Ekstremalna walka z ugiêciami Zaawansowane rozwi±zania do astrofotografii 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Wydzielone z w±tku:
http://forum.astropo...685-magellanic/


Je¿eli pytasz co chcia³em uzyskaæ, to widzê, ¿e zmieszczê siê w 25% ceny http://www.orionopti...AG/agrange.html

Super ten twój tubus, ale muszê sprostowaæ. Sama tuba wêglowa nie czyni newtona seri± AG. W takim razie porównanie nie ma najmniejszego sensu, a tym bardziej stwierdzenie, ¿e zrobisz sobie AG za 1/5 ceny.

Co czyni z newtona seriê AG?

1. Czterosoczewkowy korektor - cena: blisko 2 tys funtów (sam), wiem, bo zamawia³em kiedy¶ do wersji CT
2. elementy zapewniaj±ce utrzymanie kolimacji (to jest kluczowe w astrografach), np. monolityczny paj±k, czy zaawansowana cela, wszystko mo¿liwe dziêki CNC (prezycja)
3. sk³adany na elektronicznym tubusie, co daje niezwykle precyzyjne rozstawienie elementów optycznych wg ich parametrów fizycznych, nie znamionowych (choæby korektora, czy g³ównego lustra)
4... parê innych rzeczy

To s± te kwestie, których ATMem nie zrobimy. Niestety. Tak samo koszty - trudno bêdzie zrobiæ to "taniej". Oczywi¶cie, je¿eli pisz±c to co pisa³e¶ wy¿ej, mia³e¶ na my¶li odtworzenie wszystkich tych elementów za cenê 1/5 - to gratulujê. Sam siê zapiszê w kolejkê ;)

¯eby nie by³o tak ró¿owo, to d±¿±c do perfekcji sam obgryzam paznokcie walcz±c z seri± AG. Problem i wyzwanie jest tak du¿e, ¿e brakuje ju¿ rozwi±zañ dostêpnych na rynku. Problemem w newtonach nie jest ju¿ sam tubus, czy cela. Teraz newralgicznym elementem staje siê to, co dzieje siê dalej, czyli na wyci±gu. Inaczej mówi±c, tam wyci±gu byæ ju¿ nie mo¿e. Wszystko musi byæ "zespawane" na sta³e i do³o¿ony PDF, a najlepiej Atlas.

Oczywi¶cie, zak³adam, ¿e mówimy tu o wiêkszych formatach (kamerach), bo do zwyk³ej kamerki, to w ogóle nie rodzi to problemu. Ale wtedy porównanie siê do AG jest bez sensu, tak samo jak kupowanie takiego astrografu, ¿eby fotografowaæ np. ST2000.

A tak wygl±da³ ostatnio mój konstrukt. Budowa³em go ostatnie tygodnie tylko po to, ¿eby przekonaæ siê, ¿e i on zawiód³. Teraz trwa realizacja kolejnego mojego projektu - teraz powinno byæ ju¿ ok ;) No chyba, ¿e znowu polegnê. I tak ju¿ od... pó³tora roku :P



Niby twarde jak ska³a, mo¿na siê powiesiæ... ale... PDF nie daje rady. Za ciê¿ko. Tego nie przewidzia³em - masa jest zbyt daleko od PDF'a. W tej chwili ca³o¶æ przebudowuje, PDF idzie bli¿ej kamery, za¶ przy podstawie pójd± dwie obejmy, do których reszta zostanie przykrêcona. I wszystko trzeba sobie robiæ samemu... ot taki ATM, tylko "wk³ad" dro¿szy. Wkurza to nieziemsko, ale na koñcu drogi czeka nas niebo astrofotograficzne ;) Za³±czone miniaturki
    l l




Oczywi¶cie, zak³adam, ¿e mówimy tu o wiêkszych formatach (kamerach), bo do zwyk³ej kamerki, to w ogóle nie rodzi to problemu. Ale wtedy porównanie siê do AG jest bez sensu, tak samo jak kupowanie takiego astrografu, ¿eby fotografowaæ np. ST2000.



To te¿ ja porównuje tylko cenê, bo te¿ i przeznaczenie Magellanica ma byæ inne jak Twojego Adamie zestawu :)
My¶lê, ¿e ogniskowa 1400 przy ¶wietle 4.4 wraz z ST2k bêdzie w sam raz do przegl±du s³abszych galaktyk - oczywi¶cie te¿ nie na SWEQ6 ;)


My¶lê, ¿e ogniskowa 1400 przy ¶wietle 4.4 wraz z ST2k bêdzie w sam raz do przegl±du s³abszych galaktyk - oczywi¶cie te¿ nie na SWEQ6 ;)

Na pewno. Kluczowe jest tu wykorzystanie kr±¿ka ¶wiat³a. Do 20 mm jest "bez problemu", 30 mm... da radê, 55-60 mm - HARDCORE. Z drugiej strony po to w³a¶nie kupuje siê AG, czy ASA, czy DreamScope. Ca³e koszty w tych teleskopach s± w³a¶nie w tych "detalach". Dlatego nalegam, ¿eby ostro¿nie porównywaæ te teleskopy, bo kto¶ mo¿e odnie¶æ mylne wra¿enie, ¿e odró¿nia jest tylko carbon.

Tobie do tego newtona przyda³aby siê jaka¶ kamerka z ma³ym pikselem. Wiem, co lubisz robiæ, wiêc taki KAF8300 do ³owienia odleg³ych galaktyk by³by naprawdê wyjadaczem przy f4,4. Mia³by¶ efektywn± ogniskow± 2,5 metra (w stosunku do ST2000). To ju¿ sporo ;)



Tobie do tego newtona przyda³aby siê jaka¶ kamerka z ma³ym pikselem. Wiem, co lubisz robiæ, wiêc taki KAF8300 do ³owienia odleg³ych galaktyk by³by naprawdê wyjadaczem przy f4,4. Mia³by¶ efektywn± ogniskow± 2,5 metra (w stosunku do ST2000). To ju¿ sporo ;)



I w tym kierunku mam zamiar i¶æ, ale spokojnie zbieraj±c do¶wiadczenie :)



Adam

Widzê, ¿e robisz "customa" - wrzuci³em szkic, który pokazuje parê hintów:


Ogólnie wszystko sprowadza siê do unikniêcia wystêpowania momentów, powoduj±cych ugiêcia k±towe.
Ugiêcia liniowe nie s± takim problemem jak k±towe.
Lepiej w pewnych miejscach do³o¿yæ masy nawet kosztem wiêkszych ugiêæ liniowych.

Poni¿ej parê przyk³adów:
1)Uk³ad korektor-offaxis-ko³o-kamera - wysoki ko³nierz, który przesuwa wyci±g jak najwy¿ej
http://www.dreamscopes.com/images%26graphics/2010/G7XJ6091_sml.jpg

2)Wywa¿enie uk³adu paj±k-lustro wtórne - ¶rodek ciê¿ko¶ci w p³aszczy¼nie ramion paj±ka.
W RCkach gdzie ostro¶æ jest ustawiana na wtórnym silnik równowa¿y masê lustra wtórnego:
http://www.starimager.com/Images/Equipment%20Page%20Images/Equipment%20Secondary%20Page%20Images/RC-Front.jpg
W Takahashi tak±, podwójn± rolê spe³nia kompensator temperaturowy:


3)Wywa¿enie ca³ej tuby - Poprawia zachowanie tuby w obejmach.
Du¿e Epsilony Takahashi maj± opcjê z tak± przeciwwag±.

Do zrobienia przeciwwagi po drugiej stronie wyci±gu potrzebujê obejmy. I m.in. po to je zamówi³em. Do nich bêdzie przykrêcona te¿ podstawa "wyci±gu" (po bokach).
Na razie rolê tego "ko³nierza" z DreamScope (rozmawiali¶my o nim ju¿ dawno - na jakim¶ zlocie) przejmie widoczna podstawa z tulej±, na której bêdzie PDF (przy mo¿liwie najbli¿szej lokalizacji kamery - bo on sam nie lubi du¿ej masy oddalonej od jego ¶rodka). W zamian za to, trzymaæ bêd± tê podstawê obejmy, wiêc nacisk siê roz³o¿y na ca³± tubê.

DreamScope ma ³atwiej, bo sam tubus pod podstaw± wyci±gu jest p³aski.

Co do wtórnego, to akurat to chyba bêdzie zbyteczne. U mnie wtórne zamontowane jest na wyciêtym z CNC monolicie. Same ramiona maj± przekrój z 10 mm.

Po za³atwieniu problemu obci±¿enia PDFa ugiêcia s± naprawdê akceptowalne. Dodatkowo dojd± wspomniane obejmy, które powinny jeszcze zmniejszyæ ten problem.

Nie mniej - dziêki za wskazówki.

W za³±czniku przyk³ad rozwi±zania kolegi z UK przy 16 calowym Orionie UK. Po ostatnich testach wygl±da, ¿e jest ju¿ OK. Mam jego klatki na dysku tylko problem w tym, ¿e u niego FWHM jest na 4 piksele, u mnie na 1. Co oznacza, ¿e ja mam nieporównywalnie mniejsz± tolerancjê na b³êdy (ugiêcia). Za³±czone miniaturki
    l l

Bartolini, mam pytanie. Dorobienie przeciwwagi po drugiej stronie wyci±gu nie wp³ynie przecie¿ na ugiêcia jego samego? Jak rozumiem, ma to wp³yw na samo giêcie (skrêcanie) tuby.

Z drugiej strony, je¿eli bêd± mia³ wyci±g na obejmach, to zrównowa¿enie go z drugiej strony mo¿e poprawiæ ogóln± "stablino¶æ" w stosunku do tuby? Dobrze my¶lê?

Wrzucê te¿ trochê zdjêæ mojego customa, mo¿e siê komu¶ przyda. Teoretycznie powinno to zdaæ egzamin, ale PDF okaza³ siê byæ problematyczny przy takich masach. Niby ma wytrzymaæ nawet 30 lbs, ale przy tak odleg³ej masie od jego ¶rodka problem jest znacz±cy. Zaczyna gubiæ kroki. Nie chcia³em go dawaæ bli¿ej kamery, ¿eby nie obci±¿aæ bardziej ca³ej masy linii optycznej, ale nie mam wyj¶cia. Za³±czone miniaturki
    l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l

Adam - zrównowa¿enie masy kamery-wyci±gu przez przeciwwagê ma wyeliminowaæ sytuacjê, kiedy tuba raz jest skrêcana i zginana, a w innym po³o¿eniu tylko zginana. Tak jak pisa³em, ten patent widzia³em tylko w Epsilonach Taka:
http://www.pwtec.com/images/monolith_skate3.jpg

http://blog.littlebeck.org.uk/__oneclick_uploads/2009/01/gras-005.jpg

Szczerze mówi±c nie wiem czy to skrêcanie ma wp³yw na 10-minutówki z CCD - Epsilony by³y projektowane pod kliszê, gdzie klatki maj± do 2-3h i skrêcanie siê koñca tuby spowoduje wystêpowanie pseudo-rotacji pola.

Dla mnie problemem numer 1 jest wyci±g - numer 2 to zginanie siê lustra wtórnego.

Poni¿ej dwie fotki spider cage'a mojego teleskopu:



- Profil, z którego zespawa³em sze¶ciok±t to 80x40x2.5
- Paj±k z p³askownika 50x2
- Wtórne 77mm
- P³yta do której przykrêcony jest wyci±g ma 20mm grubo¶ci.

Na wyci±gu bêdzie wisieæ oko³o 1~1.5kg.

Widzê, ¿e Twój sprzêt zaczyna siê materializowaæ ;)

Co do ugiêæ (skrêceñ) zwi±zanych z sam± tub±, to w dzisiejszych czasach nie jest to du¿y problem, bo nikt nie guiduje takiego astrografu zewnêtrzn± optyk±, tylko OAG. Co oznacza, ¿e przecie¿ góra tuby skrêci siê ca³a, wiêc razem z paj±kiem i wyci±giem, a taki b³±d skoryguje w³a¶nie OAG. Ja w ka¿dym razie robi³em testow± ekspozycjê 1 godzina na swoim AG i nie mia³em z tym ¿adnego problemu.

Generalnie OAG jest lekarstwem na wiêkszo¶æ ugiêæ maj±cych wp³yw na dryf gwiazdy w czasie d³ugiej ekspozycji. Co innego ugiêcia p³aszczyzny obrazowania w stosunku do p³aszczyzny ostro¶ci. Na to jest tylko jedno lekarstwo - sztywno¶æ linii obrazowania w stosunku do wtórnego.

Widzê, ¿e nie przewidzia³e¶ w konstrukcji ¿adnych zaawansowanych korektorów?
Ten post by³ edytowany przez Adam_Jesion dnia: 22 June 2010 - 23:47
wow co Ty za maszyneriê szykujesz? :)
a swoj± drog±, pomy¶la³e¶ mo¿e jakie bêd± spajki z takiego nieosiowo-ramiennego paj±ka?

Jako korektor planujê paracorr - czekam teraz na jakie¶ informacje, poniewa¿ ma siê pojawiæ w sprzeda¿y 2-ga generacja.
Kamera - na pocz±tek lustrzanka, potem Atik 383

Je¶li chodzi o spajki, to powinny byæ jak ze zwyk³ego 4-ramiennego paj±ka. K±t pomiêdzy ramionami to 90*, a spajk tak czy siak musi wychodziæ z gwiazdy.
Ogólnie taki paj±k daje lepsz± sztywno¶æ lusterka wtórnego od konwencjonalnych 4-ramiennych paj±ków.
ASA na przyk³ad posz³a w paj±ki z podwójnymi ramionami - kombinuj± ze sztywno¶ci±, a nie chc± zwiêkszaæ wysoko¶ci ramion.

A mo¿esz pokazaæ jakie¶ ¼ród³o tej informacji o ASA? Widzia³em astrography ASA i jako¶ nie kojarzê, ¿eby tam by³y podwójne ramiona. Czy oni czasem nie robi± tego tak, jak Orion - tzn. wyciêty monolit w CNC?

PS. przy planowanej kamerze i tym, co pokaza³e¶, to o ugiêcia na pewno nie musisz siê martwiæ.

Jest film na stronie ASA z wystawy sprzêtu gdzie pokazuj± monta¿ na napêdach bezpo¶rednich i na tym monta¿u wisi tuba z paj±kiem o podwójnych ramionach - ca³o¶æ jest skrêcana:

http://www.astrosyst...at/eng/hot.html

Ciekawe, wydawa³o mi siê, ¿e robi± podobnie jak Orion, ale oczywi¶cie to dowodzi, ¿e jest inaczej.

Ale wiedzê co¶ innego niepokoj±cego - dalej nie wyczerniaj± krawêdzi wtórnego. Z tym jest potê¿ny problem, sami zalecaj± zrobienie tego po zakupie, ale jak widaæ, przy sk³adaniu nie robiê tego. Dla jasno¶ci - Orion tak¿e. To praktycznie uniemo¿liwia pracê z flatami.

Wyczernianie krawêdzi wtórnego w astrografach oraz filtrach to temat na osobne opracowanie.

Dzisiaj odebra³em od tokarza now± wersjê mojego pomys³u pozwalaj±c± zamontowaæ PDF tu¿ przy OAGu. Miêdzy tymi dwoma adapterami na górze wchodzi PDF. Zaraz za nim OAG, CFW i kamera. ¦ruby widoczne z boku podstawy s± przygotowane pod obejmy wyci±gowe.

Zdjêcie jeszcze ciep³e. Zaraz jadê montowaæ. Za³±czone miniaturki
    l l

Uff, mój "gad¿et" zosta³ w³a¶nie zmontowany. W tej chwili prezentuje siê tak, jak na zamieszczonych zdjêciach. W doznaniach "rêcznych" jest naprawdê sztywny. Zobaczmy, jak bêdzie pod gwiazdami. Póki co, PDF te¿ pracuje ³adnie. Przesta³ ha³asowaæ, przeskakiwaæ, etc. Zobaczmy, jak wp³ynie na niego spadek temperatury w czasie nocnej sesji. W tej chwili wydaje mi siê, ¿e problem pracy PDF'a mam z g³owy.

Zosta³o ju¿ mi tylko do³o¿enie specjalnych obejm przy wyci±gu. Zamówione jaki¶ czas temu, zosta³y jeszcze ok. 2 tyg na realizacjê i shipping.

Sorry za jako¶æ zdjêæ, ale nie mia³em dzisiaj w obserwatorium aparatu. Za³±czone miniaturki
    l l l l l l l l l l l l l l l l

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl