Taurus 270 Sk³adany Dobson polskiej produkcji 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze



"Dobre bo polskie" – takie oto has³a mo¿emy podziwiaæ na wielu polski produktach konsumenckich. Czy w przypadku nowopowsta³ej firmy Taurus powy¿sze stwierdzenie oka¿e siê prawdziwe?

Ta m³odziutka inicjatywa budowy du¿ych, lekkich, rozk³adanych (przez co mobilnych) teleskopów dobsona narodzi³a siê w g³owie m³odego astro-pasjonata - Mirka Dymka.

Na swojej stronie Mirek napisa³:

„Dziêki znajomo¶ci z Januszem P³eszk±, w³a¶cicielem firmy Astrokrak, czasami mog³em podziwiaæ niebo przez teleskop Maksutowa z Krakowskiego Obserwatorium. Obserwacje te za ka¿dym razem wywiera³y na mnie niezapomniane wra¿enia. 35cm Maksutow dawa³ naprawdê wspania³e widoki. Nigdy nie marzy³em ze taki instrument mo¿e byæ w moim zasiêgu. W koñcu wa¿y³ kilka ton i sta³ w 15 metrowej kopule.

Prze³om nadszed³ 13 pa¼dziernika 2001 roku, gdy mój kolega Pawe³ Turek zakupi³ 35cm Newtona. Mia³em przyjemno¶æ byæ z nim i Januszem na Kud³aczach w pierwsz± noc testowania teleskopu. To co zobaczy³em zmieni³o na zawsze moje podej¶cie do Astronomii. Obrazy mg³awic i galaktyk tak jasne i ostre, ¿e widaæ by³o dok³adnie ich strukturê. Saturn z takimi detalami, których nigdy wcze¶niej ani pó¼niej ju¿ nie widzia³em.

Od tej nocy wiedzia³em, ¿e tylko du¿y teleskop mo¿e mnie usatysfakcjonowaæ. Sta³ siê on dla mnie prywatnym ¶wiêtym Graalem. Niestety jednak ¿ycie nie jest bajk± i obiektywne trudno¶ci przez d³ugi czas powstrzymywa³y mnie przed zakupem takiego instrumentu.
Najwa¿niejsz± z nich by³a mobilno¶æ. Teleskop Paw³a wa¿y³ ok 60 kg, wymaga³ 2 osób do obs³ugi i samochodu typu wan. Dla mnie, mieszkañca 4-tego piêtra bez windy, by³ poza zasiêgiem.”

Co zrobi³ Mirek? Przesiaduj±c wiele godzin na amerykañskich forach dyskusyjnych nabra³ przekonania, ¿e jest w stanie zrealizowaæ projekt du¿ego dobsona we w³asnym zakresie.
Po opracowaniu w³asnego projektu teleskopu, maj±cego mie¶ciæ siê w zwyk³ej walizce, stworzy³ w domowym „zaciszu” 3 prototypy. Ka¿dy z nich by³ udoskonalon± wersj± poprzedniego. W ten sposób Mirkowi uda³o siê wyeliminowaæ wiele wad u¿ytkowych wczesnych konstrukcji. Tak powsta³ ostateczny model: Taurus z lustrem 270 mm / ok. 1300 mm (Astrokrak, QuasarPJ).

Dzisiaj Mirek rozpoczyna swoj± dzia³alno¶æ na skalê produkcji seryjnej. Oznacza to, ¿e ka¿dy z nas mo¿e sobie taki teleskop zamówiæ. Kto z nas nie marzy³ o wielkim Dobsonie? Ka¿dy mi³o¶nik wie, ¿e przy obserwacjach wizualnych nic nie jest w stanie zast±piæ du¿ej aperatury. Wiele osób ju¿ wcze¶niej mog³o sobie pozwoliæ na zakup du¿ego teleskopu. Przera¿a³a ich jednak wizja przenoszenia, d¼wigania kilkudziesiêciu kg sprzêtu. Je¿eli kto¶ ju¿ siê decydowa³ na zakup 300 mm teleskopu, to na ogó³ dysponowa³ dla niego sta³ym stanowiskiem.

Konstrukcja firmy Taurus jest remedium na nasze wcze¶niejsze marzenia. Tyle mo¿na na razie powiedzieæ z oficjalnych zapowiedzi. Jak jest w praktyce, jak szybko sk³ada siê taki teleskop, jak bardzo podatny jest na zmiany kolimacji, jakie daje obrazy, jak sprawuje siê konstrukcja a¿urowa? Na te i na ka¿de wasze pytania postaram siê odpowiedzieæ w czasie tego live – testu. Teleskop bêdziemy woziæ, rozk³adaæ w ciemnych lasach Kampinoskiego Parku Narodowego. Przetestujemy go pod ka¿dym wzglêdem u¿ytkowym. Nie bêdziemy Was zanudzaæ danymi technicznymi, nie bêdziemy podawaæ, jaka jest dok³adno¶æ wykonania luster, od nas dowiecie siê po prostu, jakie daje obrazy, co mo¿na zobaczyæ na Saturnie. A przede wszystkim, co mo¿na nim zobaczyæ z bogactwa obiektów „Deep Space”.

To tyle s³owem wstêpu. Jak zwykle czekam na wasze sugestie i pomys³y. Wzorem testu 80ED mam nadziejê, ¿e ten w±tek przyczyni siê do powiêkszenia naszej wiedzy z zakresu budowy, konstrukcji i typów Dobsonów. Spróbujemy odpowiedzieæ na pytanie, czy mo¿na zbudowaæ du¿y teleskop, który bêdzie: lekki, przeno¶ny, ³atwy w rozk³adaniu, szybki w ch³odzeniu.

Pozostaje nam czekaæ, a¿ producent dostarczy model testowy.

Wykonane testy:

1. 21.01.2005 - Taurus przyjecha³. Pierwsze wra¿enia, sporo fotek - Adam [ ZOBACZ ]
2. 05.02.2005 - Fotoprezentacja procedury sk³adania/rozk³adania Taurusa - Adam [ ZOBACZ ]
3. 10.02.2005 - Testy w terenie -Adam & Andrzej [ ZOBACZ ]

cdn...



moim skromnym zdaniem strza³ w dziesi±tkê.

Odk±d spojrza³em przez Arktura TUR-a a na drugi dzieñ zajrza³em na stronê z tymi walizkowymi Newtonami nie my¶lê o ¿adnym innym sprzêcie.

Mój Megrez z za³o¿enia jest najwiêkszym sprzêtem, który mogê przewie¼æ w baga¿u podrêcznym samolotu. Takiego Newtona zaryzykowa³bym i odda³bym na g³ówny nadbaga¿. Jak sobie przypomnê widok M42 na Kanarach przez lornetkê 20x60 (lepszy ni¿ w Polsce z 20cm Newtona) to nawet boje sie my¶leæ co zobaczê przez Newtona 27cm. Taki walizkowy teleskop przez 2 tygodnie tam to jest marzenie kazdego obserwatora, to jest chyba odpowiednik 6 miesiêcy obserwacji w Polsce?.....
¯ona twierdzi ¿e z baga¿ami na lotniskach obchodz± siê tak, ¿e nie uda mi siê dowie¿æ tego teleskopu nigdzie, nawet za pierwszym razem lustro siê rozsypie.
Osobi¶cie my¶lê, ¿e odpowiednio zabezpieczone ma szanse na prze¿ycie.
Cekaw jestem opinii fachowców.

pozdrawiam

Zbyszek

Lustro mozesz zabrac jako podreczny. Wystarczy zrobic na niego jakis pojemnik z pokrowcem i tyle. Nie raz przewozilem znacznie wieksze bagaze podreczne, niz lustro 270 mm :)

w t± stronê pod±¿a³y moje my¶li.
Zastanawia³em siê co powiem jak zapytaj± dlaczego musze miec to ze sob±?
Bo kontrolê g³ównego baga¿u z monta¿em paralaktycznym ju¿ przeszed³em. Taki wielki plaster szk³a wzbudzi na pewno ogromne podejrzenia. Ale w sumie mo¿e trzeba wyedukowaæ magików na Okêciu , ¿e jest paru wariatów w Polsce, co je¿dz± po ¶wiecie te¿ po to ¿eby gapiæ siê w niebo :Salut:



Wieziesz sprzet optyczny. Spokojnie z tym sie przecisniesz. Nie taki rzeczy ludzie woza w plecakach ;)

mam nadziejê ¿e bêdê niebawem móg³ rozpoznaæ przeciwnika ogniem :D
na razie (w lutym) wybieram sie na wakacje ca³kiem blisko równika ale tam tylko lornetka - bo nawet monta¿ AP nie zda egzaminu (pok³ad zaglowca :D )

astropozdrawienia

¦wietna my¶l, konkurencja jest wskazana, a je¶li parametry bêd± dobre (liczê na testerów, ¿e wycisn± wszystko z tego sprzêtu :D ) i odpowiednia bêdzie cena, wró¿ê ¶wietlan± przysz³o¶æ tej firmie.
Ten post by³ edytowany przez Fringill dnia: 13 January 2005 - 07:29

.....¯ona twierdzi ¿e z baga¿ami na lotniskach obchodz± siê tak, ¿e nie uda mi siê dowie¼æ tego teleskopu nigdzie, nawet za pierwszym razem lustro siê rozsypie.
Osobi¶cie my¶lê, ¿e odpowiednio zabezpieczone ma szanse na prze¿ycie.
Cekaw jestem opinii fachowców.

pozdrawiam

Zbyszek


Wa¿ne uwagi zwiêkszaj±ce szansê lustra i teleskopu na prze¿ycie:

Pancerna, najlepiej Kewlarowa walizka ze stalowymi wzmocnieniami wrêgowymi, ma wytrzymaæ upadek z kilku metrów na beton lotniska
miêkka i wytrzyma³a wy¶ció³ka w ¶rodku,
uchwyty na czê¶ci teleskopu wewnatrz walizy aby siê nie przemieszcza³y
prze³o¿enie czê¶ci piank± aby sie nie po³ama³y o siebie jak tym pierdykn± z luku na glebê :o
Co najwa¿niejsze, unikaæ tanich linii i innych wynalazków lotniczych, British Air.. czy Lufthansa obchodz± siê z baga¿em w o wiele bardziej cywilizowany sposób B)
Lustro z cel± oczywi¶cie na baga¿ podreczny B)
Ten post by³ edytowany przez Janusz_P. dnia: 13 January 2005 - 09:32

Spróbujemy odpowiedzieæ na pytanie, czy mo¿na zbudowaæ du¿y teleskop, który bêdzie: lekki, przeno¶ny, ³atwy w rozk³adaniu, szybki w ch³odzeniu.[/b]

Odpowied¼ na to pytanie jest z góry przes±dzona - tak. Na zachodnich forach mo¿na zobaczyæ takie konstrukcje od dawna. Kiedy¶ w S&T by³o zdjecie na jednym z chyba amerykañskich zlotów go¶æ mia³ 90cm sk³adanego dobsa, co prawda obok sta³ minibus ale co za ¶rednica lustra.

Mam nadziejê ze dasz znaæ kiedy testy, bo pewnie wiele osób (np. ja) chêtnie by sie przy³±czy³o.

.

Moja w±tpliwo¶æ co do konstrukcji dotyczy ustawienia na BIEGUNACH ³ukowych, co mi przywodzi na my¶l konia na biegunach. A pod biegunami jakby mikrusia podstaweczka...


Odpowied¼ na to pytanie jest z góry przes±dzona - tak. Na zachodnich forach mo¿na zobaczyæ takie konstrukcje od dawna. Kiedy¶ w S&T by³o zdjecie na jednym z chyba amerykañskich zlotów go¶æ mia³ 90cm sk³adanego dobsa, co prawda  obok sta³ minibus ale co za ¶rednica lustra.

Mam nadziejê ze dasz znaæ kiedy testy, bo pewnie wiele osób (np. ja) chêtnie by sie przy³±czy³o.
.


Na pewno zrobimy "publiczna" prezentacje, wiec czuj sie zaproszony :P

Takie konstrukcje znane sa od lat, ale w Polsce produkcja takich teleskopow jest dosyc egzotyczna. Faktem jest, ze Janusz oferuje podobna, azurowa konstrukcje (50, a teraz 60), no ale nie az tak "lekka". Przy tak wielkich dobsonach w zasadzie wyjscia nie ma. Znam ex teleskop Piotra (350 o ile dobrze pamietam, a wczesniej chyba TURa). TO byla zamknieta konstrukcja. Boze - jakie to bylo wielkie. Wrazenie robil wieksze, niz 50 :) Wystarczyl maly wiaterek, aby calkowicie zniweczyc obserwacje.

Jezeli ktos interesuje sie takimi konstrukcjami, to bardzo prosze o umieszczanie swoich przemyslen. Mam nadzieje, ze pojawia sie tu takze ciekawe linki.


Moja w±tpliwo¶æ co do konstrukcji dotyczy ustawienia na BIEGUNACH ³ukowych, co mi przywodzi na my¶l konia na biegunach. A pod biegunami jakby mikrusia podstaweczka...

Mi³ku, widzia³em ten sprzêt w akcji jak by³em na konferencji SOK i dzia³a to stabilnie. :Salut:

Obserwowa³em teleskopem "walizkowym" gdy Mirek by³ z nim (chyba by³ to model nr. 2) na Kud³aczach. Przyznam szczerze! Rewelacja! Nie pamiêtam bym w teleskopie tej klasy widzia³ tak piêknie letnie Messiery. Do tego pozornie lekka konstrukcja jest nadzwyczaj solidna.

Pamiêtam jak Mirek przyjecha³ na Kud³acze - ja by³em akurat na dole przy aucie. Mówiê - daj tê walizkê pomogê... by³a ciê¿ka... Mirek zapyta³ czy wiem co niosê? Okaza³o siê, ¿e niose kompletny teleskop Newtona 27 cm! Szok !!!!!!!!
Nie chcia³em wierzyæ - a jednak !
Potem nie by³o osoby, która by przeze nie zerk³a.

Gydybym mia³ kupiæ mobilny tele z du¿ymi mo¿liwo¶ciami to w³a¶nie taki!!!

Super !

Mirek gratuli i ¿yczê wielu sprzedanych Taurusów.

Pawe³ Maksym

Cze¶æ,

Co do przewo¿enia w samolocie to sprawa wygl±da tak:

Skrzynia lustra g³ównego o wymiarach 32x32x13cm wchodzi na baga¿ podrêczny.
Dodatkowo w baga¿u podrêcznym mie¶ci sie lusterko wtórne z uchwytem, szukacz, okulary i filtry - czyli to co mamy najcenniejsze.

Resztê czê¶ci wk³adamy do walizki i otulamy naszymi ubraniami :D .
Po roz³ozeniu czê¶ci nie maj± objêto¶ci wiêc bez problemu w tej samej walizce jad± ubrania i teleskop. Cze¶ci te s± tak lekkie (razem ok 5 kg), ¿e nawet upadek walizki nie jest straszny.

Rurki w kulturalnym pokrowcu maja wymiary parasola 90x10 wiec bierzemy je do samolotu.

I to tyle. W czerwcu wyje¿d¿am do Egiptu, a jeden z Taurusów leci ze mn±

Mirek D.

Co do tych rurek wielko¶ci parasola zabiranych do kabiny samolotu to ostatnio w Pary¿u mnie ¶cignêli za parasol w baga¿u podrêcznym. Cofali moj± walizkê i musia³em to wsadziæ do walizki a koszt takiej operacji 35 euro!!! To jednostkowy przypadek bo tej samej kabinówce mia³em du¿y scyzoryk i nic nie powiedzieli...pierwszy raz mnie co¶ takiego spotka³o.
¦mieszne ale prawdziwe.

Pozdrawiam
Pawe³ Maksym

Co do obchodzenia siê z baga¿ami... Januszku z ca³ym szacunkiem ale to jak traktuje siê baga¿ nie zale¿y od lini lotniczych a obs³ugi lotniska. Ja w tym roku lecia³em Wizzairem i moj± walizkê dodatkowo zawiniêto w pokrowiec foliowy (by³a nie do koñca zapakowana i siê lekko wgina³a). Natomiast kiedy¶ lec±c KLMem mia³em rozwalone zapiêcia w nowej "plastikowej" walizce Samsonite, któr± kupi³em po to by siê w³a¶nie nic nie sta³o. Innym razem lec±æ Alitali± na Malpensê (Mediolan) mia³em urwan± r±czkê.
A by³em te¿ ¶wiadkiem jak ludzie, którzy dopiero co wysiedli z AirFrance miêli porozwalan± zawarto¶æ walizki na ca³ej ta¶mie - bo se pêk³ materia³...sam...

Pomijam to, ¿e podczas tranzytu Wawa-Rzym-Neapol zgin±³ mi baga¿ mimo, ¿e lecia³em niby renomowanymi liniami.

Tak wiêc to jak traktuj± baga¿ zale¿y od obs³ugi lotniska a nie od linii lotniczych.

Pozdrawiam

Pawe³ Maksym

Dzis w nocy wróci³em z Tunezji, dok±d zabra³em lornetkê 22x100 z Delta Optical. Lot by³ z Okêcia i l±dowanie w Tunisie. Lorneta zosta³a nadana na baga¿ zapakowana w firmowy styropian na którym jest elastyczny pokrowiec z wiotkiego plastiku z zamkiem b³yskawicznym i klapk±. Aluminiowy du¿y statyw od Soligora rozmontowany na czynniki pierwsze z za³atwian± na gor±co przez Janusz P. tulej± (jeszcze raz dziêki:) pojecha³ w walizie. Lornetka wróci³a do Krakowa nieuszkodzona, opakowanie te¿.
Prze¿y³em smieszn± historiê przechodz±c przez bramkê "Nothing to declaire" na lotnisku w Tunisie. Oczywi¶cie wszyscy z samoltu przeszli przez bramki bez problemu oprócz mnie. Ponuro wygl±daj±cy go¶c pokaza³ palcem na lornetkê i kaza³ otworzyc pokrowiec. Jak zobaczy³ moje 22x100 podrapa³ siê po g³owie i zawo³a³ kolegê. Chyba minutê razem drapali siê po g³owach i mówili co¶ po arabsku, a ja przez ten czas widzia³em siê w programie Miszczaka na TVNie o Polakach siedz±cych w zagranicznych wiêzieniach. Widzia³em te¿ swoje zdjêcie w tamtejszych dziennikach jako oskarzonego o spisek, który próbowa³ obaliæ tamtejsz± kanaliê sprawuj±c± w³adzê.
Lecz jak widac wszystko siê uda³o, alo spociæ to siê trochê spoci³em:)))
Pozdrawiam

Temat, pewnie przez pogodê, trochê umar³...

Ja jednak chcia³bym dowiedzieæ siê, czy sprzêt ju¿ dotar³ do testuj±ych?
I czy mogê liczyæ na informacjê, kiedy i gdzie odbêdzie siê jego publiczna prezentacja (o której, je¶li dobrze zrozumia³em, pisa³ Jesion)?

Teleskop jest juz w Warszawie, ale jeszcze nie u mnie. Teoretycznie moglem go juz odebrac, ale jak to zwykle bywa - sniezyca :)

Jade po niego jutro, wiec w najblizszych dniach zrobie fotki i testy "rozkladalnosci" i "skladalnosci". Zobaczymy, czy jest potrzebna jakas wiedza, aby Taurusa postawic na "nogi" :)

Co do testow "publicznych" - tu nie ma zadnego planu. To test "amatorski", charytatywny, wiec "sponton" totalny. Bedzie pogoda i energia, pojedziemy w las... ;)

UWAGA! Do postu do³±czone s± du¿e zdjêcia. Dzieki nim sami bêdziecie mogli przyjrzeæ siê Taurusowi "z bliska". Modemowcy musz± pocierpieæ.

Dzisiaj wreszcie uda³o mi siê odebraæ Taurusa od Paw³a Turka (dziêki wielkie za przetransportowanie sprzêtu z Krakowa do Warszawy). Pierwsze zaskoczenie – niedu¿a, stosunkowo lekka walizka i kilka „prêtów” w kolorowym pokrowcu. To nie mo¿e byæ wielki, 270 mm Newton!? Po krótkiej pogawêdce z Paw³em musia³em lecieæ dalej i dopiero o 3 rano mia³em czas, aby przyjrzeæ siê przesy³ce dok³adniej.

Aby starogóralskiej tradycji sta³o siê zado¶æ, na dworze sypie ¶nieg, pada deszcz i wszystko to, co wi±¿e siê z przyjazdem nowego teleskopu. Ciekawe, ile tym razem „potrzyma”. Stawiam, ¿e minimum tydzieñ Warszawa bêdzie przykryta chmurami ;).

Nie ma co marudziæ. Wzi±³em aparat i zacz±³em rozk³adaæ elementy, a nastêpnie sk³adaæ Taurusa „do kupy”. Bardzo pozytywne wra¿enie zrobi³ na mnie sposób zapakowania. Wszystko jest bardzo starannie u³o¿one oraz poprzek³adane miêkk± g±bk±, która zabezpiecza drewniane elementy przed porysowaniem. Mam nadziejê, ¿e tak bêdzie wygl±daæ ka¿dy zestaw, nie tylko testowy :P.

Poni¿ej zdjêcie otwartej walizki. Dla odniesienia skali po³o¿y³em fotkê mojej ¿ony (nie by³a w zestawie ;)), A4 – 210x297.



oraz inne fotki teleskopu w fazie transportowej



W sk³ad zestawu wchodz±:
1. walizka,
2. dwie p³ozy,
3. czarny pokrowiec z dobrej jako¶ci materia³u,
4. górna czê¶æ teleskopu,
5. skrzynia zawieraj±ca celê z lustrem,
6. obrotowa podstawa pod teleskop
7. zestaw rurek w osobny pokrowcu.
8. szukacz Orion 9x50.



Chcia³bym w tym miejscu napisaæ o moim pierwszym odczuciu dotycz±cym wykonania Taurusa 270. Czytaj±c historiê jego powstania, nie sposób odgoniæ od siebie uczucie, ¿e jest to konstrukcja typowo ATM’owa, a wiêc "zalatuj±ca” typow± manufaktur±, co w naszych wschodnio-europejskich korzeniach nie koniecznie jest synonimem wysokiej jako¶ci. W koñcu Rolls Royce te¿ „go³ymi ³apami” robiony, a jako¶ nienajgorzej siê kojarzy ;) I tu dozna³em bardzo mi³ej niespodzianki. Teleskop jest bardzo dok³adnie wykonanym, efektownym gad¿etem – w dobrym s³owa znaczeniu. To takie dopieszczone cacuszko w którym czuæ wiele pracy, pomys³ów, a mo¿e przede wszystkim – serce twórcy. Nie znajdziemy tu go³ych, ostrych ¶rub. Wszystko jest odpowiednio wykoñczone i co najwa¿niejsze – estetyczne. Oczywi¶cie sam fakt zastosowania drewna, czyli materia³u z zasady szlachetnego, nie ka¿demu mo¿e siê podobaæ. Mo¿na powiedzieæ, ¿e to teleskop dla starszych, lubi±cych takie archaiczne materia³y. Ja na pewno do takich nale¿ê i teleskop na mnie robi bardzo pozytywne wra¿enie. Jest to zdecydowanie pierwszy sprzêt, który nie psuje wystroju pokoju. Nienajgorzej komponuje siê z meblami. No ale to chyba nie jest najwa¿niejsze :), chocia¿…

Tak jak obiecuje producent, tego a¿urowego dobsona sk³ada siê b³yskawicznie. W weekend zmierzê czas rozk³adania oraz spróbuje zrobiæ fotki „step by step”. Generalnie jedyne rzeczy, które trzeba ze sob± skrêciæ to „p³ozy” oraz rurki a¿urowej konstrukcji. Du¿ym u³atwieniem jest fakt, ¿e te rurki same w sobie tworz± zamkniêt± konstrukcjê, co oznacza, ¿e nie trzeba przykrêcaæ ka¿dej z osobna. Ca³o¶æ montowana jest trzema ¶rubami na górze i trzema na dole. Voila…



Kolimacja. No w³a¶nie. Zapewne ka¿dy zastanawia siê, jak to z tym fantem w przypadku takich a¿urowych konstrukcji jest. A jest, proszê Pañstwa, nie¼le. Teleskop po dalekiej podró¿y i moim nieudolnym, dziewiczym sk³adaniu trzyma³ kolimacje w granicach rozs±dku. Spodziewa³em siê znacznie gorszego wyniku. Wzi±³em do rêki kolimator laserowy i w 1 min. ustawi³em kolimacje perfekt! Moim skromnym zdaniem, ka¿dy w³a¶ciciel takiego dobsona powinien obligatoryjnie posiadaæ w swojej skrzynce kolimator. Choæby po to, ¿eby mieæ pewno¶æ, ¿e zawsze jest idealnie. Dobry seeing nie trafia siê zbyt czêsto i przykro by by³o traciæ szansê ¶wietnych obrazów przez niedoskona³± kolimacjê.

Poni¿sze zdjêcie pokazuje trzy ¶ruby s³u¿±ce do ustawiania lustra g³ównego oraz zdjêcie mocowania lustra wtórnego (obydwa by Jerzy Poruczko).



Ch³odzenie w lodówce

Nasz³a mnie taka dziwna refleksja. Skrzynka z cel± lustra jest na tyle niewielka, ¿e spokojnie zmie¶ci siê do lodówki. Oczywi¶cie zastanawiam siê, czy tym prymitywnym sposobem nie mo¿na by skróciæ czas ch³odzenia lustra? Jak my¶licie?



Wady

Na razie jest bardzo dobrze. Trudno siê do czego¶ przyczepiæ. Mi osobi¶cie nie podoba siê niezale¿na podstawa. Oznacza to, ¿e nie da siê przenie¶æ teleskop w ca³o¶ci np. w inne miejsce. Nie jest to szczególny problem, bo ca³o¶æ jest naprawdê lekka i mo¿na zrobiæ to w dwóch ruchach. Niemniej jednak, mi³o by by³o, gdyby konstruktor spróbowa³ opracowaæ jaki¶ patent spinaj±cy podstawê z p³ozami.

Podsumowanie pierwszych wra¿eñ

Nie bêdê ukrywa³, ¿e sprzêt mnie mocno zaintrygowa³. W koñcu nie przypadkowo pojawi³ siê w moim domu. My¶lê, ¿e ka¿dy z nas marzy o du¿ym lustrze, niezale¿nie od tego, jak± konstrukcjê preferuje „na co dzieñ”. Problem w tym, ¿e du¿e aparaturowo newtony s± ciê¿kie i zajmuj± masê miejsca. Tym bardziej radosnym jest fakt, ¿e wreszcie pojawi³o siê remedium na nasze troski – a¿urowy Taurus. Konstrukcja jest tak zwarta i prosta, ¿e naprawdê trudno uwierzyæ, ¿e obok stoi prawie 30 cm teleskop. Ci¶nie siê na usta: REWELACJA. Osobi¶cie liczê, ¿e producent z czasem zaoferuje tak¿e wiêkszy model, bo potencja³ takiej konstrukcji jest naprawdê gigantyczny.

I to by by³o na tyle. Oczywi¶cie w tym „odcinku”. Tak jak pisa³em, w weekend postaram siê Wam zaprezentowaæ proces sk³adania, a potem pozostanie ju¿ nam czekaæ na pogodê.

Czekam na sugestie, co Wam bli¿ej przedstawiæ, co sfotografowaæ. Podajcie te¿ jakie¶ konkretne obiekty, które chcieliby¶cie abym zaprezentowa³ Taurusem. Oczywi¶cie bêdzie to bardzo subiektywne, ale zawsze co¶. Za³±czone miniaturki
    l l l l l l l l l l l l l l l l

Geez... jest godzina 7 rano. Nic nie spalem, a o 10-tej mam zajecia z technik szlachetnych (fotografia). Buuuuu...

Jak na razie nie¼le to wygl±da :helo:.
W szczególno¶ci nieskompikowana konstrukcja i rozmiar :Salut:

Gdyby jeszcze cena by³a w okolicach Morza Martwego :D

Adamie czy mo¿e znasz ju¿ szacunkowe koszty zakupu takiego cuda w masowej produkcji? Je¶li do niej dojdzie (mam tak± nadziejê).


Jak na razie nie¼le to wygl±da :helo:.
W szczególno¶ci nieskompikowana konstrukcja i rozmiar :Salut:
Gdyby jeszcze cena by³a w okolicach Morza Martwego :D 

Adamie czy mo¿e znasz ju¿ szacunkowe koszty zakupu takiego cuda w masowej produkcji? Je¶li do niej dojdzie (mam tak± nadziejê).


Zajrzyj na strone do Mirka. Zapewne znajdziesz tam odpowiedz na swoje pytania :)
http://www.krynicaski.pl/teleskop

By³em, przeczyta³em, porówna³em. :Salut:

Dawno nie widzia³em tak ³adnie podkre¶lam ³adnie wykonanego teleskopu, ju¿ dla samego wygl±du chcia³ bym mieæ takie cacko, a dok³adaj±c jeszcze jako¶æ optyki o której mogê poczytaæ od osób które patrzy³y przez Taurusa, jest to niew±tpliwie jedna z ciekawszych propozycji na naszym rynku. Mam tak± cich± nadziejê ¿e mo¿e Mirek wykona prototyp Taurusa Bino :rolleyes: .

Krzysiek

Wy¶cie s± specjali¶ci w swej dziedzinie w ka¿dym calu :rolleyes: Mirek za ¶wietny teleskop a Adam za genialne przedstawienie maszyny.

Na tej fotce jest wszytsko co facetowi do ¿ycia potrzebne :D : piekna kobieta, szybki samochód i wielki teleskop.
http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=3935


Kolimacja. No w³a¶nie. Zapewne ka¿dy zastanawia siê, jak to z tym fantem w przypadku takich a¿urowych konstrukcji jest. A jest, proszê Pañstwa, nie¼le. Teleskop po dalekiej podró¿y i moim nieudolnym, dziewiczym sk³adaniu trzyma³ kolimacje w granicach rozs±dku. Spodziewa³em siê znacznie gorszego wyniku. Wzi±³em do rêki kolimator laserowy i w 1 min. ustawi³em kolimacje perfekt! Moim skromnym zdaniem, ka¿dy w³a¶ciciel takiego dobsona powinien obligatoryjnie posiadaæ w swojej skrzynce kolimator. Choæby po to, ¿eby mieæ pewno¶æ, ¿e zawsze jest idealnie. Dobry seeing nie trafia siê zbyt czêsto i przykro by by³o

Jak tu siê kolimuje lusterko k±towe?
PS, mo¿e by tak foto celi lustra g³ównego?
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 21 January 2005 - 15:28

Jak tu siê kolimuje lusterko k±towe?


Ale ¿e¶ mnie ubieg³ w³a¶nie pytam o to samo, oraz o sposób kolimacji lustra g³ównego, Z ty³u na zdjêciu widaæ 3 ¶ruby, wiêc jak ono sie trzyma ? W zwyk³ym newtonie typu synta jest 6 ¶rub.
Sztywno¶æ i kolimacja bêd± tu kluczowe, kszta³t paj±ka z tego co pamiêtam daje lepsze obrazy ni¿ klasyczny, ale jak to jest z kolimacj±. Szkoda ¿e nie da³e¶ zdjêcia plamek kolimatora tu¿ po z³o¿eniu teleskopu. Czy sprawdzi³e¶ centryczno¶c paj±ka wzgledem zwierciad³a g³ównego czyli wykrêcaj±c lusterko wtórne ?
Ten post by³ edytowany przez adamsz12 dnia: 21 January 2005 - 15:28

g³ównego, Z ty³u na zdjêciu widaæ 3 ¶ruby, wiêc jak ono sie trzyma ? W zwyk³ym newtonie typu synta jest 6 ¶rub.

S± 3 ¶ruby bo s± pewnie na prê¿ynach, bez kontry.
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 21 January 2005 - 15:32
Tak¿e chêtnie przyjrza³bym siê jak lustro i jego oprawa wygl±daj± z bliska. Jak lustro jest przytwerdzone do oprawy, czy da siê nim przesuwaæ w skrzyni, itd. Tak poza tym to równie¿ jestem pod wra¿eniem :notworthy: Zastanawiam siê czy mo¿na do tego cuda dorobiæ napêd przy takiej konstrukcji teleskopu?


Zastanawiam siê  czy mo¿na do tego cuda dorobiæ  napêd przy takiej konstrukcji teleskopu?


Jesli pion chodzi tak jak zapewnia wykonawca nie widze problemu, na rolkach ciernych. Prawo lewo to juz wtedy piku¶.

Super, ze wrzucacie swoje pomysly do sprawdzenia. Dzisiaj jestem "trup" wiec nic nie zrobie, ani nic juz nie napisze. Wlasnie wrocilem z zajec i generalnie nie spie od ok 30 godz. Musze sie walnac na 3 godz. i potem impreza. I wez tu czlowieku testuj teleskopy ;)

Napisze moze tylko jedna uwage, teleskop jest mega sztywny. Zawsze myslalem, ze takie azurowe konstrukcje nie sa odporne na skladanie i rozkladanie. Przy takiej konstrukcji wszystko jest ultra dokladne i ultra sztywne - co najmniej tak samo jak rura.

Mirek podeslal mi sluszna uwage. Aby po rozlozeniu kolimacja trzymala "w punkt", nalezy skladac teleskop dokladnie w taki sam sposob, tzn. chodzi tu o te rurki - maja wyladowac w tym samym miejscu. Wystarczy zaznaczyc sobie jedna i wtedy juz bedzie dobrze. W sumie to logiczne, ale zobaczymy, czy teraz kolimacja bedzie trzymac idealnie, niezaleznie od ilosci rozkladan.

Jeszcze uwaga do tych srub kolimacyjnych od lustra glownego - nie przygladalem im sie od srodka, ale zapewne sa na sprezynach kontrujacych, co pozwala na regulacje dwustronna (bez kombinowania). Sprawdzalem - dziala doskonale,

Lusterko wtorne sprawdzilem, jest na srodku, wszystko idealnie trzyma os optyczna. Reguluje je sie 2-ma srubkami z motylkami - rewelacja. Przez to, ze tu pajak ma inna konstrukcje, nie ma potrzeby regulowania we wszystkich osiach. Fabrycznie ustawiony jest na srodku i tak juz musi zostac. Regulujemy wiec lusterko tylko w 2 plaszczyznach - pionowej i poziomej, czyli powiedzmy os X i os Y. Bardzo dobre rozwiazanie, a co najwazniejsze, blyskawicznie pozwolilo mi go idealnie skolimowac.

Trzymajcie sie, ide spac :)

Jezeli chodzi o mozliwosc zbudowania napedy - zawsze mozna. Ja natomiast zastanawialbym sie nad stacjonarna platforma equatorialna. To przeciez ultra lekka konstrukcja, co znacznie obniza koszty. Kiedy patrze na niego, to wydaje mi sie, ze latwie go zmotoryzowac, niz synte.

Przy okazji jeszcze o zaletach wynikajacych z azurowej konstrukcji, ktore sobie powoli uswiadamiam:

1. teleskop sobie stoi, nie kurzy sie w srodku, lustro szczelnie zamkniete w swojej komorze,

2. bardzo latwy dostep do lustra, mozna szybko przedmuchac ew. kurz, sprawdzic stan zaparowania etc. Lustro jak na dloni. W ogole do wszystkiego w tym telepie mozna dostac sie bez problemow, znanych z normalnych dobsonow.

Witam,

¯eby Adam nie musia³ rozkrêcaæ teleskopu to napiszê jak jest zbudowana oprawa lustra g³ównego.

Lustro spoczywa na 9-cio punktowej tzw. p³ywaj±cej oprawie..

Lustro przyklejone jest silikonem do 3 aluminiowych p³askowników - do ka¿dego w 3 punktach. Dok³adne wymiary p³askowników i punktów przyklejenia zosta³y wyliczone programem PLOP. Tak naprawdê sa to trójk±ty ale z wyliczeñ wysz³o, ¿e s± bardzo w±skie wiêc zastosowa³em plaskowniki. Na do³±czonym schemacie widaæ jak s± u³o¿one.

P³askowniki s± podparte w geometrycznym ¶rodku (czerwone krzy¿yki) i mog± siê swobodnie kiwaæ. To pozwala na równomierny nacisk na lustro w ka¿dym z 9-ciu punktów.

¦ruba id±ca od ka¿dego p³askownika ma nakrêcon± szerok± podk³adkê, o któr± opiera siê sprê¿yna (chodzi o to ¿eby sprêzyna nie opiera³a siê o p³askowniki i nie usztywnia³a ich).
Sprê¿yna zapewnia mo¿liwo¶æ wygodnej kolimacji. Dalej ¶ruba przechodzi przez dno skrzyni lustra i jest z³apana du¿± nakrêtk±. Nakrêtka ma ¶rednicê 26mm co pozwala na wygodn± kolimacjê palcami pomimo, ¿e sprê¿yny s± bardzo silne.

W dno skrzyni lustra wkomponowana jest metalowa podk³adka, a pomiêdzy ni± a nakrêtk± lu¿na teflonowa podk³adka. Dziêki temu nakrêtka kolimacyjna nie rysuje drewna i nie "zapieka siê".

Wyje¿d¿am na narty wiêc na inne ewentualne pytania odpowiem dopiero w niedzielê wieczorem.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Ten post by³ edytowany przez Mirek_D. dnia: 21 January 2005 - 19:02
Jeszcze schemacik zamocowania lustra.


Pozdrawiam,
Mirek D.


Jeszcze schemacik zamocowania lustra.
attachment

Pozdrawiam,
Mirek D.


I lustro jak siê patrzy na horyzont nic nie opada ? :rolleyes:
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 21 January 2005 - 22:11

I lustro jak siê patrzy na horyzont nic nie opada ?  :rolleyes:


Wyglada na to, ze nie :)


Wyglada na to, ze nie :)


Wiedz±c ile wa¿y takie lustro, oraz widz±c zastosowane rozwi±zanie ( sam budowalem celê do takiego lustra do swojego teleskopu ) nie chce mi siê w to wierzyæ, no ale to nie mój problem.

Hmmm a ciekawe jak ten silikon bedzie sie zachowywa³ w zimowych minusowych temperaturach - czy on sobie z czasem nie odprysnie od tych p³askowników?? A p³askowniki s± pomalowane?? bo wiem z do¶wiadczenia ze silikon lubi sobie odej¶æ razem z farb± :huh: <_< (moze sie myle a moze nie) <_<

Lustro na silikonie te¿ bêdzie lekko opadaæ je¶li jest go grubo i jest do¶c podatny na ogszta³cenia. Ale ja widzê inny problem. U mnie 3 ¶ruby na których siê trzyma lustro przechodz± przez dopasowane otwory w 40mm p³ycie, a zastosowane tu rozwi±zanie nie ma prawa utrzymac sztywno tak ciê¿kiego lustra. <_<

Ile ma grubi¶ci tylna ¶cianka w której s± obsadzone ¶ruby?
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 23 January 2005 - 20:51
Dobre s± pytania Hamala, bo nie tyle d±z± do ustaenia jak jest, ile od razu sugeruj± co usprawniæ gdyby w testach który¶ ze wskazanych problemów wyst±pi³.
:Salut:

No to czekamy na komentarz producenta. Ja wczoraj wystawialem teleskop na zewnatrz, postal tam ze 3 godz. potem wrocil. Na pewno lustro nie opada, by byloby to widac po "kolimacji". Stoi juz kilka dni i nic sie z nim nie dzieje. Jak to bedzie w niskich temperaturach to sie okaze z czasem.

Nadal trudno sie przyzwyczaic do faktu, ze to 270 mm. Obsluguje sie to prosciej niz mojego poprzedniego dobsona 200 mm., tzn. latwiej i szybciej wynosi mi sie tego kolosa :)

Wystarczy Adamie przytrzymuj±c oprawê nacisn±æ lustro z boku, od razu widaæ czy jest sztywno czy siê ko³ysze na ¶rubach, które s± bardzo blisko siebie, a ich rozmiar wygl±da na M6 :rolleyes: Jak dla mnie to ma³o stabilne rozwi±zanie, a podstawowy problem z jakim musialem siê uporaæ podczas budowy swojej celi to opadanie ciêzkiego lustra podczas kierowania teleskopu na horyzont.


Newton walizkowy 270/1181mm Prototyp II
Newton walizkowy 270/1278mm Prototyp III


Rozumiem ¿e ogniskowe luster g³ównych mog± siê od siebie ró¿niæ jak widaæ znacznie, i ognisko za wyci±giem mo¿e wypadaæ w ró¿nych odleg³o¶ciach za wyci±giem (elementy teleskopu s± chyba robione pod jeden wymiar), w zwi±zku z czym pytanie: jaki przedzia³ ogniskowych jest przyjêty do eksploatacji i jaki zakres ogniskowych okularów mo¿e zostaæ u¿yty bez wzgledu na ró¿nice ogniskwych lustra g³ównego ?
Chyba ¿e lustro g³ówne jest przesuwane w takim zakresie aby ognisko wypada³o zawsze w tym samym miejscu, w taki razie poproszê tylko o zakres mo¿liwych ogniskowych lustra g³ównego.


Wystarczy Adamie przytrzymuj±c oprawê nacisn±æ lustro z boku, od razu widaæ czy jest sztywno czy siê ko³ysze na ¶rubach, które s± bardzo blisko siebie, a ich rozmiar wygl±da na M6  :rolleyes: Jak dla mnie to ma³o stabilne rozwi±zanie, a podstawowy problem z jakim musialem siê uporaæ podczas budowy swojej celi to opadanie ciêzkiego lustra podczas kierowania teleskopu na horyzont.


@HAMAL
Tutaj tego problemu nie ma. Nie po to ukoñczy³em z wyró¿nieniem studia in¿ynierskie na najlepszej uczelni w kraju, ¿eby nie potrafiæ zaprojektowaæ oprawy pod lekkie 4kg lustro :D .
Je¿eli mia³e¶ z tym problemy to znaczy, ¿e robisz jaki¶ b³±d w podej¶ciu do tematu. I na Boga, po co stosujesz 40mm p³ytê??? Przecie¿ to nie jej grubo¶æ wp³ywa na sztywno¶æ tej konstrukcji. W Taurusach podstawa skrzyni lustra ma 9mm.

Czy wyobra¿asz sobie, ¿e móg³bym wyprodukowaæ i wys³aæ do testów teleskop z takim szkolnym b³êdem jak opadanie lustra???

@BODI
Co do silkonu to jego grubo¶æ jest tak dobrana aby naprê¿enia z aliminium nie przenosi³y siê na lustro, a jednocze¶nie nie jest go na tyle du¿o by lustro mog³o opadaæ.

Silikon jest przyklejony do odt³uszczonego chropowatego aluminium (oczywi¶cie nie malowanego). Klej ma wytrzyma³o¶æ 15kg na 1cm2 spoiny, a lustro siedzi na ok 9cm2.
Jedno lustro przysz³o mi ju¿ odklejaæ (w 1 prototypie) i rêkami da siê tego oderwaæ. Lustro trzeba by³o odcinaæ, a silikon zeskrobywaæ.

Stosujemy specjalny zewnêtrzny klej silikonowy odporny na niskie temperatury
(nie myliæ z wype³niaczami silikonowymi lub silikonami sanitarnymi :D ). Teleskopy pracowa³y ju¿ przy -21 stopniach (pod koniec listopada by³a krótka fala silnych mrozów w górach).

Pozdrawiam,
Mirek D.

Skoro tak twierdzisz, mam nadziejê ¿e bêdê mia³ mo¿liwo¶æ to zweryfikowac na jakim¶ zlocie, wtedy siê wypowiem.

Mo¿na wiedzieæ jakie zastosowale¶ sprzê¿yny do celi oraz rozmiar ¶rub?
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 24 January 2005 - 10:45

Tutaj tego problemu nie ma. Nie po to ukoñczy³em z wyró¿nieniem studia in¿ynierskie na najlepszej uczelni w kraju,

Rozumiem ¿e dzieki tytulowi Ciebie nie obejmuj± te same prawa grawitacji co mnie. B)


Rozumiem ¿e ogniskowe luster g³ównych mog± siê od siebie ró¿niæ jak widaæ znacznie, i ognisko za wyci±giem mo¿e wypadaæ w ró¿nych odleg³o¶ciach za wyci±giem (elementy teleskopu s± chyba robione pod jeden wymiar), w zwi±zku z czym pytanie: jaki przedzia³ ogniskowych jest przyjêty do eksploatacji i jaki zakres ogniskowych okularów mo¿e zostaæ u¿yty bez wzgledu na ró¿nice ogniskwych lustra g³ównego ?
Chyba ¿e lustro g³ówne jest przesuwane w takim zakresie aby ognisko wypada³o zawsze w tym samym miejscu, w taki razie poproszê tylko o zakres mo¿liwych ogniskowych lustra g³ównego.


Dla ka¿dego lustra g³ównego d³ugo¶ci rurek, s± dobierane indywidualnie tak aby ognisko za wyci±giem wypada³o w ka¿dym egzemplarzu tak samo.

Dodatkowo kazda para lustro-lusterko p³askie ma indywidualnie wyliczany offset i nanoszone markery.

Ró¿nice ogniskowych w teleskopach seryjnych nie s± du¿e.
Cytowane przez ciebie ogniskowe pochodz± z prototypów i rózni± siê znacznie od teleskopów seryjnych.
Teleskopy seryjne maj± lustra F/5.

Proponujemy stosowanie okularów o ogniskowych od 31mm do 4mm.
Dla ka¿dego konkretnego modelu mo¿emy wys³aæ ci tabelkê z powiêkszeniami i polami widzenia dla typowych okularów dostêpnych na rynku, lub dla Twoich okularów - je¿eli przy¶lesz ich opisy.

Przyk³adowo z okularem 1RPD 30mm 80* pole widzenia wynosi prawie 2 stopnie.
Jest jeszcze trochê wiêksze z Naglerem 31mm.

Teleskop jest parfokalny z wszystkimi dostêpnymi na rynku okularami od serii WideScanIII (prawie 20mm in minus) - do Erfli Antaresa (prawie 30mm in plus).

Pozdrawiam,
Mirek D.


Rozumiem ¿e dzieki tytulowi Ciebie nie obejmuj± te same prawa grawitacji co mnie.  B)


Prawa fizyki s± niezmienne, ale przy pomodcy WIEDZY mo¿na je WYKORZYSTAÆ zamiast z nimi walczyæ.

Niepodwa¿alny dowód stoi sobie u Adama w pokoju.

Ale masz racjê zamiast teoretyzowaæ lepiej sprawdziæ naocznie na jakim¶ zlocie.
Wielu ludzi mia³o ju¿ t± przyjemno¶æ.

Pozdrawiam,
Mirek D.

Czy rodzaj ¶rub i rodzaj sprê¿yn to tajemnica handlowa?

Co do tego czy 4kg lustereczko jest ciê¿kie polecam wzi±æ w rêkê dwie 2l butelki napoju i potrzymaæ miedzy palcami troszkê.


Czy rodzaj ¶rub i rodzaj sprê¿yn to tajemnica handlowa?

Co do tego czy 4kg lustereczko jest ciê¿kie polecam wzi±æ w rêkê dwie 2l butelki napoju i potrzymaæ miedzy palcami troszkê.


1. Tak.

2. Nie rozumiem o co chodzi. 4kg to 4kg niewa¿ne czy trzymasz je w palcach, na wadze czy jeszcze gdzie indziej.

Mirek D.

I jeszcze jedno pytanie, czy w wypadku dostarczenia w³asnego wyci±gu (tzn. nie w³asnej roboty tylko zakupionego) moze on byæ zainstalowany zamiast oryginalnego ?


  I na Boga, po co stosujesz 40mm p³ytê??? Przecie¿ to nie jej grubo¶æ wp³ywa na sztywno¶æ tej konstrukcji. W Taurusach podstawa skrzyni lustra ma 9mm.

Mówisz ze nie ?

Lustro w celi kiedy patrzymy na horyzont robi wszystko aby opa¶æ na ¶rubach na których wisi, a d³ugo¶æ podparcia ¶rub wed³ug Mirka nie ma ¿adnego znaczenia. Polecam wiêc ciekawe do¶wiadczenie.

Wyci±gnijcie ma³y palec prawej rêki i z³apcie-obejmijcie go mocno lew± rêk± na odcinku 40mm ( jak u mnie w celi ¶ruba) a nastêpnie ci±gn±c ma³ym palcem w dó³ spróbujcie siê nim wy³amaæ z u¶cisku. Uwaga, mo¿e zaboleæ.

Nastêpnie z³apcie ten sam palec na odcinku 9mm ( jak u Mirka w celi) i spróbujcie siê nim wy³amaæ w dó³ z u¶cisku, nie sprawi wam to ¿adnego k³opotu.

Ale Mirek twierdzi ze nie ma ró¿nicy.


1. Tak.

Skoro teleskop obejmuj± tajemnice handlowe to nie mam wiêcej pytañ.
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 24 January 2005 - 13:11

I jeszcze jedno pytanie, czy w wypadku dostarczenia w³asnego wyci±gu (tzn. nie w³asnej roboty tylko zakupionego) moze on byæ zainstalowany zamiast oryginalnego ?


Tak, je¿eli ¶rednica zewnetrzna ruchomej czê¶ci wyci±gu jest mniejsza ni¿ 65mm.
Je¿eli jest wiêksza to niezbedna bêdzie przeróbka górnej klatki teleskopu, ale te¿ mozemy siê tego podj±æ.

Pozdrawiam,
Mirek D.


Mówisz ze nie ?

Lustro w celi kiedy patrzymy na horyzont robi wszystko aby opa¶æ na ¶rubach na których wisi, a d³ugo¶æ podparcia ¶rub wed³ug Mirka nie ma ¿adnego znaczenia. Polecam wiêc ciekawe do¶wiadczenie.

Wyci±gnijcie ma³y palec prawej rêki i z³apcie go mocno lew± rêk± na odcinku 40mm ( jak u mnie w celi ¶ruba) a nastêpnie ci±gn±c ma³ym palcem w dó³ spróbujcie siê nim wy³amaæ z u¶cisku. Uwaga, mo¿e zaboleæ.

Nastêpnie z³apcie ten sam palec na odcinku 9mm ( jak u Mirka w celi) i spróbujcie siê nim wy³amaæ w dó³ z u¶cisku, nie sprawi wam to ¿adnego k³opotu.

Ale Mirek twierdzi ze nie ma ró¿nicy.
Skoro teleskop obejmuj± tajemnice handlowe to nie ma wiêcej pytañ.


Drogi Hamalu.

W swoim rozumowaniu pope³niasz b³±d. Nie wyka¿ê ci jaki aby¶ móg³ sam pog³ówkowaæ. Nie wy³amuj palców, u¿yj g³owy.
Jak ju¿ pisa³em teleskop stoi oddany do publicznych testów, lustro nie opada, a podstawa ma 9mm. Czary?

Pozdrawiam,
Mirek D.


Drogi Hamalu.

W swoim rozumowaniu pope³niasz b³±d. Nie wyka¿ê ci jaki aby¶ móg³ sam pog³ówkowaæ. Nie wy³amuj palców, u¿yj g³owy.
Jak ju¿ pisa³em teleskop stoi oddany do publicznych testów, lustro nie opada, a podstawa ma 9mm.   Czary?

Pozdrawiam,
Mirek D.


Nie czary a mocne i szerokie sprê¿yny. Dlatego pytam jakie, bo moze sie to przydaæ wielu ludziom, tylko czemu s± na takich cieniutkich szpileczkach ? Przecie¿ wiesz doskonale ¿e sztywno¶æ ca³o¶ci to sk³adowa sztywnosci poszczególnych elementów.
No tak, jak nie mam dyplomu z wyróznieniem z powazanej uczelni to jestem idiot±.
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 24 January 2005 - 13:24
podobno nie ma glupich pytañ wiêc pytam,
za³ó¿my ¿e wrócili¶my z wyjazdu a w domu mamy solidny monta¿ paralaktyczny (powiedzmy 12kg ud¿wigu do astrofoto), czy jest to technicznie wykonalne i sensowne zeby powiesiæ co¶ takiego na monta¿u, np. jakie¶ obrêcze przykrêcone do tych prêtów (w koñcu nie jestem in¿ynierem :D ) ? Czy wszystko bêdzie odpowiednio sztywne? Mieliby¶my wtedy dwa w jednym dobsona na wyjazdy i mo¿liwosæ zrobienia fotek.

czystego nieba !

Zbyszek

Zbyszku, ten teleskop ju¿ z samego za³o¿enia nie jest przystosowany do astrofoto w ognisku g³ównym (krótki wyciag bez z³±czki okularowej co daje mniejsze lusterko wtórne bardziej korzystne do vizuala) i my¶lê ¿e nie ma to sensu bo na si³ê nie zrobisz z niego astrografu :unsure:
W obecnej wersji to specjalizowany "walizkowiec" podró¿ny a fakt faktem ¿e mo¿na pomy¶leæ o wersji np z platform± paralaktyczn± i napêdem ale to ju¿ zupe³nie inna bajka i zupe³nie inny projekt z innymi za³o¿eniami na wstêpie :Salut:

Ps. Do Hamala, to s± mocne sprê¿yny z p³askim zakoñczeniem o grubo¶ci drutu stalowego 3mm, ¶rednicy i wysokosci oko³o 20 mm.
¦rednica ¶ruby jako elementu regulacyjnego nie ma tu wiêkszego znaczenia (musi tylko wytrzymaæ nacisk sprê¿yny) a w³a¶nie sprê¿yny s± tu alementem ustalaj±cym oprawê lustra a ¿eby je ¶cisn±æ trzy naraz do koñca zakresu sprê¿ysto¶ci potrzeba si³y nacisku rzêdu 100kG.
Wszystko to zosta³o najpierw teoretyczne przeliczone na maksymalne dopuszczalne ugiêcia w projekcie 3D i odpowiednio nawet przewymiarowane ze sporym zapasem konstrukcyjnym aby unikn±æ sumawania siê kolejnych ugiêæ na poszczególnych elementach konstrukcji pocz±wszy od oprawy lustra, poprzez szkielet teleskopu a skoñczywszy na podstawie szukacza.
Bra³em czynny udzia³ w tym projekcie i jestem w nim na bierz±co zorientowany dlatego odpisujê tu zamiast Mirka na twoje techniczne pytanie :Salut:
Ten post by³ edytowany przez Janusz_P. dnia: 24 January 2005 - 14:04

podobno nie ma glupich pytañ wiêc pytam,
za³ó¿my ¿e wrócili¶my z wyjazdu a w domu mamy solidny monta¿ paralaktyczny (powiedzmy 12kg ud¿wigu do astrofoto), czy  jest to technicznie wykonalne i sensowne zeby powiesiæ co¶ takiego na monta¿u, np. jakie¶ obrêcze przykrêcone do tych prêtów (w koñcu nie jestem in¿ynierem  :D )  ? Czy wszystko bêdzie odpowiednio sztywne? Mieliby¶my wtedy dwa w jednym dobsona na wyjazdy i mo¿liwosæ zrobienia fotek.

czystego nieba !

Zbyszek

Technicznie jest mo¿liwe, raczej nie Taurus. Rozwa¿a³em kiedy¶ projekt wykonania 150 w a¿urowej obudowie i powieszenie go paralaktyku, wysz³o ¿e takim paralaktyk musia³by mieæ g³owicê tu¿ przy ziemi ( niski ¶rodek ciê¿ko¶ci teleskopu ) albo przy normalnie rozstawionych nogach konieczna by by³a drabinka ¿eby spojrzeæ w okular. ¯eby mocowaæ po ¶rodku d³ugo¶ci teleskopu trzeba obci±¿yæ przód co poci±ga konieczno¶æ wykonania mocniejszej jego konstrukcji. Szkoda zachodu.

Krzysiek
Ten post by³ edytowany przez Krzysztof_TG dnia: 24 January 2005 - 14:03

Technicznie jest mo¿liwe, raczej nie Taurus. Rozwa¿a³em kiedy¶ projekt wykonania 150 w a¿urowej obudowie i powieszenie go paralaktyku, wysz³o ¿e takim paralaktyk musia³by mieæ g³owicê tu¿ przy ziemi ( niski ¶rodek ciê¿ko¶ci teleskopu ) albo przy normalnie rozstawionych nogach konieczna by by³a drabinka ¿eby spojrzeæ w okular.  ¯eby mocowaæ po ¶rodku d³ugo¶ci teleskopu trzeba obci±¿yæ przód co poci±ga konieczno¶æ wykonania mocniejszej jego konstrukcji. Szkoda zachodu.
Krzysiek


Tak ale taki azur foto trzyma siê na ramie, a tu ca³o¶æ na gnie¼dzie lustra g³ównego.


Zbyszku, ten teleskop ju¿ z samego za³o¿enia nie jest przystosowany do astrofoto w ognisku g³ównym (krótki wyciag bez z³±czki okularowej co daje mniejsze lusterko wtórne bardziej korzystne do vizuala) i my¶lê ¿e nie ma to sensu bo na si³ê nie zrobisz z niego astrografu  :unsure: 
W obecnej wersji to specjalizowany "walizkowiec" podró¿ny a fakt faktem ¿e mo¿na pomy¶leæ o wersji np z platform± paralaktyczn± i napêdem ale to ju¿ zupe³nie inna bajka i zupe³nie inny projekt z innymi za³o¿eniami na wstêpie :Salut:

Ps. Do Hamala, to s± mocne sprê¿yny z p³askim zakoñczeniem o grubo¶ci drutu stalowego 3mm, ¶rednicy i wysokosci oko³o 20 mm.
¦rednica ¶ruby jako elementu regulacyjnego nie ma tu wiêkszego znaczenia (musi tylko wytrzymaæ nacisk sprê¿yny) a w³a¶nie sprê¿yny s± tu alementem ustalaj±cym oprawê lustra a ¿eby je ¶cisn±æ trzy naraz do koñca zakresu sprê¿ysto¶ci potrzeba si³y nacisku rzêdu 100kG.
Wszystko to zosta³o najpierw teoretyczne przeliczone na maksymalne dopuszczalne ugiêcia w projekcie 3D i odpowiednio nawet przewymiarowane ze sporym zapasem konstrukcyjnym aby unikn±æ sumawania siê kolejnych ugiêæ na poszczególnych elementach konstrukcji pocz±wszy od oprawy lustra, poprzez szkielet teleskopu a skoñczywszy na podstawie szukacza.
Bra³em czynny udzia³ w tym projekcie i jestem w nim na bierz±co zorientowany dlatego odpisujê tu zamiast Mirka na twoje techniczne pytanie :Salut:


Hehe, jak ³adnie na kolorowo :D . Ja doskonale wiem jak dziala cela, dziwi mnie tylko robienie tajemnicy ze srednicy ¶rub oraz pochodzenia sprê¿yn.


Hehe, jak ³adnie na kolorowo  :D . Ja doskonale wiem jak dziala cela, dziwi mnie tylko robienie tajemnicy ze srednicy ¶rub oraz pochodzenia sprê¿yn.


No co¿? dziwiæ siê jest rzecz± ludzk± :unsure: :D :banan:


Nie czary a mocne i szerokie sprê¿yny. Dlatego pytam jakie, bo moze sie to przydaæ wielu ludziom, tylko czemu s± na takich cieniutkich szpileczkach ? Przecie¿ wiesz doskonale ¿e sztywno¶æ ca³o¶ci to sk³adowa sztywnosci poszczególnych elementów.
No tak, jak nie mam dyplomu z wyró¿nieniem z powazanej uczelni to jestem idiot±.


Brawo Hamal!
Oczywi¶cie, ¿e nie jeste¶ idiot±, tylko przyczepi³e¶ siê do ugiêæ na ¶rubach. Ale wydedukowa³e¶ co i jak i to siê liczy.
Janusz ju¿ odpisa³ jak to wygl±da z technicznego punktu widzenia.

Pozdrawiam,
Mirek

¦ruby siê nie ugn±, lustro jest za lekkie, ale luzy na nich nie s± wskazane :kwasny:

Ja doskonale wiem jak to dzia³a, dedukowaæ usilnie jak sugerujesz nie musia³em.
Janusz m±drala ju¿ siê nie raz przejecha³ my¶l±c ze wszystko wie najlepiej i tylko On rozumie jak ¶wiat dzia³a, z Tob± widzê jest podobnie. Lekcewa¿enie i niedocenianie rozmówcy widzê jest typowe ostatnio.

dziêki za info, jak to mówi± kto pyta nie b³±dzi,
a ju¿ my¶la³em ¿e obêdzie siê bez kupowania innej sporej rurki


¦ruby siê nie ugn±, lustro jest za lekkie, ale luzy na nich nie s± wskazane  :kwasny:

Ja doskonale wiem jak to dzia³a, dedukowaæ usilnie jak sugerujesz nie musia³em.
Janusz m±drala ju¿ siê nie raz przejecha³ my¶l±c ze wszystko wie najlepiej i tylko On rozumie jak ¶wiat dzia³a, z Tob± widzê jest podobnie. Lekcewa¿enie i niedocenianie rozmówcy widzê jest typowe ostatnio.


Panowie, mam nadzieje, ze temat "sprezyn" zamkneliscie, bo powoli znowu zaczyna "smierdziec".

Prosba do Mirka - odpowiadaj w tym watku tylko merytorycznie bez oceniania pytajacego, a tym bardziej siebie - chocby pytanie bylo max idiotyczne, taka jest rola tych testow. Czytelnicy atakuja twoja konstrukcje, takie ich prawo, ty odpowiadasz, jak wyglada to w Taurusie, ja potwierdzam to testem uzytkowym. Jezeli odejdziemy od tego schematu, to zrobi sie burdel.

Hamal: niepotrzebnie wydales opinie nie znajac szczegolow konstrukcyjnych, a wiesz do czego to moze prowadzic :) Mirek mogl pomyslec, ze chcesz z zasady "atakowac" jego "dziecko" ;).

Mam nadzieje, ze konfliktu nie ma i nie bedzie.

Pozdrawiam


dziêki za info, jak to mówi± kto pyta nie b³±dzi,
a ju¿ my¶la³em ¿e obêdzie siê bez kupowania innej sporej rurki


Nie jest tak ¼le. Mo¿na zrobiæ sobie do tego teleskopu do foto osobn± ca³o¶ciow± ramê,do której bêdzie siê mocowa³o gniazdo lustra g³ónego oraz czê¶æ z wyci±gem :rolleyes:
Mo¿e wykonawca by o takiej pomy¶la³, jako dodatkowa opcja?

Jezeli chodzi o test opadania, zrobilem to nastepujaco:

1. ustawilem pkt ostrosci na odleglym, bardzo szczegolowym obiekcie w linii horyzontu
2. teleskop stal tak ok 2 godz.
3. przestawilem go w zenit na nastepnych kilka godzin
4. wrocilem do pozycji nr 1 i sprawdzilem ustawienie ostrosci - jest idealnie!

Czy kto ma pomysl na lepszy test w warunkach domowych?

Jezeli lustro opadaloby nierownomiernie to bym zarejestrowal takze przesuniecie w promieniu lasera (sprawdzone).


Jezeli chodzi o test opadania, zrobilem to nastepujaco:

1. ustawilem pkt ostrosci na odleglym, bardzo szczegolowym obiekcie w linii horyzontu
2. teleskop stal tak ok 2 godz.
3. przestawilem go w zenit na nastepnych kilka godzin
4. wrocilem do pozycji nr 1 i sprawdzilem ustawienie ostrosci - jest idealnie!

Czy kto ma pomysl na lepszy test w warunkach domowych?

Jezeli lustro opadaloby nierownomiernie to bym zarejestrowal takze przesuniecie w promieniu lasera (sprawdzone).


Je¶li sprê¿yny sa tak potê¿ne jak pisze Janusz to faktycznie efekt mozê byæ minimalny, lub przy mocnym ich naci±gneiciu niewystêpowaæ. Dlatego kilka postów wsze¶niej o nie pytalem i uslysza³em ze to tajemnica :rolleyes: Jak tajemnica to pewnie co¶ nie tak, jak to na naszym rynku bywa. St±d moja reakcja.

My¶lê te¿ ¿e informacj± sk±d mo¿na wzi±æ tak dopasowane sprê¿yny przyda³a by siê wielu naszym kolegom buduj±cym w³asne teleskopy.
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 24 January 2005 - 17:06

dziêki za info, jak to mówi± kto pyta nie b³±dzi,
a ju¿ my¶la³em ¿e obêdzie siê bez kupowania innej sporej rurki


Mozna w tej konstrukcji zastanowic sie nad budowa np. stacjonarnej platformy eq. W takim wypadku mozna zastosowac duze kola obrotu, co moze wplynac na niezla precyzje. Jest lekki, wiec nie powinno to byc az tak bardzo problematyczne.

Pytanie tylko, po co komu az tak wielki astrograf? Zauwaz, ze w newtonach w zastosowaniach foto masz spora kome, co oznacza, ze trzeba by zastosowac jakis jej korektor (np. TV Parracor), a to tez swoje kosztuje.

Generalnie jest to mozliwe, tylko pytanie, czy to dobry kierunek myslenia. Male lusterko wtorne jest swietnym pomyslem (mala obstrukcja), co musi oznaczac super kontrast na planetach (jak na newtona). Na ksiezycu juz potwierdzilem, bez porownywania oko w oko, wydaje sie niewiele ustepowac refraktorowi APOchromatycznemu. Pytanie tylko, czy krazek swiatla jest wystarczajacy, aby pokryc matryce APS np. 10D/300D i czy przez to nie bedzie winietowac? Sprawdze to!

Z drugiej strony miloby miec astrograf o ogniskowej >1300 mm i szybkosci f5 :) Ale to droga myslenia raczej dla tych, co maja wlasny dom lub dzialke, gdzie moga pomyslec o takiej stacjonarnej platformie astrofoto o stalym kacie nachylenia.


Nie jest tak ¼le. Mo¿na zrobiæ sobie do tego teleskopu do foto osobn± ca³o¶ciow± ramê,do której bêdzie siê mocowa³o gniazdo lustra g³ónego oraz czê¶æ z wyci±gem  :rolleyes:
Mo¿e wykonawca by o takiej pomy¶la³, jako dodatkowa opcja?


No w sumie fakt, tylko zauwaz, ze srodek ciezkosci masz i tak praktycznie tam, gdzie sa te "plozy". Mozna wiec po prostu w konstrukcji uchwytu wykorzystac takie plozy, tylko metalowe i polaczone ze specjalnymi uchwytami - nawet symulujacymi obiejmy z mozliwoscia obracania wokol wlasnej osi. To pozwoliloby zachowac nada lekka wage.

Sprawdzilem, krazek swiatla wystarcza na pokrycie formatu APS, czyli 300D/10D.

Taki jasny i wielki teleskop o d³ugiej ognikowej bêdzie dobry do mg³awic planetarnych. Z Heñkiem juz siê zastanawiali¶my nad zrobieniem z rurek takiej konstrukcji do której by by³a podpinana moja cela oraz paj±k i wyci±g.
Trzeba bedzie kiedy¶ pchn±æ temat dalej. Oczywi¶cie jako detektor bêdzie kamerka.
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 24 January 2005 - 17:58
Hamal, na pewno masz racje. Zauwazmy, jak malo jest osob bawiacych sie w astrofoto przy takich ogniskach. Przy wielkosci pixela vesty rozdzielczosc takie obiektu bedzie bardzo, bardzo duza.

Moze i nie jest to taki "glupi" pomysl z wymysleniem specjalnej konstrukcji do ktorej mocuje sie "kosz" z lustrem, a z drugiej strony przykreca tuleje z lustrem wtornym i wyciagiem. Jezeli cala kontrukcja bylaby z lekkich stopow, to calosc nie powinna wiele wiecej wazyc.

Problemy jakie pojawiaja sie na starcie:
1. srodek ciezkosci - nie ma sensu dociazac tego z drugiej strony, bo wtedy tracimy caly sens lekiej konstrukcji azurowej. Jezeli nie dociazamy, to problem pojawia w wysokosci, na ktorej bedzie wyciag. Pytanie tylko, czy to jest problem? Wtedy montaz mozna zainstalowac na bardzo niskim slupie, co tez ma swoje zalety.

2. waga - zalozmy, ze calosc zmiesci sie w 18-20 kg., co i tak oznacza koniecznosc zastosowania glowicy paralaktycznej klasy sredniej, czyli Tak EM200, Gemini G41, Losmadny G11, Vixen Atlux itp. Jak wiemy, kazdy z nich to wydatek ok 30 tys. zl.

Obydwa problemy zalozeniowe oznaczaja dla mnie jedno - lepiej jest jednak skupic myslenie nad platforma, a nie czepianiem tego na montazu.

Czyli jak siê domy¶lam w vizalu chodzi o to ¿eby obraz by³ maksymalnie kontrastowy? Dlatego lusterko wtórne jest ma³e? Ale czy tym samym nie tracimy czêsci ¶wiat³a które nie zostaje odbite od lusterka wtórnego? Czy raczej ¶wat³o odbite zostaje w 100% tylko lusterko wtórne jest dalej od lustra wtórnego, czyli wtedy w wyci±gu mamy mniejszy sto¿ek ¶wait³a, a st±d winietowanie. Nie zabardzo wiem o co w tym wszystkim chodzi wiêc bêde wdziêczny za poczêstunek porcj± wiedzy. :D


Czyli jak siê domy¶lam w vizalu chodzi o to ¿eby obraz  by³ maksymalnie kontrastowy? Dlatego lusterko wtórne jest ma³e? Ale czy tym samym nie tracimy czêsci ¶wiat³a które nie zostaje odbite od lusterka wtórnego? Czy raczej  ¶wat³o odbite zostaje w 100% tylko lusterko wtórne  jest dalej od lustra wtórnego, czyli wtedy w wyci±gu mamy mniejszy sto¿ek ¶wait³a, a st±d winietowanie.  Nie zabardzo wiem o co w tym wszystkim chodzi wiêc bêde wdziêczny za poczêstunek porcj± wiedzy.  :D


Dobrze kombinujesz, bo po co ladowac duze lustro, jezeli nie skorzystamy z calego odbitego swiatla? Idac dalej tym tropem, zauwaz, ze jezeli zmniejszysz wielkosc lustra wtornego, to ilosc swiatla do oka dotrze wieksza i to znaczaco. To problem tzw. obstrukcji, czyli przysloniecia wiazki swiatla przez lustro wtorne. Takie przysloniecie w roznych konstrukcjach waha sie w przedziale 20-40% i wiecej. Obstrukcja centralna to glowny czynnik odrozniajacy refraktor od reflektora, szczegolnie w obserwacjach wizualnych. Po to wlasnie robi sie specjalizowane konstrukcje do visual z mala obstrukcja (jak Taurus) , czy nawet newtony tzw. off-axis, ktore obstrukcje maja zerowa, a ich obraz, jezeli chodzi o jakosc i kontrast, nie ustepuje APOchromatom.

Jak widac, teleskop Newtona mozna zaprojektowac na rozne sposoby. Wszystkie te zaleznosci moga powodowac specyficzne zastosowania takiego zestawu.

Nie widze problemu, aby w tym watku poruszyc potencjalne mozliwosci fotograficzne Taurusa. To naturalne, ze osoby chca wiedziec, czy sie ewentualnie - powtarzam, EWENTUALNIE da focic. Dlatego sprawdzilem, czy np. krazek swiatla jest wystarczajacy do pokrycia formatu APS.

Podstawowe zastosowanie teleskopu jest chyba jasne dla kazdego.

Niewinietowanego pola ma za³o¿one oko³o 10mm a na rogach formatu APS winietowanie nie przewy¿szy 15 % tak wiêc mo¿na my¶leæ perspektywicznie o jego przysz³ych astrofotograficznych aplikacjach w tym formacie detektora :Salut:

Janusz, Hamal - wasze posty przenioslem do kwarantanny. Kwestie sporne zalatwcie na priwa. Do watku nic to nie wnosilo, w szczegolnosci post Janusza.


Dodatkowo kazda para lustro-lusterko p³askie ma indywidualnie wyliczany offset i nanoszone markery.

Offset oznacza zamontowanie lusterka pozaosiowo? :D


Offset oznacza zamontowanie lusterka pozaosiowo? :D

Tak.
Lusterko wtórne jest lekko przesuniête w dó³ i od wyci±gu.
Chodzi o to ¿eby zebraæ ca³y sto¿ek swiat³a.
Tam gdzie lusterko wtórne jest bli¿ej lustra g³ównego, sto¿ek ¶wiat³a jest szerszy ni¿ u góry. Po to aby to skompensowaæ stosuje sie offset.
Warto¶æ offsetu zale¿y od ¶wiat³osi³y lustra g³ównego.
Przyk³adowo dla luster F/5 wynosi on 3mm.

Pozdrawiam,
Mirek D.


Offset oznacza zamontowanie lusterka pozaosiowo? :D


Co¶ w tym rodzaju, niebieska linia to lusterko k±towe. http://members.lycos.co.uk/hamal/inne/_GIF_/offset.JPG
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 25 January 2005 - 10:30

Co¶ w tym rodzaju, niebieska linia to lusterko k±towe. http://members.lycos.co.uk/hamal/inne/_GIF_/offset.JPG

To "co¶" nibieskie to sto¿ek ¶wiat³a zbiegaj±cego siê w ognisku, odbitego od lustra wklês³ego po prawej stronie rysynku?
Je¶li tak, to to lusterki wtórne jest jako¶ dziwnie zorientowane, ma chyba offset nie w tê stronê jak i po³o¿enie o niewielki k±t pi/2 rad odchylone od w³a¶ciwego.
Hah... chyba ¿e wyci±g jest u do³u rysunku. :Boink:

Nie wiem czemu ale zawsze wyobra¿am sobie Newtona wyci±giem do góry :)
Zostawiam ten post bo w³asna g³upota jest najzabawniejsza! :szczerbaty:
Na moje usprawiedliwienie - rysunek nie jest zgodny z postem Mirka_D. :Salut:
Ten post by³ edytowany przez cygnus dnia: 25 January 2005 - 14:55
Ja zawsze wygi±g rysuje na dole, do siebie :D Chodzi tylko o przedstawienie zagadnienia, choæ mo¿e ze wzglêdu na pocz±tkuj±cych rysunek powinien zawieraæ wiêcej elementów.

http://members.lycos.co.uk/hamal/inne/_GIF_/offset%202.JPG
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 25 January 2005 - 16:02

moim skromnym zdaniem strza³ w dziesi±tkê.

Odk±d spojrza³em przez Arktura TUR-a a na drugi dzieñ zajrza³em na stronê z tymi walizkowymi Newtonami nie my¶lê o ¿adnym innym sprzêcie.

Mój Megrez z za³o¿enia  jest najwiêkszym sprzêtem, który mogê przewie¼æ w baga¿u podrêcznym samolotu. Takiego Newtona zaryzykowa³bym i odda³bym na g³ówny nadbaga¿. Jak sobie przypomnê widok M42 na Kanarach przez lornetkê 20x60 (lepszy ni¿ w Polsce z 20cm Newtona) to nawet boje sie my¶leæ co zobaczê przez Newtona 27cm. Taki walizkowy teleskop przez 2 tygodnie tam to jest marzenie kazdego obserwatora, to jest chyba odpowiednik 6 miesiêcy obserwacji w Polsce?.....
¯ona twierdzi ¿e z baga¿ami na lotniskach obchodz± siê tak, ¿e nie uda mi siê dowie¿æ tego teleskopu nigdzie, nawet za pierwszym razem lustro siê rozsypie.
Osobi¶cie my¶lê, ¿e odpowiednio zabezpieczone ma szanse na prze¿ycie.
Cekaw jestem opinii fachowców.

pozdrawiam

Zbyszek

Tym razem ¿ona ma racjê !!!


Lustro mozesz zabrac jako podreczny. Wystarczy zrobic na niego jakis pojemnik z pokrowcem i tyle. Nie raz przewozilem znacznie wieksze bagaze podreczne, niz lustro 270 mm :)

Te¿ prawda, trzeba tylko uwa¿aæ, aby jaki¶ mundurowy ba³wan nie porysowa³ lustra przy kontroli !!!!!


w t± stronê pod±¿a³y moje my¶li.
Zastanawia³em siê co powiem jak zapytaj± dlaczego musze miec to ze sob±?
Bo kontrolê g³ównego baga¿u z monta¿em paralaktycznym ju¿ przeszed³em. Taki wielki plaster szk³a wzbudzi na pewno ogromne podejrzenia. Ale w sumie mo¿e trzeba wyedukowaæ magików na Okêciu , ¿e jest paru wariatów w Polsce, co je¿dz± po ¶wiecie te¿ po to ¿eby gapiæ siê w niebo  :Salut:

Ci magicy w wiêkszo¶ci s± nieedukowalni (dotyczy ca³ego ¶wiata) !!!


Wa¿ne uwagi zwiêkszaj±ce szansê lustra i teleskopu na prze¿ycie:

Pancerna, najlepiej Kewlarowa walizka ze stalowymi wzmocnieniami wrêgowymi, ma wytrzymaæ upadek z kilku metrów na beton lotniska
miêkka i wytrzyma³a wy¶ció³ka w ¶rodku,
uchwyty na czê¶ci teleskopu wewnatrz walizy aby siê nie przemieszcza³y
prze³o¿enie czê¶ci piank± aby sie nie po³ama³y o siebie jak tym pierdykn± z luku na glebê :o
Co najwa¿niejsze, unikaæ tanich linii i innych wynalazków lotniczych, British Air.. czy Lufthansa obchodz± siê z baga¿em w o wiele bardziej cywilizowany sposób B)??????!!!
Lustro z cel± oczywi¶cie na baga¿ podreczny B)

[/SIZE]

Wrzucam obiecana procedure skladania/rozkladania.

1. Kompletny zestaw w wersji przenosnej



2. Wyjete elementy



3. Przykrecamy dwie plozy do skrzyni lustra. W sumie 4 sruby - klucz nieprzydatny. Skrzynie z plozami stawiamy na podstawie



4. Trzema srubami przykrecamy azurowa konstrukcje. Jak widac, tworzy ona calosc - nie tak, ze kazda rurka jest osobno



5. Trzema srubami przykrecamy kosz z lusterkiem wtornym i wyciagniem



6. Zakladamy (lub nie) czarna tkanine odcinajaca boczne swiatlo.



Calosc zajmuje tyle, ile przykrecenie tych paru srubek. Mozna to zrobic w minute :)

Dzisiaj w Warszawie pierwszy raz od wielu dni ladne niebo. Jak to wg praw Murphiego - ja niestety nie moge. Noc zajeta :(

Moze jutro sie poszczesci?

A jednak utrzymuje co pokaza³ sprawdzin empiryczny Adama i to jest w³a¶nie wy¿szo¶æ obliczania oprawy nad jej empirycznym konstruowaniem, teraz ju¿ wiesz po co Mirek koñczy³ te studia techniczne z wyró¿nieniem :Salut:
Klejenie jest tak samo trudn± i odpowiedzialn± sztuk± jak spawanie czy rze¼bienie i jej opanowanie zajmuje trochê czasu i wymaga sporej wiedzy z materia³oznawstawa i obliczeñ wytrzyma³o¶ciowych której jak widaæ konstruktorowi Taurusa nie brakuje B)


teraz ju¿ wiesz po co Mirek koñczy³ te studia techniczne z wyró¿nieniem

Do kogo to i do czego nawi±zuje? :rolleyes:


Do kogo to i do czego nawi±zuje?  :rolleyes:

S±dzê ¿e do klejenia lustra.
Te¿ mi siê zdarza³o pisaæ KOMENTARZ do ostatniego postu na... pierwszej stronie a po niej by³o jeszcze stron... siedem.
Có¿... teraz w±tek nie otwiera siê na pierwszym nie przeczytanym :(

Januszu, nie przesadza³bym z tymi studiami technicznymi, 99% wiedzy i umiejêtno¶ci potrzebnych do zbudowania takiego teleskopu Mirek D. zdoby³ nie na studiach technicznych (wiem co¶ o tym, poniewa¿ skoñczy³em takowe ostatnimi czasy) tylko dziêki samodzielnie znalezionym materia³om, radom ludzi (choæby ciebie) i do¶wiadczeniu zdobytym przy budowie dwóch prototypów, bo wszystkiego siê nie dowiesz jak sam nie spróbujesz. Nie przesadza³bym z t± konieczno¶ci± posiadania wielkiej wiedzy konstruktorskiej, Amerykanie robi± takie telepy kupê lat, przecie¿ Taurus nie ró¿ni siê zbytnio od " 10"-tki zbudowanej przez Johna z Ohio, który jest hydraulikiem" albo " 12"-tki, dzie³a Kevina, kierowcy autobusu z Florydy."

Je¶li chodzi o te s³awne obliczenia wytrzyma³o¶ciowe to taka np. sklejka, która jest g³ównym materia³em konstrukcyjnym w Taurusie jest praktycznie nie do policzenia na odkszta³cenia i naprê¿enia maksymalne z wystarczaj±c± dok³adno¶ci± ¿eby to mia³o jakie¶ znaczenie, poniewa¿ jest materia³em anizotropowym o raczej losowym kierunku u³o¿enia w³ókien drewna w ka¿dej z warstw wiêc musia³by¶ dla ka¿dej p³yty opracowywaæ odrêbne hipotezy wytrzyma³o¶ciowe.

Faktem jest natomiast, ¿e nale¿± siê Mirkowi D. s³owa uznania za incjatywê, umiejêtno¶ci organizacyjne i kupê roboty zwi±zanej z technologi± wykonania tylu egzemplarzy :notworthy: pracowa³em jako technolog i cosik o tym wiem.


Có¿... teraz w±tek nie otwiera siê na pierwszym nie przeczytanym :(

Otwieraj±, tylko trzeba klikn±æ tego ma³ego czerwonego kwadratka przed postem. Chyba specjalnie zrobili go takim ma³ym, by zaczynaæ czytanie od pocz±tku.
:D

Bielack na prezydenta. W zyciu bym nie wpadl, ze to dziala :)

Do pozostalych panow: zostawcie juz w spokoju to "wyksztalcenie". Mnie tam interesuje Taurus, a nie dyplomy konstruktora. Sorry...

Wczoraj wreszcie udalo nam sie wybrac w teren. Obecny bylem Ja i Andrzej Lysy. Niestety przecenilismy swoje mozliwosci. Zima zaatakowala solidnie i w zasadzie wiecej czasu grzalismy sie w samochodzie, niz obserwowalismy. Pojechalismy kilkadziesiat kilometrow w Puszcze, niebo na poczatku bardzo ladne, potem pojawila sie lekka mgielka.

Zaprezentowalem Andrzejowi Taurusa i sposob jego skladania. Oczywiscie byl zaskoczony, ze w walizce niosl prawie 30 cm dobsona :)

Wczorajsza wyprawa skonczyla sie dla mnie powaznym przeziebnieniem, chociz z drugiej strony, bralo mnie juz od kilku dni, a wczoraj sie tylko dobilem. Wszystko zamarzalo w tempie blyskawicznym. Wystarczylo sie zblizyc na chwile do okularu, a ten od razu parowal.

Niemniej udalo nam sie przetestowac Taurusa w warunkach polowych. Z czystym sumieniem moge potwierdzic wszystkie cechy "zalozeniowe" - czyli mobilnosc, lekkosc, dokladnosc wykonania itp. Osobiscie w tym zestawie nie podobaja mi sie 2 rzeczy:

- wyciag, nie lubie wyciagow ciernych. Po prostu nie odpowiada mi jego sposob pracy, chociaz pamietajmy, ze porownuje go ze znacznie drozszymi rozwiazaniami. Jedynie duzy plus za to, ze faktycznie nie ma luzow

- sposob zamontowania szukacza. Uchwyt jest plastikowy, a biorac pod uwage sposob wykonania calego teleskopy, to po prostu on tu nie pasuje.

Poza tym, wszystko jest dla mnie w idealnym porzadku. W zasadzie nie ma sie do czego przyczepic. Trudno sobie wyobrazic, aby teleskop byl eksploatowany w trudniejszych warunkach. Mysle, ze sprzet na mrozie wytrzyma znacznie dluzej, niz my sami.

No dobra, ale co ogladalismy? Mozna rzec - standard:

1. M81, M82 - jezeli ktos nigdy nie patrzyl przez duze lustro to widok moze zszokowac. Mysle, ze do tej pory nie widzialem takiego widoku. W "przecinku" doslownie widoczna struktura.

2. M51 - w tym miejscu niebo mielismy troche jasniejsze, ale nie zmienia to faktu, ze widoczna byla bardzo dobrze. Po chwili patrzenia widoczna struktura

3. w Woznicy ogladalismy piekne gromadki. M38 jak na zdjeciu, a obok NGC1907

4. M42 - byla juz za nisko nad swiecacym horyzontem. Generalnie OK - bez wiekszych fajerwerkow

5. Saturn - slaby seeing, jednak przerwa cassiniego widoczna. Parujacy oklular zniechecil nas do jakis wiekszych obserwacji. Jednak spokojnie mozna powiedziec, ze ten telekop nadaje sie do obserwacji planetarnych, szczegolnie w dogodnych warunkach, kiedy mozna uzyc wiekszych powerow.

6. Jowisz - kiszka... wiadmo dlaczego :(

No i tyle wytrzymalismy :) Zwinelismy graty i do domu.

Mysle, ze juz na tym etapie spokojnie mozemy zarekomendowac ten sprzet. Niczym nie zastapimy w obserwacjach wizualnych duzego lustra. To po prostu jedyna sluszna droga. Widoku galaktyk, mglawic etc. nie musimy sie domyslac. Te jasniejsze widac doskonale razem ze strukturami.

Dolaczam jeszcze fotke z tych "arktycznych" testow. Za³±czone miniaturki
    l l

Adam w zasadzie opisa³ dok³adnie wszystko.
Ja mam takie odczucia: teleskop jest wykonany bardzo starannie i w przemy¶lany sposób. Zastosowano nowe technologie, ¿adnych kluczy, wkrêtaków-kolimacja trwa 10 sekund (rewelacja), sk³adanie-rozk³adanie-parê minut.
Mobilno¶æ -SZOK SZOK SZOK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Marzenie o du¿ym newtonie staje siê rzeczywisto¶ci±.
Takie szczegoliki: element do mocowania lusterka-nareszcie co¶ a'la mewlon-sztywne, porzadna konstrukcja. Regulacja wtórnym-REWELACJA.
Mchanika i mobilno¶c na 5+, chylê czo³a.
Co do optyki-to teleskop do DS, planety poczywi¶cie s± nie¼le widoczne ale przy takiej ¶wiat³osile kontrast jest oczywi¶cie "newtonowy".
Niemniej jednak przyjemnie siê je ogl±da. Saturn w chwilach jakiego-takiego seeingu ok, Jowisz by³ za nisko.
W ogóle seeing do d.-moj megrez nie rozdziela³ trapezu (Orion nisko zachodz±cy).
Widok M81 i M82 powali³ mnie na kolana, wolê nie my¶leæ jak to mo¿e wygl±daæ w górach pod black sky. Gromady w Wo¼nicy widoczne w moim teleskopiku jako plamki lub ledwo-dostrzegalne grupki gwiazd w 270 wygl±daj± jak M35 w 15 cm telpiem to niesamowite. Oj DS mo¿na siê tym naogl±daæ! W ogóle mieli¶my k³opoty z szukaniem, tyle gwiazd przy tym zasiêgu..
Mogê ten telp poleciæ ze spokojnym sumieniem-konstrukcja wybiega w przysz³o¶æ, takich rozwi±zañ nalezy ¿yczyæ ka¿demu naszemu producentowi, równie¿ wiele zagranicznych firm mog³oby siê sporo nauczyæ. Konstruktorowi dziêkujemy za udostêpnienie i gratulacje co do koncepcji.
Mo¿na by popracowaæ nieco nad wykoñczeniem detali drewnianych-ale to ju¿ sa niuanse. Przyda³aby siê te¿ aluminiowa waliza na sprzêt.
Pozdrawiam.


Otwieraj±, tylko trzeba klikn±æ tego ma³ego czerwonego kwadratka przed postem. Chyba specjalnie zrobili go takim ma³ym, by zaczynaæ czytanie od pocz±tku.
:D

Dzielcie siê takimi informacjami szybciej. :Salut:


Co do obchodzenia siê z baga¿ami... Januszku z ca³ym szacunkiem ale to jak traktuje siê baga¿ nie zale¿y od lini lotniczych a obs³ugi lotniska. Ja w tym roku lecia³em Wizzairem i moj± walizkê dodatkowo zawiniêto w pokrowiec foliowy (by³a nie do koñca zapakowana i siê lekko wgina³a). Natomiast kiedy¶ lec±c KLMem mia³em rozwalone zapiêcia  w nowej "plastikowej" walizce Samsonite, któr± kupi³em po to by siê w³a¶nie nic nie sta³o. Innym razem lec±æ Alitali± na Malpensê (Mediolan) mia³em urwan± r±czkê.
A by³em te¿ ¶wiadkiem jak ludzie, którzy dopiero co wysiedli z AirFrance miêli porozwalan± zawarto¶æ walizki na ca³ej ta¶mie - bo se pêk³ materia³...sam...

Pomijam to, ¿e podczas tranzytu Wawa-Rzym-Neapol zgin±³ mi baga¿ mimo, ¿e lecia³em  niby renomowanymi liniami.
Tak wiêc to jak traktuj± baga¿ zale¿y od obs³ugi lotniska a nie od linii lotniczych.

Pozdrawiam

Pawe³ Maksym


Kiedys przygladalem sie uwaznie co wyrabiaja ludki z bagazami na naszym Okeciu :) W tym calym zamieszaniu, gdzie w zasadzie chodzi o jak najszybsze odeslanie samolotu w diably spod rekawa nikt specjalnej troski o te bagaze nie wykazuje.. Jada na sporawych stosach zestawem zlozonym z ciagnika i podczepionych odkrytych "wagonikow". Nieraz to sie wszystko sypie na plyte (widzialem :)) )

Przemo

w nawi±zaniu do tematyki baga¿owej:

dzisiaj rano widzia³em jak pewien ¶niady kolo przerzuca³ baga¿e w Pary¿u, ma chyba jaki¶ problem ze sob± bo ka¿dy baga¿, który k³ad³ na wózek podrzuca³ jakie¶ 30cm w górê nawet jesli móg³ go postawiæ bezpo¶rednio przed sob± bez podrzucania, nie podrzuca³ tylko wózków inwalidzkich i kartonów oznaczonych "uwaga szk³o" , mo¿e to jest sposób???

do tego zgubili mój plecak, jest szansa ¿e przyleci dzisiaj wieczornym samolotem........

¿eby zakoñczyæ tematykê lotnicz±: air france mile mnie zaskoczy³, baga¿ dotar³ jeszcze tego samego dnia (dok³adnie o pólnocy) kurierem pod drzwi.

Je¶li chodzi o teleskop to czy producent nie zastanawia³ siê nad dodaniem zgrabnego dekielka, w którym by³by otwór (mo¿e dwa?) powiedzmy ¶rednicy 110 mm, teleskop natychmiast sta³by siê bardziej planetarny, ¶wiat³a wystarczy³oby nawet na Saturna a o ile lepszy obraz! Ja na Jowisza i Ksiê¿yc nie patrze przez MT-800 bez takiej przes³ony, ró¿nica jest powalaj±ca.


¿eby zakoñczyæ tematykê lotnicz±: air france mile mnie zaskoczy³, baga¿ dotar³ jeszcze tego samego dnia (dok³adnie o pólnocy) kurierem pod drzwi.

Je¶li chodzi o teleskop to czy producent nie zastanawia³ siê nad dodaniem zgrabnego dekielka, w którym by³by otwór (mo¿e dwa?) powiedzmy ¶rednicy 110 mm, teleskop natychmiast sta³by siê bardziej planetarny, ¶wiat³a wystarczy³oby  nawet na Saturna a o ile lepszy obraz! Ja na Jowisza i Ksiê¿yc nie patrze przez MT-800 bez takiej przes³ony, ró¿nica jest powalaj±ca.


Znam obrazy planet z Soligora MT800 i moge powiedziec, ze obraz Saturna w Taurusie jest nieporownywalnie lepszy, niz w przyslanianym MT800.


¿eby zakoñczyæ tematykê lotnicz±: air france mile mnie zaskoczy³, baga¿ dotar³ jeszcze tego samego dnia (dok³adnie o pólnocy) kurierem pod drzwi.

Je¶li chodzi o teleskop to czy producent nie zastanawia³ siê nad dodaniem zgrabnego dekielka, w którym by³by otwór (mo¿e dwa?) powiedzmy ¶rednicy 110 mm, teleskop natychmiast sta³by siê bardziej planetarny, ¶wiat³a wystarczy³oby  nawet na Saturna a o ile lepszy obraz! Ja na Jowisza i Ksiê¿yc nie patrze przez MT-800 bez takiej przes³ony, ró¿nica jest powalaj±ca.


Zbig i tu siê mylisz :rolleyes: bo takich teleskopów z dobr± optyk± nie potrzeba przys³aniaæ, wystarczy dobry seeing i pokazuj± od razu ostry jak brzytwa pazur ostrego obrazu planetarnego :Salut:


Zbig i tu siê mylisz :rolleyes:  bo takich teleskopów z dobr± optyk± nie potrzeba przys³aniaæ, wystarczy dobry seeing i pokazuj± od razu ostry jak brzytwa pazur ostrego obrazu planetarnego :Salut:


A jak nie ma dobrego seeingu? ;)

To nie ma sensu obserwacja Planet, sprawdzone w praniu :Beer:


Znam obrazy planet z Soligora MT800 i moge powiedziec, ze obraz Saturna w Taurusie jest nieporownywalnie lepszy, niz w przyslanianym MT800.


czyli jest naprawde dobrze, pomys³ przes³aniania przyszed³ mi bo w recenzji Andrzej wspomnia³ o kontra¶cie jak z jasnego Newtona, je¶li jest dobrze to dlaczego nie mia³oby byc rewelacyjnie...

No w³a¶nie: s±dzi³em ¿e przes³anianie to sposób na zrobienie z jasnego Newtona ciemnego Newtona a nie tylko recepta na kiepsk± optykê.

BTW nie pamiêtam ¿eby sprzedawca wspomnia³ mi ¿e MT-800 ma kiepsk± optykê
;)

Znaczna cze¶æ gwa³townej poprawy obrazu po przes³oniêciu MT-800 przypada pewnie na znikniêcie spike'ów od paj±ka, w Taurusie jest wygiêty paj±k wiêc korzy¶æ bêdzie mniejsza.

W ka¿dym razie uwierzê ¿e nie ma sensu przes³aniaæ Taurusa do planet i Ksiê¿yca jak sam sprawdzê albo jak kto¶ powie ¿e sprawdzi³ i obraz byl gorszy albo taki sam :D


...
W ka¿dym razie uwierzê ¿e nie ma sensu przes³aniaæ Taurusa do planet i Ksiê¿yca jak sam sprawdzê albo jak kto¶ powie ¿e sprawdzi³ i obraz byl gorszy albo taki sam  :D

Cze¶æ,

Te¿ nurtowa³ mnie ten problem. Dlatego jaki¶ czas temu zrobilem kilka testów z przys³anianiem Taurusa. U¿ylem przys³ony pozaosiowej o aperturze 100mm. Ustawi³em j± tak, ¿e ¿aden z wygietych pajaków nie by³ w polu widzenia.

Teoretycznie uzyskalem instrument f/13,5 bez jakiegokolwiek przys³aniania.

Wyniki testów:

Ma³e powery (80-100x): Saturn z przys³on± wygl±da nieco lepiej bo jest ciemniejszy i widaæ trochê lepiej pasy na planecie. Bez przys³ony o¶lepia.

Du¿y power (300x): Saturn wygl±da lepiej bez przys³ony. Widaæ wyra¼nie ró¿nice w rozdzielczo¶ci.
Z przys³on± obraz jest ciemniejszy i jakby "zmiêkczony". Przerwa Cassiniego wygl±da jak w³osek. Pier¶cienia C nie widac.
Bez przys³ony przerwa Cassiniego nabiera grubo¶ci. Pojawia siê pier¶cieñ C. Przy tym samym powiêkszeniu obraz wydaje siê wiêkszy. Widaæ wiêcej szczegó³ów.

Wynikaæ to mo¿e nie tylko ze zwiêkszenia rozdzielczo¶ci ale z tego jak oko pracuje z w±sk± wi±zk± ¶wiat³a. Po przys³oniêciu z powiêkszeniem 300x ¼renica wyjsciowa ma 0.3mm. Nasze oczy niestety niezbyt dobrze radz± sobie z tak± ¼renic±. Po zci±gniêciu przys³ony zrenica ma 1mm i oko pracuje du¿o lepiej.

Przywiozê Taurusa razem z przys³on± na zlot wiêc bedzie mo¿na przekonaæ siê naocznie jak to dzia³a.

Ja osobi¶cie nie stosujê przes³ony, po przeprowadzonych testach le¿y w szafie.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Ten post by³ edytowany przez Mirek_D. dnia: 24 February 2005 - 19:10
Przecie¿ przes³anianie w oczysisty sposób zmniejsza zdolno¶æ rozdzielcz±, zatem ma sens jedynie przy kiepskim lustrze, które nie ogniskuje nale¿ycie.

Cos nam test usnal... :unsure:

Pozdrawiam.


Cos nam test usnal...  :unsure:

Pozdrawiam.


Poniewa¿ Adam ograniczy³ swoj± dzia³alno¶æ na forum to i test usn±³. Je¿eli kto¶ by³by chêtny na kontynuacjê testu to prosze siê zg³osiæ do mnie na priwa. Chêtnie wypo¿yczê jeden z teleskopów.

Pozdrawiam,
Mirek D.

Rozumiem ¿e zlikwidowa³ bo mu za test nie zap³aci³e¶ i nie chcia³e¶ tak¿e podarowaæ teleskopu jak "inne firmy" daj±ce sprzêt do testów :icon_confused:

W takim razie czekamy na kolejnego testuj±cego i miejmy nadziejê, ¿e szybko siê pojawi. Przypuszczam, ¿e wiele osób zainteresowanych jest tym projektem. Tak¿e ewentualnym przysz³ym rozwojem asortymentu. Jak dla mnie 27 cm to troszkê ma³o (obecnie mam Syntê 20 cm), a 38 cm za du¿o (wiem, ¿e grymaszê). Oczekujê czego¶ w tym stylu, ale w przedziale 30-35 cm.
Mo¿e zdecydujê siê na 27 cm, ale po gruntownych testach obserwacyjnych, gdy¿ zale¿y mi na dobrym obrazie, a nie na fajerwerkach technicznych.

Robert

Robercie, mia³em przyjemno¶æ na Kud³aczach i na terenie obserwatorium UJ obserwowaæ przez 3 ró¿ne, Mirkowe teleskopy szkieletowe o ¶rednicach 250 i 270mm i z optycznego punktu widzenia nie mia³em im po wystudzeniu nic do zarzucenia :Salut:
Dobrze skolimowana, czysta optyka o dok³adno¶ci przekraczaj±cej 1/8 L przy dobrym seeingu radzi³a sobie piêknie zarówno ze s³abymi mg³awicami i kometami jak i jasnymi wilekimi Planetami B)


Robercie, mia³em przyjemno¶æ na Kud³aczach i na terenie obserwatorium UJ obserwowaæ przez 3 ró¿ne, Mirkowe teleskopy szkieletowe o ¶rednicach 250 i 270mm i z optycznego punktu widzenia nie mia³em im po wystudzeniu nic do zarzucenia :Salut:
Dobrze skolimowana, czysta optyka o dok³adno¶ci przekraczaj±cej 1/8 L przy dobrym seeingu radzi³a sobie piêknie zarówno ze s³abymi mg³awicami i kometami jak i jasnymi wilekimi Planetami B)


Czyzby to nastepna autorska recenzja, zakupionej u ciebie (bo przeciez nie wykonywanej przez twoja firme optyki)? Absolutnie nie czepiam sie tu Taurusow, ktore uznaje za swietny sprzet w swietle recenzji Jesiona...

Czy Adam na 100% zrezygnowa³ z testów?


Rozumiem ¿e zlikwidowa³ bo mu za test nie zap³aci³e¶ i nie chcia³e¶ tak¿e podarowaæ teleskopu jak "inne firmy" daj±ce sprzêt do testów :icon_confused:


Mirku, chcialbym zebys oficjalnie ustosunkowal sie do tego, co tu ten czlowiek napisal.
Zostalem publicznie oskarzony o lapownictwo, o naginanie testow.

Pleszka, jestes ZEREM!

Wg mnie, na tyle na ile bylo to mozliwe test zostal przeprowadzony. To nie 80ED, ktore mozna zaciagnac do astrofoto. Tu test polowe zostaly wykonane, potem powtornie. Mozna opisywac kazdy obiekt, ale to juz nie dla mnie zadanie. Ja mialem dowiesc stawianego pytania na poczatku i wg mnie na nie odpowiedzialem.

Czyli na moje pytanie pad³a ju¿ odpowied¼.

W ZWIAZKU Z BYDLECYMI OSKARZENIAMI NIEJAKIEGO PLESZKI (POJAWIAJACYMI SIE W WIELU MIEJSCACH), CHCIALEM W TYM WATKU PUBLICZNIE OSWIADCZYC, ZE NIGDY NIE PRZYJALEM ZADNEGO TELESKOPU, LUNETY ANI CHOCBY NAJMNIEJSZEGO GADZETU (OKULARU, OBEJMY, SRUBKI, PAPIERU TOALETOWEGO, ETC.) OD PRODUCENTOW TELESKOPOW (ANI INNYCH) W ZAMIAN ZA JAKIEKOLWIEK TESTY, REKLAME, ARTYKUL SPONSOROWANY, CZY COKOLWIEK INNEGO. CHCIALEM TAKZE POWIEDZIEC, ZE PRZEZ TE KILKA LAT BUDOWANIA TEGO FORUM NIGDY NIE DOZNALEM ZADNEJ KORZYSCI MAJATKOWEJ. ZA TO ZAINWESTOWALEM WIELE SWOJEGO CZASU, A TAKZE WLASNYCH SRODKOW, ABY ZBUDOWAC WOLNE FORUM, NA KTORYM TERAZ Z TEJ WOLNOSCI KORZYSTA KAZDY, TAKZE PLESZKA, PISZAC (KLAMIAC), CO MU SIE ZYWNIE PODOBA I NIE UZNAJAC ZADNYCH SWIETOSCI.

JESTEM DUMNY Z TEGO CO TU ZBUDOWALISMY I NIE ZALUJE NAWET SEKUNDY POSWIECONEJ DLA AF.

I kto by przypuszcza³, ¿e tak zakoñczy siê ten w±tek. Mam nadziejê, ¿e to ju¿ koniec i pozosta³e sprawy dla dobra forum zostan± rozwi±zane na priva.

Zbli¿aj± siê ¶wiêta, jest ³adna pogoda, przed sob± mam kilka dni odpoczynku i czê¶æ tego czasu zapewne spêdzê na forach, wiêc proszê nie dziwiæ siê, ¿e próbujê "³agodziæ obyczaje".

Robert

Dziêkujê Panie Adamie za publiczne o¶wiadczenie w tej sprawie i przyjmujê do wiadomo¶ci ¿e te propozycje spotka³y siê z odmow± Twoj± i Rady, zreszt± nie wyobra¿a³em sobie aby mog³o byæ inaczej na publicznym forum, czyli twój list do mnie w tej sprawie po którym¶ kolejnym upomnieniu o zwrot sprzêtu mogê uwa¿aæ za czyst± prowokacjê wobec mojej osoby :Salut:


Mirku, chcialbym zebys oficjalnie ustosunkowal sie do tego, co tu ten czlowiek napisal.
Zostalem publicznie oskarzony o lapownictwo, o naginanie testow.


Oficjalnie o¶wiadczam, ¿e Pan Adam Jesion otrzyma³ teleskop Taurus do testów jako osoba kompetentna i niezale¿na. Po zakoñczeniu testów teleskop zostanie zwrócony.
Nigdy nie by³o mowy o jakiejkolwiek gratyfikacji w jakiejkolwiek formie.

Mirek D.


I kto by przypuszcza³, ¿e tak zakoñczy siê ten w±tek. Mam nadziejê, ¿e to ju¿ koniec i pozosta³e sprawy dla dobra forum zostan± rozwi±zane na priva.

Zbli¿aj± siê ¶wiêta, jest ³adna pogoda, przed sob± mam kilka dni odpoczynku i czê¶æ tego czasu zapewne spêdzê na forach, wiêc proszê nie dziwiæ siê, ¿e próbujê "³agodziæ obyczaje".

Robert


Robercie, obawiam sie, ze juz sie nie da wiele zalagodzic. Granice zostaly przekroczone. Cala praca, caly szacunek zostal wdeptany w fekalia.

Do Pleszki - to oswiadczenie nie bylo dla ciebie, bo ty lisie dobrze wiesz jaki jestem i jak to ze mna i z forum jest. To bylo dla tych, ktorych probujesz zmanipulowac swoimi podlymi klamstwami. W zyciu z czyms takim sie nie spotkalem.

Panowie, jako Administrator tego forum i przedstawiciel Rady Forum
Proszê JanuszP o opanowanie siê i niewypowiadanie nieuzasadnionych oszczerstw w stosunku do Adama Jesionkiewicza. Zarzuty te sa nie prawdziwe i nie mo¿emy tolerowaæ takich oszczerstw!!!
Je¶li sytuacja bêdzie siê powtarza³a bêdê zmuszony usun±æ przedstawiciela firmy Astrokrak z forum a teraz zapodajê ostrze¿enie.

Ponawiam Apel!
Roszczenia na PRIV


...  Jak dla mnie 27 cm to troszkê ma³o (obecnie mam Syntê 20 cm), a 38 cm za du¿o (wiem, ¿e grymaszê). Oczekujê czego¶ w tym stylu, ale w przedziale 30-35 cm.
Mo¿e zdecydujê siê na 27 cm, ale po gruntownych testach obserwacyjnych, gdy¿ zale¿y mi na dobrym obrazie, a nie na fajerwerkach technicznych.

Robert


Troszke grymasisz :) Robercie. Ale jest to okazja ¿eby wyt³umaczyæ dlaczego takie dziwne s± apertury w Taurusach.

27cm - jest to najwiêksze lustro jakie daje sie zamkn±c do standardowej walizki 70x40x23. Ponadto jest to teleskop, którym mo¿na obserwowaæ w wygodnej siedz±cej pozycji.

38cm - f 1650 - najwiêkszy teleskop którym mo¿na obserwowaæ w pozycji stoj±cej bez potrzeby u¿ywania drabinki.

Pozdrawiam,
Mirek D.

Nie widzialem 38, ale wg mnie jest to juz inna klasa mobilnosci. Przede wszystkim WAGA! Chociaz w klasie 40cm to na pewno bedzie dobry pomysl. Rozumiem, ze klasa optyki jest podobna?

Hmm niby 27 cm Taurusa do 20cm Synty wydaje siê niewiele ale przecie¿ powierzchnia jest liczona jako kwadrat promienia to ponad 80% wiêcej je¶li chodzi o zbieranie ¶wiat³a-to jednak jest du¿o, niemal 2X wiêksza powierzchnia czynna. Uwzglêdniaj±c nowoczesny paj±k (nawet nie wiem czy nazwac go paj±kiem) i ró¿nice w rozdzielczo¶ci mog± byæ jeszcze wiêksze ni¿ wynikaj±ce z go³ych parametrów optycznych. Nie mnie rozs±dzaæ który telesko jest "lepszy", ja z synty by³em bardzo zadowolony, dawa³a piêkne obrazy. Teleskop Taurus ooczarowa³ mnie sw± mobilno¶ci± i profesjonalnym wykonaniem, dba³o¶ci± o szczegó³y przyjazne dla usera-jak choæby dziecinnie prosta kolimacja.
Pozdr.

Mog³em porównaæ obrazy pomiedzy Henkowym 200mm i moim 270mm, nie ma spektakularnej roznicy ale jednak jest i to dla niej warto mieæ 270 jako górn± granicê mobilno¶ci i max. zasiêgu oraz doznañ.

Na szczê¶cie jest ju¿ nowy dzieñ i na szczê¶cie do tego tematu mogê, bez ewentualnych zahamowañ, powróciæ.

Oczywi¶cie zdajê sobie sprawê, ¿e istnieje ró¿nica pomiêdzy zasiêgiem teleskopu o ¶rednicy 20 i 27 cm. I gdybym móg³ w jaki¶ magiczny sposób zamieniæ moj± Syntê 200/1000 na Taurusa 27 to tak bym uczyni³, bez chwili zastanowienia. Ale Syntê ju¿ mam, a Taurus swoje kosztuje. Mimo to rozwa¿am jego zakup, ale nie ¶pieszê siê "bo co nagle to po ...".
Dla mnie optymalne by³oby zwierciad³o 30-33 cm, gdy¿ wiêkszo¶æ obserwacji wykonujê z balkonu, wiêc mo¿e byæ (teleskop) nieco ciê¿szy ni¿ Taurus 27, ale jednocze¶nie l¿ejszy od Taurusa 38, który jak na moje mo¿liwo¶ci (os³abienie organizmu spowodowane przewlek³± chorob±) jest nieco za ciê¿ki.
Dlatego tak grymaszê i dlatego czekam jeszcze na ewentualne testy, czy opinie. Niestety z tego samego powodu o którym wspomnia³em w nawiasie nie bêdzie mnie w Bieszczadach, nad czym bardzo ubolewam.
Mimo to cieszê siê, gdy¿ zaczyna siê prawdziwa wiosna i w najbli¿szy ciep³y wieczór planujê po ponad 15-sto miesiêcznej przerwie wystawiæ mój teleskop na balkon. Czy bêdzie to dzisiaj? Byæ mo¿e, gdy¿ zapowiada siê bardzo ciep³y dzieñ, a przed sob± mam kilka dni wolnego. Wszystko bêdzie zale¿eæ od pogody. Teraz jest trochê chmur pierzastych.

Pozdrawiam wszystkich

Robert

Pozostaje zyczyc duzo zdrowia i pieknej pogody...

Przepraszam je¶li przegapi³em.

Z czego wykonany jest pokrowiec w Taurusie? :rolleyes:


Przepraszam je¶li przegapi³em.

Z czego wykonany jest pokrowiec w Taurusie?  :rolleyes:


Z czarnego materia³u. W tej chwili nie pamietam jego nazwy. Materia³ jest cienki i lekki ale nie rzejrzysty. Zewnêtrzn± stronê ma b³yszcz±c±, a wewnêtrzn± matow±. Jest nie mn±cy.

Pozdrawiam
Mirek D.

18" Za³±czone miniaturki
    l l


Uwzglêdniaj±c nowoczesny paj±k (nawet nie wiem czy nazwac go paj±kiem)
Mo¿e WYGIÊTY, PÓ£OKRʯNY PAJ¡K nazwiemy PA£¡KIEM !?
:D

:buahaha: To lubiê.
Ten post by³ edytowany przez lemarc dnia: 23 July 2005 - 21:08

Z czarnego materia³u. W tej chwili nie pamietam jego nazwy.  Materia³ jest cienki i lekki ale nie rzejrzysty. Zewnêtrzn± stronê ma b³yszcz±c±, a wewnêtrzn± matow±.  Jest nie mn±cy.

Pozdrawiam
Mirek D.


Mo¿e to kevlar?


Mo¿e to kevlar?

raczej zwyk³a SATYNA... :D

Kevlar :Boink: zacny i wytrzyma³y to materia³ ale drogi . Wiem bo sprawdza³em na asfalcie... uchroni³ mi :zadek: przed przeszczepem skóry <_<

Witam,

Pokrowiec jest z czarnego jedwabiu syntetycznego.
Dostêpny w sklepach z materia³ami w cenie oko³o 45z³ za metr bierz±cy (szeroko¶ci 150cm).

Pozdrawiam,
Mirek D.


Pokrowiec jest z czarnego jedwabiu syntetycznego.


Wow! Powiew luksusu! :helo:

Czy przewidziana jest wersja specjalna, z jedwabiu milanowskiego?


Witam,

Pokrowiec jest z czarnego jedwabiu syntetycznego.
Dostêpny w sklepach z materia³ami w cenie oko³o 45z³ za metr bierz±cy (szeroko¶ci 150cm).

Pozdrawiam,
Mirek D.


Czemu Mirku akurat ten materia³? Nie zostawia w³ókien czy co ?


Czemu Mirku akurat ten materia³? Nie zostawia w³ókien czy co ?
Jest lekki, cienki i ma dosyæ gêsty splot, my¶lê ¿e dobry do celów przeciwwietrznych. Optycznie lepsze by bylo co¶ w rodzaju matowego weluru ale by³oby to znacznie ciê¿sze i zajmowa³o wiêcej miejsca w walizce!
W³ókna nieistotne, przecie¿ nie bêdzie siê nim wycieraæ lustra! Wystarczy³oby, ¿eby materia³ nie LINIA£! :)
Ten post by³ edytowany przez cygnus dnia: 11 August 2005 - 07:49
witam, najmniejszy jest taurus 270??
a w jakiej on jest cenie??


witam, najmniejszy jest taurus 270??
a w jakiej on jest cenie??

http://www.teleskopytaurus.pl/
Na Kud³acze jest w ofercie specjalnej, wszystko masz na stronce. Ja na przyk³ad wróci³em ze zlotu w³a¶nie z Taurusem 270 B)

a taurus 250 ile kosztuje??
bo na stronce jest tylko cena 270 :Salut:


a taurus 250 ile kosztuje??
bo na stronce jest tylko cena 270  :Salut:

Taurusów 250 ju¿ nie ma i nie bêdzie. Wykoñczy³a nas Chiñska konkurencja.
Orion XT10" (25cm) kosztuje w Astrokraku 2350z³.
W tej chwili po zlocie zosta³y 2 sztuki Taurusa 270.

Pozdrawiam,
Mirek D.


Czemu Mirku akurat ten materia³? Nie zostawia w³ókien czy co ?


Tak naprawde to naj³adniejszy materia³ jaki spotka³em w sklepie. Serio! Id¼ do sklepu z materia³ami i spróbój znale¼æ wymarzony materia³ na teleskop, jest duze prawdopodobieñstwo ¿e skoñczysz w³asnie z jedwabiem syntetycznym.
Jest przyjemnie b³yszcz±cy na zewnatrz i matowy w ¶rodku, niemn±cy, nie³api±cy wilgoci, niefarbujacy i bardzo lekki. No i nie zostawia ¿adnych nitek :)

Sprawdza³em w hurtowni ró¿ne materia³y ale wszystkie inne by³y jakie¶ takie nie tego. Jak znalaz³em ten to by³em bardzo szczê¶liwy.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Ten post by³ edytowany przez Mirek_D. dnia: 17 August 2005 - 16:44
W obcowaniu z tym teleskopem moge stwierdzic, ze material wydaje sie idealny. Nic lepszego chyba sie nie znajdzie. Jest taki, jaki byc powinien.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl