Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Wczoraj sta³em siê posiadaczem refraktora ze stajni Wujka Optyka: Megrez 88 FD. Chcia³bym tu zaprezentowaæ moje odczucia i spostrze¿enia na temat tego travellerka.
Dane techniczne
Ogniskowa 498 mm
¦rednica obiektywu 88 mm
¦wiat³osi³a 5.6
Waga 3.4 kg
D³ugo¶æ tuby z³o¿onej 397 mm !!!
D³ugo¶æ tuby rozci±gniêtej 488 mm
Obiektyw dublet ED (najprawdopodobniej FPL-51)
Wykonanie
Oczywi¶cie wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie. Bia³a tuba sprawia wra¿enie solidnej, lekko wysuwaj±cy siê odro¶nik, p³ynnie pracuj±cy wyci±g, któremu nie straszna nasadka bino w dowolnym po³o¿eniu, bardzo fajny metalowy dekielek. W ¶rodku dobrze wyczerniony i wyposa¿ony w bafle.
Funkcjonalno¶æ
Urzek³a mnie funkcjonalno¶æ lunetki. Wysuwany odro¶nik powoduje, i¿ po torbie nie pl±cze nam siê zbyt du¿o elementów.
Obrotowy wyci±g – mistrzostwo ¶wiata :) z mikrofokuserem 1:10. Mo¿na przymocowaæ teleskop do monta¿u AZ zarówno z prawej jak i lewej strony. Oczywi¶cie mo¿na te¿ bez problemu skierowaæ stopkê w dó³ (statyw foto). Gdy teleskop jest ju¿ zainstalowany, wyci±g mo¿na obróciæ do pionu po poluzowaniu jednej ¶rubki. Stopka statywowa posiada dwa otwory do mocowania za pomoc± ¶ruby foto ¼ ”. Oprócz tego jest w kszta³cie szyny w standardzie Vixen, co umo¿liwia zamocowanie teleskopu za stopkê do siode³ka V. Dodatkowo mo¿e byæ odkrêcona, a zamiast niej mo¿na u¿yæ obejm.
Obraz
Jak na razie – od wczoraj - przeprowadza³em jedynie obserwacje dzienne, oraz przez krótk± dziurê w chmurach po zmroku. Porównanie side-by-side mam tylko z moj± betoniark± SC 8”. Minimalny kolorek wystêpuje na bardzo jasnych obiektach i w jasny s³oneczny dzieñ na antenach itp., je¿eli focus jest choæ trochê nieprawid³owy. Charakterystyczne jest to, ¿e chromatyzm w lekko zdefokusowanym obrazie w jedn± stronê jest jakby trochê fioletowawy, a w drug± zielonkawy.
Chromatyzm w porównaniu do np. refraktorka SW 80/400 albo lornetki Nikon Action EX 7x50 – przepa¶æ :) .
Jako¶æ obrazu i kontrast – jestem zachwycony. Dostrzegalna lekka krzywizna pola (Ortho 18 mm w nasadce bino)
Podsumowanie
Pocz±tkowe wra¿enie jest jak najbardziej pozytywne. Mam nadziejê, ¿e bêdzie to doskona³y traveller i szerokopolowe uzupe³nienie do mojego Schmidta 8”. Pewna doza chromatyzmu jest nieunikniona przy tak szybkim dublecie i ja, kupuj±c ten refraktor, by³em na to przygotowany. Jednak my¶lê, ¿e jako¶æ dawanego obrazu i funkcjonalno¶æ sprzêtu zrekompensuj± t± drobn± niedoskona³o¶æ. Porównuj±c bowiem do szybkich achromatów, jest i tak ogromna ró¿nica na plus.
Nie robi³em jeszcze przymiarek, ale tak na oko wydaje mi siê, ¿e rurka wejdzie do 15-litrowego plecaka wraz z kilkoma gad¿etami.
Pozdr
Raf
Ten post by³ edytowany przez
ALF dnia: 17 July 2009 - 09:48
Gratulujê zakupu :)
Ze zgrubnych obliczeñ wychodzi, ¿e ten 88 powinien mieæ chromatyzm minimalnie wiêkszy ni¿ ED 102 f/7 czyli do wizuala bardzo dobrze. Cena podobna, za to sporo mniejszy czyli bardziej podró¿ny. Pytanie jak du¿a bêdzie ró¿nica na planetach i Ksiê¿ycu w porównaniu do SC 8"? Przy s³abym, miejskim seeingu ró¿nica mo¿e byæ bardzo ma³a.
dziêki
te¿ my¶lê, ¿e w warunkach balkonowych ró¿nica bêdzie minimalna. Dodatkowo zestaw g³owica + uzbrojony refraktor mogê wynosiæ w jednym kawa³ku (co jest wa¿ne dla mnie szczególnie w zimie)i ca³o¶æ jest od razu gotowa do akcji.
@ALF: potwierdzam Twoje spostrze¿enie a propos chromatyzmu. U mnie w Megrezie 110mm (te¿ FPL-51) przy F/5.95 wyostrzony obraz jest równie¿ bezabberacyjny, za¶ nawet minimalnie rozostrzony ju¿ pokazuje (bardzo lekki) kolorek. Dziêki temu wiem dok³adnie gdzie jest punkt ostro¶ci. Mo¿na oszczêdziæ na masce Bathinova :D
Ja mam jeszcze takie pytanko jaka masz nasadkê dwuoczn± i czy ostrzy Ci bez barlowa czy z nim? I je¶li z nim, to z jakim?
Testowa³em kiedy¶ nasadkê WO i z barlowem 1,6x nie ostrzy³a z k±tówk± 2" (niestety nie mog³em sprawdziæ z 1,25"). Ostrzy³a za to bezpo¶rednio i to bez barlowa ale tak obserwowaæ to mo¿na tylko w dzieñ.
Te orciaki 18mm to trochê IMHO nie pasuj± do niego - gdzie te szerokie pola? Do tego sprzêtu 2 x Hyperion 24 i masz prawie 3,3* - jest jazda! :Beer:
witam
alf gratuluje ci zakupu nowego refractora
mam nadzieje ze bedzie ci wiernie sluzyl
od 2007 roku tez uzywam podobnego refractora william optics ale 90mm f 6.9 na szkle fpl 53
kosztuje ciut wiecej ale musze przyznac ze ten telescop zaskakuje mnie kazdego dnia
1 jest naprawde wykonany jak bizuteria
2 ma doskonala mechanike i optyke
3 rozdziela calkowicie epsilony lyry juz przy powiekszeniu 80x
4 jest niesamowicie mobilny
5 obrazy dyfrakcyjne gwiazd sa niesamowicie czyste i pozbawione wad
6 ilosc detali widocznych na ksiezycu poraza
7 calkowity brak ca
pozdrawiam
adam
ps dwie fotki jak wyglada moj
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Witam
w ³ikend mia³em kapkê czasu by siê nieco bardziej oswoiæ ze sprzêtem
Ja mam jeszcze takie pytanko jaka masz nasadkê dwuoczn± i czy ostrzy Ci bez barlowa czy z nim? I je¶li z nim, to z jakim?
...
Te orciaki 18mm to trochê IMHO nie pasuj± do niego - gdzie te szerokie pola? Do tego sprzêtu 2 x Hyperion 24 i masz prawie 3,3* - jest jazda! :Beer:
teleskopu u¿ywam na razie jedynie z diagonalem pryzmatycznym BP/Zeiss w standardzie T2 (czyli trochê wiêksza od 1 1/4" i trochê mniejsza od 2") i korektorami BP o krotno¶ci 1.25x i 2.6x. Korektor mo¿na wkrêciæ w uk³ad zarówno za k±tówk± (standardowa krotno¶æ), jak i przed k±tówk± (trochê wiêksza krotno¶æ ni¿ podana).
Ognisko ³apiê w nastêpuj±cych kombinacjach:
- na wprost
- z k±tówk± + bino + korektor 1.25x (wyci±g wysuniêty tylko na jakie¶ 7 mm ale daje radê :) )
- z k±tówk± + bino + 1.25x (przed k±tówk± czyli krotno¶æ to jakie¶ 1.45x)
- z k±tówk± + bino + 2.6x
nie ³apie ostro¶ci z bino + korektor 2.6x przed pryzmatem (krotno¶æ oko³o 3x) ale tu wystarczy prawdopodobnie do³o¿yæ jak±¶ przed³u¿kê (?ekstender?) do wyci±gu, bo brakuje dos³ownie 2-3 cm
Odno¶nie ortoskopów - u¿ywam je wraz z nasadk± + SCT 8" do planet - to na razie jedyna para okularów do nasadki, jak± posiadam, wiêc nie wybrzydzam ;) W przysz³o¶ci planujê oczywi¶cie dokupienie drugiej parki szerokok±tnej
Jestem trochê ¶rednio zadowolony z tych korektorów z powodu obrazów wtórnych, ale opiszê to za nied³ugo w w±tku o bino-nasadce
witam
alf gratuluje ci zakupu nowego refractora
mam nadzieje ze bedzie ci wiernie sluzyl
od 2007 roku tez uzywam podobnego refractora william optics ale 90mm f 6.9 na szkle fpl 53
kosztuje ciut wiecej ale musze przyznac ze ten telescop zaskakuje mnie kazdego dnia
1 jest naprawde wykonany jak bizuteria
2 ma doskonala mechanike i optyke
3 rozdziela calkowicie epsilony lyry juz przy powiekszeniu 80x
4 jest niesamowicie mobilny
5 obrazy dyfrakcyjne gwiazd sa niesamowicie czyste i pozbawione wad
6 ilosc detali widocznych na ksiezycu poraza
7 calkowity brak ca
pozdrawiam
adam
ps dwie fotki jak wyglada moj
Na razie nie mia³em okazji, by sprawdziæ rurkê na planetkach i Ksiê¿ycu, ale kompaktowo¶æ i wykonanie tego refraktorka s± pora¿aj±ce. stalowy statyw SW + Giro + przypiêty refraktor z bino na ramiê i mo¿na wynie¶æ wszystko w jednym kawa³ku na pole :)
pozdr
Raf
P.S. acha zapomnia³em jeszcze dodaæ, ¿e w refraktorze z nasadk± nie widaæ takiego bardzo delikatnego pociemnienia obrazu na ¶rodku, jak to ma miejsce w moim teleskopie z obstrukcj± centraln±
P.P.S. a tak wogóle to sprawdza³em te¿ okulary 2" Swan 25 i 40 mm - na wprost ¿aden nie ³apie ogniska...
Ten post by³ edytowany przez
ALF dnia: 20 July 2009 - 11:20
Witam ponownie
urlop siê skoñczy³, czas na opis z walk pod beskidzkim niebem ;)
Megrez potwierdzi³ moje bardzo pozytywne pierwsze wra¿enie. Ten ma³y skurczybyk naprawdê wiele potrafi :o . Teoretycznie wiedzia³em czego siê spodziewaæ, ale zobaczyæ to wszystko na w³asne oczy to co innego. Refraktor stan±³ w szranki bezpo¶redniego porównania z 8-calowym SCT przy ¶rednich powiêkszeniach rzêdu 40-50x i 80-90x. Jako ¿e jestem z definicji raczej planeciarzem ni¿ DS-owcem, koncentrowa³em siê bardziej na tym w³a¶nie obszarze. Na tapecie by³ g³ównie Ksiê¿yc przed i po pe³ni, oraz Jowisz. Muszê powiedzieæ ¿e to prawda - w ¶rednio kiepskich warunkach o wiele lepiej spisuje siê mniejsza apertura ni¿ wiêksza - Ksiê¿yc w SC wygl±da³ ¶rednio (bo latem jest nisko i wogóle). Za to w refraktorze o wiele lepiej. Ostro¶æ i kontrast po prostu pora¿a. Nawet p³ywaj±cy wygl±da³ o wiele lepiej, a zasadniczo nie mia³em ani jednej nocki z dobrym seeingiem. Studiowanie topografii Ksiê¿yca z otwartym Virtual Moon Atlas poch³onê³o mnie kompletnie. Chêtniej patrzy³em przez refraktor - co¶ w tym jest ;). Z drugiej jednak strony SC by³ trochê na przegranej pozycji, poniewa¿ siedzia³ w nim okular Erfle, a refraktora u¿ywa³em z nasadk± bino i ortoskopami. Obserwacje te unaoczni³y mi tak¿e, jak bardzo mój SCT potrzebuje porz±dnego wyczernienia ¶rodka tubusa flokiem.
Na temat Jowisza mam podobne spostrze¿enia. Mimo paskudnego seeingu WCP by³a oczywista, widoczne te¿ bez problemu wiêcej ni¿ tylko 2 pasy w atmosferze. Przy okazji jeszcze dygresja n.t. mikrofokusera. Kapitalna sprawa - ustawienie ostro¶ci w punkt to bu³ka z mas³em, muszê sobie kupiæ obowi±zkowo takie co¶ do SC ;)
Kolejny obiekt, któremu po¶wiêci³em sporo czasu to S³onko. Mimo braku plam, w ka¿dy pogodny dzieñ podziwia³em powierzchniê naszej gwiazdy. Ma³a apertura to mniejsza podatno¶æ na turbulencje i w efekcie by³y widoczne bez problemu oprócz granulacji obszary aktywne, gdzieniegdzie niteczki. [hint] Mi osobi¶cie w dostrzeganiu detali na tarczy pomaga delikatne ko³ysanie obrazem.
Przy okazji jeszcze raz dziêkujê panu Jackowi U. z ¯ywca za poratowanie foli± Baadera, a tak¿e umo¿liwienie kukniêcia na S³oñce przez PST :)
Deep Space Objects - tutaj, jak siê mo¿na domy¶laæ, Megrez nie mia³ szans z teleskopem 8". Przyk³adowo M13 w SC jasna i rozbita po j±derko, w refraktorze ciemniejsza i ledwo, ledwo co¶ po brzegach. M57 znacznie fajniejsza, jasna w lustrzaku. Mo¿liwo¶ci przetestowania szerokich pól niestety nie mia³em z powodu braku odpowiedniej przej¶ciówki dla 2" diagonala.
turbo mega zestaw planetarno-DSowy ;)
teleskop podró¿ny. praktycznie ca³e oszpejowanie wraz z teleskopem i nie tylko mie¶ci siê w ¶redniej torbie podró¿nej. Torba na ramiê, statyw z g³owic± Giro na drugie. Zasiêg z takim wyposa¿eniem szacujê na oko³o 1 km bez spocenia siê ;)
Pozdr
Raf
Ten post by³ edytowany przez
ALF dnia: 17 August 2009 - 11:39
pytanie od kolegi Starczek:
"======================================================================
Hej
Na fotce z zestawem w torbie widaæ, ¿e masz wyciêt± i dopasowan± piankê. Domy¶lam siê, ¿e robi³e¶ na zamówienie. Zdrad¼ gdzie takie co¶ mo¿na dorobiæ tak idealnie pod wymiar. I ile to (mniej wiêcej) kosztuje.
Pozdrawiam
======================================================================"
Piankê z podstawowym wyciêciem dosta³em w kartonie razem z rur±. Resztê powycina³em no¿em do tapet i wiertark± z za³o¿on± otwornic±. A torba akurat przypasowa³a na wyprzeda¿y w Cerrefour ;)
Pozdrawiam
Raf
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl