WWPKF - odpowied¼ na pytanie nr 39 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Pytanie nr 39 brzmia³o:
Pewna planeta o deklinacji 24°35,7'S góruje w danym dniu o godzinie 21:15 CWE. Szeroko¶æ geograficzna miejsca obserwacji, to 54°22,7'N.
O której godzinie CWE wyst±pi³ jej astronomiczny wschód?
O której godzinie CWE wyst±pi jej astronomiczny zachód?
Z jakiej szeroko¶ci geograficznej widoczne bêdzie jej do³owanie?

Tak postawiony problem nie bardzo nadaje siê do rozwi±zania za pomoc± programów komputerowych. Wystêpuje tu wziêta z powietrza, niezidentyfikowana planeta. Mog³o to te¿ byæ jakie¶ inne cia³o niebieskie (ale nie dowolne, rzecz jasna).
Moj± intencj± by³o uruchomienie szarych komórek Forumowiczom chc±cym wzi±æ siê z tym pytaniem za bary i niejako "wymuszenie" rozwi±zania analitycznego.

Rozwi±zanie:

Dowolne c.n. jest zawsze wierzcho³kiem elementarnego trójkata sferycznego (nazywanego w tym przypadku trójk±tem paralaktycznym) o pozosta³ych wierzcho³kach w zenicie i tzw. widocznym biegunie niebieskim. Boki tego trójk±ta, to:
- odleg³o¶æ zenitalna c.n.
z = 90°- h
- odleg³o¶æ biegunowa c.n.
p = 90°- Dec
- odleg³o¶æ bieguna od zenitu
b = 90°- F

W pytaniu chodzi o wschód i zachód astronomiczny. Nie ma wiêc problemu uwzglêdniania refrakcji atmosferycznej i obni¿enia widnokrêgu wzglêdem horyzontu.

Momenty wschodu i zachodu maj± charakter symetryczny wzglêdem (podanego) momentu kulminacji na po³udniku lokalnym.
Rzeczonym cia³em niebieskim nie jest Ksiê¿yc, wiêc mo¿na zaniedbaæ, powoln± w tym wypadku, zmianê deklinacji.
Odleg³o¶æ k±tow± mierzon± wzd³u¿ równika niebieskiego pomiêdzy po³udnikiem lokalnym a punktem astronomicznego wschodu/zachodu c.n. nazywamy pó³³ukiem dzienym (lub ³adniej: po³ow± ³uku dziennego danego c.n.). £uk dzienny, to równikowa odleg³o¶æ k±towa pomiêdzy punktami wschodu i zachodu tego c.n. (ta czê¶æ ³uku dobowego, która znajduje siê ponad powierzchni± horyzontu).

Skoro wysoko¶æ c.n. mo¿na wyraziæ za pomoc± wybranego twierdzenia z zakresu trygonometrii sferycznej, to ja proponujê moje ulubione twierdzenie cosinusa boku wypuk³ego trójk±ta sferycznego:

cos (90°- h) = cos (90°- F) * cos (90°- Dec) + sin (90°- F) * sin (90°- Dec) * cos LHA

czyli

sin h = sin F * sin Dec + cos F * cos Dec * cos LHA

gdzie:
h - wysoko¶æ c.n.
F - szeroko¶æ geograficzna obserwatora
Dec - deklinacja c.n.
LHA - miejscowy k±t godzinny c.n.

Gdy cia³o niebieskie wschodzi astronomicznie, to ¶rodek jego tarczy rzeczywistej le¿y w p³aszczy¼nie horyzontu astronomicznego, czyli wysoko¶æ tego cia³a wynosi 0°. Wtedy mo¿emy zapisaæ:

0 = sin F * sin Dec + cos F * cos Dec * cos LHA

Wspomniana wcze¶niej po³owa ³uku dziennego c.n., to nic innego jak LHA tego cia³a.
Obliczmy wiêc d³ugo¶æ tego pó³³uku (F i Dec s± danymi w zadaniu):

- cos F * cos Dec * cos LHA = sin F * sin Dec

cos F * cos Dec * cos LHA = - sin F * sin Dec

cos LHA = - ( sin F * sin Dec ) / ( cos F * cos Dec )

cos LHA = - tg F * tg Dec

LHA = arc cos ( - tg F * tg Dec )

LHA = arc cos [ - tg ( -24°35,7' ) * tg 54°22,7' )

LHA = arc cos 0,638840237

LHA = 50,29460692

LHA = ok. 50,3'
(to zaokr±glenie nie ma ¿adnego wp³ywu na wynik zadania, poniewa¿ wprowadza b³±d niespe³na 2s, podczas gdy "normalnie" momenty zjawisk horyzontalnych podaje siê z dok³adno¶ci± +/- 1m)

Od momentu wschodu astronomicznego do momentu kulminacji (a potem od momentu kulminacji do momentu zachodu astronomicznego) cia³o niebieskie, o którym mowa w zadaniu, pokonywaæ bêdzie ³uk o d³ugo¶ci 50,3°. Trwaæ to bêdzie:

dt = LHA / 15

dt = 50,3 / 15

dt = 3h 21m

Skoro moment kulminacji wyra¿ony w czasie CWE wypada o godzinie 21:15, to wschód i zachód nast±pi± - co do minuty - odpowiednio o godzinach:

tw = 21:15 - 3h 21m = 17:54

tz = 21:15 + 3h 21m = 00:36 dnia nastêpnego

Kulminacjê doln± tej planety zobacz± wszyscy le¿±cy na po³udnie of równole¿nika jednoimiennego z szeroko¶ci± geograficzn±:

f = 90° - |Dec|

f = 90° - |24°35,7'|

czyli

f = 65°24,3'S

Uwzglêdniaj±c refrakcjê na horyzoncie nale¿a³oby tê szeroko¶æ, tak jak zrobi³ to Sybic, zmniejszyæ o warto¶æ tej refrakcji (ok. 36').

Dziêkujê Burzy, Robertowi B. i Sybikowi za udzia³ w przybli¿onym rozwi±zaniu zadania.



El Capitano jestem przekonany, ¿e podane przez Ciebie wzory i wyliczenia s± poprawne. Wyja¶nij mi tylko dlaczego Guide z pomoc± którego pracowa³em ja i Burza oraz kalkulator Sybica poda³ inne dane.

Wschód: 17:51, 17:49, 17:48 Twój wynik 17:54
Zachód: 00:42, 00:41, 00:42 Twój wynik 00:36

Ja zamiast obliczeñ poszed³em trochê na skróty. Wpisa³em do Guida podan± przez Ciebie szeroko¶æ geograficzn± i znalaz³em gwiazdkê, która mia³a zadan± deklinacjê i górowa³a o 21:15. Potem sprawdzi³em dane dla tej gwiazdki odno¶nie wschodu i zachodu i poda³em je jako odpowied¼.

Sybic mia³by te same wyniki co ja, gdyby nie "wyskoczy³" z wysoko¶ci± -35' w przypadku zjawisk horyzontalnych maj±cych charakter astronomiczny, czyli wystêpuj±cych w p³aszczy¼nie horyzontu astronomicznego. Powinien by³ przyj±æ h = 0° i by³oby cacy.

Co do programów komputerowych. One (podobnie jak systemy operacyjne z Microsoftu) lubi± traktowaæ cz³owieka-u¿ytkownika jak idiotê i próbuj± same za niego my¶leæ. Nie jestem specem od Guide'a, ale pewnie gdzie¶ tam jest mo¿liwo¶æ ustawienia temperatury i ci¶nienia atmosferycznego, bo program chce zrobiæ u¿ytkownikowi dobrze i piêknie pokazaæ mu niebo przy udziale modelowanej programowo aktualnej refrakcji atmosferycznej (czyli prawdziwe niebo - tak jak je widaæ) - czy u¿ytkownik tego chce, czy nie.

Zrób takie do¶wiadzenie w swoim Guidzie, tak, jak ja to zrobi³em w swoim SkyMapie. Pewnie jak±¶ tam wersjê SkyMapa masz. W SkyMapie: w³±cz siatkê wspó³rzêdnych horyzontalnych i najed¼ z zoomem na liniê horyzontu. Zwróæ uwagê na to jakich wysoko¶ci dotycz± poszczególne równole¿niki wysoko¶ciowe. Jest wysoko¶æ 1°. Jest wysoko¶æ -1°. Jest oczywi¶cie te¿ i wysoko¶æ 0°. Ale gdzie? Na pewno nie po¶rodku pomiêdzy 1° a -1°, tylko gdzie¶ na g³êboko¶ci ok. 36' pod horyzontem astronomicznym, który w ogóle nie jest rysowany. Tak naprawdê, SkyMap pokazuje nie liniê horyzontu, ale liniê widnokrêgu. O zgrozo! Nie mo¿na ustawiæ ci¶nienia 0 hPa (¿eby pozbyæ siê wp³ywu atmosfery ziemskiej), bo program pyszczy na "durnego" u¿ytkownika, ¿e ci¶nienie musi byæ pomiêdzy 800 a 1200 (!). Zauwa¿y³em te¿, ¿e o ile "mieszanie" ci¶nieniem i temperatur± (w zakresie, w którym program ³askawie na to pozwoli) przynosi efekty w postaci wêdrowania linii widnokrêgu góra-dó³, to zmiana wysoko¶ci obserwatora nad poziomem morza niczego nie daje. Wys³a³em siebie na 5000 m, a widnokr±g, który powinien drastycznie siê obni¿yæ nawet nie drgn±³. Identycznie dzia³aj± (zapewne!) pozosta³e profesjonalne programy typu planetarium. No bo jak to tak, bez refrakcji??

Tak oto narzêdzie matematyki, jakim jest informatyka, przejmuje powoli kontrolê nad cz³owiekiem. Co bêdzie pó¼niej? Ano zobaczymy za parê dni na pierwszych divixach z Terminatorem III ;)

Zwróæ te¿ uwagê, ¿e wyniki z pierwszego zestawu (Burzy) nie s± symetryczne wzglêdem momentu kulminacji. A powinny, gdyby wszystko by³o OK. Moje wyniki (17:54 i 00:36) po u¶rednieniu daj± równiutko 21:15 - podany w zadaniu moment kulminacji.
Twoje, Robercie, wyniki ró¿ni± siê od moich po 5 minut w przeciwne strony. S± wiêc symetryczne i te¿ dadz± (jak Sybikowi) kulminacjê o 21:15. U Ciebie jest to wp³yw sta³ego przesuniêcia dokonanego przez modelowan± w Guidzie refrakcjê. U Sybica zadzia³a³a "jego" warto¶æ refrakcji wprowadzona (niepotrzebnie) przez Niego samego. U Burzy musia³a zaistnieæ jaka¶ drobna pomy³ka w symulacji. Gdyby nie ona, mia³by to samo, co Ty.

Pozdrawiam.

El Capitano dziêkujê za wyczerpuj±c± odpowied¼. Nie ka¿demu chcia³oby siê pisaæ tak obszerne wyja¶nienia. Masz kolejny plus u mnie. :)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl