P.M.O. czyli Poor Man's Observatory sk³adany, przeno¶ny astro-namiot 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Ostatnimi czasy pojawi³y sie na Forum takie obserwatoria, ¿e a¿ strach zamieszczaæ co¶ takiego w tym dziale... ale co tam!

Póki co miejsce, w którym stanie (pewnie za parê ³adnych lat) moje obserwatorium stacjonarne jest na razie szczerym polem wiêc wykona³em produkt zastêpczy :szczerbaty: Podstawowym powodem by³o LP, wprawdzie nie dramatyczne (w zenicie do 6.0 NELM) ale latarnie ¶wiec±ce tu i ówdzie oraz przeje¿d¿aj±ce niedaleko samochody doprowadza³y mnie do bia³ej gor±czki, rujnuj±c moj± adaptacjê wzroku.

Pocz±tkowo mia³o byæ kilka paneli zas³aniaj±cych newralgiczne miejsca, ale skoñczy³o siê na "budowli" prawie zamkniêtej.

Obserwatorium zbudowane jest z 7 niezale¿nych paneli wykonanych z rurek PCV o ¶rednicy 1/2". Panele maj± 1,7 m wysoko¶ci i szeroko¶æ ok 1 m. Poprzeczka w ¶rodku (na wysoko¶ci 1 m)poprawia sztywno¶æ konstrukcji. Rurki po³±czone s± trójnikami w kszta³cie litery T. Umo¿liwia to za³o¿enie ewentualnej dostawki w celu np. podwy¿szenia itp. i powoduje ¿e panel nie jest konstrukcj± zamkniêt± na rozbudowê.

Stela¿ obserwatorium wygl±da tak:

Poszczególne panele po³±czone s± ze sob± w 3 punktach za pomoc± pasków z klamerk± co widaæ tutaj:


Pociêcie i posk³adanie rurek to "ma³e piwo". Pokrycie ich materia³em to ju¿ trudniejsza sprawa i wymaga³a du¿ej pomocy kobiecych d³oni. Krótko mówi±c z granatowego ortalionu trzeba by³o uszyæ 7 "pokrowców" - z "rêkawami" na brze¿ne rurki. Dziêki temu rurki nie musz± byæ w ¿aden sposób klejone a dobrze wyliczona rozpiêto¶æ materia³u zapewnia dodatkow± sztywno¶æ.

Po rozstawieniu konieczne jest spiêcie górnych czê¶ci brze¿nych paneli poprzeczk±, zakotwiczenie paneli w dwóch miejscach szpilkami do namiotu (nie ka¿dego w 2 miejscach ale ca³o¶ci konstrukcji w dwóch wystarcza) i aby wiatr nie rozwali³ naszej pracy za³o¿enie 3 lub 4 odci±gów. Takie zabezpieczenie zapewnia dobr± stabilno¶æ konstrukcji na s³abym i ¶rednim wietrze. Silnego jeszcze nie by³o ale bym nie ryzykowa³... :rolleyes:


Po wstawieniu sprzêtu jest wystarczaj±co du¿o miejsca na dreptanie wokó³ teleskopu:



A po z³o¿eniu i spiêciu ta¶m± ³atwo da siê przenie¶æ i przechowaæ ca³o¶æ w formie szybkiej do rozstawienia:



Oczywi¶cie ca³o¶æ mo¿na roz³o¿yæ na czynniki pierwsze i wtedy mie¶ci siê w wiêkszej torbie. B)

Dane techniczne:

wysoko¶æ: 1,7 m - zabezpiecza przed latarniami w pozycji wyprostowanej (nie nale¿ê do wysokich) i umo¿liwia obserwacjê obiektów 25 - 30 st nad horyzontem.

¶rednica: oko³o 3 m

waga: 10 kg -przenosi siê bezproblemowo na krótkich dystansach w pojedynkê (trochê nieporêczne)

czas rozstawienia i z³o¿enia: oko³o 5 - 7 minut - przez 1 osobê po opanowaniu techniki. Wyniesienie i roz³o¿enie ca³o¶ci sprzêtu zajmuje mi ³±cznie do 20 minut.

czas roz³o¿enia od zera: oko³o 60 minut - przez jedn± osobê

materia³: 45 mb rurki PCV 1/2"; 44 trójniki; 15 m^2 ortalionu - plus dodatki: paski, klamerki, linka, szpilki do namiotu

cena: oko³o 300 PLN mniej wiêcej po³owa na PCV, po³owa na ortalion.

W podsumowaniu: jestem bardzo zadowolony. Rozk³ada siê szybko, dobrze chroni oczy przed niechcianym ¶wiat³em (od strony wej¶cia mam akurat drzewa, ale zas³oniæ je jest bardzo ³atwo - znaczy siê wej¶cie nie drzewa :szczerbaty: ). Chroni przed wiatrem (ale z umiarem) i mo¿e trochê przed wilgoci±. I daje namiastkê "prawdziwego"obserwatorium. Co do przydatno¶ci przy astro-foto to ciê¿ko mi powiedzieæ bo g³ówny problem sprawia mi jeszcze ostro¶æ, ustawienie monta¿u, koma i te inne diabe³ki... które sprawiaj± ¿e wolê ca³y czas wizual.

Pozdrawiam.



Wygl±da to na prawdê dobrze.
Mo¿e nie jest murowane i zakrywane, ale pomys³ jest ¶wietny i wykonanie te¿. Co najwa¿niejsze odgradza od ¶wiat³a i jest git.
pozdrawiam

Nprawdê ¶wietny pomys³ i wykonanie - gratulacje!

O ja ciê...... W ¿yciu nie wpad³bym na takie zastosowanie rurek Nibco. Mia³em z nimi doczyniena przez wiele lat, ale to? Zrobienie tego obserwatorium zajê³o pewnie weekend. Rurki godzinka, szycie reszta czasu.



Bardzo mi sie podoba to rozwi±zanie... Nie raz chcia³bym mieæ takie co¶, zw³aszcza podczas silniejszego wiatru, który mo¿e nie tylko utrudniæ obserwacje przez bujanie teleskopu ale i sam komfort obserwacji
Gratuluje pomys³u i wykonania

Pomys³ ¶wietny.
My¶lê, ¿e warto by³oby to wyposa¿yæ w jakie¶ naci±gi i ¶ledzie w razie wiêkszego wiatru. Wyobra¿am sobie ganianie tego namiotu po polu w przypadku jak siê wiêkszy wiatr zerwie ;)


Pomys³ ¶wietny.
My¶lê, ¿e warto by³oby to wyposa¿yæ w jakie¶ naci±gi i ¶ledzie w razie wiêkszego wiatru. Wyobra¿am sobie ganianie tego namiotu po polu w przypadku jak siê wiêkszy wiatr zerwie ;)


Muszê przyznaæ, ¿e jest to ¶wietny pomys³. U mnie na dzia³ce przydomowej walka z sodówkami jest beznadziejna i takie rozwi±zanie znacznie poprawi komfort obserwacji.
Gratulujê i pozdrawiam serdecznie

Profesor

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl