ¿e nie 200mm ale ta trochê wiêksza. Poczekam a¿ Jesion wyrwie j± z FC do testów. :roll:
Ja wiem, ¿e to wró¿enie z fusów, ale ta 200/1200 jest nowa w fotoclassicu (ze 2 mc-e) a te 254/1200 i 200/1000 sa niebieskie a nie bia³e :roll: i s± tam od dawna...
Fusy wskazuj±, :wink: ¿e te niebieskie s± starsze i nie takie dobre jak ta bia³a 200/1200 :?
to prawda, ale:
ta du¿a jest na EQ5 i kosztujê 4,7K - wysoka cena, co mo¿e byæ przyczyn± jej zalegania w magazynie,
na stronach Synty.uk znalaz³em 254/1200 w kolorze bia³ym na dobsonie - praktycznie identyczna z t± 200 ale troszkê grubsza.
Fakt, ¿e nie wiedzia³em, ¿e ta w FC jest niebieska. :?
A Ty sk±d masz McArti te wiadomosci, z fusów, nie rób nied¼wiedziej przys³ugi Fotoclassikowi bo jak nie zejdzie im towatr to nastêpnej dostawy nie bêdzie i wszyscy na tym stracimy.
Crocodile nie daj siê wpusciæ w "starzyznê" (wg McArtiego), zreszt± to nie jest sprzêt godny takiego jak Ty konesera, no chyba ¿e krêci Ciê tiuningowanie i grzebanie przy teleskopach jak Adam S³odowy z wymian± akcesorii a nie obserwacje przez gotowy teleskop :?
w³a¶nie tak Januszu. My¶lê jak cholera o tym co powiedzia³ PTL. Jeden sprzêt s³u¿y do obserwacji - refratktorek apo, a drugi - do majstrowania przy nim. :) M³oteczek, wiertarka itd.
Tak serio, to nie widzia³em wyrobów Poruczki - podobno optycznie super, technologiczo-technicznie - epoka kamienia ³upanego. Nie widzia³em rownie¿ Twoich wyrobów - i to musze nadrobiæ. Projekt jaki mi chodzi³ po ³owie, to zrobienie (czytaj dotiuningowanie) gotowego teleskopu. Kupienie czego¶, co ma wymiar jakiego poszukujê, ale wykonanego do¶æ estetycznie. Ta Synta taka w³a¶nie jest, ale przyznajê, ¿e wiele wiêcej Newtonów to nie widzia³em. Potem wymiana: wyci±gu na co¶ markowego, oraz lustra na absolutny Hi-end. Dorobienie ch³odzenia oraz postawienie na odpowiednio no¶nym paralaktyku. I tak ma siê niepowtarzalny, ale i jao¶ciowo dobry teleskop. Ma to sens :?: , czy nie :evil: . Z ekonomicznego punktu widzenia, to oczywista bzdura, ale ile przy tym zabawy :lol:
Pytanie tylko co Ciebie Croco co ciê bardziej krêci czy grzebanie przy teleskopie i tiuningowanie czy obserwowanie nim, pomy¶l nad tym czy masz na to wszystko czas ??? ??? ???
Nawet po du¿ym tiuningu zawsze to bêdzie najwy¿ej super tiuningowana Syrena a nie Mercedes :wink:
no w zasadzie masz racjê. Mercedesa nie trzeba tuningowaæ. No to mo¿e zapytam: jakiego zatem Mercedesa by¶ mi poradzi³ braæ o wymiarze oko³o 25cm? Jaki model z jakiej firmy?
No i dochodzimy znowu do punktu wyjscia. Przegadamy 20 konstrukcji, z czego 90% bedzie albo niedostepna transportowo, albo staniesz w kolejnej kolejce od 99 roku. Po 4 dniach dyskusji, dojdziemy do wnisku, ze jednak tunig synty jest fajna rzecza, a i zabawa, satysfakcja jest tez bezcenna.
no tak. :evil: Musisz Adamie tak bezpardonowo gasiæ moje marzenia?
Mo¿e jednak co¶ tam jest i czeka na mnie (w cenie Mercedesa :twisted: )
Mozesz zawsze ze stanow przytargac 250 ;)
Masz tu np. Newtona od "mercedesa":
http://www.takahashi...a.com/MT200.htmNie maja niestety 10".
jasne. Si±dê okrakiem i przelecê przez ocean. :evil:
Zobaczcie tego DOBSA. Ale jaja, nawet nie wiedzialem, ze juz takie cacka robia za 600 pare $.
http://www.telescope...ProductID=14904Pytanie tylko - jak tam z optyka?
nie podnioecaj mnie, please. Looknij na status: backorders - expected 17 Jan 2004. Jak znam ¿ycie to 6 miesiêcy bêdzie trzeba czekaæ. W dupê maæ....
rzuæ okiem jak to jest mocowane lustro:
http://www.telescope...iProductID=5151
To jest 8" Oriona i co ja widze??? Synta piekna jest...
Dokladnie z tej samej tasmy to zjechalo :)
http://www.telescope.com/images/us//local/products/viewlarger/T09818Cvl.jpg
Ku¼wa, tak sobie my¶lê ¿e mo¿e i ja te¿ jestem w Chinach zrobiony? :sex:
Moja Synta po liftingu bêdzie ³adniejsza ni¿ orionowska :lol:
emde, a nie masz gdzie¶ tam takiego ma³ego Tagu z napisem "Made in..."
Ju¿ zrzynam ten uchwyt to krêcenia tubusem-tego brakuje w oryginale (trzeba obracaæ ³api±c za krawêd¼ tubusa).
Pozdr.
Moja Synta po liftingu bêdzie ³adniejsza ni¿ orionowska :lol: Andrzej - jak cos bedziesz zamawial (wyciagi itp) to dawaj mi znac... KONIECZNIE!
Ju¿ zrzynam ten uchwyt to krêcenia tubusem-tego brakuje w oryginale (trzeba obracaæ ³api±c za krawêd¼ tubusa).
Pozdr. To ja juz wole rozwiazanie Januszowe... Zobacz w jego dobsach.
Lepsze, bo i mozna za to telepa przeniesc.
emde, a nie masz gdzie¶ tam takiego ma³ego Tagu z napisem "Made in..." ...na razie sprawdzi³em w dowodzie - jak byk Ostrów Wlkp. - to chyba jednak nie Chiny... Uff - sprawdzê jeszcze na metce... :wink:
Panowie - zeby nie mieszac tematow w watku zakladam nowy - TUNING SYNTA 200/1200. Tam sobie poszalejemy. Jest juz sporo ludzi z tym telepem, wiec mysle, ze warto to pociagnac. Wszyscy moga obserwowac jak sie bedzie zmieniac.
Panowie;
jestem ju¿ tak w du.. maæ zakrêcony, ¿e chyba sprzedam w piz... ca³y sprzet i zacznê zbieraæ znaczki. :twisted:
Panowie;
jestem ju¿ tak w du.. maæ zakrêcony, ¿e chyba sprzedam w piz... ca³y sprzet i zacznê zbieraæ znaczki. :twisted: Polecam stare mapy
Ja ju¿ zbieram monety :roll:
Ja ju¿ zbieram monety :roll: Ja te¿, ale wolê banknoty i to te najnowsze (aktualne) :wink: :lol:
Du¿o musia³by¶ mieæ tych banknotów, ¿eby kupiæ dobr± monetê :lol:
OK, odwo³ujê co powiedzia³êm. Wczoraj by³em w miejscu, gdzie Mars jest ci±gle bardzo wysoko na niebie i znów mnie wiziê³o. :D
Tak z czystej ciekawo¶ci który to by³ równole¿nik Croco ???
40-ty;
ale 3 tygodnie temu by³em na 20-tym. Widok te¿ mnie powali³.
No to nic dziwnego ¿e ciê do³adowa³o pozytywnie widokiem Strzelca wieczorem w ca³ej okaza³o¶ci :lol: :lol: :lol:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl