Budowa newtona 240mm z w³asnorêcznym szlifowaniem lustra [ATM] 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam w nastêpnym temacie.
Postaram siê ju¿ nie za¶miecaæ forum kolejnymi w±tkami i swoje pytania oraz spostrze¿enia podczas budowy teleskopu umieszczê w tym w±tku.
Zamierzam zbudowaæ teleskop systemu newtona z lustrem g³ównym parabolicznym o ¶rednicy 240mm i ogniskowej ok. 1700 - 1800mm. Ma to byæ kompromis pomiêdzy d³ugo¶ci± tuby a poziomem trudno¶ci wykonania paraboli. Poza tym przewidujê, ¿e bêdzie to raczej teleskop stacjonarny. Mam trochê terenu dooko³a domu a i niebo dosyæ ciemne bo w pobli¿u brak du¿ych miast.
Wstêpnie chcê zastosowaæ lusterko wtórne o mniejszej pó³osi wynosz±cej 51mm. Ognisko wypad³o by ok. 220 - 230mm od osi teleskopu. Tubus "z braku laku" wykona³bym z tuby szalunkowej (zaimpregnowanej ¿ywic± epoksydow±) o ¶rednicy 300mm, tylko ciekawe czy przy d³ugo¶ci ok 1700mm nie bêdzie problemów ze sztywno¶ci±?
No ale do tego wszystkiego jeszcze daleka droga a na razie mam pewien dylemat (nastêpny :icon_confused: ) dotycz±cy samego blanku na lustro. Blank ma 240mm ¶rednicy i ok 28mm grubo¶ci. Jedna strona jest prawie ca³kowicie zeszlifowana i jednocze¶nie bardziej "czysta" - mo¿e z jedna ma³a banieczka wyjdzie podczas szlifowania. Natomiast druga strona jest nieobrobiona i z wiêkszym ryzykiem baniek (chocia¿ ca³y blank jest raczej "czysty" pod tym wzglêdem). Jest ona trochê "pofalowana" a amplituda tych nierówno¶ci wynosi ok. 1mm - 1,5mm. I teraz nasuwa mi siê pytanie czy obrabiaæ równie¿ t± stronê czy zostawiæ j± tak± jak jest? A je¶li obrabiaæ to do jakiej frakcji karborundu? Na stellafane (taka ca³kiem niez³a strona ATM z USA jakby kto¶ nie zna³) przeczyta³em, ¿e powinno siê j± obrobiæ.
Proszê o opinie a ni¿ej zamieszczam zdjêcia mojego blanku.










Natomiast druga strona jest nieobrobiona i z wiêkszym ryzykiem baniek (chocia¿ ca³y blank jest raczej "czysty" pod tym wzglêdem). Jest ona trochê "pofalowana" a amplituda tych nierówno¶ci wynosi ok. 1mm - 1,5mm. I teraz nasuwa mi siê pytanie czy obrabiaæ równie¿ t± stronê czy zostawiæ j± tak± jak jest? A je¶li obrabiaæ to do jakiej frakcji karborundu? Na stellafane (taka ca³kiem niez³a strona ATM z USA jakby kto¶ nie zna³) przeczyta³em, ¿e powinno siê j± obrobiæ.
skoro to borokrzem (rodzima wersja pyrexu) to niby nie trzeba zeszlifowaæ ale jednak lepiej to zrobiæ. Na wszelki wypadek. To trochê roboty ale lepiej nie ryzykowaæ i nie zaprzepa¶ciæ ca³ej pracy nad zwierciad³em. W przypadku gorszych gatunków szk³a to konieczno¶æ

pozdrawiam

Po lekturze paru stron www biorê siê za szlifowanie tylnej powierzchni blanku. Pó¼niej napiszê jak mi posz³o. Póki co zamówi³em proszki szlifierskie (karborund) w firmie kos http://www.ppuh-kos.com.pl/. Spory asortyment i moim zdaniem same proszki tanie tylko zamawianie ma³ych ilo¶ci nieop³acalne bo wysy³ka to ok 25 PLN.
Mam te¿ pytanie odno¶nie tlenku ceru. Mo¿e byæ ten: http://glass24.pl/p-...-kat-q6601.html? Czy s± jakie¶ klasy czysto¶ci tlenku ceru albo frakcje jak w karborundzie? Mam ok. 200g tlenku ceru ale bojê siê o jego jako¶æ bo kupi³em go ok 10 lat temu i od tamtej pory przechowujê go w wodzie. Czy móg³ siê jako¶ zgranulowaæ?
No i sprawa smo³y. Czy mo¿e byæ taka smo³a szewska http://www.flek.pl/s...0/smola_szewska? A jak nie to co innego polecacie?

Witam po krótkiej przerwie.
Prace delikatnie posunê³y siê na przód. Wyrówna³em ju¿ ty³ blanku. Na razie tylko karborundem #80 ale po zakoñczeniu szlifowania przedniej strony tym¿e karborundem wyrównam ty³ zwierciad³a tak aby jego grubo¶æ na ca³ym obwodzie by³a jednakowa (na razie ró¿ni siê o jakie¶ 0,3mm wiêc to chyba i tak niewiele) i postaram siê wypolerowaæ tyln± stronê.
Wyszlifowa³em te¿ ju¿ strza³kê co widaæ na zdjêciach. Wynosi ona 2,43 mm +/- 0,1mm co odpowiada 1430mm ogniskowej. To trochê mniej ni¿ planowa³em pocz±tkowo ale najwy¿ej j± wyd³u¿ê szlifuj±c matryc± po zwierciadle bo i tak muszê zeszlifowaæ brzeg no i oczywi¶cie doprowadziæ do sfery. Poza tym radzono mi skróciæ ogniskow± wiêc mo¿e zaryzykujê "mocniejsz±" parabolê - to by³o by jakie¶ f/6. Strza³kê wyszlifowa³em karborundow± tarcz± o ¶rednicy oko³o 110 mm dosypuj±c co jaki¶ czas karborundu #80. Zajê³o mi to jakie¶ 2h 30min ci±g³ej pracy co uwa¿am za niez³y rezultat jak na pierwszy raz. Próbowa³em równie¿ u¿ywaæ zewnêtrznej czê¶ci przegubu samochodowego (bo nie mia³em ¿eliwnego pier¶cienia) ale spisywa³ siê wyra¼nie gorzej. Teraz zamierzam odlaæ z czystego cementu (b±d¼ twardego gipsu dentystycznego) matrycê i przykleiæ do niej klejem epoksydowym kawa³ki szk³a float 10mm. To ma byæ co¶ w stylu tile tool alno raczej glass tool. Efekty mojej pracy widaæ ni¿ej.






  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl