Problem z wyostrzeniem obrazu Newton 170/1200 na dobsonie. 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Bardzo proszê o radê.
Posiadam teleskop Newtona 170/1200 na Dobsonie wyci±g okularowy 1,25''. Sprzêt domowej konstrukcji zakupiony na "teleskopy.pl" Przy u¿yciu okularu Plossla 32 mm obraz jest do¶æ wyra¼ny i w miarê ostry - chocia¿ ustawienie ostro¶ci wymaga precyzyjnej regulacji wyci±giem okularowym. Jednak przy zastosowaniu okularu 10 mm ustawienie ostro¶ci jest bardzo trudne a wrêcz niemo¿liwe. Nie znam przyczyny tych trudno¶ci a w dziedzinie optyki jestem raczej laikiem.
W miarê czêsto wyje¿d¿am poza miasto na obserwacjê (ostatnio 2 maja). Obserwuj±c Jowisza okularem 32 mogê dostrzec jedynie s³abo zarysowane 2 pasy wpoprzek planety. O czerwonej plamie nie mama co marzyæ. Zak³adaj±c okular 10 mm w zasadzie nie mam mo¿liwo¶ci wyostrzenia obrazu, a zastosowaniu soczewki barlowa przy okularze 10 mm ju¿ nie wspomnê. Podobnie przy obserwacji Saturna - Szczeliny Cassiniego nie jestem w stanie dostrzec. Próbowa³em zaj±æ siê równie¿ obiektami DS - jednak efekty bardzo mizerne.

Proszê o podpowied¼ jak rozwi±zaæ ten problem.
Byæ jest to zjawisko normalne a mo¿e mój teleskop ma jak±¶ wadê chocia¿ by³ kolimowany w ubieg³ym roku. Rozwa¿am w niedalekiej przysz³o¶ci zmianê sprzêtu.




...
Byæ jest to zjawisko normalne a mo¿e mój teleskop ma jak±¶ wadê chocia¿ by³ kolimowany w ubieg³ym roku. ...


s± osoby, które sprawdzaj± kolimacjê nawet po przerzuceniu teleskopu przez zenit w czasie obserwacji,
a je¿eli do¶æ czêsto wyje¿d¿asz na obserwacje, to powiniene¶ sprawdzaæ j± przed obserwacjami, tym bardziej, ¿e jest to teleskop w³asnej produkcji i niewiadomej jako¶ci i sztywno¶ci tubusa
najszybciej sprawdzisz j± kieruj±c teleskop na jak±s jasn± gwiazdkê i rozogniskuj±c obraz w okularze wyci±giem, zrób to przed i za ogniskiem, zamiast punktowej gwiazdy, powiniene¶ wtedy widzieæ kr±¿ki, powinny byæ centralnie wspó³¶rodkowe
a najpro¶ciej i najtaniej sprawdzisz i ustawisz j± za pomoc± pude³ka po filmie do aparatów
jak to zrobiæ poczytaj tu: http://astro4u.net/y...hp?topic=6153.0
a czy lustro te¿ by³o wykonane w³asnorêcznie przez sprzedaj±cego?
ale mo¿e to byæ równie¿ wada ¶ci¶niêtej optyki, lub niesfiguryzowanego lustra
rozumiem przesuwu wyci±gu masz jaki¶ zapas przy ostrzeniu krótkim okularem?


s± osoby, które sprawdzaj± kolimacjê nawet po przerzuceniu teleskopu przez zenit w czasie obserwacji,
a je¿eli do¶æ czêsto wyje¿d¿asz na obserwacje, to powiniene¶ sprawdzaæ j± przed obserwacjami, tym bardziej, ¿e jest to teleskop w³asnej produkcji i niewiadomej jako¶ci i sztywno¶ci tubusa
najszybciej sprawdzisz j± kieruj±c teleskop na jak±s jasn± gwiazdkê i rozogniskuj±c obraz w okularze wyci±giem, zrób to przed i za ogniskiem, zamiast punktowej gwiazdy, powiniene¶ wtedy widzieæ kr±¿ki, powinny byæ centralnie wspó³¶rodkowe
a najpro¶ciej i najtaniej sprawdzisz i ustawisz j± za pomoc± pude³ka po filmie do aparatów
jak to zrobiæ poczytaj tu: http://astro4u.net/y...hp?topic=6153.0
a czy lustro te¿ by³o wykonane w³asnorêcznie przez sprzedaj±cego?
ale mo¿e to byæ równie¿ wada ¶ci¶niêtej optyki, lub niesfiguryzowanego lustra
rozumiem przesuwu wyci±gu masz jaki¶ zapas przy ostrzeniu krótkim okularem?


Teleskop który kupi³em okre¶lony zosta³ przez sprzedaj±cego jako "porucznikowy Newton" wiêc my¶lê, ¿e z optyk± powinno byæ ok. Ca³o¶æ wykonana zosta³a prawdopodobnie przez osobê do¶wiadczon± i znan± w ¶rodowisku astroamatorów. Wyci±g okularowy oraz dobson wykonane przez AK. Po kolimacji w ubieg³ym roku nie by³o poprawy. Wybieram siê w ten weekend na obserwacje i dalej wytrwale bêdê wytê¿a³ wzrok. Postaram dostosowaæ siê do Twoich zaleceñ.
Pozdrawiam

A druga sprawa to wyskoko¶æ planety nad horyzontem ,niestety Jowisza przez kilka lat nie bêdzie mo¿na z powodzeniem obserwowaæ z uwagi na refrakcjê atmosferyczn±.
Saturn te¿ ju¿ zachodzi wiêc skieruj teleskop np. na jak±¶ gromadê kulist± znajduj±c± do¶æ wysoko (M13 po pó³nocy) albo na epsilony lutni.
Wtedy opowiedz nam o obrazach.



Jowisza obserwowa³em ok. godz. 2.00 - by³ ju¿ stosunkowo wysoko jak na obecn± porê. Podobnie by³o w czasie, kiedy warunki obserwacji Jowisza by³y korzystniejsze.
Przetestujê sprzêt zgodnie z zaleceniami. Jestem do¶æ wytrwa³y i uparty.
Dziêki za podpowiedzi

Teleskopy od Jerzego Poruczki maj± do¶æ dobr± opiniê, wiêc wad optyki lustra, lub problemów ma³o sztywnego tubusa, nie powiniene¶ raczej mieæ.
wiêc zostaje tylko sprawa poprawnej kolimacji noi oczywi¶cie dobrych warunków obserwacyjnych

Posiadam teleskop o takich samych parametrach i optyka z QPJ.
Jako¶æ obrazu czêsto zale¿y od turbulencji w tubie lub braku wentylacji pod lustrem. Obraz u Mnie najlepiej prezentuje siê przy 50x i 80x. Przy czym ostro¶c w ka¿dym telepie spada wraz z powiêkszeniem.

Przy 140x obraz ju¿ jest duzo mniej ostry ni¿ przy mniejszych powerach.
Przy lepszym seeingu obraz jest do¶æ dobry i mogê zobaczyæ czasem cassiniego je¶li jest planetka wy¿ej. Jowisz prezentuje siê jak u Ciebie - 2 pasy. Poprostu tarcza jest za jasna. Dopiero z filtrem widzê wyra¼niej pasy i chwilami zniekszta³cenia na nich. Do WCP potrzeba ok. 140x i wiêcej.

Jako¶æ obrazu zale¿y od okularów. Najlepiej posiadaæ przynajmniej dobrej klasy Plossle. Jakie Ty Masz ?

Wed³ug Mnie to normalne ¿e obraz robi siê nie ostry przy wiêkszych power. W lepszej klasy telepach wystepuje takie samo zjawisko. Wszytsko zalezy od seeingu, budowy tuby, klasy okularów itp.

DS tak do 80x sa ciekawe przy tej ¶rednicy lustra.

Je¶li nie mia³e¶ wcze¶niej doczynienia z teleskopami, byæ mo¿e nie wiesz czego mo¿na sie spodziewaæ po obrazie.

A tak ! Darek dobrze radzi. Najlepiej kilka podwójnych rozdzieliæ.
Epsilony powinny przej¶æ test nawet w ¶rednich warunkach dla takiego teleskopu.

Ja u siebie rozdzilem je przy 140x. Wiem ¿e to nie ¿adne z³udzenie bo oba uk³ady sa do siebie skierowane prostopadle. Na pierwszy rzut oka wygl±daj± jak orzeszki ziemne i chwilami przy intensywnym wpatrywaniu widaæ 2 gwiazdki. Jedna z par rozdzila sie lepiej (szersza) druga ciê¿ej (wê¿sza)

Sprawdz jeszcze widok z innymi okularami 10mm. Moze sie okazac, ze twoj okular jest slabej jakosci. Bardzo dobrym obiektem teraz jest rowniez Ksiezyc. Sprawdz jak wygladaja kratery przy terminatorze i czy obraz jest ostry. Upewnij sie rowniez, ze teleskop jest wychlodzony.
Pozdrawiam,
Maciek

To moze co nieco dopowiem . Ten telep nigdy nie dawal ostrych obrazow bo za mocno lustro bylo przykrecone do podstawy . Jest ladnie zrobiony, ale nie wszystkie sruby na maxa trzeba dokrecac . Lustro musi byc luznawe . Mam nadzieje, ze odprezy sie i bedzie dobrze. Poprzedni wlasciciele nie zauwazyli, ze telep zle obrazy dawal ? A moze dlatego sprzedawali?

wazna rzecza jest tez fakt czy miales kiedys doczynienia z teleskopem i czy wiesz czego sie spodziewac poo nim ...kilka miesiecy temu przy bardzo dobrym seeingu i powiekszeniu 200 x u siebie widzialem Saturna niemal takiego jak na zdjeciach i nie przesadzam ...byl ostry przerwa niemal na pelnej dlugosci widzialnego pierscienia... chmury ...cien na pierscieniach ..nawet 240 x dawal bardzo dobre efekty ...tyle ze ja przez okres kilku miesiecy tylko 2 razy tak dobrze Saturna widzialem

co do Jowisza to sytuacja jest juz trudniejsza.... co prawda dopiero trzeci raz dzisiaj bede na niego patrzyl ale do tej pory 2 pasy to byl maks ....postaram sie zastosowac dzisiaj filtr pomaranczowy i sprobowac zarejestrowac cos wiecej ale rewelacji pod tym wzgledem sie nie spodziewam ...i tak jowiusz zrobil na mnie wrazenie swoimi gabarytami juz przy najmniejszych powiekszeniach wyglada majestatycznie i okazale ....jakby jeszcze wiecej szczegolow mozna bylo dojrzec w atmosferze
Ten post by³ edytowany przez KOPER dnia: 04 May 2006 - 22:22
Naprawde lustro bylo za mocno dokrecone . Podkladki pod lustro daje sie w ok 1/3 od brzegu , a na brzegu z gory sa podkladki dociskajace i mocujace lustro . Dziala to jak dzwignia . Lustro musi dac sie ze srednim oporem przekrecic wtedy nie ma sil deformujacych lustro . Dopiero jak poluzni sie lustro to mozna pocwiczyc dalej . Nadal podkreslam, ze tak bylo od poczatku . Powiekszenie do 40 x to byl max aby rozroznic na co sie patrzy . Jak mozna sprzedac taki telep jako sprawny? Sadze, ze bedzie dobrze . Z okularem 10 mm juz dawal ostre obrazy komina .

Zbig, czy ty patrzyles przez ten teleskop o ktorym mowi swistak?

Tak. :Beer: Dzisial po poludniu .
To nie jest telep od Poruczki , tylko czyjas samorobka za mocno poskrecana ale ladnie zrobiony .
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 05 May 2006 - 00:05
A jak lustro? Czy jak poluzowaliscie klamry to czy cos pomoglo?

W/g mnie tak, ale to bylow dzien. Dopiero noc pokaze. W 10 mm okularze ostry juz byl

Sorrki, ¿e dopiero dzisiaj odpisujê.
Serdeczne dzieki dla Zbiga.
Faktycznie - wczoraj skontaktowa³ siê ze mn± i "wzi±³ w obroty" moj± maszynê. Mieszkamy w tym samym mie¶cie. Jestem mu ogromnie wdziêczny. Skorygowa³ b³êdy w mocowaniu lustra i ponownie ustawi³ optykê. Poprawi³ pracê wyci±gu pkularowego. Faktycznie nigdy nie mia³em okazji porównaæ obrazów na innym sprzêcie i wczoraj nadarzy³a siê taka okazja. Porównali¶my obrazy przy zastosowaniu ró¿nych okularów zarówno fabrycznych jak i w³asnej konstrukcji Zbiga.
My¶lê, ¿e w najbli¿szych dniach przetestujê sprzêt na obserwacji nocnej.
Dziêkujê wszystkim astroamatorom, którzy zainteresowali siê moim problemem i pomogli mi swoimi fachowymi radami
pozdrawiam
¦wistak.
PS.
2 tygodnie temu próbowa³em wykonaæ kilka zdjêæ ksiê¿yca sposobem bardzo prymitywnym ale efekty jak na pierwszy raz s± chyba nie najgorsze. Za³±czone miniaturki
    l l

Jeszcze fotki wykonane 2 tygodnie temu. Saturn "zdjêty" okularem Plossl 25 mm aparatem Cannon A700. Powiêkszenie wykonane na komputerze bez ¿adnej dodatkowej obróbki. Za³±czone miniaturki
    l l l l

Hihi - podobny problem mia³em w swojej samoróbce - za mocno ¶cisn±³em lustro - w zimie przy -20 obrazy by³y ³adne, kilka tyg temu nie mog³em siê nadziwiæ jak siê spierniczy³y.... po prostu niechc±cy zrobi³em oprawê lustra tak, ¿e bidne nie mia³o siê jak rozszerzyæ na boki :blink:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl