Teleskop Astrokrak Pollulks Dobson 150/750 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Teleskop ten zamówi³em w firmie Astrokrak 12 lipca 2004 a otrzyma³em 28 pazdziernika
2004r.

OPTYKA
Wed³ug mnie optyka tego teleskopu jest bardzo dobra g³ównym potwierdzeniem tego przypuszczenia jest obserwacja epsilonów lutni. Przy powiêkszeniu rzêdu 100x mog³em bez wiêkszych problemów dostrzec wszystkie sk³adniki, stouj±c powera 200x bez problemu widaæ ju¿ ciemn± przerwe miêdzy poszczegó³nymi sk³adnikami. Tak wiêc te obserwacje potwierdzi³y jako¶æ optyki teleskopów firmy Astrokrak

WYCI¡G OKULAROWY 2"
Wyci±g tak¿e siê spisuje dobrze ³atwo mo¿na nastawiaæ ostro¶æ bez du¿ych drgañ teleskopu co zapewnia dok³adne ustwaienie ostro¶ci. Z tego co zauwa¿y³em jest to wyci±g cierny, nie ma luzów. Ponadto jest estetycznie wykonany.

MONTA¯ DOBSON
Monta¿ ten jest tak¿e dobrze wykonany, brak jakichkolwiek uchybieñ, p³yty barzo dobrze s± ze sob± po³aczone i ³adnie wykoñczone czarn± oklein±. Monta¿ chodzi lekko o stabilnie. Jest na tyle stabilny ¿e podczas fotografowania w ognisku g³ównym teleskopu (750mm) nie wystêpuj± szkodliwe drgania. Zrón czopy jak ma³e "czopki" potrzymujace tubê spisuj± siê bardzo dobrze. Mo¿liwa jest ³atwa regulacja ruchu poziomego tzn. chodzi o si³e przesuwania monta¿u. Ogólnie z monta¿u tak¿e jestem zadfowolony

LUNETKA CELOWNICZA
Ten element wypad³ w moich testach nieco s³abiej g³ównie chodzi tu o brak wyci±gu przez co raczej nie ma mowy o zastosowaniu k±tówki pozwalaj±cej na komfortowe obserwacje szukaczem. Optyka szukacza jest dobra. Z kolei zalet± jest mo¿liwo¶æ wymiany okularów dziêki czemu mo¿na uzyskaæ ró¿ne powery szukacza.

Podsumowuj±c my¶lê ¿e Astrokrak jest dobr± firm± produkuj±c± wysokiej jako¶ci sprzêt. Chocia¿ te terminy :roll: ale da sie wytrzymaæ.
Generalnie polecam ten sprzêt



Dorwa³em Canona A70 i zrobi³em pare fotek z bliska Polluksa






Szkoda, ¿e w ofercie Astrokraka Polluks ju¿ nie istnieje :|

Tylko sie obawiam ¿eby Janusz mnie nie "zbeszta³" za tytu³ w±tku ale ju¿ napisa³em do moderatora aby zmieni³ na poprawn± nazwe



Tubus w ¶rodku i paj±k co¶ takie nie wyczernione, nie masz regulacji po³o¿enia paj±ka. Ile kosztowa³ ? Jak dla mnie wygl±da na to ¿e chiñszczyzna nie tylko tañsza ale i lepsza.

Na fotce z fleszem z bliska wszystko bêdzie b³yszczeæ a precyzja i sztywno¶æ tego paj±ka pozostawia chiñszczyznê daleko w tyle w ogonie rynkowych produktów :salu:

Mo¿e jestem przyzwyczajano do widoku paj±ka z synty, ale w tym modelu jego nogi wydaj± mi siê strasznie grube... :?:

Duraluminim to nie Tytan i wymaga odpowiednich przekrojów dla zachowania wysokiej sztywno¶ci, tutaj lusterko wtórne po jednorazowym ustawieniu w firmie ani drgnie nawet po 5 latach eksploatacji czyli nie rozjustuje siê nam ten teleskop np po transporcie samochodowym w teren na obserwacje i z powrotem :salu:
P³askownik paj±ka ma przekrój 2x25mm i taki w³a¶nie ma byæ wg za³o¿eñ projektu 8)

Co do wyczernienia tubusa jest on wewn±trz czarny tyle ¿e b³ysk lampy spowodowa³ rozja¶nienie to chyba powinien wiedzieæ ka¿dy logicznie my¶l±cy cz³owiek :roll:

Wyci±g te¿ zosta³ o¶wietlony fleszem, a jednak tak nie ¶wieci. Prêdzej czy pó¼niej trzeba bêdzie wyj±c lustro do czyszczenia i jak bêdzie wyglada³a kolimacja ?. Ale mo¿e logicznie my¶l±cemu w³ascicielowi to nie przeszkadza.

No, ale przecie¿ istnieje mo¿liwo¶æ regulowania lusterka wtórnego no i ca³ego lustra g³ównego. To, ¿e paj±k nie ma regulacji nie spowoduje wiêkszych problemów z kolimacj±. :roll:

A jak chcesz wycentrowaæ paj±ka dok³adnie na ¶rodek lustra g³ównego ? przesuwaj±c lustro g³ówne w oprawie ?

Paj±k wykonany jest z dok³adno¶ci± do 0,25 milimetra jak i z t± dok³adno¶ci± centrowane jest lustro g³ówne w oprawie co oznacza ¿e ¿adne inne dodatkowe regulacje nie s± konieczne i s± wrêcz zbêdne i odbi³y by siê to na spadku sztywno¶ci ca³ej konstrukcji paj±ka i oprawy lustra wtórnego z jego regulacj± :salu:

Co do braku rozja¶nienia wyci±gu to przecie¿ swiat³o jest rozpraszane a wewn±trz tuby siê odbija wiele razy co powoduje w³a¶nie rozja¶nienie po za tym wyci±g nie jest matowy a wnetrze tuby jest


Paj±k wykonany jest z dok³adno¶ci± do 0,25 milimetra jak i z t± dok³adno¶ci± centrowane jest lustro g³ówne w oprawie

No, ciekawe w jaki sposób. Tzn, ¿e s± jakie¶ sruby do centrowania lustra, czyli sztywno¶æ musi pozostawiaæ wiele do ¿yczenia.
Nie ¶ciemniaj Janusz, czy kto¶ z newtonem maj±cy regulacje w paj±ku narzeka na sztywno¶æ ? U mnie siedzi jak ska³a.

Co do sztywno¶æi to nie ma problemu. Mój kuzyn przez przypadek wzi±³ tube w³a¶nie za paj±ka :? Ale jako¶ nic sie nie sta³o no obrazy s± takie same jak przed tym wydarzeniem wiêc nienarzekam

Jaka jest srednica rury? :salu:

Ze sztywno¶ci± mocowania optyki w naszych teleskopach nie ma najmniejszych problemów a wieloletni± trwa³o¶æ kolimacji klienci sobie bardzo chwal± i to jest zaleta naszych rodzimych teleskopów z Astrokraka tak wiêc czepiasz siê kolego rozumiem ¿e dla zasady bo widzê ¿e za wiele do powiedzenia nie masz w tym w±tku i nie wnosisz nic do meritum sprawy poza przytykami :roll:
Czy mo¿e u¿ywa³e¶ Polluksa choæby przez miesi±c ¿e masz tyle do powiedzenia w temacie o jego recenzji :roll:

CDev tuba ma ¶rednicê 200mm i d³ugo¶æ 800mm

Oj czytam i widze ¿e wszystkim siê telp podoba - mnie te¿ - tylko jeden kolega co¶ mêci wodê nie wiem co chce przez to osi±gn±æ no ale co¿ s± ludzie którym siê podoba i s± tacy którym nie :? Co do telpa to powiem tak widzia³em takie Astrokraki i innê i ka¿dy jest wykonany poprostu piêknie i z du¿o precyzj± , je¶li chodzi o wyczernienie tuby wewn±trz to u mnie na ³ó¿ku le¿y tubus Astrokrak o d³ugo¶ci 1500 mm i ¶ednicy ok. 310 mm i chodz czasami ¶wiecê po nim (wewn±trz) laserkiem to nie ma mowy aby jaki¶ promieñ siê odbi³ :salu:

W koñcu jak by nie patrzy³ to pan Krzysiek ma ju¿ du¿e do¶wiadczenie co nie Janusz :mrgreen:

Nic siê nie czepia tylko ma 1000% racji i dobrze Ci radze Bobi nie rób takiego paj±ka bo to lipa totalna. Nie do¶æ ¿e nic z nim nie mozna zrobiæ to jeszcze sprawi ze Jowisz bêdzie wyglada³ jak 6 ramienna gwiazda betlejemska :mrgreen: Szymkowi radze potestowac dobrze teleskop, tak z rok czasu a nie pisaæ od razu reklamê na zamówienie bo to na planetach wy³azi prawdziwa jako¶c optyki a nie na Epsilonach.

Co do planet uda³o mi sie zaobserwowaæ Saturna. Bez problemu jest widoczna przerwa cassiniego oraz pas chmur na tarczy planety

Po wyjêciu lustra do czyszczenia i w³o¿eniu go z powrotem ju¿ nie bêdzie. :mrgreen:

Hamal jako¶ nie widzia³em zeby Jowisz by³ 6 ramien± gwiazd± betlejemsk±


Hamal jako¶ nie widzia³em zeby Jowisz by³ 6 ramien± gwiazd± betlejemsk±

To albo masz co¶ z oczami albo k³amiesz bo ja w Optisanie z nogami paj±ka 1,5mm i f8 widzê ramiona. Sam wybieraj

I nastêpne Pud³o Adamsz12 :mrgreen: po wyjêciu lustra z opraw±, wyczyszczeniu go i zamocowaniu z powrotem oprawa stanie na sto¿kowych otworach ustalaj±cych w tubusie dok³adnie tam gdzie by³a i justowanie dalej nie bêdzie konieczne :lol: :lol: :lol:
Proszê nie o¶mieszaj siê dalej i nie zabieraj zdania na temat teleskopu którym nie obserwowa³e¶ i nie masz nic konkretnego do powiedzenia na temat jego mo¿liwo¶ci i konstrukcji, daj za to mo¿liwo¶æ wypowiedzi jemu w³a¶cicielowi i s³uchaj co mówi bo to jest jego u¿ytkownik :salu:



Hamal jako¶ nie widzia³em zeby Jowisz by³ 6 ramien± gwiazd± betlejemsk±

To albo masz co¶ z oczami albo k³amiesz bo ja w Optisanie z nogami paj±ka 1,5mm i f8 widzê ramiona. Sam wybieraj


To Ci oowiem Hamal ¿e w tym Optisanie masz zapewne aberracjê sferyczn± bo wtedy te efekty dyfrakcyjne s± silnie uwidocznione :salu:
Dok³adnie taki efekt jak opisujesz obserwowa³em przed laty na jasnych gwiazdach na Ozmie w Talu 120 ze sferycznym lustrem i barlowem w wyci±gu a nie by³o go praktycznie widaæ w rozstawionym obok Mizarze 110 z lustrem parabolicznym bez aberracji sferycznej a paj±czki mia³y one identyczne z tej samej fabryki :salu:

Ps. Zanim kogo¶ publicznie, bezpodstawnie i bezmy¶lnie oskar¿ysz o k³amstwo najpiwrw dwa razy pomy¶l, to naprawdê kole¿eñska pro¶ba :roll:




Ten jak go nazywasz "M³ody" ma w teleskopie optykê o jako¶ci wiêkszej ni¿ L/10 i takie obiekty jak krzy¿e dyfrakcyjne bêdzie móg³ ledwo obserwowaæ na Syriuszu czy mo¿e na Wenus a i to nie napewno bo to ju¿ obiekt wyra¼nie rozci±g³y, wiem ¿e swoje do¶wiadczenie czerpiesz przez pryzmat optyki Optisana którego od lat posiadasz i intensywnie astro-molestujesz ale jak widzisz s± te¿ na rynku teleskopy wy¿szej jako¶ci w których tych efektów trzeba siê wrêcz doszukiwaæ a nie widaæ ich od pierwszego wej¿enia jak w sprzêcie typu firtscope i to w³a¶nie po czê¶ci z powodu takiej a nie innej konstrukcji paj±ka jest to mo¿liwe.
Teraz ³adnie przepro¶ kolegê ¿e nazwa³e¶ go poblicznie k³amc± i my¶lê ¿e mo¿emy zakoñczyæ ten w±tek (przynajmniej z mojej strony) :salu:

Przyznam ¿e mi te¿ NADIE¯NA SZTYWNA KONSTRUKCJA paj±ka rzuci³a siê w oczy. Wydawa³oby siê ¿e ramiona paj±ka im cieñsze tym lepsze, bo w koñcu pole przekroju wp³ywa na centraln± obstrukcjê. Chyba st±d raczej spadek jasno¶ci bêdzie siê bra³ ni¿ pogorszenie ostro¶ci. Ale z drugiej strony - teoretyczna w±tpliwo¶æ - im cieñsza przeszkoda tym wiêkszy k±t ugiêcia wi±zek dyfrakcyjnych czyli maksimum widma I rzêdu bêdzie tym dalej od od ¶rodka im cieñsza przeszkoda. Wiêc mo¿e pocienianie ramion bêdzie powiêksza³o efekty dyfrakcyjne? Zróbmy tytanowe ramiona o grubo¶ci ¿yletki. Dostaniemy gwiazdki z têczowymi promieniami? Zapewne istnieje jakie¶ optimum grubo¶ci, przy czym co innego w³a¶ciwo¶ci mechaniczne a co innego optyczne.
Co do regulacji paj±ka - je¿eli tubus nie zostanie odkszta³cony od przekroju okrêgu a konstrukcyjnie jest zapewnione wycentrowanie zwierciad³a g³ównego, to regulacja promieniowego po³o¿enia lusterka wtórnego jest przecie¿ zbêdna. Koniec koñców lusterko wtórne ma le¿eæ na OSI OPTYCZNEJ ZWIERCIAD£A, wiêc nawet gdyby ta o¶ optyczna nie by³a idealnie zgodna z osi± geometryczn± tubusa to optycznie nie ma to znaczenia. Zawsze reguluj±c k±t zwierciad³a g³ównego potrafimy wycelowaæ jego osi± optyczn± w po³o¿one nawet niecentrycznie lusterko wtórne. Tylko ¿e wtedy trzeba skorygowaæ po³o¿enie wyci±gu (wspó³p³aszczyznowo¶æ osi wyci±gu i osi optycznej zwierciad³a oraz ich prostopad³o¶æ).
W Optisanie przesadna manipulacja regulacyjnymi motylkami ramion paj±ka mo¿e doprowadziæ do utrójk±tnienia wlotu tuby teleskopu, bo blaszka ¶cianek tam cieniuuuutka (spoko, jest wzmocnienie na koñcu ale zawsze...)! :mrgreen:
:salu:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl