Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Na zagranicznych stronach mo¿na znale¼æ wiele poradników dotycz±cych szkicowania obiektów astronomicznych. Niestety w polskim internecie tego typu tekstów jest jak na lekarstwo. Z tego powodu postanowi³em przedstawiæ swoje do¶wiadczenia i sposoby szkicowania z my¶l±, ¿e mo¿e komu¶ siê przydadz± i nie bêdzie musia³ na nowo „odkrywaæ Ameryki”.
Sam szkicuje to, co widzê przez okular teleskopu w sumie od niedawna, ale w³a¶ciwie nie mam sesji obserwacyjnej ¿eby czego¶ „nie skrobn±æ”. Oczywi¶cie nie wszystkie szkice s± udane, ale wszystkie s± zapisem obserwacji i to chyba jest najwa¿niejsze. Poza tym, ¿e dziêki rysowaniu przy teleskopie po³±czy³em dwa zainteresowania, zauwa¿y³em, ¿e próba narysowania obiektu astronomicznego powoduje ¿e ³atwiej siê obiekt zapamiêtuje i wiêksz± uwagê skupia siê na dostrzegalnych szczegó³ach. Czyli æwiczy siê umiejêtno¶æ obserwacji.
Ale do rzeczy, na pocz±tku bêdzie o sprzêcie...
Zasada numer jeden: wygoda
Astroamator nie ma takiej swobody jak rysownik w swoim atelier. W miejscu obserwacji jest ciemno, zimno (i do domu daleko). Ubrani na cebulê ruchy te¿ mamy ograniczone. Ka¿dy element, który zwiêksza nasz± wygodê w trakcie obserwacji wyjdzie na dobre naszym szkicom.
Krzese³ko
Nie wyobra¿am sobie bez niego obserwacji nie mówi±c o szkicowaniu. Oczywi¶cie, ¿e mo¿na staæ, ale brak wygody prze³o¿y siê na chêæ szybszego skoñczenia rysunku i mniej starannego wykonania.
Podk³adka z klipsem
Do której przypinamy kartkê. O sztalugach raczej nale¿y zapomnieæ (chocia¿ mo¿e mia³yby jaki¶ sens przy szkicowaniu powierzchni Ksiê¿yca – ale na tym siê nie znam). Wielko¶æ podk³adki zale¿y ju¿ od naszego upodobania. Ja u¿ywam takiej wielko¶ci A5 poniewa¿ jest dla mnie porêczniejsza.
Latarka
Rzecz jasna czerwona. Najlepiej przypinana na klips do podk³adki. Czo³ówka te¿ siê sprawdza. Trzymanie latarki w zêbach jest niewygodne i fajnie wygl±da tylko na filmach o w³amywaczach. :ph34r: Swoj± latarkê kupi³em w jakim¶ markecie jako campnigow± lampkê do czytania, która po oklejeniu czerwon± ta¶m± izolacyjn± dobrze spe³nia swoj± rolê.
Papier
Przez pewien czas u¿ywa³em zwyk³ego drukarkowego, a¿ trafi³em na naszym forum na poradê o bloku technicznym. Rzeczywi¶cie sprawdza siê znakomicie. Nie ³apie tak bardzo wilgoci i nie mnie siê. Jest te¿ bardziej odporny na ¶cieranie, co ma znaczenie przy „rozmazywaniu o³ówka” – czyli podstawowej technice rysowania mg³awic.
Na papierze zawczasu rysujemy (drukujemy) kó³ko reprezentuj±ce pole widzenia okularu. Mo¿na szkicowaæ bez kó³ka (i dodaæ je pó¼niej), ale to wy¿sza szko³a jazdy i stosuj± j± bardziej do¶wiadczeni rysownicy. Wszelkie dodatki do kó³ka zale¿± od naszej inwencji (wiele szablonów jest dostêpnych w sieci). Dla tych, którzy nie bêd± drukowaæ kó³ka: mo¿na narysowaæ je cyrklem, ale koniecznie pod ig³ê pod³o¿yæ kawa³ek plastiku itp., aby nie zrobiæ dziurki w papierze – nie chcemy mieæ gwiazdy mag -1 na ¶rodku ka¿dego szkicu. Mo¿na te¿ odrysowaæ kó³ko od szklanki – ale to takie nieprofesjonalne. :mr.green:
Szablony np. w
tym w±tku lub
tutajWielko¶æ kó³ka ma wed³ug mnie spore znaczenie. W za du¿ym ³atwo siê pogubiæ rozmieszczaj±c gwiazdy, w za ma³ym mo¿e byæ dla gwiazd za ciasno. Rzecz jest chyba kwesti± gustu, ale stosujê ró¿ne wielko¶ci zale¿nie od powiêkszenia i pola widzenia okularu. Dla SWA 17 (78*, 47x) kó³ko ma 9 – 10 cm ¶rednicy, dla LVW8 (65*, 100x) – 8 cm ¶rednicy, dla powiêkszeñ powy¿ej 150 x : 6 – 7 cm.
O³ówki
Podstawowe narzêdzie pracy. Najlepiej do¶æ miêkkie. Generalnie na obserwacjê biorê trzy-cztery o³ówki. B4, B3, HB i jaki¶ H o niskim numerze (im wy¿szy nr przy „B” tym o³ówek jest bardziej miêkki, a przy „H” tym twardszy). Najczê¶ciej stosujê B3. O³ówek musi byæ bardzo porz±dnie zaostrzony. Od tego zale¿y czy gwiazdy na naszym szkicu bêd± jak igie³ki w APO czy jak placki w rozkolimowanym Nostrusie. :szczerbaty: Nie wystarczy zastrugaæ o³ówka no¿em czy maszynk± – trzeba zatemperowaæ grafit. Najlepiej zrobiæ to na drobnym papierze ¶ciernym tak, aby o³ówek k³u³ w palec. I lepiej zrobiæ to w domu a nie na miejscówce...
Fiszor
Lub wiszor (po angielsku blending stump, lub smudge stick), jak zwa³ tak zwa³ – wygl±da to-to jak zwiniêty ciasno w kszta³t o³ówka szary papier. Fiszor mo¿na kupiæ w sklepach dla plastyków; ma ró¿ne ¶rednice i s³u¿y do retuszowania/cieniowania, czyli mówi±c po ludzku, do rozmazywania o³ówka. Mo¿na go zast±piæ w³asnym palcem (ale jak przez przypadek dotknie siê potem szkicu – to mamy now± mg³awicê w zupe³nie niespodziewanym miejscu). Mo¿na u¿yæ te¿ wacika higienicznego do uszu (lepiej nie u¿ywanego). :szczerbaty:
Gumka i dodatki
Gumka do wymazywania b³êdów. W komplecie z gumk± warto mieæ maskownicê (czy jak to nazwaæ?), czyli kawa³ek grubszej folii/plastiku (dawniej by³y takie ok³adki na zeszyty) z wyciêtym prostok±tem. S³u¿y to do zabezpieczenia reszty szkicu przed przypadkowym wymazaniem. Wyka³aczka nie¼le siê sprawdza przy robieniu „spajków” na jasnych gwiazdach.
„Piórnik”
Oczywi¶cie w cudzys³owie. Chodzi o co¶, co ca³y nasz sprzêt przytrzyma w miejscu. Ja wykona³em swój „piórnik” z kawa³ka skóry i gumki i przypinam go do podk³adki z klipsem razem z kartk± (jak widaæ na zdjêciu) a w czasie rysowania po prostu przek³adam na drug± stronê. Mo¿na takie co¶ wyrwaæ ze starego piórnika i przykleiæ ta¶m± dwustronn± do podk³adki lub jeszcze inaczej. Chodzi o to, ¿eby po ciemku nie szukaæ o³ówków i ¿eby nie spada³y w trawê (chocia¿ z czterema nie ma problemu – po jednym za uszami, jeden w zêbach i jeden w rêce – ale z wygod± ma to ma³o wspólnego). :icon_wink:
Mój zasobnik prezentuje siê tak:
To by by³o na tyle je¶li chodzi o sprzêt. Mam nadziejê, ¿e kto¶, kto dotar³ do koñca tego monstrualnego postu nie umar³ po drodze z nudów. Nastêpnym razem postaram siê napisaæ co¶ o mojej technice astro-szkicowania. :Salut:
Oczywi¶cie wszelkie uwagi krytyczne i porady mile widziane...
:helo:
Widzia³em Twoje szkice, s± ¶wietne... Po przeczytaniu tego w±tku postanawiam spróbowaæ, bo rysowaæ umiem do¶æ dobrze... Zacznê na wiosnê :D teraz moje rêce tego nie wytrzymaj± :szczerbaty:
Mo¿e bêdê móg³ siê z Tob± mierzyæ.
P.S: Skanujesz i odwracasz kolory?( Negatyw) Tak?
niesamowite, genialne!
Twój warsztat pracy wygl±da równie profesjonalnie, jak wypasione stanowiska wybitnych astrofotografów,
to fantastycznie u¶wiadamia star± maksymê, ¿e cokolwiek robisz, staraj siê to robiæ dobrze ...i nie byle czym :)
pozdrowienia
Swietne!
Bêdê musia³ kiedy¶ spróbowaæ. :rolleyes:
MISTRZOWSKI WARSZTAT!!!
Szkicuj wszystko!
Ja przy pe³ni Ksiezyca,braku planet ,szkicowa³em ,ciasne podwójne i wielokrotne uk³ady gwiaz
POZDRAWIAM !!!!
a mo¿e na Celestiê wstawiæ ten poradnik ? Nie widzia³em tam jeszcze nic na temat szkicowania, wiêc my¶lê ¿e warto by by³o.
Pozdrawiam
lech
Jezeli autor nie ma nic przeciw, to oczywi¶cie zredaguje na bazie tego art. w celestii.
Pozdrawiam.
Witam,
Cieszê siê, ¿e pocz±tek mikro-poradnika zosta³ mi³o przyjêty :banan:
W wolniejszym czasie postaram siê te¿ napisaæ co¶ o samej technice.
Szkicuj wszystko!
Ja przy pe³ni Ksiezyca,braku planet ,szkicowa³em ,ciasne podwójne i wielokrotne uk³ady gwiaz Pomys³ faktycznie ciekawy, gdy £ysy przy¶wieca. Jeszcze nie próbowa³em gwiazd podwójnych.
Jezeli autor nie ma nic przeciw, to oczywi¶cie zredaguje na bazie tego art. w celestii. Autor oczywi¶cie nie ma nic przeciw :Salut: Jestem zadowolony ¿e mój tekst mo¿e awansowaæ.
Pozdrowienia :Beer:
Na
celestii wisi juz ukoñczona czê¶æ artyku³u.
http://www.celestia....tro_szkicowanieCzekamy na ci±g dalszy, czuje, ¿e to mo¿e byæ niez³y manual dla wszystkich startuj±cych.
Pozdrawiam.
Ja te¿ nied³ugo zabiorê siê za szkice, mam skaner, a mam talent nie chwal±c siê ^_^ chodzê do szko³y plastycznej, od pewnego czasu ju¿ mnie to nie bawi, ale astronomia i rysowanie to dobre po³±czenie. Swoj± drog± có¿ grafik komputerowy niez³e pieni±dze, ale astronom szkoda ¿e to ju¿ g³ownie badanie nie obserwacyjne bo co mia³ ka¿dy zobaczyæ to zobaczy³, choæ Hans jednak temu na szczê¶cie zaprzecza :D wszystko opiera siê na ró¿nego rodzaju promieniowania. Poza tym nie wysokie pieni±dze, plastyka jako zawód, a astronomia jako hobby.
Ten post by³ edytowany przez
Aldebaran dnia: 04 May 2009 - 19:42
Aldebaran - Bêdziesz skanowa³ niebo ? :D Bierz o³ówek i rysuj - czekamy na Twoje prace.
Ten post by³ edytowany przez
jarzbi dnia: 04 May 2009 - 20:17
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl