Wyra¼ny Ksiê¿yc sprzêtem za 1000z³ i bez bólu oczu 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

post inauguruj±cy to ten poni¿ej
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 22 November 2009 - 14:11


W dniu wczorajszym w dziale "Mój pierwszy teleskop" PanasMaras opisa³ cztery cenne sposoby jak obserwowac ksiê¿yc ¶redniej wielko¶ci Newtonem na Dobsoniem, mimo ¿e normalnie przy prawie ka¿dym powiêkszeniu jest uci±¿liwie jasny. Jednym z nich jest Filtr Polaryzacyjny. Drugim takie ustawianie teleskopu aby tylko kawa³ek tarczy ksie¿yca by³ w polu widzenia.

Kolejny uczestnik tamtego w±tku (praktyk) zasugerowa³ ¿e jasno¶æ powierzchniowa obserwowanego ksiê¿yca jest zapewne podobnie (uci±¿liwie) du¿a przy powiêkszeniach proporcjanalnych do maksymalnego(dla ró¿nych teleskopów). To akurat zgadza³o by siê z moim (teoretycznym B)->HP) bilansowaniem ¶wiat³a - ale to nie najwa¿niejsze.

Do¶wiadczony astro-amator napisa³ mi dzi¶, ¿e jednak tak nie jest - w mniejszych teleskopach (ju¿ raczej nie Newtonach) na ksiêzyc daje sie patrzeæ przy powiêkszeniach rzêdu 1xD(¶rednica w mm) itp. No ale wtedy zwykle jest ma³y.

To powy¿sze, zestawione z uwag± PanasaMarasa pozwala przypuszczaæ jak dzia³a oko. Jest ono (zw³aszcza w nocy) wra¿liwe na jasno¶æ powierzchniowa ale ponadto na to jak rozleg³y jest ten jasny obiekt. Nie tylko wa¿ne, ¿e tak samo jasny ile ¿e i wiêkszy.

I tu pytanie - a co je¶li nie Dobson (za wspomnian± kwote 1000 z³ z ewentualnym kawa³kiem). Kto¶ (np ja po urazie) ma zakaz d¼wigania w jednym kawa³ku 10kg i wola³by 2 x 6 kg. Dla jakiego¶ 12-latka to te¿ mo¿e byæ za du¿o.

Nie mam du¿ego do¶wiadczenia wyjazdowego ale wykoncypowa³em, ¿e na przyk³ad znany refraktor synta 100/500 AZ3 to by siê nadawa³ gdyby unikn±wszy jaokos du¿ej aberracji uda³o siê uzyskaæ DU¯E powiekszenia. Tylk jak? Achromatyczny Barlow 3x; Okular Lantanowy 2.5 mm? Czy co?

to poka¿ zdjêcie jak± dok³adno¶c chcia³by¶ uzyskaæ, bo wyra¼ny ksiê¿yc to ja mam i w szukaczu i w lornetce.


to poka¿ zdjêcie jak± dok³adno¶c chcia³by¶ uzyskaæ, bo wyra¼ny ksiê¿yc to ja mam i w szukaczu i w lornetce.

S³owo "Wyra¼ny" jest niejednoznaczne - akurat chodz³o mi o najszersze znaczenie tego s³owa. We wspomnianym w±tku (HP) by³ link do szkicu poczynionego podczas obserwacji z powiekszeniem 338x. Przyznam, ¿e bardzo pozazdro¶ci³em tak wyra¼nie widzianych detali i tak wielkiego ksie¿yca. Poniewa¿ zarazem bardzo ceniê sobie DS-y dlatego uparcie pytam o refraktory Synty typu 100/500 lub podobny czyli 120/600. Widzia³em Ksiê¿yc w 90/900 (180x) i daleko mu by³o do tego ze szkicu, a co gorsza jaki¶ taki zó³ty ca³y. ¯eby uporo¶ciæ problem skoncentruj siê mo¿e w odpowiedzi na tym 120/600 mm. Wiem, ¿e masz o nim pojecie bo wspomnia³e¶ gdzie¶, ¿e aberracja przy 120/600 jest ju¿ powazna. Zatem jak go "podrasowaæ", ¿eby da³o siê ogl±daæ solidnie powiêkszony Ksiê¿yc. Pierwsza - lu¼na my¶l - jaka mi siê nasuwa to jak "jaki¶ Lantan 2.5 mm" albo "Barlow Achromatyczny 4x". Ale co siê praktycznie sprawdzi - o to pytam.
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 22 November 2009 - 14:11


Mi to pierwsza lu¼na my¶l jaka sie nasuwa to SC6 ale to nie za 1000z³. Druga lu¼na my¶l to refraktor 120/1000 tez nie za 1000z³ trzecia lu¼na mysl to SC5 lub Mak127 oba nie za 1000z³. wiêcej lu¼nych mysli niemam.
w tanich krótkich f/5 oprócz aberry bedziesz mia³ problemy z lipna nieosiujac± katówk± i lipnym wyciagiem gdzie ciê¿ej bedzie ustawiæ ostro¶c na duzych powiekszeniach.

ps. je¶li piszesz, ¿e ksiêzyc by³ jaki¶ ¿ó³ty to ja sie pytam na niebie jaki by³?

moze by¶ zosta³ np przy maku 102mm bedziesz mia³ bardzo lekko obraz dobrej jako¶ci i nie zbankrutujesz na okularach a nawet zmie¶cisz sie w 1000z³
Ten post by³ edytowany przez McArti dnia: 20 November 2009 - 15:00
Czêsto ogl±dam Ksiê¿yc z powiêkszeniem oko³o 338x i co?
Bêdziesz teraz przez 326 postów próbowa³ zdefiniowaæ rozdzielczo¶æ mojego oka? Najlepiej ci±giem jakich¶ cyferek :)
To jest nienormalne. "Tak wyra¼nie widziane detale"... :) Po pierwsze to jest SZKIC! Czêsto ogl±dam Ksiê¿yc w podobnym powiêkszeniu niby przekraczaj±cym mo¿liwo¶ci mojego teleskopu. I tu jest pies pogrzebany! TEORIA! A ja twierdzê, ¿e przy tym powiêkszeniu jest wyra¼ny na tyle, ¿e rozró¿niam i widzê to, co chcê widzieæ. Kto wie, mo¿e nie widzê jakich¶ tam wzniesieñ i spadów, ale przy obserwacji du¿ych, wyra¼nych kraterów podczas dobrego seeingu obraz jest wyra¼ny w stopniu satysfakcjonuj±cym.
Niestety tego, w jakim stopniu jest wyra¼ny nie jeste¶my w stanie w tym momencie zdefiniowaæ w ¿aden sposób! Bo: Taki sam teleskop z takim samym lustrem i taki sam zestaw okularów mo¿esz zdobyæ, ale raczej nie dostaniesz mojego prawego oka :) Ani tej czê¶ci mojego mózgu, która odbiera obraz.
We¼ te¿ pod uwagê proszê, sposób w jaki rysujê, strukturê kartki, strukturê pasteli, rozdzielczo¶æ skanowania i rozdzielczo¶æ wy¶wietlania przez Twój monitor :)
Upraszczaj±c: Nie bêdziesz wiedzia³, dopóki sam nie zobaczysz jaki jest satysfakcjonuj±cy Ciebie stopieñ "wyra¼no¶ci" obrazu. Ha!
Czyli najpierw praktyka.
Ten post by³ edytowany przez wimmer dnia: 20 November 2009 - 15:12

Mi to pierwsza lu¼na my¶l jaka sie nasuwa to SC6 ale to nie za 1000z³.

Musze przyznaæ, ¿e te uwagi o s³abej k±tówce i wyci±gu to cenna sprawa bo na ogó³ w sklepach siê takich rzeczy nie doczyta (wszystko jest dobre). Co¶ czujê, ¿e przy niskim bud¿ecie to od Newtonów nie ucieknie siê. Tylko trzeba znale¼æ taki ³atwiej rozk³adalny na kilka l¿ejszych kawa³ków. Na pierwszy - lu¼ny rzut oka - to by pewnie by³o to Sky-watcher BK15012PEQ3-2 150/1200 {plus Filtr polaryzacyjny zalecany przez PanasaMarasa do US}. Akurat wiem z PRAKTYKI bo wozi³em Lunetê 90/900 w teren w³a¶nie na eq3-2, ¿e rozkrêca siê go na g³ówne czê¶ci - przynajmniej mnie - dosyæ sprawnie. Mam nadziejê, ¿e ten teleskop to nie jest znowu do dyskwalifikacji z racji tych k±tówek itp.

Wimmer. Ja szczerze (bez ironii) wierzy³em, ¿e uzyskujesz takie powiêkszenia - bo Twoja tuba znalaz³a uznanie w misjach NASA. No i jasno¶æ Ksiê¿yca jest nietypowo ogromna - "jest z czego powiêkszaæ"! Po prostu "mucha nie siada". Tylko kupowaæ :rolleyes:

EDIT: Uwaga do czytaj±cych. Pyta³em o lekkie tuby, a tu spyta³em o Newtona 150/1200. Ta nie jest ju¿ lekka! McArti napisa³, ¿e trzêsie sie na EQ32 jak galareta B)
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 28 November 2009 - 20:59

Druga lu¼na my¶l to refraktor 120/1000 tez nie za 1000z³

Czy to oznacza, ze Synta do tego 120/1000 to ju¿ daje obiektywnie(Z PRAKTYKI) lepsze k±tówki i wyci±gi, a¿ tak trzeba uwa¿aæ przy zakupach?

{sorry ¿e nie w jednym po¶cie ale tak jako¶ wysz³o ¿e nie umiem poprawiaæ "tych w locie"}
B)


Czêsto ogl±dam Ksiê¿yc z powiêkszeniem oko³o 338x i co?

Ale¿ ja ju¿ dawno zauwa¿y³em opis twojej Tuby o tu:
http://sklep.telesko...roducts_id/2820
to nie jest zwyk³a, "bud¿etowa" optyka tylko - jak pisz± - wykorzystywana w USA na Promach kosmicznych itp. Tu ju¿ nie liczymy powera ze wzorów dla tanich Synt. Dlatego ja to zacytowa³em i rozumia³em bez cudzys³owu!


Ale¿ ja ju¿ dawno zauwa¿y³em opis twojej Tuby o tu:
http://sklep.telesko...roducts_id/2820
to nie jest zwyk³a, "bud¿etowa" optyka tylko - jak pisz± - wykorzystywana w USA na Promach kosmicznych itp. Tu ju¿ nie liczymy powera ze wzorów dla tanich Synt. Dlatego ja to zacytowa³em i rozumia³em bez cudzys³owu!


Eee, to raczej chwyt marketingowy. Nie jest to jaka¶ hiper-super lepsza optyka. Ró¿ni³a siê jedynie tym, ¿e by³a robiona w Stanach i nie po kosztach. A wozili ten teleskop w misjach STS raczej dlatego, ¿e jest ma³y, lekki, zwarty i ma kilka mo¿liwo¶ci zastosowania.
Teraz te teleskopy te¿ s± robione w Chinach, wiec na pewno nie maj± jakiej¶ lepszej optyki.
Niedawno optyka mojej tubki przechodzi³a renowacje. Lustro g³ówne zosta³o napylone na Politechnice Wroc³awskiej u prawdziwego speca w tej dziedzinie. Uwa¿am, ¿e obecnie jest jak ¿yleta. Jestem bardzo zadowolony z obrazu.
pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez wimmer dnia: 27 November 2009 - 13:58
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl