Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Wprowadzenie
Od pewnego czasu my¶la³em o zakupie niewielkiego refraktora. Po pierwsze mia³ on spe³niaæ rolê ultramobilnego teleskopu, który wraz z ca³ym niezbêdnym osprzêtem móg³by byæ zabrany np. na piesz± wycieczkê. Drugim zastosowaniem mia³a byæ astrofotografia gdy¿, jak wiadomo, niemal ka¿dy astroamator wcze¶niej lub pó¼niej spróbuje zrobiæ jakie¶ zdjêcia. Na pierwszy rzut oka wydaje siê, ¿e prawie idealnym rozwi±zaniem by³by tutaj refraktor 80 ED Oriona lub Synthy, jednak chwila zastanowienia wyja¶nia obecno¶æ s³owa „prawie”. Po pierwsze ogniskowa 600 mm sprawia, ¿e ¶wiat³osi³a f/7.5 teleskopu nie jest zbyt imponuj±ca. Ogniskowa ma równie¿ bezpo¶rednie prze³o¿enie na rozmiary refraktora a co za tym idzie jego mobilno¶æ. Mechanika tak¿e nie stoi na najwy¿szym poziomie. Najprostsze przyk³ady to brak redukcji regulacji ostro¶ci (microfocuser) w wyci±gu okularowym czy choæby nie sk³adany odro¶nik. To wszystko sprawia³o, ¿e zamiast kupiæ wspomniany teleskop ci±gle sobie spokojnie my¶la³em o czym¶ co mog³oby lepiej spe³niæ moje oczekiwania i powoli odk³ada³em pieni±dze. I tak pewnego dnia gotówka, któr± dysponowa³em okaza³a siê wystarczaj±ca do nieco okazyjnego zakupu. Rodowód wybranego przeze mnie teleskopu jest dosyæ ciekawy. Obiektyw – apochromatyczny triplet – o ¶rednicy 80 mm i ogniskowej 480 mm zosta³ zaprojektowany przez TMB i wyprodukowany w rosyjskiej fabryce LOMO. Teleskopy oparte o ten obiektyw, w zale¿no¶ci od obudowy s± sprzedawane pod mark± TMB lub William Optics. W moim przypadku by³a to obudowa Megreza. Najczê¶ciej ten zestaw sprzedawany jest pod nazw±: WO Megrez 80 mm triplet SUPER APO 480 mm:
http://www.williamoptics.com/wo_shop/catal...products_id=192.
Podstawowe dane techniczne:
Obiektyw:
typ apochromatyczny triplet rozdzielony powietrzem
apertura 80 mm
ogniskowa 480 mm
Wymiary (zmierzone przeze mnie):
d³ugo¶æ minimalna 415 mm
¶rednica (odro¶nik/tuba) 111 / 91 mm
zakres pracy wyci±gu 79 mm
zakres przesuwu odro¶nika 53 mm
waga 3.35 kg
Wyposa¿enie dodatkowe:
walizka aluminiowa o rozmiarach 460 / 275 / 182 mm
obejmy 90 mm
mikrofocuser, bafle, ...
wiêcej:
http://www.williamoptics.com/telescopes/me...po_features.htmOptyka
Wraz z teleskopem otrzymujemy certyfikat potwierdzaj±cy dok³adne parametry naszego obiektywu. W moim przypadku zmierzone warto¶ci by³y nastêpuj±ce (w nawiasach podano warto¶ci wymagane przez specyfikacjê):
¶rednica: 80 mm +/- 0.8 mm
ogniskowa: 477 mm (480 +/- 10)
aberracja chromatyczna w zakresie 430-700 nm: 0.06 mm (0.19)
RMS czo³a fali: 0.023 (0.03)
PtV czo³a fali: 0.15 (0.16)
ostatnie dwie warto¶ci zmierzone dla fali 546 nm.
Jednak od wszelkich tego typu dokumentów wa¿niejsze jest to, co mo¿emy zobaczyæ. Zarówno w obserwacjach wizualnych jak i fotograficznych nie zauwa¿y³em ¿adnych ¶ladów aberracji chromatycznej. Aberracja sferyczna równie¿ znajduje siê poni¿ej poziomu detekcji moich zmys³ów. Na zdjêciach wykonanych lustrzank± cyfrow± widaæ natomiast wyra¼n± krzywiznê pola. Aby j± zlikwidowaæ nale¿y zastosowaæ odpowiedni korektor, który dodatkowo skraca ogniskow±, tak ¿e z systemu f/6 otrzymujemy f/4.8. Przy okazji polecam recenzjê Dominika Wosia
http://www.astrokrak...opic.php?t=2477, w której znajduje siê wiêcej informacji o testach tego obiektywu zarówno pod k±tem obserwacji wizualnych jak równie¿ astrofotografii. Z tego te¿ powodu w moim opisie skupiê siê na cechach charakterystycznych dla „opakowania” dostarczonego przez WO. Na zakoñczenie tej czê¶ci dodam tylko, ¿e po spojrzeniu przez ten teleskop na Ksiê¿yc mo¿na zrozumieæ dlaczego refraktory apochromatyczne, pomimo stosunkowo wysokiej ceny, s± tak chwalone przez u¿ytkowników. Obraz jest po prostu wy¶mienity.
Wyci±g okularowy i szukacz
Wyci±g okularowy, przystosowany do obs³ugi okularów w standardzie 2” i 1.25”, posiada microfocuser oraz mo¿liwo¶æ obrotu. Za pomoc± klucza imbusowego mo¿na ustawiæ odpowiadaj±c± nam si³ê, potrzebn± do obracania pokrêt³ami reguluj±cymi ostro¶æ. Ponadto do dyspozycji s± dwie ¶ruby pozwalaj±ce na blokadê ustawienia (obrotu i wysuniêcia) wyci±gu. Zakres pracy wyci±gu jest wzorowy. Umo¿liwia ustawienie ostro¶ci zarówno przy u¿yciu k±tówki 2” jak i bez niej. Nie ma tak¿e problemów w przypadku korzystania lustrzanek cyfrowych (Canon 350D, Sony Alfa 100). Mikrofocuser sprawia, ¿e ustawianie ostro¶ci jest przyjemno¶ci±. Generalnie praca wyci±gu musi byæ oceniona wysoko, choæ w moim odczuciu jednostki Feather Touch, z którymi mia³em do czynienia stoj± mechanicznie na wy¿szym poziomie.
Do wyci±gu mo¿emy tak¿e przymocowaæ bazê dla szukacza. Niestety, pomys³ by by³a ona przytwierdzona za pomoc± jednej ¶ruby jest moim zdaniem chybiony, gdy¿ nie zapewnia wystarczaj±cej sztywno¶ci po³±czenia. Na szczê¶cie w przypadku tego teleskopu pole widzenia jest stosunkowo du¿e, wiêc precyzyjne ustawienie szukacza nie jest krytyczne. Sam szukacz (Red Dot Finder) jest standardowym rozwi±zaniem dostêpnym tak¿e w innych teleskopach. Posiada on mo¿liwo¶æ zmiany jasno¶ci i kszta³tu celownika. Celowanie jest przyjemne i co najwa¿niejsze skuteczne. Niestety, minimalny poziom jasno¶ci celownika jest moim zdaniem zbyt intensywny. Nie sprawia to problemów w mie¶cie, ale pod ciemnym niebem, mo¿e byæ uci±¿liwe. Pozosta³e sze¶æ kolejnych stopni jasno¶ci mo¿e sie przydaæ chyba tylko podczas obserwacji dziennych.
Inne
Jak przysta³o na WO wykonanie pozosta³ych elementów mechanicznych jest na bardzo wysokim poziomie. Warto wspomnieæ tutaj o ruchomej os³onie obiektywu. Dziêki temu, z³o¿ony teleskop jest rzeczywi¶cie niewielki. Refraktor jest wyposa¿ony w stopkê (tzw. L-bracket) umo¿liwiaj±c± przymocowanie tuby do statywu i g³owicy fotograficznej. Wraz z teleskopem otrzyma³em tak¿e obejmy, dziêki którym mo¿liwe jest tak¿e umieszczenie teleskopu na typowym monta¿u astronomicznym. Po³±czenie obejm z odpowiednim systemem mocowania (dovetailem) nale¿y wykonaæ we w³asnym zakresie. Wraz z teleskopem dostaniemy tak¿e aluminiow± walizkê s³u¿±c± do przechowywania i przenoszenia refraktora wraz z podstawowymi akcesoriami (k±tówka, okulary). Waga takiego „mobilnego” zestawu to ok. 6.5 kg. Doliczaj±c do tego statyw fotograficzny z g³owic± otrzymamy masê w zakresie 10-11 kg.
Podsumowanie
Refraktor apochromatyczny oparty na obiektywie TMB 80/480 jest w moim odczuciu bardzo dobrym i bezkompromisowym rozwi±zaniem dla osób szukaj±cych niewielkiego, przeno¶nego teleskopu, który ze wzglêdu na wysok± jako¶æ móg³by byæ tak¿e wykorzystany w astrofotografii. Pomimo, ze by³ on ponad dwukrotnie dro¿szy od popularnych 80'tek ED uwa¿am, ¿e w tym zakresie zastosowañ to wybór optymalny tak¿e pod wzglêdem ekonomicznym. Niestety ostatnio cena tego modelu wzros³a co znacznie zmniejsza jego atrakcyjno¶æ. Warto jednak zwróciæ uwagê, ze high-end'owe rozwi±zania oparte o ten sam obiektyw s± znacznie dro¿sze.
Zdjêcia
zestaw mobilny: walizeczka z refraktorem i statyw fotograficzny z g³owic±
zawarto¶æ walizki
zestaw mobilny gotowy do obserwacji
wyci±g i szukacz
teleskop na monta¿u paralaktycznym (LXD-75)
Za³±czone miniaturki
l
l
Jak widzê nie tylko na pó³nocy nie bêdzie pogody (za spraw± Hanysiaka), teraz i na po³udniu macie przechlapane :szczerbaty: (ewentualne skargi i za¿alenia kierowaæ do sobnika znanego jako misiekc). Sprzêt ma niesamowity potencja³, czekam na foty. :Beer:
pozdrawiam
Ori
Oooo gratulki! :) Te¿ swego czasu doszed³em do wniosku, ¿e podró¿ny refraktor APO, czy ED, jest czym¶, co mo¿e-nie-trzeba, ale naprawdê warto mieæ :Beer:
O kurcze, tyle zakupów na forum to faktycznie jeszcze chyba nie by³o. Czy¿by dobre czasy? ;) Gratulacje i pociechy z nowego sprzêtu.
Gratulujê zakupu, napewno bêdziesz zadowolony. Sam przez chwilê zastanawia³em siê czy nie kupiæ tego teleskopu, ale teraz temat mam ju¿ z g³owy :).
... Bêdzie pan zadowolooony....
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl