Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Dawno, dawno temu zaczytywa³em siê w jakich¶ "Fotografiach" Cypriana i innych temu podobnych dzie³ach, studiuj±c m.in. rozwój obiektywów fotograficznych.
- menisk,
- achromat klejony,
- tryplet,
- tryplet czterosoczewkowy "Tessar",
- wielosoczewkowy tryplet,
- typ Gaussa itd
Pod wzglêdem korekcji by³y: achromat, apochromat, anastygmat, niewiele wiêcej.
Pó¼niej zaczê³a siê era zoomów z jak±¶ katastrofalnie wielk± ilo¶ci± powierzchni optycznych i tak ju¿ zosta³o.
Kiedy¶ zacz±³em w±tek o przydatno¶ci astronomicznego achromatu (NexStar 104) do fotografii przyrodniczej, ale nic z tego nie wyniknê³o.
Wtajemniczonych poproszê o parê uwag o podstawowych wadach i zaletach refraktorów czy katadioptryków w zastosowaniach ogólnofotograficznych.
Brak przys³ony w sprzêcie astro to oczywista wada. Rêczne ostrzenie - te¿.
Jak jest z krzywizn± pola, kom±, innymi aberracjami? Jak to siê ma do obiektywów zdjêciowych? Na ile achromat, semi-apo ED czy apo nadaj± siê do fotografowania? A co z makami i schmidtami?
Podana w charakterystyce NexStara fotograficzna zdolno¶æ rozdzielcza (w l/mm) jest po prostu znakomita!
Dziêki za przysz³± dyskusjê.
:Salut: Mi³ek
Bardzo interesujacy temat...
Hmm, te¿ mam Cypriana, chyba wydanie z 1947, lubiê je przegl±daæ.
Obiektywy foto (mam na my¶li obiektywy o budowie soczewkowej), oprócz oczywi¶cie budowy, ró¿ni± siê od obiektywów teleskopów jakby tu napisaæ? - rodzajem, jako¶ci± obrazu. Szczególnie dotyczy to lustrzanych i katadioptryków - w zastosowaniach fotograficznych oprócz rozdzielczo¶ci istotne s± równie¿ inne, czasami subiektywnie oceniane cechy obiektywu - np. sposób rozmywania t³a (zwany "bokeh") - katadioptryki rozmywaj± t³o fatalnie - w jasnych partiach widaæ rozmyte odbicie lusterka wtórnego - dlatego m.in. nie znajduj± zastosowania w fotografii przyrodniczej. Na rynku np. s± tanie obiektywy MC 500/8, ale wykonane przez nie zdjêcia s± ... nie³adne po prostu. No i dlatego trzeba za dobry obiektyw do fotografii przyrodniczej czyli OD 400/5,6 zabuliæ...
A apo do fotografii dziennej ? Z wyp³aszczaczem pola - jak najbardziej, tylko czy to siê op³aca?
Policzmy - refraktor klasy 80mm f/7 + dobry reduktor ogniskowej/wyp³aczczacz pola to 2500 z³, a dostaniemy mniej wiêcej 400mm/5,6, ale BEZ AF, bez przes³ony, no i sporej wielko¶ci - o komforcie obs³ugi (AF) lepiej nie mówiæ...
A za 2500 mo¿na mieæ niez³y obiektyw 400mm/5,6 z szybkim AF, lekki, do uzywania nawet z rêki...
Chyba znowu okazuje siê, ¿e nie ma sprzêtów uniwersalnych...
To takie moje trzy grosze...
Pozdrawiam,
Jurek
Dziêki za wypowied¼.
Próbujê fotografowaæ przez Rubinara 1000, trochê przeogniskowanego, wszak jeszcze adapter musi siê zmie¶ciæ miêdzy tym¿e a Nikonem. Wydawa³o mi siê, ¿e nie mam mo¿liwo¶ci ustawienia ostro¶ci, ale po tylu ju¿ próbach chyba po prostu dostajê... trochê niewyra¼ne zdjêcia! Albo ten obiektyw lepiej nie umie albo jest trochê chory...
Faktycznie, nie podobaj± mi siê te zdjêcia.
No i jeszcze - gdy przykrêca³em ten obiektyw do analogowego Nikona N55 to na matówce widzia³em... ¯Ó£CIUTKIE KÓ£KO na ¶rodku obrazu! Na zdjêciu go nie ma :)
W Nikonie D100 nie widzê tej ¿ó³ej plamy.
A co do konkluzji - lukam i lukam na wystawê sklepu-komisu - nowiutki acz z drugiej rêki APO Sigma 170-500 za 400 £. Obok - fabrycznie nowy za 700.
Oj, nie wód¼ nas na pokuszenie!
:)
Ja mogê powiedzieæ, ¿e praktycznie wychowa³em siê na MTO 1000/10 i uwa¿am go za pe³nowatro¶ciowy sprzêt astro i foto. Przez pewien czas korzysta³em te¿ z obiektywu Pentacona 500/5,6 (do Kieva bodaj¿e) i by³ rewelacyjny.
Jasne refaktory o korekcji achromatycznej wiadomo jakie s± - "aromatyzowane i sztucznie barwione" i dlatego w optyce fotograficznej nie buduje siê tak jasnych konstukcji. Jesliju¿, to co najmniej ED lub APO (bo to nie to samo...). Z drugiej strony dobry fotograficzny teleobiektyw, rzêdu 400/500/600 mm, ze ¶wiat³em f/4 lub f/5.5 jest du¿o dro¿szy ni¿ analogiczny uk³ad optyczny do astronomii. G³ównie przez:
- nie potrzebny nam mechanizm przys³ony
- nie potrzebym nam mechanizm ogniskowania (rêcznego czy AF, praktycznie bez znaczenia...)
- nie potrzebn± nam korekcjê optyki dla odleg³o¶ci od kilku m do nieskoñczono¶ci
Cygnus,
oczywi¶cie to Twoje funty, ale Sigmy to bym nie bra³...
Przez wiele lat fotografowa³em Nikonem (mam jeszcze F90X), jest du¿o ¶wietnych Nikkorów, czasami trzeba poszukaæ. Doskona³ym obiektywem jest 180/2,8ED - ¯YLETKA, jest ostrzejszy od Canona 200/2,8, ciut gorsz± ma korekcjê aberracji chromatycznej (ale wg. testerów :banan: ) i jest nie za drogi - u¿ywkê spokojnie mo¿na dostaæ w PLu za 1500-1600 z³, czyli poni¿ej 400 funtów.
Sigmê, tokinê czy tamrona to jeszcze sta³kê - Tokinê 400/5,6 profi seriê AT-X dostaniesz za 1000z³...
Mój swietej pamiêci dziadek mawia³, ¿e jeste¶my za biedni na kupowanie tandety, wiêc lepiej kupiæ szk³o na lata - zastanów siê - kupisz nastene body, np. D700 i podepniesz do niego zooma sigmy?
A wracaj±c do astro - 180/2,8 ED czêsto jest podpinany do astrokamer - sam go podpina³em do kamer SBIGa...
Pozdrawiam,
Jurek
Cygnusie, kup sobie ten obiektyw to przybêdzie nam druga Sigma Cygni :lol:
... jest du¿o ¶wietnych Nikkorów (...) Doskona³ym obiektywem jest 180/2,8ED - ¯YLETKA, jest ostrzejszy od Canona 200/2,8, ciut gorsz± ma korekcjê aberracji chromatycznej (ale wg. testerów :banan: ) i jest nie za drogi ... Ale ja przecie¿ szukam obiektywu przynajmniej 500 mm do fotografii przyrodniczej, a nie najja¶niejszej nawet dwustetki do astro!
Zw³aszcza ¿e na razie przy matrycy 6MP wcale nie narzekam na 300 mm z taniego zooma Sigmy.
Dzisiaj ogl±da³em na wystawie 180 mm Nikkor VR, ale on wcale nie powiêkszy³by mojego zasiêgu w czapliñcu w Pagham Harbour i na pewno go nie kupiê.
Gdyby ten mój Rubinar 1000 chcia³ byæ ostry! Ale nie chce. :angry:
Cygnusie, kup sobie ten obiektyw to przybêdzie nam druga Sigma Cygni :lol: ¯artowni¶!
Przecie¿ ju¿ s± dwie Sigmy Cygni!
Za³±czam Sigmê (18-50 f:3.5-5.6) Sigm± (70-300 f:4-5.6)!
Za³±czone miniaturki
l
l
Dzisiaj ogl±da³em na wystawie 180 mm Nikkor VR, Nie ma takiego obiektywu :blink: Mo¿e 180/2,8 ED, a nie VR?
Baaaaardzo dobry optycznie jest tez AF-Nikkor 300/4 IF-ED (pierwsza wersja, z filtrem w rozmiarze 82 mm)
Gor±co polecam!
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl