Nowa jako¶æ LP nadchodzi 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam,

wygl±da na to, ¿e nadchodzi nowa jako¶æ Light Pollution, a nasze kochane filtry ALP bêdzie sobie mo¿na hm... powiesiæ na ¶cianie lub zagospodarowaæ w inny sposób:

http://moto.onet.pl/...,1,artykul.html

cytuj±c:
"Zastosowanie bardziej efektywnych ¼róde³ ¶wiat³a pozwoli³o na zwiêkszenie odleg³o¶ci miêdzy latarniami z 25 do 35 metrów. Lampy z diodami LED zu¿ywaj± o ponad po³owê energii mniej od dotychczas stosowanych."

Wiem, ¿e jestem malkontentem, ale jako¶ wierzyæ mi siê nie chce, ¿e kto¶ przy okazji wpad³ na pomys³, by przy okazji wymiany o¶wietlenia, zwiêkszyæ oszczêdno¶ci ograniczaj±c siê jedynie do o¶wietlania jezdni. Obym siê myli³, ale po "polskiemu" skoñczy siê to tym, ¿e za mniejsz± kasê uda siê o¶wietliæ wiêcej dooko³a ;)
Ten post by³ edytowany przez Iro dnia: 23 November 2009 - 20:45


ciekawe jak wygl±daj± te lampy i ich klosz. W chwili obecnej czêsto wystaje ¿arówka poza obrys klosza czy jak tego nie nazwaæ - co powoduje ¿e wiele ¶wiat³a idzie na boki prawie w poziomie. Ledy raczej ¶wiec± kierunkowo przez jakie¶ soczewki wiêc podejrzewam, ¿e nie musi to byæ taki z³y pomys³ bior±c pod uwagê nasze hobby.

Ponadto diody ¶wiec± w w±skim zakresie spectrum , ³atwiej bêdzie wyci±æ ich ¶wiat³o <_< chyba :szczerbaty:


Ledy raczej ¶wiec± kierunkowo przez jakie¶ soczewki wiêc podejrzewam, ¿e nie musi to byæ taki z³y pomys³ bior±c pod uwagê nasze hobby.
pod wzglêdem opraw i kierowania ¶wiat³a w dó³ mo¿e siê polepszyæ, ale "gdzie drwa r±bi± tam wióry lec±", o¶wietlamy mury i ulice i ¶wiat³o padaj±ce na te obiekty nie "wsi±ka" w nie tylko w koñcu kiedy¶ leci do nieba.
teraz miasta ¶wiec± w du¿ej czê¶ci widmem sodu a w przysz³o¶ci bêd± ¶wieci³y na innych d³ugo¶ciach fal, utrudniaj±cych lub uniemo¿liwiaj±cych odfiltrowanie (z powodu szerokiego widma) oraz co gorsza ¶wiat³em zawieraj±cym wiecej krótkich fal niebieskich bardziej rozpraszanych przez atmosferê (widaæ po kolorze nieba jaki kolor jest bardziej rozpraszany... w efekcie, bardziej os³oniêty w nowoczesnej oprawie LED mo¿e zasyfiæ niebo równie skutecznie jak stara sodówka).




.. bardziej os³oniêty w nowoczesnej oprawie LED mo¿e zasyfiæ niebo równie skutecznie jak stara sodówka).
miejmy nadziejê, ¿e jednak nie

Pierwsza "LED'owo" o¶wietlona ulica w Polsce podobno znajduje siê w Kaliszu:
http://www.lighting.pl/img/news/zdjecie/4297.jpg http://www.lighting.pl/img/news/zdjecie/4299.jpg
i do¶c ciekawe porównanie jak w tle, na s±siednich ulicach, za¶wietlone s± elewacje ¶wiat³em sodowym, a jak niewiele odbijaj± fasady na tym drugim zdjêciu

http://www.lighting.pl/img/news/zdjecie/4294.jpg
http://www.lighting....n_id=1205&typ=2
puki co, zamiast LED'owych, lampy uliczne, przynajmniej w Warszawie, wymienia siê na metahalogenowe
choæ te¿ ¶wiec± na bia³o, to najwazniejsze, ¿e oprawy nie swiec± na boki, a moc zamiast 400W (tradycyjnych sodowych) jest zmiejszana do 150W + obni¿one napiêcie po godzinie 22, co powoduje dalszy spadek jasno¶ci


Ponadto diody ¶wiec± w w±skim zakresie spectrum , ³atwiej bêdzie wyci±æ ich ¶wiat³o <_< chyba :szczerbaty:

SZCZEGÓLNIE bia³e! :szczerbaty:

bia³e s± ¿ó³toniebieskie z ostrym pikiem niebieskiego i szerokim ¿ó³tego, du¿o szerszym od sodowej lampy :]

a po drugie, sód i jego linie emisyjne s± wszêdzie takie same, natomiat LEDy mog± na ka¿dej ulicy ¶wieciæ inaczej i to jeszcze poszerza ³±czne widmo :(

edit: ale jest pewna nadzieja - je¿eli firmy wygrywaj±ce przetargi na o¶wietlenie miast dzia³aj± tak jak sprzedawcy ¿arówek na allegro to wepchn± nam dziadowskie LEDy ¶wiec±ce o wiele gorzej niz powinny i w miastach bedzie po prostu ciemno jak w .... a to pod wzglêdem LP mo¿e zrównowa¿yæ niekorzystne widmo nowych ¼róde³ ¶wiat³a :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez szuu dnia: 24 November 2009 - 19:12
hmm teoria teori± ale wydaje mi siê ¿e jednak bia³e ¶wiat³o mniej zasyfia powietrze s±dz±c po fotach u góry, zauwa¿cie- tak naprawdê najwiêcej w niebo idzie ¶wiat³a odbitego. Tymczasem na powierzchni Ziemi w nocy jednak mamy wiêcej barw poch³aniaj±cych s³abe odblaski ¶wiat³a ledowego, które s± niewielkie miêdzy innymi dla tego ¿e najwiêkszy strumieñ ¶wiat³a jest koncentrowany przez soczewki na ciemny asfalt. Do reszty obiektów niepotrzebnych do o¶wietlenia dociera tylko s³aby odblask z rozproszony przez szk³o i lusterkow± oprawê diod. W lampach sodowych ¿arówka bije na wszystkie strony jednakowo mocno i tylko oprawa jest dla niej blokad±. Pomijaj±c same LP, ponad po³owa energii mniej to jednak du¿o. Dbajmy te¿ o w³asny dom (Ziemiê)... energia nie bierze siê z nik±d. Gdyby w takich lampach zastosowaæ lekkie zas³onki co by koncentrowaæ wszelkie odbicia tylko na jezdniê i nie "strzelaæ" nimi w górê oraz tam gdzie mo¿na to sobie darowaæ to my¶lê ¿e to ca³kiem dobre rozwi±zanie.

PS. Najlepiej niech do ka¿dego nowo zakupionego samochodu do³±cz± termowizor lub okulary na podczerwieñ gratis i po co jakiekolwiek o¶wietlenie? B)

ten w±tek sk³oni³ mnie do zastanowienia siê nad ekonomi± o¶wietlania miast i niestety najlepsze rozwi±zanie, do którego kiedy¶ pewnie dojdzie to lustra na orbicie.
po co zamieniaæ ¶wiat³o s³oñca na pr±d, transportowaæ, magazynowaæ, przetwarzaæ, produkowaæ ledy, skoro mo¿na po prostu ustawiæ g³upie lustro... i skoñczy siê ciemnota i zabawy w astronomiê :P

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl