Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Chcia³bym zaprezentowaæ Wam swoje szkice, które powsta³y (i mam nadziejê - jeszcze trochê bêd± powstawaæ) pod piêknym, ciemnym warmiñskim niebem. Robiê to z pewn± tak± nie¶mia³o¶ci±, gdy¿ szkice te s± dla mnie bardzo problematyczne i zupe³nie nieobiektywne. Pro¶ciej mówi±c, niektórzy z Was byæ mo¿e uznaj± czê¶æ z nich za przesadzone, ale ujmê to tak:
Czy to jest dok³adnie to, co widaæ bezpo¶rednio po przy³o¿eniu oka do okularu?
NIE.
Czy tyle detalu da siê wycisn±æ z Synty 8"?
TAK.
Ogólnie rzecz bior±c, szkice DS-ów s± cholernie subiektywn± dziedzin±, gdy¿ najczê¶ciej dotycz± obiektów o jasno¶ci granicznej dla czu³o¶ci ludzkiego oka. Tak wiêc nie do¶æ, ¿e ka¿dy co innego zobaczy w okularze, to jeszcze ka¿da osoba zobaczy co¶ nowego (lub czego¶ nie zobaczy) podczas kilku podej¶æ do jednego obiektu.
Na kartkê nanoszê efekt swej obserwacji trwaj±cej zazwyczaj od kilku do kilkudziesiêciu minut. Je¶li gdzie¶ przesadzi³em - wybaczcie. Ale w moim odczuciu te szkice przedstawiaj± tyle detalu, ile faktycznie uda³o mi siê wycisn±æ.
U¿ywany sprzêt to Synta 8" na dobsonie i kitowe Ploessle 25mm i 10mm, bia³oniebieska kredka pastelowa i czarny brystol (Wimmer, ten patent jest równie prosty co genialny!). I jeszcze jedna uwaga - koncentrowa³em siê g³ównie na obiekcie i niewiele ju¿ mia³em ochoty do dziergania tych wszystkich gwiazdek naoko³o. Ale obiecujê, poprawiê siê :)
Przy okazji - oto moja propozycja na dostosowanie jasno¶ci monitora:
poni¿ej gradient na czarno-bia³ym tle. Czernie i biele powinny siê zlewaæ miêdzy krawêdzi± obrazka a kreseczkami u brzegów. U mnie zlewaj± siê mniej wiêcej w po³owie tych odleg³o¶ci.
Dla przyk³adu: je¶li gradient z czerni± dochodzi do samej lewej krawêdzi - masz ustawiony monitor zbyt jasno. Je¶li gradient zlewa siê z czerni± bli¿ej prawej krawêdzi ni¿ znajduje siê szara pionowa kreseczka - monitor jest zbyt ¶ciemniony. Z biel± jest analogicznie.
Na pocz±tek najbardziej problematyczny szkic - M51 z kole¿ank± nr 5195.
Suma spojrzeñ przez okular 25 i 10mm. Ramiona widoczne zerkaniem, momentami widoczny zarys ramienia ³±cz±cego obie galaktyki - jeden fragment wychodz±cy z M51 i drugi wychodz±cy od jej towarzyszki (wygl±da³o to jak "nadszczypniêta" materia wychodz±ca w kierunku ramienia M51).
Tak swoj± drog±, Wredna ta pogoda. Zdaje siê, ¿e stara sie z nas wycisn±æ tyle, ile my próbujemy wycisn±æ z naszych teleskopów. Przez miesi±ce zimowe skaza³a nas na wielotygodniowy post, a teraz bombarduje nas widokiem gwiazd noc w noc. Ciekawe, kto da radê d³u¿ej... ;)
pozdrawiam,
Panasmaras
Ten post by³ edytowany przez
panasmaras dnia: 23 April 2009 - 16:52
Drugi z problematycznych obiektów, choæ pewnie nie w takim stopniu jak M51+NGC5195. NGC 4565, zwana tak¿e "Ig³±".
Cieniutka, rozleg³a, z wyra¼nym i jasnym j±drem, na którego tle ¶wietnie widaæ pas ciemnej materii.
Swoj± droga, ciekawe, jak by to by³o, gdyby obiekty by³y obdarzane takim przydomkiem, jakie s³owo padnie pierwsze po ich ujrzeniu. Gdyby tak by³o i gdyby pierwszy zobaczyciel ;) NGC 4565 powiedzia³ to, co ja - galaktyka ta nosi³aby potoczn± nazwê dla najstarszego zawodu ¶wiata :P
Ale ujmê to tak: jak j± zobaczy³em - po prostu zapar³o mi dech w piersiach :D
Mniej problematyczny szkic, tym razem bardzo zblizony do widoku z okularu. M57, pier¶cionek znaleziony w Lutni.
Pamiêtam, ¿e gdy zobaczy³em po raz pierwszy to "cacko z dziurk±" (jak to mawia Anna Peszek ;)) to prawie skaka³em z rado¶ci. By³ to jeden z pierwszych obiektów z katalogu Messiera zaobserwowany przeze mnie przez teleskop.
Wczorajsz± sesjê rysunkow± zwieñczy³ szkic jednego z najpiêkniejszych klejnotów nieba pó³nocnego, s³awetnej M13 w Herkulesie.
Pozamiata³e¶. ¦wietne szkice!
Dobry pomys³ z paskiem gradientu. Mój monitor wy¶wietla podobnie jak Twój. Paski naturalnie i stopniowo nikn±. Dlatego na moim monitorze Twoje szkice wygl±daj± bardzo naturalnie, zw³aszcza Ig³a i M13.
Gratulujê!
o kruca! panas zaszala³e¶ na max! Piêknie to wszystko wygl±da. Ja dzisiaj wyjdê chyba zapolowaæ na ig³ê...bo tak z ni± tañczycie wszyscy, ja te¿ chcê j± zobaczyæ :) Tylko ¿ebym nie zapomnia³ linijki :D
Ten post by³ edytowany przez
robson999 dnia: 23 April 2009 - 18:46
Mniej problematyczny szkic, tym razem bardzo zblizony do widoku z okularu. M57, pier¶cionek znaleziony w Lutni.
Pamiêtam, ¿e gdy zobaczy³em po raz pierwszy to "cacko z dziurk±" (jak to mawia Anna Peszek ;) ) to prawie skaka³em z rado¶ci. By³ to jeden z pierwszych obiektów z katalogu Messiera zaobserwowany przeze mnie przez teleskop.
M57.jpg Jeden z pierwszych?????? Taki ma³y i wymagaj±cy obiekt??? Ja ostatnio polowa³em i poleg³em, w ¿aden sposób nie mog³em jej znale¼æ :unsure: . Bêdê próbowa³...
Jeden z pierwszych?????? Taki ma³y i wymagaj±cy obiekt??? Ja ostatnio polowa³em i poleg³em, w ¿aden sposób nie mog³em jej znale¼æ :unsure: . Bêdê próbowa³... Chyba zartujesz? :D To byl moj pierwszy obiekt, ktory ustrzelilem po skreceniu synty 8''
Polozenie oczywiste pomiedzy dwoma jasnymi gwiazdami i juz w plosslu 25mm mozna bylo szukac malej rozmazanej tarczki.
Zdecydowanie ³atwo mo¿na go znale¼c w szerokim polu, a potem tylko wiêkszy power. Ja kszta³t pier¶cionka widzia³em przez Synte 12" i LVW 22mm, przy u¿yciu filtra UHC.
Dobry pomys³ z paskiem gradientu. Mój monitor wy¶wietla podobnie jak Twój. Paski naturalnie i stopniowo nikn±. Dlatego na moim monitorze Twoje szkice wygl±daj± bardzo naturalnie a drugi stopieñ wtajemniczenia to pe³na kalibracja, o której te¿ by³a ostatnio mowa:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=340406(bez tego mo¿e siê okazaæ ¿e co prawda oba koñce paska s± dobre ale po¶rodku jasno¶æ jest nieprawid³owa)
pier¶cionek to raczej ³atwy obiekt
ustrzeli³em go bez problemu MAK-iem 127 i to pod roz¶wietlonym wroc³awskim niebem, ale ³atwo mo¿e siê skryæ za cienk± warstw± chmur
pozdrawiam
Chyba zartujesz? :D To byl moj pierwszy obiekt, ktory ustrzelilem po skreceniu synty 8''
Polozenie oczywiste pomiedzy dwoma jasnymi gwiazdami i juz w plosslu 25mm mozna bylo szukac malej rozmazanej tarczki. Ok, exec nie ¶miej siê, (teraz mi wstyd), ale to nie by³ mój cel tamtej nocy. Nie widzia³em jej w polu, mo¿e rzeczywi¶cie gdzie¶ umknê³a :) , d³ugo nie szuka³em, bo znalaz³em M 56 i zabra³em siê do szkicowania, spokojnie przy kolejnej okazji na pewno j± znajdê i narysujê.
Warto, to jeden z najbardziej efektownych obiektów, szczególnie w du¿ym powiêkszeniu.
Warto, to jeden z najbardziej efektownych obiektów, szczególnie w du¿ym powiêkszeniu. Dziêki, zobaczê i spróbujê przenie¶æ na papier :)
Dziêki, zobaczê i spróbujê przenie¶æ na papier :) Czekamy z niecierpliwoscia. :)
Idzie lato, niedlugo powinienes spokojnie moc ja wychwycic.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl