Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witajcie!
Po "tabeli Wimmera" przyszed³ czas na moj± kolejn± inicjatywê. W tym w±tku bêdê prezentowa³ szkice DSów (i nie tylko) widzianych z miasta! Mam nadziejê, ¿e moje szkice pozwol± nowym u¿ytkownikom (i nie tylko nowym) zorientowaæ siê jak wygl±daj± DSy widziane z balkonu przy wszêdobylskim zanieczyszczeniu ¶wiat³em przez teleskop o ¶rednicy 127mm i ogniskowej 1250mm. Mam na my¶li skupienie siê na tym co bêdzie widaæ z balkonu w mie¶cie oraz niestety czego widaæ nie bêdzie. Porównujcie proszê moje szkice ze szkicami wykonanymi pod ciemnym niebem, to ró¿nica od razu rzuci siê w oczy ;)
Troszkê o warunkach: Mimo, ¿e mieszkam niedaleko centrum Wroc³awia, to nie narzekam na warunki. Mog³o byæ gorzej. Dziêki temu, ¿e niemal ze wszystkich stron otaczaj± mnie bloki, go³ym okiem z balkonu - w dobr± noc siêgam gwiazd oko³o 5 mag. Tak wiêc widaæ ode mnie np. wszystkie g³ówne gwiazdy tworz±ce Lutniê. Jak na miejskie warunki jest wiêc ca³kiem nie¼le.
Jednocze¶nie proszê o wyrozumia³o¶æ - to moje pierwsze szkice. Powoli nabieram wprawy.
W ramkach opisane s± najwa¿niejsze informacje dotycz±ce szkicu: Obiekt, teleskop, powiêkszenie, pole widzenia okularu, u¿yty filtr i informacje o seeingu.
Na pierwszy rzut klasyki:
ci±g dalszy nast±pi...
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 26 September 2008 - 21:26
Jak dla mnie to M57 nie jest taka ko³owa.
A, naprawdê tak widzisz M13 czy Ci siê nie chcia³o rysowaæ tylu gwiazdek? ;)
Ale szkice s± ¶wietne, dobrze oddaj± to co widaæ w okularze. A je¶li to Twoje pierwsze szkicowanko, to a¿ strach pomy¶leæ co bêdzie nastêpnym razem.
¦wietny pomys³ z tymi szkicami, to bardzo piêkne ¿e kto¶ tak siê anga¿uje aby przybli¿yæ "nowym" prawdziwy smak astronomii. Gratulacje!
A, naprawdê tak widzisz M13 czy Ci siê nie chcia³o rysowaæ tylu gwiazdek? ;) Niestety przy wspomnianych warunkach - widaæ tylko rozmazan± plamkê, gdzie tylko zerkaniem po¶rodku majacz± pojedyncze gwiazdki :(
*EDIT*
A co do M57 - wrzuci³em przez przypadek wersjê robocz± :) Wstawi³em teraz t± w³a¶ciw±
pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 26 September 2008 - 21:27
Wimmer idziesz jak burza B). Tabelka by³a naprawdê dobrym pomys³em, teraz te szkice. Na pewno sporo wiêcej roboty bêdziesz musia³ w nie w³o¿yæ ni¿ przy tabelce, ale my¶lê, ¿e warto. Tak trzymaj !
Wspó³czuje widoku M13, ale mam pytanie odno¶nie tego szkicu, a dok³adnie to jak± technik± zrobi³e¶ te pociemnienia i poja¶nienia wewn±trz "chmurki" ?
Pozdrawiam
lech
Dziêki!
Cieniowanie wewn±trz "chmurki" jest zrobione za pomoc± miêkkiego o³ówka - "roztarte" palcem, a tam gdzie ma byæ dok³adniej, to pa³eczka kosmetyczna do uszu :lol: Tam gdzie ma byæ cieñ (po przerobieniu w negatyw) - obszar zostaje ominiêty w "rozcieraniu".
Szkice s± tez poddane lekkiej obróbce w GIMPie. Stosuje "rozmazanie" tylko gdy podczas skanowania widaæ ziarnist± strukturê kartki.
A co do M13 i braku gwiazdek - có¿ takie oto s± miejskie obserwacje :)
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 26 September 2008 - 22:18
Piêkna robota :)
w koñcu wszystko widaæ jak na d³oni i skoñcz± siê pytania typu: czy zobaczê takie kolory jak na zdjêciu :D
no to na jaki¶ czas mamy Wimmera z g³owy. Zamiast pojechaæ z kolegami pod ciemne niebo bêdzie malowa³ astronomiczn± wersjê Panoramy Rac³awickiej :D
3mamy kciuki :Salut:
mam jedno pytanie: ten zasiêg 5m to w pobli¿u zenitu czy na ca³ym niebie?
pozdrawiam
PS
ze wzglêdu na mgie³kê nie pojecha³em na obserwacje ale przez chwilê ogl±da³em niebo z podwórka. Nad dachem domu zobaczy³em M31 (s³aba mgie³ka). Sprzêt to sklecona na szybko lunetka 10x50
mam jedno pytanie: ten zasiêg 5m to w pobli¿u zenitu czy na ca³ym niebie? A zapomnia³em wspomnieæ :) W pobli¿u zenitu oczywi¶cie :lol:
i zasiêg sukcesywnie maleje im ni¿ej celujê :D
¶wietna robota wimmer !!!!
Obowi±zkowy materia³ dla pocz±tkuj±cych. Kontynuuj koniecznie!
A co do M13 i braku gwiazdek - có¿ takie oto s± miejskie obserwacje :) Bardzo podoba mi siê Twoja M13stka - niby jednolita plamka, a jednak jakby co¶ siê tam zaczyna³o dzieliæ na pojedyncze gwiazdki.
No tak to rzeczywi¶cie widaæ,niestety;P Pocz±tkowo jak chcia³em kupiæ telepek s±dzi³em ¿e bêdê ogl±da³ kolorowe obrazki ale lektura forum pokaza³a cos innego...telepka i tak kupi³em a z widoku mgie³ek jestem bardzo zadowololny a g³ówn± przyjemno¶ci± jest ich odnajdywanie :D
Dowiedzia³em siê od kolegi, ¿e szkice posiadaj± niedoskona³o¶ci - zw³aszcza na szkicu Jowisza by³o widaæ podejrzane cienie, czy gradienty (?) Tym tropem doszed³em do tego, ¿e mia³em ¼le skonfigurowany monitor i sam nie widzia³em tych wad :)
Wrzucam poprawionego Jowisza, M57 i M27, gdzie najbardziej by³o chyba widaæ te b³êdy.
za niedogodno¶ci przepraszamy :)
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 27 September 2008 - 20:50
Co¶ tam jednak widaæ z tych du¿ych miast. :) Pó³ godziny temu wypatrzy³em z mojego warszawskiego podwórka lornetk± Tento 7x35 - M31, M13 i Cr399. My¶lê ¿e Twój projekt jest bardzo po¿yteczny, bo czêsto kierowane do pocz±tkuj±cych zachêty aby szukaæ ciemnego nieba mog± przerysowaæ problem i nieco zniechêciæ mniej mobilne osoby do poszukiwañ na niebie choæby ³atwiejszych obiektów DS.
Cze¶æ
Zamieszczam kolejne dwa DSki balkonowe:
Du¿a spiralna rodem z Andromedy :)
oraz co¶. Znalaz³em podczas rekonesansu w Cefeuszu fajn± gromadkê :) Naszkicowa³em j±, a gdy postanowi³em j± znale¼æ na mapie to nie mog³em :lol: Szukacz przy silnym LP te¿ du¿o nie podpowiedzia³. Podejrzewam, ¿e jest ona czê¶ci± jakiej¶ wiêkszej gromady, ale ze wzglêdu na ma³e pole w moim SC nie mogê obj±æ jej otoczenia. W dodatku k±tówka prostuje mi góra-dó³, ale odwraca prawo-lewo i to dopiero utrudnia sprawê.
O ile dobrze pamiêtam, czesa³em wtedy dwa obszary - "kwadrat" Cefeusza oraz zatrzêsienie gromadek w rejonach od M39 do Alderamina. Jakby kto¶ mia³ wenê, to chêtnie dowiem siê có¿ to jest ;)
c.d.n
szkice Wimmera zachêci³y mnie do sprawdzenia jak to wygl±da w rzeczywisto¶ci
zasiêg go³ym okiem to oko³o 3,5mag. Znacznie s³abiej ni¿ w centrum! To "zas³uga" Magnolii, Faktory i lotniska oraz pobliskiej rzeczki
ale do rzeczy ... mój sprzêt podobny jak Wimmera bo to MAK 127. Obserwacje od oko³o 20:00 do 22:00 z ma³ymi przerwami
na pierwszy ogieñ posz³a M13 bo najszybciej zachodzi. W Plosslu 25 mm to s³aba mgie³ka, w której nie mo¿na rozró¿niæ pojedynczych gwiazd. Teraz przysz³a kolej na nowy nabytek: Nagler 13 mm. Pole widzenia jak w Plosslu mimo prawie 2 razy krótszej ogniskowej! M13 znacznie wiêksza i momentami widoczne pojedyncze gwiazdy poza centrum. Wys³u¿ony Plossl powêdrowa³ do pude³ka. Dalsze obserwacje Naglerem
zachêcony widokiem M13 zaatakowa³em M92. Mniejsza od M13 z jasnym j±drem. Pojedyncze gwiazdy niedostrzegalne; chocia¿ przy u¿yciu odrobiny wyobra¼ni ...
M57 wygl±da niemal identycznie jak na szkicu Wimmera. Momentami dobrze widoczna dziurka w ¶rodku, a za chwilê ledwo widaæ mg³awicê. Pewnie akurat szwenda³y siê jakie¶ chmurki
próbowa³em znale¼æ M27 ale bez powodzenia. Okoliczne gwiazdy niewidoczne go³ym okiem
niebo zaczyna byæ nieco zamglone wiêc na koniec rzut okiem na M31. Nie widaæ jej w szukaczu. S³abo widoczna przez teleskop; g³ównie jasne j±dro. W polu widzenia okularu znajduje siê te¿ M32. Na zdjêciach te galaktyki niemal dotykaj± siê, a u mnie jest miêdzy nimi spora przestrzeñ
pozdrawiam
oraz co¶. Znalaz³em podczas rekonesansu w Cefeuszu fajn± gromadkê :) Naszkicowa³em j±, a gdy postanowi³em j± znale¼æ na mapie to nie mog³em :lol: Szukacz przy silnym LP te¿ du¿o nie podpowiedzia³. Podejrzewam, ¿e jest ona czê¶ci± jakiej¶ wiêkszej gromady, ale ze wzglêdu na ma³e pole w moim SC nie mogê obj±æ jej otoczenia. W dodatku k±tówka prostuje mi góra-dó³, ale odwraca prawo-lewo i to dopiero utrudnia sprawê.
O ile dobrze pamiêtam, czesa³em wtedy dwa obszary - "kwadrat" Cefeusza oraz zatrzêsienie gromadek w rejonach od M39 do Alderamina. Jakby kto¶ mia³ wenê, to chêtnie dowiem siê có¿ to jest ;)
Cephei.jpg Wimmer, przejrza³em Cefeusza w NSOGu i moje podejrzenia id± w stronê NGC7160, ale ze szkicu ciê¿ko jednoznacznie to okre¶liæ. Mogê siê myliæ.
http://www.ngcic.org/dss/n/7/n7160.jpg
¬ród³o: NGC/IC Project
Wimmer, przejrza³em Cefeusza w NSOGu i moje podejrzenia id± w stronê NGC7160, ale ze szkicu ciê¿ko jednoznacznie to okre¶liæ. Mogê siê myliæ.
http://www.ngcic.org/dss/n/7/n7160.jpg
¬ród³o: NGC/IC Project Dziêki za pomoc :Beer:
Ale to chyba nie to ;)
Ró¿nica pomiêdzy jasno¶ci± gwiazdy "centralnej" i gwiazd tworz±cych "ramiona" w NGC 7160 siêga nawet 2 mag. Przy czym w mojej niewiadomej one by³y bardzo podobnej jasno¶ci a ta w centrum - podwójna mog³a byæ ja¶niejsza góra o 1 mag.
Ale mam ju¿ g³ównego podejrzanego :) To lu¼na, gromada znajduj±ca sie w pobli¿u 7 Cephei.
Ale te¿ mogê siê myliæ. W dobr± noc sprawdzê to ostatecznie.
pzdr
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 29 September 2008 - 11:43
Ale mam ju¿ g³ównego podejrzanego :) To lu¼na, gromada znajduj±ca sie w pobli¿u 7 Cephei. 7142? Co¶ za bogata w gwiazdki.
Sprawd¼ jeszcze 7235 i 7261.
7142? Co¶ za bogata w gwiazdki.
Sprawd¼ jeszcze 7235 i 7261. Nie chodzi³o mi o NGC7142, tylko gromadê nie przypisan± do katalogu, której jedna "odnoga" ³±czy siê z 7 Cephei. Dwa podwójne wizualnie uk³ady w ¶rodku mog± wskazywaæ na ni±, (ale nie musz±;) ) Cartes du Ciel nie wy¶wietla mi jej w ¿adnym katalogu, choæ pewnie gdzie¶ jest skatalogowana. Mo¿e ona byæ te¿ czê¶ci± lu¼nego zbioru gwiazd, znajduj±cego siê powy¿ej wspomnianego. Jest tam do¶æ du¿o gwiazd podobnej jasno¶ci.
W ogóle to brak mi dok³adnej mapy. Cartes du Ciel te¿ jest niedok³adny. A do tego mój szkic równie¿ moze byæ niedok³adny, co utrudnia okre¶lenie.
pozdrawiam
Ostatnio szkice na forum posz³y ostro do przodu! I obym przypadkiem nie zosta³ w tyle... ;)
Jak ¶piewa³ jeden z moich ulubieñszych wokalistów "...Wroc³aw od zawsze poddaje siê ostatni!" :D
Pogoda nas nie rozpieszcza, ale dzisiaj w przerwach pomiêdzy falami cirrusów i chmur ¶rednich, spogl±da³y na mnie gwiazdy. A wiêc trzeba by³o to wykorzystaæ.
Skorzystam z pomys³u kolegi MPP na opisywanie szkiców.
M 15
Gromada kulista w Pegazie. Na miejskim niebie widoczna jako skondensowana bia³a plamka. Mniej wiêcej o po³owê mniejsza od M13. £atwa do znalezienia dziêki dwóm jasnym gwiazdom, w których s±siedztwie siê znajduje. Wed³ug mnie ma mocniej zarysowane j±dro od tej herkulesowej (w warunkach miejskich). Przy ma³ych powiêkszeniach do¶æ dobrze odcina siê od t³a, ale nie widaæ dobrze tego jasnego j±dra. Z drugiej strony w ¶rednich powiêkszeniach (90x-100x) gorzej skontrastowana ale lepiej widoczne jasne j±dro. Zerkaniem mo¿na dostrzec pojedyncze gwiazdy blisko ¶rodka gromady.
NGC 6885
Gromada otwarta w Lisku. Znajduj±ca siê niedaleko M27, i blisko jej te¿ do £abêdzia. Nie ma co, jasne gromady otwarte s± najbardziej przyjaznymi obiektami w miejskich obserwacjach. Co prawda topi± siê w LP ich s³absze gwiazdki, ale mimo wszystko s± to, obok Ksiê¿yca i planet, wdziêczne obiekty do obserwacji balkonowych. NGC 6885 - niezbyt zwarta i nie zaskakuj±ca szczególnym kszta³tem, ale warta obejrzenia.
pozdrawiam... wkrótce bêd± nastêpne.
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 31 October 2008 - 23:42
Szkice s± ca³kiem fajne. Ci, co nie maj± teleskopu ani lornetki mog± przekonaæ siê, jak wygl±daj± ró¿ne obiekty na niebie. Ale w przypadku pierwszego (i którego¶ z nastêpnych) postu ca³y efekt (jak dla mnie) zosta³ popsuty przez podpis.
W jêzyku polskim nie ma takiego s³owa jak "³ab±d¼"! Jedyna poprawna forma to "³abêd¼" (mo¿na sprawdziæ w ka¿dym s³owniku jêzyka polskiego. Polecam strony:
http://sjp.pwn.pl i
http://so.pwn.pl).
Szkice s± ca³kiem fajne. Ci, co nie maj± teleskopu ani lornetki mog± przekonaæ siê, jak wygl±daj± ró¿ne obiekty na niebie. Ale w przypadku pierwszego (i którego¶ z nastêpnych) postu ca³y efekt (jak dla mnie) zosta³ popsuty przez podpis.
W jêzyku polskim nie ma takiego s³owa jak "³ab±d¼"! Jedyna poprawna forma to "³abêd¼" (mo¿na sprawdziæ w ka¿dym s³owniku jêzyka polskiego. Polecam strony: http://sjp.pwn.pl i http://so.pwn.pl). Po prostu
UPS! :o
ale gafa :D
No i kolejne szkice balkonowe do kolekcji.
Dzisiaj przedstawiam szkice bez obróbki, czyli jeszcze ¿ywy o³ówek B) A co!
w koñcu o 4tej nad ranem uda³o mi siê z³apaæ moj± piêkno¶æ...
M42
Królowa mg³awic, piêkna i rozleg³a. W miejskich warunkach da siê dostrzec wyra¼ne poja¶nienie o nieregularnym kszta³cie wokó³ uk³adu wielokrotnego. Jednak z filtrem UHC-S jest ju¿ o wiele lepiej. Uwydatniona zostaje jej g³ówna czê¶æ, widoczny staje siê farfocel pod g³ównym poja¶nieniem - który ju¿ mo¿na okre¶liæ jako strzêp i w wiêkszym powiêkszeniu oceniæ jego kszta³t. Ponadto wychodz± "po bokach" wyra¼ne zarysy "ramion". Bez w±tpienia naj³adniejszy obiekt.
h i Chi Persei
Czyli nasz ³adne "Hichotki". Zdecydowanie ciekawy obiekt do obserwacji nawet na miejskim niebie. Co prawda, ilo¶æ widocznych gwiazdek nie jest tak imponuj±ca, jak pod ciemnym niebem, natomiast przy sprzyjaj±cych warunkach potrafi ucieszyæ oko. Zw³aszcza blisko po³o¿one gwiazdki w tej gêstszej gromadzie. Przy tworzeniu poni¿szego szkicu wia³ do¶æ silny wiatr, co utrudni³o obserwacje. Polecam polowaæ na ni±, gdy jest w rejonach zenitu - bo najciemniej oczywi¶cie.
pozdrawiam
c.d.n
Brawo, Wimmer!
To jest naprawdê dobra robota i jak ju¿ napisali koledzy, na pewno bardzo pouczaj±ca dla pocz±tkuj±cych.
Wreszcie mo¿na zobaczyæ, jak to wszystko naprawdê wygl±da. Polskie niebo, balkon i ma³y teleskop to nie Hubble i niech wszyscy wiedz±, czego siê mo¿na spodziewaæ. Niby to jest ma³o, a jak wiele!
A tak na marginesie, w takich warunkach chyba lornetka jest gór± - gromady kuliste i M31 ju¿ w 15x70 (dobrej) wydaj± mi siê lepsze, a widzê je nawet w 8,5x44. Z planetami oczywi¶cie gorzej, ale o zmierzchu w "setce" te¿ co¶ majaczy³o na powierzchni Jowisza, pomimo ma³ej wysoko¶ci nad horyzontem.
Cze¶æ
O³ówek jest nie¶miertelny :) Gdyby kto¶ pomy¶la³, ¿e zaprzesta³em szkicowaæ DSy z miasta o³ówkiem, to wcale nie przesta³em. Taki ma³y powrót do korzeni, po d³ugiej wyprawie w ¶wiat pastelowy. Oczywi¶cie nigdy nie zrezygnujê ze szkicowania o³ówkiem.
Wczoraj mia³em wy¶mienit± pogodê, wiêc polaz³em na balkon szkicowaæ.
Oto kolejne szkice z serii "DSy z miasta"
M 81 / M82
Znana i lubiana para. Do wyci±gniêcia nawet w mie¶cie. Przy dobrych warunkach mog± ucieszyæ oko. Obydwie galaktyki ca³kiem dobrze odciête od t³a. M 81 ³adnie widoczna jako mgie³ka z wyra¼nie ja¶niejszym j±drem - jak na moje oko to o po³owê ja¶niejszym od 'otoczki'. M 82 widoczna jako delikatne, ciemniejsze cygarko - w warunkach miejskich bez ¿adnych szczegó³ów w strukturze.
Wszelkie nierówno¶ci i 'k³aczki' s± przypadkowych efektem z o³ówka, fiszora, skanowania. Nie chcê zbyt ingerowaæ w szkic poza opcjami rozmywania.
M97
Jak na razie mój balkonowy rekord. Mgie³ka bez sza³u - ot taka szara, delikatna, ciemna kulka. W warunkach miejskich - bez ¿adnych szczegó³ów w strukturze. Bez filtra siê nie obejdzie.
pozdrawiam
Aleksandrze, kiedy Ty to wszystko robisz?? Chyba "gasisz sobie ¶wiat³o" po prostu i do dzie³a :lol: To wygl±da tak, jakby¶ mia³ noc polarn± ;)
wimmer Musisz zrobiæ kurs na forum z rysunku.
Aleksandrze, kiedy Ty to wszystko robisz?? Chyba "gasisz sobie ¶wiat³o" po prostu i do dzie³a :lol: To wygl±da tak, jakby¶ mia³ noc polarn± ;) :D
Wczorajsza noc by³a ¶wietna. Dawno nie widzia³em takich warunków nad miastem. Piotrek S potwierdzi³. Zobaczymy, co on tam wczoraj (czy raczej dzi¶ w nocy) wypali³. Pewnie znów nam ga³y wylec± na klawiaturê.
wimmer Musisz zrobiæ kurs na forum z rysunku. niewielki kurs ju¿ by³: ;)
http://astro-forum.org/Forum/Pastelowe-szk...nie-t25397.htmlpozdrawiam
O to mi chodzi³o dziêki?
Cygaro i popielniczka - rewelacja. :brawo:
ladne bardzo.
niemniej im dluzej porownuje z tym co ja widze, tym bardziej wiem, jak miejskie niebo nierowne miejskiemu niebu. Takie jak rozrysowales, to chcialbym miec :) U mnie (powisle, wawa) nawet M81 zeby zobaczyc musze dlugo sie wpatrywac, o ksztalcie konkretnym moge zapomniec - zapewne widze tylko jasniejsze jadro :(
Cze¶æ!
Oto kolejny szkic z serii DSy z miasta.
Tym razem jasna i oczywista gromada kulista M3 w Psach Goñczych. Widoczna na wprost bez ¿adnego problemu nawet w warunkach miejskich jako okr±g³a mgie³ka z poja¶nieniem w ¶rodku. W tych warunkach jednak nie mo¿na zaobserwowaæ gwiazd, z których jest ubita :) Na granicy zerkania majaczy jaki¶ leciutki granulacik w jej brzegach, ale jest to tylko widoczne zerkaniem. £atwa do zlokalizowania ze wzglêdu na trzy do¶æ jasne gwiazdy, które je otaczaj± i tworz± trójk±t.
Do szkicu do³±czy³em wzornik-porównywacz, który sam skleci³em. S³u¿y on do regulacji kontrastu i jasno¶ci tak, aby ka¿dy móg³ zobaczyæ ten szkic w ten sam sposób w jaki ja go widzê - co za tym idzie - obiekt bêdzie widoczny tak, jak ja go widzia³em. Jest to wersja eksperymentalna i wymaga ode mnie podpatrzenia i porównania na wielu monitorach, wiêc w razie wtopy proszê mi wybaczyæ :D
Krateczki s³u¿± do regulacji kontrastu. Maj± ró¿niæ siê od siebie odcieniem w stopniu widocznym. Pierwszy kwadracik ma byæ niewidoczny, czyli zawieraæ taki sam odcieñ jak t³o.
Poni¿ej, i po prawej, jest napis "GOOD". Je¿eli widzicie go odró¿niaj±cego siê patrz±c na wprost, to znaczy, ¿e Wasza jasno¶æ jest podobna do mojej. Je¿eli obok, po lewej, dostrzegacie napis: "BAD! decrease brightness or move back 1 meter" - trzeba by by³o siê do tego zastosowaæ, czyli zmniejszyæ jasno¶æ monitora tak, aby "GOOD" by³o widoczne a "BAD" by³o nie widoczne (b±d¼ ledwo widoczne). Efekt mo¿na te¿ uzyskaæ bez regulacji jasno¶ci - nie ka¿dy chce przecie¿ grzebaæ w ustawieniach z powodu moich szkiców ;) Odsuwaj±c siê oko³o 1 metr od monitora uzyskamy bardzo podobny efekt. W przypadku monitorów LCD mo¿na te¿ zajrzeæ lekko od spodu. Napisy GOOD i BAD ró¿ni± siê jednym tonem w podstawowej palecie czarny-szary-bia³y.
Te czynno¶ci sprawi±, ¿e bêdziecie widzieli mój szkic tak, jak ja, i obiekt naszkicowany bêdzie u Was widoczny bardzo podobnie, jak u mnie na monitorze, na szkicu, i w okularze.
pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 14 June 2009 - 01:03
To ja siê pod³±cze z moja kulk±. Jest to M53 - mniejsza gromada kulista znajduj±ca siê na niebie w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki niedaleko wimmerowej M3. Naszkicowa³em j± jaki¶ czas temu, ale wydawa³a mi siê ma³o spektakularna. Szkic zosta³ równie¿ wykonany z centrum miasta.
Warto dorzuciæ do kolekcji M34 - gromadê otwart± w Perseuszu.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl