nie jaki, ale jak dobraæ teleskop? oto jest pytanie mam nadziejê, ¿e powstanie taki poradnik 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

jest ju¿ jaki¶ temat o wyborze teleskopu, jaki warto kupiæ, ale zupe³nie pomija kwestiê jak dobraæ teleskop do posiadanych warunków obserwacyjnych

a¿ wreszcie Hans siê zagotowa³ i sprowokowa³ dyskusjê w HP :Beer:

a na pytanie:

mam pytanie, czy da sie prowadzic jakies obserwacje dab 200/1200 z balkonu i czy da sie go przenosic nawet z wysilkiem ale przenoscic ???

przed chwil± znakomity post, który warto zacytowaæ w ca³o¶ci:

Da sie, pytanie z jakiego balkonu. Na pewno nie z balkonu który ma metr szeroko¶ci. Na pewno nie komfortowo z balkonu ktory ma 1,5m szerokosci. Drugie pytanie to co sie da obserwowaæ. Blok to generalnie nieszczelny kaloryfer. Zawsze bêdziesz mia³ powa¿ne problemy z turbulentna atmosfer±. Dodatkowo, z zasady blokowe balkony (a o blokowym balkonie mówimy prawda?) nie s± budowane w ciemnych miejscach tylko w wiekszych skupiskach ludzkich czyli w rejonach bêdacych generatorami wszelkiego syfu za¶wietleniowego. Taki syf zaswietleniowy (light pollution) wyklucza sensowne obserwacje obiektów g³êbokiego nieba (DS). W zasiêgu osiedla kilkudziesieciotysiecznego miasteczka jest kilka najja¶niejszych eMek (tj. M13, M31, M42 itp.), planety (te sensowne to Jowisz - szczeg. atmosfery, satelity, Saturn - szczeg. atmosfery, satelity pierscien, Mars w opozycji - najwieksze obiekty na pow. globu, Wenus - fazy, Uran - tarcza, Neptun - tarcza) oraz nas staruszek £ysol. A skoro masz taki w³a¶nie asortyment do obserwacji pchanie siê w aperturê 200mm newtona o ¶wiat³osile F6 to z³y pomys³. Dlaczego? Po pierwsze maszyna o takiej aperturce i ogniskowej jest ju¿ raczej podatna na "blokowe turbulencje". Po drugie to tuba o gabarytach i konstrukcji wyjatkowo nie balkonowych. Po pierwsze Teleskopy systemu dobsona sa osadzone nisko, co wyeliminuje ci ok. 45* nieba nad horyzontem (wylot tuby ponizej barierki ochronnej balkonu). Mozna niby postawic go na jakims taborecie, ale to raczej ryzykowny i niemadry pomys³ szczeg. gdy w pobli¿u teleskopu krêc± siê dzieci (a pisa³es w innym w±tku, ¿e równiez dzieci bêda userami teleskopu). Dalej. je¿eli balkon jest wnêkowy to równiez zenit bedziesz mia³ odciêty. Dalej, sam blok zamorduje ci minimum 180* horyzontu (nawet je¿eli balko jest naro¿ny, nie ma co nastawiaæ sie na obserwacje obiektów odleg³ych o mniej ni¿ 15* od scian bloku...

Dobra, ograniczenia newtona na balkonie ju¿ znasz, teraz transport.

Synta DOB 200/1200 to masa nieco ponad 15kg. Niby nie tak wiele, ale musisz rozpatrzyæ jej gabaryty. To obiekt który mniej wiêcej mo¿na opisaæ jako ruchom± bry³ê o rozmiarach 1m sz¶ciennego. A to ju¿ nie jest takie maleñstwo. Wiêkszo¶c userów synty pisze o bezproblemowym jej przenoszeniu... w 2 kawa³kach! I przewaznie nosz± j± na odcinkach kilkudziesieciu - 100m Czyli od baga¿nika samochodu do upatrzonej na polu miejscówki. Tak, w takim przypadku mo¿na spokojnie powiedzieæ, ¿e to nie problem. W takim przypadku to i ja mog± powiedziec to o swojej krowie 270/1200 na HEQ5. Biore monta¿ wa¿acy te kilkanascie kilo w jedna ³ape tube wa¿±c± prawie drugie tyle w drug± i bezproblemowo niose to te kilkadziesiat metrów, piku¶. Ale jak mi±³bym przenie¶ takie cholerstwo kilometr czy dwa do granic osiedla/miasteczka, to moje przekleñstwa pewnie by sie nos³y echem po ca³ym osiedlu. Nie wa¿ne w takim wypadku czy niós³ bym moj± krowe czy synte, jeden pies. Je¿eli nie masz pojadzu którym wydostaniesz sie z miasta (a pisa³es, ¿e nie masz) jedynym rozwiazaniem jest transport optyki w plecaku. A synta za jasn± cholere nie jest teleskopem do plecaka.

Pozdrawiam.


a my¶lê, ¿e to moze byæ zacz±tek jakiego¶ skompilowanego poradnika, na co zwróciæ uwagê, wybieraj±c teleskop do swoich konkretnych warunków obserwacyjnych
pozdrowienia
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 28 August 2006 - 10:47


Sama prawda, która podpowiada co powinno siê u¿ytkowaæ na balkonach: wszystko co ma okular z ty³u i stoi na statywie, na wysoko¶ci barierki mniej wiêcej. Odpadaj± newtony i d³ugie refraktory, pozostaj± katadioptryki.

Co do mobilno¶ci sprzêtu, to z do¶wiadczenia wiem, ¿e 114/900 na EQ2 s± w miarê mobilne, po uszyciu pokrowca na tubê pozwalaj±cego powiesiæ j± na ramiê. Ja swoje maleñstwo bez problemu nosi³em kilometr czy dwa, oraz zawioz³em w plecaku poci±giem z ¯or do Krakowa gdy jecha³em do Bieszczad. (pozosta³a czê¶æ drogi Autem).

...Ale mobilno¶æ ta super wygodna i przyjemna nie jest... teraz ju¿ wo¿ê autem :D


Odpadaj± newtony i d³ugie refraktory, pozostaj± katadioptryki.

Albo krótkie refraktory. Najlepiej APO lub SemiAPO, ¿eby nas aberracja chromatyczna nie zjad³a.



Moze dodam, ze obraz takze planet z Newtona 235/1300 jest bez porownania lepszy niz z 135/1300 .
Mniejsza srednica to mniejsza rozdzielczosc i nie ciagnie do patrzenia w mniejszej jak ta roznice sie widzi.

Ja na balkon kupi³bym jeden teleskop, a na obserwy w terenie drugi. W konkretnym przypadku pytaj±cego staæ na to- a w tym ca³y problem. Ja osobi¶cie wybra³bym krótkoogniskowy refraktor plus... co¶ wiêkszego.

Omawiana kwestia mobilno¶ci jest pojêciem wzglêdnym. Na dobr± sprawê mobilny jest teleskop, do przewozu którego potrzeba cie¿arówki i d¼wigu, pomijaj±c kwestiê np. kolimacji. Na drugim biegunie bêdzie sprzêcior, który nosi siê w kieszeni. To zale¿y tylko od chêci, no i warunków, które mo¿e zapewniæ w³a¶ciciel.
Co innego tachaæ "na barach" cztery piêtra schodami, co innego parê metrów do i z windy.

Na koniec taka uwaga- zauwa¿cie, ¿e od czasu jak tu jestem, tylko jedna osoba najpierw pojecha³a na zlot, a dopiero pó¼niej kupowa³a. To mo¿e prowadziæ do zniechêceñ i przekonania o niew³a¶ciwym wyborze. Hans i inni - dlatego wla¶nie tyle pisa³em o Syncie. To jest optymalny telep do wszystkiego. Jasne, ¿e z kolei nie jest optymalny na balkon. Qrcze, ale to nie Synta... to balkon jest nieoptymalny :rolleyes:

Mo¿e "na szczê¶cie" s± coraz wiêksze problemy z kupieniem Synci. Powinni to braæ pod uwagê wszyscy zachwalaj±cy.


(...)Hans i inni - dlatego wla¶nie tyle pisa³em o Syncie. To jest optymalny telep do wszystkiego. Jasne, ¿e z kolei nie jest optymalny na balkon. Qrcze, ale to nie Synta... to balkon jest nieoptymalny :rolleyes:
(...)


Saywiehu, ja cie kurcze lubie. Ale przeginasz. Pow¶ci±gnij swe moce, bo w³a¶nie z takim stawianiem sprawy walcze i w³a¶nie przed takim stawianiem sprawy ma chronic ten watek. Synta nie jest optymalnym telepem do wszystkiego. Nie jest optymalna do DS, nie jest optymalna do planet, nie jest optymalna na balkon, nie jest optymalna pod ciemne pole, nie jest optymalna do noszenia i nie jest optymalna jako teleskop stacjonarny. Jest optymalna ekonomicznie i... to wszystko. Nie ma teleskopu optymalnego do wszystkiego, a nawet jak jest, to NIE JEST TO SYNTA! A jak nie wiesz dlaczego lub uwa¿asz inaczej to zapraszam do innego watku gdzie wypunktuje Ci jej plusy i minusy po kolei. A tego watku nie zsynciajmy bo wart on czego¶ lepszego OK?

Pozdrawiam.

I jeszcze jedno napisa³em ¿e jest optymalna ekonomicznie a to tez nie jest prawd±. Jest optymalna ekonomicznie w konkretnym przedziale cenowym i do konkretnych zastosowan. Jasne?

Pozdrawiam.

Oki, pociagnê króciuchno jeszcze.
Gadamy o pierwszym telepie dla przeciêtnego go¶cia, który chce, a nic nie wie. Do tego z regu³y nawet nie zna wiêcej niz dwóch gwiazdozbiorów. Za to uwa¿a, ¿e net wszy¶ciuchno mu za³atwi. W takim kontek¶cie to pisa³em.
Oczywi¶cie na pierwszym miejscu stawiam ekonomiê i wzglêdn± jako¶æ obrazów.

Nie, nie chcê ka¿dego na si³ê przekonywaæ, bo WIEM, ¿e to nie ma sensu. Zreszt± pisa³em :
"ja na balkon kupi³bym jeden teleskop, a na obserwy w terenie drugi. W konkretnym przypadku pytaj±cego staæ na to- a w tym ca³y problem. Ja osobi¶cie wybra³bym krótkoogniskowy refraktor plus... co¶ wiêkszego."

Dodam od siebie jeszcze tyle. Jestem absolutnie przekonany, ¿e za jaki¶ czas bedê mia³ wiêkszy teleskop do DS i osobno co¶ planetarnego. Jak starczy kasiory, to te¿ fajnego travellerka. To dla sprostowania, ¿e uwa¿am Syntê za sprzêcior najdoskonalszy, czy lepciejszy od HST B)

Nie drocz siê ze mn± o Syntê :) I tak jest ju¿ tylu, którzy j± chc± mieæ... a uwa¿ali, ¿e mieli lepsze pomys³y. Jest jeden fan Maków, co ju¿ czeka na przesy³kê; jest jeden, który my¶la³, ¿e 130 N bêdzie najlepciejszy. Polukali- i kupuj±. Ale, jeszcze raz podkre¶lam - WIEM, ¿e nie zawsze Synta. Nie mam zamiaru narzucaæ mojego zdania. Ono jest moje. Najczê¶ciej konfliktowe zdanie zaczynam od "moim zdaniem..." :D


I jeszcze jedno napisa³em ¿e jest optymalna ekonomicznie a to tez nie jest prawd±. Jest optymalna ekonomicznie w konkretnym przedziale cenowym i do konkretnych zastosowan. Jasne?

Pozdrawiam.

Jasne.
Po prostu najekonomiczniejsza :ha:

P.S. No to ju¿ by³o, coby siê po¶miaæ!


Oki, pociagnê króciuchno jeszcze.
Gadamy o pierwszym telepie dla przeciêtnego go¶cia, który chce, a nic nie wie....

ale tu gadamy o teleskopie na balkon!
wiêc nie za¶miecaj topika ekonomi± synty na dobsonie :szczerbaty:

ale jak ju¿, to takie krótkie pytanie:

synta 200/1200 nadaje siê na balkon, czy nie?
a je¿eli tak, to jakie minimalne wymiary mo¿e mieæ balkon?
pozdrowienia :)

Ja mam do¶wiadczenie ze swoim Makiem 127 takie, ¿e na paralaktyku okular czêsto wypada w dziwnych miejscach tak, ¿e paralaktyka nie ma jak obej¶æ. krótki katadioptryk i monta¿ AltAz to najwiekszy komfort na balkonie.


synta 200/1200 nadaje siê na balkon, czy nie?
a je¿eli tak, to jakie minimalne wymiary mo¿e mieæ balkon?

balkony po³udniowo-zachodznie, bo wtedy dobson prawie zawsze patrzy w lewo lub na wprost a okular jest po stronie balkonu a nie za barierk±.

ale konkretnie minimum ile?



i pamietajcie, ¿e musi siê jeszcze zmie¶ciæ g³owa miêdzy wyci±giem a barierk±

a to co napisa³ Mc to jeszcze trzeba dodaæ conajmniej 60 cm, ¿eby móc obserwowaæ "na prawo"
tzn. ¿eby sie zmie¶ciæ miedzy barierk± a okularem teleskopu

a i jeszcze jedno, jaki minimalny k±t tworzy synta stoj±c na balkonie, gdy tubus celuje nad barierk± czyli pow. 110cm?
bo je¿eli chcemy obserwowaæ obiekty na ni¿szej wysoko¶æi nad horyzontem, to synta ju¿ musi staæ na taborecie? :D
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 28 August 2006 - 13:38
Z racji ogniskowej to minimum to jakie¶ 1,5 metra. Dobrze jest te¿ mieæ pare(na¶cie) cm zapasu. Jak obiekt przes³ania barierka to mo¿na posi³kowaæ siê jak±¶ skrzynk±, na której stanie Dobson. Tuba bêdzie i tak w miare poziomo, nie trzeba bêdziê siê czepiaæ do okularu. Ale to i tak pó³¶rodki przy niewielkim balkonie. Taras by³by milej widziany :)

Sprzêt za¶ typowo na balkon, to tak jak np pisa³ Arek, krótki refraktor na montazu az. Nawet przenoszenie tego nie bêdzie uci±¿liwe.

pozdrawiam
Maciek

Podsumujmy co ju¿ jest.

Gdy potrzbujesz czego¶ tylko na balkon:

W grê wchodz± katadioptryki (tu dac link co to katadioptryk) i krótkie refraktory (tu link co to refraktor).

Dalczego?
- bo masz ma³o miejsca na balkonie i przy du¿ych gabarytach sprzêtu nie zmiescisz sie z nim na balkonie.
- bo balkony sa przewaznie w rejonach bardzo zaswietlonych i nie masz szans rozwinac skrzyde³ na obiektach DSowych (tu daæ link co to obiekty DSowe). Zostaja ci Planety i £ysy a do tego typu obiektów katadioptryki typu MC (tu daæ link co to MC) s± dedykowane i dadz± najlepsze efekty.

Jakie katadioptryki i refraktory bêd± najlepsze?
- Generalnie nie te najwiêksze (rozmiary balkonu, jako¶æ atmosfery) Wspomnia³em jako¶c atmosfery poniewa¿ blok to grza³ka która demoluje obrazy lokalnymi turbulencjami.
- Refraktory raczej te z korekcja chromatyzmu, bo gdy refraktor jest krótki (a dlaczego powinien byc krótki to ju¿ opisane wy¿ej) to jest obarczony raczej silna aberracja chromatyczn±. Refraktory z dobra korekcja takie jak ED i APO (tu dac link co to ED i co to APO) nie beda degradowac obrazu fioletem.

Jaki monta¿?
- Njlepiej sprawdzi sie azymutalny (tu link co to monta¿ azymutalny), bo jest niewielki, prosty w obs³udze ale ma swoje wady o których za chwile.
- Mo¿esz spróbowac z ma³ym pralaktykiem (tu link co to monta¿ paralaktyczny) np. klasy EQ3-2 (tu daæ link co to EQ3-2). Powinien sobie poradzic z uniecsieniem lekkiej optyki która wspominali¶my wy¿ej (tu dac link do jakiego¶ watku o no¶no¶ciach monta¿y) a ³atwo mo¿esz go zmotoryzowac co daci pe³ne prowadzenie (tu link co to prowadzenie).
- Dla najmniejszych sprzêtów mo¿esz pokusic sie na g³owicê FOTO - ale pamietaj ¿e g³owica foto raczej nie bêdzie mieæ mikroruchów (tu daæ link co to mikroruchy) a jak bêdzie je miec to bêdzie to juz montaz azymutalny tyle ¿e w wydaniu FOTO a wiêc pewnie dro¿szy ni¿ zwyk³y azymutal.

Czego unikaæ?
Du¿ych apertur i gabarytów. Monta¿y typu dobsona (tu dac link co to dobson). Otwartych systemów optycznych (bo ró¿ne dziwne syfy potrafia spadaæ od s±siada z góry (kiepy, ¶mieci, woda z kwiatków itd.)

Dobra teraz etap kolejny.

Co Ci sie nada gdy bêdziesz obserwowa³ z balkonu ale masz mozliwo¶c wykoku za miasto.
(i abarot podobny opis)
Co Ci sie nada gdy masz ciemne pole o doskona³ych warunkach w ogródku.
(i abarot)
Co ci sie nada gdy...

itd.

Pozdrawiam.

o i to jest to :helo: daæ mu tytu³: teleskop na balkon

potem mo¿e "obmy¶liæ": teleskop mobilny
¿eby nie by³o wszystko w jednym
i ju¿ kto¶, kto ma takie dylematy, bedzie mia³ siê z czym zaznajomiæ

Balkon ma okno balkonowe. Dajac na stolik i tyl tuby w to okno to bez problemu nisko polozone obiekty mozna obserwowac .Zostaje dosc duze pogorszenie obrazu w wyniku cieplego powietrza plynacego z tego okna.
Nie wszystkie obserwacje balkonowcy z balkonu robia i tylko dla tego celu ograniczyc wybor telepa to za duze przegiecie.
Jak sie wyniesie telep w ciemniejsze miejsce to balkon :D juz nie wystarcza.
Zamiast kupowac 2 telepy lepiej jeden uniwersalny i lepsze okulary np. naglery.
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 28 August 2006 - 14:12

Balkon ma okno balkonowe. Dajac na stolik i tyl tuby w to okno to bez problemu nisko polozone obiekty mozna obserwowac .Zostaje dosc duze pogorszenie obrazu w wyniku cieplego powietrza plynacego z tego okna.
Nie wszystkie obserwacje balkonowcy z balkonu robia i tylko dla tego celu ograniczyc wybor telepa to za duze przegiecie.
Jak sie wyniesie telep w ciemniejsze miejsce to balkon :D juz nie wystarcza.
Zamiast kupowac 2 telepy lepiej jeden uniwersalny i lepsze okulary np. naglery.


Zbig. Ja Cie bardzo proszê. Znaczy sie w³a¶nie powiedzia³e¶ ¿e najlepsza na balkon bêdzie "uniwersalna" Synta dob 200/1200 z wiadrem naglerów tak? Ja sie :Cenzura: chyba zaraz powiesze.

I na dodatek z adaptatywn± optyk±... Przymkn±æ okno, otworzyæ, przymkn±æ, otworzyæ...

Przeciez to Ty masz najbardziej uniwesalnego Newtona jaki znam. tuba ok metra, lustro 270 mm .
I po co cokolwiek innego . :Beer: I naglery w sam raz spasuja. :D

Moze z tanszego wyboru z firmy Apogreen 80mm ? Chyba ma 460 mm ogniskowa. Jak nie dolicza cla to wyjdzie 430 zl. Ale to malenstwo.
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 28 August 2006 - 14:41

Przeciez to Ty masz najbardziej uniwesalnego Newtona jaki znam. tuba ok metra, lustro 270 mm .
I po co cokolwiek innego . :Beer: I naglery w sam raz spasuja. :D

Moze z tanszego wyboru z firmy Apogreen 80mm ? Chyba ma 460 mm ogniskowa. Jak nie dolicza cla to wyjdzie 430 zl. Ale to malenstwo.


Mam nadziejê, ¿e robisz sobie ze mnie jaja. Bo nazwanie mojego newtona uniwersalnym na powa¿nie, ma tyle sensu co obietnica wyborcza PiSu.

Pozdrawiam.

Oto moja mala cegielka do tematu:
-----------------------------------------------

I. Teleskop na balkon pod zaswietlonym niebem: wazniejsza jest jakosc optyki a nie jej rozmiar.
1. Refraktor ED 80:
- wysoka jakosc optyki (brak abberacji chromatycznej),
- szybki czas chlodzenia teleskopu - promien swiatla biegnie jeden raz przez tube teleskopu, (edit: poprawka bledu)
- mala wrazliwosc na turbulencje atmosfery,
- bardzo dobry do wykorzystania w astrofotografii obiektow DS.
2. Maly refraktor achromatyczny:
- na jasnych obiektach widoczna abberacja chromatyczna,
- szybki czas chlodzenia teleskopu - swiatlo biegnie jeden raz przez tube teleskopu,
- mala wrazliwosc na turbulencje atmosfery,
- ze wzgledu na abberacje chromatyczna mniejsze zastosowanie w astrofotografii.
3. Maly katadioptryk (MC 127):
- wysoka jakosc optyki,
- stosunkowo dlugi czas chlodzenia teleskopu - promien swiatla biegnie trzy razy raz tube teleskopu,
- mala wrazliwosc na turbulencje atmosfery,
- dobry do astrofotografii planetarnej i malych obiektow DS ze wzgledu na ok. trzykrotnie mniejsze pole widzenia (dluga ogniskowa).

Wersja ekonomiczna:
- Skylux.
Wersja lux:
- refraktor APO (np. Takahashi FS102)

II. Teleskop na wyjazdy pod ciemne niebo: im wieksze apertura tym lepiej
1. Duzy Taurus (ew. Meade LightBridge).
- duze lustro pokaze wiecej szczegolow slabych obiektow jak galaktyki, mglawice, gromady kuliste,
- latwy transport - teleskop o zwierciadle 40 cm. zajmuje jedno miejsce pasazera w nieduzym samochodzie osobowym, teleskop o zwierciadle 27 cm. miesci sie w stosunkowo nieduzej walizce.
UWAGA: warto rozwazyc zakup platformy paralaktycznej.
2. Newton na montazu paralaktycznym o srednicy lustra 20 cm:
- gorsze obrazy niz w Taurusie,
- trudniejszy w transporcie,
- mozliwosc wykorzystania w astrofotografii.

Wersja ekonomiczna:
- Synta 200/1200
Wersja lux:
60-ka Potra Z, teleskopy Obsession

III. Teleskopy stacjonarne pod ciemne niebo: to samo co w poprzednim punkcie z tym, ze nie nalezy sie martwic o przenosnosc.

IV. Teleskopy "uniwersalne".
wersja ekonomiczna:
- Newton na montazu paralaktycznym lub Dobsona (np. Celestron C6-N, Synta 200/1200) - stosunkowo tanie teleskopy, ktorymi mozna obserwowac wszystko z lepszym lub gorszym skutkiem.
wersja srednia:
- srednie katadioptryki (np. Schmidt-Cassegrain 20 cm) - drozsze teleskopy laczace stosunkowo duzy rozmiar lustra z dobra jakoscia optyki, latwoscia w transporcie i wiekszymi mozliwosciami wykorzystania w astrofotografii.
wersja lux:
- duze refraktory APO (np. TEC 140), teleskopy w systemie RC (np. Meade RCX) - jak ktos kupuje cos z tej grupy to albo dokladnie wie czego potrzebuje, albo chce sie popisac. W obu przypadkach porzadany efekt murowany :).
Ten post by³ edytowany przez misiekc dnia: 28 August 2006 - 17:27

Oto moja mala cegielka do tematu:
-----------------------------------------------

I. Teleskop na balkon pod zaswietlonym niebem: wazniejsza jest jakosc optyki a nie jej rozmiar.
1. Refraktor ED 80:
- wysoka jakosc optyki (brak abberacji chromatycznej),
- szybki czas chlodzenia teleskopu - promien swiatla biegnie trzy razy przez tube teleskopu,

Raz - to refraktor, rozumiem, ze to b³ad apteczny ctrl+c>ctrl+v

- mala wrazliwosc na turbulencje atmosfery,
- bardzo dobry do wykorzystania w astrofotografii obiektow DS.


Pod warunkiem, ze zdecydujemy sie na w³adowanie przyzwoitego monta¿u paralaktycznego na balkon. Poza tym focenie DSów w miescie moze przynie¶æ mierne skutki. Jak juz to stawia³ bym na planety, a wtedy i paralaktyk mo¿na odpusciæ.


2. Maly refraktor achromatyczny:
- na jasnych obiektach widoczna abberacja chromatyczna,
- szybki czas chlodzenia teleskopu - swiatlo biegnie jeden raz przez tube teleskopu,
- mala wrazliwosc na turbulencje atmosfery,
- ze wzgledu na abberacje chromatyczna mniejsze zastosowanie w astrofotografii.
3. Maly katadioptryk (MC 127):
- wysoka jakosc optyki,
- stosunkowo dlugi czas chlodzenia teleskopu - promien swiatla biegnie trzy razy raz tube teleskopu,
- mala wrazliwosc na turbulencje atmosfery,
- dobry do astrofotografii planetarnej i malych obiektow DS ze wzgledu na ok. trzykrotnie mniejsze pole widzenia (dluga ogniskowa).

Wersja ekonomiczna:
- Skylux.
Wersja lux:
- refraktor APO (np. Takahashi FS102)


Tu nale¿y zaznaczyæ, ¿e i SkyLux i FS102 do krótkich nie nale¿±. Moze w wersje ekonomiczna to celowa³ bym w cos w rodzaju C102VW.


II. Teleskop na wyjazdy pod ciemne niebo: im wieksze apertura tym lepiej
1. Duzy Taurus (ew. Meade LightBridge).
- duze lustro pokaze wiecej szczegolow slabych obiektow jak galaktyki, mglawice, gromady kuliste,
- latwy transport - teleskop o zwierciadle 40 cm. zajmuje jedno miejsce pasazera w nieduzym samochodzie osobowym, teleskop o zwierciadle 27 cm. miesci sie w stosunkowo nieduzej walizce.
UWAGA: warto rozwazyc zakup platformy paralaktycznej.
2. Newton na montazu paralaktycznym o srednicy lustra 20 cm:
- gorsze obrazy niz w Taurusie,
- trudniejszy w transporcie,
- mozliwosc wykorzystania w astrofotografii.

Do tego newtona na monta¿u paralaktycznym my¶lê ¿e spokojnie mozna dodac dopisek ..o ¶rednicy lustra od 150 do 300mm - w zaleznosci od zasobnosci portfela. I info (to juz moje zdanie), ¿e teleskop na monta¿u paralaktycznym jest ³atwiejszy i porêczniejszy w transporcie niz na dobsonie.


Wersja ekonomiczna:
- Synta 200/1200
Wersja lux:
60-ka Potra Z, teleskopy Obsession

III. Teleskopy stacjonarne pod ciemne niebo: to samo co w poprzednim punkcie z tym, ze nie nalezy sie martwic o przenosnosc.

IV. Teleskopy "uniwersalne".
wersja ekonomiczna:
- Newton na montazu paralaktycznym lub Dobsona (np. Celestron C6-N, Synta 200/1200) - stosunkowo tanie teleskopy, ktorymi mozna obserwowac wszystko z lepszym lub gorszym skutkiem.
wersja srednia:
- srednie katadioptryki (np. Schmidt-Cassegrain 20 cm) - drozsze teleskopy laczace stosunkowo duzy rozmiar lustra z dobra jakoscia optyki, latwoscia w transporcie i wiekszymi mozliwosciami wykorzystania w astrofotografii.
wersja lux:
- duze refraktory APO (np. TEC 140), teleskopy w systemie RC (np. Meade RCX) - jak ktos kupuje cos z tej grupy to albo dokladnie wie czego potrzebuje, albo chce sie popisac. W obu przypadkach porzadany efekt murowany :).


Dziêki za posta, mo¿e wspólnymi si³ami co¶ sensownego wydziergamy.

Pozdrawiam.


ale tu gadamy o teleskopie na balkon!
wiêc nie za¶miecaj topika ekonomi± synty na dobsonie :szczerbaty:

ale jak ju¿, to takie krótkie pytanie:

synta 200/1200 nadaje siê na balkon, czy nie?
a je¿eli tak, to jakie minimalne wymiary mo¿e mieæ balkon?
pozdrowienia :)

Nie by³o mnie w cha³upie, a tu rozmowa siê tak ³adnie rozwinê³a :D
By³o pytanie o telep na balkon. OK. Pytaj±cy podawa³, ¿e ma 2 balkony. Pierwszy 1x2 metry. Drugi 1,5 x 2,5 metra. My¶la³em o tym drugim. Inaczej siedzia³bym cicho :szczerbaty:

:Beer:


Nie by³o mnie w cha³upie, a tu rozmowa siê tak ³adnie rozwinê³a :D
By³o pytanie o telep na balkon. OK. Pytaj±cy podawa³, ¿e ma 2 balkony. Pierwszy 1x2 metry. Drugi 1,5 x 2,5 metra. My¶la³em o tym drugim. Inaczej siedzia³bym cicho :szczerbaty:

:Beer:


Saywiehu, a co to ma za znaczenie? ¯e niby jak masz balkon 1,5x2,5 to ju¿ SYNTA DOB 200/1200 bêdzie dobra? Saywiechu, ja cie bardzo prosze, przemy¶l dlaczego nie. dlaczego nie tym bardziej gdy rozpatrywac ten konkretny przypadek. Podpowiedzi znajdziesz w tym topiku. I proszê, nie doradzaj wiecej Synty dla takich solucji, bo strace w ludzi wiare do koñca.

Pozdrawiam.

Posty Hansa 16 i 24 z niniejszego topica wnosz± bardzo du¿o do ustaleñ. Po przeczytaniu ca³o¶ci mam takie uwagi:
- Skylux jest naprawdê zabaweczk±- po mo¿liwo¶ci porównania nie poleca³bym go jako sprzêtu "doros³ego";
- Skylux nawet z dobrymi okularkami nie nadaje siê do jakichkolwiek DS;
- podany przez Hansa C102VW jest sprzêtem sensownym, zreszt± jakikolwiek sensowny (od powiedzmy 90) refraktorek achro uwa¿am za fajn± rzecz na pocz±tek.

NAJWA¯NIEJSZE:
- obserwacje balkonowe w centrum miasta s± dla mnie przejawem lenistwa :szczerbaty:
aczkolwiek potrafiê sobie wyobraziæ, ile ciekawych zjawisk mo¿na w taki sposób zaobserwowaæ!

:Beer:

I jeszcze odpowied¼ na to, co Hans napisa³ w powy¿szym po¶cie. Czytajcie ludzie WSZYSTKO, co piszê, a nie tylko to o Syncie !!!!!!!!!
Przecie¿ WYRA¬NIE pisa³em (juz w pierwszych chyba moim po¶cie w topicu), ¿e w tym konkretnym przypadku poleca³bym na balkon refraktorek i CO¦ do tego na obserwy w terenie!!!!!!!!! Nie pad³o tu nic o Syncie!!!!!!!!! Wrêcz podpowiada³em temu¿ pytaj±cemu C8N. Owszem, poda³em Syntê jako JEDN¡ z mo¿liwo¶ci, ale nic wiêcej. Ró¿ne s± balkony, ró¿ne miejscowo¶ci- do niektórych bêdzie po prostu sprzêtem trafionym. I nawet do niektórych o takich wymiarach.
Branie pod uwagê mo¿liwo¶ci nie oznacza konkretnej podpowiedzi. Ta Synta przewija siê tutaj, bo to Hans TY w³a¶nie uwa¿asz, ¿e ja tylko o jednym. A daleko mi do tego.
Ten post by³ edytowany przez saywiehu dnia: 28 August 2006 - 17:36
to jak ju¿ ci±gniemy wszystkie na raz, to mo¿e ¿eby do³o¿yæ jeszcze trochê info
bo mniej wiêcej wiadomo:

teleskop na balkon (czy to bêdzie teleskop dla leniwych, opornych, czy nie maj±cych po prostu czasu)
powienien byæ ma³y (/krótki), lekki, porêczny

teleskop mobilny generalnie powinien spe³niaæ takie same wymagania jak teleskop balkonowy, ale do tej kategorii, dochodzi jeszcze ca³a klasa du¿ych newtonów, ale sk³adanych
w³asnie dosta³em od Mirka (wielkie dziêki Mirku :notworthy: ) info dot. Taurusów:

modele Taurusów:

T250 i T270 - 36x36x40cm - waga 13kg
T380 - 50x50x55cm - waga 30kg
T400 - 52x52x60cm - waga 30kg
T500 - 62x62x66cm - waga 60kg

(T¶rednica, wymiary telekopu z³o¿onego do transportu, ciê¿ar teleskopu)

hmm w zasadzie mo¿naby do tej kategorii, tak jak misiekc ju¿ napisa³, do³o¿yæ wiêkszo¶æ produkowanych teleskopów, od rurki 114/900 na eq-2 do RCX-400, no bo w sumie wszystko da siê przewie¼æ, to kwestia tylko samozaparcia :szczerbaty: noi kasy

ale mo¿e ¿eby nie mieszaæ, to mo¿e poci±gnijmy tak± klasyfikacjê dalej:
teleskop stacjonarny i teleskop stacjonarny-przeno¶ny, co o tym my¶licie?

Mo¿emy ciagn±c to tutaj w kupie. Jak juz sie uzbiera materia³, zredagujemy to do czytelnej formy baz postów wojennych i podzielimy na kilka niezaleznych topików.

Oj sporo roboty przed nami. Jak tylko bêde mia³ czas to wyskrobiê co¶ od siebie. Tylko cholera sporo tego ci±gne na raz, testy C102, tê krucjate, zdeklarowa³em sie w astronocach, probuje nauczyæ siê fotografowaæ, kombinuje z ATMowa przek³adni± planetarn±, i kilka innych w±tków cywilnych....

Pozdrawiam.

Mój idea³ planetarnego teleskopu stacjonarnego jest w³a¶nie na aukcji na amerykañskim e-bay'u :rolleyes:

LINK

Warto przeczytaæ opis wystawiaj±cego :szczerbaty:

:Beer:

Mam te¿ jakie¶ przemy¶lenia odno¶nie tego stacjonarno-przeno¶nego. Ale ju¿ nie ¶miem :ha:
Ten post by³ edytowany przez saywiehu dnia: 28 August 2006 - 18:07
Napisali¶cie ¿e na balkon mo¿e byæ paralaktyk, wiêc czy Soligor MT-800 sie nada?

Poczekam na efekt tej dyskusji. Czyli podanie konkretnego modelu "balkonowego". W tej chwili wiem, ¿e ma byæ krótki, lekki i porêczny. I bardzo dobrze. Te¿ taki bym chcia³. I ¿eby do tego dawa³ dobre obrazy planet i pokaza³ mi, przynajmniej czê¶ciowo, piêkno ¶wiata mg³awic i galaktyk. No i aby by³ w miarê tani, bo to ma byæ chyba teleskop dla pocz±tkuj±cego :)

W tym roku na wakacjach spêdzi³em jakie¶ 100 godzin na obserwacjach nieba. Obserwowa³em z balkonu Taurusem 270 na monta¿u Dobsona. Obserwowa³em zarówno obiekty w wysoko po³o¿onym £abêdziu, jak i nisko po³o¿onym Strzelcu. Patrzy³em na gwiazdy zmienne (przede wszystkim), planety, gromady gwiazd, galaktyki, a nawet kometê (Barnarda). Wiêkszo¶æ z tych obserwacji uwa¿am za udane. Najmniej obserwacje planetarne, ale to nie z winy teleskopu, czy balkonu, tylko niskiego po³o¿enia tych ostatnich (seeing). Ale pamiêtam jeszcze wspania³e, zimowe obrazy Saturna.

Tak wiêc czekam :) Czekam, co bêdzie lepsze od ... ;)


Napisali¶cie ¿e na balkon mo¿e byæ paralaktyk, wiêc czy Soligor MT-800 sie nada?
jak sie zmie¶ci to sie nada hehe :szczerbaty:

genearalnie balkon powinien byæ 1,5m szeroki (od barierki do ¶ciany) a to ju¿ du¿y balkon.

mój typ na balkon to ETX125 :D


jak sie zmie¶ci to sie nada hehe :szczerbaty:

genearalnie balkon powinien byæ 1,5m szeroki (od barierki do ¶ciany) a to ju¿ du¿y balkon.

mój typ na balkon to ETX125 :D

I mój te¿ :Beer:


Napisali¶cie ¿e na balkon mo¿e byæ paralaktyk, wiêc czy Soligor MT-800 sie nada?
Podaj wymiary balkonu, ja u siebie obserwowa³em takim.


I mój te¿ :Beer:
Podaj wymiary balkonu, ja u siebie obserwowa³em takim.


Darek, ty nie masz balkonu tylko taras wiekszy niz ja sypialnie. Z tego twojego balkonu to mo¿na startowac z pó³metrowym RC, tym bardziej ¿e i niebo masz ca³kiem na tym balkonie przyjemne (widaæ od Ciebie bezproblemowo Drogê Mleczn±).

W³a¶nie tu jeszcze trzeba by najpierw okre¶liæ z czym mamy doczynienia pisz±c "na balkon". Uwzglednie to dziergajac moja wizjê.

Pozdrawiam.


W³a¶nie tu jeszcze trzeba by najpierw okre¶liæ z czym mamy doczynienia pisz±c "na balkon". Uwzglednie to dziergajac moja wizjê.

O w³a¶nie. Wspomina³em ju¿, ¿e balkon balkonowi nierówny. Ja mam balkon szeroki i d³ugi. Gdy postawiê Taurusa 270 na stabilnym sto³ku, to mogê obserwowaæ niebo niemal od wschodu przez po³udnie, po pó³nocny-zachód.

Mo¿e problem doradzania jaki wybraæ sprzêt nale¿a³oby "ugry¼æ" jeszcze od innej strony. Najczê¶ciej "pocz±tkuj±cy" pisze, ¿e chce sprzêt tani, do obserwacji planet i DS-ów i obserwuje z balkonu. I ju¿ w tym momencie nie wiemy, co oznacza "tani", w³a¶ciwie nie wiemy co chce obserwowaæ, bo zapewne wszystko i nie wiemy jak du¿y jest ten balkon i jaka jest z niego widoczno¶æ. I takie doradzanie nie ma sensu.
Zanim wiêc my odpowiemy, pytaj±cy powinien wype³niæ co¶ w rodzaju ankiety. Przyk³adowo (piszê "na szybko" tylko, aby pokazaæ o co mi chodzi).

ANKIETA

1. Ile maksymalnie pieniêdzy mo¿esz wydaæ na teleskop?
2. Co przede wszystkim chcesz obserwowaæ?
- planety, Ksiê¿yc, gwiazdy podwójne, gromady gwiazd - teleskop "planetarny"
- galaktyki, mg³awice, komety, gwiazdy zmienne- teleskop "DS"-owy
3. Czy chcesz zajmowaæ siê astrofotografi±?
4. Jak wygl±da miejsce, z którego bêdziesz prowadzi³ wiêkszo¶æ obserwacji
- balkon - wielko¶æ
- inne miejsce - opis
5. Jaka jest widoczno¶æ nieba z miejsca obserwacji (za¶wietlenie)?

Wiem, ¿e podobny w±tek jest w bazie forum - "Jaki teleskop wybraæ?". Ale tam kierujemy "pocz±tkuj±cego", który sam chce i umie dokonaæ wyboru. Wiêkszo¶æ jednak gubi siê w nat³oku informacji i dalej pyta. Natomiast na podstawie ankiety, ka¿dy z doradzaj±cych mo¿e podaæ swój typ (na przyk³ad Hans mo¿e zaleciæ Syntê ;)). Oczywi¶cie pod warunkiem, ¿e ankieta zostanie rzetelnie wype³niona, a z tym tak¿e mo¿e byæ problem.
Ten post by³ edytowany przez Robert Bodzoñ dnia: 29 August 2006 - 08:23

W³a¶nie tu jeszcze trzeba by najpierw okre¶liæ z czym mamy doczynienia pisz±c "na balkon".

mo¿e zamiast opisywac, wkleiæ jakie¶ referencyjne foty przyk³adowego balkonu z przyk³adowym light pollution?

pozdr

PS. albo te¿ zdjêcie przyk³adowego balkonu z przyk³adowym teleskopem + wymiary. to da³oby jakie¶ wizualnie pojêcie nowym ludziom o gabarytach sprzêtu.
Ten post by³ edytowany przez ALF dnia: 29 August 2006 - 08:37

mo¿e zamiast opisywac, wkleiæ jakie¶ referencyjne foty przyk³adowego balkonu z przyk³adowym light pollution?

Zdjêcie wg mnie nie odda rzeczywisto¶ci. Chyba najlepiej pos³u¿yæ siê skal± Bortle'a (light pollution). Ja przy bardzo ³adnej pogodzie mieszczê siê w klasie 5 - podmiejskie niebo :)
Ten post by³ edytowany przez Robert Bodzoñ dnia: 29 August 2006 - 08:50
Jednak miêdzy balkonami s± jakie¶ ró¿nice?
Có¿... teraz to ja napiszê, ¿e mam do¶æ.

Mnie siê wydaje ¿e kryteria balkonowe nale¿y zredukowaæ do ciasnoty miejsca, barierki i ska¿enia ¶wiat³em, a wówczas siê oka¿e ¿e zdecydowanie odpadaj± d³ugie rury i DS-y. Postaj± du¿e lecz krótkie Maksutowy, Schmidty/Cassegrainy itp, lub w ogóle krótsze i mniejsze pozosta³ych typów, do obserwacji cia³ Uk³adu S³onecznego. Oczywi¶cie indywidualne warunki bywaj± ró¿ne, ale przesad± bêdzie drobiazgowy podzia³, niech ludzie sami decyduj± co wybraæ wedle tych podstawowych zasad.


I mój te¿ :Beer:
Podaj wymiary balkonu, ja u siebie obserwowa³em takim.

Mam d³ugi...ale niezbyt szeroki <_< A dok³adnie:
3,20m x 1,12m
Ten post by³ edytowany przez K.Czajka dnia: 29 August 2006 - 10:46

Jednak miêdzy balkonami s± jakie¶ ró¿nice?
Có¿... teraz to ja napiszê, ¿e mam do¶æ.

W pierwszej chwili mia³em ochote odpisaæ "I dobrze!" Ale to by³o by poni¿ej pasa i niesprawiedliwe.

Saywiehu, Ja wiem, ze ostatnio reaguje agresywnie. Wiem, ¿e nawet ten post mo¿na potraktowac jako prowokacje, a nawet jako bezpo¶redni atak na twoja osobe. Robie to bo jestem jak narazie przekonany, ¿e ca³a ta wojna ma sens. ¯e nale¿y bezwzglêdnie têpiæ bezsensowne rady. ¯e nale¿y odpowiadaæ ludziom tak aby wiedzieli dlaczego a nie co. Wiem, ¿e dosta³o sie bardzo Tobie i innym. Dalej uwa¿am, ¿e nawet na du¿y balkon, newton na dobsonie to pomy³ka. I teraz najwa¿niejsze, napiszê dlaczego tak uwa¿am w przygotowywanym materiale. A to wszystko jest po to aby nie czytac juz wiecej na forum:

? - Mam warunki X, chce obserwowaæ Y Co kupiæ?
A - A ja swoja Syncie wyprowadzam codziennie na spacer, balkon jest dla leniwych.
zamiast:
Mo¿esz wybraæ X bo... albo Y... ale pamiêtaj ¿e... bo s± takie to a takie ograniczenia, lecz zyskujesz to i to

? - Chce uniwersalny teleskop do wszystkiego. Co wybrac?
A - Kup sobie synte DOB 200/1200
zamiast:
Ale napisz cz³owieku co, jak, do czego i dlaczego i ile chcesz wydaæ itd.

?- Czy da siê synt± obserwowaæ z balkonu i czy jest mobilna?
A - Tak oczywi¶cie, jest super mobilna i spokojnie bêdziesz ni± obserwowa³ z balkonu. Kup se synte!
Zamiast:
Obserwuj±c z balkonu, zetkniesz sie z takimi to a takimi przeszkadzajkami, transportujac teleskop takich gabarytów bedziesz mia³ takie to a takie problemy...

Saywiehu, ja wiem, ¿e jetem bliski zrobienia sobie z Ciebie wroga (o ile ju¿ tego nie zrobi³em). Napewno jeszce sporo osób sie na mnie obrazi lub uzna za niegro¿nego wariata walcz±cego z wiatrakami lub niebezpiecznego trolla widz±cego wszêdzie komunistów khem, chcia³em powiedzieæ synty.

Na razie jeszcze mam si³y i zapa³. Mo¿e sie poddam i znowu wszyscy wszystkim zaczna radosnie wciskac synte lub inny teleskop który akurat bêdzie na fali bez zastanowienia i choæby cienia wysi³ku umys³owego w³o¿onego w przeczytanie posta-requesta lub dopytanie swierzynki co tak naprawde chce.

Pozdrawiam.

hmm, to przy takim balkonie, miejsca masz tyle, zeby najwy¿ej siê szeroko u¶miechn±æ :D
... obserwuj±c lornetk±?

to przy okazji taki apel do wszystkich, jakby¶cie mogli podaæ, ile musicie mieæ miejsca, ¿eby móc obserwowaæ swoimi teleskopami?

jak sie zrobi tak± przyk³adow± baze, to bêdzie wiadomo, czym sie da obserwowaæ, na jakim balkonie

Hans... podzielmy dzielnice, jak jaka mafia narkotykowa :D

Ty têpisz Synty na balkonie, ja- balkony :ha:

P.S. Uwagê Sumasa o lornetce na balkon uwa¿am za co najmniej ODKRYWCZ¡. TO JEST TO!!! Mo¿e co niektórym proponowaæ na balkonik wla¶nie lornetki, a telep w plener? I tak lornetka powinna byæ obowi±zkowym wyposa¿eniem do astro.

P.S.2 Nie róbmy z siebie wrogów, tu na forum. Starczy ich w realu :D
Ten post by³ edytowany przez saywiehu dnia: 29 August 2006 - 11:11
Byla juz propozycja typowo balkonowa - ETX 125. Moze byc za delikatny na czeste wyprawy poza miasto.
Ale nadal uwazam, tak w/g moich oczekiwan to Hans ma najlepszy uniwersalny sprzet "srednio balkonowca i wypadowca" .


Byla juz propozycja typowo balkonowa - ETX 125. Moze byc za delikatny na czeste wyprawy poza miasto.
Ale nadal uwazam, tak w/g moich oczekiwan to Hans ma najlepszy uniwersalny sprzet "srednio balkonowca i wypadowca" .


Jezeli mówisz o mojej C102 to fakt to móg³by byc dobry balkonowiec - wypadowiec gdy posadziæ go na jakims lekkim azymutalu, choc to achromant i nalezy pamietac o jego ograniczeniach (niewielka apertura, chromatyzm), jak i o ograniczaniach monta¿u azymutalnego (brak prowadzenia).

Je¿eli jednak mówisz o mojej krowie 270/1200 na HEQ5 to nie zgadzam sie, ten teleskop nie nadaje sie na balkon (no chyba ¿e na balkon wielkosci boiska) i na szybkie wypady. To teleskop który wymaga samochodu do transportu, a nie kazdy pojazdem dysponuje. Choc ilosæ i jako¶c obiektów w zasiegu tego drugiego masakruje wszelkie maleñstwa. To jak traktowac takie sparalktykowane krowy to bajka na oddzielny chyba w±tek.

Pozdrawiam.

Chyba trzeba jeszcze w podziale uwzglednic mozliwosci fizyczne obslugujacego telep.
Dla chlopow po zbuju to inne a dla reszty klasyczne lekkie konstrukcje.

ja bym nie wrzuca³ do jednego worka pojêæ

TRAVELLER - sprzêt do plecaka
i
teleskop_który_mo¿na _przewie¼æ_wszêdzie_samochodem

, bo pod to drugie pojêcie mo¿na podci±gn±æ dos³ownie wszystko
Ten post by³ edytowany przez ALF dnia: 29 August 2006 - 12:12

Posty Hansa 16 i 24 z niniejszego topica wnosz± bardzo du¿o do ustaleñ. Po przeczytaniu ca³o¶ci mam takie uwagi:
- Skylux jest naprawdê zabaweczk±- po mo¿liwo¶ci porównania nie poleca³bym go jako sprzêtu "doros³ego";
- Skylux nawet z dobrymi okularkami nie nadaje siê do jakichkolwiek DS;
- podany przez Hansa C102VW jest sprzêtem sensownym, zreszt± jakikolwiek sensowny (od powiedzmy 90) refraktorek achro uwa¿am za fajn± rzecz na pocz±tek.

NAJWA¯NIEJSZE:
- obserwacje balkonowe w centrum miasta s± dla mnie przejawem lenistwa :szczerbaty:
aczkolwiek potrafiê sobie wyobraziæ, ile ciekawych zjawisk mo¿na w taki sposób zaobserwowaæ!

Lito¶ci Saywiechu, SkyLux jest naprawdê niez³ym i co wa¿ne piekielnie mobilnym sprzêtem. Prawda - przy porównaniu z refraktorem 127mm wymiêka na wszystkich obiektach, ale stwierdzenie, ¿e nie nadaje siê do DS jest jawnym k³amstwem! Z plosslem 32mm ma pole ok.2° i piêknie wygl±daj± w nim np. hihoty, Plejady czy M31. Z wiêkszymi powiêkszeniami piêknie prezentuj± siê gromady kuliste czy mg³awice(M42, M57). Apertura 70mm pod ciemnym niebem umo¿liwia zobaczenie wszystkich eMek! Na planetach te¿ potrafi pokazaæ pazurki. Zobacz ile obiektów widzia³ SkyLuxem Antyqjon w ci±gu jednej nocy: http://astro4u.net/y...hp?topic=5380.0

Niestety mylisz siê twierdz±c, ¿e obserwacje balkonowe to lenistwo. Pomy¶l, ¿e niektórzy jak na przyk³ad ja, nie maj± mo¿liwo¶ci wyjazdu za miasto kiedy im siê podoba. Maj± pracê, szko³ê, rodziny i nawet jakby nie wiem jak chcieli to pozostaje im jedynie krótki wypad na balkon. Mi w tym roku uda³o siê wyjechaæ na podmiejsk± dzia³ê ledwie 2 razy. Bo jak ju¿ jest pogoda i nie ma Ksiê¿yca to np. mój tata musi wstaæ rano do pracy i nie mo¿e siedzieæ ze mn± na polu do 2 w nocy. Wtedy pozostaje tylko balkon...

P.S. Przy odrobinie samozaparcia i chêci na ma³ym balkonie zmie¶ci siê prawie ka¿dy sprzêt. Na moim balkonie 0,9x1,7m :blink: dziêki posadzeniu monta¿u na s³upie przymocowanym do barierki mieszczê siê z spokojnie z 1,2m tub± Messiera. Czasami wyci±g wypada w dziwnych miejscach, ale nigdy nie ma takiej sytuacji, ¿e o co¶ zawadza. W wiêkszo¶ci pozycji obserwuje siê do¶æ komfortowo.

Pozdrawiam
Micha³
Ten post by³ edytowany przez Bemko dnia: 29 August 2006 - 12:28

Byla juz propozycja typowo balkonowa - ETX 125.

Zbig, polecisz ten model z czystym sumieniem osobie pocz±tkuj±cej? To bardzo ³adny i wygodny teleskop, ale "troszkê" kosztuje. Na dobr± sprawê mo¿naby znale¼æ jeszcze ³adniejsze, za jeszcze "troszkê" wiêcej :)


P.S. Przy odrobinie samozaparcia i chêci na ma³ym balkonie zmie¶ci siê prawie ka¿dy sprzêt. Na moim balkonie 0,9x1,7m :blink: dziêki posadzeniu monta¿u na s³upie przymocowanym do barierki mieszczê siê z spokojnie z 1,2m tub± Messiera. Czasami wyci±g wypada w dziwnych miejscach, ale nigdy nie ma takiej sytuacji, ¿e o co¶ zawadza. W wiêkszo¶ci pozycji obserwuje siê do¶æ komfortowo.

Micha³ poruszy³ jeszcze jedn± kwestiê - wygodê obserwacji. Mo¿emy mieæ dwa przypadki.

Pierwszy - kto¶ woli zobaczyæ wiêcej, wiêkszym sprzêtem, kosztem wygody - na przyk³ad m³ody zapaleniec :)
Drugi - kto¶ ceni wygodê, chce wygodnie siedzieæ, nie wychylaæ siê za bardzo, kosztem nieco mniejszych walorów obserwacyjnych.

Mo¿liwo¶ci jest tak du¿o, ¿e nie jeste¶my w stanie napisaæ dok³adnego poradnika - "Wybór teleskopu".

Ale kurcze, zobaczcie, jak zmieni³o sie nasze podej¶cie. Zaczynamy rozmawiac co bêdzie dobre a co nie, spieramy sie gdzie stawiac bariery wymagañ i ekonomii... I o to chodzi³o! Juz nie ma typowych "kup se Synte" Zaczyna sie rodziæ to o co ca³a ta ostatnia wojna. Wybieraj±c sprzêt który doradzimy, bierzemy pod uwagê do czego to bêdzie, gdzie to bêdzie, za ile to ma byc, A nie "kup se X".

Pozdrawiam.


Dalej uwa¿am, ¿e nawet na du¿y balkon, newton na dobsonie to pomy³ka. I teraz najwa¿niejsze, napiszê dlaczego tak uwa¿am w przygotowywanym materiale.

W takim razie czekam na ten materia³. I czekam na informacje co w zamian? Obawiam siê tylko, ¿e tych wariantów mo¿e byæ bardzo du¿o. I oka¿e siê, ¿e i tak kto¶ "ma inaczej".

Hans, pamiêtaj, ¿e ja Twoje posty odbieram pozytywnie. I ca³o¶æ traktujê jako dyskusjê nad tematem. I mam nadziejê, ¿e co¶ po¿ytecznego z tego wyjdzie :) Ale jednocze¶nie mam obawy.

Pod moim niebem Skylux z Plosslami NIE POKAZUJE nawet M-51. UMIEM j± znale¼æ. M-57 ledwo ró¿ni siê od gwiazdy. Z Kellnerami z zestawu pokazuje kilka gwiazd z Trapezu, nie pokazuje nawet cienia M-42. Mo¿e po wyposa¿eniu go w LV pokaza³by te mg³awice (M51 d³ugo byla tak klasyfikowana). Ale uwa¿am, ¿e to ju¿ totalna bzdura.
Luka³em te¿ przez krótkoogniskowy refraktorek 102 mm. Wiem, jaka jest ró¿nica.
Dlatego nie uwa¿am Skyluxa za sprzêt, którym mozna prowadziæ powa¿niejsze obserwacje DS. Bo zacie¶nianie obiektów do po³owy listy Messiera nie ma sensu. Chyba, ¿e zaczniemy teraz wprowadzaæ nowe podzia³y teleskopów. Mam nawet w domu taki, który mo¿na zaklasyfikowaæ jako dobry sprzêt do obserw kraterków na Ksiê¿ycu. Kosztowa³ w Auchan 19,90.

Zgodzê siê natomiast, ¿e w pewnych sytuacjach obserwy z balkonu bed± konieczne. Ca³y czas o tym pisa³em. Ale nie bêd± to powa¿ne obserwacje. Saturna Synt± przez okno te¿ obserwowa³em :szczerbaty:

Bemko: w Syncie z Plosslem M-97 (Sowa) jest ledwo wyró¿niaj±c± siê mgie³k±. Chcesz j± widzieæ ciemnym Skyluxem? Bzdura, ¶mieszno¶æ!!!

EDIT: "Bzdura, ¶mieszno¶æ!!!" - korzystam z mo¿liwosci edytowania, ¿eby przeprosiæ za te s³owa :)
Ten post by³ edytowany przez saywiehu dnia: 29 August 2006 - 13:34
a moze zamiast poradnika mozna by zrobic automatyczny webowy skrypt, ktory zadawal by pytania w formie ankiety i przyznawal za kazda odpowiedz odpowiednia ilosc punktow kazdemu modelowi w bazie. a na koniec wypluwal by kilka najtrafniejszych typow...

Skylux pod ciemnym niebem pokaze duzo wiecej.
Nie jest to super sprzet do powaznych obserwacji, ale pokaze parke M81/M82, pokaze piekne Plejady, pokaze niezla M42, pokaze cudowne Hichotki.
Ma mocno ograniczone mozliwosci apertura 70mm, ale piekno nieba pokaze i POTRAFI wciagnac w Astroobsesje. A to najwazniejsze, bo dla poczatkujacego to oznacza, ze jego kupno to nie wywalanie kasy w bloto :)

Ale to i tak namiastka tego, co moze pokazac sprzet od 100mm w gore.


Zgodzê siê natomiast, ¿e w pewnych sytuacjach obserwy z balkonu bed± konieczne. Ca³y czas o tym pisa³em. Ale nie bêd± to powa¿ne obserwacje. Saturna Synt± przez okno te¿ obserwowa³em :szczerbaty:

O, to teraz dostanie Ci siê ode mnie :).

Nie wiem, co rozumiesz przez powa¿ne obserwacje. Ale chyba jeste¶my na gruncie mi³o¶niczym, wiêc kilka przyk³adów z mojego podwórka, przepraszam balkonu.

Kilka lat obserwacji gwiazd zmiennych (oceny jasno¶ci).
Kilka lat obserwacji zjawisk zakryciowych (SOPiZ)
Kilka lat obserwacji aktywno¶ci S³oñca (SOS)
Kilka lat obserwacji komet (od komety Halleya rozpoczynaj±c) (SOK)

Czy z balkonu nie mo¿na obserwowaæ zakryæ gwiazd przez planetoidy?
Czy z balkonu nie mo¿na obserwowaæ aktywno¶ci S³oñca? (plamy, pochodnie)
Czy z balkonu nie mo¿na obserwowaæ jasnych komet? (o ile obserwacje prowadzone s± w ciemnym miejscu)
Czy z balkonu nie mo¿na obserwowaæ wybuchów gwiazd nowych i innych zmiennych?

Czy pisz±c o powa¿nych obserwacjach mia³e¶ na my¶li planety?
Ten post by³ edytowany przez Robert Bodzoñ dnia: 29 August 2006 - 13:03

a moze zamiast poradnika mozna by zrobic automatyczny webowy skrypt, ktory zadawal by pytania w formie ankiety i przyznawal za kazda odpowiedz odpowiednia ilosc punktow kazdemu modelowi w bazie. a na koniec wypluwal by kilka najtrafniejszych typow...

Tak by by³o najlepiej. Ale to nie takie proste.

Zgadzam siê absolutnie, ¿e pewne obserwy z balkonu da sie prowadziæ :)
Nie wszystkie :)
Proszê... o to akurat siê nie k³óæmy. Moze zbyt radykalnie napisa³em.
Chodzi mi o nowych. Oni powinni moim zdaniem zaczynaæ od pleneru: gwiadozbiory, meteory, satelity, lepsze warunki do obserw DS. Tego z balkonu w ¶rodku miasta tak do koñca siê nie da.
Ten post by³ edytowany przez saywiehu dnia: 29 August 2006 - 13:12

Pod moim niebem Skylux z Plosslami NIE POKAZUJE nawet M-51. ...
Od urodzenia mieszkam w miescie. Dla mnie balkon to balkon w bloku. Nad balkonem jest kolejny balkon, obok stoi nastepny blok, pod blokiem sa chodniki, parkingi oswietlone lampami, sklepu itp. Nigdy z mojego miejsca zamieszkania nie widzialem drogi mlecznej (no moze w latach 80'tych gdy przechodzilismy na inne stopnie zasilania - ale wtedy bardziej interesowal mnie brak dobranocki niz ew. widocznosc drogi mlecznej :) ). W zwiazku z tym, dla mnie "balkon" to nie jest wymarzone miejsce do obserwacji mglawic i galaktyk. Z mojego balkonu nie zobaczylbym m51 takze za pomnoca teleskopu ze zwierciadlem 20 cm. A skoro nie widac roznicy to po co przeplacac? :). Podsumowujac, moim "miejskim" zdaniem pojecie balkon nie tyle ogranicza wielkosc teleskopu co, przede wszystkim zakres obiektow dostepnych do obserwacji. A w tym zakresie duze apertury niewiele wnosza.
Nikt nie napisal, ze Skylux jest idealny, ale jak ktos musi kupic teleskop za 300 zl. to nich szuka w miare sprawdzonego Skyluxa, a nie losowy teleskop na Allegro.


Nigdy z mojego miejsca zamieszkania nie widzialem drogi mlecznej

A¿ mnie ciarki po plecach przesz³y jak to przeczyta³em. Ja widzê j± przez wiêkszo¶æ pogodnych wieczorów.

Wiele razy poleca³em Skyluxa jako sprzêt do nauki nieba. Do tego sie nadaje.
Tylko nie chcia³bym, ¿eby polecanie go sprawi³o, ¿e kto¶ nabierze przekonania, ¿e to ju¿ jest TO. Nie jest to na pewno sprzêt docelowy. Ma bardzo du¿o zalet, ale przynajmniej tyle samo wad. Jak zreszt± prawie ka¿dy telep. Jak SYNTA te¿.

Kupi³em Skyluxa synowi (9 lat). Serce mi ro¶nie, gdy widzê jak jest z niego dumny, jak luka z niego gdy tylko mo¿e, jak zadaje pytania, jak na niektóre sam potrafi sensownie odpowiedzieæ.


Na moim balkonie 0,9x1,7m :blink: dziêki posadzeniu monta¿u na s³upie przymocowanym do barierki mieszczê siê z spokojnie z 1,2m tub± Messiera.

w³a¶ciwie mozna tym zdaniem zakoñczyæ w±tek :ha:

moge tylko dodac, ¿e Alkor kiedy¶ napisa³, ¿e swoje SC16" te¿ trzyma na balkonie.

A na koñcu ka¿dego przewodnika, ¿eby unikn±æ potencjalnych procesów zawiedzianych u¿ytkowników, proponujê notkê:

Ostrze¿enie:
Zanim wydasz choæ z³otówkê, przyjed¼ na zlot i zobacz, czy naprawdê wiesz, co robisz.
Bo nawet je¶li wydasz 5 000 z³ na 20 cm teleskop i worek okularów, nie zobaczysz nic chocia¿by zbli¿onego do tego: http://hubblesite.or...ry/album/tours/
W najlepszym razie, je¶li masz ciemne niebo i dobre oczy zobaczysz co¶ takiego: http://www.skyrover....brary.php?cat=8 (pomijaj±c Ksiê¿yc, Jowisza i Saturna, ew. Marsa w czasie opozycji).
Do tego urok nocnego nieba - bezcenny, ale do podziwiania go wystarczy, na pocz±tek, lornetka
Oczywi¶cie, inna sprawa to astrofoto, ale tam 5 000 z³ ledwo na najprostszy monta¿ starczy.

I w ten sposób zamordujemy rynek astro w Polsce...
Ten post by³ edytowany przez BBwro dnia: 29 August 2006 - 13:41

Pod moim niebem Skylux z Plosslami NIE POKAZUJE nawet M-51. UMIEM j± znale¼æ. M-57 ledwo ró¿ni siê od gwiazdy. Z Kellnerami z zestawu pokazuje kilka gwiazd z Trapezu, nie pokazuje nawet cienia M-42. Mo¿e po wyposa¿eniu go w LV pokaza³by te mg³awice (M51 d³ugo byla tak klasyfikowana). Ale uwa¿am, ¿e to ju¿ totalna bzdura.
Je¿eli tak wygl±daj± w twoim SkyLuxie M57 i M42 to albo masz beznadziejne niebo (M42 jest nie¼le widoczna go³ym okiem z przedmie¶cia) albo niestety kiepski wzrok... Próbowa³e¶ dojrzeæ je zerkaniem?


Zgodzê siê natomiast, ¿e w pewnych sytuacjach obserwy z balkonu bed± konieczne. Ca³y czas o tym pisa³em. Ale nie bêd± to powa¿ne obserwacje. Saturna Synt± przez okno te¿ obserwowa³em :szczerbaty:
90% obserwacji przeprowadzam z balkonu, uwa¿am je za jak najbardziej powa¿ne.


Bemko: w Syncie z Plosslem M-97 (Sowa) jest ledwo wyró¿niaj±c± siê mgie³k±. Chcesz j± widzieæ ciemnym Skyluxem? Bzdura, ¶mieszno¶æ!!!

EDIT: "Bzdura, ¶mieszno¶æ!!!" - korzystam z mo¿liwosci edytowania, ¿eby przeprosiæ za te s³owa

Czyta³em, ¿e maratony Messiera pod ciemnym niebem robiono lornetkami klasy 60-70mm, SkyLuxem tym bardziej powinno daæ radê. Wybaczone. :Beer:

Pozdrawiam
Micha³

Ca³y problem w tym, ¿e mam naprawdê ciemne niebo. M-42 widzê WYRA¬NIE jako chmurkê go³ym okiem. Tymczasem obraz ze Skyluxa, przy "za³adowaniu" Kellnerami z zestawu (mam ich teraz 7 od ró¿nych Skyluxów) nie da³ nawet cienia rozja¶nienia w miejscu, gdzie ona jest :D A znam metodê zerkania! He- no i mam 2 Skyluxy, z ró¿nych serii. Obydwa naraz nie mog± byæ chyba lipne.

Wiem, ¿e jasna lornetka da ca³kiem niez³y obraz wiêkszo¶ci eMek. Dlatego parê postów wy¿ej proponowa³em lornetkê jako dobry sprzêt na balkon. Dobry, bo bêd±cy logicznym uzupe³nieniem "doros³ego" wyposa¿enia.

Uwa¿am te¿, w sumie jak Bbwro, ¿e zlot, albo odwiedziny u przynajmniej jednej "otrzaskanej" osoby z s±siedztwa powinny byæ wprowadzone jako punkt OBOWI¡ZKOWY przy ka¿dej poradzie dla kogo¶ ca³kiem zielonego.

:Beer:

P.S. Natomiast ³adnie M-42 prezentowa³a siê w Alkorze!

Drugi edit: na pewno nie poleca³bym Skyluxa jako sprzêtu w przedziale do ilu¶ tam z³otych. Bo naprawdê wymaga lepszych okularków!
Ten post by³ edytowany przez saywiehu dnia: 29 August 2006 - 15:01

w³a¶ciwie mozna tym zdaniem zakoñczyæ w±tek :ha:
Nie widzê w moim stwierdzeniu nic ¶miesznego <_<

Pozdrawiam
Micha³


Nie widzê w moim stwierdzeniu nic ¶miesznego <_<

Pozdrawiam
Micha³


Nie przejmuj siê Michale :). Najwa¿niejsze, aby te obserwacje prowadzone nawet z ma³ego balkonu i z mocowanym do balustrady refraktorem przynosi³y Tobie satysfakcjê. Najwa¿niejszy jest zapa³ i umiejêtno¶ci.

Bemko, Mc mia³ na my¶li to, ¿e przy takim za³o¿eniu, na balkonie mo¿na obserwowaæ wszystko i wszystkim,
nawet Taurusem 500mm, bo raptem ma 62x62 cm w podstawie, a ka¿dy balkon jest wiêkszy niz taki prostok±cik,
kwestia tylko uporu, noi mo¿e umiejetno¶ci majsterkowania, lub zdolno¶ci akrobatycznych takiego astromi³o¶nika,

tu nam chodzi o to, ¿e kto¶ kto chcia³by kupiæ teleskop, a maj±c chêci, albo konieczno¶æ prowadzenia obserwacji na balkonie, wiedzia³, spo¶ród jakiego sprzêtu, typów, rodzajów teleskopów, ma wybieraæ

¿eby wiedzia³ jakie s± ograniczenia takich balkonowych obserwacji, zna³ ich wady i zalety,
(na pozór obserwacje balkonowe niemaj± zalet, maj± jedn± podstawow±, mianowicie szybko¶æ, otwierasz drzwi na balkon i ju¿ jeste¶ na "polu" obserwacyjnym, jak trzymasz na nim teleskkop to obserwujesz odrazu, pojawia siê dziurka w chmurach, cyk i ju¿ ogl±dasz, to jest zaleta balkonu)

natomiast spieranie co siê na nim da postawiæ, a co nie, bo na upartego, to mo¿na wszystko, (nawet taki zrobiæ teleskop, ¿eby k±tówkami, przed³u¿kami, obserwowaæ okularem który przechodzi przez dziurê w ¶cianie :szczerbaty:) niema za bardzo sensu, bo staramy sie wszyscy ustaliæ jaki¶ zakres sprzêtu który na taki balkon do obserwacji siê nadaje, w miarê w komfortowych warunkach, czyli bez zbêdnej akrobacji, albo kaskaderstwa :) i bez ¿adnych przeróbek sprzêtu i balkonu.

¿eby taki pocz±tkuj±cy, albo i nie¶wiadomy wiedzia³, ¿e kupuj±c jaki¶ teleskop, to na balkonie nim poobserwuje,
albo ¿e ma balkon o konkretnych wymiarach, wiêc spo¶ród jakiego sprzêtu powinien szukaæ, tego który bêdzie mu odpowiada³
a nie to, ¿e maj±c cheæ kupienia jakiego¶ wymarzonego teleskopu, musia³by wykombinowaæ, ¿eby da³o siê go zamontowaæ na balkonie

staramy siê zaj±æ typowymi teleskopami, dostêpnymi na polskim rynku, bez kombinowania jak je przerobiæ, ¿eby sie na ten balkon nadawa³y.

¿eby po prostu nie by³o tak, ¿e kto¶ sobie kupi teleskop, na forum dowiedzia³ siê, ¿e im wiêkszy kupi, tym wiêcej zobaczy, kupi³ grzmota i mu zawala pó³ domu, bo na balkonie to nim sie nieda obserwowaæ, a je¼dziæ za miasto to mu siê po prostu niechce, albo niema czasu, to tylko o to chodzi,

a i nam mam nadziejê takie rozwa¿ania wiele wiedzy przynios±, ale i równie¿ przyjemno¶ci, czyli Panowie, dyskutujmy za¿arcie, ale bez osobistych docinków i gniewania siê na siebie,
a czyj±¶ wypowied¼, z któr± siê niezgadzamy, nie musimy przecie¿ od razu traktowaæ jak zamach na nasze w³asne pogl±dy, który musimy odrazu odeprzeæ z ca³om stanowczo¶ciom i godno¶ciom osobistom :Beer:
pozdrowienia


Bemko, Mc mia³ na my¶li to, ¿e przy takim za³o¿eniu, na balkonie mo¿na obserwowaæ wszystko i wszystkim,
nawet Taurusem 500mm, bo raptem ma 62x62 cm w podstawie, a ka¿dy balkon jest wiêkszy niz taki prostok±cik,
kwestia tylko uporu, noi mo¿e umiejetno¶ci majsterkowania, lub zdolno¶ci akrobatycznych takiego astromi³o¶nika,

tu nam chodzi o to, ¿e kto¶ kto chcia³by kupiæ teleskop, a maj±c chêci, albo konieczno¶æ prowadzenia obserwacji na balkonie, wiedzia³, spo¶ród jakiego sprzêtu, typów, rodzajów teleskopów, ma wybieraæ

Nie ka¿dy balkon jest wiêkszy ni¿ 62x62, widzia³em kiedy¶ takie balkony bez posadzki, same drzwi balkonowe i barierka :Boink: Tylko czy to w³a¶ciwie ju¿ balkon? :blink: Ka¿dy ma inny akceptowalny komfort obserwacji, poni¿ej którego ju¿ jest to dla niego tylko mordêg±. Jestem daleki od polecania komukolwiek takiego refraktora na ma³y balkon. Chcia³em tylko zwróciæ uwagê, ¿e pomimo du¿ych gabarytów tego sprzêtu jest to mo¿liwe i nawet wygodne (jak dla mnie).

Pozdrawiam
Micha³
Ten post by³ edytowany przez Bemko dnia: 29 August 2006 - 15:54

Nie widzê w moim stwierdzeniu nic ¶miesznego <_<

Pozdrawiam
Micha³

ja tez nie widze w tym nic ¶miesznego :lol: porostu twój przyk³ad rozbrajajaco dzia³a na dyskusje. miêdzy wizjami komfortu róznych ludzi jest PRZEPA¦Æ. Masa osób nie wyobraza sobie obs³ugi refraktora 1200mm na mikroskopijnym balkonie. znam osoby, które dziwi± sie, ¿e to sie trzeba nachylaæ!!! ¿eby cos zobaczyæ... :szczerbaty:

Twój przyk³ad poprostu pokazuje, ¿e je¿eli cos daje mozliwo¶æ to ju¿ mozna to robiæ.

Hans czy refraktor 127/1200 na balkon jest optymalny??? :ha:

ps. bez urazy poprostu setnie sie bawie :lol:


Nie ka¿dy balkon jest wiêkszy ni¿ 62x62, widzia³em kiedy¶ takie balkony bez posadzki, same drzwi balkonowe i barierka :Boink: Tylko czy to w³a¶ciwie ju¿ balkon? :blink: [...]

Posiadam osobi¶cie taki Balkon :D otwieramyt drzwi, i mamy parapet (identyczny jak przy oknie obok) i... barierkê... g³êboko¶c balkonu wynosi wiêc ~15 cm :D wystarczy jedna osoba na tym "balkonie" i ju¿ nie mozna go zamkn±æ :D

...obserwowa³em z tego balkonu saturna i jowisza przez 114/900 na EQ2... tyle ¿e wszystko sta³o w mieszkaniu ³±cznie ze mn± :)

Pozdrowienia dla architektów którzy opracowali mój blok :Beer:


hmm, to przy takim balkonie, miejsca masz tyle, zeby najwy¿ej siê szeroko u¶miechn±æ :D
... obserwuj±c lornetk±?

to przy okazji taki apel do wszystkich, jakby¶cie mogli podaæ, ile musicie mieæ miejsca, ¿eby móc obserwowaæ swoimi teleskopami?

jak sie zrobi tak± przyk³adow± baze, to bêdzie wiadomo, czym sie da obserwowaæ, na jakim balkonie


Mój balkon ma wymiary : 160x100x270cm. ( d³.x szer.x wys. ). Wysoko¶æ barierki 105 cm.
Na nim stawiam bardzo czêsto ( ok. 90% obserwacji ) Firstscopa 114/900 na EQ 2.
Nó¿ki od statywu wysuniête na ok. 30 cm z najni¿szego po³o¿enia.
Mój wzrost 188 cm, ¶rednio wygimnastykowany...
Obserwacje prowadzê obracaj±c tubus w obejmach ¿eby mieæ okular po odpowiedniej dla obserwowanego obiektu stronie. Czasami okular wypada w dziwnych miejscach, ale uwa¿am ¿e mo¿na mimo wszystko prowadziæ w miarê, powtarzam " w miarê " komfortow± obserwacjê. Faktem jest ¿e to co dla mnie jest w miarê dla mojej ¿ony ju¿ jest mêcz±ce...
Jeszcze jedna uwaga: transport - najgorsze w ca³ym wynoszeniu teleskopu jest pokonanie drzwi balkonowych szeroko¶ci 54cm, i tu pojawiæ mo¿e siê kolejny problem dla Dobsonów (zaznaczam ¿e jak na razie ¿adnego nie widzia³em na w³asne oczy i nie znam ich wymiarów u podstawy).
Ja dajê jako¶ radê tak wstawiaæ po kolei nó¿ki od statywu ¿e przechodzê przez te drzwi, a nie wiem jak nale¿a³oby to rozwi±zaæ przy monta¿u Dobsona...

tak mniej wiecej wygladaja wymiary dobsona synty
moze to ulatwi przewidzenie czy i jak sie taki teleskop moze znalezc na naszym balkonie Za³±czone miniaturki
    l l

oo dziêki wielkie :notworthy:

ale jakby¶ by³ ³askaw postawiæ go wylotem tubusa przy ¶cianie, tak, ¿eby¶ patrz±c w wyci±g zmie¶ci³ siê wygodnie miêdzy ¶cian± a teleskopem, a jednocze¶nie tubus pochyliæ tak, ¿eby wylot teleskopu by³ 110 cm nad pod³og± i dopiero wtedy go zwymiarowaæ, ile on tak naprawdê miejsca zajmuje, je¿eli teleskop bêdzie celowa³ nad barierk± balkonu i da³o siê nim wygodnie obserwowaæ
pozdrowienia

czyli w/g tego rysunku:



wtedy bêdzie wiadomo ile ta synta potrzebuje tak naprawdê miejsca na balkonie

i przy okazji jaki k±t od pod³ogi tworzy wtedy ten teleskop?
czyli na jakiej wysoko¶ci nad horyzontem da siê wtedy obserwowaæ obiekty?

to mo¿e teraz bêdzie ju¿ wiadomo o co chodzi: ?


Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 29 August 2006 - 21:28
Wed³ug podanych wymiarów bez problemu wstawi³bym ten teleskop na balkon, ale przy³±czam siê do pro¶by Sumasa o podanie wymiarów przy takim po³o¿eniu jakie zasugerowa³.
Z ciekawo¶ci zmierzê czy zmie¶ci³by siê na balkonie o wymiarach mojego.

Ps. Jaka jest dok³adna odleg³o¶æ od osi wyci±gu okularowego do koñca tubusu?
Chodzi mi o to w jakim miejscu znalaz³by siê okular przy tubusie w poziomie opieraj±c go o ¶cianê, kiedy podniós³bym Dobsona na odpowiedni± wysoko¶æ do patrzenia "na wprost".
Ten post by³ edytowany przez Piotr_K dnia: 29 August 2006 - 21:26
na szeroko¶æ Twoich barów :)
no bo nie chodzi o to ¿eby siê gimnastykowaæ tylko, o to ¿eby w miarê komfortowo obserwowaæ :)

zrobilem prosciutki model tego teleskopu w 3D, dzieki czemu moge szybko strzelic mu dowolna fotke :D

zrobilem 3 mozliwosci co do ilosci nieba jaka chciemy osiagnac w korelacji z wielkoscia balkonu.
dodatkowo dorzucilem wymiary dla bardzo hipotetycznego balkonu z balustrada z cienkich rurek. wiem, ze to aksolutna ostatecznosc, cos nienaukowego i w ogole be, ale takie rurki przed teleskopem (podczas parzenia przez nie) pewnie nie wprowadzily by zauwazalnej degradacji obrazu przy takiej srednicy. chodz nie polecal bym jednak nikomu kupna teleskopu za 1000zl do patrzenia przez rurki :szczerbaty: Za³±czone miniaturki
    l l l l l l l l

dziêki wielkie aph :notworthy:

o to chodzi³o

Barierka 110 cm... wielkie mi cu¶... parê ruchów boszk± i jest 80 :ha:

Nie, nie doradzam NIKOMU takich eksperymentów. Za to chcê wyraziæ szacunek dla Apha za zrobienie tych obrazków. Nie dlatego, ¿e dotycz± tego bia³ego telepa. Tylko dlatego, ¿e zrobi³ :notworthy:

Chia³bym jeszcze zwróciæ uwagê, ¿e w wielu blokach 2,5m ponad w³asnym balkonem mamy drugi balkon który zas³ania nam zenit i niebo powy¿ej ok.60-70° w zale¿no¶ci od ustawienia teleskopu na balkonie. Jakby¶ aph móg³ to uwzglêdniæ to by³oby ¶wietnie, chcia³bym zobaczyæ jak bêdzie wtedy wygl±daæ widoczno¶æ nieba przez Syntê, bo wydaje mi siê ¿e na balkonie szeroko¶ci 1m mo¿e zawêziæ siê do pasa szeroko¶æi 20°

Pozdrawiam
Micha³

75 stopni. przy czym wydaje mi sie, ze jest to dosc optymistyczny scenariusz bo nie kazdy balkon pozwala na dostawienie teleskopu do samego konca (jakies kwiatki etc). Za³±czone miniaturki
    l l


75 stopni. przy czym wydaje mi sie, ze jest to dosc optymistyczny scenariusz bo nie kazdy balkon pozwala na dostawienie teleskopu do samego konca (jakies kwiatki etc).

Czyli jakies 40* zakresu dla balkonu 150cm i 20* zakresu dla balkonu 100cm. Cholera...

Pozdrawiam.

My¶lê, ¿e przy ma³ym balkonie jednak trzeba nieco pokombinowaæ, aby zyskaæ nieco nieba. Gdybym ja swojego Taurusa stawia³ bezpo¶rednio na balkonie, to mia³bym mocno ograniczony widok, zarówno w azymucie, jak i w wysoko¶ci. Stawiam wiêc teleskop na stabilnym sto³ku o wysoko¶ci oko³o 40 cm i jest ju¿ dobrze. W ten sposób mam dostêp do 3-4 razy wiêkszej powierzchni nieba. Prawdê mówi±c rzeczywi¶cie nie wyobra¿am sobie teraz obserwacji z wysoko¶ci balkonu. Oczywi¶cie sto³ek musi byæ odpowiednio du¿y, stabilny (ciê¿ki).

Dodam, ¿e wcze¶niej mia³em teleskopy na monta¿u paralaktycznym i jestem przyzwyczajony do obserwacji na stoj±co.
Ten post by³ edytowany przez Robert Bodzoñ dnia: 30 August 2006 - 13:21
Mo¿e nie powinienem ju¿ w tym w±tku zaczynaæ tematu od innej strony, ale nie chcê ich mno¿yæ.

Przedstawiane przez nas oceny przydatno¶ci teleskopów do ró¿nych celów s± zró¿nicowane. Zastanawiam siê, czy nie nale¿a³oby wybraæ powiedzmy 10 najczê¶ciej kupowanych teleskopów (tylko jak?) i przedstawiæ ich zalety/wady, mo¿liwo¶ci/ograniczenia. Wtedy mogliby¶my "od³o¿yæ na bok" ich cenê i skupiæ siê na ca³ej reszcie. Pocz±tkuj±cy popatrzy³by najpierw na cenê (czy go staæ na zakup) a potem na to co mo¿e/nie mo¿e pokazaæ mu dany teleskop i czy nadaje siê do jego warunków.

Zostawiê ju¿ w spokoju te warunki obserwacji (czyli balkony ;)), a przejdê do mo¿liwo¶ci. Przyk³adowo oceniê Tala 100/1000 i Syntê 200/1000 (oba modele na paralaktyku). Przyjmê skalê od 1 do 6. I jeszcze raz dodam to moja ocena i robiona na szybko bez g³êbszego zastanowienia, na podstawie moich "balkonowych" obserwacji. Aby obiektywnie oceniæ te teleskopy potrzeba wielu takich ocen od ró¿nych osób, które obserwuj± w ró¿nych warunkach.

Obiekty - Tal/Synta

planety - 4/4.5
gromady gwiazd - 3.5/4.5
mg³awice/galaktyki - 3/5
komety - 3.5/5
obserwacje S³oñca - 4.5/3.5
gwiazdy zmienne - 4/5
gwiazdy podwójne - 4.5/4.5 (mimo wiêkszej ¶rednicy Synty)

Nie oceniam mo¿liwo¶ci astrofoto.


(...)Zastanawiam siê, czy nie nale¿a³oby wybraæ powiedzmy 10 najczê¶ciej kupowanych teleskopów (tylko jak?) i przedstawiæ ich zalety/wady, mo¿liwo¶ci/ograniczenia. Wtedy mogliby¶my "od³o¿yæ na bok" ich cenê i skupiæ siê na ca³ej reszcie. Pocz±tkuj±cy popatrzy³by najpierw na cenê (czy go staæ na zakup) a potem na to co mo¿e/nie mo¿e pokazaæ mu dany teleskop i czy nadaje siê do jego warunków.
(...)


Kiedys stara³em sie zapodac ten pomys³

http://astro-forum.o...showtopic=11337
http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=11185

Ale jakos sie nie przyj±³. Takie zestawienia s± jednak cholernie subiektywne. Nie kazdy te¿ potrafi byc krytyczny w stosunku do swojego sprzetu, ktory akurat ocenia.

Pozdrawiam.


Takie zestawienia s± jednak cholernie subiektywne. Nie kazdy te¿ potrafi byc krytyczny w stosunku do swojego sprzetu, ktory akurat ocenia.

Pozdrawiam.


Zgadza siê. Dlatego musia³aby to byæ jaka¶ wiêksza akcja. Wiele ocen od wielu obserwatorów. Jest nas na forum niby du¿o, ale jak przychodzi do dzia³ania to ma³o :(

Obawiam siê, ¿e tutaj te¿ utkniemy w martwym punkcie :(

pytanie tylko czy napisanie duzego manuala na temat wyboru teleskopu cos pomoze. w koncu na dzien dzisiejszy na astronocach i na tym i sasiednim forum jest tak duza ilosc informacji, ze ktos kto ma duzo chceci moze znalezc kompletny sprzet dla siebie bez zadania nawet jednego pytania.
ksiazke mozna napisac, tylko pytanie kto ja przeczyta. w bazie wiedzy jest kilka madrych topicow, a wydaje sie, ze malo osob to czyta. i tu znowu chcial bym zaproponowac automatyczny skrypt do wybierania teleskopu. delikwent odpowie tylko na kilka(nascie) pytan i dostanie odpowiedz. wiem, ze ilosc parametrow jest duza, ale nie az tak duza, zeby bylo to niewykonalne. po odpowiedniej kalibracji moglo by to niezle dzialac...


Zgadza siê. Dlatego musia³aby to byæ jaka¶ wiêksza akcja. Wiele ocen od wielu obserwatorów. Jest nas na forum niby du¿o, ale jak przychodzi do dzia³ania to ma³o :(

Obawiam siê, ¿e tutaj te¿ utkniemy w martwym punkcie :(

mam nadziejê, ¿e i na to znajdzie siê rozwi±zanie :rolleyes:

od d³u¿szego czasu pracujemy z Adamem Jesionem nad opracowaniem jakiego¶ lepszego "interface'u" (¶rodowiska) do zgromadzonej na forum wiedzy

Jest to ci±gle na etapie projektu, ale pomys³ jest taki: http://www.skyscope....estia/index.php

My¶limy po prostu, ¿e to bêdzie lepszym narzêdziem do gromadzenia wiedzy, ni¿ engine forum,
bo nad wype³nieniem tre¶ci± mo¿emy pracowaæ wszyscy wspólnie i ka¿dy mo¿e wnie¶æ wk³ad w rozwój wiedzy o astronomii, a docelowo bêdzie to zintegrowane z forum

a jak dokonywaæ wpisów? mo¿ecie po prostu po zarejestrowaniu siê, edytowaæ ju¿ jakie¶ istniej±ce wpisy i zobaczyæ ich sk³adniê, jak wstawiaæ odno¶niki, obrazki, linki, punkty, listê itd
mamy nadziejê, ¿e pomys³ siê Wam spodoba i bêdziemy wszyscy wspólnie stworzyæ tak± bazê
naturalnie, ten projekt dotyczy nie tylko sprzêtu, ale ca³ego zakresu astronomii
pozdrowienia


pytanie tylko czy napisanie duzego manuala na temat wyboru teleskopu cos pomoze. w koncu na dzien dzisiejszy na astronocach i na tym i sasiednim forum jest tak duza ilosc informacji, ze ktos kto ma duzo chceci moze znalezc kompletny sprzet dla siebie bez zadania nawet jednego pytania.
ksiazke mozna napisac, tylko pytanie kto ja przeczyta. w bazie wiedzy jest kilka madrych topicow, a wydaje sie, ze malo osob to czyta. i tu znowu chcial bym zaproponowac automatyczny skrypt do wybierania teleskopu. delikwent odpowie tylko na kilka(nascie) pytan i dostanie odpowiedz. wiem, ze ilosc parametrow jest duza, ale nie az tak duza, zeby bylo to niewykonalne. po odpowiedniej kalibracji moglo by to niezle dzialac...


Aph. Ale nie ma jednej konkretnej odpowiedzi nawet na tak zawê¿ony zakres solucji (kilkanascie czy ile tam pytan). Rynek sie zmienia. Zmieniaja sie ceny i modele teleskopów. Pojawiaja sie nowe, stare modele znikaja. A to co tu wydziergam ma nauczyæ jak dobraæ teleskop, a nie daæ odpowiedz jaki teleskop kupiæ.

To jest jedno.

Drugie to w³asnie doradzanie przez ludzi którzy nie ogladaj± sie na to w jakim (cholera nie moge znale¼æ polskiego s³owa) "environmencie" bedzie ten teleskop pracowa³. Maj±c ten nasz forumowy (nie wiem) "przewodnik", automatycznie cze¶æ ludzi samodzielnie nauczy sie jak samemu znale¼æ odpowied¼ do swoich konkretnych warunków. Reszta i tak zapyta "co kupiæ" i tym osobom dalej nale¿y odpowiadaæ bezpo¶rednio, ale "Z G£OW¡", a nie na odwal sie, po najmniejszej linii oporu, albo bez wiedzy co tak naprawde doradzasz i jakie sa cechy doradzanego sprzêtu.

To jest drugie.

Ja tu postaram sie szkielet takiego przewodnika stworzyæ, oczywi¶cie bêdzie to subiektywne, bêdzie mia³o b³edy, mo¿e nie wszêdzie wystarczy wiedzy i do¶wiadczenia, ale wtedy natychmiast ktos z forum z odpowiedni± wiedz± to dostrzeze i wytknie "Hans, co ty pierdolisz?" I b³±d sie poprawi. Puki bêdzie to ¿ywe, puty bêdzie dobre.

To jest trzecie.

A na koniec, im wiêcej tu dacie pomys³ów teraz, tym pierwszy szkielet bêdzie lepszy i pe³niejszy. Tym ³atwiej bêdzie go potem doprowadziæ do przyzwoicie zredagowanej, czytelnej i jasnej formy, która ka¿dy bêdzie móg³ jako¶ wesprzeæ je¿eli uzna, ¿e czego¶ waznego brakuje, lub co¶ jest bez sensu.

Pozdrawiam.


My¶lê, ¿e przy ma³ym balkonie jednak trzeba nieco pokombinowaæ, aby zyskaæ nieco nieba. Gdybym ja swojego Taurusa stawia³ bezpo¶rednio na balkonie, to mia³bym mocno ograniczony widok, zarówno w azymucie, jak i w wysoko¶ci. Stawiam wiêc teleskop na stabilnym sto³ku o wysoko¶ci oko³o 40 cm i jest ju¿ dobrze. W ten sposób mam dostêp do 3-4 razy wiêkszej powierzchni nieba. Prawdê mówi±c rzeczywi¶cie nie wyobra¿am sobie teraz obserwacji z wysoko¶ci balkonu. Oczywi¶cie sto³ek musi byæ odpowiednio du¿y, stabilny (ciê¿ki).
Tylko tu powoli dochodzimy do tego, co jest z moim Messierem na balkonie: jak siê dorobi s³up do balustrady to mozna komfortowo ogl±daæ. Tak samo z Taurusem: jak postawisz dobsona na stoliku to obejmiesz wiêcej nieba. Mieli¶my mówiæ o rozwi±zaniach fabrycznych, a nie przeróbkach. Bo je¿eli to ma byæ dla pocz±tkuj±cego, to chyba siê nie sprawdzi. Czyta³em jak kto¶ kiedy¶ chcia³ dobsona na statywie fotograficznym postawiæ ¿eby zyskaæ na wysoko¶ci. :Boink: I jak taki kto¶ zrealizuje swój pomys³ bo przeczyta³ na A-F to mo¿e mieæ problem...

Pozdrawiam
Micha³


Tylko tu powoli dochodzimy do tego, co jest z moim Messierem na balkonie: jak siê dorobi s³up do balustrady to mozna komfortowo ogl±daæ. Tak samo z Taurusem: jak postawisz dobsona na stoliku to obejmiesz wiêcej nieba. Mieli¶my mówiæ o rozwi±zaniach fabrycznych, a nie przeróbkach. Bo je¿eli to ma byæ dla pocz±tkuj±cego, to chyba siê nie sprawdzi. Czyta³em jak kto¶ kiedy¶ chcia³ dobsona na statywie fotograficznym postawiæ ¿eby zyskaæ na wysoko¶ci. :Boink: I jak taki kto¶ zrealizuje swój pomys³ bo przeczyta³ na A-F to mo¿e mieæ problem...

Pozdrawiam
Micha³


Ale to wa¿ny hint, aby wspomnieæ przy naszym przewodniku jak niektóre przeszkody pokonywaæ. Bo to do pewnego stopnia rozszerza pole manewru.

Pozdrawiam.


Tak samo z Taurusem: jak postawisz dobsona na stoliku to obejmiesz wiêcej nieba.
Czyta³em jak kto¶ kiedy¶ chcia³ dobsona na statywie fotograficznym postawiæ ¿eby zyskaæ na wysoko¶ci.


Eee, chyba jednak widzisz ró¿nicê B) .

Na dobr± sprawê sto³ek i tak jest potrzebny. Bo albo Ty siedzisz, a Dobson stoi, albo Dobson "siedzi", a Ty stoisz. Ja wybieram drugi wariant :)

Zreszt± ten mój post by³ przede wszystkim reakcj± na ostatni rysunek i "zamkniêty" na balkonie teleskop.
Ten post by³ edytowany przez Robert Bodzoñ dnia: 30 August 2006 - 16:44
Potrzebne fotografie do opracowañ. Takie które beda oddawaæ skale sprzêtu, monta¿e azymutalne, ma³e i du¿e paralaktyki, statywy foto, d³ugie i krótki refraktory. Moze np. cos takiego:




£adujcie tutaj.

Pozdrawiam.


Taurus 270 i Ta³ Alkor


Soligor MT-800 na statywie teodolitowym, dla porównania obmierzona wcze¶niej w topicu Synta


A tu jeszcze Skyluxy
Ten post by³ edytowany przez saywiehu dnia: 31 August 2006 - 16:01
Kurde, Wiehu, drugim zdjeciem cos mi uswiadomiles i jestem Ci za to wdzieczny! :Beer:

Wczoraj, korzystaj±c z przecuuudnej nocy, postanowi³em sprawdziæ, jak z tym Skyluxem i DS-ami. Jako, ¿e mia³em dobre pó³ roku przerwy w obserwacjach Skyluxem, a do tego obrazy z Synty "w g³owie"- odkurzy³em dziada i wystawilem nad to moje jeziorko.

Galaktyki. Polaris pisa³, ¿e Skylux poka¿e M81 i M82. Pokaza³ oczywi¶cie. Ale z moimi okularkami widok by³ chyba nie lepszy ni¿ w ... szukaczu Synty. M-51 pokaza³ z kolei jako punkcik z ciut ja¶niejsz± otoczk±. M-31 pokazana do¶æ ³adnie, przynajmniej nie by³o w±tpliwo¶ci co do natury obserwowanego obiektu :szczerbaty:

Gromadki kuliste.
Tu totalna za³amka: M13 byla tarcz± z postrzêpionymi brzegami i ja¶niejszym ¶rodkiem. To samo z M92, M10 i M12. Wiedziony odruchem, wystawi³em mojego Alkora. Tarczki nie by³y wiêksze, ale przynajmniej by³o widaæ drobniuchne ogniki gwiazd przy krawêdziach!

Gromadki otwarte.
Hichoty i M52 w Skyluxie prezentuj± siê ³adnie. Mam tylko jeden, nieopisany okular do Alkora- ma on mniejsze pole i do Hichotów po prostu siê nie nadaje.

M-57
W Skyluxie jest to maleñka tarczka. Co najwy¿ej mo¿e s³u¿yæ do wyt³umaczenia nazwy "mg³awica planetarna".

Nie przyk³ada³em sie do tych obserwacji. W sumie "zalicza³em" obiekty, chc±c siê przekonaæ, jak one wypadn±. Moze powinienem ka¿demu z nich przypatrywaæ siê d³u¿ej ni¿ te 2-3 minuty. Ale noc byla TAKA, ¿e po paru DS-ach mialem po prostu ochotê usi±¶æ przy Syncie. Co te¿ uczyni³em :)

Proszê... nie piszcie, ¿e Skylux nadaje siê do DS :szczerbaty:


Potrzebne fotografie do opracowañ. Takie które beda oddawaæ skale sprzêtu, monta¿e azymutalne, ma³e i du¿e paralaktyki, statywy foto, d³ugie i krótki refraktory.

Do DS'ów nie ma za du¿ej apertury. Zawsze przyda³aby siê wiêksza.
Dwie rzeczy s± potrzebne aby DS'y sprawia³y przyjemno¶æ. Apertura i ciemne niebo.
Z miasta mo¿na obserwowaæ Ksiê¿yc, planety, gwiazdy podwójne, ale DS'y to ersatz.
Opatrzy³em siê apertur± 200mm i wybra³em co¶ maksymalnie du¿ego, nie sprawiaj±cego problemów logistycznych. Pad³o na Taurusa 410. Rozwa¿a³em 600mm, ale okaza³o siê, ¿e nie zmie¶ci siê do baga¿nika.



Co mo¿na zobaczyæ przez co¶ takiego opisa³em na Mirze, wiêc nie bêdê siê powtarza³.

Oj zobaczyæ to takimi sprzêtami idzie du¿o, :Beer: :Beer: . Obserwacje pod ciemnym niebem z dobrymi okularami mog± powaliæ z nóg. Ju¿ teraz wiem ¿e nie zamieni³ bym na ¿aden inny teleskop mojego Taurusa 380mm, mobilno¶æ tego sprzêtu przerasta mnie, to mo¿e nie wiarygodne ale ten teleskop zajmuje jedno miejsce pasa¿era!!!!!!!! Ju¿ teraz wiem ¿e ten sprzêt zostanie zemn± na zawsze ³atwy w transporcie i wogóle jestem w stanie sam go przenie¶æ w ca³o¶ci waga oko³o 25kg. A nastêpnym teleskopem jaki kupie bêdzie napewno jescze wiêkszy newton konstrukcji trusowej co¶ ponad 60cm ale to juz raczej knstrukcja stacjinarna + obserwatrium. Ale narazie to tylko plany, apetyt ro¶nie w miare jedzenia :Beer: :Beer: .
Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez Rammstein5 dnia: 01 September 2006 - 23:14

Potrzebne fotografie do opracowañ. Takie które beda oddawaæ skale sprzêtu, monta¿e azymutalne, ma³e i du¿e paralaktyki, statywy foto, d³ugie i krótki refraktory.

Jak potrzeba to proszê:



Na zdjêciu Celestron Firstscope 114/900 na EQ2.
Wymiary balkonu : d³ugo¶æ 160cm, szeroko¶æ 100cm, wysoko¶æ barierki 105cm.
Wysoko¶æ dziecka ok. 90cm.
Ten post by³ edytowany przez Piotr_K dnia: 02 September 2006 - 21:47
Jak ju¿ pisa³em wcze¶niej obracam tubus w obejmach zale¿nie od strony z której prowadzê obserwacje.
Ten post by³ edytowany przez Piotr_K dnia: 02 September 2006 - 21:46
Oto Mak 127mm na balkonie o glebokosci 80cm:

I jeszcze porownanie Maka 127 z szukaczem 8x50 i Swanem 33.


Wczoraj, korzystaj±c z przecuuudnej nocy, postanowi³em sprawdziæ, jak z tym Skyluxem i DS-ami. Jako, ¿e (...)
Proszê... nie piszcie, ¿e Skylux nadaje siê do DS :szczerbaty:


Troche s³abo, udawa³o mi sie z niego wyci±gnac wiecej, pytanie, co mu przeszkodzi³o...

Pozdrawiam.


pytanie, co mu przeszkodzi³o...
Najbardziej pewno te Kellnery z zestawu :szczerbaty:
Z kolei Plossl Synty 25 mm nie dawa³ zadowalaj±cych widoczków - za ma³e powiêkszenie wychodzi³o, zero sensownych widoczków. Barlow Vixena 1,25 w Skyluxie ¼le wspó³pracuje z tym okularkiem. W Syncie jest duuuu¿o lepiej. Krótszego sensownego okularka na razie nie mam.
To oczywi¶cie nie by³ miarodajny test. I z uwagi na okularki, i ... niecierpliwo¶æ moj± ;) Powiedzmy, ¿e by³o to szybkie stestowanie widoczków DS Skyluxem z Kellnerami.

:Beer:

A znalaz³a by sie u kogos fotka stojacych obok siebie AZ (np. tego z DO), EQ3-2 i EQ5 albo CG5?

Pozdrawiam.

Ps. Dzieki za te juz nades³ane.

Dobra ch³opaki, balkony w wersji 1.0 ukoñczone:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...=80&t=13551

oblookajcie to dog³êbnie nim zaczne to ³adowaæ do Celestii.

Pozdrawiam.

Zapomnia³em o tym temacie, a w archiwum u siebie znalaz³em ostatnio zdjêcie Messiera na MON-2 i Ta³a 100RS na Astro3:


Pozdrawiam
Micha³

Co sie nie da jak sie da :szczerbaty:



Znaczy siê:
- Synte ju¿ mam
- mieszkanie w bloku tysz
- zbieram na balkon.

:szczerbaty: :Boink: :szczerbaty:

:Beer:


Co sie nie da jak sie da :szczerbaty:

attachment


Polaris :rolleyes: jak juz zaliczysz z 10 calonocnych sesji z takim tandemem to pogadamy. Pamiêtaj, ze nie kazdy przeczyta twój post z calym odniesieniem watku i jeszcze kto¶ gotów pomyslec, ¿e naprawde sie da, a nie ze sobie jaja robisz. :szczerbaty:

Pozdrawiam.

No jasne Hans. W ogole bym chetnie sie spotkal :Beer:

Napisalem to po pierwszej sesji balkonowej, oczywiscie w tonie zartobliwo-ironicznym, aczkolwiek obserwowac sie da :szczerbaty:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl