Walka z rosa. 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Kolejn± noc z rzêdu spêdzi³em z kolegami na sze¶cio godzinnych obserwacjach na wsi maj±c do u¿ytku SC10", oraz lornetki 25x100, 16x90, 20x60 i 7x40. Mimo nawa³y cirrusów nasuwaj±cych siê od zachodu wraz z kolejnym frontem atmosferycznym, nie straci³em wiary w to ¿e one zanikn± w trakcie nocy, co te¿ siê sta³o ku naszemu zadowoleniu, dziêki czemu ju¿ od zmieszchu do godziny 4:30 rano prowadzili¶my intensywne obserwacje wielu obiektów nieba. Pomny do¶wiadczeñ w³asnych i nie tylko , postanowi³em zabezpieczyæ sie przed osiadaniem wilgodzi na korektorze SC ¿eby nasz pobyt nie uleg³ skróceniu. Poniewa¿ nie mia³em czasu na jakie¶ trwa³e rozwi±zania, uzna³em ¿e najpro¶ciej bêdzie zrobiæ opaskê z tektury warstwowej o przekroju kana³kowym jak± mia³em pod rêk±, wysuniêt± ok 0,5 metra przed korektor, a resztê tubusa owin±æ cienkim kocem we³nianym izoluj±cym metalowy tubus przed szybkim wych³odzeniem i wilgoci±. Okaza³o sie to bardzo skuteczne i korektor pozosta³ suchy niemal do koñca naszego pobytu, natomiast lornetki po 2 godzinach u¿utkowania zaparowa³y najpierw od strony okularów, pó¼niej i od strony obiektywów. Faktem jest ¿e jeden z kolegów nale¿y do ludzi nader rozmownych, co drugi uzna³ za przyczynê szybszego zawilgocenia optyki lornetek, bêd±c zmuszony do niepotrzebnej polemiki. Panowie jednak nie uznali za stosowne wcze¶niej zabezpieczyæ siê na tê okoliczno¶æ i trzeba by³o wnosiæ je do domu, co jednak trwa³o dosyæ d³ugo i na d³u¿sz± metê nie dawa³o w³a¶ciwych rezultatów. W przypadku Taigi 16x80 przedmucha³em j± ciep³ym powietrzem z nawiewu w samochodzie i po 5 minutach by³a ju¿ sucha. Lornety 25x100 nie pozwolono mi osuszyæ tym sposobem ze wzglêdu na obawy o jej kondycjê. Warto by jednak na przysz³o¶æ zrobiæ jej jaki¶ zdejmowalny kaftanik z we³ny lub pianki, oraz odro¶niki z podobnego materia³u, co znacznie wyd³u¿y czas jej u¿ytkowania w ch³odne noce. Trudno nie wspomnieæ o kilku obiektach jakie podziwiali¶my, w¶ród których by³o kilka nowych, jak: NGC247 w Wielorybie-bardzo du¿a k±towo galaktyka w kszta³cie cygara, w pobli¿u której (1h. 0m, -22st.) dostrzeg³em mglisty obiekt o ¶rednicy ok. 10-15' s±dz±c ¿e to jaka¶ galaktyka. Dopiero dzisiaj zajrzawszy do atlasu URANOMETRIA, stwierdzi³em ¿e nie podobnego tam nie figuruje. Gdyby kto¶ móg³ to potwierdziæ, by³bym wdziêczny. Dziesiêæ stopni wy¿ej dojrza³em s³ab± upstrzon± gwiazdkami mg³awicê planetarn± NGC246.
Nastêpny obiekt widziany po raz pierwszy to NGC2371 w Bli¼niêtach, to drobna mg³awica planetarna o pod³u¿nym kszta³cie. M56- gromada kulista w Lutni, której gwiazdy widoczne by³y bez trudu w SC10" przy pow. 80x. Nie odmówiê sobie zachwytu nad ogl±daniem wielkiej M42/43 w Orionie, która w tym teleskopie ukaza³a bogactwo struktury w szaro niebieskawym odcieniu, zajmuj±c ca³e pole widzenia w 2 calowym okularze 32mm.
To by³a jedna z tych wypraw, które d³ugo sie pamiêta.



Muszê sprostowaæ informacjê o widoczno¶ci mglistego obiektu w pobli¿u NGC 247. Okaza³o sie ¿e w rzeczywisto¶ci ogl±da³em NGC 253 w Rze¼biarzu, która jest poni¿ej wspomnianej galaktyki, a mglistym obiektem jest gromada kulista NGC 288. Sorry za te sensacje, ale tak bywa kiedy ogl±da sie du¿ym teleskopem nie znane rejony.

Ufff.... szkoda a ju¿ mia³em nadziejê ¿e to bêdzie kolejna polska kometa :roll:
Ale co tam NGC-253 to piêkna k³aczkowata galaktyka a i poni¿sza gromada kulista te¿ jest niczego sobie, poza tym ¿e to obiekty wymagaj±ce naprawdê czystego nieba przy horyzoncie 8)

A ju¿ chcialem pisaæ ¿e to NGC 253 ale jest sprostowanie, widaæ j± ladnie nawet w optisanie. Podobno jest to po M31 najlatwiejsza galaktyka do wyparzenie, oczywi¶cie bêd±c bli¿ej równika.



Nigdy wcze¶niej nawet nie próbowa³em jej szukaæ w warunkach miejskich, mimo ¿e zna³em ja z wielu amatorskich zdjêæ. ¯eczywi¶cie jest imponuj±ca pod wzglêdem rozmiarów i musi byæ efektownym obiektem po³udniowego nieba. Nawet kilka gwiazd by³o widaæ na jej tle, lecz faktycznie wymaga doskonale czystej atmosfery w naszej szeroko¶ci geograficznej.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl