Wywa¿enie NEWTONA. 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Rozwa¿ania nad trzyosiowym wywa¿eniem teleskopu w uk³adzie Newtona w monta¿u niemieckiego doprowadzi³o mnie do konkluzji, ¿e chocia¿ sprawa jest dosyæ prosta do przeanalizowania na papierze - w koñcu chodzi przecie¿ o wywa¿enie statyczne, to przy uwzglêdnieniu konieczno¶ci zachowania zrównowa¿enia w szerokim k±cie mo¿liwych ustawieñ tubusa musi to prowadziæ do nieoczekiwanej rozbudowy system przeciwciêzarów zamocowanych w odpowiednich odleg³o¶ciach!
My¶lê tu o zrównowa¿eniu samego tubusa, tak, by ciê¿ar wyci±gu z okularem i szukacza by³ skompensowany odpowiednim przeciwciêzarem zamontowanym po przeciwnej stronie tubusa. Szybkie do¶wiadczenie z prób± równowa¿enia za pomoc± ciê¿arka przymocowanego tu¿ przy powierzchni tubusa zakoñczy³o siê fiaskiem. Wywa¿ony w pozycji poziomej tubus wywraca³ siê "do góry zwierciad³em" przy próbie skierowania w zenit. Nale¿y zatem zaprojektowaæ przeciwciê¿ar w ten sposób, by by³ on umieszczony w takiej samej odleg³o¶ci od osi tubusa jak zastêpczy (teoretyczny) ciê¿ar wyci±gu/okularu i szukacza. Umo¿liwi to zrównowa¿enie tubusa dla wszystkich k±tów obrotu wokó³ osi deklinacji. Tak umieszczony przeciwciê¿ar nie bêdzie le¿a³ na powierzchni bocznej tubusa lecz bêdzie musia³ tkwiæ na odpowiedniej d³ugo¶ci wysiêgniku. Od razu przychodzi mi na my¶l konstrukcja wyczynowego ³uku, gdzie przeciwciê¿ary wywa¿aj±ce ³uk statycznie i s³u¿±ce do kompensacji drgañ s± umieszczone na stosownych wysiêgnikach z przodu ³uku.
Drug± kwesti± jest zrównowa¿enie dla obrotów wokó³ osi rektascensji. Dla wygody obserwatora, który nie ma d³ugiej giêtkiej szyi, przy ró¿nych po³o¿eniach teleskopu przekrêca siê go wokó³ jego osi aby pozycja okularu i szukacza umo¿liwia³a wzglêdnie wygodne spogl±danie. Mam w±tpliwo¶ci czy nie ma to wp³ywu na wywa¿enie wzglêdem osi deklinacji.
To jest OGÓLNIE. Ale konkretnie - zastanawiam siê jak obliczyæ masê zastêpcz± uk³adu WYCI¡G/OKULAR/SZUKACZ i jej odleg³o¶æ od osi optycznej tubusa. Wymaga³oby to jakich¶ z³o¿onych obliczeñ w rachunku ca³kowym. Tu uk³on g³ównie w kierunku Janusza :salu: - czy mo¿esz podpowiedzieæ jak±¶ prost± metodykê albo literaturê praktyczn± na ten temat? Innymi s³owy - JAK TO SIÊ ROBI (oblicza przeciwciê¿ar dla tubusa) ?

Po kolejnych rozbudowach uk³ad mojej ³odzi podwodnej robi siê coraz bardziej skomplikowany, powoli zaczyna przypominaæ strukturê Miêdzynarodowej Stacji Kosmicznej :Cheers:




Sam rozwi±za³em to zagadnienie praktycznie.
Najpierw policzy³em momenty wzglêdem osi tubusa które wnosz± poszczególne elementy:
1) Wyci±g z okularem Soligor 40mm: 590 g x 179 mm = 0,106 kgm
2) Ma³y szukacz z uchwytem: 100 g x 130 mm = 0,013 kgm
3) Du¿y szukacz: 580 g x 195 mm = 0,113 kgm
Uwzglêdni³em tylko masê du¿ego szukacza i prêtów gdy¿ obejma tubusa jest niemal osiowosymetryczna.
Potem wyliczy³em ¿e dla zrównowa¿enia powinienem u¿yæ masy 1270 g w odleg³o¶ci 112 milimetrów od ¶cianki tubusa. Trochê mnie ta masa przerazi³a. Wtedy wreszcie zauwa¿y³em ¿e moment od wyci±gu i ma³ego szukacza mo¿e byæ zrównowa¿ony momentem du¿ego szukacza je¶li du¿y szukacz umieszczê prawie naprzeciw wyci±gu! Wtedy ¿aden dodatkowy ciê¿arek równowa¿±cy nie jest potrzebny!
Tak te¿ uczyni³em - co ilustruje zdjêcie - i sprawdzi³em - faktycznie, teleskop jest zrównowa¿ony we wszystkich po³o¿eniach w obu osiach!
Konkluzja jest ¶mieszna - okaza³o siê ¿e to, co zrobi³em z ruskiej lornetki okaza³o siê.... przeciwciê¿arem! :mrgreen:
Zdajê sobie sprawê z tego ¿e po³o¿enie szukacza naprzeciw wyci±gu jest niewygodne ale w takiej sytuacji nie zdemontujê ma³ego szukacza i do wiêkszo¶ci celowañ wystarczy ten¿e, za¶ du¿ym pos³u¿ê siê w ekstra przypadkach - gdy poszukujê obiektu po¶ród samych s³abych gwiazd. No i przecie¿ dla wygody patrzenia - nieraz przekrêca siê tubê wokó³ jej osi, podobnie mogê przekrêciæ do innego po³o¿enia du¿y szukacz, chwilowo rezygnuj±c z dok³adnego wywa¿enia!

Czytelników przepraszam za zawracanie g³owy! :salu:


Jak to mawia³ "Majster" (Friedmann)
"...docent nie teoryzuj..." (do Jonasza)

JOKE
:salu: :salu: :salu: :salu:
bez obrazy
Cygnus du¿o zrobi³e¶ dla swego U-ptisana
wiem co mówiê bo ja te¿ :oops:
pytanie czy warto :Cry:
no chyba ¿e dla treningu
(sk±d¶ to znam)

No i przecie¿ dla wygody patrzenia - nieraz przekrêca siê tubê wokó³ jej osi, podobnie mogê przekrêciæ do innego po³o¿enia du¿y szukacz, chwilowo rezygnuj±c z dok³adnego wywa¿enia!

czyli wracamy do pocz±tku

Pozdrawiam serdecznie

A ja specjalnie niedowa¿a³em telepa aby kasowa³y siê luzy i obraz byl stabilniejszy :mrgreen:



Cygnusie, du¿y szukacz czy te¿ celownica na przeciwko wyciagu robi u Ciebie za swoist± przeciwwagê tak wiec u w twoim przypadku wystarczy zrównowa¿yc tubus tylko na jego d³ugo¶ci 8)


Cygnusie, du¿y szukacz czy te¿ celownica na przeciwko wyciagu robi u Ciebie za swoist± przeciwwagê tak wiec u w twoim przypadku wystarczy zrównowa¿yc tubus tylko na jego d³ugo¶ci  8)

Jo, Janusz, ale ¿eby na to wpa¶æ musia³em policzyæ momenty, he he! :salu:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl