Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Widzisz rynek jest zawalony produktami z Chin gdzie godzina pracownicza jest o wiele mniejsza jak w PL dlatego ciê¿ko, cie¿ko :unsure:
Szczerze ¿yczê powodzenia w sprzeda¿y ale ostatnio taniej± nie tylko akcje i jednostki uczestnictwa w funduszach ale tak¿e inne ciekawe rzeczy.
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...608ec215809bbf5 :Beer:
Niektore rzeczy rzeczywiscie tanieja, ale te na prawde dobre zawsze trzymaja wartosc - tyle, ze trudniej je sprzedac bo trzeba trafic na kogos, kto umie je docenic. Art 69 - porownujesz rzeczy, ktorych nie da sie porownac :)
Jarek
Dlaczego siê nie da? Czy w tym tañszym nic nie widaæ? Obrazy pewnie daj± na tyle podobne, ¿e dla wiêkszo¶ci osób ró¿nice w jako¶ci obrazu mog± nie uzasadniaæ ró¿nicy w cenie.
Obrazy beda takie same jak nie lepsze.
Mam taka 180- tke i porownywalem z Mewlonem 180 mm- NIE BYLO ZADNEJ ROZNICY- tak opisal to posiadacz Mewlona.
Jesli do tego dodamy 2 letnia gwarancje i fakt ze lustro jest -nowe to spokojnie szala przechyla sie w strone
chinszczyzny.
Mozna by sie czepiac urzadzen mechanicznych- ale niewiedomo gdzie sa lepsze.
ciemnego nieba
Y
Na si³ê nikomu tego sprzêtu zachwala³ nie bêdê, ale wystarczy poczytaæ sobie trochê opinii u¿ytkowników Intesów np. na Cloudynights, ¿eby siê przekonaæ, ¿e pomimo istnienia niema³ej konkurencji ze strony sko¶nookich braci porz±dna optyka ma racjê bytu. Gdyby tak nie by³o Skywatchery zdominowa³yby ¶wiat a na TAKi, TECe i AP nie czeka³oby siê po rok czasu w kolejce.
A konkretnie pomiêdzy Alamakiem a SW Makiem ró¿nica jest chocia¿by taka, ¿e ten drugi ma otworek w LG o ¶rednicy dwadzie¶cia kilka milimetrów, a Alamak piêædziesi±t. Skutek na dwucalowym d³ugoogniskowym okularze ³atwo sobie wyobraziæ.
Tak jak nie wszystkie koty s± czarne, tak i teleskopy nie ró¿ni± siê wy³±cznie napisem na tubie.
Pozdrawiam
Nie ma co kruszyc kopii- zwlacza w tym watku,ale przyznasz sam ze twojemu "skladamenu kotu" daleko do orginalnego japonczyka :Beer:
Czystego nieba
Y
Intes to firma rosyjska, nie japoñska. Tyle, ¿e Maki Intesa (przynajmniej to co teraz produkuje Intes Micro) to konstrukcje Maksutov-Cassegrain-Rumak, a telep o którym mowa w tytule postu to Maksutov-Cassegrain-Gregory.
Z japoñczykiem to, jak rozumiem, pewnie chodzi³o Ci o Mewlona.
Pozdr,
:Beer:
Edit: No chyba ¿e "bia³a plama" na p³ycie korekcyjnej to przykrywa od regulacji lustra wtórnego.
Ten post by³ edytowany przez
MaciekC6N dnia: 24 May 2008 - 12:42
Z tego wszystkiego mo¿na wyci±gn±æ nastêpuj±cy wniosek:
Chiñska masówka zbiera wiêksze ¿niwo jak dobre produkty, ale bez przesady np. porównuj±c cenowo obiektywy tego ca³ego ludesa to zapewne jako¶æ nie idzie proporcjonalnie do ceny, bo na 10.000 by siê skoñczy³o na doskona³ym obrazie wolnym od wad. Jaka cena jest obiektywu apochromatycznego fi 200mm?
Obiektyw nie mo¿e kosztowaæ tyle co dom bo to mija siê totalnie z celem i przydatno¶ci±. Choæ by doskona³y obraz dawa³ to nie mo¿e a¿ tyle kosztowaæ.
Obiektyw apo fi 500mm kosztuje milion z³otych :o :o :o
Ten post by³ edytowany przez
Mitek dnia: 24 May 2008 - 18:41
Producenci jako¶ nie narzekaj±.
Bierz po¿yczke stawiaj zak³ad i rób apo 500mm i sprzedawaj za 20ty¶ myslê ¿e zarobisz w krótkim czasie na piekn± emeryturê.
Co¶ w tych cenach jest bo jak nie to rynek (czyt. chiñczycy) szybko by je zweryfikowa³.
Producenci jako¶ nie narzekaj±.
Bierz po¿yczke stawiaj zak³ad i rób apo 500mm i sprzedawaj za 20ty¶ myslê ¿e zarobisz w krótkim czasie na piekn± emeryturê.
Co¶ w tych cenach jest bo jak nie to rynek (czyt. chiñczycy) szybko by je zweryfikowa³. Nie narzekaj± bo to z³odziejski ¶wiat, w którym nieroby maj± gotówki pod dostatkiem. Co nie jest regu³± ale jest jak jest. Ten typ raczej bierze obiektywy od ruskich .
Ten post by³ edytowany przez
Mitek dnia: 24 May 2008 - 19:29
Witam. Intes na optykê 1/8 lambda daje certyfikat. Je¿eli taki posiadasz to sprzêt jest warty tych pieniêdzy. Podejrzewam ¿e je¿eli by³ sk³adany w Astrokraku to optyka jest 1/6 lambda gdy¿ takie zestawy z t± dok³adno¶ci± by³y wówczas zakupywane. Pozdrawiam Krzysiek.
Witam. Intes na optykê 1/8 lambda daje certyfikat. Je¿eli taki posiadasz to sprzêt jest warty tych pieniêdzy. Podejrzewam ¿e je¿eli by³ sk³adany w Astrokraku to optyka jest 1/6 lambda gdy¿ takie zestawy z t± dok³adno¶ci± by³y wówczas zakupywane. Pozdrawiam Krzysiek. Niestety nie posiadam certyfikatu do tego sprzêtu. Trzeba by zapytaæ Janusza P³eszki z czego go posk³ada³. Ci±gle jeden z zestawów optycznych do budowy Alamaka jest do nabycia w Astrokraku, ale nie ma danych co do jako¶ci luster.
Fakt jest taki, ¿e ten sprzêt jest porz±dnie zrobiony i moim zdaniem przewy¿sza jako¶ci± wykonania chiñskie maki. Nie jest to sprzêt nowy ale jest jak porz±dny stary Mercedes, przejedzie i milion kilometrów dalej bêdzie dawa³ radê.
A'propos mojego poprzedniego postu, nie pisa³em ¿e Alamak to japoñska super maszyna, moim celem by³o zwrócenie uwagi na fakt, ¿e pomimo chiñczyków sprzedaj±cych sprzêt po bardzo atrakcyjnych cenach, jest miejsce na rynku dla sprzêtu klasy wy¿szej i premium. I najczê¶ciej nie s± to produkcje fabryczne tylko manufaktury produkuj±ce po kilkaset teleskopów rocznie. Alamak to taka polska próba (moim zdaniem bardzo udana) zrobienia teleskopu w przystêpnej cenie z pierwszorzêdnej optyki rosyjskiej. Markus Ludes sprzedawa³ takie po 1500-2000 euro i o ile wiem to sz³y jak woda i ludzie ustawiali siê po nie w kolejkach.
Pozdrawiam
Z tymi chinczykami to trzeba naprawde uwazac,robia coraz to lepsze sprzety,zobacz takas Synta 200/1200 mimo wielu wad daje tak swietne obrazy,powiem Ci ze mialem troche Newtonow zarowno made in Astrokrak jak i starych Porucznikowych z jakas kosmiczna lamba :Salut: zaden z nich nie dawal tak dobrych obrazow -jak to chIniskie badziewie :D a cena tamtych newtonow w porownaniu do dzisiajszych cen byla 3x wieksza.
Prownujsz sprzet do jakiegos mercedesa - i dobrze ,ale to bylo dobre 8- 10 lat temu gdzie teleskopow bylo jak na lekarstwo,dzisIaj, wymienia sie sprzety szybciej niz mija ICH okres gwarancji.
Roznica miedzy np. takim rasowym makiem,intesem,mewlonem a chinskim Makiem - beda bardzo znikome - dostrzegalne w b.dobrych warunkach atmosferycznych -ktorych u nas rowniez brak no i dostrzegalne przez wytrawnego fachowca.
Jak to wszystko zbierzesz w calosc to porownaj jeszcze ceny :Beer:
Nie wiem dlaczego tak anty nastawiasz sie na chinszczyzne nie majac skali prownawczej obu sprzetow.
Stawiasz swojego maka blizej Intesa niz chinszczyzny bazujac na tym ,ze ktos Ci powiedzial,bo cos wiedzial....
tak sobie mysle,ze bardzo bys sie zdzwil gdyby doszlo do konfrontacji chinskiego Mak z twoim astrokrakiem.
ciemnego nieba
Y
To do czego w koñcu dojdzie jak Chiñczycy bêd± robiæ dobre i tanie? Co z nasz± gospodark±?
YOKER, da³e¶ Mi pewne domyslenia, wiêc chcia³bym skorzystaæ z Twojego do¶wiadczenia z Newtonami. Planujê sprawienie sobie Newtona ok. 30 cm ¶rednicy. Czy Twoim zdaniem lepiej jest kupiæ du¿± Syntê 30 lub 25 cm a potem w przysz³o¶ci zrobic z niej jakiego¶ kompakta taurusowego czy jednak wybraæ opcjê zakupu optyki 27-30 cm produkcji krajowej (Astrokrak, Viperglass, p.Socha, p.Poruczko) i budowaæ Taurusa ?
Która wed³ug Ciebie optyka lepiej siê sprawdzi jako¶ciowo - bêdzie bez pud³a ?
Wiesz Synta 8 cali zgarnê³a wiele "nagród", ale co z pozosta³ymi du¿ymi Syntami pod wzglêdem jako¶ci obrazów ?
Sprawa jest chyba prosta ,z pewnoscia naraze sie , ale niech tam.
Synta 200/1200 sprawdza sie chyba w 100% w kazdych egzpl. co do innych slyszalem rozne wersje.
To co ja bym zrobil to wypozyczyl bym synte do obserw. w PTM-A gdzie sa magicy i sprawdza na nozu Foculsa -wszystko.
Osobiscie nie wierze by polski producent zrobil lepsze lustro niz te wykonane przez chinczykow,popatrz- robia na szkle ed soczewki a z tego co wiem dla nas ciezko jest poprawnie wykonac 100mm achromat a jesli juz sie taki trafi to jego koszty sa astronomiczne.
Jezeli ,szukasz taniego rozwiazania i masz smykalke do udoskonalen to bierz chinskie lustro- NIE KUPISZ TANIEJ OD ZADNEGO POLSKIEGO PRODUCENTA,A JAKOSC POLSKA BEDZIE TAKA SAMA ,ALBO GORSZA.
Jezeli chcesz miec pewna dokladnosc lustra i masz wrazliwe oko na to no to mierz ale w inne firmy te z astronomicznymi cenami.
pozdr
Y
Witam. Yoker nie wiem dlaczego piszesz takie bzdury o polskich producentach luster. Z twojej wypowiedzi wynika ¿e nie masz chyba bladego pojêcia o tym jak wykonuje siê lustra do teleskopów i jakiej s± gdzie i kiedy od kogo dok³adno¶ci. Mósisz wiedzieæ bo chyba nie wiesz ¿e najlepsza optyka w tym przypadku lustra w³a¶nie rêcznie wykonywane s± najlepszej jako¶ci i takie lustra s± w³a¶nie najdro¿sze. Ich dok³adno¶æ bije na ³eb i na szyjê seryjnie produkowane teleskopy. Tak ¿e nie wypowiadaj siê i nie krytykuj polskich wykonawców bo nie masz w zupe³no¶ci racji. Pozdrawiam Krzysztof.
to oni te lustra rêcznie robi±? Mo¿e jakis cennik?
Chodzi o to ¿e lustra figuryzowane rêcznie przez fachowca maj± wieksz± jednorodno¶æ "g³adko¶æ" powierzchni - nie ma tam dolinek i górek spowodowanych, jak by to uj±æ, specyfik± maszyny szlifuj±cej.
Witam. Yoker nie wiem dlaczego piszesz takie bzdury o polskich producentach luster. Z twojej wypowiedzi wynika ¿e nie masz chyba bladego pojêcia o tym jak wykonuje siê lustra do teleskopów i jakiej s± gdzie i kiedy od kogo dok³adno¶ci. Mósisz wiedzieæ bo chyba nie wiesz ¿e najlepsza optyka w tym przypadku lustra w³a¶nie rêcznie wykonywane s± najlepszej jako¶ci i takie lustra s± w³a¶nie najdro¿sze. Ich dok³adno¶æ bije na ³eb i na szyjê seryjnie produkowane teleskopy. Tak ¿e nie wypowiadaj siê i nie krytykuj polskich wykonawców bo nie masz w zupe³no¶ci racji. Pozdrawiam Krzysztof. No nie bardzo sie z tym zgodzê, kiedy¶ Astronoce robi³y testy Synty 200 (rzekoma masówka) z Astrokrakiem 230 (rêczna robota)
testy wykaza³y ¿e nie ma kompletnie ¿adnej ró¿nicy miedzy teleskopami a nawet synta dominowa³a bo ma mniejszy obiektyw.
Wiêc po co przep³acaæ, chyba jedynie dla sentymentu lub innego "lepszego" napisu na tubie.
No ale telepy robionych rêcznie zazwyczaj s± wykonana z lepsz± dok³adno¶ci±. Co przekszta³ca siê nie na jako¶æ obrazów !! :Salut: Tu chodzi g³ównie o rozdzielczo¶æ S³ysza³em ¿e kto¶ mia³ syntê wykonan± z dok³adno¶ci± 1/2L. Tym telepem nie rozdzieli³ epsilonów w Lutni. A inny teleskopoem o takiej samej ¶rednicy rozdzieli³ (w tym samym czasie i miejscu) spokojnie i to z sporym zapasem! A wiêc co¶ w tym jest.
PS: mo¿e przenie¶my czê¶æ tego tematu do innego osobnego tematu. Aby nie przeszkadzamy sprzedaj±cemu. Odstraszamy potencjalnych kupuj±cych.
Ten post by³ edytowany przez
pepelito dnia: 26 May 2008 - 22:07
Skoro tak offtopikowo :) siê zrobi³o.
A ja sk³aniam siê raczej ku parametrom je¶li ju¿ chodzi o porównywanie sprzêtu. Bo nasze obserwacje i inne zmienne jak pogoda, wych³odzenie itp. S± jednak rzeczami, którê siê zmieniaj±. Nawet przecie¿ ró¿nie pamiêtamy dane obrazy z tej, czy innej nocy. Jak na tej podstawie oceniaæ optykê , tylko wizualnie ?!
W koñcu tylko wizualnie doznajemy do¶wiadczeñ z obserwacji :rolleyes:
A trzeba na jakie¶ podstawie podj±æ decyzjê ... ¯e dany sprzêt jest lepszy - bo chcemy mieæ coraz lepszy :szczerbaty:
Z kolei, sam równie¿ wpadam w ¶lep± uliczkê, szukania sprzêtu bo bêdzie super jak lambda bêdzie 1/6 itd itp. Lepiej kupiæ sprzêt na który nas staæ i patrzeæ w niebo, a nie doszukiwaæ siê parametrów :szczerbaty:
Idê patrzeæ w niebo :)
pozdrawiam, piêknego nieba
Ten post by³ edytowany przez
m_jq2ak dnia: 26 May 2008 - 22:11
Witam. Yoker nie wiem dlaczego piszesz takie bzdury o polskich producentach luster. Z twojej wypowiedzi wynika ¿e nie masz chyba bladego pojêcia o tym jak wykonuje siê lustra do teleskopów i jakiej s± gdzie i kiedy od kogo dok³adno¶ci. Mósisz wiedzieæ bo chyba nie wiesz ¿e najlepsza optyka w tym przypadku lustra w³a¶nie rêcznie wykonywane s± najlepszej jako¶ci i takie lustra s± w³a¶nie najdro¿sze. Ich dok³adno¶æ bije na ³eb i na szyjê seryjnie produkowane teleskopy. Tak ¿e nie wypowiadaj siê i nie krytykuj polskich wykonawców bo nie masz w zupe³no¶ci racji. Pozdrawiam Krzysztof. Drogi kolego
Twoja wiedza o wykonanych lustrach przez polskich producentow jest chyba na bardzo niklym poziomie a wiec oswiece cie troche.
Mam kontakt z polskim prawdziwym porducentem P.Lewelskim z Ptma Waw jak i P.Wilandem -Ktory osbiscie nie odwazy sie zrobic lustra wiekszego od 15 cm bo to jest wyzwanie,zrobic dobrze a nie jakos tam sobie.
Nie wiem czy widziales kiedys reczno robote lustra jego obwodki -doslownie - jak z epoki kamenia lupanego,mniemam ze niegdy nie stales przy nozu Foculsa i nie wiedziales jakie parametry decyduja o jakosci dawanych obrazow.
Recznie robione -to rbiony w komorce, na beczce,prawdziwe arcydzielo-naprawde sie uda tylko fachowca.
Zrobienie dobrego lustra to alchemia,jak mowi P.Lewelski-malo jest luster zrobionych porprawnie a co dopiero dobrze,kazdego dnia takej pracy cos sie zmienia w figuryzacji lustra ,czasami tu trzeba dotrzec a tam nie ...
Obecnie nikt juz chyba sie nie bawi w reczen pocierania krazko o siebie,bo i w Polsce sa maszyny ktore to robia-szybciej i lepiej :D
Sprobuj drogi kolego zrobic taka 20 tke i prownaj ja z synta a zobaczysz jakie glupoty mowisz,Reczna robota pomylila ci byc moze z samochodami typu Mercedes itp. ale to nie jest to samo...
ciemnego nieba
Y
znaczy siê, ¿e jak w Moskwie wysokiej ¶wiatowej klasy specjali¶ci robi± te lustra rêcznie, z tak du¿± dok³adno¶ci± jak podaj±, to nie ma znaczenia? Bo i tak takie lustro poka¿e to samo co byle jakie z Chin?
pozdr
Raf
Koledzy w Chinach wszystko zale¿y od ceny.Masówa jest jaka jest .Ale gdy robi± sprzêt z górnej pó³ki za odpowiedni± kase i przy odpowiedniej kontroli technicznej wtedy trudno siê przyczepiæ.To tak jak w PRL czy ZSRR by³y rzeczy wykonywane na kraj i eksport.Ró¿nica z regu³y by³a znaczna ¿eby nie powiedzieæ kolosalna.Teraz ju¿ zaczynamy wybrzydzaæ bo sprzêtu coraz wiêcej.Ale tak jeszcze z piêæ lat do ty³u za Syntê 200/1200 niejeden da³by siê zabiæ. :szczerbaty:
Ja siê zgadzam ze zdaniem Yokera. Widzia³em co nieco samoróbek i fabrycznych. Raz zdarza³y siê egzemplarze kiepskie, innym na ca³kiem dobrym poziomie, ale sumarycznie wysz³o Mi ¿e krajowe lustro to trochê losowa jako¶æ. I je¶li kolega tutaj tez to potwierdza, to chyba bêdê siê bardziej kierowa³ ku gotowej Syncie 10-12". Za tê cenê poza tym Mam wiêkszo¶æ gotowych elementów wysokiej klasy, do pó¼niejszego wykorzystania w Taurusie (bdb Crayford 2", oprawa lustra, paj±k, pier¶cienie wzmacniaj±ce tubê itp.) :Salut:
Wed³ug mnie trzeba rozdzieliæ kilka spraw.
Polskie lustra s± ró¿nej jako¶ci. Od s³abych do bardzo dobrych.
Lustra do Synt s± wed³ug mnie zdecydowanie lepsze od tych polskich-s³abych, a trochê gorsze od tych polskich-bardzo dobrych.
£atwiej i taniej jest kupiæ dobre lustro "chiñskie", ni¿ bardzo dobre lustro polskie.
Ró¿nica pomiêdzy dobrym "chiñczykiem" i bardzo dobrym polskim lustrem bêdzie widoczna jedynie w niektóre, najlepsze noce, przy bardzo dobrym seeingu.
Je¿eli komu¶ chodzi o wizualne obserwacje DS-ów przez Newtona, to "jako¶æ chiñska" jest zupe³nie wystarczaj±ca. Przy DS-ach wa¿niejszy jest zasiêg (¶rednica lustra) od jako¶ci. Je¿eli komu¶ chodzi o obserwacje planetarne to mo¿e zaczynaæ od Newtona, ale je¿eli ma mo¿liwo¶ci to powinien pój¶æ w kierunku APO. Dobry Newton mo¿e pokazaæ bardzo ³adne obrazy planet, ale wymaga to wielu czynników (jako¶æ zwierciade³ LG + LW, jako¶æ okularów, kolimacja, ch³odzenie, warunki atmosferyczne i miejsca obserwacji).
Przepraszam za OT.
Witam. Drogi Yokerze dla twojej wiadomo¶ci podajê i¿ maj±c lat 14 wykona³em pierwsze wiêksze lustro sferyczne D-214mm / 2150mm które dawa³o obraz ¿yleta w du¿ym zrobionym przezemnie Newtonie. Wydaje mi siê ¿e wiêcej jeste¶ s³uchaczem ni¿ praktykiem. Pozdrawiam Krzysztof.
Witam. Drogi Yokerze dla twojej wiadomo¶ci podajê i¿ maj±c lat 14 wykona³em pierwsze wiêksze lustro sferyczne D-214mm / 2150mm które dawa³o obraz ¿yleta w du¿ym zrobionym przezemnie Newtonie. Wydaje mi siê ¿e wiêcej jeste¶ s³uchaczem ni¿ praktykiem. Pozdrawiam Krzysztof. Edgens - jesli wykonales to lustro w wieku 14 lat to gratuluje,ale dodam tylko ,ze obecnie wielu ludzi ,ktorzy znaja sie na dokladnosci wykonania dobrej sfery nie podejma sie tego dziela ,gdyz wykonanie tego na krazku 20 cm jest naprawde duzym wyzwaniem,wymagajacym lat praktyki-PODKRESLAM -DOBREJ SFERY.
Skoro tobie udalo sie to moze tylko znaczyc ,ze juz w przedszkolu robiles niezle scopy nabywajac przez reszte lat niezlej praktyki , no i chwala Ci za to. :Salut:
Ciemnego nieba.
Y
Witam. Dobre sobie. Chcia³bym wiedzieæ co to znaczy dobra sfera? Lustro jest sferyczne b±d¿ nie i wykazuje defekty podczas badania. Proszê wyja¶nij mi jak to jest bo mo¿e jestem w b³êdzie od 20lat. Pozdrawiam Krzysztof.
Nie zebym siê wtrancal, ale dla mnie do³adno¶æ rzêdu 1/16 L to jaka¶ paranoja...
Maksutow pisa³, ¿e dok³adno¶æ wykonania sfery rzêdu 1/4 L (dla D=15cm) jest bliska idea³owi a 1/8 L to maksimum dla teleskopu pracuj±cego w widmie widzialnym. Przypomnijcie sobie wzory z optyki i podstawcie we wzorze na rozdzielczo¶æ d³ugo¶ci graniczne fal ¶wietlnych dla konkretnej ¶rednicy a nastêpnie z prostej trygonometrii mo¿na wyliczyæ max. odchy³kê wykonania powierzchni. Dok³adno¶æ wykonania rzêdu 1/16 L jest potrzebna dla lustra o ¶rednicy jako¶ ponad 1m!
Wiêc przestañcie siê k³óciæ. Dla ma³ych teleskopów (<50cm) wiêksze znaczenie ma jako¶æ szk³a, pow³ok itp. a nie czy lustro ma 1/4 czy 1/16 L!
Sorry ¿e tak ostro ale tego siê nie da czytaæ.
Reklama robi swoje. Jednym s³owem: "bielsza biel" . :D
No i tak to siê nam porobi³o teraz w dobie internetu ¿e wiêcej teraz teoretyków ni¿ praktyków. :D
Witam!!!
Kiedy kupowa³em swojego Ta³a 150p8 sprzedawca poinformowa³ mnie, ¿e dok³adno¶æ wykonania lustra g³ównego wed³ug rosyjskich ¼róde³ wynosi 1/10L i s±dz±c po jako¶ci dawanych obrazów tak jest.
Jest to chyba jeden z ostatnich egzemplarzy tego teleskopu sprzedany w Polsce i jestem zadowolonyjava script:emoticon(':banan:', 'smid_7')
:banan: z jego posiadania.
Trochê by³o nie na temat ale niech tam.
Pozdrawiam wszystkich i ¿yczê pogodnego nieba.
Irek
To siê narobi³o.... A ja tylko chcia³em sprzedaæ swojego Alamaka. Faktycznie wydaje mi siê, ¿e najlepiej bêdzie wydzieliæ czê¶æ offtopicow±.
A wracaj±c do teleskopu i jednego z zarzutów jakie pad³y pod moim adresem:
Nie wiem dlaczego tak anty nastawiasz sie na chinszczyzne nie majac skali prownawczej obu sprzetow.
Stawiasz swojego maka blizej Intesa niz chinszczyzny bazujac na tym ,ze ktos Ci powiedzial,bo cos wiedzial....
tak sobie mysle,ze bardzo bys sie zdzwil gdyby doszlo do konfrontacji chinskiego Mak z twoim astrokrakiem.
Y Otó¿ mia³em mo¿liwo¶æ bezpo¶redniego porównania mojego Alamaka z chiñskim Orionem 150 mm (produkowanym przez tak tu wychwalan± firmê SW) (tak na marginesie to mam teraz SCT - te¿ chiñskie, wiêc skalê porównawcza mam).
Nie bêdê nikogo oszukiwa³, ¿e by³a jaka¶ niesamowita ró¿nica. 150 mm poka¿e tyle ile poka¿e i tyle, mo¿e na kr±¿kach dyfrakcyjnych co¶ by wysz³o a mo¿e nie. Ró¿nica natomiast le¿y gdzie indziej na co ju¿ wcze¶niej zwraca³em uwage. Wielko¶æ lustra wtórnego oraz otworu w LG. W chiñskim maku 20 kilka mm a w Alamaku 50. Przek³ada siê to bezpo¶rednio na niemo¿no¶æ u¿ywania okularów 2" w Orionie (znaczy mo¿na tylko po co z 50% winietowaniem), a wiêc i odmienne s± maksymalne pola widzenia. Ró¿nica jest tak¿e w sposobie fokusowania. Alamak ma normalny cierny fokuser jak Newtony i refraktory, Orion kiwaj±ce siê lustro które powoduje, ¿e biedny Jowisz lata nam po ca³ym polu widzenia jak go próbujemy wyostrzyæ.
Tak wiêc ró¿nice s± ale nie tam gdzie wiêkszo¶æ ich szuka. ¯aden normalny cz³owiek nie zobaczy ró¿nicy pomiêdzy 1/4 a 1/8 lambda, ale zobaczy ró¿nice pomiêdzy 1.3 a 2 stopnie pola widzenia.
Pozdrawiam serdecznie
Witam. W 100% popieram wypowied¿ Farala. Praktycznie ró¿nice w dok³adno¶ci 1/6 a 1/8 lambda s± bardzo trudne do uchwycenia podczas obserwacji. Natomiast atutem Alamaka jest mo¿liwo¶c stosowania i wykorzystania w pe³ni akcesoriów 2" w tym przede wszystkim mo¿liwo¶ci które daj± nam okulary 2". Co tyczy siê figlów obiektów w polu widzenia podczas ostrzenia obrazu to moim zdaniem pora¿ka po ca³o¶ci. Jednym s³owem ró¿nice w obrazach dawanych przez produkty od chiñskich producentów a markowe produkty z zachodu mog± wcale nie wyst±piæ b±æ byæ tak niewielkie ¿e nie s± adekfatne do kosztów zakupu teleskopu markowego o tych samych parametrach a ró¿ni±cego siê kilka b±d¿ kilkakrotnie w cenie zakupu. Pozdrawiam Krzysztof.
Witam. W 100% popieram wypowied¿ Farala. Praktycznie ró¿nice w dok³adno¶ci 1/6 a 1/8 lambda s± bardzo trudne do uchwycenia podczas obserwacji. Natomiast atutem Alamaka jest mo¿liwo¶c stosowania i wykorzystania w pe³ni akcesoriów 2" w tym przede wszystkim mo¿liwo¶ci które daj± nam okulary 2". Co tyczy siê figlów obiektów w polu widzenia podczas ostrzenia obrazu to moim zdaniem pora¿ka po ca³o¶ci. Jednym s³owem ró¿nice w obrazach dawanych przez produkty od chiñskich producentów a markowe produkty z zachodu mog± wcale nie wyst±piæ b±æ byæ tak niewielkie ¿e nie s± adekfatne do kosztów zakupu teleskopu markowego o tych samych parametrach a ró¿ni±cego siê kilka b±d¿ kilkakrotnie w cenie zakupu. Pozdrawiam Krzysztof. Pwoiem wam panowie jedn± bardzo wa¿n± rzecz, mianowicie:
ABY MIARODAJNIE I POPRAWNIE OCENIC I PORóWNAC DWA SPRZETY POTRZEBA WYBITNEGO SPECJALISTE, TO SA BRENIE JAK KTOS MOWI ZE OBRAZ JEST TAKI SAM W TELEPIE MASOWYM MADE CHINA I MADE JAPAN .
prosze adminów o zamkniêcie tego w±tku. bo zbyt gor±co siê ju¿ zrobi³o
Ten post by³ edytowany przez
Binocooler dnia: 28 May 2008 - 22:55
My¶lê tak samo jak Binocooler, rozpêta³a sie dyskusja sprzedaj±cy chyba nie prosi³ o komentarze tylko napisa³ co sprzedaje i po co te wasze recenzje,mnie by chyba lepiej nie powiem co trafi³o.To jest w³a¶nie Kole¿eñstwo UFFF.
warto zawsze podyskutowaæ. Moim zdaniem to jest bardzo dobre , ¿e ludzie maj± dostêp do komentowania ofert sprzeda¿y wtedy zielony kupuj±cy ma pe³ny wgl±d w sprawê i sam ocenia. :banan:
warto zawsze podyskutowaæ. Moim zdaniem to jest bardzo dobre , ¿e ludzie maj± dostêp do komentowania ofert sprzeda¿y wtedy zielony kupuj±cy ma pe³ny wgl±d w sprawê i sam ocenia. :banan: Tylko ma³e ale, co innego komentarz oferty typu "ten teleskop ma ceche X, co nie zosta³o wspomniane" lub "opis jest b³edny, prawdziwe paramatry to XYZ", a co innego takie akcje jak twoje wpisy:
Widzisz rynek jest zawalony produktami z Chin gdzie godzina pracownicza jest o wiele mniejsza jak w PL dlatego ciê¿ko, cie¿ko :unsure: <producenci> Nie narzekaj± bo to z³odziejski ¶wiat, w którym nieroby maj± gotówki pod dostatkiem (...) Bo te wyzej wymienione z oferta nie mia³y nic wspólnego. To twoje teorie spiskowe.
Pozdrawiam.
Dodam parê groszy w temacie dobrych luster. Faktem jest, ¿e wszystkie lustra klasy premium robione s± rêcznie (faza wyk±ñczania przez optyka). Ale to nie jest tak, ¿e Pan X ma zrobiæ lustro o Y dok³adno¶ci.
Np. w angielskim Orionie (nie tym z chin), którego lustra uwa¿ane s± za jedne z najlepszych, Panowie poleruj± lustra, nastêpnie badaj± je dok³adnie i zale¿nie od tego, co "wysz³o", jest kwalifikowane do danej kategorii. Lustra o najwy¿szym poziomie wykonania zdarzaj± siê niezwykle rzadko i dlatego tyle kosztuj±.
Co do dok³adno¶ci i podawanych parametrów, chcia³em zwróciæ uwagê, ¿e bardzo sympatycznie manipuluje siê wynikami. Lambda a Lamda, to dwie ró¿ne kwestie :szczerbaty:
http://www.orionopti...utopticspa.htmlKoniecznie przeczytajcie po prawej stronie "Optical Terminology". My¶lê, ¿e to ka¿demu rozja¶ni sprawê.
O lustrach Oriona -
http://www.orionopti...informatio.html
pisz± tam, ¿e optyka o dok³adno¶ci poni¿ej 1/4 ptv nie jest bezu¿yteczna. Mnie siê nasuwa pytanie: jaka jest ró¿nica w obrazach dawanym przez kiepskie lustro i takie o wysokiej dok³adno¶ci. S³owem jak rozpoznaæ t± ró¿nicê (objawy) patrz±c w okular? Czy by³bym w stanie w ogóle j± dostrzec?
pozdr
Raf
Podejrzewam, ¿e ró¿nica bêdzie dostrzegalna przy du¿ych powiêkszeniach, przy bardzo dobrym seeingu. Wtedy obrazy gwiazd powinny byæ bardziej punktowe i rozdzielczo¶æ powinna byæ wiêksza. Ale do tego trzeba dobrych warunków.
Prawdopodobnie:
Sens wykonywania optyki dok³adniej ni¿ 1/4L polega (miêdzy innymi) na tym, ¿e b³±d fali od niedok³adno¶ci optyki i od zaburzeñ w atmosferze dodaje siê.
Inaczej, przy seeingu 1/8L i optyce 1/8L obraz bêdzie jako¶ci 1/4L.
Po przekroczeniu progu 1/4L jako¶æ obrazu spada coraz szybciej (pokazuje to ³adnie program "aberrator").
Optyka wysokiej klasy daje pewien "zapas" na gorszy seeing.
W warunkach idealnych ró¿nica pomiêdzy 1/8L a 1/4L bêdzie niedostrzegalna.
EDIT:
Doda³em:(miêdzy innymi)
Ten post by³ edytowany przez
misiowaty dnia: 30 May 2008 - 10:38
Ale ruchy atmosfery raz przesuwaj± czo³o fali do przodu a raz do ty³u wiêc czasem b³êdy siê dodaj±, a czasem odejmuj±. Wg. mnie dok³adno¶æ wykonania optyki wp³ywa g³ównie na wygl±d kr±¿ków dyfrakcyjnych. Szczególnie drugiego i kolejnych. Ich jasno¶æ zale¿y od obstrukcji, ale jako¶æ ju¿ chyba od seeingu i jako¶ci optyki.
Obraz wizualny psuj± ruchy powietrza o do¶æ du¿ej czêstotliwo¶ci. Gdzie¶ wyczyta³em 100Hz!?
Przy tak szybkich zmianach nie obserwujemy dodawania i odejmowania siê b³êdów, tylko jednolite pogorszenie jako¶ci obrazu.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl