Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Poprosi³em panan Lucjana Newelskiego z warszawskiego PTMA o zbadanie mojego lustra - wyniki? poczytajcie sami.
Mam nadziejê ¿e nie bêdê musia³ wiêcej udowadniaæ i¿ optyka w moim U jest dobrej jako¶æi , nie od dzi¶ w poprzednich dwu teleskopach by³o tak samo.
Program MIRROR 4y Opracowa³ L. Newelski
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Progrm ten , na podstawie pomiarów strefowych obiektywu zwierciadlanego wykonanych przy u¿yciu no¿a Foucaulta , bada i podaje jako wynik koñcowy , maksymaln± odchy³kê poprzeczn± w ognisku zwierciad³a w stosunku do rozmiarów kr±¿ka dyfrakcyjnego , oraz odchy³ki falowe : strefowe i maksymlne , odbitego od tego zwierciad³a frontu fali ¶wietlnej wzglêdem optymalnej sfery odniesienia , jako rezultat odstêpstw jego powierzchni odbijajcej od kszta³tu paraboloidalnego.
Za optymaln± , przyjêta zosta³a taka sfera odniesienia , przy której odchy³ka poprzeczna , jest najmniejsza .
Tok obliczeñ tego programu , dostosowany jest do czterech stref pomiarowych .
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DANE WYJ¦CIOWE [mm]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czynna ¶rednica zwierciad³a D=168.0
Ogniskowa zwierciad³a f= 875.5
Wysoko¶æ strefy pierwszej y1=22.00
Wysoko¶æ strefy drugiej y2=41.00
Wysoko¶æ strefy trzeciej y3=61.00
Wysoko¶æ strefy czwartej y4=76.00
Odczyt dla strefy pierwszej odczyt 1=0.44
Odczyt dla strefy drugiej odczyt 2=1.22
Odczyt dla strefy trzeciej odczyt 3=2.38
Odczyt dla strefy czwartej odczyt 4=3.52
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WYNIKI OBLICZEÑ
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
dyF1[mm]=-0.000737156
dyF2[mm]=-0.000245289
dyF3[mm]=-0.000452877
dyF4[mm]=-0.001293756
hy1[mm]=0.000009183
hy2[mm]=0.000019648
hy3[mm]=0.000027290
hy4[mm]=0.000041917
hmax[mm]=0.000042173
rowmax=0.605855167
gdzie : hmax=hymax+ABS9(-hymax)
rowmax=+rowmax
lub rowmax=ABS(-rowmax)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Je¶li odchy³ka rowmax jest mniejsza od 1, a odchy³ka falowa hmax nie przekracza 0.000056mknm , to badane zwierciad³o mo¿na uznaæ za dobre . W najgorszym wypadku , odchy³ka hmax nie mo¿e przekroczyæ 1/4 d³ugo¶ci fali ¶wiat³a ¿ó³tego , to jest 0.00014mm , a odchy³ka rowmax , wielkoci 1.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KONIEC PROGRAMU
NIE WIEM KTO WYKONYWA£ TO LUSTRO ALE WIEM KTO MI JE WK£ADA£ I DLATEGO NIE WSTYDZÊ SIÊ TEMU CZ£OWIEKOWI PODAÆ RÊKI I DZIÊKUJÊ MU ZA MOJE WSZYSTKIE TELESKOPY.
http://images4.fotosik.pl/48/9614626628230c28med.jpg
Niestety, na teleskop sk³ada siê szereg innych rzeczy tj: monta¿, wyci±g, paj±k, lunetka celownicza, zestaw okularów do³±czanych standardowo do telepa, itp. Te¿ mam U-teleskop i jedyne co mogê o nim powiedzieæ to to i¿ ma idealn± optyke, reszta to pora¿ka. Osobi¶cie wstydzi³bym siê sprzedawaæ sprzêt Made in Uniwersa³ bez naklejki: "UWAGA wyrób domowy".
Co do luster to szczerze w±tpie czy wyprodukowa³a je firma U, ale to tylko moje gdybanie.
Pozdrawiam.
Mo¿e teraz ja dodam swoje 3 grosze...
Jakosc wykonania sprzetu U jest bardzo s³aba i nikt siê nie k³óci ,¿e jest inaczej.
Zgadzam siê z moim poprzednikiem jak równiez z tym,¿e optyka w wiekszosci teleskopow z ¯ywca jest SWIETNA!!!
Ja równie¿ teraz mam inne wyobra¿enie jak prawdziwy teleskop powinien wygladac,sam wymienilem ju¿ wszystko poza tuba,lustrem i monta¿em z prowadzeniem w 1 osi.Lecz naprawde cieszy mnie to ,i¿ jakos mojego lustra jest b.dobra o czym mog³em sie nie raz przekonac.
Co do zdania o produkcji luster przez U,to raczej ma³o prawdopodobne ,lecz s³ysza³em plotki iz tak by³o naprawê.
Jak dalej potoczy sie sprawa teleskopow z ¯ywca ,trudno mi powiedziec,poniewaz modeli tych jest tysiace na naszym rynku ,a znajac opinie nie tylko uzytkownikow astroforum(z reszta uzasadnione) z czym sie zgadzam s± z góry przesadzone.
Smutne ale prawdziwe.........
Pozdrawiam :Beer:
Ten post by³ edytowany przez
promil dnia: 15 June 2006 - 21:26
Co do optyki to prawda, jest bardzo dobra, na zlocie w Bukowcu sam siê o tym przekona³em luka³em przez trzy uboty i by³o naprawdê dobrze. Po zlocie ca³kowicie zmieni³em podej¶cie do sprzêtu typu U ale tylko pod wzglêdem optyki.
Cóz jak ju¿ pisa³em wykonanie jest toporne........
Ale optyka :szczerbaty:
Pozdrowanie dla Grzybek80 :Beer:
Ja te¿ do³o¿ê swoje zdanie. Moim pierwszym kupionym teleskopem by³ Uniwersa³ nr 8 „Szukacz komet” 150/900. By³ to rok 1997. Jak wygl±da taki teleskop ka¿dy chyba wie. Wykonanie raczej ma³o staranne; ¶lady po obróbkach tokarskich, ostre krawêdzie, fatalny celownik z gwo¼dziem itp. Natomiast jedno nale¿y przyznaæ, obraz jaki dawa³ „Szukacz” by³ bardzo dobry. Ostry i czysty. Cieszy³em siê z ka¿dej obserwacji!
Kiedy pojawi³a siê mo¿liwo¶æ zamiany tego teleskopu na lustro, tubus i inne elementy do Newtona 245mm nie waha³em siê i wymieni³em. Z tych elementów zbudowa³em sobie 245-tkê na dobsonie! Optyka w tym teleskopie jest w bez zarzutu. Zreszt± u¿ywam go do dzi¶, mimo ¿e mia³em jeszcze inne teleskopy.
Przez kilka lat mojej astro-dzia³alno¶ci zetkn±³em siê z ró¿nymi teleskopami U. Oczywi¶cie trafia³y siê w¶ród nich te¿ prawdziwe buble. Jednak wiêkszo¶æ jak± widzia³em to teleskopy z dobr± optyk± (wystarczy w³a¶ciwa regulacja) a niektóre z naprawdê bardzo dobr± optyk±.
Oczywi¶cie ¶wiat idzie do przodu i firma Uniwersa³ równie¿.
Ja posiada³em bardzo stary monta¿ i nigdy go nie zmienia³em tylko podmienia³em tuby z mniejszej na wiêksz± .
Je¿eli chodzi o okulary to by³y ró¿ne przed³u¿ki i okulary z rosyjskiej optyki a w ostatnim pojawi³ siê PL.
Zarówno w poprzednich okularkach by³ dobry widok jak i w obecnych PL-kach których u¿ywam.
By³y te¿ wk³adane do wyci±gu inne lepszej klasy okularki i oczywi¶cie widok by³ jeszce lepszy.
W ka¿dym przypadku lusterka nieeliptyczne ale dobrej jako¶ci-jedno (ostatnie) odda³em Arturo i po jego za³o¿eniu jego telep daje lepsze obrazy ni¿ poprzednio-ja wymieniam na eliptyczne bo ³atwiej kolimowaæ.
Uwagi koñcowe: uwa¿am ¿e je¿eli jest okazja kupiæ u¿ywany teleskop za niedu¿e pieni±dze to warto-oczywi¶cie je¶li kto¶ sie na tym zna i potrafi to oceniæ. Mo¿na wówczas zdobyæ tani sprzêt do wizualnych obserwacji.
Je¿eli kto¶ chce robiæ astrofoto -wystarczy kupiæ prowadzenie U , lub inny monta¿ i po k³opocie.
Firma Uniwersa³ te¿ ju¿ w tym temacie duuuuuuuuuu¿o sie zmieni³a.
Jedyn± ¿ecz± do jakiej mogê siê przyczepiæ to cena-ale czy inni producenci s± tani ? - tylko DO jako¶ spuszcza ceny i oby tym zarazi³a inne firmy jak Uniwersa³ czy Arystokrak.
Ja Mam nadzieje,¿e kiedy¶ na zywo zobacze nowy sprzet od U i czy faktycznie tak poszli do przodu z technika,jakoscia wykonania i cala reszt±.W sumie do Zywca ma jakies 45km ,mo¿e sie kiedys wybiore i oblukam ich sprzet,choc nie chcee mi sie wierzyc,aby kiedykolwiek dorównali jakoscia i estetyka innym wiodacym firmom.
Astrokosmo zgadzamy sie w wielu sprawach :Beer: ,ale od jakiegos czasu zauwazy³em ,ze sposob wykonywania teleskopow przez U jest b.s³aby i naprawde jak na XXI w jest toporny...
Optyka jest na wysokim poziomie i tego bede sie trzymal wysoki sadzie :notworthy:
No mo¿e toporny to za mocno powiedziane - powiedzmy solidny :D .
A tak apropo wykonania to jednym palcem bardzo ³atwo prowadzi³em tego kolosa i sprawdza³em wszystkie luzy , kolime itd-by³em bardzo mile rozczarowany bo sprzêt po mimo gigantycznych rozmiarów prowadzi³ sie doskonale i by³ dobrze wywa¿ony.
Sam monta¿ mam wra¿enie ¿e udzwigno³ by spokojnie 350mm-polecam zobaczyc z bliska u producenta lub na pikniku naukowym w Warszawie na Nowym Mie¶cie-ale dopiero za rok.
Monta¿ raczej nie jest do przenoszenia ot tak sobie bo swoje wa¿y raczej do stacjonarnych miejsc obserwacji typu balkon czy obserwatorium z kopu³±.
mowa o teleskopie 270mm z ty³u za plecami p. Jacka
http://images4.fotosik.pl/48/9614626628230c28med.jpg
Mia³em okazjê u¿ywaæ tego du¿ego monta¿u do obserwacji, a tak¿e do foto (rok produkcji 1999). Niestety, poza wielkim nadmiarem w no¶no¶ci (jak pisze astrokosmo) nie zauwa¿y³em w nim ¿adnych plusów. Monta¿ przede wszystkim mia³ du¿e luzy, których nie da³o siê ca³kowicie wykasowaæ. A ustawienie tego kolosa na biegun by³o niemo¿liwe, gdy¿ brak w nim by³o jakiejkolwiek dok³adnej regulacji zarówno w azymucie jak i wysoko¶ci. W po³±czeniu z du¿ym ciê¿arem g³owicy próby ustawienia (do foto) to by³a prawdziwa mêka. Nigdy to mi siê nie uda³o. Mia³ te¿ szereg drobnych wad które zbiera³y siê du¿± wadliw± ca³o¶æ. Pamiêtam, ¿e mechanizm zegarowy pracowa³ dobrze, mia³ te¿ mo¿liwo¶æ niewielkiej korekcji. Osie monta¿u z pewno¶ci± by³y u³o¿yskowane i przy dobrym wywa¿eniu teleskop mo¿na rzeczywi¶cie prowadziæ jednym palcem - ale to przecie¿ normalne. W mojej ocenie to by³ bardzo kiepski monta¿, byæ mo¿e te wspó³czesne s± lepsze.
Chcialbym panom U zaproponowac aby obnizyli znacznie statyw czy slup w tym montazu . Wyciag jest bardzo wysoko a nie musi . :Beer:
Odnosnie zmain w U to sa bardzo duze. Ten sam sprzet maja w ofercie co inne firmy , czasem tylko kolorem sie roznia . W ten sposob latwiej dokupic naped . Chinskie rozwiazania sa dosc wygodne w uzytkowaniu ale ... Tylko troche drozej material by kosztowal i jakosc byla by lepsza - szczegolnie montazy.
Ale to w Chinach produkuja i chyba specjalnie tak z lozyskami oszczedzaja.
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 16 June 2006 - 10:43
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl